🪖Dzień 477 i 478 (15 i 16 czerwca 2023) – wolnoszybko

🪖Dzień 477 i 478 (15 i 16 czerwca 2023) – wolnoszybko

16 czerwca, 2023 2 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Dwudniowe podsumowanie uzmysłowiło mi kilka rzeczy. Strasznie dużo wiadomo o tym co zadziało się wokół Ukrainy (NATO, F-16, Misja afrykańska) ale o tym co na froncie dużo mniej. Wiadomo, że pod Bachmutem i Wuhłedarem są postępy, ale jakie to dowiemy się pewnie w niedzielę lub poniedziałek. Licznik “słoneczników” nie pokazuje rekordów, ale nisko też nie spada czyli walki trwają.

W ciągu tych dwóch dni wydarzyły się:

  • Ramstein i dużo deklaracji nowej broni
  • Nowa Kachowka – spora panika rosjan o rzekomych walkach po drugiej stronie Dniepru, nie zostało to potwierdzone
  • prigożyn na kursi kolizyjnym z putinem i szojgu – obserwujemy dalej
  • Pokojowa misja afrykańska – ciekaw jestem jej natury i motywacji szanownych przywódców
  • Klaruje się model wstępu Ukrainy do NATO. W skrócie “wygrajcie i zapraszamy, a tu macie broń i amunicję”
  • Podobnie klaruje się temat F-16 + dostawy zapowiedziane na Ramstein

Linia frontu bez zmian. Dziś bez materiału bonusowego, za co najmocniej przepraszam.

👍 Dobre wieści:
⚆ Dania i Norwegia połączyły siły, by dostarczyć Ukrainie kolejne 9000 pocisków artyleryjskich, wynika z raportów ministerstw obrony obu krajów.

⚆ W czwartek parlement europejski uchwalił rezolucję wzywające kraje członkowskie do zaproszenia Ukrainy do NATO po zakończeniu wojny.

⚆ Wielka Brytania, Dania, Holandia i USA wspólnie dostarczą Ukrainie setki pocisków dla obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu oraz systemów pokrewnych. Jak poinformowało brytyjskie Ministerstwo Obrony, ich dostarczanie już się rozpoczęło i powinno zakończyć się za kilka tygodni.

⚆ Kanada i Włochy ogłosiły nowe pakiety pomocy wojskowej dla Ukrainy w Ramstein. „Kanada przeznaczyła dodatkowe 500 milionów dolarów na wsparcie Ukrainy, w tym poprzez dostarczenie 200 krytycznych pocisków obrony powietrznej, aby pomóc chronić ukraińskie niebo” – powiedział sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Ponadto, według niego, Włochy ogłosiły także ostatnią transzę pomocy, która obejmuje „najważniejsze systemy uzbrojenia dla obrony Ukrainy”.

⚆ Nowo mianowany minister obrony Bułgarii Todor Tagariew powiedział, że jego kraj chce przyłączyć się do unijnej inicjatywy dostarczenia Ukrainie miliona pocisków artyleryjskich w ciągu 12 miesięcy.

⚆ Do lipca partnerzy Ukrainy planują zatwierdzić program szkolenia ukraińskich pilotów, inżynierów i techników na myśliwcach F-16, samo szkolenie odbędzie się w specjalnie utworzonym ośrodku w jednym z krajów europejskich — Reznikow po „Ramsteinie”

⚆ Hiszpania wyśle ​​Ukrainie 20 pojazdów opancerzonych i 4 czołgi Leopard 2A4, a także zapewni szpital wojskowy, powiedziała minister obrony Margarita Robles.

⚆ Niemcy w trybie pilnym dostarczą Ukrainie 64 kolejne pociski kierowane do systemów Patriot – minister obrony Pistorius.

⚆ Rząd Szwecji wyraził zgodę na udział do 60 żołnierzy Sił Zbrojnych w tworzeniu centrów logistyki i konserwacji sprzętu wojskowego w pobliżu Ukrainy, np. w Polsce – minister obrony Paul Jonson. Centra będą naprawiać i konserwować sprzęt wojskowy, który Szwecja przekazała Ukrainie: wozy bojowe CV-90, czołgi Leopard, instalacje artyleryjskie Archer i Robot 70

⚆ Ministerstwo Obrony Szwecji potwierdziło, że ukraińscy piloci wezmą udział w „szkoleniu zapoznawczym” na szwedzkich myśliwcach JAS 39 Gripen.

⚆ Belgia zatwierdziła 15. pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, który obejmie gąsienicowe transportery opancerzone typu M113 – ich liczba nie jest określona.

🌻Przez dwa dni +1 170 (218 500)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – bez zmian

⚆ Okolice Bachmutu – są drobne sukcesy na flankach.

⚆ Marijinka, Awdijewka – w Marijince udało sie rosjan nieco wyprzeć.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Wuhłedar, kierunek Berediański i Wasyliwski – tu Ukraińcy mieli postępy w czwartek

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:

🛸 Noc 14/15 czerwca – zniszczone 20 z 20 Shahedów i 1 z 4 Kalibrów. 3 niezestrzelone rakiety uderzyły w obiekty przemysłowe w obwodzie dniepropietrowskim (Krzywy Róg).

🛸 301-szym i 302-gim zniszczonym helikopterem rosjan stały się Ka-52

🛸Noc 15/16 czerwca – Siły obrony powietrznej zestrzeliły 2 z 2 „Shahedów”, które nocą zaatakowały terytorium Ukrainy.

🛸Noc 15/16 – zbito 6 Kindżałów i 6 Kalibrów

😼 Sewastopol

☢️ Dyrektor generalny MAEA Grossi przybył wczoraj do zaporoskiej elektrowni jądrowej w Enerhodarze, która jest obecnie okupowana przez wojska rosyjskie. Dyrektor po wizycie w elektrowni jądrowej Zaporoże podkreślił potrzebę doprowadzenia poziomu wody w stawie chłodzącym elektrowni jądrowej do odpowiedniego poziomu po zniszczeniu tamy kachowskiej. Obecnie poziom wody utrzymuje się na poziomie wystarczającym, aby zakład był bezpieczny „przez jakiś czas” – powiedział. Grossi dodał, że zebrał wystarczającą ilość danych i MAEA będzie nadal monitorować sytuację.

🛡Nowe rosyjskie pociski będą trudniejsze do wykrycia – rzecznik Sił Powietrznych o niebezpieczeństwie ze strony zmodernizowanych pocisków Ch-35. Pociski dla kompleksu „Bał”, które zostały umieszczone w obwodzie briańskim, mają zwiększony zasięg. „Bal” ma 4 wyrzutnie samobieżne, każda po 8 pocisków, całkowita salwa – 32 pociski Ch-35. Cechy rakiety: bardzo niska wysokość lotu – mniej niż 15 m; prędkość – około 1000 km/h – podkreślił Ihnat.

🏝15 czerwca na Krymie donoszono o ataku 6 dronów

🌊W obwodzie chersońskim ukraińskie wojsko uratowało i wzięło do niewoli 5 rosyjskich okupantów, którzy tonęli w wyniku eksplozji na tamie w Kachowce, poinformowała służba prasowa Sił Operacji Specjalnych Ukrainy .

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Federacja Rosyjska toczy rozpaczliwą walkę w obliczu ukraińskiej kontrofensywy, bo jeśli Kreml przegra tę bitwę, to ostatecznie przegra wojnę — Zełeński w rozmowie z NBC News.

⚆ Ukraina przeszkoliła już 10 000 operatorów dronów i planuje przeszkolić drugie tyle. „Dzisiaj rozpoczęliśmy nowy etap szkolenia 10 000 operatorów dronów. Zakończyliśmy pierwszy etap, przeszkoliliśmy już 10 000 operatorów. Przyznaliśmy wojsku grant na przyjazd do szkoły i naukę obsługi różnych typów dronów” — Mychajło Fiodorow. Szkolenia rozpoczęło już 26 szkół

⚆ 85% Ukraińców uważa, że ​​rząd powinien ingerować w działalność cerkwi prawosławnej moskiewskiego patriarchatu, 66% jest przekonanych, że ten kościół powinien być całkowicie zdelegalizowany na Ukrainie – badanie KMIS.

⚆ Zełeński zaapelował w czwartek do posłów szwajcarskiego parlamentu, wzywając do odblokowania eksportu broni na Ukrainę w celu przybliżenia pokoju.

⚆ Wiceminister obrony Hanna Maljar opublikowała zdjęcie uszkodzonego przez rosjan Bradleya BMP, który trafił do naprawy. Według niej 47. brygada napisała, że ​​podczas misji bojowej „Bradley” otrzymał bezpośrednie trafienie pociskiem w wieżę i zapalił się. Załoga bezpiecznie się ewakuowała, a kierowca-mechanik odstawił pojazd opancerzony w bezpieczne miejsce i ugasił pożar. Konsekwencją jest lekka kontuzja jednego z żołnierzy. „Ten przykład dowodzi, że przeżywalność bojowa deklarowana przez producenta pojazdów opancerzonych to nie tylko słowa. „Bradley” pomaga ratować to, co najcenniejsze – życie wojskowych. Nie ma sprzętu, którego nie można zniszczyć, jest sprzęt, który ratuje życie” – podkreśliła Maljar.

⚆ 23 czerwca na wniosek Zełeńskiego odbędzie się posiedzenie RBNiO, na którym rozważona zostanie kwestia przezwyciężenia korupcji w sądach, a także zostaną wysłuchane wyniki kontroli schronów.

⚆ rosyjska propaganda zmyśliła historię o „ciężko rannym” Budanowie. Federacja Rosyjska rozpuściła w środkach masowego przekazu fałszywą historię o rzekomym trafieniu pocisku w budynek wywiadu, w wyniku którego Budanow został poważnie ranny. Poinformowano, że „rakieta wylądowała w biurze obok Budanowa”. Propagandyści napisali też, że „po tym, jak Budanow został ranny, został przetransportowany helikopterem do bazy wojskowej w Rzeszowie, specjalnie po niego przyleciał amerykański samolot ewakuacyjny, który zabrał szefa ukraińskiego wywiadu do Niemiec”. „Sensacyjny” komunikat kończy się słowami: „Budanow przebywa obecnie w szpitalu w Berlinie, jego stan jest ciężki”.

⚆ Stoltenberg powiedział, że na szczycie w Wilnie sojusznicy nie będą rozmawiać o zaproszeniu Ukrainy do NATO. „Ale porozmawiamy o tym, jak możemy zbliżyć Ukrainę do NATO” – powiedział. „Jestem pewien, że na szczycie znajdziemy konsensus” – dodał sekretarz generalny.

⚆ W ataku rakietowym, który rosjanie uderzyli w cywilne dzielnice Krzywego Rogu, zginęło 13 osób – poinformował przewodniczący Rady Obrony miasta Wilkul.

⚆ Na konferencji prasowej po negocjacjach z delegacją przywódców Unii Afrykańskiej Zełeński powiedział, że negocjacje pokojowe z rosją są możliwe dopiero po całkowitym wycofaniu wojsk rosyjskich z okupowanych terytoriów.

⚆ Rosyjska FSB planuje w najbliższym czasie podrobić „rosyjskie obywatelstwo” kierownictwu Sił Obrony i Bezpieczeństwa Ukrainy, ich rodzinom, a także innym funkcjonariuszom Ukrainy – poinformowała SBU. „Apelujemy do przedstawicieli ukraińskich środków masowego przekazu o krytyczne podejście do pojawiania się takich „sensacyjnych” informacji” – dodały służby specjalne.

⚆ “Ukrpoczta” otrzymała trzy wyróżnienia prestiżowego World Post & Parcel Awards 2023, w szczególności za znaczek „rosyjski okręcie wojenny, Idi…” został uznany za najlepszy na świecie w 2022 roku.

🌍Świat:

⚆ Stoltenberg powiedział, że w związku z rozpoczęciem przez Ukrainę działań kontrofensywnych sojusznicy na czwartkowym spotkaniu w Ramstein skupią się na zapewnieniu funkcjonowania dostarczonych systemów uzbrojenia.

⚆ Kontrofensywa wojsk ukraińskich trwa od tygodnia, ale Kijów wykorzystał tylko 3 z 12 przygotowanych brygad, a główne bitwy są jeszcze przed nami, uważają zachodni analitycy — Reuters.

⚆ Japonia prowadzi rozmowy w sprawie dostaw pocisków artyleryjskich do USA w celu zwiększenia zapasów dla Ukrainy – dlatego Tokio szuka obejść, aby pomóc Kijowowi w kontrofensywie, pomimo ograniczeń w eksporcie broni, pisze WSJ.

⚆ Szef Pentagonu Lloyd Austin przyznał, że Ukraina ma straty sprzętowe na polu walki w ramach kontrofensywy, ale jego zdaniem Siły Zbrojne mają wystarczającą ilość sprzętu, aby kontynuować walkę. „Uszkodzenia sprzętu będą. Myślę, że rosjanie pokazują nam te same pojazdy bojowe tysiące razy z dziesięciu różnych kątów” – dodał.

⚆ Pentagon spodziewa się, że ukraińskie wojsko zakończy szkolenie na czołgach Abrams do końca lata — CBS News powołując się na anonimowego przedstawiciela Departamentu Obrony USA. Zakończenie ćwiczeń zbiegnie się z oczekiwaną jesienną dostawą 31 czołgów M1A1 Abrams.

⚆ Stany Zjednoczone przerzucają myśliwce F-22 Raptor na Bliski Wschód z powodu „coraz bardziej niebezpiecznego i nieprofesjonalnego” zachowania rosyjskich samolotów w regionie – Centralne Dowództwo USA (CENTCOM).

⚆ p.o. ministra obrony Danii Troels Lund Poulsen zaproponował zorganizowanie na swoim terytorium szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16.

⚆ Według analityków ISW rosyjski sprzęt walki elektronicznej jest kluczowym czynnikiem komplikującym kontrofensywę wojsk ukraińskich w rejonie Zaporoża.

⚆ Biden popiera uproszczone wejście Ukrainy do NATO po zakończeniu wojny — Axios.

⚆ NATO może zgodzić się na uproszczoną akcesję Ukrainy, powiedział niemiecki minister obrony Pistorius.

⚆ Prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa przybył na Ukrainę. Przywódcy Republiki Południowej Afryki, Egiptu, Senegalu, Ugandy, Zambii i Republiki Konga prowadzą misję pokojową, której celem jest zaprowadzenie pokoju. Jak donosi Reuters, przywódcy ci udają się w piątek do Kijowa, aw sobotę do Petersburga, by spotkać się z Zełeńskim i putinem.

⚆ prigożyn rzuca wyzwanie putinowi i rosyjskim władzom – wywiad brytyjski. Podczas spotkania z tzw. korespondentami wojennymi putin poparł decyzję MON o podpisaniu umów z „formacjami ochotniczymi”, takimi jak „grupa wagnera”. Jednak mimo to prigozhin powiedział, że „żaden z jego najemników nie jest gotowy do podążania ścieżką wstydu. Dlatego nie podpiszą kontraktów”. „Retoryka prigożyna staje się wyzwaniem dla szerszego rosyjskiego establishmentu. 1 lipca 2023 r. to ostateczny termin podpisania umów przez ochotników, prawdopodobnie będzie kluczowym punktem konfliktu” – czytamy w raporcie wywiadu.

⚆ Ukraina nie rozpoczęła jeszcze kontrofensywy na pełną skalę, ale pierwsze działania Sił Zbrojnych na kilku kierunkach to jej „umiarkowany początek” – powiedział prezydent Czech Petr Pavel.

⚆ Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą państwa członkowskie NATO do rozpoczęcia procesu przyjmowania Ukrainy do Sojuszu po zakończeniu wojny.

⚆ NATO zamierza zorganizować pierwsze posiedzenie nowego organu współpracy z Ukrainą – Rady Ukraina-NATO – na szczycie w Wilnie w lipcu, powiedział sekretarz generalny Stoltenberg.

⚆ Sejm RP poparł przystąpienie Ukrainy do NATO. Uchwała podkreśla, że ​​Ukraina dziś broni nie tylko swojej państwowości, ale także wspólnych wartości, takich jak demokracja i porządek, opartych na prawie międzynarodowym.

⚆ Minister obrony Republiki Południowej Afryki Thandi Modise powiedział, że rosyjski statek, który zacumował w bazie marynarki wojennej w grudniu 2022 r., nie był załadowany bronią, wręcz przeciwnie, ładunek otrzymało RPA. W maju ambasador USA w RPA Ruben Brigeti powiedział, że w grudniu rosyjski statek Lady R zacumował w bazie Simonstown, załadowany bronią i amunicją.

⚆ Kongres USA proponuje przeznaczyć w projekcie budżetu obronnego na rok fiskalny 2024 „co najmniej 80 mln dolarów” na dostawy rakiet ATACMS na Ukrainę.

⚆ Rząd Węgier odrzuca uwolnienie ukraińskich jeńców wojennych z rosji jako ich inicjatywę. „Ani Ministerstwo Spraw Zagranicznych, ani Kancelaria Premiera o tym nie wiedziały, a w rządzie panuje poważne oburzenie tą akcją” – mówią rozmówcy węgierskiego Radia Liberty, tłumacząc to w szczególności niechęcią do dalszego pogarszania sytuacji już bardzo złe stosunki Kijowa i Budapesztu. Wszystkie źródła publikacji zgodnie twierdzą, że uwolnienie jeńców wojennych odbyło się pod wyłącznym kierownictwem wicepremiera Szemiena i jego osobistych kontaktów z Rosyjską Cerkwią Prawosławną.

💩rosja i białoruś:

⚆ putin planuje wizytę w Turcji na zaproszenie tureckiego przywódcy Recepa Erdogana, ale nie ma jeszcze żadnych konkretnych warunków – powiedział asystent prezydenta rosji Jurij Uszakow.

⚆ Bezprzewodowy internet zostanie wyłączony na petersburskim forum przed przyjazdem putina – rzekomo w celu „prac technicznych”, ale w rzeczywistości po to, by zabezpieczyć teren forum przed ewentualnym atakiem dronów.

⚆ putin przemawiał na sesji plenarnej „Forum Ekonomicznego w Petersburgu”. Główne punkty:
„rosja ma więcej broni nuklearnej niż kraje NATO. Chcą, żebyśmy ją zredukowali – chrzanić ich”. „Wszyscy czekają, aż zaczniemy naciskać guziki, ale tego nie zrobimy, Kijów nie ma sukcesów militarnych”. putin zapewnia, że ​​może „zniszczyć każdy budynek w centrum Kijowa” nawet bez broni jądrowej, ale nie robi tego „z kilku powodów”; których nie chciał wymienić. Ponadto rosyjski dyktator uważa, że ​​zniszczył 5 kompleksów Patriotów w Kijowie. Oświadczył, że „jego żydowscy przyjaciele” nazywają Zełeńskiego „hańbą narodu żydowskiego”. putin fantazjował o zaangażowaniu NATO w konflikt: grozi uderzeniem na bazy lotnicze poza Ukrainą, jeśli stacjonują tam myśliwce F-16 używane w wojnie. Prezydent Federacji Rosyjskiej poinformował, że pierwsze rosyjskie taktyczne ładunki jądrowe są już na terytorium Białorusi, a ostateczny transfer zostanie zakończony do końca roku.

⚆ W Rostowie nad Donem rozpoczął się proces 22 „Azowów”, którzy bronili Mariupola i Azowstalu. Wśród nich jest osiem kobiet. rosjanie oskarżają ich o działalność terrorystyczną przeciwko rosji. Oskarżonym grozi od 15 lat do dożywocia.

⌛ Rok temu (112 i 113):

Dużo deklaracji dostaw nowej broni dla Ukrainy po spotkaniu Ramstein-3. Widać więcej oporu ukraińskiego w okolicach Siewierodoniecka i postępy pod Słowiańskiem i Chersonem.

Stoi front wokół Popasnej – rosjanie nie odnoszą tu żadnych zwycięstw od kilku dni.

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.