🪖Dzień 477 i 478 (15 i 16 czerwca 2023) – wolnoszybko

🪖Dzień 477 i 478 (15 i 16 czerwca 2023) – wolnoszybko

16 czerwca, 2023 2 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Dwudniowe podsumowanie uzmysłowiło mi kilka rzeczy. Strasznie dużo wiadomo o tym co zadziało się wokół Ukrainy (NATO, F-16, Misja afrykańska) ale o tym co na froncie dużo mniej. Wiadomo, że pod Bachmutem i Wuhłedarem są postępy, ale jakie to dowiemy się pewnie w niedzielę lub poniedziałek. Licznik “słoneczników” nie pokazuje rekordów, ale nisko też nie spada czyli walki trwają.

W ciągu tych dwóch dni wydarzyły się:

  • Ramstein i dużo deklaracji nowej broni
  • Nowa Kachowka – spora panika rosjan o rzekomych walkach po drugiej stronie Dniepru, nie zostało to potwierdzone
  • prigożyn na kursi kolizyjnym z putinem i szojgu – obserwujemy dalej
  • Pokojowa misja afrykańska – ciekaw jestem jej natury i motywacji szanownych przywódców
  • Klaruje się model wstępu Ukrainy do NATO. W skrócie “wygrajcie i zapraszamy, a tu macie broń i amunicję”
  • Podobnie klaruje się temat F-16 + dostawy zapowiedziane na Ramstein

Linia frontu bez zmian. Dziś bez materiału bonusowego, za co najmocniej przepraszam.

👍 Dobre wieści:
⚆ Dania i Norwegia połączyły siły, by dostarczyć Ukrainie kolejne 9000 pocisków artyleryjskich, wynika z raportów ministerstw obrony obu krajów.

⚆ W czwartek parlement europejski uchwalił rezolucję wzywające kraje członkowskie do zaproszenia Ukrainy do NATO po zakończeniu wojny.

⚆ Wielka Brytania, Dania, Holandia i USA wspólnie dostarczą Ukrainie setki pocisków dla obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu oraz systemów pokrewnych. Jak poinformowało brytyjskie Ministerstwo Obrony, ich dostarczanie już się rozpoczęło i powinno zakończyć się za kilka tygodni.

⚆ Kanada i Włochy ogłosiły nowe pakiety pomocy wojskowej dla Ukrainy w Ramstein. „Kanada przeznaczyła dodatkowe 500 milionów dolarów na wsparcie Ukrainy, w tym poprzez dostarczenie 200 krytycznych pocisków obrony powietrznej, aby pomóc chronić ukraińskie niebo” – powiedział sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Ponadto, według niego, Włochy ogłosiły także ostatnią transzę pomocy, która obejmuje „najważniejsze systemy uzbrojenia dla obrony Ukrainy”.

⚆ Nowo mianowany minister obrony Bułgarii Todor Tagariew powiedział, że jego kraj chce przyłączyć się do unijnej inicjatywy dostarczenia Ukrainie miliona pocisków artyleryjskich w ciągu 12 miesięcy.

⚆ Do lipca partnerzy Ukrainy planują zatwierdzić program szkolenia ukraińskich pilotów, inżynierów i techników na myśliwcach F-16, samo szkolenie odbędzie się w specjalnie utworzonym ośrodku w jednym z krajów europejskich — Reznikow po „Ramsteinie”

⚆ Hiszpania wyśle ​​Ukrainie 20 pojazdów opancerzonych i 4 czołgi Leopard 2A4, a także zapewni szpital wojskowy, powiedziała minister obrony Margarita Robles.

⚆ Niemcy w trybie pilnym dostarczą Ukrainie 64 kolejne pociski kierowane do systemów Patriot – minister obrony Pistorius.

⚆ Rząd Szwecji wyraził zgodę na udział do 60 żołnierzy Sił Zbrojnych w tworzeniu centrów logistyki i konserwacji sprzętu wojskowego w pobliżu Ukrainy, np. w Polsce – minister obrony Paul Jonson. Centra będą naprawiać i konserwować sprzęt wojskowy, który Szwecja przekazała Ukrainie: wozy bojowe CV-90, czołgi Leopard, instalacje artyleryjskie Archer i Robot 70

⚆ Ministerstwo Obrony Szwecji potwierdziło, że ukraińscy piloci wezmą udział w „szkoleniu zapoznawczym” na szwedzkich myśliwcach JAS 39 Gripen.

⚆ Belgia zatwierdziła 15. pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, który obejmie gąsienicowe transportery opancerzone typu M113 – ich liczba nie jest określona.

🌻Przez dwa dni +1 170 (218 500)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – bez zmian

⚆ Okolice Bachmutu – są drobne sukcesy na flankach.

⚆ Marijinka, Awdijewka – w Marijince udało sie rosjan nieco wyprzeć.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Wuhłedar, kierunek Berediański i Wasyliwski – tu Ukraińcy mieli postępy w czwartek

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:

🛸 Noc 14/15 czerwca – zniszczone 20 z 20 Shahedów i 1 z 4 Kalibrów. 3 niezestrzelone rakiety uderzyły w obiekty przemysłowe w obwodzie dniepropietrowskim (Krzywy Róg).

🛸 301-szym i 302-gim zniszczonym helikopterem rosjan stały się Ka-52

🛸Noc 15/16 czerwca – Siły obrony powietrznej zestrzeliły 2 z 2 „Shahedów”, które nocą zaatakowały terytorium Ukrainy.

🛸Noc 15/16 – zbito 6 Kindżałów i 6 Kalibrów

😼 Sewastopol

☢️ Dyrektor generalny MAEA Grossi przybył wczoraj do zaporoskiej elektrowni jądrowej w Enerhodarze, która jest obecnie okupowana przez wojska rosyjskie. Dyrektor po wizycie w elektrowni jądrowej Zaporoże podkreślił potrzebę doprowadzenia poziomu wody w stawie chłodzącym elektrowni jądrowej do odpowiedniego poziomu po zniszczeniu tamy kachowskiej. Obecnie poziom wody utrzymuje się na poziomie wystarczającym, aby zakład był bezpieczny „przez jakiś czas” – powiedział. Grossi dodał, że zebrał wystarczającą ilość danych i MAEA będzie nadal monitorować sytuację.

🛡Nowe rosyjskie pociski będą trudniejsze do wykrycia – rzecznik Sił Powietrznych o niebezpieczeństwie ze strony zmodernizowanych pocisków Ch-35. Pociski dla kompleksu „Bał”, które zostały umieszczone w obwodzie briańskim, mają zwiększony zasięg. „Bal” ma 4 wyrzutnie samobieżne, każda po 8 pocisków, całkowita salwa – 32 pociski Ch-35. Cechy rakiety: bardzo niska wysokość lotu – mniej niż 15 m; prędkość – około 1000 km/h – podkreślił Ihnat.

🏝15 czerwca na Krymie donoszono o ataku 6 dronów

🌊W obwodzie chersońskim ukraińskie wojsko uratowało i wzięło do niewoli 5 rosyjskich okupantów, którzy tonęli w wyniku eksplozji na tamie w Kachowce, poinformowała służba prasowa Sił Operacji Specjalnych Ukrainy .

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Federacja Rosyjska toczy rozpaczliwą walkę w obliczu ukraińskiej kontrofensywy, bo jeśli Kreml przegra tę bitwę, to ostatecznie przegra wojnę — Zełeński w rozmowie z NBC News.

⚆ Ukraina przeszkoliła już 10 000 operatorów dronów i planuje przeszkolić drugie tyle. „Dzisiaj rozpoczęliśmy nowy etap szkolenia 10 000 operatorów dronów. Zakończyliśmy pierwszy etap, przeszkoliliśmy już 10 000 operatorów. Przyznaliśmy wojsku grant na przyjazd do szkoły i naukę obsługi różnych typów dronów” — Mychajło Fiodorow. Szkolenia rozpoczęło już 26 szkół

⚆ 85% Ukraińców uważa, że ​​rząd powinien ingerować w działalność cerkwi prawosławnej moskiewskiego patriarchatu, 66% jest przekonanych, że ten kościół powinien być całkowicie zdelegalizowany na Ukrainie – badanie KMIS.

⚆ Zełeński zaapelował w czwartek do posłów szwajcarskiego parlamentu, wzywając do odblokowania eksportu broni na Ukrainę w celu przybliżenia pokoju.

⚆ Wiceminister obrony Hanna Maljar opublikowała zdjęcie uszkodzonego przez rosjan Bradleya BMP, który trafił do naprawy. Według niej 47. brygada napisała, że ​​podczas misji bojowej „Bradley” otrzymał bezpośrednie trafienie pociskiem w wieżę i zapalił się. Załoga bezpiecznie się ewakuowała, a kierowca-mechanik odstawił pojazd opancerzony w bezpieczne miejsce i ugasił pożar. Konsekwencją jest lekka kontuzja jednego z żołnierzy. „Ten przykład dowodzi, że przeżywalność bojowa deklarowana przez producenta pojazdów opancerzonych to nie tylko słowa. „Bradley” pomaga ratować to, co najcenniejsze – życie wojskowych. Nie ma sprzętu, którego nie można zniszczyć, jest sprzęt, który ratuje życie” – podkreśliła Maljar.

⚆ 23 czerwca na wniosek Zełeńskiego odbędzie się posiedzenie RBNiO, na którym rozważona zostanie kwestia przezwyciężenia korupcji w sądach, a także zostaną wysłuchane wyniki kontroli schronów.

⚆ rosyjska propaganda zmyśliła historię o „ciężko rannym” Budanowie. Federacja Rosyjska rozpuściła w środkach masowego przekazu fałszywą historię o rzekomym trafieniu pocisku w budynek wywiadu, w wyniku którego Budanow został poważnie ranny. Poinformowano, że „rakieta wylądowała w biurze obok Budanowa”. Propagandyści napisali też, że „po tym, jak Budanow został ranny, został przetransportowany helikopterem do bazy wojskowej w Rzeszowie, specjalnie po niego przyleciał amerykański samolot ewakuacyjny, który zabrał szefa ukraińskiego wywiadu do Niemiec”. „Sensacyjny” komunikat kończy się słowami: „Budanow przebywa obecnie w szpitalu w Berlinie, jego stan jest ciężki”.

⚆ Stoltenberg powiedział, że na szczycie w Wilnie sojusznicy nie będą rozmawiać o zaproszeniu Ukrainy do NATO. „Ale porozmawiamy o tym, jak możemy zbliżyć Ukrainę do NATO” – powiedział. „Jestem pewien, że na szczycie znajdziemy konsensus” – dodał sekretarz generalny.

⚆ W ataku rakietowym, który rosjanie uderzyli w cywilne dzielnice Krzywego Rogu, zginęło 13 osób – poinformował przewodniczący Rady Obrony miasta Wilkul.

⚆ Na konferencji prasowej po negocjacjach z delegacją przywódców Unii Afrykańskiej Zełeński powiedział, że negocjacje pokojowe z rosją są możliwe dopiero po całkowitym wycofaniu wojsk rosyjskich z okupowanych terytoriów.

⚆ Rosyjska FSB planuje w najbliższym czasie podrobić „rosyjskie obywatelstwo” kierownictwu Sił Obrony i Bezpieczeństwa Ukrainy, ich rodzinom, a także innym funkcjonariuszom Ukrainy – poinformowała SBU. „Apelujemy do przedstawicieli ukraińskich środków masowego przekazu o krytyczne podejście do pojawiania się takich „sensacyjnych” informacji” – dodały służby specjalne.

⚆ “Ukrpoczta” otrzymała trzy wyróżnienia prestiżowego World Post & Parcel Awards 2023, w szczególności za znaczek „rosyjski okręcie wojenny, Idi…” został uznany za najlepszy na świecie w 2022 roku.

🌍Świat:

⚆ Stoltenberg powiedział, że w związku z rozpoczęciem przez Ukrainę działań kontrofensywnych sojusznicy na czwartkowym spotkaniu w Ramstein skupią się na zapewnieniu funkcjonowania dostarczonych systemów uzbrojenia.

⚆ Kontrofensywa wojsk ukraińskich trwa od tygodnia, ale Kijów wykorzystał tylko 3 z 12 przygotowanych brygad, a główne bitwy są jeszcze przed nami, uważają zachodni analitycy — Reuters.

⚆ Japonia prowadzi rozmowy w sprawie dostaw pocisków artyleryjskich do USA w celu zwiększenia zapasów dla Ukrainy – dlatego Tokio szuka obejść, aby pomóc Kijowowi w kontrofensywie, pomimo ograniczeń w eksporcie broni, pisze WSJ.

⚆ Szef Pentagonu Lloyd Austin przyznał, że Ukraina ma straty sprzętowe na polu walki w ramach kontrofensywy, ale jego zdaniem Siły Zbrojne mają wystarczającą ilość sprzętu, aby kontynuować walkę. „Uszkodzenia sprzętu będą. Myślę, że rosjanie pokazują nam te same pojazdy bojowe tysiące razy z dziesięciu różnych kątów” – dodał.

⚆ Pentagon spodziewa się, że ukraińskie wojsko zakończy szkolenie na czołgach Abrams do końca lata — CBS News powołując się na anonimowego przedstawiciela Departamentu Obrony USA. Zakończenie ćwiczeń zbiegnie się z oczekiwaną jesienną dostawą 31 czołgów M1A1 Abrams.

⚆ Stany Zjednoczone przerzucają myśliwce F-22 Raptor na Bliski Wschód z powodu „coraz bardziej niebezpiecznego i nieprofesjonalnego” zachowania rosyjskich samolotów w regionie – Centralne Dowództwo USA (CENTCOM).

⚆ p.o. ministra obrony Danii Troels Lund Poulsen zaproponował zorganizowanie na swoim terytorium szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16.

⚆ Według analityków ISW rosyjski sprzęt walki elektronicznej jest kluczowym czynnikiem komplikującym kontrofensywę wojsk ukraińskich w rejonie Zaporoża.

⚆ Biden popiera uproszczone wejście Ukrainy do NATO po zakończeniu wojny — Axios.

⚆ NATO może zgodzić się na uproszczoną akcesję Ukrainy, powiedział niemiecki minister obrony Pistorius.

⚆ Prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa przybył na Ukrainę. Przywódcy Republiki Południowej Afryki, Egiptu, Senegalu, Ugandy, Zambii i Republiki Konga prowadzą misję pokojową, której celem jest zaprowadzenie pokoju. Jak donosi Reuters, przywódcy ci udają się w piątek do Kijowa, aw sobotę do Petersburga, by spotkać się z Zełeńskim i putinem.

⚆ prigożyn rzuca wyzwanie putinowi i rosyjskim władzom – wywiad brytyjski. Podczas spotkania z tzw. korespondentami wojennymi putin poparł decyzję MON o podpisaniu umów z „formacjami ochotniczymi”, takimi jak „grupa wagnera”. Jednak mimo to prigozhin powiedział, że „żaden z jego najemników nie jest gotowy do podążania ścieżką wstydu. Dlatego nie podpiszą kontraktów”. „Retoryka prigożyna staje się wyzwaniem dla szerszego rosyjskiego establishmentu. 1 lipca 2023 r. to ostateczny termin podpisania umów przez ochotników, prawdopodobnie będzie kluczowym punktem konfliktu” – czytamy w raporcie wywiadu.

⚆ Ukraina nie rozpoczęła jeszcze kontrofensywy na pełną skalę, ale pierwsze działania Sił Zbrojnych na kilku kierunkach to jej „umiarkowany początek” – powiedział prezydent Czech Petr Pavel.

⚆ Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą państwa członkowskie NATO do rozpoczęcia procesu przyjmowania Ukrainy do Sojuszu po zakończeniu wojny.

⚆ NATO zamierza zorganizować pierwsze posiedzenie nowego organu współpracy z Ukrainą – Rady Ukraina-NATO – na szczycie w Wilnie w lipcu, powiedział sekretarz generalny Stoltenberg.

⚆ Sejm RP poparł przystąpienie Ukrainy do NATO. Uchwała podkreśla, że ​​Ukraina dziś broni nie tylko swojej państwowości, ale także wspólnych wartości, takich jak demokracja i porządek, opartych na prawie międzynarodowym.

⚆ Minister obrony Republiki Południowej Afryki Thandi Modise powiedział, że rosyjski statek, który zacumował w bazie marynarki wojennej w grudniu 2022 r., nie był załadowany bronią, wręcz przeciwnie, ładunek otrzymało RPA. W maju ambasador USA w RPA Ruben Brigeti powiedział, że w grudniu rosyjski statek Lady R zacumował w bazie Simonstown, załadowany bronią i amunicją.

⚆ Kongres USA proponuje przeznaczyć w projekcie budżetu obronnego na rok fiskalny 2024 „co najmniej 80 mln dolarów” na dostawy rakiet ATACMS na Ukrainę.

⚆ Rząd Węgier odrzuca uwolnienie ukraińskich jeńców wojennych z rosji jako ich inicjatywę. „Ani Ministerstwo Spraw Zagranicznych, ani Kancelaria Premiera o tym nie wiedziały, a w rządzie panuje poważne oburzenie tą akcją” – mówią rozmówcy węgierskiego Radia Liberty, tłumacząc to w szczególności niechęcią do dalszego pogarszania sytuacji już bardzo złe stosunki Kijowa i Budapesztu. Wszystkie źródła publikacji zgodnie twierdzą, że uwolnienie jeńców wojennych odbyło się pod wyłącznym kierownictwem wicepremiera Szemiena i jego osobistych kontaktów z Rosyjską Cerkwią Prawosławną.

💩rosja i białoruś:

⚆ putin planuje wizytę w Turcji na zaproszenie tureckiego przywódcy Recepa Erdogana, ale nie ma jeszcze żadnych konkretnych warunków – powiedział asystent prezydenta rosji Jurij Uszakow.

⚆ Bezprzewodowy internet zostanie wyłączony na petersburskim forum przed przyjazdem putina – rzekomo w celu „prac technicznych”, ale w rzeczywistości po to, by zabezpieczyć teren forum przed ewentualnym atakiem dronów.

⚆ putin przemawiał na sesji plenarnej „Forum Ekonomicznego w Petersburgu”. Główne punkty:
„rosja ma więcej broni nuklearnej niż kraje NATO. Chcą, żebyśmy ją zredukowali – chrzanić ich”. „Wszyscy czekają, aż zaczniemy naciskać guziki, ale tego nie zrobimy, Kijów nie ma sukcesów militarnych”. putin zapewnia, że ​​może „zniszczyć każdy budynek w centrum Kijowa” nawet bez broni jądrowej, ale nie robi tego „z kilku powodów”; których nie chciał wymienić. Ponadto rosyjski dyktator uważa, że ​​zniszczył 5 kompleksów Patriotów w Kijowie. Oświadczył, że „jego żydowscy przyjaciele” nazywają Zełeńskiego „hańbą narodu żydowskiego”. putin fantazjował o zaangażowaniu NATO w konflikt: grozi uderzeniem na bazy lotnicze poza Ukrainą, jeśli stacjonują tam myśliwce F-16 używane w wojnie. Prezydent Federacji Rosyjskiej poinformował, że pierwsze rosyjskie taktyczne ładunki jądrowe są już na terytorium Białorusi, a ostateczny transfer zostanie zakończony do końca roku.

⚆ W Rostowie nad Donem rozpoczął się proces 22 „Azowów”, którzy bronili Mariupola i Azowstalu. Wśród nich jest osiem kobiet. rosjanie oskarżają ich o działalność terrorystyczną przeciwko rosji. Oskarżonym grozi od 15 lat do dożywocia.

⌛ Rok temu (112 i 113):

Dużo deklaracji dostaw nowej broni dla Ukrainy po spotkaniu Ramstein-3. Widać więcej oporu ukraińskiego w okolicach Siewierodoniecka i postępy pod Słowiańskiem i Chersonem.

Stoi front wokół Popasnej – rosjanie nie odnoszą tu żadnych zwycięstw od kilku dni.

📣 Pomaganie za czytanie:

Aktualnie zbieram na plecak ratunkowy, który umożliwia ocalenie życia rannego w miejscu zdarzenia. Czasami apteczka taktyczna to za mało by ocalić ranną osobę. Wyposażenie plecaka ratunkowego umożliwia przeprowadzenie operacji na polu walki lub w miejscu ataku. Koszt plecaka opracowanego przez fundację Uniters przy współpracy z ratownikami ukraińskimi to około 10000 zł. Wszelkie wpłaty przeznaczę na ten cel. Zbieram aż się uzbiera.

W poprzedniej edycji zebraliśmy ponad 22000zł na samochód terenowy dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu.


💧Źródła z których korzystam:
Telegram (Ukraiński telegraf, Myroshnikov, Збройні Сили України. Війна з окупантами, УП. Стрічка, NV oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa,
Portale informacyjne: onet, defence24, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso
Serwisy z mapami: Liveuamap, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)
Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Ługańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

🌻- symboliczne zobrazowanie strat żołnierzy rosyjskich (liczba zabitych wedle sztabu ukraińskiego)
💥- w miejscowości lub jej okolicy prowadzony był rosyjski ostrzał artyleryjski w ciągu ostatnich 24h
✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.
🔥- Pożary w obszarze działań wojennych
☢️ – informacje dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych
🛸- działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
🛡- działania ochronne
⚡️- informacje dotyczące stanu energetycznego Ukrainy
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)
🌊 – powodzie
📺 – w wersji na “zła ambasada . pl” jest w tym miejscu dodatkowy materiał.

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.