🪖Dzień 476 (14 czerwca 2023, 22:20) – Presja

🪖Dzień 476 (14 czerwca 2023, 22:20) – Presja

14 czerwca, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Ukraińska ofensywa trwa. Nie jest tak “zamaszysta” i spektakularna jak niektórzy by tego oczekiwali, ale nie o zaspokojenie oczekiwań obserwatorów tu chodzi. Ukraina wywiera rosnąca presję na frontach. Czyści i tyły rosjan a od frontu zmaga się z minami i liniami obrony. rosjanie nie porzucają masowo linii obrony i nie wycofują się na główne linie obrony (z dwoma drobnymi wyjątkami). Widać jednak dość chaotyczne rotowanie i wzmacnianie oddziałów rosyjskich. Wygląda jakby w końcu “kołdra” była za krótka do utrzymania całej linii obrony. Gdyby nie detonacja tamy kachowskiej efekt byłby widoczny o wiele szybciej.

Widzą to też rosjanie i nerwowość w ich szeregach wzrasta.

rosyjskie media informują o zranieniu na Ukrainie czeczeńskiego członka Dumy Państwowej Adama Delimchanowa, krewnego i bliskiego współpracownika kadyrowa. Kadyrow napisał na swoim kanale Telegram, że nie może skontaktować się z Delimchanowem i poprosił GUR o informację, w które pozycje uderzyli ukraińscy obrońcy by móc odzyskać jego ciało. Rano ukraińskie portale społecznościowe zaczęły rozpowszechniać informacje o likwidacji Delimchanowa podczas ostrzału w Primorsku w obwodzie zaporoskim (niektóre pisały o Kreminnej). Plotka głosi, że pozycję Delimchanowa przekazał Ukraińcom prigożyn.

Przy okazji tego osobnika – ciekaw jestem jak zakończy się konflikt szojgu i prigożyna, bo aktualnie panowie są na bardzo kolizyjnych ścieżkach i trudno wyobrazić sobie, aby konflikt zakończył się bez wskazania zwycięzcy. Jeśli prym ma szojgu – rosyjskiej armii spadnie morale, bo prigożyn uchodzi za skutecznego dowódcę i mającego dobrą opinię. Jeśli wygra prigożyn – złamie się prymat rosyjskiej armii i dowództwa w rosji. Oba rozwiązania są potencjalnie dobre dla Ukrainy bo stworzą w rosyjskiej armii chaos. Im większa presja na froncie – tym w rosji więcej pęknięć.

Presja też jest na NATO w kwestii oczekiwania Ukrainy na zaproszenie do NATO. NATO wydaje się być w konflikcie. Z jednej strony trudno publicznie zabrać Ukrainie wizję zaproszenia, z drugiej brak jest spójności wewnątrz sojuszu i widać lawirowanie poszczególnych krajów w tej kwestii.

Linia frontu z drobnymi zmianami na korzyść Ukrainy wedle sztabu ukraińskiego.

👍 Dobre wieści:
⚆ Holandia kupi za 150 mln euro cztery systemy pasywnych radarów obserwacyjnych VERA-EG dla Sił Obrony Powietrznej Ukrainy. „Radarów można używać do wykrywania, lokalizacji, śledzenia i identyfikacji celów powietrznych, lądowych i morskich. W ten sposób Holandia przyczynia się do zintegrowanej obrony powietrznej Ukrainy” – podkreśliła minister obrony Kaisa Ollongren.

🌻+680 (217 330)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – koło Kreminnej rosjanie mieli zaznać dużych strat. Kilkuset żołnierzy zgromadziło się by wysłuchać mowy oficera przed pójściem do szturmu. Czekali około 2 godzin i w tym czasie uderzyły w nich rakiety HIMARS.

⚆ Okolice Bachmutu – na wybranych odcinkach Ukraińcy posunęli się do przodu o 200-500 m.

⚆ Marijinka, Awdijewka – bez zmian, walki trwają.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ +300-350m postępów na wybranych kierunkach. Trwają walki pod Makariwką oraz w rejonach Nowodaniliwki i Nowopokrowska.

⚆ Dużo nowych nagrań z rosyjskimi jeńcami z tego kierunku.

⚆ „Schemy” opublikowały zdjęcia satelitarne lotniska okupowanego Berdiańska, na które wojska rosyjskie przemieściły 20 śmigłowców wraz z początkiem ofensywy Sił Zbrojnych Ukrainy w kierunku Zaporoża.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski, charkowski, chersoński.

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ W nocy rosjanie ostrzelali Odesę za pomocą rakiet „Kalibr”: 3 osoby zginęły, 13 zostało rannych, pod gruzami nadal mogą być ludzie. Jak poinformowało Dowództwo Operacyjne „Południe”, jedna z rakiet trafiła w magazyn, powodując zniszczenia i pożar.Zginęło 3 pracowników magazynu, 7 zostało rannych. Według wstępnych informacji 6 osób zostało rannych w wyniku fali uderzeniowej, która uszkodziła centrum biznesowe, placówkę edukacyjną, kompleks mieszkalny, lokale gastronomiczne i sklepy w centrum miasta.

⚆ Rano armia rosyjska przeprowadziła ataki rakietowe na miasta Kramatorsk i Kostiantynówka obwodu donieckiego, wiadomo o trzech zabitych i trzech rannych.

🛸 Podczas nocnego ataku rosjan Siły Powietrzne zniszczyły 12 celów powietrznych: trzy pociski manewrujące Kalibr (z 4) i dziewięć irańskich dronów „Shahed-136/131” (z 10).

🛸 W nocy rosjanie zaatakowali obwód dniepropetrowski dronami szturmowymi „Shahed” – siły obrony powietrznej zestrzeliły wszystkie trzy drony na niebie nad regionem (ujęte w powyższej statystyce).

🛸Atak na obwód Kirowohradzki dronami Shahed. Celem był obiekt infrastruktury krytycznej – wybuchł pożar. Brak ofiar i rannych.

☢️ Dyrektor generalny MAEA Grossi odłożył planowaną podróż do przejętej przez rosję elektrowni jądrowej Zaporoże ze względu na sytuację bezpieczeństwa, powiedział Reuterowi wysoki rangą ukraiński urzędnik. „Czeka, aż będzie mógł się tam bezpiecznie dostać” – powiedział urzędnik.

🌊 W ciągu nocy woda w regionie Chersoniu cofnęła się o kolejne 32 cm, ale 28 niezamieszkałych osiedli pozostaje zalanych. Rano średni poziom wody wynosi 2,13 metra. Dynamika spadku wody trwa.

🌊 Szkody dla rybołówstwa w wyniku zniszczenia zbiornika Kachowskiego po wysadzeniu przez rosjan elektrowni wodnej mogą wynieść ponad 11 mld Hrywien, podała Państwowa Agencja Rybołówstwa.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Straty rosjan w ciągu ostatniego tygodnia kilkakrotnie przewyższyły straty armii ukraińskiej, — Ministerstwo Obrony. W szczególności podczas kontrofensywy na kierunku Bachmut wróg stracił 8,73 razy więcej żołnierzy, a na kierunkach Zaporoże i Berdiańsk straty rosjan były 5,3 razy większe niż ukraińskie.

⚆ Około 50 elementów rakiety, która uderzyła w Krzywy Róg, zostało wyprodukowanych w innych krajach – Zełeński. Prezydent przekazał krajom listę wszystkich firm, które produkują części i oczekuje sankcji wobec nich.

⚆ Wojskom ukraińskim bardzo trudno jest kontratakować, ponieważ okupanci bardzo gęsto zaminowali pola i aktywnie stawiają opór, ale mimo wszystko obrońcy pewnie posuwają się do przodu – powiedziała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Maljar.

⚆ Wyższy sąd antykorupcyjny uznał byłego sędziego Dnipra Rejonowego Sądu w Kijowie Mykołę Chausę za winnego przekupstwa i skazał go na 10 lat więzienia z konfiskatą mienia.

⚆ Propagandysta i ideolog „rosyjskiego miru” ołeksandr dugin został oskarżony o naruszenie integralności terytorialnej i nienaruszalności Ukrainy oraz publiczne nawoływanie do ludobójstwa — Prokuratura Generalna.

⚆ SBU zatrzymała w szeregach Sił Zbrojnych rosyjskiego „kreta”, który planował informować rosjan o kierunkach ukraińskiej kontrofensywy. Kontrwywiad wojskowy SB wraz z kierownictwem Sił Zbrojnych przeprowadził operację specjalną w obwodzie dniepropietrowskim. Agentem GRU okazał się mieszkaniec Enerhodaru, który wstąpił w szeregi Sił Zbrojnych jeszcze przed rozpoczęciem inwazji na pełną skalę na Federację Rosyjską. Pod koniec ubiegłego roku został zdalnie zwerbowany przez pracownika rosyjskiego wywiadu wojskowego.

⚆ Załużny nie dopuścił do wysadzenia mostów w Kijowie na początku wojny na pełną skalę — wynika z materiału BBC. Rozmowy na ten temat miały miejsce 26 lutego 2022r.

🌍Świat:

⚆ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​ NATO ma przedłużyć kadencję Stoltenberga na stanowisku sekretarza generalnego z powodu trudności w wyborze jego następcy – FT.

⚆ Polska nie popiera kandydatury duńskiej premier Mette Frederiksen na stanowisko sekretarza generalnego NATO — w Warszawie uważają, że na czele Sojuszu powinien stanąć przedstawiciel wschodniej flanki. Niektórzy wskazują premier Estonii Kayę Kallas jako główną alternatywą, pisze WSJ.

⚆ USA mogą zaoferować Ukrainie „izraelski model” współpracy bez wstępowania do NATO, – New York Times. Waszyngton chce zaproponować Kijowowi model współpracy zakładający „10-letnie zobowiązania w dziedzinie bezpieczeństwa”. Jednak, jak zauważa publikacja, taka opcja nie odpowiada prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, który twierdzi, że tylko członkostwo Kijowa w NATO może zagwarantować bezpieczeństwo kraju.

⚆ W tej chwili Pentagon nie ma potwierdzenia informacji o zniszczeniu 16 jednostek zachodniego sprzętu na Ukrainie – poinformował zastępca rzecznika Pentagonu.

⚆ Parlament Luksemburga przyjął uchwałę uznającą Hołodomor z lat 1932-1933 za ludobójstwo narodu ukraińskiego.

⚆ W ciągu ostatnich dwóch tygodni nastąpił wzrost liczby lotów bojowych rosyjskich samolotów taktycznych, zwłaszcza nad południową częścią Ukrainy, informuje brytyjski wywiad. Zaznacza się, że aktywizacja lotnictwa stała się odpowiedzią na ofensywne działania Ukrainy, ponieważ w ten sposób rosyjskie siły powietrzne próbują wesprzeć nalotami siły lądowe

⚆ Niemcy kupią za prawie 4 mld euro izraelski system obrony przeciwrakietowej, zdolny do zbijania celów balistycznych. Komisja budżetowa Bundestagu zatwierdziła zaliczkę w wysokości 560 mln euro na zakup izraelskiego systemu obrony przeciwrakietowej Arrow-3, w związku z planami Berlina dotyczącymi wzmocnienia zdolności obronnych kraju. Oczekuje się, że niemieckie siły powietrzne otrzymają Arrow-3 do czwartego kwartału 2025 roku.

⚆ Sekretarz generalny NATO Stoltenberg uważa, że ​​jest jeszcze za wcześnie, aby wyciągać wnioski, czy kontrofensywa ukraińska będzie punktem zwrotnym w wojnie. „Im więcej celów Ukraina osiągnie, tym bardziej prezydent putin zrozumie, że nie może wygrać i musi wynegocjować sprawiedliwy pokój” – dodał.

⚆ Sąd w Hadze wszczął śledztwo w sprawie wysadzenia tamy Kachowskiej. Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze może postawić nowe zarzuty putinowi po zakończeniu śledztwa w sprawie katastrofy w elektrowni kachowskiej.

⚆ W NATO trwają konsultacje w sprawie formuły szczytu wileńskiego w sprawie przyszłej akcesji Ukrainy do Sojuszu. Sekretarz generalny Stoltenberg oczekuje od przywódców znalezienia „dobrego rozwiązania”.

⚆ Na Zachodzie potwierdzono sukces ukraińskiej kontrofensywy, przewiduje się dalsze postępy, ale ostrzegają, że rosjanie dobrze się przygotowali – dlatego postępy są obecnie powolne – Sky News w odniesieniu do zachodnich urzędników odpowiedzialnych za obronę.

⚆ Amerykański republikanin w Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych Jim Risch zablokował sprzedaż Węgrom systemów HIMARS i amunicji na kwotę 735 mln USD w związku ze stanowiskiem w sprawie przystąpienia Szwecji do NATO.

⚆ UE zawiesiła wizyty na wysokim szczeblu i wsparcie finansowe dla Kosowa z powodu niepowodzenia Prisztiny w osiągnięciu deeskalacji na północy kraju, powiedział przedstawiciel Komisji Europejskiej Peter Stano.

💩rosja i białoruś:

⚆ łukaszenka powiedział, że Białoruś zaczęła otrzymywać rosyjską taktyczną broń jądrową. Powiedział, że niektóre jednostki są trzy razy potężniejsze niż bomby atomowe, które Stany Zjednoczone zrzuciły na Hiroszimę i Nagasaki w 1945 roku.

🔥200 metrów kwadratowych dachu pali się na 6 bloku energetycznym w nowoczerkaskiej elektrowni. Pożar w Kazaniu.

⌛ Rok temu (111):

⚆ Brak istotnych informacji do przypomnienia

📺 Materiał bonusowy:

⚆ deratyzacja okopów pod Bachmutem

⚆ Nawet otwieracz do konserw był – Ukraińcy dostarczają pomoc humanitarną dronami na okupowany brzeg Dniepru.

⚆ Polowania dronami (18+)

⚆ Kramatorsk – ratowanie ludzi spod gruzów ich domów

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.