🪖Dzień 458 (27 maja 2023) – Nigdy nie zrozumieją

🪖Dzień 458 (27 maja 2023) – Nigdy nie zrozumieją

28 maja, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Patrząc dziś na słowa Gałuzina o warunkach pokoju dla Ukrainy stawianych przez rosję, czy na słowa sołowiowa w jego show w rosyjskiej telewizji, czy czytając nowe dyrektywy banujące wspominanie w mediach o wagnerze i prigożynie jasno widać, że rosja wraca do absurdalnego kursu obranego wobec Ukrainy dawno temu (demilitaryzacja, denazyfikacja, rezygnacja z NATO i UE, rosyjski jako urzędowy). Problem w tym, że straszenie przez rosję nie działa i nie bardzo ma jak doprowadzić do oczekiwanego przez siebie stanu rzeczy. rosja ma już inną armię, innego przeciwnika i jest bardziej poszarpaną rosją. Inna jest Ukraina, Europa i koalicja państw wspierających Ukrainę. Ta próba powrotu do przeszłości jest głosem słabnącego imperium, które magicznie próbuje przywołać swoją siłę. Skoro o sile mowa to o wiele lepiej obejrzeć wideo od Załużnego. Ukraińcy przyjdą odebrać swoje. Jeśli na Kremlu nie zrozumieli jaka była Ukraina 458 dni temu, tym bardziej nie rozumieją jaka jest teraz. I nigdy nie zrozumieją.

Linia frontu bez zmian. Pozdrowienia ze Szczecinka.

👍 Dobre wieści:
⚆ Wojsko ukraińskie rozpoczęło szkolenie w Niemczech na czołgach Abrams – Pentagon. Około 200 żołnierzy – około jednego batalionu pancernego – rozpoczęło w piątek szkolenie na poligonach w Grafenwehr i Hohenfels w Niemczech. Według ppłk Garrona Harna, pozostałych 200 ukraińskich żołnierzy rozpoczęło szkolenie w zakresie tankowania i konserwacji czołgów.

🌻+408 (206 200)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – nic nowego, linia frontu bez zmian.

⚆ Okolice Bachmutu – Na flankach dalsze postępy Ukraińców, na terenie miejskim – bez zmian. Ukraińcy nadal kontrolują kilka budynków.

⚆ Marijinka, Awdijewka – trwają walki, miejscami ciężkie, ale linia frontu bez większych zmian.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Drobne postępy Ukraińców w szarych strefach.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: wzdłuż całej granicy

🛸Wieczorny atak Shahedami (brak detali na moment pisania podsumowania)

😼 Eksplozje pod Berediańskiem w rosyjskiej bazie “Chemik” i “Wiosna”, a popołudniu były eksplozje na terenie zakładu “Azowkabel”. Opróćz tego: Mariupol (dwie eksplozje), Włnowacha, Jasynuwata.

😼 Drony zaatakowały rafinerię ropy naftowej w regionie Tweru. Poinformowano, że drony kamikaze zaatakowały rafinerię ropy naftowej we wsi Jerochino w regionie Twerskim, dach i ściany budynku zostały uszkodzone.

😼Eksplozje w obwodzie pskowskim w rejonie stacji kontrolnej rosyjskiego Transnieftu. Kilka eksplozji w rejonie Biełgorodu i Szczebekino.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ W Dnieprze zakończono usuwanie gruzu po ataku rakietowym na placówkę medyczną 26 maja. Dwie osoby zginęły, 32 zostały ranne. Nadal nieznany jest los trzech osób, które mogły znajdować się w dotkniętym budynku w momencie „przybycia”. Ratownicy znaleźli tam fragmenty ciał. Pracują biegli kryminalistyczni”.

⚆ Załużnyj opublikował wideo, na którym ukraiński personel wojskowy prosi o „pobłogosławienie decydującej ofensywy”.

⚆ ​Prezydent Wołodymyr Zełeński wprowadził sankcje wobec ponad 200 rosyjskich i białoruskich firm, w tym wielu zakładów naprawczych.

⚆ Po Bachmucie wagnerowcy przegrupowali się w trzech punktach. Poinformował o tym sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ołeksij Daniłow. Potwierdził też, że najemnicy „Wagnera” opuścili Bachmut. „Tak, to się dzieje. Ale to nie znaczy, że przestaną z nami walczyć. Skupią się bardziej na innych frontach… przegrupowują się na pozostałych trzech punktach” – powiedział Daniłow.

⚆ Aresztowanie sędziego, który śmiertelnie potrącił wczoraj funkcjonariusza Gwardii Narodowej w Kijowie. Aresztowany jest do 21 lipca, bez możliwości zwolnienia za kaucją.

⚆ Chiny nie proponowały oddania rosji okupowanych terytoriów Ukrainy, jak głosi głośny artykuł w The Wall Street Journal. Tak mówi szef MSZ Dmytro Kułeba, który kontaktował się ze swoimi kolegami w tych stolicach, w których specjalny wysłannik Li Hui proponował chiński plan pokojowy. Nikt nie potwierdził, że pojawiły się głosy uznania okupowanych regionów Ukrainy za rosję.

🌍Świat:

⚆ Kreml wznawia kampanię informacyjną, której celem jest wywarcie nacisku na Zachód, aby zmusił Ukrainę do ustępstw i prowadzenia negocjacji na korzystnych dla rosji warunkach — ISW.

⚆ Ukraina zwróciła się do Niemiec z oficjalną prośbą o dostarczenie jej pocisków manewrujących Taurus — Spiegel. Mowa o rakietach wyspecjalizowanych w niszczeniu bunkrów z zasięgiem 500km.

⚆ Kongres USA próbuje przyspieszyć dostawy broni na Ukrainę do kontrofensywy. W szczególności republikański kongresman z Teksasu, Keith Self, powiedział, że „artyleria dalekiego zasięgu jest ważniejsza niż F-16” dla Ukrainy.

⚆ Ukraina zwycięży i będzie dobrze prosperować, – zastępca sekretarza stanu USA Victoria Nuland. Właśnie nad tym pracujemy teraz w Waszyngtonie. Podczas gdy wy planujecie kontrofensywę, nad którą wspólnie pracujemy od 4-5 miesięcy, zaczynamy rozmawiać o przyszłości Ukrainy z przedstawicielami władz ukraińskich, z naszymi przyjaciółmi w Kijowie, z cywilami i wojskiem” – powiedziała Nuland. USA pomagają Ukrainie zbudować system obrony i bezpieczeństwa tak, aby stała się środkiem odstraszającym, który nie pozwoli rosji rozpocząć nowej wojny w przyszłości.

💩rosja i białoruś:

⚆ Pożar fabryki mebli w Rybińsku w rosji.

⚆ „Każda wzmianka o grupie „wagnera” lub prigożynie zostanie uznana za dyskredytację armii rosyjskiej”:
List Ministerstwa Obrony do rosyjskich środków masowego przekazu.

⚆ Dron zaatakował budynek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w obwodzie biełgorodzkim – media rosyjskie. Według wstępnych danych UAV zrzucił ładunek wybuchowy na budynek Wydziału Migracyjnego.

⚆ Stan Łukaszenki jest ciężki, jest pacjentem nieprzewoźnym, obecnie przeprowadzane są zabiegi oczyszczania krwi – twierdzi białoruski opozycjonista Cepkało.

⚆ w rosyjskich mediach pojawił się film rzekomo pokazujący niemieckich i brytyjskich lekarzy pracujących nad usuwaniem organów od rannych ukraińskich żołnierzy. Wiele wskazuje, że jest on podróbką.

⚆ Wiceminister spraw zagranicznych rosji Galuzin wymienił nowe wymagania „osiągnięcia pokoju” z Ukrainą: demilitaryzacja i denazyfikacja Ukrainy, eliminacja zagrożeń dla bezpieczeństwa rosji płynących z jej terytorium, zaprzestanie działań wojennych przez Siły Zbrojne Ukrainy i przerwanie dostaw zachodniej broni, Ukraina powinna odmówić członkostwa w NATO i UE, w Ukrainie status państwowy języka rosyjskiego powinien zostać ustalony na poziomie ustawodawczym.

⌛ Rok temu (93):

⚆ Łyman w rękach rosjan. rosjanie zaczynają podejście pod Bachmut.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ “Decydująca ofensywa” – wideo od Załużnego

⚆ Taniec na koniec roku szkolnego w ruinach szkoły w obwodzie charkowskim

⚆ rosjanin pełznie do niewoli

⚆ w rosyjskiej TV padają już stwierdzenia o zmianie prezydenta

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.