🪖Dzień 486 i 487 (23 i 24 czerwca 2023, 17:00) – przewrót kontrolowany

🪖Dzień 486 i 487 (23 i 24 czerwca 2023, 17:00) – przewrót kontrolowany

25 czerwca, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Jeśli ktoś z Was odciął się od mediów w piątek popołudniu i dopiero teraz “nadrabia” medialne zaległości, to można powiedzieć, że ominęła Was jedna z najdziwniejszych akcji tego stulecia w Europie. Nie będę szczegółowo opisywał każdego aktu tego przedstawienia, ale dla porządku przypomnijmy.

🍿Przebieg

 • w marcu i kwietniu gdy rosjanie byli w apogeum szturmowania Bachmutu (głównie siłami grupy wagnera), prigożyn grzmiał, że nie dostaje amunicji od wojsk rosyjskich, wprost oskarżając szojgu i gierasimowa. Ukraińcy twierdzili że to kłamstwo a rosjanie zapewniali, że prigożyn i jego wagnerowcy dostaną co trzeba. Po zdobyciu niemal całego Bachmutu prigożyn wycofał swoje oddziały z frontu.
 • Nie jest tajemnicą, że wagnerowcy należeli do najlepiej zorganizowanych, wyposażonych i przeszkolonych oddziałów w siłach rosyjskich. Mocno skonfliktowani byli z kadyrowcami a prigożyn od kilku miesięcy nasilał ataki na szojgu i gierasimowa jako nieudolnych dowodzących “operacją specjalną”. Jego opinie brzmiały sensownie a oskarżenia były trafne.
 • W czerwcu ministerstwo obrony rosji nakazuje wzięcie pod kontrolę wszystkich prywatnych armii działających w rosji (bo nie tylko wagner tak działa). prigożyn zarzeka się, że nie przyjmie zwierznictwa szojgu i gierasimowa, ale negocjuje z nimi różne warianty tej podległości. Finalnie – zrywa negocjacje.
 • 21 czerwca na jednym z ukraińskich kanałów na telegramie pokazuje się informacja, że w dniach 23-24 czerwca będzie próba zamachu stanu w rosji.
 • W piątek mieliśmy do czynienia z długim nagraniem prigożyna w którym poszedł dalej – opowiedział o kłamstwach i manipulacjach dotyczących konfliktu z Ukrainą od 2014 roku oskarżając bliskie otoczenie putina o ukrywanie prawdy, kradzieże i korupcję.
 • W piątek wieczorem oddziały wagnera miały zostać ostrzelane przez rosyjską artylerię i zginąć miało do 1000 najemników. Po tym, prigożyn oskarża szojgu o chęć wykończenia jego grupy i zapowiada “marsz po sprawiedliwość”. sam szojgu miał być tego dnia w Rostowie i pilnie wrócić do Moskwy po oświadczeniu prigożyna. rosyjskie ministerstwo obrony zaprzecza atakowi.
 • W sobotę rano prigożyn zajmuje Rostow a drugi jego oddział zajmuje Woroneż. Zapowiada marsz na Moskwę po szojgu i gierasimowa. Wzywa wszystkich zwolenników do dołączenia. Twierdzi, że ma 25000 żołnierzy.
 • W Moskwie rzeczy zaczynają się dziać szybko. Zarządzane są blokady dróg, ściągane są dodatkowe oddziały, ograniczana łączność i swobody obywatelskie, minowane są mosty, ryte są drogi dojazdowe a samoloty rządowe wykonują dziwne loty, część polityków i oligarchów próbuje opuścić rosję. Biura wagnera w rosji są przeszukiwane a koło jednego z nich znaleziono samochód ciężarowy pełen pieniędzy.
 • Media początkowo dostają zakaz mówienia o prigożynie a potem nakaz mówienia o nim i wagnerowcach jako o zdrajcach.
 • putin wygłasza orędzie gdzie nazywa wagnerowców zdrajcami i zapowiada konsekwencje. Dzwoni też do liderów przyjaznych rosji państw z zapewnieniem, że ma sytuację pod kontrolą.
 • W trakcie marszu na Moskwę oddziały prigożyna są głównie atakowane przez lotnictwo rosyjskie, które odnotowuje straty w postaci 8 helikopterów i 1 samolotu. Opór rosyjskiej armii jest jednak minimalny na lądzie. Długo jadą do Rostowa kadyrowcy – tak jakby się im nie spieszyło.
 • Pojawiają się informacje o odwoływaniu części rosyjskich jednostek z frontu po to by wzmocnić obronę Moskwy. Są też informację o tym, że na niektórych odcinkach Ukraińcy obserwują poddawanie się całych oddziałów. Mimo dobrych źródeł informacje te nie potwierdziły się.
 • Wiadomo o kilku próbach negocjacji z prigożynem.
 • Gdy kolumny wagnerowców zbliżają się do Moskwy pod wieczór – nagle wszystko ustaje. prigożyn zawraca. Mówi się, że łukaszenka w imieniu putina wynegocjował porozumienie. prigożyn temu zaprzecza, ale zawraca i ma opuścić rosję. Mówi się, że przenosi się do Afryki. Powodem zaniechania marszu miała być niechęć do przelewania rosyjskiej krwi.

Opcje:
Jakie były motywy prigożyna i dlaczego nie dokończył marszu i zwinął swoją armię? Czy to była inscenizacja? Tego dziś nie wiadomo i trudno powiedzieć czy kiedykolwiek się dowiemy. Ale pogdybajmy…

“rosyjski generał nawet do kibla nie idzie bez planu” – to cytat z filmu “Polowanie na Czerwony Październik”, które lubię traktować jako papierek lakmusowy. Przypomnijmy też sobie działania rosyjskich mediów i władz w niespodziewanych sytuacjach kryzysowych. Zatonięcie Kurska vs. teatr na Dubrowce. W sytuacjach niespodziewanych putin się chowa i milczy. Tu reakcja putina była – wręcz książkowa.

Czy prigożyn działał spontanicznie i sam? Na pewno nie było to spontaniczne, ale miało to tak wyglądać. Powód do takiego działania był hodowany od dawna, a kwestia ostrzelania oddziałów wagnera przez wojska rosyjskie nie jest jednoznacznie potwierdzona. Pytaniem bez odpowiedzi jest czy prigożyn działał w porozumieniu z putinem lub kimś innym na kremlu? Bo jeśli miał to być pucz to ktoś za prigożynem mógł stać z otoczenia putina.

Tą osobą mógł być putin, który postanowił sprawdzić swoje otoczenie – wystawić je na próbę by sprawdzić, kto jest wobec niego lojalny a kto nie? Kto mógłby być lepszy do takiego testu niż prigożyn? – były mafioso, który dorobił się fortuny dzięki putinowi? Tylko nadal nie pasuje do tego kilka elementów – czemu nazwano prigożyna zdrajcą a potem odpuszczono mu winy? Czemu wojska rosyjskie tak niemrawo stawiały opór wagnerowcom? Nie posypały się (jeszcze?) żadne głowy na Kremlu, a stawką w takiej maskaradzie jest przecież reputacja zewnętrzna kraju, ryzyko realnego wywołania zamieszek, które mogłyby wymknąć się spod kontroli oraz ryzyko masowego załamania się frontu.

Równie jednak dobrze prigożyn faktycznie chciał albo pozbyć się szojgu i gierasimowa i dokonać przewrotu. Miał do tego ambicje i środki. Czemu nie wyszło? Czym go zniechęcono? Tu mogła się nie udać druga część planu (jeżeli takowa była) tj. mogło coś nie wypalić na Kremlu. Trudno mi uwierzyć, że prigożyn działałby sam w takiej kwestii. Nie wierzę w motyw z niechęcią do przelewania krwi rosyjskiej jako powód do zaprzestania marszu, no bo co z tymi pilotami ze strąconych samolotów czy tysiącem wagnerowców zabitych rzekomo przez rosyjską artylerię? Decydując się na przewrót prigożyn nie mógł liczyć na brak ofiar. Chyba, że była druga część planu, która miała zadziać się na kremlu i spowodować, że do walk nie dojdzie. prigożyna nie dałoby się przekupić pieniędzmi bo ma ich dużo. Nie przekupiono go posadą, bo to by nie przeszło i medialnie i zdroworozsądkowo (łatwo byłoby się go pozbyć). prigożyn de facto ucieka z rosji.

Konkluzje:
Dziwne to wszystko i trudno przeniknąć przez wszystkie elementy wczorajszych wydarzeń. Niektóre z nich mają znamiona zaplanowanej operacji, inne nie. Sam skłaniałbym się do tezy, że prigożyn faktycznie chciał dokonać przewrotu i działał z kimś na kremlu. putin wiedział o tym i pozwolił akcji rozpocząć się.
Czemu? Bo prigożyna ciężko byłoby zatrzymać zbrojnie wcześniej gdy jego wojska były na froncie. Sam marsz był dla putina świetną okazją po to by zweryfikować swoje otoczenie. Jednocześnie w kulminacyjnym punkcie putin wyeliminował kolejną część planu nie pozostawiając prigożynowi perspektywy na zwycięstwo. W tym momencie prigożyn mógł albo dokonać misji samobójczej próbując zająć Moskwę, albo wycofać się.

Czy tak było? Nie dowiemy się dziś i nie sądzę też, że najbliższe dni dadzą dodatkowe odpowiedzi. Jedno jest pewne – piątkowe wypowiedzi prigożyna należy potraktować jako spowiedź a nam pozostaje spojrzeć na ten cyrk bardzo pragmatycznie.

Efekt:
rosja dziś i rosja w piątek to jednak już dwa inne kraje. rosja jest wydmuszką, która ma dodatkowe pęknięcia. Otóż można wziąć w rosji kilkanaście tysięcy żołnierzy i bez większych strat przemaszerować kilkaset kilometrów pod moskwę. rosja nie jest monolitem jeśli chodzi o patrzenie na efektywność aktualnej władzy. Są w niej grupy chcące zmian w przywództwie (niekoniecznie by zakończyć wojnę z Ukrainą, ale by ją lepiej prowadzić).

A Ukraina? Ukraina ma do 20 rosjan do zabicia mniej, kilka samolotów i helikopterów do strącenia mniej, minus jedna baza paliwowa z Rostowa no i nie ma już grupy wagnera w takim wydaniu jak była dotychczas. Czasowo zostały też sparaliżowane centra logistyczne w Woroneżu i Rostowie.

👍 Dobre wieści:
⚆ Zamieszanie w rosji

⚆ Niemcy przekażą Ukrainie 45 kolejnych dział przeciwlotniczych Gepard w celu wzmocnienia obrony przeciwlotniczej. Do końca roku przekażą też dwa przeciwlotnicze systemy rakietowe IRIS-T SLM, które mają „prawie 100-procentową celność”, aw przyszłym roku cztery kolejne takie systemy.

🌻+580 +720 (224 630)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – odbite ataki rosjan

⚆ Okolice Bachmutu – są postępy w mieście i wokół – średnio 500-600m na niemal każdym odcinku frontu.

⚆ Marijinka, Awdijewka – odparte ataki. Pod Marijinką czasowo wycofali się kadyrowcy, którzy mieli zostać odwołani do obrony rostowa.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Są postępy na wszystkich kierunkach ofensywy

⚆ rosjanie próbują wrócić na pozycje, które zajmowały przed wysadzeniem tamy hydroelektrycznej Kakhovskaya, ale muszą oczyścić zaminowany przez siebie wcześniej teren – Humeniuk.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski, charkowski, chersoński (dziś), wczoraj brak był ostrzałów

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ Zaporoże, Nikopol

⚆ Współpracownicy rosjan z rosyjskimi paszportami są „ewakuowani” z tymczasowo okupowanego obwodu chersońskiego na Krym.

🛸W nocy z piątku na sobotę na Ukrainę przyleciały 42 rosyjskie rakiety i 2 Shahedy. 41 zbito, ale odłamki spowodowały pożar i eksplozję w jednym z budynków w Kijowie. W wyniku upadku odłamków rakiety na budynek w rejonie Sołomiańskim Kijowa zginęło 5 osób – dzisiaj spod gruzów wyciągnięto kolejne dwie osoby – Kliczko, mer Kijowa.

🛸- Ka-52

😼 Eksplozje w Łuhańsku i Doniecku.

😼Dwie eksplozje w Berediańsku

😼 W Berediańsku policjanci zabili dwóch nastolatków za „proukraińskie nastwawienie” – rzecznik Praw Obywatelskich Lubiniec. Dwóch chłopców urodzonych w 2006 roku „wdało się w bójkę z policjantami i zabiło rosyjskiego żołnierza i współpracownika policji”. Ostatnie nagranie jednego z chłopców w sekcji bonusowej.

🛡 rosjanie zrzucili na Siły Zbrojne amunicję chemiczną o działaniu duszącym aerozol, ale wiatr zwiał go w kierunku okupantów – powiedział rzecznik połączonego centrum prasowego Sił Obronnych Obwodu Tauryjskiego Walerij Szerszen.

🏝rosjanie próbują wyremontować most w pobliżu Czonharu.

🌊Na zalanych terenach jest coraz więcej infekcji jelitowych.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ „Odliczanie rozpoczęte”: Daniłow podkreślił korzyści dla Ukrainy z buntu Wagnera. Sekretarz RBNiO jest przekonany, że w związku z sobotnimi wydarzeniami z „Wagnerem” zniszczenie rosji jest nieuniknione, a działania prigożyna to pierwszy etap demontażu systemu putina, w którym lider „Wagnera” jest tylko częścią grupy i plan procesu destabilizacji. Przyznaje też, że jednym z negocjatorów po wojnie będzie białoruski dyktator Ołeksandr Łukaszenka. Daniłow uważa, że ​​jedyną możliwością ratunku dla putina jest oczyszczenie resortów siłowych, likwidacja „Wagnera”, stan wojenny w rosji i masowe represje.

⚆ Zełeński: „Dziś jest dzień, w którym zdecydowanie nie powinno być ciszy. […] Dziś świat zobaczył, że władza rosji nie ma nieczego pod kontrolą. Kompletnie niczego. To po prostu kompletny chaos. Kompletny brak jakiejkolwiek przewidywalności. I [to] na terytorium rosji, która jest pełna broni.”

🌍Świat:

⚆ Amerykański wywiad wiedział, że prigożyn planuje zamach stanu w rosji – CNN. Amerykański wywiad uważa, że ​​szef PMK „Wagner” od dłuższego czasu planował poważnie rzucić wyzwanie rosyjskiemu dowództwu wojskowemu. Ponadto, według jednego ze źródeł CNN, uważają, że oświadczenia prigożyna o braku amunicji do operacji na Ukrainie były celowym oszustwem mającym pomóc przygotować grunt pod potencjalne militarne wyzwanie dla rosyjskich przywódców.

⚆ Siły Zbrojne robią taktyczne postępy w kluczowych kierunkach – wywiad brytyjski. Brytyjscy analitycy zauważyli, że w ostatnich dniach ukraińskie wojska przegrupowały się i ponownie prowadzą operacje ofensywne na dużą skalę w trzech głównych kierunkach na południu i wschodzie Ukrainy. Ukraińskie wojska wykorzystują doświadczenia z pierwszych dwóch tygodni kontrofensywy do doskonalenia taktyki atakowania głębokich, dobrze przygotowanych rosyjskich umocnień – poinformował departament. Ukraińskie jednostki robią stopniowe, ale pewne postępy taktyczne w kluczowych obszarach.

⚆ Skończył się mit o jedności putinowskiej rosji – powiedział szef włoskiego MSZ Antonio Tajani. Uważa, że ​​podjęta przez PKW „Wagnera” próba buntu pokazała słabość rosji i rosyjskiego rządu, a także może pomóc Ukrainie. „Inwazja na Ukrainę okazała się dla putina bumerangiem. rosjanie nie mogli wygrać, nie udało im się blitzkrieg. Teraz płacą za problemy i sprzeczności aparatu wojskowego” – uważa włoski minister. Antonio Tajani wyraził też nadzieję, że po próbie puczu kontrofensywa Ukrainy „nabierze jeszcze większego tempa, a Ukraińcy odzyskają niepodległość”.

⚆ Całkiem możliwe, że putin zabije prigożyna na Białorusi – CNN. Dziennikarze CNN uważają, że rosyjski dyktator nie wybaczy przywódcy „Wagnera” buntu. Ale to trudny dylemat dla Moskwy, bo dopóki prigożyn ma jakieś poparcie, jest zagrożeniem bez względu na to, gdzie się znajduje

⚆ W niemieckim rządzie przyjmuje się, że prigożyn zatrzymał marsz na Moskwę, bo liczył na większe poparcie dla swojego buntu w rosji.

⚆ ISW przewiduje, że Łukaszenka skorzysta z mediacji w celu uregulowania buntu prigożyna i opóźnienia formalizacji Państwa Związkowego rosji i Białorusi lub uniemożliwienia putinowi użycia białoruskich sił na Ukrainie.

⚆ wagnerowcy mogą zaatakować Kijów z Białorusi – były szef brytyjskiego Sztabu Generalnego. Dla byłego szefa Sztabu Generalnego armii brytyjskiej Richarda Dunnatta fakt, że prigożyn pojechał na Białoruś w porozumieniu z samozwańczym prezydentem Białorusi, „niepokoi”. Jeśli „zatrzyma wokół siebie siły gotowe do walki, to ponownie będzie stanowił zagrożenie dla ukraińskiej flanki najbliżej Kijowa” – dodał Dannatt, zauważając, że rosja „może równie dobrze” użyć przeciwlotniczego systemu obrony przeciwrakietowej Wagnera do kolejnej próby przejęcia Kijowa. „putin z pewnością bardzo osłabł. Rosyjska armia… jest wyraźnie w rozsypce” — powiedział Dunnatt w rozmowie ze Sky News.

💩rosja i białoruś:

⚆ rosjanie narzekają, że wagnerowcy zniszczyli ponad 10 000 metrów kwadratowych. nawierzchni dróg.

⚆ prigożyn był ostatnio widziany, gdy opuszczał Rostów wieczorem 24 czerwca, a jego obecne miejsce pobytu jest nieznane. Służba prasowa odpowiedziała dziennikarzom, że prigożyn odpowie na wszystkie pytania, gdy „będzie w normalnym kontakcie”

⚆ kolejny transport lotniczy z Iranu

⌛ Rok temu (121 i 122):

⚆ Ukraińcy opuścili Siewierodonieck

📺 Materiał bonusowy:

⚆ -3 czołgi rosjan pod Kurdumiwką

⚆ “„To już wszystko,  to śmierc, chłopcy.  Żegnajcie. Chwała Ukrainie” – Tihran Oganesjan z Berediańska

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

 1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
 2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
 3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
 4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.