🪖Dzień 481 (19 czerwca 2023, 23:25) – czas

🪖Dzień 481 (19 czerwca 2023, 23:25) – czas

19 czerwca, 2023 1 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

W sieci krąży nagranie Borsia Johnsona przemawiającego na temat Ukrainy. Pada w nim stwierdzenie:
„Jestem pewien, że Ukraińcy wygrają. Ponieważ walczą jak lwy za swoje rodziny i swój kraj. A rosjanie – nie. Wiem, że putin przegra. Ci bohaterscy żołnierze walczą o wolność dla nas wszystkich. O pokój i stabilizację”.
a potem:
“Wyobraźcie sobie, jak mogliby walczyć, gdybyśmy nie teraz, ale rok temu szkolili Ukraińców i gdybyśmy dostarczyli Ukrainie cały niezbędny sprzęt wojskowy”.

Europa niestety potrzebowała dużo czasu na spójne i zdecydowanie działanie przeciw rosji. Drugie tyle czasu potrzebuje przemysł by rozpędzić się i dostarczyć Ukrainie to czego potrzebuje. W Europie nikt się do wojny nie szykował, a rozkręcenie produkcji jest nie dość, że czasochłonne to i drogie.

Czas również kupili rosjanie. Przez zimę wysyłali zmobilizowanych, byłych więźniów, najemników i kogo się dało by zatkać front i nie dać Ukraińcom przestrzeni na ofensywę. W tym czasie nie tylko wzmocnili linie obronne, ale kończyli szkolenia bardziej profesjonalnych jednostek, organizowali obejścia dla sankcji, wznawiali produkcję i remonty sprzętu.

Niestety upływ tego czasu – i europejskiego i rosyjskiego jest pisany krwią. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że Europa mogła dalej śnić urojone sny o fajnej rosji.

Czas liczy się też dla rannych. W przypadku zranień w kończyny istotne jest szybkie zatamowanie krwawienia. Do tego potrzebne są opaski uciskowe (tzw. tourniquety). Kasę na nie zbiera Towarzystwo Przyjaciół Ukrainy. Koszt jednej opaski to 160zł. Kupowane są na Paramedyk.pl.
Przelewy można wrzucać na konto TPU:
Towarzystwo Przyjaciół Ukrainy
89109010140000000149840633

Linia frontu z potwierdzonymi zmianami na odcinku wasyliwskim – odbite Pjatychatki.

👍 Dobre wieści:
⚆ ✌️ Potwierdzono odbicie Pjatychatek w obwodzie zaporoskim

⚆ Amerykańska firma zbrojeniowa Lockheed Martin jest gotowa pomóc ukraińskim pilotom w szkoleniu i obsłudze myśliwców F-16, jeśli kraje NATO zgodzą się wysłać je na Ukrainę – powiedział dyrektor operacyjny firmy Frank St. John.

⚆ Macron powiedział, że system obrony przeciwrakietowej SAMP/T produkcji francusko-włoskiej został już rozmieszczony na Ukrainie. To pierwsze oficjalne potwierdzenie przybycia SAMP/T na Ukrainę po tym, jak wielokrotnie rozpisywały się o tym media.

🌻+630 (220 450)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – silniejsze ataki rosjan na odcinku Łymańskim i Kupiańskim. Szczególnie trudno jest pod Torskim i w lasach pod Kreminną.

⚆ Okolice Bachmutu – drobne sukcesy wokół Bachmutu i w Bachmucie

⚆ Marijinka, Awdijewka – bez zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Ukraińcy prowadzą silny ostrzał artyleryjski rosyjskich pozycji

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski, charkowski, chersoński

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ Cherson

🛸W nocy siły obrony powietrznej zestrzeliły cztery z czterech wrogich pocisków rakietowych typu „Kalibr” nad obwodem odeskim. Prócz tego zestrzelono 4 drony nad obwodem dniepropietrowskim.

🏝W okupowanym Symferopolu wysadzono w powietrze samochód tzw. „wicepremiera” okupowanej części obwodu zaporoskiego Wołodymyra Jepifanowa. On, jego ochroniarz i sekretarz trafili do szpitala z oparzeniami.

🌊 9 dni przed wybuchem na elektrowni wodnej w Kachowce widziano samochód z materiałami wybuchowymi.  Zdjęcie zrobione przez ukraińskiego drona pokazuje beczki wewnątrz samochodu, z których jedna wydaje się być połączona z miną, a drut ciągnie się do okupowanego brzegu rzeki

🌊 ​W obwodzie mikołajowskim „wielka woda” opadła, w obwodzie chersońskim 22 osady pozostają zalane: 5 – na prawym brzegu i 17 – na terenach czasowo okupowanych.

Stan zbiornika Kachowskiego

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ „Wszystko idzie zgodnie z zatwierdzonym planem, nie ma odstępstw od tego planu” – Daniłow o kontrofensywie Sił Zbrojnych Ukrainy..

⚆ ​​Trzy czwarte Ukraińców opowiada się za odnowieniem władzy centralnej na takim czy innym szczeblu po zwycięstwie, podczas gdy tylko 23% respondentów chce zmiany prezydenta. Największy wniosek o odnowienie dotyczy Rady Najwyższej – 69% respondentów chciałoby zmiany parlamentu po zwycięstwie.

⚆ Federacja rosyjska nie udzieliła jeszcze misji humanitarnej ONZ dostępu do okupowanego lewego brzegu obwodu chersońskiego, gdzie wsie zostały zalane po wysadzeniu przez rosjan elektrowni jądrowej Kakhovskaya – poinformowała Denisa Brown, koordynatorka pomocy humanitarnej na Ukrainie.

⚆ SBU zebrała bazę dowodową i zgłosiła podejrzenie korupcji na dużą skalę zastępcy burmistrza Czernihowa. Urzędnik przywłaszczył ponad 30 mln hrywien z budżetu państwa przeznaczonych na zakup nowego transformatora dla lokalnej elektrociepłowni, która została uszkodzona w wyniku rosyjskiego ostrzału wiosną 2022 roku.

⚆ Ukraińscy jeńcy wojenni, których rosja przekazała Węgrom, wciąż tam przebywają, a perspektywy ich powrotu na Ukrainę są niepewne – powiedział Ivan Angelin, doradca komisarza ds. osób zaginionych w szczególnych okolicznościach. Tymczasem szef Kancelarii Premiera Węgier Gergey Guijas powiedział, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych Węgier poinformowało Kijów o przekazaniu tych żołnierzy na Węgry i że przestali oni być więźniami od chwili przybycia do kraju. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy twierdzi, że warunki pobytu ukraińskich więźniów na Węgrzech nie pozwalają mówić o ich statusie wolnym, a strona węgierska nie podejmuje konstruktywnego dialogu z Kijowem w tej sprawie.

🌍Świat:

⚆ Ukraina nie otrzymała części broni, za którą zapłaciła, a część przekazanej broni nadaje się tylko na części zamienne — NYT powołując się na źródła i oficjalne dokumenty rządu Ukrainy. Publikacja zwraca uwagę, że przy zamówieniach na tak dużą skalę, jak na Ukrainie, problemy są nieuniknione. NYT podaje jako przykład dostawę 33 haubic przez Włochy. Sądząc po nagraniu do którego dotarli dziennikarze, z silnika jednego z nich wydobywał się dym, a z drugiego wyciekał płyn chłodzący. Zwraca się uwagę, że ukraińscy urzędnicy w większości powstrzymywali się od narzekania na wadliwy sprzęt, aby nie stawiać swoich dostawców w niezręcznej sytuacji.

⚆ Niemieckie Ministerstwo Obrony przeanalizowało przebieg działań wojennych na Ukrainie, z których w szczególności wynika, że ​​ukraińskie wojsko skutecznie osłabia armię rosyjską sabotażem daleko za linią frontu.

⚆ Wielka Brytania nie zniesie sankcji wobec rosji, dopóki Moskwa nie wypłaci Kijowowi odszkodowania, poinformowała służba prasowa brytyjskiego MSZ. Również szef MSZ Cleverly zapowiedział nowe przepisy, które przewidują możliwość przekazania przez sankcjonowanych rosjan zamrożonych środków na odbudowę Ukrainy.

⚆ Sąd Konstytucyjny Mołdawii uznał za niekonstytucyjne działania prorosyjskiej partii „Szor”

⚆ Chiny potwierdziły swoją obietnicę, że nie będą dostarczać rosji broni na wojnę na Ukrainie, powiedział sekretarz stanu USA Anthony Blinken po spotkaniu z prezydentem Chin Xi Jinpingiem.

⚆ Jermak (szef biura prezydenta Ukrainy) próbuje włączyć Brazylię i Indie do planu pokojowego Zełeńskiego — WSJ

⚆ Ukraina według Komisji Europejskiej spełniła dwa z siedmiu warunków rozpoczęcia negocjacji w sprawie członkostwa w UE. W Brukseli odnotowują postęp osiągnięty pomimo wojny na pełną skalę — Reuters.

⚆ W Polsce Białorusini przygotowują się do zbrojnego powstania przeciwko Łukaszence, – The Sunday Times. Jak wynika z publikacji, szkolenie kilkuset obywateli Białorusi prowadzą byli pracownicy białoruskich służb specjalnych, którzy opuścili kraj po 2020 roku. „Sunday Times” zauważa, że ​​wcześniej organizacja BYPOL, utworzona przez byłe siły bezpieczeństwa Białorusi, wzięła odpowiedzialność za sabotaż przeciwko samolotowi A-50 Sił Powietrznych rosji, stacjonującemu na białoruskim lotnisku Maczułyszcze.

⚆ Komisja Obrony szwedzkiego parlamentu przyznaje, że rosja może przeprowadzić atak militarny na kraj. Parlamentarny raport zauważa, że ​​chociaż rosyjskie siły lądowe są na Ukrainie, nie można wykluczyć ataku na Szwecję. „Zdolność rosji do prowadzenia operacji lotniczych, morskich, dalekosiężnych lub nuklearnych przeciwko Szwecji pozostaje niezmieniona” – czytamy w dokumencie.

⚆ Węgry powinny wyjaśnić swoją rolę w uwolnieniu ukraińskich jeńców wojennych z rosji i komunikacji w tej sprawie z Kijowem – powiedział rzecznik Komisji Europejskiej ds. Zagranicznych Peter Stano.

💩rosja i białoruś:

⚆ pieskow powiedział, że rosyjska armia nie wpuści przedstawicieli ONZ na lewy brzeg obwodu chersońskiego, zalanego po wybuchu elektrowni, bo „trudno im zapewnić bezpieczeństwo”.

🔥 Moskwa. Pożar na terenie Centralnych Zakładów Remontowo-Mechanicznych.

⌛ Rok temu (116):

⚆ Dowódcy Azova z Mariupola zostali przewiezieni do Moskwy.

⚆ Siewierodonieck – trwają walki w mieście.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ -10 rosjan w okopach (18+) – akcja sił specjalnych Ukrainy na odcinku zaporoskim

⚆ Główny powód wycofania się rosjan z Pjatychatek (wideo od Załużnego)

⚆ Tak wygląda praca ukraińskiego sztabu

⚆ Rykowe – po wczorajszym uderzeniu Ukraińców w rosyjski skład amunicji pod Heniczeskiem

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.