🪖Dzień 490 (28 czerwca 2023, 22:30) – Bulion i krakers

🪖Dzień 490 (28 czerwca 2023, 22:30) – Bulion i krakers

28 czerwca, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Bulion:
Jeśli ktoś śledzi dalsze losy serialu pt. “przewrót kontrolowany” to dziś znajdzie w zagranicznych doniesieniach kilka ciekawostek dotyczących roli surowikina w buncie i kilka innych niuansów. Nadal – nie ma jasności co obserwowaliśmy w piątek i sobotę. Istotne, że w Moskwie podobno aresztowano surowikina i jego zastępcę. Jeśli to prawda to znaczyć może dwie kwestie. Po pierwsze prigożyn nie działał sam, albo – putin czyści środowisko prewencyjnie. Jedno i drugie oznacza, że bulion dojrzewa.

Krakers:
Tfu tfu, obym się nie mylił, ale widać że rosyjskie rezerwy strategiczne zużywają się na potęgę. Jeśli dobrze rozumiem doniesienia, to właśnie Ukraińcy dokonali sporych wyłomów w pierwszych liniach obrony na odcinku zaporoskim. Co ciekawe – większość sił na pierwszej linii z którymi walczą została rzucona z drugich (głównych) linii obrony. Nawet to nie pomogło i Ukraińcy w kilku miejscach wjechali głęboko.

Także, trzymać kciuki.

👍 Dobre wieści:
⚆ Litwa pozyskała dwa systemy NASAMS, które zostaną przekazane Ukrainie, poinformował prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Ponadto Litwa przekaże 10 transporterów opancerzonych M113 i amunicję, powiedział minister obrony Arvydas Anushauskas.

🌻- 930 (227 100)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – bez zmian

⚆ Okolice Bachmutu – postępy pod Rozdoliwką (północ od Sołedaru), na południu od Paraskewijewki, pod Zalizniańskim, Berchiwką, Kliszczijiwką i Kurdumiwką. Szczególnie dobrze idzie pod Kliszczijiwką – tu sporo rosjan oddało się do niewoli.

⚆ Marijinka, Awdijewka – bez zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Nieoficjalnie – duży postęp na odcinku zaporoskim.

⚆ koło Dniepru też się dzieje więcej

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski, charkowski, chersoński

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ Czasiw Jar

⚆ Cherson

🛸W nocy zestrzelono 6 Shahedów

😼Melitopol

😼Połohy

😼Tokmak

😼Jasynuwata

🛡rosjanie szykują się do wysadzenia elektrowni „Tytan Krymski” – wywiad ukraiński. roshabue plądrują sklepy firmy. W zakładzie znajduje się kilkaset ton amoniaku, a w przypadku wybuchu chmura amoniaku całkowicie pokryje całą okolicę w ciągu pół godziny. rosjanie uważają, po atakach na most nad Czonharże droga przez Armiańsk, jest jedyną możliwą drogą dla Sił Zbrojnych na okupowany półwysep.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Liczba ofiar śmiertelnych ataku rakietowego na Kramatorsk wzrosła do 11, 61 osób zostało rannych.

⚆ SBU zatrzymała agenta rosyjskich służb specjalnych, który 27 czerwca skorygował rosyjski atak rakietowy na kawiarnię w centrum Kramatorska. Okazało się, że to mieszkaniec Kramatorska, pracownik tamtejszej firmy gazowniczej. Wcześniej zbierał również dane o lokalizacji baz i ruchach Sił Zbrojnych w Słowiańsku i Kramatorsku.

⚆ Minister obrony Reznikow odrzuca wątpliwości co do powodzenia letniej kontrofensywy i daje do zrozumienia, że ​​ostatnie skromne zdobycze to tylko „zapowiedź” dużo większej ofensywy. Potwierdził, że główne rezerwy wojskowe nie brały jeszcze udziału w operacji.

⚆ Zełeński, przemawiając w Radzie Najwyższej, podkreślił potrzebę legalizacji medycznej marihuany na Ukrainie. Prezydent zaznaczył, że Ukraina powinna stworzyć najsilniejszą dziedzinę rehabilitacji psychicznej i fizycznej w Europie i dotyczy to zarówno budowy ośrodków rehabilitacyjnych, jak i szkolenia odpowiedniego personelu.

⚆ Prezydent Litwy Nauseda przybył z niezapowiedzianą wizytą do Kijowa, gdzie spotka się z Zełeńskim oraz weźmie udział w wydarzeniach z okazji 27. rocznicy uchwalenia Konstytucji Ukrainy. Prezydent Litwy Nauseda spodziewa się Zełeńskiego z pierwszą damą na szczycie NATO i będzie bardzo zdziwiony, jeśli tak się nie stanie.

⚆ Prezydent RP Andrzej Duda przybył do Kijowa z niezapowiedzianą wizytą – poinformowało jego biuro. Duda przeprowadzi rozmowy z Zełenskim – będą rozmawiać o przygotowaniach do lipcowego szczytu NATO w Wilnie, obecnej sytuacji w strefie działań wojennych i zagrożeniu rosyjskim atakiem na Zaporoże.

⚆ Rada Najwyższa przyjęła ogólnie projekt ustawy o dopłatach dla wojska w czasie stanu wojennego, poinformował deputowany ludowy Żelezniak. Zgodnie z nim personel wojskowy wykonujący misje bojowe otrzyma dopłatę w wysokości 30-100 tys. hrywien. Poborowych pozostawiono z dopłatą w wysokości 6000 hrywien, kadetów — 2350. Urlop dla personelu wojskowego wyniesie 30 dni i kolejne 10 dni z powodów rodzinnych.

⚆ Zełeński uważa, że ​​przeniesienie grupy „Wagnera” na Białoruś nie może poważnie zagrozić Ukrainie, nie będzie wystarczającej liczby najemników do ataku.

⚆ Komisarz wojskowy Jewhen Borysow, u którego stwierdzono posiadanie drogich nieruchomości w Hiszpanii, został odwołany ze stanowiska szefa Odeskiej Obwodowej Komisji Wojskowej – rzeczniczka Południowych Sił Obronnych Humeniuk.

⚆ Zełeński zaproponował zmianę dat obchodów 3 świąt państwowych – Bożego Narodzenia (na 25 grudnia, wcześniej były dwie daty), Dnia Państwowości Ukraińskiej (15 lipca) i Dnia Obrońców Ukrainy (1 października).

⚆ Starszy sierżant 47. wydzielonej brygady zmechanizowanej „Magura” Walerij Markus opowiedział w nagraniu o dniu szturmów i nocy na zwłokach rosyjskich najeźdźców, a naczelny dowódca Załużnyj skarcił go w komentarzu na facebooku za zdjęcie kamizelki kuloodpornej. Szturmy miały miejsce na Zaporożu. (Na zdjęciu: Załużnyj: ”Walery! Szybciorem ubrać się! Dostanie Ci się ode mnie!” Walery: ”Tak jest!”).

⚆ Siły Obronne Ukrainy były w stanie przejąć inicjatywę strategiczną na froncie i posuwają się naprzód, powiedział Naczelny Wódz Załużnyj podczas rozmowy telefonicznej z generałem USA Markiem Milleyem.

⚆ Bacardi: Firma Bacardi potępiła agresję i obiecała opuszczenie rosyjskiego rynku. Zamiast tego obietnice zniknęły z oficjalnych raportów, a spółka zależna „Bacardi Rus” potroiła swój dochód netto w rosji, pisze „The Bell”, z 1,5 miliarda rubli do 4,7 miliarda rubli.

🌍Świat:

⚆ Biden uważa, że ​​putin „zdecydowanie” osłabł po próbie buntu PKW „Wagner”. „Przegra wojnę w swoim kraju. Stał się wyrzutkiem na całym świecie. I to nie tylko NATO, nie tylko UE, to także Japonia” – dodał prezydent USA. Zapytany ponownie, czy putin jest dziś słabszy niż w zeszłym tygodniu, Biden odpowiedział: „Wiem, że tak”.

⚆ rosyjski generał surowikin, który został mianowany w Federacji rosyjskiej pośrednikiem między Ministerstwem Obrony a „Wagnerem”, wiedział o planach prigożyna przeprowadzenia buntu w rosji – NYT powołując się na urzędników USA zaznajomionych z danymi wywiadowczymi. putin musi zdecydować, czy wierzy, że surowikin pomógł prigożynowi i jak powinien zareagować, powiedzieli urzędnicy. Zakłada się tam również, że między niektórymi wojskowymi a prigożynem istniał spisek, ponieważ najemnicy prigożyna dotarli do Moskwy praktycznie bez oporu. Były ambasador USA w rosji Michael McFaul powiedział, że „zdarzyło się zbyt wiele dziwnych rzeczy, które wskazywałyby na to że istniał spisek”.

⚆ Podczas buntu prigożyn zamierzał pojmać ministra obrony Szojgu i szefa Sztabu Generalnego Gierasimowa — WSJ. Według zachodnich urzędników FSB dowiedziała się o tym planie na dwa dni przed buntem. Zołotow, dowódca Gwardii Narodowej Federacji rosyjskiej, twierdzi, że doszło do wycieku danych z obozu w prigożynie. Jednocześnie wiadomo, że szef PMK dowiedział się, że jego plan został ujawniony i został zmuszony do wcześniejszego rozpoczęcia operacji. Według zachodnich urzędników prigożyn przekazał swoje zamiary niektórym członkom rosyjskiego dowództwa wojskowego, w tym generałowi surowikinowi.

⚆ rosja może być zamieszana w pożar w bułgarskim prywatnym przedsiębiorstwie, które produkuje pewną amunicję dla Ukrainy – bułgarski minister gospodarki Bohdan Bohdanow, cytowany przez Politico. Pożar wybuchł w magazynie amunicji firmy Emilian Gebrev EMKO, znajdującej się w bułgarskim mieście Karnobat, około północy w niedzielę. To nie pierwszy taki incydent w zakładzie, a udział rosji jest badany.

⚆ Ukraińscy obrońcy zajęli i utrzymują pozycje na lewym brzegu obwodu chersońskiego — ISW.

⚆ Uderzenia w mosty w pobliżu Czonharu znacznie skomplikowały logistykę wojsk rosyjskich, za jeden z dowodów można uznać szybką budowę tam przeprawy pontonowej – wywiad brytyjski.

⚆ Premier Holandii Mark Rutte powiedział, że szczyt NATO w Wilnie powinien dać Ukrainie jasny sygnał, że jej przyszłość leży w Sojuszu.

⚆ Oddziały najemne „wagner” nadal znajdują się na terytorium Ukrainy – powiedział rzecznik Pentagonu Patrick Ryder.

⚆ Obecność PKW „Wagner” i jej lidera prigożyna na Białorusi to bardzo poważna sprawa, która wymaga twardej odpowiedzi ze strony NATO – powiedział prezydent RP Andrzej Duda. Według niego jest to jedna z głównych kwestii, które – jak ma nadzieję – przywódcy NATO będą omawiać na lipcowym szczycie w Wilnie

⚆ Parlament Chorwacji uznał Hołodomor z lat 1932-1933 za ludobójstwo narodu ukraińskiego – powiedział szef MSZ Kułeba.

⚆ Polska zgodziła się na zniesienie blokady rolnej Ukrainy po 15 września. Prezydent Andrzej Duda uważa, że ​​Ukraina i UE powinny przywrócić regularny handel bez ograniczeń, które zostały wprowadzone wcześniej na wniosek Warszawy

⚆ Sekretarz generalny NATO Stoltenberg powiedział, że wysłano jasny sygnał do Moskwy i Mińska, że ​​”Sojusz jest gotowy do ochrony każdego sojusznika, każdego centymetra terytorium NATO”.

⚆ Szwajcarski rząd nie zezwolił na reeksport prawie stu czołgów Leopard 1, które po modernizacji w Niemczech miały trafić na Ukrainę. „Rada Federalna doszła do wniosku, że sprzedaż 96 czołgów nie jest możliwa ze względu na przepisy obowiązującego prawa. W szczególności taka sprzedaż byłaby sprzeczna z ustawą o sprzęcie wojskowym i oznaczałaby zmianę polityki neutralności” – czytamy w oświadczeniu.

⚆ Wśród Amerykanów poparcie dla dostarczania broni na Ukrainę gwałtownie wzrosło — z 46% w maju do 65% obecnie, według sondażu Reuters/Ipsos. Ponadto, jak wykazało badanie, 76% respondentów uważa, że ​​udzielenie pomocy Ukrainie pokazuje Chinom i innym rywalom, że Stany Zjednoczone mają „wolę i zdolność do ochrony naszych interesów, naszych sojuszników i samych siebie”.

⚆ Chińskie pociski znajdują się w arsenale rosjan, którzy używają ich podczas wojny z Ukrainą – Clash Report. Wykonany w Chinach pocisk artyleryjski 152 mm Typ 66 został sfotografowany obok irańskiego ładunku, co może wskazywać, w jaki sposób ta amunicja dostała się do armii rosyjskiej. Chińskie pociski mogłyby zostać dostarczone do Iranu i wysłane na magazyn, a następnie wraz z irańską amunicją mogły być przekazane rosjanom.

⚆ Węgierski parlament nie planuje w przyszłym tygodniu rozpatrywać ratyfikacji przystąpienia Szwecji do NATO, co najprawdopodobniej oznacza, że ​​zostanie ona przełożona na jesień, kiedy po wakacjach zbiorą się posłowie

💩rosja i białoruś:

⚆ Szef Federacji rosyjskiej surowikin i jego zastępca, generał pułkownik Judin, zostali aresztowani za zdradę i przewiezieni do aresztu śledczego „Lefortowo”, – media rosyjskie. Najwyraźniej surowikin został poinformowany o „buncie” i w każdy możliwy sposób przyczynił się do jego realizacji.

⌛ Rok temu (125):

Na froncie zaczynają pracować wyrzutnie HIMARS. Siły ukraińskie zniszczyły conajmnniej cztery składy amunicji w obwodzie ługańskim, chersońskim i donieckim: w Jasinuwata, Nowa Kachowka, Kadijiwka i Perewalne.

Startują szkolenia w Wielkiej Brytanii dla ukraińskich żołnierzy. Pierwsza grupa to około 200 żołnierzy.

⚆ Trwa polska zbiórka na Bayraktara (“Marik” już lata)

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Szczere życzenia dla rosyjskiego pilota

⚆ Snajperska praca

⚆ Ka-52 + wagnerowcy = kaboom

⚆ “Ptaki Madziara” w akcji

⚆ śmielej w Bachmucie

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.