🪖Dzień 492 (30 czerwca 2023, 20:20) – “…na moim miejscu”

🪖Dzień 492 (30 czerwca 2023, 20:20) – “…na moim miejscu”

30 czerwca, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Dziś polecam 4 informacje:

 1. Wywiad z Załużnym w którym w trybie “prościejsięnieda” mówi jak jest, po co im F-16 i pod co przyjechały do Ukrainy Leopardy.
 2. Mija rok od wyzwolenia Wyspy Węży. Fajne wideo w sekcji bonusowej z tej okazji.
 3. Dobre postępy Ukraińców w kilku punktach frontu. Nie wszystkie mogę precyzować, ale postęp jest ewidentny.
 4. Można spodziewać się moim zdaniem kilka roszad w rosji w ciągu najbliższych dni

Doprecyzuję też o co chodzi w zamieszaniu z ATACMS, które USA mogłyby dać Ukrainie i co by to zmieniło. Rakiety te mają zasięg 300km co w praktyce zmiotłoby rosyjską logistykę i przyspieszyło działania wojenne. Byłaby to przewaga, której Ukraińcom brakuje do zrealizowania szybkiej ofensywy. Ukraińcy mają Storm Shadow o zbliżonym zasięgu, ale te można wystrzelić tylko z nielicznych samolotów Su-24, których Ukraina ma mało a rosjanie polują na nie ostrzeliwując lotniska. Storm Shadowów też jest małos. ATACMS można zaś załadować do kilku systemów, których Ukraińcy już używają: HIMARS, MARS2, M270, LARS.

👍 Dobre wieści:
⚆ Niemcy poinformowały o kolejnej partii pomocy wojskowej udzielonej Ukrainie, wśród której wymienia się stację radiolokacyjną TRML-4D. Oprócz radarów Ukraina otrzymała trzy maszyny do układania mostów Biber, mobilny system rozminowywania, dwa pojazdy straży granicznej i 16 ciężkich samochodów ciężarowych Zetros.

⚆ Dania przeznaczy około 170 mln euro na wsparcie militarne dla Ukrainy. Pakiet pomocowy obejmuje między innymi pociski przeciwlotnicze, amunicję, maszyny do rozminowywania oraz środki na zakup pocisków artyleryjskich – poinformował p.o. minister obrony Troels Lund Poulsen.

🌻- 560 (228 340)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ rosjanie wznawiają produkcję stosunkowo współczesnych czołgów.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – brak zmian

⚆ Okolice Bachmutu – rosjanie zaczynają opuszczanie ruin Bachmutu, Ukraińcy bliscy wyzwolenia Kliszczijiwki

⚆ Marijinka, Awdijewka – brak zmian

⚆ na pewnym odcinku frontu miał miejsce niespodziewany postęp Ukraińców.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ >Wasyliwka – tu działania Ukraińców wyglądają jakby chcieli nie tyle pójść do Enerhodaru, ale po drodze przeciąć linie obrony rosjan na granicy obwodu chersońskiego i zaporoskiego.

⚆ >Robotyne – Ukraińcy są na obrzeżach miejscowości, stosunkowo blisko tzw. “linii surowikina”.

⚆ >Tokmak – tu jest spory skok bo Ukraińcy mają być już koło miejscowości Oczeretuwate.

⚆ >Berediańsk – tu dobrze działa nowy model prowokowania rosyjskiej artylerii do ujawniania swoich pozycji. W statystykach widać, że Ukraińcy niszczą jej więcej niż czołgów. Są postępy – Ukraińcy mają być pod Staromajorskiem.

⚆ rozwija się ukraiński przyczółek na lewym brzegu Dniepru. Wysadzenie tamy jedynie opóźniło realizację pierwotnego planu Ukraińców. Na pewno Ukraińcy kontrolują obszar w okolicy Ołeszek i walczą w okolicach miejscowości Daczi.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski, chersoński

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):

⚆ W wyniku ostrzału Chersonia 72-letnia kobieta trafiła do szpitala z ciężkimi obrażeniami, a w rejonie berysławskim obwodu chersońskiego 70-letni mężczyzna został ranny w wyniku ostrzału Mychajliwki. W rejonie Loziwskim Charkowa 13-letni chłopiec znalazł na swoim podwórku urządzenie wybuchowe nieznanego pochodzenia. Jest hospitalizowany, lekarze byli zmuszeni do amputacji palców jego lewej ręki – Państwowa Służba Ukrainy ds Sytuacji Nadzwyczajnych. Wczoraj w wyniku ostrzałów obwodu chersońskiego zginęły trzy osoby, cztery zostały ranne. W obwodzie zaporoskim zginęły trzy osoby, jedna została ranna.

🛸Armia rosyjska zaatakowała w nocy obwód zaporoski za pomocą czterech rakiet S-300 i trzynastu dronów Shahed. Siły Powietrzne SZU zestrzeliły 10 dronów. Nie ma ofiar.

😼 BEEEEREDIAŃSK – 11 eksplozji w rejonie lotniska

😼 Melitopol (lotnisko)

☢️ rosjanie ograniczają swoją obecność na terenie elektrowni jądrowej Zaporoże, donosi wywiad ukraiński. Według GUR ze stacji opuściło trzech pracowników rosatomu, ewakuację rekomendowano również Ukraińcom, którzy podpisali umowę z rosyjską firmą. Zgodnie z otrzymanymi instrukcjami powinni wyjechać do 5 lipca. Stopniowo zmniejsza się też liczba patroli wojskowych na terenie ZNPP iw Enerhodarze. Personel pozostający na stacji został poinstruowany, aby „obwiniać Ukrainę w przypadku jakichkolwiek sytuacji awaryjnych”.

🛡Ponad 1500 sztuk amunicji, min i innych materiałów wybuchowych znaleziono na 10-hektarowym stanowisku w obwodzie mikołajowskim w ciągu tygodnia – saperzy międzynarodowej organizacji pozarządowej HALO Trust.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Gabinet Ministrów powołał byłą wiceszef Czernihowskiej Administracji Państwowej Olenę Dumę na szefa Narodowej Agencji Identyfikacji, Poszukiwania i Zarządzania Mieniem Uzyskanym z Korupcji i Innych Przestępstw (ARiMR). Dzień wcześniej ambasadorowie państw G7 wyrazili zastrzeżenia do trybu uznania Dumy za zwycięzcę konkursu na szefa ARiMR. Wybór konkursu wywołał również ostrą negatywną reakcję w środowisku eksperckim.

⚆ “Denerwujące jest, gdy mówią, że ofensywa jest powolna, bo każdy metr jest za cenę krwi” – Załużnyj w rozmowie z The Washington Post. „To nie jest przedstawienie. To nie jest przedstawienie, które ogląda cały świat, na które stawia się zakłady czy coś w tym rodzaju. Każdego dnia każdy metr jest za cenę krwi” – powiedział Naczelny Wódz. Podkreślił, że aby ukraińska kontrofensywa posuwała się szybciej, potrzebuje więcej – każdego rodzaju broni, a także przewagi powietrznej – myśliwców F-16. Według niego bez pełnego poparcia wojska plany te są generalnie niemożliwe do zrealizowania, ale mimo wszystko „są realizowane”.„Tak, może nie tak szybko, jak by chcieli uczestnicy i obserwatorzy pokazu, ale to ich problem” – podsumował Załużnyj. O potrzebach ZSU Załużnyj rozmawia w szczególności z amerykańskim generałem Markiem Milleyem: „Mamy umowę: 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, jesteśmy w kontakcie. Więc czasami mogę zadzwonić i powiedzieć:„ Jeśli nie dostanę 100 000 pocisków w tygodniowo umiera 1000 osób. Stań ​​na moim miejscu.” i jeszcze z wywiadu z Załużnym:

 • “Kilka zachodnich czołgów i pojazdów opancerzonych rzeczywiście zostało zniszczonych na polu bitwy. Ale Leopardy nie przyjechały tu na paradę. Przybyły na wojnę.”
 • “Leopard na froncie to tylko cel, potrzebujemy amunicji i F-16.”
 • „Liczba (sojuszniczych) samolotów patrolujących nasze zachodnie granice jest dwukrotnie większa niż liczba rosyjskich samolotów niszczących nasze pozycje. Dlaczego nie możemy wziąć stamtąd co najmniej jednej trzeciej i przenieść tutaj?”
 • “Walka bez samolotów jest jak walka z bronią za pomocą łuków i strzał: To tak, jakbyśmy teraz przeszli do ofensywy z łukami i strzałami(…)”

⚆ Nieudana kampania „wagnerowców” na Moskwę nie wpłynęła na kontrofensywę czy działania bojowe na froncie – siły ukraińskie nie odczuły osłabienia obrony okupantów – powiedział Załużny w rozmowie z The Washington Post

⚆ Po próbie zbrojnego buntu FSB otrzymała zadanie zabicia prigożyna, poinformował szef ukraińskiego wywiadu – Budanow. „Czy im się to uda? Czas pokaże. Tak czy inaczej, wszystkie potencjalne zamachy nie będą szybkie. Chciałbym jednak podkreślić, że jest to wielka otwarta kwestia. Czy im się to uda? Czy odważą się wykonać ten rozkaz?” , – powiedział. Budanow potwierdził też, że wywiad ukraiński od dawna wiedział o zamiarze przeprowadzenia podobnych działań na terenie Federacji rosyjskiej.

⚆ Sąd w Kijowie przedłużył środek zapobiegawczy metropolity Pawła Łebieda cerkwi prawosławnej rosyjskiego patriarchatu w postaci 24-godzinnego aresztu domowego z noszeniem bransoletki na kolejne 2 miesiące.

⚆ SBU zdemaskowała deputowanego z Eurosolidarności Serhija Aleksiejewa, który obiecał „uwolnić” cudzoziemca od ekstradycji za 50 tys. dolarów.

🌍Świat:

⚆ Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że wojska ukraińskie przejęły „inicjatywę strategiczną” na kierunku Bachmut, aby dać do zrozumienia, że ​​zamierzają wykorzystać tę inicjatywę w większym stopniu — ISW.

⚆ Pentagon powiedział, że nie ma informacji o planowanej decyzji o dostarczeniu Ukrainie pocisków ATACMS w najbliższym czasie. „Nie mam nic do ogłoszenia w sprawie ATACMS i nie jestem świadomy żadnych zbliżających się decyzji dotyczących ATACMS” – powiedział rzecznik departamentu Patrick Ryder.

⚆ Stany Zjednoczone są skłonne dostarczyć Ukrainie amunicję kasetową i mogą to ogłosić już na początku lipca, informuje NBC News, powołując się na dwóch amerykańskich urzędników. Ukraina prosi USA o amunicję kasetową od zeszłego roku, ale pomysł ten spotkał się z oporem ze względu na międzynarodowy traktat, który zabrania przekazywania, używania i składowania tej broni. Stany Zjednoczone, Ukraina i rosja nie są sygnatariuszami tego traktatu, ale podpisało go ponad 100 krajów, w tym wielu sojuszników USA.

⚆ Przywódcy UE na szczycie przyjęli oświadczenie, w którym wyrazili gotowość wniesienia wkładu w przyszłe zobowiązania w zakresie bezpieczeństwa wobec Ukrainy i rozważenia podejść do takiego wkładu.

⚆ Przywódcy państw członkowskich UE poparli plan wykorzystania zamrożonych aktywów Banku Centralnego Federacji rosyjskiej na rzecz Ukrainy, co wiąże się z pobieraniem od nich podatku dochodowego – Bloomberg. Według szacunków zysk ten może wynieść około trzech miliardów euro rocznie. UE planuje pozyskać w tej sprawie poparcie państw G7. Według Bloomberga Bruksela prowadziła już rozmowy z Waszyngtonem, a Wielka Brytania wcześniej popierała ten plan.

⚆ Polska chce rozmieścić na swoim terytorium broń jądrową NATO, biorąc pod uwagę zamiary Federacji rosyjskiej rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej na Białorusi – powiedział premier Morawiecki.

⚆ „Wagner” kontynuuje rekrutację najemników do wojny na Ukrainie w całej rosji, mimo nieudanej próby buntu prigożyna – BBC.

⚆ Brazylia odmówiła sprzedaży Ukrainie 450 transporterów opancerzonych Guarani 6×6 w wersji opancerzonych pojazdów medycznych.Sojusznicy planowali zakupić ten pojazd opancerzony na potrzeby Ukrainy.

⚆ Premier Węgier Viktor Orbán sprzeciwił się planowi Komisji Europejskiej przyznania Ukrainie 50 mld euro. „Jedno jest jasne: my, Węgrzy, nie damy Ukrainie więcej pieniędzy, dopóki nie powiedzą, gdzie poszło poprzednie 70 miliardów euro” – powiedział.

⚆ Trump uważa, że ​​Ukraina może być zmuszona do oddania części terytorium rosji, aby powstrzymać wojnę. Ponadto powiedział, że putin został „nieco osłabiony” przez bunt „wagnerowców” i że Stany Zjednoczone powinny wykorzystać ten moment na negocjacje.

⚆ Chiński balon nie zebrał danych wywiadowczych podczas lotu nad Stanami Zjednoczonymi w lutym 2023 r., powiedział rzecznik Pentagonu Patrick Ryder.

💩rosja i białoruś:

⚆ Dość wiarygodne ale niepotwierdzone doniesienia o wewnętrznych czystkach na Kremlu. Jest napięcie międzyrosyjskim MON a FSB.

⚆ 🤙rosyjskie linie remontowe i jedna produkcyjna od czołgów wznawiają produkcję T-90 i T-72B3

⌛ Rok temu pisałem:

⚆ Ukraińcy wyzwolili Wyspę Węży

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Tajna broń ukraińska

⚆ Wyspa Węży

⚆ Głosowanie nad przejęciem majątku cerkwi prawosławnej (moskiewskiej) w Białej Cerkwi

⚆ (18+) to chyba Daczi

⚆ „Przesłanie parlamentu rosji do wszystkich parlamentów świata w sprawie zwalczania wszy, kleszczy i komarów, które Stany Zjednoczone wyhodowały w laboratoriach biologicznych na terytorium Ukrainy”. – odczyt w Danii

⚆ Ukraińskie SU-25 z amerykańskimi rakietami ZUNI

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

 1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
 2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
 3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
 4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.