🪖Dzień 490 (28 czerwca 2023, 22:30) – Bulion i krakers

🪖Dzień 490 (28 czerwca 2023, 22:30) – Bulion i krakers

28 czerwca, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Bulion:
Jeśli ktoś śledzi dalsze losy serialu pt. “przewrót kontrolowany” to dziś znajdzie w zagranicznych doniesieniach kilka ciekawostek dotyczących roli surowikina w buncie i kilka innych niuansów. Nadal – nie ma jasności co obserwowaliśmy w piątek i sobotę. Istotne, że w Moskwie podobno aresztowano surowikina i jego zastępcę. Jeśli to prawda to znaczyć może dwie kwestie. Po pierwsze prigożyn nie działał sam, albo – putin czyści środowisko prewencyjnie. Jedno i drugie oznacza, że bulion dojrzewa.

Krakers:
Tfu tfu, obym się nie mylił, ale widać że rosyjskie rezerwy strategiczne zużywają się na potęgę. Jeśli dobrze rozumiem doniesienia, to właśnie Ukraińcy dokonali sporych wyłomów w pierwszych liniach obrony na odcinku zaporoskim. Co ciekawe – większość sił na pierwszej linii z którymi walczą została rzucona z drugich (głównych) linii obrony. Nawet to nie pomogło i Ukraińcy w kilku miejscach wjechali głęboko.

Także, trzymać kciuki.

👍 Dobre wieści:
⚆ Litwa pozyskała dwa systemy NASAMS, które zostaną przekazane Ukrainie, poinformował prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Ponadto Litwa przekaże 10 transporterów opancerzonych M113 i amunicję, powiedział minister obrony Arvydas Anushauskas.

🌻- 930 (227 100)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – bez zmian

⚆ Okolice Bachmutu – postępy pod Rozdoliwką (północ od Sołedaru), na południu od Paraskewijewki, pod Zalizniańskim, Berchiwką, Kliszczijiwką i Kurdumiwką. Szczególnie dobrze idzie pod Kliszczijiwką – tu sporo rosjan oddało się do niewoli.

⚆ Marijinka, Awdijewka – bez zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Nieoficjalnie – duży postęp na odcinku zaporoskim.

⚆ koło Dniepru też się dzieje więcej

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski, charkowski, chersoński

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ Czasiw Jar

⚆ Cherson

🛸W nocy zestrzelono 6 Shahedów

😼Melitopol

😼Połohy

😼Tokmak

😼Jasynuwata

🛡rosjanie szykują się do wysadzenia elektrowni „Tytan Krymski” – wywiad ukraiński. roshabue plądrują sklepy firmy. W zakładzie znajduje się kilkaset ton amoniaku, a w przypadku wybuchu chmura amoniaku całkowicie pokryje całą okolicę w ciągu pół godziny. rosjanie uważają, po atakach na most nad Czonharże droga przez Armiańsk, jest jedyną możliwą drogą dla Sił Zbrojnych na okupowany półwysep.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Liczba ofiar śmiertelnych ataku rakietowego na Kramatorsk wzrosła do 11, 61 osób zostało rannych.

⚆ SBU zatrzymała agenta rosyjskich służb specjalnych, który 27 czerwca skorygował rosyjski atak rakietowy na kawiarnię w centrum Kramatorska. Okazało się, że to mieszkaniec Kramatorska, pracownik tamtejszej firmy gazowniczej. Wcześniej zbierał również dane o lokalizacji baz i ruchach Sił Zbrojnych w Słowiańsku i Kramatorsku.

⚆ Minister obrony Reznikow odrzuca wątpliwości co do powodzenia letniej kontrofensywy i daje do zrozumienia, że ​​ostatnie skromne zdobycze to tylko „zapowiedź” dużo większej ofensywy. Potwierdził, że główne rezerwy wojskowe nie brały jeszcze udziału w operacji.

⚆ Zełeński, przemawiając w Radzie Najwyższej, podkreślił potrzebę legalizacji medycznej marihuany na Ukrainie. Prezydent zaznaczył, że Ukraina powinna stworzyć najsilniejszą dziedzinę rehabilitacji psychicznej i fizycznej w Europie i dotyczy to zarówno budowy ośrodków rehabilitacyjnych, jak i szkolenia odpowiedniego personelu.

⚆ Prezydent Litwy Nauseda przybył z niezapowiedzianą wizytą do Kijowa, gdzie spotka się z Zełeńskim oraz weźmie udział w wydarzeniach z okazji 27. rocznicy uchwalenia Konstytucji Ukrainy. Prezydent Litwy Nauseda spodziewa się Zełeńskiego z pierwszą damą na szczycie NATO i będzie bardzo zdziwiony, jeśli tak się nie stanie.

⚆ Prezydent RP Andrzej Duda przybył do Kijowa z niezapowiedzianą wizytą – poinformowało jego biuro. Duda przeprowadzi rozmowy z Zełenskim – będą rozmawiać o przygotowaniach do lipcowego szczytu NATO w Wilnie, obecnej sytuacji w strefie działań wojennych i zagrożeniu rosyjskim atakiem na Zaporoże.

⚆ Rada Najwyższa przyjęła ogólnie projekt ustawy o dopłatach dla wojska w czasie stanu wojennego, poinformował deputowany ludowy Żelezniak. Zgodnie z nim personel wojskowy wykonujący misje bojowe otrzyma dopłatę w wysokości 30-100 tys. hrywien. Poborowych pozostawiono z dopłatą w wysokości 6000 hrywien, kadetów — 2350. Urlop dla personelu wojskowego wyniesie 30 dni i kolejne 10 dni z powodów rodzinnych.

⚆ Zełeński uważa, że ​​przeniesienie grupy „Wagnera” na Białoruś nie może poważnie zagrozić Ukrainie, nie będzie wystarczającej liczby najemników do ataku.

⚆ Komisarz wojskowy Jewhen Borysow, u którego stwierdzono posiadanie drogich nieruchomości w Hiszpanii, został odwołany ze stanowiska szefa Odeskiej Obwodowej Komisji Wojskowej – rzeczniczka Południowych Sił Obronnych Humeniuk.

⚆ Zełeński zaproponował zmianę dat obchodów 3 świąt państwowych – Bożego Narodzenia (na 25 grudnia, wcześniej były dwie daty), Dnia Państwowości Ukraińskiej (15 lipca) i Dnia Obrońców Ukrainy (1 października).

⚆ Starszy sierżant 47. wydzielonej brygady zmechanizowanej „Magura” Walerij Markus opowiedział w nagraniu o dniu szturmów i nocy na zwłokach rosyjskich najeźdźców, a naczelny dowódca Załużnyj skarcił go w komentarzu na facebooku za zdjęcie kamizelki kuloodpornej. Szturmy miały miejsce na Zaporożu. (Na zdjęciu: Załużnyj: ”Walery! Szybciorem ubrać się! Dostanie Ci się ode mnie!” Walery: ”Tak jest!”).

⚆ Siły Obronne Ukrainy były w stanie przejąć inicjatywę strategiczną na froncie i posuwają się naprzód, powiedział Naczelny Wódz Załużnyj podczas rozmowy telefonicznej z generałem USA Markiem Milleyem.

⚆ Bacardi: Firma Bacardi potępiła agresję i obiecała opuszczenie rosyjskiego rynku. Zamiast tego obietnice zniknęły z oficjalnych raportów, a spółka zależna „Bacardi Rus” potroiła swój dochód netto w rosji, pisze „The Bell”, z 1,5 miliarda rubli do 4,7 miliarda rubli.

🌍Świat:

⚆ Biden uważa, że ​​putin „zdecydowanie” osłabł po próbie buntu PKW „Wagner”. „Przegra wojnę w swoim kraju. Stał się wyrzutkiem na całym świecie. I to nie tylko NATO, nie tylko UE, to także Japonia” – dodał prezydent USA. Zapytany ponownie, czy putin jest dziś słabszy niż w zeszłym tygodniu, Biden odpowiedział: „Wiem, że tak”.

⚆ rosyjski generał surowikin, który został mianowany w Federacji rosyjskiej pośrednikiem między Ministerstwem Obrony a „Wagnerem”, wiedział o planach prigożyna przeprowadzenia buntu w rosji – NYT powołując się na urzędników USA zaznajomionych z danymi wywiadowczymi. putin musi zdecydować, czy wierzy, że surowikin pomógł prigożynowi i jak powinien zareagować, powiedzieli urzędnicy. Zakłada się tam również, że między niektórymi wojskowymi a prigożynem istniał spisek, ponieważ najemnicy prigożyna dotarli do Moskwy praktycznie bez oporu. Były ambasador USA w rosji Michael McFaul powiedział, że „zdarzyło się zbyt wiele dziwnych rzeczy, które wskazywałyby na to że istniał spisek”.

⚆ Podczas buntu prigożyn zamierzał pojmać ministra obrony Szojgu i szefa Sztabu Generalnego Gierasimowa — WSJ. Według zachodnich urzędników FSB dowiedziała się o tym planie na dwa dni przed buntem. Zołotow, dowódca Gwardii Narodowej Federacji rosyjskiej, twierdzi, że doszło do wycieku danych z obozu w prigożynie. Jednocześnie wiadomo, że szef PMK dowiedział się, że jego plan został ujawniony i został zmuszony do wcześniejszego rozpoczęcia operacji. Według zachodnich urzędników prigożyn przekazał swoje zamiary niektórym członkom rosyjskiego dowództwa wojskowego, w tym generałowi surowikinowi.

⚆ rosja może być zamieszana w pożar w bułgarskim prywatnym przedsiębiorstwie, które produkuje pewną amunicję dla Ukrainy – bułgarski minister gospodarki Bohdan Bohdanow, cytowany przez Politico. Pożar wybuchł w magazynie amunicji firmy Emilian Gebrev EMKO, znajdującej się w bułgarskim mieście Karnobat, około północy w niedzielę. To nie pierwszy taki incydent w zakładzie, a udział rosji jest badany.

⚆ Ukraińscy obrońcy zajęli i utrzymują pozycje na lewym brzegu obwodu chersońskiego — ISW.

⚆ Uderzenia w mosty w pobliżu Czonharu znacznie skomplikowały logistykę wojsk rosyjskich, za jeden z dowodów można uznać szybką budowę tam przeprawy pontonowej – wywiad brytyjski.

⚆ Premier Holandii Mark Rutte powiedział, że szczyt NATO w Wilnie powinien dać Ukrainie jasny sygnał, że jej przyszłość leży w Sojuszu.

⚆ Oddziały najemne „wagner” nadal znajdują się na terytorium Ukrainy – powiedział rzecznik Pentagonu Patrick Ryder.

⚆ Obecność PKW „Wagner” i jej lidera prigożyna na Białorusi to bardzo poważna sprawa, która wymaga twardej odpowiedzi ze strony NATO – powiedział prezydent RP Andrzej Duda. Według niego jest to jedna z głównych kwestii, które – jak ma nadzieję – przywódcy NATO będą omawiać na lipcowym szczycie w Wilnie

⚆ Parlament Chorwacji uznał Hołodomor z lat 1932-1933 za ludobójstwo narodu ukraińskiego – powiedział szef MSZ Kułeba.

⚆ Polska zgodziła się na zniesienie blokady rolnej Ukrainy po 15 września. Prezydent Andrzej Duda uważa, że ​​Ukraina i UE powinny przywrócić regularny handel bez ograniczeń, które zostały wprowadzone wcześniej na wniosek Warszawy

⚆ Sekretarz generalny NATO Stoltenberg powiedział, że wysłano jasny sygnał do Moskwy i Mińska, że ​​”Sojusz jest gotowy do ochrony każdego sojusznika, każdego centymetra terytorium NATO”.

⚆ Szwajcarski rząd nie zezwolił na reeksport prawie stu czołgów Leopard 1, które po modernizacji w Niemczech miały trafić na Ukrainę. „Rada Federalna doszła do wniosku, że sprzedaż 96 czołgów nie jest możliwa ze względu na przepisy obowiązującego prawa. W szczególności taka sprzedaż byłaby sprzeczna z ustawą o sprzęcie wojskowym i oznaczałaby zmianę polityki neutralności” – czytamy w oświadczeniu.

⚆ Wśród Amerykanów poparcie dla dostarczania broni na Ukrainę gwałtownie wzrosło — z 46% w maju do 65% obecnie, według sondażu Reuters/Ipsos. Ponadto, jak wykazało badanie, 76% respondentów uważa, że ​​udzielenie pomocy Ukrainie pokazuje Chinom i innym rywalom, że Stany Zjednoczone mają „wolę i zdolność do ochrony naszych interesów, naszych sojuszników i samych siebie”.

⚆ Chińskie pociski znajdują się w arsenale rosjan, którzy używają ich podczas wojny z Ukrainą – Clash Report. Wykonany w Chinach pocisk artyleryjski 152 mm Typ 66 został sfotografowany obok irańskiego ładunku, co może wskazywać, w jaki sposób ta amunicja dostała się do armii rosyjskiej. Chińskie pociski mogłyby zostać dostarczone do Iranu i wysłane na magazyn, a następnie wraz z irańską amunicją mogły być przekazane rosjanom.

⚆ Węgierski parlament nie planuje w przyszłym tygodniu rozpatrywać ratyfikacji przystąpienia Szwecji do NATO, co najprawdopodobniej oznacza, że ​​zostanie ona przełożona na jesień, kiedy po wakacjach zbiorą się posłowie

💩rosja i białoruś:

⚆ Szef Federacji rosyjskiej surowikin i jego zastępca, generał pułkownik Judin, zostali aresztowani za zdradę i przewiezieni do aresztu śledczego „Lefortowo”, – media rosyjskie. Najwyraźniej surowikin został poinformowany o „buncie” i w każdy możliwy sposób przyczynił się do jego realizacji.

⌛ Rok temu (125):

Na froncie zaczynają pracować wyrzutnie HIMARS. Siły ukraińskie zniszczyły conajmnniej cztery składy amunicji w obwodzie ługańskim, chersońskim i donieckim: w Jasinuwata, Nowa Kachowka, Kadijiwka i Perewalne.

Startują szkolenia w Wielkiej Brytanii dla ukraińskich żołnierzy. Pierwsza grupa to około 200 żołnierzy.

⚆ Trwa polska zbiórka na Bayraktara (“Marik” już lata)

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Szczere życzenia dla rosyjskiego pilota

⚆ Snajperska praca

⚆ Ka-52 + wagnerowcy = kaboom

⚆ “Ptaki Madziara” w akcji

⚆ śmielej w Bachmucie

📣 Pomaganie za czytanie:

Aktualnie zbieram na plecak ratunkowy, który umożliwia ocalenie życia rannego w miejscu zdarzenia. Czasami apteczka taktyczna to za mało by ocalić ranną osobę. Wyposażenie plecaka ratunkowego umożliwia przeprowadzenie operacji na polu walki lub w miejscu ataku. Koszt plecaka opracowanego przez fundację Uniters przy współpracy z ratownikami ukraińskimi to około 10000 zł. Wszelkie wpłaty przeznaczę na ten cel. Zbieram aż się uzbiera.

W poprzedniej edycji zebraliśmy ponad 22000zł na samochód terenowy dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu.


💧Źródła z których korzystam:
Telegram (Ukraiński telegraf, Myroshnikov, Збройні Сили України. Війна з окупантами, УП. Стрічка, NV oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa,
Portale informacyjne: onet, defence24, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso
Serwisy z mapami: Liveuamap, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)
Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Ługańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

🌻- symboliczne zobrazowanie strat żołnierzy rosyjskich (liczba zabitych wedle sztabu ukraińskiego)
💥- w miejscowości lub jej okolicy prowadzony był rosyjski ostrzał artyleryjski w ciągu ostatnich 24h
✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.
🔥- Pożary w obszarze działań wojennych
☢️ – informacje dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych
🛸- działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
🛡- działania ochronne
⚡️- informacje dotyczące stanu energetycznego Ukrainy
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)
🌊 – powodzie
📺 – w wersji na “zła ambasada . pl” jest w tym miejscu dodatkowy materiał.

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.