🪖Dzień 468 (6 czerwca 2023) – tama

🪖Dzień 468 (6 czerwca 2023) – tama

7 czerwca, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

W Nowej Kachowce najprawdopodobniej rosjanie wysadzili tamę wyzwalając masy spiętrzonej wody na tereny w leżące na południe od tamy. Piszę “najprawdopodobniej” bo istnieje jakieś drobne prawdopodobieństwo, że tama została przerwana w wyniku wcześniejszych uszkodzeń np. tych, które widać na błędnie dziś kolportowanym wideo z listopada na którym widać kilka eksplozji na tamie. Są relacje świadków mówiące jednak o wybuchu – brak jednak potwierdzenia. Nie mniej – rosjanie mieli pełną kontrolę nad tamą i znajdującą się w niej elektrownią wodną oraz nie bez przyczyny spiętrzali wodę w zbiorniku od kilku tygodni. Nie bardzo jest sens rozgrzebywać powód dla którego rosjanie mieliby to zrobić, bo nie różni się on niczym od poprzednich ich działań terrorystycznych. Istotne są konsekwencje dla ludzi, Ukrainy i świata. Jest ich kilka:

 1. Tysiące ludzi wymagają pilnej ewakuacji.
 2. Jeśli Ukraińcy planowali rozpocząć ofensywę przez Dniepr to będzie im trudno.
 3. Jeśli rosjanie planowali się tu bronić, to ich pierwsze linie obrony, umocnienia, pola minowe, sprzęt itd. właśnie spływają do Morza Czarnego.
 4. Jeśli rosjanie myśleli poważnie o zatrzymaniu Krymu to właśnie odcięli jego mieszkańcom dostęp do wody pitnej.
 5. Wylew wody ze zbiornika wpłynie na możliwości chłodzenia elektrowni atomowej w Enerhodarze. Aktualnie Ukraińcy takiego ryzyka nie widzą ponieważ elektrownia jest wyłączona i ma swoje, mniejsze rezerwuary.
 6. Opróżnienie zbiornika będzie miało wpływ na uprawy w obwodzie zaporoskim i dniepro-pietrowskim oraz częściowo na zaopatrzenie w wodę pitną. Długoterminowo wpłynie na degradację gruntów oraz faunę i florę.

No i dodać też należy, że rosjanie jak zwykle próbowali sprawę ubrać w inne buty – pokazali nagrania rzekomych eksplozji na grzbiecie tamy jako wyniku ostrzału artyleryjskiego Ukrainy. Z tym, że na wideo wyraźnie widać, że tama jest już wtedy przerwana. Wedle ekspertów budowa tamy była na tyle solidna, że eksplozje z zewnątrz nie mogłyby jej aż tak uszkodzić. Detonacja musiała mieć miejsce wewnątrz tamy, w pomieszczeniach elektrowni. Ukraińcy mocno wzięli się za ewakuację i do wieczora ewakuowali między 1,5 a 2 tysiące mieszkańców. Na okupowanym przez rosjan brzegu sytuacja wygląda o wiele gorzej. Nikt mieszkańców nie ewakuuje. Wielu z nich czeka na pomoc na dachach budynków.

Co jeszcze wiadomo?

 • Odbudowa będzie kosztować 1 miliard dolarów i może trwać 5 lat.
 • Zbiornik zostanie doprowadzony do „martwego punktu”, kiedy wyciek ustanie, za około 4 dni.
 • Jeśli chodzi o elektrownię jądrową Zaporoże, sytuacja jest pod kontrolą, nie przewiduje się katastrofalnych skutków.
 • Większość z trzech regionów, chersoński, mikołajowski i zaporoski, pozostanie bez wody.
 • Według przybliżonych szacunków zalanych zostanie 35-37 wsi.
 • Według obliczeń za 7-10 dni cała woda, która wypłynęła, trafi dalej do morza.
 • Tama ma ponad 3km długości, ale uszkodzeniu uległa część z elektrownią o długości kilkuset metrów. Zbiornik był 4 największym tego typu zbiornikiem w Europie.

Nie wiem czy to kwestia powodzi czy ofensywy, ale dziś nie było praktycznie żadnych wiarygodnych informacji o działaniach na froncie. Jednocześnie licznik wskazuje, że na frontach sporo się dzieje. Stawiałbym zatem na reżim ofensywnej ciszy.

👍 Dobre wieści:
⚆ Australia rozmawia z USA o możliwości przeniesienia wycofanych ze służby myśliwców F/A-18 Hornets na Ukrainę — The Australian Financial Review. Królewskie Australijskie Siły Powietrzne planowały zezłomować lub sprzedać 41 myśliwców do szkolenia. Obecnie nie wiadomo, ile samolotów jest gotowych do dalszej eksploatacji.

⚆ „Ukroboronprom” i czeska firma zbrojeniowa VOP CZ porozumiały się w sprawie wspólnej naprawy czołgów T-64 w zakładach w Nowym Jicinie.

⚆ Nowy proeuropejski rząd Bułgarii potwierdził, że udzieli Ukrainie pomocy zbrojnej. Nowo mianowany minister obrony Todor Tagariew powiedział, że popiera pomoc wojskową dla Ukrainy w ramach jej kontrofensywy przeciwko siłom rosyjskim

⚆ Zamieszanie w obwodzie biełgorodzkim trwa

🌻+800 (211 150)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Katastrofa humanitarna i ekologiczna po wysadzeniu tamy w Nowej Kachowce.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – brak informacji

⚆ Okolice Bachmutu – brak informacji

⚆ Marijinka, Awdijewka – brak informacji

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ brak informacji

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. sumski, charkowski

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ Kupiańsk, Cherson (w trakcie ewakuacji)

🛸Władze Kijowa poinformowały, że rosyjskie wojsko w nocy zaatakowało pociskami manewrującymi Kijów.  Według wstępnych informacji w przestrzeni powietrznej wokół stolicy wykryto i zniszczono ponad 20 celów powietrznych. W sumie zniszczono 35 rakiet Ch-101/555.

🛸Zniszczony rosyjski helikopter Ka-52

😼 Nowoołeksijewka, Peremożne, Annowka (o. zaporoski)

😼Mariupol

☢️ Dyrektor generalny MAEA Grossi stwierdził, że przy obecnym tempie spadku poziomu Zbiornika Kachowskiego wystarczy wody na kilka dni do zasilania kondensatorów turbin i systemów bezpieczeństwa elektrowni jądrowej Zaporoże, ale są też alternatywne źródła zaopatrzenia w wodę które mogą trwać miesiącami, jeśli nie zostaną zniszczone. Według niego, obecna ocena sytuacji wskazuje, że nie ma bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa elektrowni jądrowej.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Szczyt wycieku wody ze zbiornika kachowskiego nastąpi rano 7 czerwca, a za 2-4 dni zbiornik przestanie istnieć, powiedział dyrektor generalny Ukrhydroenergo Ihor Syrota. Według niego, biorąc pod uwagę ten scenariusz, za trzy do czterech dni woda zacznie opadać, a za dziesięć dni cała woda trafi do Morza Czarnego.

⚆ Detonacja tamy nie wpłynęła na zdolność Ukrainy do wycofania się z deokupacji własnych terytoriów, powiedział Zełeński. Prezydent stwierdził również, że detonacja była celowa, ale wróg działał chaotycznie, dopuszczając do zniszczenia swojego sprzętu.

⚆ Konsekwencje wysadzenia przez rosjan tamy w Nowej Kachowce będą jasne, gdy woda zacznie opadać, powiedział Zełeński na konferencji prasowej z okazji Dnia Dziennikarza. „Rozumiemy, że zalanych zostanie od 35 do 70 osiedli. Rozumiemy, że będą duże problemy z wodą pitną nawet tam, gdzie nie występuje powódź: w obwodzie dniepropietrowskim, zaporoskim i chersońskim. Konsekwencje tragedii będą jasne za około tydzień – kiedy woda opadnie” – powiedział prezydent. Powiedział też, że służby specjalne opracowały plany na wypadek wysadzenia tamy.

⚆ Zagrożonych zatopieniem jest nawet 80 miejscowości – mówi premier Ukrainy. „Zniszczenie elektrowni wodnej grozi katastrofą ekologiczną dla południa naszego kraju”

⚆ Do godziny 15:00 w obwodzie chersońskim ewakuowano około 1300 osób. Według wstępnych informacji zalanych zostało 13 miejscowości prawym brzegu Dniepru i ponad 260 domów.

⚆ Zełeński zwołał pilne posiedzenie RBNiO w związku ze zdetonowaniem przez rosjan Kachowskiej tamy i elektrowni — prezydent zarządził ewakuację obszarów zagrożonych i uzgodnił środki mające na celu pociągnięcie Federacji rosyjskiej do odpowiedzialności za ten akt terrorystyczny. Zgodnie z wynikami spotkania Daniłow powiedział, że „żaden rosjanin nie powstrzyma wyzwolenia Ukrainy, którego czas nadszedł”.

⚆ Według wstępnych informacji, Kachowska elektrownia została wysadzona w powietrze przez 205. brygadę strzelców zmotoryzowanych Sił Zbrojnych Federacji rosyjskiej — doradcę szefa biura prezydenta Podolak. Jak wykazała analiza UP, przedstawiciele 205. brygady stacjonowali w HPP przez długi czas. Brygada znana jest z udziału w pierwszej wojnie czeczeńskiej i ma motto: „205 brygada, wrócimy nawet z piekła”. Obecnie walczą tu głównie zmobilizowani ludzie.

⚆ Po wyzwoleniu lewego brzegu obwodu chersońskiego nowa stacja zostanie bardzo szybko zbudowana na miejscu zniszczonej elektrowni Kakhovskaya, powiedział dyrektor generalny „Ukrhydroenergo” Ihor Syrota.

⚆ Rząd przeznaczy 1,5 miliarda hrywien na budowę nowych wodociągów w celu zaopatrzenia w wodę Chersona, Mikołajowa, Zaporoża i Dniepropietrowska – premier Szmyhal

⚆ Komisja Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej zakończyła prace w Ławrze Kijowsko-Peczerskiej — stwierdziła naruszenia ze strony cerkwi prawosławnej moskiewskiego patriarchatu. Teraz w ciągu trzech dni roboczych kierownictwo cerkwi musi podpisać dokumenty i przekazać klucze do wszystkich 79 obiektów kompleksu. Ministerstwo dodało, że liczy na natychmiastowe spełnienie wymogów. W przeciwnym razie sprawa zostanie skierowana do sądu.

⚆ Zełeński powiedział, że na szczycie w Mołdawii niektórzy europejscy przywódcy zapewnili go, że Ukraina otrzyma „dużą liczbę” F-16. „Po prostu miałem szczęśliwy dzień. Ważne, żeby ta koalicja na papierze była umową na Ramstein lub na innej platformie – wtedy rozpocznie się przygotowanie całej infrastruktury” – powiedział prezydent.

⚆ Zełeński przyjął przebywającego z wizytą na Ukrainie specjalnego przedstawiciela papieża Franciszka, kardynała Matteo Zuppiego. Podczas spotkania Zełeński i Zuppi omówili sytuację na Ukrainie oraz pomoc humanitarną Stolicy Apostolskiej. Prezydent zwrócił również uwagę na wysadzenie tamy kachowskiej. Chodziło też o realizację ukraińskiej „formuły pokoju”.

🌍Świat:

⚆ Sholz nazwał wysadzenie elektrowni kachowskiej „nowym wymiarem” wojny Federacji rosyjskiej z Ukrainą – według niego wysadzenie „pasuje do sposobu, w jaki putin prowadzi tę wojnę”. „Dlatego tak ważne jest, abyśmy wspierali Ukrainę – finansowo, ale także dostawami broni” – podkreślił

⚆ Sekretarz generalny NATO Stoltenberg zareagował na eksplozję tamy: oburzający akt przeciwko ludności cywilnej i środowisku.

⚆ Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel jest wstrząśnięty zniszczeniem tamy w Nowej Kachowce i obiecuje pociągnąć Federację rosyjską do odpowiedzialności.

⚆ Wywiad brytyjski donosił o intensyfikacji działań wojennych w wielu rejonach frontu i jednocześnie odnotowuje wzrost wrogości między grupą Wagnera a Ministerstwem Obrony Federacji rosyjskiej.

⚆ Analitycy ISW zaznaczają, że na razie nie będą snuć domysłów co do ukraińskiej kontrofensywy. „Udana operacja kontrofensywy może trwać dni, tygodnie, a nawet miesiące, zanim jej wyniki zostaną w pełni zrozumiane, a w tym czasie rosyjskie źródła mogą fałszywie twierdzić, że została pokonana” – zwracają uwagę eksperci.

⚆ USA podejrzewają, że to rosja jest zaangażowana w zniszczenie tamy w Nowej Kachowce — NBC News na podstawie informacji od amerykańskich urzędników. Według źródeł administracja Bidena dysponuje odpowiednimi danymi wywiadowczymi, z których część może zostać odtajniona już we wtorek

⚆ Stany Zjednoczone nadal oceniają sytuację w związku z eksplozją w elektrowni kachowskiej i współpracują z Ukraińcami w celu zebrania większej ilości informacji – powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu Kirby. „Ale nadal nie możemy powiedzieć na pewno, co się stało” – dodał. „Gwarantuję, że w nadchodzących dniach i tygodniach pojawią się dodatkowe pakiety pomocy. Nadal będziemy robić wszystko, co możliwe, aby Ukraina odniosła sukces na polu bitwy” – zapewnił Kirby.

⚆ Laboratorium w Bukareszcie zarejestrowało eksplozję w elektrowni wodnej Kakhova jako wybuch aktywności sejsmicznej. Innymi słowy, trzęsienie ziemi, mówi fizyk Richard Cordaro. I to rzekomo jest bezpośrednim dowodem naukowym, że eksplozja nie nastąpiła w wyniku ostrzału, ale w wyniku detonacji materiałów wybuchowych, które zostały wcześniej podłożone na zaporze.

⚆ W czerwcu 2022 r. USA rzekomo otrzymały informacje wywiadowcze od jednego z krajów europejskich o zamiarach ukraińskiego wojska przeprowadzenia sabotażu na rosyjskich gazociągach Nord Stream, pisze Washington Post powołując się na ujawnione dokumenty Pentagonu.

💩rosja i białoruś:

⚆ rosyjskie media próbowały przekonać dziś rosjan, że udało im się zniszczyć dwa czołgi Leopard 2. Po wnikliwym obejrzeniu nagrania okazało się, że rosjanie zniszczyli maszyny rolnicze.

⚆ Legion „Wolność rosji” opublikował wideo potwierdzające likwidację pułkownika Andrija Stiesiewa z Sił Zbrojnych rosji na terytorium obwodu biełgorodzkiego.

⚆ W rosji 30 osób zmarło w ciągu dwóch dni od zatrucia napojem piwnym „Pan Cydr”.

⚆ rosjanie na Krymie donoszą o zestrzeleniu „ukraińskiego drona”, którym okazał się irański dron „Mohajer-6”.

⌛ Rok temu (103):

⚆ Trwały walki o Siewierodonieck

⚆ W Naddniestrzu odnotowano incydent z nieznanym dronem

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Efekty zniszczenia śluzy

⚆ Ewakuacje w okolicy Nowej Kachowki – ludzie i zwierzęta

⚆ Powódź

⚆ Kolejny film Sił Zbrojnych Ukrainy “Plany lubią ciszę”

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

 1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
 2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
 3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
 4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.