🪖Dzień 489 (27 czerwca 2023, 22:30) – obrazy

🪖Dzień 489 (27 czerwca 2023, 22:30) – obrazy

27 czerwca, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Świat jeszcze trawi rajd prigożyna i próbuje zrozumieć o co w tym zamieszaniu chodziło. Dużo też dziś doniesień z rosji i białorusi związanych z tym tematem. Wyjątkowo dużo.

Sporo też się nagadali Kirby i Blinken zarówno o sytuacji z prigożynem jak i o działaniach ofensywnych Ukrainy. Przytaczam też dziś opinię szwajcarskiego wywiadu, który raz, że rzadko się odzywał dotychczas, to jako chyba pierwszy mówi o tym, że wojna przedłuży się poza koniec tego roku. Trochę można to było wywnioskować po terminach kolejnych dostaw sprzętu i amunicji. Trochę w kontrze do tego pesymistycznego obrazu wypowiedział się Ben Wallece, który stwierdził, że Ukraińcy w 3 tygodnie odbili więcej ziem niż rosjanie zajęli podczas całej zimy.

Obraz wojny niestety zdominowały dziś kadry z Kramatorska i Kremeńczuka gdzie rosjanie uderzyli w cywilne rejony obu miejscowości. Równo rok temu uderzyli w centrum handlowe w Kremeńczuku gdzie zginęło 19 cywilów.

Trzeci obraz to ten frontowy, gdzie Ukraińcy mozolnie skubią rosjan. To jeszcze nie jest pełna ofensywa, ale to nie oznacza, że na odcinku zaporoskim czy pod Bachmutem ktokolwiek walczy na “pół gwizdka”. Są tam konkretne postępy i mimo, że nie są spektakularne to trzeba pamiętać, że każda lawina zaczyna się niewinnie i z czasem się rozpędza.

👍 Dobre wieści:
⚆ Stany Zjednoczone ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 500 mln USD — obejmie on w szczególności 30 bojowych wozów piechoty Bradley, 25 transporterów opancerzonych Stryker, a także amunicję do HIMARS i Patriot. (pełna informacja we wczorajszym podsumowaniu).

⚆ Niemiecki koncern Rheinmetall przekaże Ukrainie 14 czołgów Leopard 2 w imieniu Holandii. Pierwsza partia powinna zostać dostarczona w styczniu 2024 r., reszta w ciągu roku.

⚆ Czechy obiecały więcej sprzętu wojskowego dla Ukrainy – poinformował minister obrony Czech.

🌻-590 (226 170)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – brak zmian

⚆ Okolice Bachmutu – postępy na flankach miasta, szczególnie dobrze idzie wzdłuż kanału SiwerskiDoniec – Donbas.

⚆ Marijinka, Awdijewka – drobne postępy pod Marijinką ale i pod Awdijewką

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ są drobne postępy

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski, charkowski, chersoński

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ Kremenczuk (jak rok temu)

⚆ Sumy

⚆ Zaporoże

⚆ rejon połtawski

⚆ rosjanie uderzyli rakietami z systmu S-300 w Kramatorsk, uderzyli w restaurację w centrum miasta – wśród cywilów są ranni, w szczególności jedno dziecko. Zginęły trzy osoby 42 ranne.

😼 rejon Berediańska

😼Primorsk

☢️ ​​Poziom wody w stawie, z którego chłodzona jest elektrownia atomowa w Enerhodarze, pozostaje stabilny — Energoatom

🏝Kolej została wysadzona w pobliżu wsi Władysławówka na okupowanym Krymie

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Ukraińscy piloci nie rozpoczęli jeszcze szkolenia na F-16 – komentuje w komentarzu do informacji agencji Associated Press Jurij Ihnat.

⚆ Zachodni sojusznicy wciąż opracowują program szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwce F-16 — informuje Reuters, powołując się na duńskie Ministerstwo Obrony. Ministerstwo nie było w stanie powiedzieć, ile czasu zajmie ukończenie szkolenia: „To zależy od ich doświadczenia bojowego i umiejętności językowych”.

⚆ Prezydent Zełeński podpisał dekret o odwołaniu Jurija Gusiewa ze stanowiska dyrektora generalnego Ukroboronpromu.

⚆ Gabinet Ministrów ogłosił nagany dla szefa KMDA Witalija Kliczko i kilku szefów administracji obwodowej w Kijowie. Zdymisjonowano również kilka osób w kijowskiej administracji.

⚆ Od 1 lipca na Ukrainie zakończy się kwarantanna i stan wyjątkowy w związku z COVID-19 – zapowiedział premier Szmyhal.

🌍Świat:

⚆ Wojna raczej nie zakończy się do końca roku, bo nie zagraża reżimowi putina – twierdzą autorzy raportu Federalnej Służby Wywiadowczej Szwajcarii.

⚆ Duża grupa amerykańskich posłów zaapelowała do administracji prezydenta USA Joe Bidena o wysłanie na Ukrainę amunicji kasetowej. Odbywa się to w celu udzielenia pomocy Siłom Zbrojnym w kontrofensywie.

⚆ USA były w bezpośrednim kontakcie z rosją podczas tzw. buntu „Wagnera” – powiedział przedstawiciel Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby. Kontrofensywa Sił Zbrojnych postępuje wolniej, niż chcieliby tego Ukraina i jej sojusznicy, ale są ku temu obiektywne powody — rosjanie wiedzieli, co ich czeka i dobrze przygotowali się do obrony — powiedział Kirby.

⚆ Analitycy ISW uważają, że putin swoimi wypowiedziami na temat buntu stara się zatrzymać „wagnerowców”, aby w przyszłości wykorzystać ich w wojnie, i nie wybaczy tym, którzy jadą na Białoruś zamiast dołączyć do rosyjskiej armii. putin na razie nie zastąpi Szojgu, żeby nie wyglądało na to, że spełnia postulat prigożyna, który zabiegał o dymisję ministra obrony – ISW.

⚆ Podczas buntu Wagnera alianci prosili Ukrainę, by nie atakowała rosji – CNN. Obawiano się, że w przypadku takich uderzeń Federacja Rosyjska uzna Ukrainę i Zachód za pomoc prigożyna i zagrożenie rosyjskiej suwerenności. „Sojusznicy ostrzegli Ukraińców, aby nie prowokowali sytuacji. Korzystajcie z możliwości na terytorium Ukrainy, ale nie mieszajcie się w sprawy wewnętrzne i nie uderzajcie w ofensywne obiekty wojskowe na terenie rosji” – powiedział rozmówca kanału telewizyjnego.

⚆ Sekretarz stanu USA Blinken w pilnym telegramie w piątek wieczorem nakazał amerykańskim dyplomatom na całym świecie nie komentować buntu w rosji – The Hill, powołując się na trzech amerykańskich urzędników. Pilny telegram pokazał poziom niepokoju administracji Bidena w związku z wydarzeniami w rosji oraz jak ważne jest, aby Biały Dom i Departament Stanu kontrolowały amerykańskie komunikaty o sytuacji w przestrzeni publicznej i prywatnej – podkreśla publikacja.

⚆ Stany Zjednoczone nie uważają obecnie zagrożenia ze strony rosyjskich okupantów detonacją elektrowni jądrowej Zaporoże za „nieuchronne”, pomimo ostatnich doniesień z Ukrainy o przygotowaniu ataku terrorystycznego przez rosję – przedstawiciel Rady Bezpieczeństwa Narodowego RP Kirby z Białego Domu

⚆ Funkcjonariusze wywiadu USA byli w stanie zebrać niezwykle szczegółowy i dokładny obraz planów prigożyna dotyczących jego buntu, ale podzielili się danymi wywiadowczymi tylko z wybranymi sojusznikami i nie ujawnili ich z wyprzedzeniem Ukrainie — CNN.

⚆ Kijów uzna szczyt NATO w Wilnie za sukces, jeśli Sojusz podejmie zdecydowany krok w kierunku określenia jasnej ścieżki akcesji Ukrainy – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Jewhen Perebijnis. Uświadomienie sobie, że przystąpienie Ukrainy do NATO jest nieodwracalne, może stać się czynnikiem deeskalacji, uważa Perebijnys, bo ostatecznie rosja straci formalny powód do wojny

⚆ Podczas trwających operacji kontrofensywnych Siły Obronne Ukrainy wyzwoliły więcej terytorium niż armia rosyjska zdobyła zimą, powiedział brytyjski minister obrony Ben Wallace.

⚆ Ambasador Chin przy UE Fu Cun powiedział, że nie wyklucza poparcia Pekinu dla dążeń Ukrainy do przywrócenia integralności terytorialnej poprzez powrót do granic z 1991 roku.

⚆ Stoltenberg prawdopodobnie pozostanie na stanowisku sekretarza generalnego NATO jeszcze przez rok, pomimo wielokrotnych chęci przekazania przywództwa innej osobie – Euractivowi, powołując się na czterech dyplomatów Sojuszu.

⚆ Stany Zjednoczone potępiają „brutalne uderzenia” rosji na tle ostatniego ataku rakietowego Kramatorsk i obiecują dalsze wsparcie dla Kijowa – powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

⚆ Węgierski premier Orbán powiedział, że uważa bunt PKW „Wagnera” w rosji za wydarzenie nieistotne. Dał do zrozumienia, że ​​nie uważa putina za osłabionego po wydarzeniach z tego weekendu.

💩rosja i białoruś:

⚆ Biznesowy odrzutowiec Jewgienija prigożyna wyleciał z Rostowa nad Donem i wylądował na białorusi. Inny, rosyjski samolot wyleciał w tym samym czasie z Petersburga i lądował na lotnisku wojskowym Machulyshchi — Belarus Gayun w odniesieniu do danych Flight Radar.

⚆ łukaszenka powiedział, że w trakcie próby zamachu stanu w rosji wydał rozkaz doprowadzenia armii do pełnej gotowości bojowej.

⚆ wagner przekaże ciężki sprzęt wojskowy aktywnym jednostkom Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej – poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony.

⚆ FSB Federacji Rosyjskiej ogłosiła, że ​​27 czerwca zamknęła sprawę zbrojnego buntu prigożyna i jego najemników.

⚆ Łukaszenka powiedział, że odwiódł putina od surowego potraktowania buntu prigożyna

⚆ putin zgromadził rosyjski personel wojskowy na Kremlu, aby nagrodzić tych, którzy „powstrzymali” bunt prigożyna. W swoim przemówieniu stwierdził, że „skutecznie powstrzymali wojnę domową, działali jasno iw sposób skoordynowany”, a rosyjscy piloci, którzy zginęli 24 czerwca, „honorowo wypełnili swój obowiązek”. Ponadto szef Gwardii Rosyjskiej Wiktor Zołotow powiedział, że w Gwardii Rosyjskiej pojawi się ciężka broń, w tym czołgi.

⚆ łukaszenka liczy na to, że dowódcy PKW „Wagnera” podzielą się swoim doświadczeniem i pomogą siłom zbrojnym Białorusi w doskonaleniu ich umiejętności.

⚆ Rządowy rosyjski Ił-96-300 leci z Moskwy do Waszyngtonu, donoszą strony profilowe.

⌛ Rok temu pisałem (124):

⚆ Dewastujące ostrzały w Kremenczuku. rosjanie ostrzelali rakietami centrum handlowe w którym mogło znajdować się około 1000 cywilów. Ataku dokonano z samolotów Tu-22, które wystartowały z lotniska Szajkowka i odpaliły rakiety Ch-22 będąc nad obwodem kurskim. Zginęło 19 osób a 66 zostało rannych. W pobliżu centrum handlowego nie ma żadnych obiektów wojskowych. Obok centrum znajduje się natomiast węzeł kolejowy i zakład zajmujący się produkcją maszyn do robienia dróg asfaltowych. Silne ostrzały odnotowano też w Charkowie i Łysyczańsku.

Turecki producent dronów Bayraktar ogłosił, że przekaże bezpłatnie Ukrainie 3 drony. Jest to reakcja na zebranie przez Ukraińców pieniędzy na 4 takie drony. Zbiórkę skompletowano w 48h od ogłoszenia. Baykar poprosił by Ukraińcy spożytkowali zebrane pieniądze na inne cele.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Szturm pod Kurdjumiwką (pod Bachmutem)

⚆ Kramatorsk i pierwsze chwile i skutki nagrania

⚆ nocni goście w obwodzie sumskim

⚆ Załużnyj gdzieś na północnych granicach Ukrainy

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.