🪖Dzień 493 (1 lipca 2023, 22:30) – nieco ciszej

🪖Dzień 493 (1 lipca 2023, 22:30) – nieco ciszej

1 lipca, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Dziś nieco ciszej o działaniach Ukraińców na frontach. W sumie – poza postępami wokół Bachmutu niewiele wiadomo więcej od wczorajszych doniesień. Znowu pojawia się “kocyk ciszy” więc chcąc – nie chcąc milczymy.

Przy okazji zakończenia czerwca pojawiło się podsumowanie statystyk ukraińskiej obrony powietrznej. Nie miałem kiedy sprawdzić w statystykach, ale odnoszę wrażenie, że czerwiec był intensywny pod kątem rosyjskich ataków i ukraińska obrona wyjątkowo skutecznie to rosjanom skomplikowała.

Dużo mówił dziś Zełeński i to na różne tematy co tylko daje poczucie na jak szerokim spektrum spraw ten człowiek pracuje.

👍 Dobre wieści:
⚆ Pedro Sanchez poinformował o przyznaniu Ukrainie nowego pakietu pomocowego w wysokości 55 mln euro. Hiszpania wyśle ​​na Ukrainę jeszcze cztery czołgi Leopard 2, a także transportery opancerzone i przenośny szpital polowy – poinformował premier kraju.

⚆ Hiszpania stała się 21. krajem, który poparł członkostwo Ukrainy w NATO.

🌻-530 (228 870)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – brak informacji

⚆ Okolice Bachmutu – trwają lokalne ofensywy w Bachmucie i dobre postępy wokół miasta. Kliszczijiwka jeszcze nie w rękach Ukraińców, ale bardzo blisko. Trudniej pod Berchiwką.

⚆ Marijinka, Awdijewka – brak informacji

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ rosjanie próbowali wykurzyć Ukraińców z przyczółku na lewym brzegu Dniepru w okolicach mostu antonowskiego – bezskutecznie. Ten rejon jednak póki co pozostawimy w ciszy – niech sytuacja dojrzeje.

⚆ Ukraińcy blisko Robotyne, Dorożnianki i Nesterianki.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski, charkowski, chersoński

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):

⚆ Cherson

🛸W czerwcu siły obrony powietrznej zniszczyły 144 pociski manewrujące, 153 drony Shahed i kilka pocisków “Kindżał”.

😼 Uderzenia w 6 koszar i 3 składy amunicji w nocy.

😼Tokmak

😼Melitopol

😼Łuhańsk

🏝kolejki do Mostu Krymskiego mają długość nawet 7 km. Z regionu krasnodarskiego czas oczekiwania na kontrolę wynosił do 5 godzin, ze strony krymskiej do 1 godziny. Ponadto w rejonie Jałty słyszano głośną eksplozję.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński powiedział w rozmowie z zagranicznymi mediami, że Ukraina chce „pokazać wyniki” na polu walki przed zbliżającym się szczytem NATO na Litwie 11 lipca. Prezydent powiedział też, że oczekuje jasnego sygnału na szczycie NATO w Wilnie, że Ukraina będzie w Sojuszu po wojnie. „Potrzebujemy bardzo jasnego i zrozumiałego sygnału na wileńskim szczycie, że Ukraina może i ma prawo stać się po wojnie równorzędnym członkiem NATO. To jest zaproszenie. Byłoby to dla nas bardzo, bardzo ważne” – powiedział Zełeński.

⚆ Straty „Wagnera” na Ukrainie wynoszą 100 tysięcy zabitych i rannych, – Zełeński. Prezydent dodaje też, że Ukraina nie pójdzie na kompromis w sprawie integralności terytorialnej dla dobra NATO.

⚆ Według badania KMIS od maja 2023 r. 95% Ukraińców ufa siłom zbrojnym, a 80% prezydentowi Zełeńskiemu. Ponadto poparcie dla wejścia do NATO i UE jest na rekordowo wysokim poziomie. 92% stwierdziło, że chce, aby Ukraina została członkiem UE, a 89% – członkiem NATO.

⚆ Rzekomy rosyjski atak terrorystyczny na okupowaną elektrownię jądrową w Zaporożu zostanie uznany za „użycie broni jądrowej przeciwko ludności cywilnej” – Ołeksij Daniłow. Sekretarz RBNiO zasugerował, że część zachodnich partnerów tłumaczy teraz rosji, że nie należy tego robić, ponieważ konsekwencje będą „absolutnie katastrofalne dla Federacji rosyjskiej”.

⚆ Zełeński podpisał dekret „O przyspieszeniu reformy sądownictwa i zwalczaniu przejawów korupcji w wymiarze sprawiedliwości”, zgodnie z którym za korupcję w sądach grozić będzie kara pozbawienia wolności od 10 do 15 lat z konfiskatą mienia.

⚆ Podczas ostatniej podróży na Ukrainę Minister Obrony Litwy otrzymał w prezencie fragment zestrzelonego drona Shahed. Prawdopodobnie takie trofeum zostało wybrane jako prezent nieprzypadkowo, gdyż wcześniej Litwa przekazała Ukrainie 36 dział przeciwlotniczych, które miały być szczególnie skuteczne przeciwko Shahedom.

⚆ Premier Hiszpanii Pedro Sanchez przybył do Kijowa. „Już w Kijowie. Chciałem, aby pierwsze wydarzenie hiszpańskiej prezydencji w Radzie UE odbyło się na Ukrainie z Wołodymyrem Zełeńskim. Wyrażę całą europejską solidarność z ukraińskim rządem i parlamentem. Będziemy nadal wspierać naród ukraiński, dopóki nie powróci pokój w Europie” – napisał Sanchez. Od dzisiaj, 1 lipca, Hiszpania na zasadzie rotacji zastąpiła Szwecję jako kraj prezydencji w Radzie Unii Europejskiej i będzie przewodniczyć do końca 2023 r.

⚆ Zełeński uważa, że ​​powstanie najemników „Wagnera” pokazuje słabość rosji i Ukraina powinna to wykorzystać do wypędzenia rosjan z Ukrainy.

⚆ Ranni żołnierze mają uproszczoną procedurę wykonania uchwał Centralnej Komisji Wojskowej — Hanna Maliar. Od teraz żołnierze nie muszą wracać do jednostki wojskowej, aby ubiegać się o zwolnienie lekarskie lub opuścić szeregi Sił Zbrojnych.

⚆ Wołodymyr Zełeński wprowadził sankcje wobec ponad 190 osób i 290 firm związanych z rosją i wojną z Ukrainą. Na liście znalazł się także gruziński przewoźnik Georgian Airways, który wznowił połączenia lotnicze z Federacją rosyjską.

⚆ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​ rosja może zdalnie wysadzić Zaporoską Elektrownię Jądrową po przekazaniu jej Ukrainie – Zełeński. Wyjaśnia, że ​​rosja planuje sparaliżować elektrownię jądrową, aby zamrozić wojnę. Potrzebują tego, aby wzmocnić swoją armię i wrócić z wojną na Ukrainę.

⚆ Prezydent Wołodymyr Zełeński zarzucił zagranicznym partnerom opóźnianie przygotwania harmonogramów szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16.

⚆ rosjanie palą zmarłych żołnierzy bez rozliczenia się, żeby nie płacić odszkodowań – Sztab Generalny. W szczególności ustalono, że jedno z tych krematoriów działa obecnie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu na terenie portu w Berediańsku.

⚆ Zełeński skomentował podwyżkę cen wody. Prezydent Ukrainy nazwał taką decyzję Komisji Narodowej haniebną i nieprofesjonalną. Powiedział też, że rząd otrzymał polecenie przedstawienia rozwiązania w odpowiedzi.

🌍Świat:

⚆ Unia Europejska przedłużyła o pół roku sankcje gospodarcze wobec rosji za wojnę.

⚆ Najwyższy generał USA Mark Milley wyjaśnił, że kwestię wyposażenia Ukrainy w broń typu ATACMS czy amunicję kasetową rozstrzyga prezydent, a takiej decyzji jeszcze nie podjął.

⚆ Dyrektor CIA William Burns złożył tajną wizytę w Kijowie — The Washington Post. Według źródeł, planiści wojskowi w Kijowie dali Burnsowi pewność, że ich celem jest odzyskanie znacznego terytorium do jesieni; przesunąć systemy artyleryjskie i rakietowe na granicę z kontrolowanym przez rosję Krymem; dalej na wschód Ukrainy, a następnie rozpocząć negocjacje z Moskwą.

⚆ Wojska rosyjskie nie były w stanie wyprzeć obrońców, liczących do 70 osób, z ufortyfikowanych pozycji pod wschodnim przęsłem mostu Antoniwskiego — ISW.

⚆ Siły Zbrojne Ukrainy próbują zdobyć przyczółek na lewym brzegu Dniepru w pobliżu Chersoniu — wywiad brytyjski. Analitycy zauważają, że od 23 czerwca siły ukraińskie prawie na pewno zaczęły przesuwać się na lewy brzeg Dniepru w okolice mostu Antoniw. Od 27 czerwca nasiliły się walki na lewym brzegu. Instytut Studiów Wojennych poinformował również, że na lewym brzegu pod wschodnim przęsłem mostu Antoniwskiego może przebywać około 70 ukraińskich obrońców, których rosjanie nie są w stanie wyprzeć.

⚆ Szwajcarskie zakłady otrzymały od marca 2022 roku 75 ton złota z rosji do przetworzenia, wykorzystując fakt, że jest ono importowane przez Londyn i nie narusza sankcji – wspólne śledztwo szwajcarskich publikacji SRF i Die Wochenzeitung.

⚆ Jeden dzień wojny kosztuje rosyjski budżet miliard dolarów, pisze Time. Chociaż sankcje nie są tak skuteczne, jak wszyscy by chcieli, rosyjska gospodarka zmierza ku załamaniu i może przekroczyć punkt bez powrotu, zauważa publikacja.

💩rosja i białoruś:

⚆ Grupa obserwacyjna „Białoruski Gajun” poinformowała, że ​​na Białorusi urządzono obóz polowy na 8 tys. osób – prawdopodobnie będą tam przebywać “wagnerowcy”. Na nagraniu wyraźnie widać, że budowa obozu polowego została zakończona. Grupa monitorująca oszacowała, że ​​na zdjęciu jest około 298 namiotów: „Widać, że są to namioty M-30, które mogą pomieścić średnio 30 osób”.

⚆ rosyjska propaganda rozpoczęła kampanię mającą na celu zdyskredytowanie wagnerowców. Na antenie rosyjskiego kanału propagandowego „Pierwszy kanał” poinformowano o nieudolności PKW „Wagnera” w porównaniu z żołnierzami Federacji rosyjskiej. W programie porównano walki o Mariupol i Bachmut.

⚆ W dniu buntu prigożyna putin oglądał festiwal z pokładu jachtu – media rosyjskie. Według rosyjskich dziennikarzy w dniu buntu putin oglądał festiwal Szkarłatnych Żagli w Petersburgu z jachtu biznesmena Jurija Kowalczuka. Źródła dziennikarza nazywają to najdobitniejszym dowodem na oderwanie prezydenta Federacji rosyjskiej od rzeczywistości. Wciąż uważa, że ​​ma wszystko pod kontrolą i że bunt prigożyna w żaden sposób nie wpłynął na sytuację polityczną. Ale jest w błędzie. … Wiele osób, z którymi rozmawiałem, uważa, że ​​system rządów putina po prostu nie może trwać długo” , – były redaktor naczelny kanału telewizyjnego „Dożd”

⚆ łukaszenka podpisał ustawę zakazującą działalności mediom “nieprzyjaznych państw” na terenie białorusi. Ustawa przewiduje możliwość zakazania działalności zagranicznych środków masowego przekazu na terytorium Republiki Białoruś w przypadku nieprzyjaznych działań obcych państw wobec białoruskich środków masowego przekazu. Ustawa rozszerza również listę przyczyn unieważnienia zaświadczenia o państwowej rejestracji środków masowego przekazu.

⚆ prigożyn rozwiązał swój holding medialny „Patriota”, do którego w szczególności należała „fabryka trolli”.

🔥Samolot, który miał lecieć do Zjednoczonych Emiratów Arabskich zapalił się na lotnisku Pułkowo pod Sankt Petersburgiem.

⌛ Rok temu pisałem (128):

⚆ Intensywny ostrzał rakietowy Mikołajowa i punktów w obwodzie odeskim.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ a jednak to zrobili

⚆ HIMARS vs rosyjska artyleria

⚆ Czerwcowa tapeta ukraińskich sił obrony powietrznej

⚆ Nocne życie na stepie

⚆ Stan wód w obwodzie zaporoskim

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.