🪖Dzień 491 (29 czerwca 2023, 22:45) – na bazarze

🪖Dzień 491 (29 czerwca 2023, 22:45) – na bazarze

29 czerwca, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie: 

Jest trochę jak w wierszu Brzechwy – toczą się rozmowy czy do NATO to Ukraina ma iść szybszą ścieżką czy nie? Czy zaproszą ją już w Wilnie czy nie? A do UE też szybszą czy pełną? 

Bazarowo też w Dagestanie, gdzie większość komentatorów obstawia, że oglądamy sobowtóra putina śmiało witającego się z tłumami i żartującego podczas spotkań. Ot – metoda na “zasypanie” tematu prigożyna. U sołowiowa w programie TV zachwyty nad autorami uderzenia w Kramatorsk (12 cywili) i ani śladu paniki, którą obserwowaliśmy niemal tydzień temu. Tylko niewiadomo nadal co z surowikinem – wedle jednych „wiedział, ale nie powiedział” o planach prigożyna, wedle innych – był lojalny. Niewiadomo też gdzie jest. Niektórzy mówią o areszcie, inni o areszcie domowym a jeszcze inni że został jedynie przsłuchany.

Na froncie dziś dobre, ale lekkie wiatry. Wypychanie rosjan idzie mozolnie, ale na niektórych odcinkach są to postępu rzędu 1-1,5 km. To sporo, ale i za mało by gawiedź uwierzyła w szanse na sukces Ukraińców. Niektórzy ostrzegają, że bez solidnych postępód do października, kilka krajów będzie domagać się “zamrożenia konfliktu”. Pod Bachmutem Ukraińcy wypracowują mozolnie otoczenie miasta i obyśmy w najbliższych dniach zobaczyli odbicie Kliszczijiwki. Po tym będzie trudno rosjanom utrzymać się w Bachmucie. Jeszcze dwa miesiące temu trudno było sobie wyobrazić, że taka sytuacja nastąpi.

Za wielką wodą, USA dojrzewają do decyzji o przekazaniu pocisków ATACMS. To taki HIMARS na sterydach, który zrobiłby dokładnie to samo co HIMARSy rok temu – skutecznie przeczyściłby rosyjską logistykę i przewietrzył magazyny. Gdyby był rok temu – zrobiłby znacznie więcej.

👍 Dobre wieści:
⚆ Estonia zwiększy wsparcie finansowe dla Sił Zbrojnych do 3% swojego PKB.

⚆ Postępy na odcinku zaporoskim 

🌻-680 (227 780)

👎 Z gorszych wieści: 
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – brak zmian

⚆ Okolice Bachmutu – Kliszczijiwka +1200m, Kurdymiwka +1500m. Ukraińcy skupiają się na flankach aby doprowadzić do otoczenia miasta. Najbliżej im do zdobycia Kliszczijiwki. 

⚆ Marijinka, Awdijewka – brak zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Postępy na kierunku Riwnopol – Wołodyne (aktualnie umacnianie nowych pozycji)

⚆ W kierunku Berediańska +1300m

⚆ Robotyne – dobre postępy

⚆ Trudniej na kierunku Wasyliwskim

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. sumski, charkowski, czernihowski i chersoński

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty): 
⚆ Cherson (2 ofiary)

🛸W nocy 26 czerwca 2023 r. rosjanie zaatakowali Ukrainę głównie od południa. Z łodzi podwodnej na Morzu Czarnym wystrzelono trzy pociski manewrujące “Kalibr”, a ze wschodniego wybrzeża Morza Azowskiego wystrzelono osiem irańskich dronów Shahed-136/131. Ukraińska obrona zniszczyła dwa pociski manewrujące „Kalibr” oraz 7 “Shahedów”. Na północy również zniszczono 4 rosyjskie drony kamikaze.

😼 Tokmak x2 (w nocy i w dzień)

🌊Przed ukraińską ofensywą rosja zbudowała prowizoryczną tamę i spowodowała powódź na obrzeżach okupowanego Tokmaka w obwodzie zaporoskim, prawdopodobnie po to, by zapobiec okrążeniu miasta — Bellingcat na podstawie zdjęć satelitarnych Planet Labs.

🌊Na lewym brzegu Dniepru rosjanie zaczęli zbierać zmarłych w wyniku powodzi spowodowanej wybuchem tamy kachowskiej. Znaleziono ponad 60 ciał, – Sztab Generalny. Aby ukryć rzeczywistą liczbę ofiar, Federacja Rosyjska zdecydowała się grzebać zmarłych w masowych grobach bez pobierania próbek DNA.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ W Kramatorsku ratownicy wydobyli spod gruzów ciało jeszcze jednej zmarłej osoby, liczba zabitych wzrosła do 12. Działania ratowniczo-ratownicze zostały zakończone – poinformowało Państwowe Pogotowie Ratunkowe. W mieście ogłoszono trzydniową żałobę – od 30 czerwca do 2 lipca.

⚆ ​​​​​​️ Siły obronne Ukrainy robią postępy na południu i wschodzie kraju: w kierunku Berdiańska posunęły się o 1300 m, w kierunku Kliszczijiwki posunęły się o 1200 m, w kierunku Kurdymiwki – 1500 m, poinformowała wiceminister obrony Maliar.

⚆ Z badania KMIS wynika, że ​​bezwzględna większość Ukraińców — 78% — ma bliskich krewnych lub przyjaciół, którzy zostali ranni lub zabici w wyniku rosyjskiej inwazji.

⚆ Szef MSZ Kułeba rozmawiał ze Stoltenbergiem o krokach zmierzających do „udanego przeprowadzenia” szczytu Sojuszu w Wilnie. Dodał, że Ukraina nadal aktywnie współpracuje ze wszystkimi sojusznikami z NATO, przekonując ich, że „czas wyjaśnić członkostwo Ukrainy w Sojuszu”.

⚆ „Wagner” nie będzie już walczył w Ukrainie – powiedział szef ukraińskiego wywiadu Budanow w komentarzu dla Ukraińskiej Prawdy. „Byliśmy świadkami kompromitacji rosyjskiego kierownictwa. Po raz kolejny mit niezłomności rosyjskiego reżimu został obalony. Straty zostały zadane siłom wojskowym i kosmicznym Federacji Rosyjskiej. A także – PKW „Wagner”. Nie będzie już on brał udziału w działaniach wojennych na terytorium Ukrainy. I to jest najskuteczniejsza jednostka Federacji Rosyjskiej, która wiedziała, jak osiągnąć sukces za wszelką cenę” – powiedział. Jednocześnie Budanow dodał, że obecnie „wagnerowcy” nadal przebywają na południu Ukrainy i w okupowanym Łuhańsku, ale nie biorą udziału w działaniach wojennych.

⚆ Przedstawiciele komisji śledczej Federacji Rosyjskiej w okupowanym Berediańsku nie wydają krewnym Tigrana Ohannisiana i Nikity Czanganowa zaświadczenia o zezwoleniu na pochówek, co uniemożliwia zabranie ich ciał z kostnicy i pochowanie. Również kostnica jest obecnie pod wzmożoną ochroną okupantów, powiedzieli rozmówcy z okupowanego Berdiańska (Ukraińska Prawda).

⚆ Zełeński osobiście przyjedzie do Wilna na szczyt NATO tylko wtedy, gdy Ukraina uzyska zadowalający wynik – powiedział doradca prezydenta ds. dyplomacji Ihor Żółkiew. „Prezydent nie pojedzie, jeśli przywódcy wykażą brak odwagi, podczas gdy Ukraina walczy z rosyjską agresją z całą odwagą, wolą, siłą i wysokim morale” – powiedział.

⚆ Były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych i kandydat Partii Republikańskiej do nominacji Mike Pence złożył niezapowiedzianą wizytę na Ukrainie — NBC News.

⚆ Obwody Zaporoże, Dniepropietrowsk i Cherson przeszły szkolenie na wypadek ataku terrorystycznego w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Podczas ćwiczeń wypracowano kilka scenariuszy możliwego rozwoju wydarzeń. Według najgorszego z nich przymusowej ewakuacji podlegać będzie około 300 tys. mieszkańców obwodu dniepropietrowskiego i Zaporoża.

⚆ SBU zatrzymała rosyjskiego agenta, który pomagał rosjanom w przygotowaniu uderzeń na lotniska w obwodzie kirowohradzkim.

🌍Świat:

⚆ Rada Dyrektorów MFW zakończyła pierwszy przegląd rozszerzonego programu finansowania – Ukraina otrzyma około 890 mln USD, które zostaną przeznaczone na wsparcie budżetowe.

⚆ Ukraińska kontrofensywa jest na wczesnym etapie, myślę, że jej wyniki zobaczymy w nadchodzących tygodniach i miesiącach – powiedział sekretarz stanu USA Anthony Blinken w rozmowie z MSNBC. „Po pierwsze, kontrofensywa jest na wczesnym etapie. Minister obrony Ukrainy powiedział niedawno, że większość jednostek nie brała jeszcze w niej udziału. Bez wątpienia rosjanie przygotowują się do obrony od miesięcy, więc jest to bardzo trudno się przez to przebić. Ale wczoraj ogłosiliśmy dodatkowy pakiet pomocowy dla Ukrainy. Mają wszystko, czego potrzeba, by odnieść sukces. Ponadto Moskwę rozpraszają obecnie kłopoty wewnętrzne, co też może pomóc. Warto również wspomnieć, że jednostki „Wagnera” nie są już na froncie, ale działały skutecznie. Dosłownie własnoręcznie wrzucali ludzi do putinowskiej “maszynki do mięsa”, ale dawało to określone rezultaty. Dlatego teraz, jak sądzę, pojawiają się nowe możliwości dla Ukrainy” – powiedział Blinken.

⚆ Stoltenberg ogłosił „mocne przesłanie” w sprawie członkostwa Ukrainy w NATO. Na szczycie Sojuszu w Wilnie alianci „rozważą” aspiracje Ukrainy do członkostwa w Sojuszu i „wyślą Ukrainie bardzo mocny sygnał poparcia” – powiedział sekretarz generalny organizacji.

⚆ Macron stwierdził, że szczyt NATO w Wilnie musi wytyczyć konkretną drogę do członkostwa Ukrainy w Sojuszu.

⚆ UE nie powinna „obniżać poprzeczki” dla akcesji Ukrainy – szef MSZ Danii. Duński minister spraw zagranicznych Lars Løkke Rasmussen uważa, że ​​UE ryzykuje zaimportowanie niestabilności, jeśli złagodzi swoje standardy dotyczące demokracji i korupcji, aby przyspieszyć akcesję Ukrainy i innych krajów kandydujących. Zaznaczył, że jego rząd popiera członkostwo Ukrainy, Mołdawii, Gruzji i krajów Bałkanów Zachodnich w UE, ale stwierdził, że uwarunkowania geopolityczne nie uzasadniają odkładania reform w tych państwach.

⚆ Szefowa rządu Estonii Kaia Kallas powiedziała, że ​​Ukraina nie otrzyma „żadnych ulg” w drodze do UE i musi spełnić wszystkie kryteria rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych

⚆ Utrata samolotu Ił-22M, zestrzelonego podczas powstania prigożyna, negatywnie wpłynie na skuteczność działań powietrznych i naziemnych armii rosyjskiej – wywiadu brytyjskiego. Ił-22M jest częścią stosunkowo małej floty 12 samolotów, które są aktywnie wykorzystywane do kontrolowania wojsk i zapewniania łączności powietrznej. Te samoloty specjalnego przeznaczenia odegrały kluczową rolę w organizacji działań wojsk rosyjskich w wojnie z Ukrainą.

⚆ Szef dyplomacji UE Borrell sugeruje planowanie wsparcia wojskowego UE dla Ukrainy jako długofalowego projektu mającego na celu strategiczne wzmocnienie jej zdolności obronnych.

⚆ Ukraina powinna być w stanie „pominąć” etap MAP na drodze do przystąpienia do NATO, uważa brytyjski minister obrony Ben Wallace

⚆ Po buncie prigożyna strony nadal negocjują układ zaproponowany przez Łukaszenkę — ISW.

⚆ Scholz uważa, że ​​nieudany bunt w rosji osłabił putina, ale konsekwencje dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę pozostają niejasne.

⚆ Izraelscy posłowie są niezadowoleni z polityki kraju wobec Ukrainy. Kneset (izraelski parlament) rozmawiał o stosunkach z Ukrainą. Izraelscy deputowani skrytykowali rząd za kryzys w stosunkach dwustronnych. Szef komisji ds. spraw zagranicznych i obrony Edelsztejn powiedział, że imię Izrael na świecie jest „zachowane” dzięki wolontariuszom, którzy udzielają pomocy Ukrainie. Zauważył, że niektóre działania mogą stwarzać problemy ze Stanami Zjednoczonymi i wezwał do „uważnego ich rozważenia”.

⚆ Po zamachu stanu w rosji amerykańscy urzędnicy podejrzewają, że tak zwane „czerwone linie” putina są bardziej elastyczne, niż wcześniej sądzono, m.in. w kwestii dostaw broni na Ukrainę — Politico. Ponadto, jak donosi gazeta, według niektórych analityków „powściągliwość” putina w czasie układu z prigożynem może być oznaką jego racjonalności, według innych osłabiony dyktator może popaść w jeszcze większe szaleństwo. Kruchość reżimu putina zmusza również niektórych urzędników amerykańskich do bliższego przyjrzenia się możliwości postputinowskiej rosji – i zapasów broni jądrowej, które mogą stać się jeszcze bardziej destabilizującym czynnikiem dla porządku światowego.

⚆ UE przygotowuje się do zaoferowania Ukrainie „przyszłych zobowiązań w dziedzinie bezpieczeństwa”, w ramach których w szczególności obiecują rozszerzenie inicjatywy szkolenia ukraińskiego wojska i możliwości wysłania misji wojskowych UE na Ukrainę — FT powołując się na źródła. Jednocześnie kanclerz Austrii Karl Neghammer stwierdził już, że kraje UE, które wyznają neutralność, nie mogą wspierać udzielania Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa. Według niego Austria, Irlandia, Malta i Cypr jasno dały do ​​zrozumienia, że ​​mają zastrzeżenia.

⚆ Stany Zjednoczone są bliskie podjęcia decyzji o zaopatrzeniu Ukrainy w taktyczne systemy rakietowe dalekiego zasięgu ATACMS – pisze WSJ, powołując się na amerykańskich i europejskich urzędników. Według źródeł publikacji dostarczenie ATACMS na Ukrainę wymaga jeszcze zatwierdzenia „na najwyższym szczeblu”. Ale urzędnicy dostrzegli oznaki, że wcześniej niechętny Biały Dom zmienił swoje stanowisko i zrozumieli „pilną potrzebę wsparcia Ukrainy w walce w nadchodzących tygodniach”.

⚆ Według jednej z wersji rosyjskich mediów dowódca sił powietrznych i kosmicznych Federacji Rosyjskiej surowikin nie został aresztowany: został przesłuchany i zwolniony. Bloomberg napisał również, że surowikin był przesłuchiwany w sprawie buntu prigożyna. Według rozmówcy publikacji, generał „jest przetrzymywany w jednym miejscu, ale nie w więzieniu, a śledczy traktują go ostrożnie, aby nie rozgniewać innych wojskowych, którzy podziwiają osiągnięcia surowikina w wojsku”.

⚆ Szwedzka eko-aktywistka Greta Thunberg przyjechała na Ukrainę i spotkała się z Zełeńskim. Greta jest członkiem Międzynarodowej Grupy Roboczej ds. Środowiskowych Konsekwencji Wojny na Ukrainie, a podczas wizyty w Kijowie brała udział w dyskusji na temat konsekwencji wysadzenia tamy kachowskiej przez rosjan.

💩rosja i białoruś:

⚆ Zastępca dowódcy rosyjskiego zgrupowania na Ukrainie sergij surowikin, został aresztowany po nieudanym buncie lidera „wagnera”, donosi The Moscow Times.

⚆ Rosyjscy propagandyści pokazali, jak putin podczas wizyty w Dagestanie wyszedł do tłumu na placu w Derbencie – rosyjskiego dyktatora nie powstrzymały restrykcje sanitarne, których przestrzegał od początku pandemii Covid-19.

⚆ Dziś rano w rosji padł operator satelitarny DoZor, który obsługuje linie energetyczne, pola naftowe, jednostki wojskowe Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, FSB, fundusz emerytalny i wiele innych projektów, w tym wojskowych. Część terminali satelitarnych uległa awarii. W tym samym czasie ktoś umieścił na tych rosyjskich serwerach komunikaty graficzne i wideo, z których jasno wynika, że ​​atak hakerski mógł zostać przeprowadzony przez grupę Wagnera.

🔥Niżny Nowogród

⌛ Rok temu pisałem (126): 

⚆ Siły ukraińskie w Łysyczańsku znajdują się w trudnym położeniu. Wzgórze łysyczańskie jest wprawdzie chronione naturalnie od wschodu rzeką Doniec, ale z tej strony przylatuje deszcz rosyjskiej artylerii. rosjanie za wszelką cenę unikają starć bezpośrednich – wolą bombardować. I niestety ta taktyka się sprawdza bo siły ukraińskie nie mają dział/amunicji w potrzebnej ilości by zniszczyć rosyjską artylerię. 

⚆ Ukraina odzyskała z niewoli 144 żołnierzy, w tym 95 obrońców Azowstalu. 99% zwolnionych żołnierzy jest rannych. Wśród pozostałych jest 59 żołnierzy gwardii narodowej, 30 wojskowych z sił morskich, 28 oddziałów lądowych armii, 17 funkcjonariuszy służb granicznych. To największa wymiana od początku wojny na pełną skalę.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Mężczyzna, który wygląda jak putin, wyszedł do tłumu w Dagestanie.

⚆ Uderzenie bomby lotniczej JDAM-ER na odcinku donieckim

⚆ Kramatorsk – miejsce uderzenia rakiety w restauracje RIA dziś.

⚆ Czyszczenie okopów

⚆ Bachmut dziś

⚆ Serwis Białoruskiego Radia Wolność opublikował zdjęcia satelitarne miejsca, które uważa się za obóz Wagnera na Białorusi we wsi Cel, 90 km od Mińska.

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.