🪖Dzień 456 (25 maja 2023, 22:00) – przed

🪖Dzień 456 (25 maja 2023, 22:00) – przed

25 maja, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Ponownie miało miejsce spotkanie “Ramstein” o którym też niewiele w mediach ukraińskich się mówiło. Widać natomiast kilka rzeczy:

  • dość dużo kolejnych, ciekawych deklaracji
  • widać organizację wokół F-16 (ale z lekkimi niedociągnięciami w koordynacji informacji)
  • widać silne deklaracje o zapewnieniu wsparcia Ukrainie tak długo jak będzie walczyć
  • widać koncentrację na temacie amunicji i innych działań poprawiających zdolności bojowe

Ukraina ma (lub będzie mieć) już niemal wszystkie rodzaje broni potrzebne do ofensywy. Ma przeszkolony personel, obronę powietrzną, może precyzyjnie sięgać tam gdzie rosjan zaboli najbardziej. W ukraińskich mediach duży napływ materiałów z ćwiczeń Ukraińców przed ofensywą (zarówno akcje w terenie, jak i działania miejskie). Ofensywę czuć w powietrzu, ale to nie znaczy, że się zaraz zacznie i nie znaczy, że już się nie zaczęła.

Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Dania i Holandia staną na czele europejskiej koalicji do szkolenia ukraińskich pilotów na F-16, powiedział szef Pentagonu Austin po 12. spotkaniu w stylu Ramstein. Dodał, że Norwegia, Belgia, Portugalia i Polska również zaoferowały swój wkład. „Oczekujemy, że wkrótce więcej krajów dołączy do tej inicjatywy” – podkreślił Austin.

⚆ Ukraińcy dokonali wymiany jeńców – 106 żołnierzy ukraińskich wróciła do domu. Wymiany dokonano na odcinku bachmuckim z użyciem pojazdów wojskowych. Większość jest ranna i byli uznawani za zaginionych. Na nagraniach widać również trumny (w sekcji bonusowej).

⚆ Litwa ogłosiła nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, który w szczególności obejmie sprzęt do zwalczania dronów i amunicję – poinformował minister obrony kraju Anusauskas.

⚆ Około 20 ukraińskich pilotów rozpocznie pierwszy etap szkolenia na myśliwcach F-16 w Wielkiej Brytanii.

⚆ Ukraińskie wojsko szkoli się do latania na szwedzkich Gripenach, ale nie ma mowy o ich zaopatrzeniu, powiedział szwedzki minister obrony Paul Jonson.

⚆ Finlandia wysłała Ukrainie 16. pakiet pomocy wojskowej w wysokości 109 mln euro – obejmuje ona miedzy innymi broń przeciwlotniczą i amunicję.

⚆ Armenia + Azerbejdżan

⚆ rosyjski korpus ochotniczy ponownie na terenie rosji – tym razem w miejscowości Głotowo. Mają tam nadal być.

🌻+500 (205 260)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – walki koło Mazutiwki (intensywne) oraz Torskiego.

⚆ Okolice Bachmutu – Na przedmieściach Bachmutu rosjanie zastąpili jednostki „wagnera” wojskowymi siłami zbrojnymi Federacji rosyjskiej, „wagnerowcy” pozostają obecnie w samym mieście – powiedziała wiceminister obrony Hanna Maljar. Walki trwają na flankach wokół miasta.

⚆ Marijinka, Awdijewka – linia frontu bez zmian, ataki rosjan odparte.

Pod Kurachowym rosjanie zniszczyli zaporę na zbiorniku karliwskim. Kilka wsi zagrożonych jest podtopieniami.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak doniesień

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski, charkowski, chersoński
💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty): Nikopol

🛸W nocy 36 na 36 rosyjskich Shahedów zostało zniszczonych przez obronę ukraińską. Część z dronów zbito koło Mikołajowa i Odesy.
🛸Zniszczone dwa rosyjskie SU-25 na odcinku zaporoskim (jeden doleciał do lotniska w Melitopolu gdzie spalił się po wylądowaniu)

😼Wczorajsze ataki dronami na rosyjski statek zwiadowczy nie zakończyły się tak jak pokazywali rosjanie (wczoraj było wideo ze zniszczeniem jednego z dronów przez rosyjski statek i stwierdzenie, że zniszczyli wszystkie). Nie zatonął, ale doszło do trafienia, są znaczne uszkodzenia kadłuba i wyposażenia. Teraz rosjanie w pośpiechu go naprawiają.

😼Melitopol – eksplozje w rejonie lotniska

😼rostow nad Donem – eksplozje w okolicach lotniska

🏝 Eksplozje w Dżankoj

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​ Doradca szefa biura prezydenta Ukrainy Mychajło Podoliak stwierdził, że ukraińska kontrofensywa trwa już od kilku dni.

⚆ rosyjscy ochotnicy, którzy brali udział w rajdzie na terytorium rosji, zostali skontrolowani przez ukraińskie służby specjalne wywiadu Ukrainy. „Osoby, z którymi współpracujemy, przeszły przez pewne etapy weryfikacji. To są informacje poufne. Ale wierzcie mi, nasze bezpieczeństwo wewnętrzne działa, działa bardzo jasno i profesjonalnie” – przedstawiciel Służby Bezpieczeństwa Państwowego Andrij Czerniak.

⚆ ​​Ukraińskie państwowe firmy zajmujące się międzynarodowymi zakupami broni otrzymały miliardy hrywien w ramach kontraktów Ministerstwa Obrony w 2022 roku i nie zrealizowały dostaw – materiał Ukraińskiej Prawdy o tytule „Specjalni maruderzy. Jak importerzy broni wywieźli miliardy hrywien z kraju na apogeum wojny”. Są to w szczególności „Spetstechnoexport”, „Ukrspecexport”, „Progres” i „Agencja Zamówień Obronnych”.Na początku 2023 roku Ministerstwo Obrony zaczęło wytaczać pozwy przeciwko dostawcom. Na dzień 23 maja Ukraińska Prawda znalazła w rejestrze sądowym co najmniej 30 takich pozwów. Łączna kwota pozwów o przeterminowane kontrakty, które „objawiły się” w rejestrze, to 8,9 mld hrywien. Tylko w dwóch przypadkach sąd miał czas na podjęcie decyzji, zobowiązującej do zwrotu środków państwu. Większość spraw wciąż jest w toku.

⚆ Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Walerij Załużnyj żyje i ma się dobrze. Wcześniej rosyjska propaganda twierdziła, że ​​został ranny.

⚆ Minister spraw wewnętrznych Ihor Klymenko powiedział, że mężczyźni, którzy nielegalnie opuścili Ukrainę w czasie stanu wojennego, zostaną ukarani. „Myślę, że będzie to ustawa. Myślę, że będzie to wspólna inicjatywa Rady Ministrów i deputowanych do Rady Najwyższej” – powiedział. Jednakże zgodnie z art. 58 Konstytucji Ukrainy nikt nie może być pociągnięty do odpowiedzialności za czyny, które w chwili ich popełnienia nie były przez ustawę uznane za przestępstwo.

🌍Świat:

⚆ Ramstein przeznaczył Ukrainie około 65 miliardów dolarów w formie pomocy obronnej – powiedział sekretarz obrony USA. „putin miał nadzieję, że zniknie nasza determinacja i założył, że nasza jedność pęknie. Zamiast tego pozostajemy zjednoczeni jak poprzednio” – powiedział Austin.

⚆ Zastępca sekretarza stanu USA ds. politycznych Victoria Nuland powiedziała, że ​​na szczycie NATO w Wilnie Ukraina może liczyć na „jaśniejsze” stwierdzenie „tego, co już powiedzieliśmy”.

⚆ Amerykański generał Mark Milley powiedział, że Ukraina jest w stanie wyzwolić wszystkie terytoria okupowane przez rosję, ale nie nastąpi to w najbliższej przyszłości. Dodał, że dopóki trwają walki, wsparcie dla Ukrainy będzie kontynuowane.

⚆ Po długotrwałym oporze i prośbach ze strony USA, Korea Południowa zaczęła potajemnie przekazywać Ukrainie setki tysięcy pocisków artyleryjskich – wysyłka odbywa się przez Stany Zjednoczone – pisze WSJ. Stanowisko Seulu zmieniło się po wizycie prezydenta Yoon Seok-yeola w Waszyngtonie w zeszłym miesiącu. Następnie Waszyngton i Seul wydały wspólną deklarację w kwestiach bezpieczeństwa.

⚆ USA zakładają, że za uderzeniem drona na Kreml stoi jedna z agencji wojskowych lub wywiadowczych Ukrainy — CNN. Po ocenie przechwyconych rozmów ukraińskich urzędników wywiad amerykański doszedł do wniosku, że wysocy rangą urzędnicy ukraińskiego rządu, w tym prezydent Zełeński, mogli nie wiedzieć wcześniej o ataku.

⚆ Brytyjski parlament uznał Hołodomor z lat 1932-1933 za ludobójstwo narodu ukraińskiego.

⚆ Na placu Leidseplein w Amsterdamie wystawiono rosyjski czołg T-72, zniszczony w zeszłym roku przez ukraińskie wojsko w obwodzie kijowskim. Po otwarciu instalacji kilkaset osób zorganizowało „akcję protestacyjną”, obsypując T-72 kwiatami „ku pamięci zmarłych”. W tym samym czasie niektórzy „protestujący” trzymali flagi Federacji rosyjskiej.

⚆ Przywódcy Armenii i Azerbejdżanu zadeklarowali brak roszczeń terytorialnych. Premier Armenii Nikol Paszynian powiedział, że jego kraj i Azerbejdżan nie mają wzajemnych roszczeń terytorialnych, co mogłoby utorować drogę do porozumienia pokojowego między tymi krajami. Potwierdził też gotowość Armenii do odblokowania wszystkich połączeń transportowych i gospodarczych w regionie oraz komunikacji przechodzącej przez Armenię. Z kolei prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew powiedział, że „nie mamy roszczeń terytorialnych do Armenii”.

⚆ Gruzińskie linie lotnicze Georgian Airways, które niedawno wznowiły bezpośrednie loty do rosji, uruchomią loty tranzytowe dla rosjan przez Tbilisi do Europy.

⚆ Szef MSZ Węgier Peter Szijarto stwierdził, że Komisja Europejska dała zielone światło dalszemu udziałowi rosatomu w realizacji jedynej węgierskiej elektrowni jądrowej „Paks”.

💩rosja i białoruś:

⚆ Część Kurska jest bez prądu a w tatarstanie trwa pożar na terenie kolonii karnej. Jeden z wczorajszych pożarów w Moskwie miał miejsce w budynku Ministerstwa Obrony. Zadymienie było spektakularne.

⚆ Obwód briański – rosyjskie media donoszą o atakach dronów.

⚆ prigożyn oświadczył, że dziś zaczął wycofywać swoich najemników z Bachmutu i rozpoczął proces przekazywania swoich pozycji regularnej armii rosyjskiej.

⚆ Ministrowie obrony Federacji rosyjskiej i Białorusi podpisali porozumienie w sprawie trybu umieszczania na Białorusi rosyjskiej niestrategicznej broni jądrowej – decyzja o jej użyciu należy do rosji. łukaszenka oświadczył, że rosyjska broń nuklearna zaczęła już przemieszczać się na białoruś w ramach umów dwustronnych.

⚆ Doprecyzowanie: Wczoraj napisałem “rosyjskie kanały twierdzą, że 13 maja Ukraińcy zbili Patriotami 4 samoloty (prawdopodobnie bombowce strategiczne). Zginąć miało 11 osób załogi.” Po weryfikacji chodzi o pilotów 2 helikopterów i dwóch samolotów w pobliżu obwodu sumskiego. Ukraińcy komentowali straty rosjan jako błąd ich własnego systemu obrony przeciwlotniczej.

⌛ Rok temu (91):

⚆ Trwały walki o Siewierodonieck i trasę do Łysyczańska

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Iwan Churs z perspektywy nadwodnej

⚆ Walerij Załużnyj przy pracy – Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych zrobił sobie selfie dla czytelników Ukraińskiej Prawdy po rosyjskich plotkach o tym, że został ranny.

⚆ Wymiana jeńców pod Bachmutem

⚆ Powrót z niewoli. Na transporterach widać też trumny.

⚆ RKO w Głotowie

⚆ Tak żegnają Hiszpanie

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.