🪖Dzień 501 (9 lipca 2023) – Łuck

🪖Dzień 501 (9 lipca 2023) – Łuck

10 lipca, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

“Razem oddajemy hołd wszystkim niewinnym ofiarom Wołynia!
Pamięć nas łączy!
Razem jesteśmy silniejsi.”

napisał dziś Zełeński w swoich kanałach, publikując zdjęcia i film z wspólnego spotkania z Dudą w Łucku i z wspólnego nabożeństwa w którym wzięli udział reprezentaci najważniejszych kościołów Ukrainy i Polski. W ten sposób Ukraina dała dość niespodziewany (dla mnie) sygnał mocniejszego powrotu do tematu Wołynia. Temat ten nie jest dla Ukrainy ani łatwy, ani jednoznaczny. Przyjęcie kwestii odpowiedzialności za ofiary rzezi wołyńskiej oznaczałoby zburzenie dla Ukrainy legendy UPA jako armii, która walczyła o wolność Ukrainy. Wiadomo, że walczyła i z Polakami, rosjanami i Niemcami i że te walki też miały elementy współpracy/kolaboracji. Nie ma jednak w świadomości historycznej Ukrainy dopuszczenia rzezi dokonanej na cywilach przez UPA lub na ich rozkaz. Bo i trudno byłoby każdemu przyjąć wersję w której umówionego dnia ukraińska ludność na terenie Wołynia, je śniadanie, wstaje od stołu, łapie co ma pod ręką i idzie mordować Polaków- nie rzadko swoich sąsiadów. Tak przynajmniej wygląda to z perspektywy Ukraińców, którzy o Wołyniu cokolwiek słyszeli (a moim zdaniem nie ma ich zbyt wielu). Taka wersja jest dla nich nie do przyjęcia i z ich perspektywy Wołyń jest kumulacją wielu czynników i historią niejasną. Nie zmienia to faktu, że tereny Wołynia w 1943 roku spłynęły krwią Polaków i w imię dobrej przyszłości ta tragedia wymaga zbadania i upamiętnienia.

Tym bardziej dziwi to, że w realiach wojennych Zełeński wysłał dość jasny sygnał “nowego otwarcia” tego tematu i nie wydaje się on być jakkolwiek wymuszony. Cytat z Ukraińskiej Prawdy dobrze to tłumaczy:

“Jak wiecie, jedną z najbardziej bolesnych kwestii we wspólnej historii Polski i Ukrainy pozostaje obecnie interpretacja tragicznych wydarzeń na Wołyniu podczas II wojny światowej, kiedy to oddziały UPA dokonały masowego mordu na Polakach, co w Polsce jest obecnie uważane za ludobójstwo. Ta strona dwóch narodów jest chyba najtrudniejsza. Jednak wojna na Ukrainie zbliżyła oba kraje i stworzyła nowy grunt dla wspólnego dialogu”
Oby tak dalej.

Warto przyglądać się działaniom Turcji. Po wypuszczeniu przywódców Azowa z niewoli wczoraj i podpisaniu ciekawego kontraktu na współpracę w obszarze dronów wojskowych, dziś Ankara dość jasno wyraziła oczekiwanie przedłużenia ugody zbożowej. W mediach krąży też informacja o tym, że okręty Turcji są gotowe ochraniać ukraińskie transporty zboża w sytuacji gdyby rosja nie zgodziła się na przedłużenie ugody. Niestety nie udało mi się znaleźć potwierdzenia. Gdyby tak było, to znaczy, że Turcja wyszła z szarej strefy między rosją a NATO i zapewne nie wydarzyło się to bez powodu.

W wielkiej polityce zaś gęstnieje kwestia zaproszenia Ukrainy do NATO i tego co sojusz może i chce zaoferować. Podoba mi się jeden z komentarzy, który mówi, że to NATO nie jest gotowe na przyjęcie Ukrainy a nie odwrotnie.

Na froncie taktyczne postępy Ukraińców pod Bachmutem i na odcinku zaporoskim.

👍 Dobre wieści:

⚆ Komisja Budżetowa niemieckiego parlamentu zatwierdziła zakup dodatkowej amunicji do dział samobieżnych Panzerhaubitze 2000, czołgu Leopard 2 oraz bojowego wozu piechoty Puma, które zostaną wysłane w celu zabezpieczenia potrzeb własnych Bundeswehry oraz wsparcia Ukrainy.

🌻-600 (234 040) i -20 sztuk artylerii

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – szturmy odparte. linia bez zmian.

⚆ Okolice Bachmutu – są postępy, głównie na południowej flance Bachmutu. Dla rosjan w Kliszczijiwce i Kurdumiwce sytuacja staje się krytyczna.

⚆ Marijinka, Awdijewka – szturmy odparte. linia bez zmian.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ ogólnie raportowane są drobne postępy

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny:

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ Kramatorsk

😼 rostow nad Donem

😼obwód Briański

😼Melitopol

😼Berediańsk

🏝Władze okupacyjne na Krymie informowały, że strąciły dziś ukraińską rakietę w okolicy cieśniny kerczeńskiej. Wstrzymano w tym czasie ruch na moście krymskim.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Ukraina wyprodukowała w czerwcu więcej pocisków niż w całym ubiegłym roku – Kamyszin w rozmowie z Bloombergiem. Bloomberg zauważa, że ​​obecnie ukraińska produkcja amunicji nabiera tempa, choć z niskiego poziomu. Ukraińskie kompleksy przeciwpancerne „Stugna-P” również zaczęły być produkowane szybciej. Kolejnym priorytetem jest zwiększenie produkcji czołgów i pojazdów opancerzonych, ale według Kamyshina może to nastąpić za 3-6 miesięcy.

⚆ Ministerstwo Obrony Ukrainy oficjalnie uznało: Ukraina stoi za wysadzeniem mostu krymskiego 8 października 2022 r. Pisała o tym Hanna Maliar. To pierwsze otwarte oświadczenie kierownictwa wojskowo-politycznego Ukrainy o udziale w podkopywaniu strategicznej przeprawy wybudowanej przez okupantów.

⚆ Reznikow: Ukraina jest de facto i stanie się de iure członkiem NATO.

⚆ Od początku wojny na pełną skalę 298 Ukraińców i Ukraińców otrzymało tytuł Bohatera Ukrainy – Zełeński.

⚆ putin będzie chciał negocjacji, gdy siły zbrojne dotrą na Krym, – Zełeński. Prezydent stwierdził też w wywiadzie, że są sygnały, że w Federacji rosyjskiej może dojść do kolejnego buntu. Co więcej, jest wielu ludzi, którzy mogą go wesprzeć – Zełeński.

⚆ Kułeba powiedział, że po serii zagranicznych wizyt Wołodymyra Zełeńskiego „droga Ukrainy do NATO zdecydowanie się skróci”. Jednocześnie, według niego, „brakuje rozwiązania, które przyspieszyłoby tę drogę – jasności co do zaproszenia Ukrainy do przyłączenia”.

🔥Pożar w Kijowie po niekontrolowanym wjeździe samochodu w stację benzynową.

🌍Świat:

⚆ WSJ przeanalizował, dlaczego kontrofensywa Ukrainy „idzie tak wolno”. „Ukraina próbuje teraz wyprzeć wroga umocnionego na swoim terytorium, co jest uważane za jedną z najtrudniejszych operacji wojskowych. rosyjskie wojsko spędziło miesiące na budowaniu struktur obronnych, w tym bunkrów, pułapek przeciwczołgowych i pól minowych. Dla sił rosyjskich, które na początku tego roku próbowały przejąć więcej terytoriów ukraińskich, ofensywa się nie powiedzie, ale łatwiej będzie im utrzymać pozycje obronne” – pisze WSJ, powołując się na Michaela O’Hanlona, ​​eksperta ds. bezpieczeństwa w Brookings Institution w Waszyngtonie. Atak na okopane siły okupantów był trudnym sprawdzianem nawet dla najpotężniejszych armii świata. Aliantom, którzy wylądowali na wybrzeżu Normandii podczas II wojny światowej, zajęło ponad dwa miesiące przebicie się przez niemieckie fortyfikacje i wejście w głąb lądu, zauważa WSJ

⚆ Niemcy boją się wojny z Federacją rosyjską, dlatego chcą odłożyć w czasie przystąpienie Ukrainy do NATO – donoszą media. Berlin wykorzysta szczyt NATO w Wilnie do wezwania do skupienia się na gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy, a nie na ofertach członkostwa w NATO.

⚆ Nie chodzi o to, że Ukraina nie jest gotowa do NATO, ale o to, że NATO nie jest gotowe na przyjęcie Ukrainy – Volker. Były specjalny przedstawiciel Departamentu Stanu USA Kurt Volker skrytykował stanowisko prezydenta USA Joe Bidena w sprawie członkostwa Ukrainy w NATO. „Nie chodzi o to, że Ukraina nie jest gotowa do członkostwa w NATO. Chodzi o to, że NATO nie jest gotowe do zaakceptowania Ukrainy. I to znajdzie odzwierciedlenie w przyszłości” – napisał Kurt Volker na swoim Twitterze.

⚆ W ciągu 500 dni wojny Federacja rosyjska nie osiągnęła na Ukrainie żadnego ze swoich celów – ISW.

⚆ 🤙Rozwścieczony putin zwolnił gierasimowa ze stanowiska dowódcy wojsk rosyjskich na Ukrainie – informuje brytyjska gazeta Daily Mail. Publikacja powołuje się na rosyjskie media, ale podaje, że gierasimow pozostanie na stanowisku szefa Sztabu Generalnego, jednak kierowanie grupą okupacyjną powierza Teplińskiemu, dowódcy wojsk powietrznodesantowych.

⚆ Szykują się nowe dostawy pomocy wojskowej na Ukrainę – MSZ Francji.

⚆ prigożyn i “wagner” nadal mają w Federacji rosyjskiej pełną swobodę – oceniają amerykańscy analitycy.

⚆ Polska potajemnie przekazała Ukrainie kilkanaście śmigłowców Mi-24 – WSJ.

⚆ Turcja chce przedłużyć „porozumienie zbożowe” o kolejne trzy miesiące. Obecna umowa na eksport ukraińskiego zboża wygasa 17 lipca. W ciągu 11 miesięcy funkcjonowania korytarza zbożowego ukraińscy rolnicy byli w stanie wyeksportować miliony ton zboża, pomagając w ten sposób przezwyciężyć kryzys żywnościowy na całym świecie. Podczas spotkania z Wołodymyrem Zełeńskim Erdogan powiedział, że ma nadzieję na przedłużenie umowy zbożowej o kolejne trzy miesiące. Zamiast tego rosja nasiliła krytykę umowy w poprzednim okresie przedłużenia, twierdząc, że pakt nie zapewnia wystarczającej ilości żywności dla biednych krajów afrykańskich. Niedawno Moskwa oświadczyła, że ​​nie widzi „podstaw do dalszego przedłużania” porozumienia.

💩rosja i białoruś:

⚆ Powodzie w Soczi

⌛ Rok temu pisałem (136):

⚆ Nic specjalnego do przypomnienia

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Duda i Zełeński w Łucku

⚆ Marijinka

⚆ rozminowywanie trałem

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.