🪖Dzień 474 (12 czerwca 2023, 22:00) – 7+

🪖Dzień 474 (12 czerwca 2023, 22:00) – 7+

12 czerwca, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

W sieci znów ciszej, ale wypływają sukcesy ofensywy sprzed tygodnia. Ciekawe czy taki będzie rytm informacyjny Ukraińców? Wczorajsze statystyki pokazują “spokojniejszy” dzień dla rosjan.

Ponieważ nie ma za dużo o czym pisać i dawno nie polecałem żadnej zbiórki, to polecam Waszej uwadze wsparcie aukcji u Olgi Solarz. Każdy przedmiot – prosto z frontu, każda kasa – prosto na front. Tak na przekór doniesieniom z Polski o mniejszym wsparciu…

Linia frontu z dobrymi zmianami dla Ukrainy.

👍 Dobre wieści:
⚆ Siły Zbrojne Ukrainy podczas kontrofensywy w zeszłym tygodniu wyzwoliły 7 miejscowości: Łobkowe (blisko Dniepru), Lewadne, Nowodariwka, Neskuczne, Storożewe, Makariwka, Blagodatne. Postęp wojsk grupy ofensywnej wyniósł 6,5 km, powierzchnia opanowanego terytorium to 90 km² – poinformowała wiceminister obrony Hanna Maljar.

⚆ Już tego lata ukraińscy piloci mogą rozpocząć szkolenie do lotów na myśliwcach F-16 – minister obrony Holandii Kaisa Ollongren.

⚆ Dania wysyła Ukrainie dodatkową amunicję, w tym 2000 pocisków artyleryjskich, o wartości około 33,5 mln euro – poinformowało Acting minister obrony Troels Poulsen i minister spraw zagranicznych Lars Rasmussen.

🌻+540 (216 180)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Kolejne doniesienia o wsparciu rosji przez Chiny za pośrednictwem iranu.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – walki pozycyjne + artyleryjskie pojedynki.

⚆ Okolice Bachmutu – na flankach odbito od 250 do 700 m terenu. Trwają walki wzdłuż kanału oraz pod Kliszczijiwką. Sumarycznie zeszły tydzień to odzyskane 16km kwadratowych terenu wokół Bachmutu.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Tu drobny sukces pod Awdijewką – nieco wyparto rosjan na jednej z flanek.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Sumarycznie już 7 miejscowości odbito. Są kolejne działania, ale o nic dowiemy się za kilka dni.

⚆ Według The Economist w rejonie Zaporoża jest obecnie zaangażowanych więcej rosyjskich samolotów niż kiedykolwiek od początku wojny.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. sumski, charkowski, chersoński

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ W ciągu ostatniej doby w obwodzie chersońskim w wyniku ostrzału armii rosyjskiej zginęły 3 osoby, a 12 zostało rannych;  jedna osoba zginęła w obwodzie donieckim, dwie inne zostały ranne; w Zaporożu została ranna kobieta.

⚆ Rano i w nocy wojska rosyjskie zaatakowały obwód charkowski: jeden mężczyzna został ranny w Szewczenkowym, drugi został ranny podczas ostrzału Wilchowatki. W Choroszewym jeden dwupiętrowy budynek został zniszczony, inny został uszkodzony.

⚆ rosyjskie lotnictwo zrzuciło trzy kierowane bomby lotnicze na miasto Orichiw w obwodzie zaporoskim. Zaporoska Obwodowa Administracja Wojskowa poinformowała, że ​​zginął 48-letni mężczyzna, a 32-letni mężczyzna został ranny. rosjanie wierzyli, że ukraińska kontrofensywa miała rozpocząć się od Orichowa, jak podają ich media.

🛸 Ukraińskie wojsko zestrzeliło rosyjski śmigłowiec szturmowy Ka-52 – poinformował Sztab Generalny

😼 Melitopol – kilka eksplozji w nocy, w dzień zniszczono lokomotywę spalinową używaną przez rosjan do transportu paliwa na front.

😼Tokmak

😼Heniczesk

🏝rosjanie zaminowali fabrykę chemiczną „Tytan Krymski” w tymczasowo okupowanym Armiańsku na północy Krymu — okupanci przygotowują katastrofę, donosi ukraiński wywiad. W urządzeniach chłodniczych „Tytana Krymskiego” zużywa się około 200 ton technologicznego amoniaku. W przypadku wybuchu chmura amoniaku pokryje okoliczne tereny w ciągu pół godziny. Obecnie rosjanie przygotowują przedstawicieli administracji okupacyjnej i miejscową ludność do ewakuacji.

🌊 średni poziom wody w obwodzie chersońskim wynosi 3,29 metra (stan z rana), od wczorajszego wieczoru woda cofnęła się o 64 centymetry. Zbiornik Kachowski stracił już ponad 72% swojej wody.

🌊 Przewodniczący Rady miejskiej Krzywego Rogu Vilkul wezwał mieszkańców do zmniejszenia zużycia wody o 40%: Albo będziemy oszczędzać, albo za miesiąc 70% Krzywego Rogu pozostanie bez wody.

🌊 Liczba osób zabitych w wyniku powodzi wzrosła do 10, a kolejne 20 osób jest rannych, 35 osób uważa się za zaginione, w tym siedmioro dzieci.

🌊 „Ukrhydroenergo” stwierdziło, że w najbliższej przyszłości 4 regiony będą cierpieć z powodu problemów z zaopatrzeniem w wodę z powodu zniszczenia tamy i opróżnienia zbiornika kachowskiego, a woda nie będzie płynąć na Krym przez co najmniej rok.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Zełenski powiedział w wieczornym przemówieniu, że Siły Obronne Ukrainy idą naprzód pomimo zaciętych walk, a straty wroga są „dokładnie takie, jakich potrzebujemy”. „I choć pogoda w tych dniach nie sprzyja – deszcze utrudniają nam zadanie – to jednak siła naszych żołnierzy daje efekty” – dodał prezydent.

⚆ Partnerzy Ukrainy nie mają już wątpliwości, że Ukraina nie jest zaangażowana w wysadzenie tamy kachowskiej, ale nie doszli jeszcze do konsensusu co do bezpośredniej odpowiedzialności rosji za to – powiedział szef MSZ Kułeba. Poinformował również, że Ukraina otrzymała obecnie pomoc humanitarną z 12 krajów w celu przezwyciężenia skutków powodzie, a część pomocy wciąż jest w drodze.

⚆ Na kolejnym spotkaniu w formacie „Ramstein”, które odbędzie się 15 czerwca w Brukseli, uczestnicy będą rozmawiać o szkoleniu ukraińskich pilotów i otwieraniu centrów naprawy i wyposażenia sprzętu – powiedział minister obrony Reznikow.

⚆ Ukraina i Mołdawia podpisały porozumienie w sprawie budowy mostu na granicy ukraińsko-mołdawskiej w pobliżu osiedli Jampil i Koseut. „Most stanie się kluczowym ogniwem korytarza transportowego między Kijowem a Kiszyniowem. Ponadto dzięki mostowi ukraińscy eksporterzy będą mieli najkrótszą trasę z centrum Ukrainy do krajów Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej z pominięciem Naddniestrza , który jest okupowany przez rosjan” – wyjaśnił wicepremier Kubrakow.

⚆ Ukraińskie wojsko zaprzeczyło oświadczeniu rosjan o rzekomym zniszczeniu ukraińskiego czołgu przy pomocy drona kamikadze „Lancet”, w rzeczywistości okupanci trafili w drewniany model.

⚆ Zełeński podpisał ustawę ustanawiającą 8 maja Dniem Pamięci i Zwycięstwa nad nazizmem w II wojnie światowej.

⚆ Kijów pracuje nad stworzeniem sojuszu przemysłów obronnych, który zjednoczyłby zdolności produkcyjne przedsiębiorstw zbrojeniowych Ukrainy i krajów zachodnich i pomógłby w uruchomieniu produkcji nowoczesnego sprzętu na potrzeby Sił Zbrojnych – szef MSZ Spraw Kuleba.

⚆ „Ukrzaliznycja” wprowadziła w trybie testowym pierwsze przedziały dla kobiet w pociągach dalekobieżnych. Bilety na wagony damskie można kupić wyłącznie w aplikacji mobilnej od 30 czerwca 2023 r.

🌍Świat:

⚆ W Polsce spada chęć pomocy uchodźcom z Ukrainy. Respondenci wskazują, że zmiana ich nastawienia związana jest z „wymagającą pozycją”, jaką zajmują uchodźcy – wynika z badania Laboratorium Badawczego Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej. W ciągu zaledwie pięciu miesięcy grono tych, którzy uważają, że Polska powinna pomóc Ukrainie w czasie wojny, zmniejszyło się z 62% do 42%. Jeszcze mniej Polaków – obecnie 35% – ma jednoznacznie pozytywny stosunek do pomocy udzielanej przez Polskę; w styczniu takich osób było 47%. Jedna czwarta Polaków mówi zdecydowane „nie” dodatkowej pomocy dla Ukrainy. Dodatkowo odsetek zdecydowanie popierających pomoc uchodźcom w Polsce spadł z 49% do 28%.

⚆ Szef komisji obrony brytyjskiego parlamentu Tobias Ellwood uważa, że ​​w najbliższych dniach powinniśmy spodziewać się „poważnego ataku” Ukrainy na Donbas. Według niego armia ukraińska prowadzi „operacje sondujące i formujące”, a „główny front potencjału ukraińskiego jest nadal w rezerwie, gotowy do tego pojedynczego ataku”.

⚆ ​​​Ukraina rozwija się w kilku kierunkach, ale ze zmiennym powodzeniem — The Economist w odniesieniu do rozmówców w kręgach wojskowych.

⚆ W federacji rosyjskiej kontrofensywę Sił Zbrojnych Ukrainy nazywa się zajęciem „szarych stref”, aby bagatelizować sukcesy Ukrainy i nie informować o przełamywaniu linii obrony przez wojska ukraińskie – informuje Amerykański Instytut Studiów nad Wojną.

⚆ Chiny nadal dostarczają Iranowi części do jego programu dronów pomimo nacisków ze strony USA, co tłumaczy szybkość, z jaką Iran może pomóc rosji w wojnie z Ukrainą. Iran potrzebuje zaledwie trzech miesięcy, aby wyprodukować i dostarczyć Moskwie broń, która terroryzuje ludność cywilną Ukrainy. Pisze o tym WSJ.

⚆ Firma Raytheon Technologies, która jest producentem systemów obrony przeciwlotniczej Patriot, planuje znacznie zwiększyć wolumeny produkcji – poinformował dyrektor generalny firmy Greg Hayes. Ponadto, jak zauważył Hayes, Raytheon Technologies planuje dostarczyć na Ukrainę jeszcze pięć systemów do końca przyszłego roku.

⚆ Dzisiaj w Niemczech rozpoczyna się szkolenie sił powietrznych NATO Air Defender-2023 — największe w historii bloku — Bloomberg.

⚆ Japonia po raz pierwszy uchwaliła ustawę zezwalającą na eksport broni poza granice kraju. Ustawa przewiduje również wzrost zamówień krajowych.

⚆ UE rozważa wykorzystanie ukraińskich magazynów do magazynowania własnego gazu, gdzie błękitne paliwo będzie mogło być składowane w przypadku gwałtownego wzrostu popytu i cen zimą — Bloomberg.

⚆ Dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi udał się na Ukrainę, aby spotkać się z Zełeńskim i przedstawić program pomocy po zniszczeniu przez rosjan zapory kachowskiej.

💩rosja i białoruś:

⚆ rosyjski Korpus Ochotniczy poinformował, że 11 czerwca podczas wymiany jeńców, jeden ze schwytanych rosjan, który wcześniej walczył w szeregach „Wagnera”, odmówił wymiany i wyraził chęć zostania bojownikiem RKO.

⌛ Rok temu (109):

⚆ Walki o Siewierodonieck.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Leo w akcji na froncie zaporoskim

⚆ Nic się w rosji nie zmieniło – odwrót to śmierć (18+)

⚆ HIMARS na odcinku donieckim

📣 Pomaganie za czytanie:

Aktualnie zbieram na plecak ratunkowy, który umożliwia ocalenie życia rannego w miejscu zdarzenia. Czasami apteczka taktyczna to za mało by ocalić ranną osobę. Wyposażenie plecaka ratunkowego umożliwia przeprowadzenie operacji na polu walki lub w miejscu ataku. Koszt plecaka opracowanego przez fundację Uniters przy współpracy z ratownikami ukraińskimi to około 10000 zł. Wszelkie wpłaty przeznaczę na ten cel. Zbieram aż się uzbiera.

W poprzedniej edycji zebraliśmy ponad 22000zł na samochód terenowy dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu.


💧Źródła z których korzystam:
Telegram (Ukraiński telegraf, Myroshnikov, Збройні Сили України. Війна з окупантами, УП. Стрічка, NV oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa,
Portale informacyjne: onet, defence24, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso
Serwisy z mapami: Liveuamap, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)
Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Ługańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

🌻- symboliczne zobrazowanie strat żołnierzy rosyjskich (liczba zabitych wedle sztabu ukraińskiego)
💥- w miejscowości lub jej okolicy prowadzony był rosyjski ostrzał artyleryjski w ciągu ostatnich 24h
✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.
🔥- Pożary w obszarze działań wojennych
☢️ – informacje dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych
🛸- działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
🛡- działania ochronne
⚡️- informacje dotyczące stanu energetycznego Ukrainy
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)
🌊 – powodzie
📺 – w wersji na “zła ambasada . pl” jest w tym miejscu dodatkowy materiał.

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.