🪖Dzień 458 (27 maja 2023) – Nigdy nie zrozumieją

🪖Dzień 458 (27 maja 2023) – Nigdy nie zrozumieją

28 maja, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Patrząc dziś na słowa Gałuzina o warunkach pokoju dla Ukrainy stawianych przez rosję, czy na słowa sołowiowa w jego show w rosyjskiej telewizji, czy czytając nowe dyrektywy banujące wspominanie w mediach o wagnerze i prigożynie jasno widać, że rosja wraca do absurdalnego kursu obranego wobec Ukrainy dawno temu (demilitaryzacja, denazyfikacja, rezygnacja z NATO i UE, rosyjski jako urzędowy). Problem w tym, że straszenie przez rosję nie działa i nie bardzo ma jak doprowadzić do oczekiwanego przez siebie stanu rzeczy. rosja ma już inną armię, innego przeciwnika i jest bardziej poszarpaną rosją. Inna jest Ukraina, Europa i koalicja państw wspierających Ukrainę. Ta próba powrotu do przeszłości jest głosem słabnącego imperium, które magicznie próbuje przywołać swoją siłę. Skoro o sile mowa to o wiele lepiej obejrzeć wideo od Załużnego. Ukraińcy przyjdą odebrać swoje. Jeśli na Kremlu nie zrozumieli jaka była Ukraina 458 dni temu, tym bardziej nie rozumieją jaka jest teraz. I nigdy nie zrozumieją.

Linia frontu bez zmian. Pozdrowienia ze Szczecinka.

👍 Dobre wieści:
⚆ Wojsko ukraińskie rozpoczęło szkolenie w Niemczech na czołgach Abrams – Pentagon. Około 200 żołnierzy – około jednego batalionu pancernego – rozpoczęło w piątek szkolenie na poligonach w Grafenwehr i Hohenfels w Niemczech. Według ppłk Garrona Harna, pozostałych 200 ukraińskich żołnierzy rozpoczęło szkolenie w zakresie tankowania i konserwacji czołgów.

🌻+408 (206 200)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – nic nowego, linia frontu bez zmian.

⚆ Okolice Bachmutu – Na flankach dalsze postępy Ukraińców, na terenie miejskim – bez zmian. Ukraińcy nadal kontrolują kilka budynków.

⚆ Marijinka, Awdijewka – trwają walki, miejscami ciężkie, ale linia frontu bez większych zmian.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Drobne postępy Ukraińców w szarych strefach.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: wzdłuż całej granicy

🛸Wieczorny atak Shahedami (brak detali na moment pisania podsumowania)

😼 Eksplozje pod Berediańskiem w rosyjskiej bazie “Chemik” i “Wiosna”, a popołudniu były eksplozje na terenie zakładu “Azowkabel”. Opróćz tego: Mariupol (dwie eksplozje), Włnowacha, Jasynuwata.

😼 Drony zaatakowały rafinerię ropy naftowej w regionie Tweru. Poinformowano, że drony kamikaze zaatakowały rafinerię ropy naftowej we wsi Jerochino w regionie Twerskim, dach i ściany budynku zostały uszkodzone.

😼Eksplozje w obwodzie pskowskim w rejonie stacji kontrolnej rosyjskiego Transnieftu. Kilka eksplozji w rejonie Biełgorodu i Szczebekino.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ W Dnieprze zakończono usuwanie gruzu po ataku rakietowym na placówkę medyczną 26 maja. Dwie osoby zginęły, 32 zostały ranne. Nadal nieznany jest los trzech osób, które mogły znajdować się w dotkniętym budynku w momencie „przybycia”. Ratownicy znaleźli tam fragmenty ciał. Pracują biegli kryminalistyczni”.

⚆ Załużnyj opublikował wideo, na którym ukraiński personel wojskowy prosi o „pobłogosławienie decydującej ofensywy”.

⚆ ​Prezydent Wołodymyr Zełeński wprowadził sankcje wobec ponad 200 rosyjskich i białoruskich firm, w tym wielu zakładów naprawczych.

⚆ Po Bachmucie wagnerowcy przegrupowali się w trzech punktach. Poinformował o tym sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ołeksij Daniłow. Potwierdził też, że najemnicy „Wagnera” opuścili Bachmut. „Tak, to się dzieje. Ale to nie znaczy, że przestaną z nami walczyć. Skupią się bardziej na innych frontach… przegrupowują się na pozostałych trzech punktach” – powiedział Daniłow.

⚆ Aresztowanie sędziego, który śmiertelnie potrącił wczoraj funkcjonariusza Gwardii Narodowej w Kijowie. Aresztowany jest do 21 lipca, bez możliwości zwolnienia za kaucją.

⚆ Chiny nie proponowały oddania rosji okupowanych terytoriów Ukrainy, jak głosi głośny artykuł w The Wall Street Journal. Tak mówi szef MSZ Dmytro Kułeba, który kontaktował się ze swoimi kolegami w tych stolicach, w których specjalny wysłannik Li Hui proponował chiński plan pokojowy. Nikt nie potwierdził, że pojawiły się głosy uznania okupowanych regionów Ukrainy za rosję.

🌍Świat:

⚆ Kreml wznawia kampanię informacyjną, której celem jest wywarcie nacisku na Zachód, aby zmusił Ukrainę do ustępstw i prowadzenia negocjacji na korzystnych dla rosji warunkach — ISW.

⚆ Ukraina zwróciła się do Niemiec z oficjalną prośbą o dostarczenie jej pocisków manewrujących Taurus — Spiegel. Mowa o rakietach wyspecjalizowanych w niszczeniu bunkrów z zasięgiem 500km.

⚆ Kongres USA próbuje przyspieszyć dostawy broni na Ukrainę do kontrofensywy. W szczególności republikański kongresman z Teksasu, Keith Self, powiedział, że „artyleria dalekiego zasięgu jest ważniejsza niż F-16” dla Ukrainy.

⚆ Ukraina zwycięży i będzie dobrze prosperować, – zastępca sekretarza stanu USA Victoria Nuland. Właśnie nad tym pracujemy teraz w Waszyngtonie. Podczas gdy wy planujecie kontrofensywę, nad którą wspólnie pracujemy od 4-5 miesięcy, zaczynamy rozmawiać o przyszłości Ukrainy z przedstawicielami władz ukraińskich, z naszymi przyjaciółmi w Kijowie, z cywilami i wojskiem” – powiedziała Nuland. USA pomagają Ukrainie zbudować system obrony i bezpieczeństwa tak, aby stała się środkiem odstraszającym, który nie pozwoli rosji rozpocząć nowej wojny w przyszłości.

💩rosja i białoruś:

⚆ Pożar fabryki mebli w Rybińsku w rosji.

⚆ „Każda wzmianka o grupie „wagnera” lub prigożynie zostanie uznana za dyskredytację armii rosyjskiej”:
List Ministerstwa Obrony do rosyjskich środków masowego przekazu.

⚆ Dron zaatakował budynek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w obwodzie biełgorodzkim – media rosyjskie. Według wstępnych danych UAV zrzucił ładunek wybuchowy na budynek Wydziału Migracyjnego.

⚆ Stan Łukaszenki jest ciężki, jest pacjentem nieprzewoźnym, obecnie przeprowadzane są zabiegi oczyszczania krwi – twierdzi białoruski opozycjonista Cepkało.

⚆ w rosyjskich mediach pojawił się film rzekomo pokazujący niemieckich i brytyjskich lekarzy pracujących nad usuwaniem organów od rannych ukraińskich żołnierzy. Wiele wskazuje, że jest on podróbką.

⚆ Wiceminister spraw zagranicznych rosji Galuzin wymienił nowe wymagania „osiągnięcia pokoju” z Ukrainą: demilitaryzacja i denazyfikacja Ukrainy, eliminacja zagrożeń dla bezpieczeństwa rosji płynących z jej terytorium, zaprzestanie działań wojennych przez Siły Zbrojne Ukrainy i przerwanie dostaw zachodniej broni, Ukraina powinna odmówić członkostwa w NATO i UE, w Ukrainie status państwowy języka rosyjskiego powinien zostać ustalony na poziomie ustawodawczym.

⌛ Rok temu (93):

⚆ Łyman w rękach rosjan. rosjanie zaczynają podejście pod Bachmut.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ “Decydująca ofensywa” – wideo od Załużnego

⚆ Taniec na koniec roku szkolnego w ruinach szkoły w obwodzie charkowskim

⚆ rosjanin pełznie do niewoli

⚆ w rosyjskiej TV padają już stwierdzenia o zmianie prezydenta

📣 Pomaganie za czytanie:

Aktualnie zbieram na plecak ratunkowy, który umożliwia ocalenie życia rannego w miejscu zdarzenia. Czasami apteczka taktyczna to za mało by ocalić ranną osobę. Wyposażenie plecaka ratunkowego umożliwia przeprowadzenie operacji na polu walki lub w miejscu ataku. Koszt plecaka opracowanego przez fundację Uniters przy współpracy z ratownikami ukraińskimi to około 10000 zł. Wszelkie wpłaty przeznaczę na ten cel. Zbieram aż się uzbiera.

W poprzedniej edycji zebraliśmy ponad 22000zł na samochód terenowy dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu.


💧Źródła z których korzystam:
Telegram (Ukraiński telegraf, Myroshnikov, Збройні Сили України. Війна з окупантами, УП. Стрічка, NV oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa,
Portale informacyjne: onet, defence24, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso
Serwisy z mapami: Liveuamap, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)
Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Ługańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

🌻- symboliczne zobrazowanie strat żołnierzy rosyjskich (liczba zabitych wedle sztabu ukraińskiego)
💥- w miejscowości lub jej okolicy prowadzony był rosyjski ostrzał artyleryjski w ciągu ostatnich 24h
✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.
🔥- Pożary w obszarze działań wojennych
☢️ – informacje dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych
🛸- działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
🛡- działania ochronne
⚡️- informacje dotyczące stanu energetycznego Ukrainy
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)
🌊 – powodzie
📺 – w wersji na “zła ambasada . pl” jest w tym miejscu dodatkowy materiał.

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.