🪖Dzień 499 (7 lipca 2023) – bez celu

🪖Dzień 499 (7 lipca 2023) – bez celu

7 lipca, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Jutro będzie 500 dni od kiedy Ukraina walczy z otwartą inwazją rosyjską. Z góry przepraszam za dłuższy i pewnie mniej dopracowany (niż na to zasługuje temat) tekst komentarza. Niestety czasu zawsze brakuje.

Zacznijmy od celów rosji w tej inwazji. Zaczęło się od żądania denazyfikacji i demilitaryzacji Ukrainy – czyli de facto od żądania poddania się rosji. Powodem agresji miały być rzekome plany zaatakowania rosji przez Ukrainę (pod presją NATO). “Reżim kijowski” jest bowiem przez rosję nieuznawany od momentu obalenia janukowycza w 2014 roku po długim i krwawo tłumionym proteście na kijowskim majdanie. Ten protest był wszak reakcją za skreślenie przez janukowycza nadziei na zbliżenie do Unii Europejskiej.

Cel 1
logicznym celem rosji było zatem przejęcie Kijowa i zainstalowanie w nim swojej władzy (medweczuka lub janukowycza). Plany te spaliły na panewce w pierwszych kilkunastu dniach inwazji gdy Ukraińcy wyparli rosjan z lotniska w Hostomelu ( o ironio – to tu gdzie spłonęła “Mrija”). rosjanie nie byli w stanie utrzymać się pod Kijowem długo. Ich kolumny padały ofiarami ataków Bayraktarów, Jevelinów i NLAWów a logistyka nie była w stanie zapewnić dostaw tak daleko od granic. Powód był prosty – rosjanie byli nastawieni na błyskawiczne zajęcie Kijowa. Byli zmuszeni wycofać się z jego okolic na początku kwietnia odsłaniając obraz tortur i cierpienia cywili w Buczy i w innych podkijowskich miejscowościach. “ruskij mir” w oczach większości Ukraińców wypełnił się obrazem cierpienia ofiar z Buczy. Cel zajęcia Kijowa nie został osiągnięty.

Cel 2
Na południu celem rosjan było całkowite odcięcie Ukrainy od morza, zbudowanie lądowego korytarza do Krymu i dalej zajęcie Odesy i dotarcie do Naddniestrza. Temu służył też atak na Wyspę Węży, to tu śledziliśmy losy mitycznego desantu, który miał wylądować na plaży Odesy i to tu zobaczyliśmy jak po zajęciu Melitopola, skąpanego krwią Mariupola i niezłomnego Chersona rosyjska ofensywa wytraca postępy pod Mikołajowem. Ten cel rosji udało się zrealizować częściowo. Dziś ma korytarz lądowy do Krymu z okupowanego terytorium obwodu donieckiego. Straciła przy tym okręt flagowy (“Moskwa”), Wyspę Węży, kontrolę nad szybami wiertniczymi.

Cel 2a
Przez chwilę celem rosjan było utrzymanie się na prawym brzegu Dniepru. Jesienią ukraińska ofensywa zmusiła ich do wycofania się co finalnie przypieczętowało możliwość dojścia do Odesy i Naddniestrza.Na niewiele zdały się rosyjskie referenda, propagandowe “rosja z Chersonem na zawsze”, a pro-rosyjski mer obwodu chersońskiego dość szybko odprawił się na tamten świat po wkroczeniu Ukraińców do Chersona. Cel nieosiągnięty.

Cel 3
Dalej celem było zajęcie Charkowa, obwodu łuhańskiego i donieckiego. Centralnym punktem tych wysiłków stał się Słowiańsk. Miasto, które jest zlokalizowane niemal na splocie tych trzech linii ataku. Charkowa rosjanom nie udało się zdobyć. Obwód łuhański zajęli w całości, ale tylko na “chwilę” bo jesienna ofensywa ukraińska odbiła między innymi Biłohoriwkę, która niczym wioska Galów na mapie Rzymian kole oczy rosyjskich strategów i propagandystów (no i jest też Spirne). Jeszcze gorzej poszło rosjanom w obwodzie donieckim. Udało się im przełamać wprawdzie silnie ufortyfikowane linie ukraińskie pod Popasną i Switłodarskiem, ale już pod samym Donieckiem ich postępy były mniej spektakularne. Cel 2 nie został przez rosję osiągnięty.

Cel 4
Zamrożenie Ukraińców również stało się celem rosji podczas ostatniej zimy. Jakkolwiek perfidnie i podle brzmi ten cel to rosyjska propaganda umiejętnie go obrobiła na tyle, że filmy i zdjęcia z płonących elektrowni i ukraińskich stacji przekaźnikowych wywoływały w rosji euforię. Na czas nadeszło jednak solidne wsparcie i z czasem rosyjskie ataki rakietowe stały się mniej skuteczne. W efekcie Ukraińcy nie zamarzli, ale dość dobrze utrwalili sobie pojęcie “ruskiego miru”, bo nie można zapominać, że taki cel to zbrodnia wojenna i ludobójstwo. rosja go nie osiągnęła.

Cel 5
Dość szybko rosyjska propaganda zbudowała mit wokół kolejnego celu. Stał się nim 70-cio tysięczny Bachmut, a chwilę przed nim – Sołedar. rosjanie miesiącami i kosztem dziesiątek tysięcy ofiar osiągnęli cel i na ten moment obie miejscowości (lub raczej ich ruiny) są pod kontrolą sił rosyjskich, ale wszystko wskazuje na to, że już niedługo. Ukraińcy, mimo sugestiom zachodnich analityków, nie opuścili Bachmutu i oparli się rosyjskiej nawale, wiążąc tam siły i jednocześnie zachowując zdolność do zdobycia kluczowych pozycji wokół Bachmutu. W efekcie miasto stało się pułapką dla rosjan i mam nadzieję, że jest kwestią tygodni gdy będą zmuszeni się z niego wycofać.

Popatrzmy przez chwilę na Ukrainę. Niedozbrojona, ale zmotywowana i zorganizowana ukraińska armia dokonała rzeczy uznawanej za niemożliwą. Pokazała że z rosją można skutecznie walczyć. Tak jak szybko zszokowała sama inwazja, tak szybko zaskoczyła ukraińska obrona chwilę później. Za to Ukraina zdobyła sympatię świata i empatię, której też inne Państwa nia mogły zignorować. Politycy i wojskowi tymczasem dość szybko otrzęśli się z pacyfistycznego snu i na potęgę zaczęli dozbrajać Ukrainę i siebie. Do Ukrainy zaczęła płynąć broń, pieniądze i inne potrzebne rzeczy. Nie zawsze było to to czego Ukraina potrzebowała, nie zawsze było to właściwej jakości i bardzo rzadko było to wtedy gry Ukraina tego potrzebowała. Trzeba mieć jednak świadomość, że bez tego Ukrainie skończyła by się do tego czasu amunicja i broń. Wiele krajów zjednoczyło wysiłki by pomóc Ukrainie wywalczyć wolność. W ciągu roku balans militarny tych obu armii zmienił się:

rosja (przed wojną vs dziś):
Czołgi: 3,4 tys. vs 1,4 tys
Artyleria: 2,3 tys. vs 1,9 tys.
Wyrzutnie rakiet: 1,1 tys. vs 0,8 tys.

Ukraina (przed wojną vs dziś):
Czołgi: 0,9 tys. vs 1,5 tys
Artyleria: 0,7 tys. vs 1,1 tys.
Wyrzutnie rakiet: 0,3 tys. vs 0,4 tys.

Jak widać – trudno tu wskazać aby w jakimkolwiek obszarze Ukraina zdobyła konkretną przewagę liczebną. Nie ma tu również lotnictwa, dronów, rakiet kierowanych. Nie jest jednak tak, że Ukraina ma ogromną przewagę w sprzęcie. Ma za to przewagę w jakości części sprzętu, amunicji, przeszkoleniu i determinacji swoich jednostek. To wystarczy by się bronić.

Czy to wystarczy by wygrać?
Na to odpowiedzi trzeba szukać w Bachmucie. Sądzę, że nie doceniamy tego co się tam dzieje bo patrzymy bardzo na zaporoże. To w Bachmucie widać ukraińską determinację, ofiarność, planowanie i przebiegłość. Jakoś mocno wierzę, że odbicie Bachmutu da Ukraińcom dodatkowe skrzydła na wszystkich frontach.

A rosjanie? Cóż po 500 dniach wojny i tylu niezrealizowanych celach jedynym celem rosyjskich działań wojennych jest teraz obrona. I tu niestety nie można pozwolić sobie na optymizm, że rosjanie zaczną uciekać, poddawać się masowo czy że zwrócą się przeciwko władzy, która wysyła ich na śmierć. rosjanie muszą zostać pokonani, musi zabraknąć ich, amunicji lub sprzętu.

Linia frontu z drobnymi zmianami na korzyść Ukrainy.

👍 Dobre wieści:
⚆ Koszt nowego pakietu pomocy wojskowej ze Stanów Zjednoczonych, który administracja Bidena ogłosiła dziś, sięga 800 mln dolarów. W pakiecie znajdą się:

 • 32 BMP „Bradley” i 32 transportery opancerzone „Stryker”;
 • 31 haubic 155 mm;
 • dodatkowa amunicja do systemów przeciwlotniczych „Patriot” i „HIMARS”;
 • pociski przeciwlotnicze AIM-7;
 • kompleksy przeciwlotnicze Stinger, Javelin;
 • 105-mm i 155-mm pociski artyleryjskie, w tym DPICM (klaster);
 • pociski, bezzałogowe systemy powietrzne Penguin i amunicja wybuchowa;
 • sprzęt do rozminowywania, części zamienne, broń strzelecka i 28 mln naboi do nich;
 • 27 pojazdów taktycznych do podnoszenia sprzętu i 10 do holowania sprzętu.
  Broń będzie pochodzić z magazynów Pentagonu. Ponadto, według źródeł, USA zdecydowały się dostarczyć Ukrainie amunicję kasetową o obniżonym rozrzucie. Oznacza to, że pakiet pomocy będzie zawierał znacznie mniej amunicji, która mogłaby doprowadzić do niezamierzonych ofiar wśród ludności cywilnej.

⚆ Czechy dostarczą Ukrainie dodatkowe śmigłowce szturmowe, amunicję dużego kalibru oraz pomogą w szkoleniu pilotów myśliwców F-16 – powiedział premier Czech Petr Fiala.

⚆ Słowacja wkrótce dostarczy Ukrainie 16 kolejnych dział samobieżnych Zuzana, kraje planują również wspólnie opracować nowy typ haubic, powiedziała prezydent Zuzana Czaputowa na odprawie z Zełeńskim.

⚆ Niemiecki rząd zaktualizował listę pomocy wojskowej dla Ukrainy za ostatni tydzień, wspominając o przekazaniu maszyn do układania mostów Biber i opancerzonego wozu inżynieryjnego Dachs.

🌻- 510 (232 810) oraz -20 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – bez zmian

⚆ Okolice Bachmutu – Ukraińcy odnieśli częściowy sukces i okopały się w rejonie Kliszczijewki w kierunku Bachmutu, gdzie trwają ciężkie walki, powiedział rzecznik Sztabu Generalnego Kowalowa.

⚆ Marijinka, Awdijewka – bez zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ są postępy na kierunku tawrijskim. Jest kilka punktów gdzie rosyjskie wojska są zagrożone otoczeniem

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. sumski, charkowski, chersoński

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ Zaporoże

🛸Dzisiaj w nocy rosja wystrzeliła na Ukrainę 18 dronów „Shahed”, obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 12 z nich, w tym 6 nad obwodowem dniepropetrowskim. To tam odłamki dronów spadły na autostradę, którą jechało dwóch mężczyzn – obaj zginęli.

😼 Sorokine

😼rejon krasnodoński

😼Ołeszki

🏝wysycha kanał krymski, odpowiedzialny za dostarczanie wody do Krymu ze zbiornika kachowskiego.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Po wizycie w Bułgarii i Czechach Zełeński udał się na Słowację. Po spotkaniach udał się do Turcji.

⚆ Zełeński zapewnia, że ​​mimo powolnych postępów inicjatywa na froncie leży po stronie Sił Zbrojnych Ukrainy, które posuwają się do przodu.

⚆ Liczba ofiar śmiertelnych wczorajszego ataku rakietowego na Lwów wzrosła do 10, poinformował mer Lwowa.

⚆ Ukrenergo odnotowało najwyższe zużycie energii elektrycznej w pierwszej połowie lata 6 lipca o godzinie 16:00 — Ukraińcy proszeni są o ograniczenie korzystania z klimatyzatorów i urządzeń o dużej mocy.

⚆ Rzecznik Praw Obywatelskich Rady Najwyższej Lubiniec poinformował, że udało się sprowadzić na Ukrainę ciała zmarłych ukraińskich żołnierzy, którzy zginęli w wyniku ataku terrorystycznego przeprowadzonego przez okupantów w Oleniwce, a obecnie prowadzone są badania DNA.

⚆ Każdego miesiąca rosja używa do 100 pocisków do ataków na ukraińskie miasta – powiedział rzecznik Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Jurij Ignat zauważył, że Federacja rosyjska jest w stanie wyprodukować do 30 kalibrów miesięcznie, dlatego używa ich trzy razy rzadziej niż pocisków Ch-101 i Ch-555.

⚆ Dziś urodziny obchodzi Walerij Załużnyj.

🌍Świat:

⚆ Stoltenberg powiedział, że na szczycie NATO w Wilnie przywódcy przyjmą pakiet dotyczący Ukrainy, który będzie zawierał trzy główne elementy. Według niego przywódcy uzgodnią wieloletni program wsparcia w celu zapewnienia pełnej interoperacyjności między ukraińskimi siłami zbrojnymi a NATO. Po drugie, szczyt odnowi polityczne więzi między Ukrainą a NATO poprzez powołanie Rady Ukraina-NATO. „I po trzecie. Oczekuję, że przywódcy potwierdzą, że Ukraina zostanie członkiem NATO i będą zjednoczeni w tym, jak zbliżyć Ukrainę do jej celu” – dodał sekretarz generalny. Zełeński weźmie udział w szczycie NATO w Wilnie w ramach zainicjowania nowego formatu interakcji Ukrainy z Sojuszem – powiedział Stoltenberg.

⚆ Kwestia dostarczenia Ukrainie amunicji kasetowej jest aktywnie rozważana przez administrację USA – powiedział Andrew Bates, zastępca rzecznika prasowego Białego Domu.

⚆ Premier Mateusz Morawiecki uczcił pamięć ofiar tragedii wołyńskiej na terenie nieistniejącej już wsi Ostrówka na Wołyniu na Ukrainie.

⚆ Prezydent Gitanas Nauseda nie wyklucza możliwości zawetowania tekstu deklaracji wileńskiego szczytu NATO. Według niego zawetuje tekst deklaracji, jeśli proponowane rozwiązania i sformułowania nie będą odpowiadały interesom Litwy.

⚆ Niderlandzka Izba Reprezentantów, niższa izba parlamentu kraju, uznała Hołodomor z lat 1932-1933 za ludobójstwo narodu ukraińskiego.

⚆ Według Amerykańskiego Towarzystwa Jądrowego nawet najgorszy scenariusz rozwoju wydarzeń w elektrowni jądrowej Zaporoże zdobytej przez rosyjskie wojsko nie będzie stwarzał zagrożenia radiologicznego dla ludności.

💩rosja i białoruś:

🔥Samara – wybuch w fabryce materiałów wybuchowych

⌛ Rok temu pisałem (134):

🤡 Czornobajiwka x25

⚆ o ogłoszeniu rezygnacji, brytyjski premier, Boris Johnson, obiecał, że Wielka Brytania będzie dalej wspierać Ukrainę.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Załużnyj ma nadal Jodę

📣 Pomaganie za czytanie vol. 4:

Czwarta edycja idzie na drony FPV czyli nośniki amunicji. Jeden dron to 2 000zł więc kupmy od razu 5!

Na zrzutce dążymy zatem do 70 000zł. Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 60 000zł poszło na:

 1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
 2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
 3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.