🪖Dzień 474 (12 czerwca 2023, 22:00) – 7+

🪖Dzień 474 (12 czerwca 2023, 22:00) – 7+

12 czerwca, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

W sieci znów ciszej, ale wypływają sukcesy ofensywy sprzed tygodnia. Ciekawe czy taki będzie rytm informacyjny Ukraińców? Wczorajsze statystyki pokazują “spokojniejszy” dzień dla rosjan.

Ponieważ nie ma za dużo o czym pisać i dawno nie polecałem żadnej zbiórki, to polecam Waszej uwadze wsparcie aukcji u Olgi Solarz. Każdy przedmiot – prosto z frontu, każda kasa – prosto na front. Tak na przekór doniesieniom z Polski o mniejszym wsparciu…

Linia frontu z dobrymi zmianami dla Ukrainy.

👍 Dobre wieści:
⚆ Siły Zbrojne Ukrainy podczas kontrofensywy w zeszłym tygodniu wyzwoliły 7 miejscowości: Łobkowe (blisko Dniepru), Lewadne, Nowodariwka, Neskuczne, Storożewe, Makariwka, Blagodatne. Postęp wojsk grupy ofensywnej wyniósł 6,5 km, powierzchnia opanowanego terytorium to 90 km² – poinformowała wiceminister obrony Hanna Maljar.

⚆ Już tego lata ukraińscy piloci mogą rozpocząć szkolenie do lotów na myśliwcach F-16 – minister obrony Holandii Kaisa Ollongren.

⚆ Dania wysyła Ukrainie dodatkową amunicję, w tym 2000 pocisków artyleryjskich, o wartości około 33,5 mln euro – poinformowało Acting minister obrony Troels Poulsen i minister spraw zagranicznych Lars Rasmussen.

🌻+540 (216 180)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Kolejne doniesienia o wsparciu rosji przez Chiny za pośrednictwem iranu.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – walki pozycyjne + artyleryjskie pojedynki.

⚆ Okolice Bachmutu – na flankach odbito od 250 do 700 m terenu. Trwają walki wzdłuż kanału oraz pod Kliszczijiwką. Sumarycznie zeszły tydzień to odzyskane 16km kwadratowych terenu wokół Bachmutu.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Tu drobny sukces pod Awdijewką – nieco wyparto rosjan na jednej z flanek.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Sumarycznie już 7 miejscowości odbito. Są kolejne działania, ale o nic dowiemy się za kilka dni.

⚆ Według The Economist w rejonie Zaporoża jest obecnie zaangażowanych więcej rosyjskich samolotów niż kiedykolwiek od początku wojny.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. sumski, charkowski, chersoński

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ W ciągu ostatniej doby w obwodzie chersońskim w wyniku ostrzału armii rosyjskiej zginęły 3 osoby, a 12 zostało rannych;  jedna osoba zginęła w obwodzie donieckim, dwie inne zostały ranne; w Zaporożu została ranna kobieta.

⚆ Rano i w nocy wojska rosyjskie zaatakowały obwód charkowski: jeden mężczyzna został ranny w Szewczenkowym, drugi został ranny podczas ostrzału Wilchowatki. W Choroszewym jeden dwupiętrowy budynek został zniszczony, inny został uszkodzony.

⚆ rosyjskie lotnictwo zrzuciło trzy kierowane bomby lotnicze na miasto Orichiw w obwodzie zaporoskim. Zaporoska Obwodowa Administracja Wojskowa poinformowała, że ​​zginął 48-letni mężczyzna, a 32-letni mężczyzna został ranny. rosjanie wierzyli, że ukraińska kontrofensywa miała rozpocząć się od Orichowa, jak podają ich media.

🛸 Ukraińskie wojsko zestrzeliło rosyjski śmigłowiec szturmowy Ka-52 – poinformował Sztab Generalny

😼 Melitopol – kilka eksplozji w nocy, w dzień zniszczono lokomotywę spalinową używaną przez rosjan do transportu paliwa na front.

😼Tokmak

😼Heniczesk

🏝rosjanie zaminowali fabrykę chemiczną „Tytan Krymski” w tymczasowo okupowanym Armiańsku na północy Krymu — okupanci przygotowują katastrofę, donosi ukraiński wywiad. W urządzeniach chłodniczych „Tytana Krymskiego” zużywa się około 200 ton technologicznego amoniaku. W przypadku wybuchu chmura amoniaku pokryje okoliczne tereny w ciągu pół godziny. Obecnie rosjanie przygotowują przedstawicieli administracji okupacyjnej i miejscową ludność do ewakuacji.

🌊 średni poziom wody w obwodzie chersońskim wynosi 3,29 metra (stan z rana), od wczorajszego wieczoru woda cofnęła się o 64 centymetry. Zbiornik Kachowski stracił już ponad 72% swojej wody.

🌊 Przewodniczący Rady miejskiej Krzywego Rogu Vilkul wezwał mieszkańców do zmniejszenia zużycia wody o 40%: Albo będziemy oszczędzać, albo za miesiąc 70% Krzywego Rogu pozostanie bez wody.

🌊 Liczba osób zabitych w wyniku powodzi wzrosła do 10, a kolejne 20 osób jest rannych, 35 osób uważa się za zaginione, w tym siedmioro dzieci.

🌊 „Ukrhydroenergo” stwierdziło, że w najbliższej przyszłości 4 regiony będą cierpieć z powodu problemów z zaopatrzeniem w wodę z powodu zniszczenia tamy i opróżnienia zbiornika kachowskiego, a woda nie będzie płynąć na Krym przez co najmniej rok.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Zełenski powiedział w wieczornym przemówieniu, że Siły Obronne Ukrainy idą naprzód pomimo zaciętych walk, a straty wroga są „dokładnie takie, jakich potrzebujemy”. „I choć pogoda w tych dniach nie sprzyja – deszcze utrudniają nam zadanie – to jednak siła naszych żołnierzy daje efekty” – dodał prezydent.

⚆ Partnerzy Ukrainy nie mają już wątpliwości, że Ukraina nie jest zaangażowana w wysadzenie tamy kachowskiej, ale nie doszli jeszcze do konsensusu co do bezpośredniej odpowiedzialności rosji za to – powiedział szef MSZ Kułeba. Poinformował również, że Ukraina otrzymała obecnie pomoc humanitarną z 12 krajów w celu przezwyciężenia skutków powodzie, a część pomocy wciąż jest w drodze.

⚆ Na kolejnym spotkaniu w formacie „Ramstein”, które odbędzie się 15 czerwca w Brukseli, uczestnicy będą rozmawiać o szkoleniu ukraińskich pilotów i otwieraniu centrów naprawy i wyposażenia sprzętu – powiedział minister obrony Reznikow.

⚆ Ukraina i Mołdawia podpisały porozumienie w sprawie budowy mostu na granicy ukraińsko-mołdawskiej w pobliżu osiedli Jampil i Koseut. „Most stanie się kluczowym ogniwem korytarza transportowego między Kijowem a Kiszyniowem. Ponadto dzięki mostowi ukraińscy eksporterzy będą mieli najkrótszą trasę z centrum Ukrainy do krajów Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej z pominięciem Naddniestrza , który jest okupowany przez rosjan” – wyjaśnił wicepremier Kubrakow.

⚆ Ukraińskie wojsko zaprzeczyło oświadczeniu rosjan o rzekomym zniszczeniu ukraińskiego czołgu przy pomocy drona kamikadze „Lancet”, w rzeczywistości okupanci trafili w drewniany model.

⚆ Zełeński podpisał ustawę ustanawiającą 8 maja Dniem Pamięci i Zwycięstwa nad nazizmem w II wojnie światowej.

⚆ Kijów pracuje nad stworzeniem sojuszu przemysłów obronnych, który zjednoczyłby zdolności produkcyjne przedsiębiorstw zbrojeniowych Ukrainy i krajów zachodnich i pomógłby w uruchomieniu produkcji nowoczesnego sprzętu na potrzeby Sił Zbrojnych – szef MSZ Spraw Kuleba.

⚆ „Ukrzaliznycja” wprowadziła w trybie testowym pierwsze przedziały dla kobiet w pociągach dalekobieżnych. Bilety na wagony damskie można kupić wyłącznie w aplikacji mobilnej od 30 czerwca 2023 r.

🌍Świat:

⚆ W Polsce spada chęć pomocy uchodźcom z Ukrainy. Respondenci wskazują, że zmiana ich nastawienia związana jest z „wymagającą pozycją”, jaką zajmują uchodźcy – wynika z badania Laboratorium Badawczego Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej. W ciągu zaledwie pięciu miesięcy grono tych, którzy uważają, że Polska powinna pomóc Ukrainie w czasie wojny, zmniejszyło się z 62% do 42%. Jeszcze mniej Polaków – obecnie 35% – ma jednoznacznie pozytywny stosunek do pomocy udzielanej przez Polskę; w styczniu takich osób było 47%. Jedna czwarta Polaków mówi zdecydowane „nie” dodatkowej pomocy dla Ukrainy. Dodatkowo odsetek zdecydowanie popierających pomoc uchodźcom w Polsce spadł z 49% do 28%.

⚆ Szef komisji obrony brytyjskiego parlamentu Tobias Ellwood uważa, że ​​w najbliższych dniach powinniśmy spodziewać się „poważnego ataku” Ukrainy na Donbas. Według niego armia ukraińska prowadzi „operacje sondujące i formujące”, a „główny front potencjału ukraińskiego jest nadal w rezerwie, gotowy do tego pojedynczego ataku”.

⚆ ​​​Ukraina rozwija się w kilku kierunkach, ale ze zmiennym powodzeniem — The Economist w odniesieniu do rozmówców w kręgach wojskowych.

⚆ W federacji rosyjskiej kontrofensywę Sił Zbrojnych Ukrainy nazywa się zajęciem „szarych stref”, aby bagatelizować sukcesy Ukrainy i nie informować o przełamywaniu linii obrony przez wojska ukraińskie – informuje Amerykański Instytut Studiów nad Wojną.

⚆ Chiny nadal dostarczają Iranowi części do jego programu dronów pomimo nacisków ze strony USA, co tłumaczy szybkość, z jaką Iran może pomóc rosji w wojnie z Ukrainą. Iran potrzebuje zaledwie trzech miesięcy, aby wyprodukować i dostarczyć Moskwie broń, która terroryzuje ludność cywilną Ukrainy. Pisze o tym WSJ.

⚆ Firma Raytheon Technologies, która jest producentem systemów obrony przeciwlotniczej Patriot, planuje znacznie zwiększyć wolumeny produkcji – poinformował dyrektor generalny firmy Greg Hayes. Ponadto, jak zauważył Hayes, Raytheon Technologies planuje dostarczyć na Ukrainę jeszcze pięć systemów do końca przyszłego roku.

⚆ Dzisiaj w Niemczech rozpoczyna się szkolenie sił powietrznych NATO Air Defender-2023 — największe w historii bloku — Bloomberg.

⚆ Japonia po raz pierwszy uchwaliła ustawę zezwalającą na eksport broni poza granice kraju. Ustawa przewiduje również wzrost zamówień krajowych.

⚆ UE rozważa wykorzystanie ukraińskich magazynów do magazynowania własnego gazu, gdzie błękitne paliwo będzie mogło być składowane w przypadku gwałtownego wzrostu popytu i cen zimą — Bloomberg.

⚆ Dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi udał się na Ukrainę, aby spotkać się z Zełeńskim i przedstawić program pomocy po zniszczeniu przez rosjan zapory kachowskiej.

💩rosja i białoruś:

⚆ rosyjski Korpus Ochotniczy poinformował, że 11 czerwca podczas wymiany jeńców, jeden ze schwytanych rosjan, który wcześniej walczył w szeregach „Wagnera”, odmówił wymiany i wyraził chęć zostania bojownikiem RKO.

⌛ Rok temu (109):

⚆ Walki o Siewierodonieck.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Leo w akcji na froncie zaporoskim

⚆ Nic się w rosji nie zmieniło – odwrót to śmierć (18+)

⚆ HIMARS na odcinku donieckim

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.