🪖Dzień 454 (23 maja 2023, 22:55) – wydmuszka

🪖Dzień 454 (23 maja 2023, 22:55) – wydmuszka

23 maja, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Myślałem, że dzisiejszy dzień przyniesie albo planowane wycofanie wczorajszych rosyjskich sił wyzwoleńczych (tak umownie będę pisał o obu jednostkach) z obwodu biełgorodzkiego, albo ich wyparcie przez rosjan-putinowców. Tymczasem nie – pojawiły się dwa nowe punkty w obwodzie biełgorodzkim w których odbył się podobny scenariusz jak wczoraj (oba przy granicy), a wczorajsza “ekipa” najwyraźniej spuściła lanie jednej z jednostek federacji rosyjskiej (donoszą o 30 zabitych) i nadal znajduje się w obwodzie biełgorodzkim. Dodatkowo pojawiły się doniesienia o kolejnej miejscowości objętej “wyzwoleniem” w obwodzie kurskim. Po stronie rosyjskiej paniki ciąg dalszy – powstaje szereg panicznych komunikatów o ruchach wyzwoleńczych wojsk. Gorzej z oficjelami rosyjskimi. Poza nietrzeźwym miedwiediewem (którego cytować nie warto) w oficjalnych komunikatach nie znajdziemy niczego co uspokoiło by sytuację. Są też bardzo urywkowe nagrania z obwodu biełgorodzkiego z ruchami niby to wojsk, ale wygląda to mizernie i nieprzekonująco. Komicznie jest też w niektórych rosyjskich programach propagandowych, gdzie tłumaczy się, że “takie rzeczy są normalne w strefie buforowej”. Ewidentnie rosjanie nie bardzo radzą sobie z tą sytuacją na żadnym z pól. I dobrze.

Wśród tego chaosu istotny jest jeden komunikat – o tym, że rosjanie ściągają z frontu jednostki, aby przerzucić je do obwodu biełgorodzkiego. I w tym momencie u nas, Gruzinów, Czeczenów i paru innych grup w federacji rosyjskiej powinna pojawić się refleksja: rosja jest słaba jak wydmuszka. Cała jej armia jest w Ukrainie gdzie przez niemal 300 dni przesunęła się raptem o 7km (Bachmut). Tymczasem rosyjskie siły wyzwoleńcze w ciągu doby stworzyły front na terenie rosji o szerokości 40km! Ostatnim, który tego dokonał był Hitler w 1941 roku z armią liczącą niemal 4 mln żołnierzy. Obie jednostki “wolnych rosjan” mają do 1000 osób, z czego tylko część bierze udział w akcji. rosja jest militarną wydmuszką – wystarczy nacisnąć… Mam nadzieję, że zrozumie to nie tylko „Sojusz Ludów Tubylczych”…

Linia frontu bez znaczących zmian z fluktuacjami wokół Bachmutu.

👍 Dobre wieści:

⚆ Niemcy przekazały Ukrainie radar obrony powietrznej TRML-4D, dwie maszyny do układania mostów Biber, trzy mobilne systemy rozminowywania, a także 46 bezzałogowych samolotów rozpoznawczych Vector, osiem rodzajów broni przeciwdronowej i jeden radioelektroniczny system wywiadowczy. Na liście wymieniono również: sześć pojazdów dla straży graniczne, dwie ciężarówki 8×6, pięć ciągników siodłowych z naczepami, 34 pickupy i osiem ciężarówek Zetros.

⚆ w Niemczech zaoferowali Ukrainie przekazanie pocisków manewrujących Taurus, — poseł do Bundestagu z ramienia RND. Lotniczy poddźwiękowy pocisk manewrujący TAURUS KEPD jest odpowiednikiem brytyjskiego Storm Shadow. Zasięg wynosi do 500 kilometrów.

⚆ Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował, że Polska rozpoczęła szkolenie ukraińskich pilotów na samolotach F-16. Polska początkowo potwierdziła te doniesienia, a potem je sprostowała, że jest gotowa. Co ciekawe – rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy oświadczył, że szkolenia się jeszcze nie zaczęły 🙂

⚆ Dostarczenie F-16 na Ukrainę potrwa co najwyżej kilka miesięcy, powiedział sekretarz sił powietrznych USA Frank Kendall. powiedział, że dostarczenie Ukrainie F-16 jest ważne w perspektywie średnioterminowej, ale nie zmieni sytuacji na polu bitwy, ponieważ „siły powietrzne nie były jeszcze decydującym czynnikiem” w wojnie.

⚆ Portugalia jest gotowa dostarczyć Ukrainie części zamienne do F-16, — Ministerstwo Spraw Zagranicznych Portugalii.

🌻+430 (204 360)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – bez zmian, potyczki i wymiana ognia artyleryjskiego

⚆ Okolice Bachmutu -„Utrzymujemy szereg budynków w Bachmut. Mamy tam również fortyfikacje, okopy, twierdze, w tym w południowo-zachodniej części miasta” – rzecznik Wschodniej Grupy Sił Zbrojnych Ukrainy

Według Czerewatego jest to niewielki przyczółek w rejonie „Samolotu”, który ma zapobiec całkowitemu przejęciu miasta przez rosjan. I istnieje możliwość dostarczenia amunicji i wszystkiego, co niezbędne do obrony. Również siły zbrojne posuwają się na flankach. Jeśli chodzi o „wagnerowców”, to nie mają oni głodu amunicji – mają poważne problemy z ludźmi.

rosjanie próbują zaś wejść na Chromowe. Na flankach Ukraińcy dalej mają zdobycze, ale jest już trudniej niż tydzień temu np. w rejonie Kliszczijiwki i Iwaniwskiego.

⚆ Marijinka, Awdijewka – bez zmian, ataki odparte

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ potyczki w wybranych punktach i wymiana ognia artyleryjskiego.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski, charkowski, chersoński
💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty): Zaporoże

🛸Zniszczono 6 Shahedów i 2 inne drony.

😼 Eksplozje w Charcyzku (wiele) – okupowana część obwodu donieckiego.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ rosja przenosi część wojsk z frontu w rejon Biełgorodu. Jak poinformowało źródło w ukraińskim wywiadzie, w związku z sytuacją na granicy w obwodzie biełgorodzkim rosja chce przerzucić tam dodatkowe jednostki.

⚆ Zełenski odwiedził oddziały na froncie Wuhłedar-Marijinka, aby pogratulować ukraińskim żołnierzom z okazji Dnia Marynarki Wojennej Sił Zbrojnych Ukrainy.

⚆ Siły Powietrzne zaprzeczają rozpoczęciu szkolenia pilotów F-16. Trwają przygotowania do nich. „Istnieją zaawansowane grupy, które udały się do krajów, które mogą zapewnić nam miejsca do szkolenia. Badamy, jak ten proces będzie przebiegał. W tych krajach nie ma jeszcze pilotów” – powiedział rzecznik Sił Powietrznych Jurij Ihnat. Dodał, że „dużej liczby pilotów nie można wysłać do opanowania F-16, bo ktoś musi walczyć”.

⚆ “prigożyn dąży do wycofania swoich oddziałów z Bachmutu, obecnie w ogarniętym walkami mieście nie ma rotacji, wręcz przeciwnie, okupanci są coraz silniejsi” – rzecznik wschodniego ugrupowania Czerewatyj.

⚆ rosja pilnie ewakuuje magazyn amunicji jądrowej Biełgorod-22. To nie jest daleko od Grajworona. Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu podkreślił, że tam przechowywana jest część amunicji do broni jądrowej. W związku z sytuacją w obwodzie biełgorodzkim wśród przedstawicieli rosyjskiego kierownictwa widoczne są „elementy paniki”. Świadczą o tym w szczególności ewakuacje miejscowej ludności.

⚆ Ukraińskie MSZ stwierdziło, że wypowiedzi Wiktora Orbana (patrz na końcu sekcji Świat) znajdują poparcie tylko na Kremlu, a Ukraina zamierza wyzwolić wszystkie terytoria okupowane przez rosję.

⚆ SBU zdemaskowała wołyńską firmę, która dostarczała rosji komponenty do produkcji okrętów podwodnych. Aby zamaskować swoje działania, napastnicy wykorzystali spółkę stowarzyszoną w jednym z krajów europejskich. Od początku inwazji na pełną skalę dilerzy nielegalnie „wyeksportowali” prawie 200 000 sztuk krytycznych produktów.

⚆ W dniach 23-25 maja w Kijowie i regionie odbędą się ćwiczenia wojskowe mające na celu zwiększenie zdolności bojowych wojska, w związku z którymi planowane jest przemieszczanie wojsk i ciężkiego sprzętu. Obywatele proszeni są o zachowanie spokoju i nie informowanie w sieciach społecznościowych o ruchach wojskowych.

⚆ Podczas przeszukania 22 maja w sprawie byłego prezesa Sądu Najwyższego Wsiewołoda Kniazewa NABU i SAP dodatkowo zabezpieczyły prawie pół miliona dolarów.

⚆ „Ukrzaliznycja” rozważa możliwość wprowadzenia przedziałów damskich – poinformował serwis prasowy spółki.

🌍Świat:

⚆ USA nie mogą potwierdzić informacji o rzekomym użyciu amerykańskiej broni przekazanej Ukrainie przez formacje, które dokonały inwazji na terytorium obwodu biełgorodzkiego. „Mogę powiedzieć, że obecnie jesteśmy sceptyczni co do wiarygodności tych oświadczeń” – powiedział rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller.

⚆ Departament Stanu zareagował na wydarzenia w obwodzie biełgorodzkim: oświadczyli, że zakazali Ukrainie używania swojej broni na terytorium rosji i przypomnieli, że rosja rozpoczęła wojnę. Na niektórych wideo widać, że oddziały, które wkroczyły na teren rosji miały wyposażenie zachodnie.

⚆ rosyjska przestrzeń informacyjna zareagowała na wydarzenia w obwodzie biełgorodzkim paniką i niespójnością, co zwykle pokazuje, gdy przeżywa znaczące szoki informacyjne — ISW.

⚆ Federacja rosyjska wykorzysta wydarzenia w obwodzie biełgorodzkim do promowania swojej oficjalnej wersji, że jest „ofiarą wojny” – wywiad brytyjski.

⚆ Federacja rosyjska wyolbrzymia znaczenie zdobycia Bachmutu na tle bezbronności sił rosyjskich w mieście – czytamy w raporcie Instytutu Studiów Wojennych.

⚆ UE wypłaciła Ukrainie kolejne 1,5 mld euro z 18-miliardowego pakietu pomocy makrofinansowej – powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis. „To regularne wsparcie UE pomaga Ukrainie zaspokoić jej potrzeby finansowe, takie jak wypłata pensji, emerytur, naprawa infrastruktury krytycznej” – powiedział.

⚆ Szef Pentagonu Lloyd Austin w zeszłym miesiącu zaczął przygotowywać zmianę stanowiska USA w sprawie F-16 dla Ukrainy oraz szkolenie ukraińskich pilotów na zachodnich myśliwcach – New York Times. Biały Dom stawiał opór ze względu na obawy, że samoloty mogłyby zostać użyte do rażenia celów na terytorium Federacji rosyjskiej, a także ze względu na wysoką cenę F-16 (do 63 mln USD za sztukę). Ale Pentagon ostatecznie zmienił kurs, tak jak zrobił to z czołgami Abrams. Austin otrzymał jednogłośną zgodę najwyższych urzędników bezpieczeństwa narodowego Bidena, powiedział urzędnik Departamentu Obrony USA

⚆ ​Szefowie spraw zagranicznych Niemiec i Węgier starli się o rolę OTP Bank w wojnie na Ukrainie — Politico. Berbok odniósł się do informacji, że OTP Bank uznaje okupowane przez rosję tereny obwodów ługańskiego i donieckiego oraz że otworzył linie kredytowe dla rosyjskiego wojska. Węgry i sam bank odrzucił oskarżenia. Bank nazwał te doniesienia „nieprawdziwymi” i stwierdził, że kierownictwo OTP „publicznie wyraża poparcie dla Ukrainy”. W ostatnich dniach w centrum uwagi znalazł się OTP, gdyż Węgry odmawiają zgody na wypłatę kolejnej transzy unijnego funduszu finansującego uzbrojenie dla Ukrainy. Budapeszt żąda od Kijowa usunięcia banku z listy „sponsorów wojny”.

⚆ Francja jest gotowa zostać jednym z gwarantów bezpieczeństwa Ukrainy – Ministerstwo Spraw Zagranicznych tego kraju.

⚆ Sekretarz generalny NATO Stoltenberg z zadowoleniem przyjął decyzję o szkoleniu ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16, podkreślając, że ich zapewnienie nie uczyni Sojuszu stroną wojny z rosją.

⚆ Po zwycięstwie Ukraina zostanie członkiem Unii Europejskiej – kanclerz Niemiec.

⚆ Parlament Słowenii przyjął deklarację uznającą Hołodomor z lat 1932-33 za ludobójstwo narodu ukraińskiego.

⚆ Mołdawia wykona decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego i aresztuje putina, jeśli przyjedzie do kraju – prezydent Maja Sandu.

⚆ Instytut Studiów nad Wojną uważa, że ​​„Wagner” może “przegapić” główne etapy ukraińskiej kontrofensywy ze względu na poważne wyczerpanie i kulminację swoich zdolności ofensywnych (patrz oświadczenie prigożyna w sekcji poniżej).

⚆ Premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że Ukraina nie jest w stanie wygrać wojny z rosją i że unijne sankcje na rosję nie działają.

⚆ Premier Węgier Viktor Orbán jest przekonany, że Ukraina nie jest w stanie wygrać wojny, którą rozpętała przeciwko niej rosja. „Moje stanowisko jest takie, że patrząc na rzeczywistość, na liczby, na sytuację, na fakt, że NATO nie jest gotowe do wysłania wojsk, jest oczywiste: nie może być zwycięstwa biednych Ukraińców na polu bitwy. Takie jest moje stanowisko, ” powiedział. Orbán powiedział też, że jeśli Ukraina „chce pieniędzy” (pieniędzy na broń z Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju), to nie powinna nakładać sankcji na węgierskie firmy

💩rosja i białoruś:

⚆ rosyjskie media donoszą o eksplozjach w budynku biura FSB w Biełgorodzie. Na budynek rzekomo zrzucono ładunki wybuchowe. rosyjskie władze na razie nie skomentowały sytuacji.

⚆ Rano gubernator obwodu biełgorodzkiego Gładkow przyznał, że siły rosyjskie nadal nie kontrolują części terytorium obwodu – „operacja antyterrorystyczna” trwa. Dodał też, że osoby, które wyjechały, nie powinny w tej chwili wracać do swoich domów. Jego żonę widziano zaś na jednym z lotnisk w odprawie do lotu poza granice rosji.

⚆ Gubernator obwodu biełgorodzkiego Gładkow poinformował w południe, że w regionie trwa obecnie „oczyszczanie terytorium” ze skutków infiltracji Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego. Ewakuowano również okolicznych mieszkańców z 9 osiedli w dystrykcie Grajworon. Legion „Wolność Rosji” i Rosyjski Korpus Ochotniczy deklarują, że kontynuują wyzwalanie obwodu biełgorodzkiego – armia rosyjska nie była w stanie im się przeciwstawić. „Kraj dojrzał do zmian. Kraj dojrzał do wyzwolenia. A najbardziej czekają na wyzwolenie terytoria graniczące ze strefą działań wojennych: Kursk, Briańsk, Biełgorod” – czytamy w oświadczeniu Korpusu.

⚆ Popołudniu Ministerstwo Obrony Federacji rosyjskiej poinformowało, że rzekomo ukraińskie „formacje nacjonalistyczne zostały zablokowane i pokonane” podczas operacji antyterrorystycznej w obwodzie biełgorodzkim.

⚆ Również popołudniu gubernator Gładkow powiedział, że w obwodzie biełgorodzkim reżim operacji antyterrorystycznej został nagle odwołany.

⚆ rosyjskie media w ciągu dnia donosiły o kolejnych naruszeniach na granicy między obwodem briańskim a Ukrainą, a mianowicie: we wsiach Bohun-Gródek, Szczetynówka i Horkiwski. Linia frontu w obwodzie biełgorodzkim miałaby wynosić 40km wedle tych doniesień.

⚆ Są też niepotwierdzone doniesienia o rosyjskich siłach wyzwoleńczych we wsi Hoholewka w obwodzie kurskim.

⚆ Legion „Wolność Rosji” wspólnie z Korpusem Ochotniczym zniszczył kompanię strzelców zmotoryzowanych Sił Zbrojnych Federacji rosyjskiej i kilka jednostek ich pojazdów opancerzonych. Powiedzieli, że w niedalekiej przyszłości wszyscy zobaczymy wideo potwierdzające ich pracę.

⚆ Onet: W rosji utworzona została organizacja o nazwie „Sojusz Ludów Tubylczych”, której członkowie chcą doprowadzić do odłączenia się niektórych z regionów od kraju rządzonego przez Władimira putina i utworzenia na ich terenach niepodległych państw. W mediach społecznościowych pojawił się apel, w którym zapewniają, że plan jest możliwy do zrealizowania i już teraz proponują referenda. „Dość poniżania” — mówią. W nagraniu przedstawiciele organizacji zwrócili się ze szczególnym apelem do mieszkańców pięciu rosyjskich regionów: Czuwaszji (południowy zachód rosji), Karelii (północ rosji, tuż przy granicy z Finlandią), obwodu nowogrodzkiego (północny zachód rosji, około 450 km od Moskwy) oraz biełgorodzkiego i woroneskiego (południowy zachód rosji, przy granicy z Ukrainą). Przedstawili w nim swój plan, który zakłada przeprowadzenie referendów na wspomnianych obszarach.

⚆ pieskow powiedział, że rzekome ukraińskie grupy w obwodzie biełgorodzkim budzą głębokie zaniepokojenie.

⚆ We wsi Djatkowo w obwodzie briańskim Federacji rosyjskiej zapalił się magazyn fabryki, z której korzysta przedsiębiorstwo obronne. W obwodzie kurskim pożar w fabryce części do traktorów.

⚆ prigożyn powiedział, że po 1 czerwca jego najemnicy nie będą na całej linii frontu na Ukrainie przez co najmniej dwa miesiące.

⚆ W rosyjskich mediach pojawiły się doniesienia o rzekomym ostrzeliwaniu jednostki wojskowej z amunicją jądrową „Biełhorod-22”, a także o odwołaniu reżimu operacji antyterrorystycznej w obwodzie biełgorodzkim.

⌛ Rok temu (89):

⚆ Wzrasta dynamika działań na odcinku DNR, koło Iziumu i Chersona. Linia frontu jest powoli poszerzana przez rosjan w okolicach Popasnej.

⚆ walki trwają o Siewierodonick do którego siłom ukraińskim jest trudniej dostarczyć zapasy, amunicję i lekarstwa przez zbliżenie się rosjan ze strony Popasnej do głównej drogi łączącej Siewierodonieck z Bachmutem.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Bachmut z 19 maja

⚆ Awdijewka wygląda tak

The Moscow Times o rosyjskim legionie (artykuł po angielsku, wart lektury mimo, że z sierpnia 2022)

⚆ Frontowe odwiedziny Zełeńskiego

⚆ Takie tam majówkowe z okolic Biełgoroda

⚆ co robi żołnierz rosyjski napotkawszy ciało innego rosyjskiego żołnierza

⚆ Niemieckie Taurusy wyglądają tak

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.