🪖Dzień 453 (22 maja 2023, 23:10) – biełgorodzka narodnia

🪖Dzień 453 (22 maja 2023, 23:10) – biełgorodzka narodnia

22 maja, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Patrząc na dzisiejsze doniesienia kilka razy sprawdzałem czy dziś nie był 1 kwietnia. Bo oto rosjanie najechali rosję w obwodzie biełgorodzkim proklamując powstanie biełgorodzkiej republiki ludowej. A dokładniej najechał rosyjski legion “Wolność rosji” i rosyjski Korpus Ochotniczy* ze strony Ukrainy przy wsparciu lotnictwa, artylerii i conajmniej jednego czołgu. I niczym w kabarecie Podoliak ze śmiertelną powagą oświadczył, że takie czołgi można kupić w każdym sklepie wojskowym** a Ukraina nie jest wprost zaangażowana w te działania. rosyjskie sieci społecznościowe płoną, ukraińskie zresztą też. Siły “wyzwolicielskie” zajęły kilka miejscowości, ale musiały się z jednej wycofać (zabierając trofiejny BWP-82A). Całość podlana solidną dezinformacją na kanałach rosyjskich, które wywołały u rosjan panikę. Ale to nie koniec. Nad Moskwą przeleciał balon z flagą wolnej rosji, a rosjanie bardzo mocno rugają swoje władze, bo na jaw wyszła informacja, że na ufortyfikowanie obwodu biełgorodzkiego rosja wydała 10 miliardów rubli (125 mln $), a w sieci popularne było wideo pokazujące, jak mieszkańcy biełgorodu nie mogą otworzyć zamkniętych na kłódkę schronów. Aktualnie na drogach wyjazdowych z biełgorodu utworzyły się kolosalne korki. Gdyby gdzieś w Ukrainie miała być miejscowość “Nienack”*** to byłaby on blisko granicy z obwodem biełgorodzkim.

A teraz nieco poważniej.
Ta operacja nie ma wielkiego znaczenia militarnego (ale zostawmy 1% niepewności na coś niespodziewanego). Trudno wyobrazić sobie by rosyjskie legiony zaczęły okupować tereny rosji czy miałyby przeprowadzać de-putinizację całej rosji. Jeśli jest tu jakiś sens militarny, to tylko w czasowym stworzeniu strefy zdemilitaryzowanej po stronie rosji i spowodowaniu nieplanowanego przez rosjan przemieszczenia swoich rezerw. Propagandowo, moralnie – to kapitalna akcja. rosjanie ponownie zostali skompromitowani, w kanałach jest panika, ludność cywilna ucieka, jest złość na władze, utrata zaufania wobec armii, która nie jest w stanie obronić własnej granicy. To wprowadza też dekoncentrację, utratę skupienia na tym co za moment się wydarzy ze strony ukraińskiej. To kolejny element działań o których pisałem 13 maja (“przepowiednia”): “ Bo rosjanin może tonąć w bagnie, może cieknąć mu dach, odpaść koło w samochodzie, ale armia od zawsze jest tam ostoją porządku i centralnym filarem rosyjskiego imperializmu. Armia bowiem nie tylko ma straszyć wrogów na zewnątrz, ale i działać odstraszająco wewnątrz. Dostateczna ilość zwątpień we własną armię spowoduje nieodwracalne pęknięcia tego filaru. A dalej zadziała mechanizm samospełniającej się przepowiedni bo armia bez wsparcia narodu nie ma szans na zwycięstwo w jakiejkolwiek wojnie.”

Skłamałbym zatem pisząc, że na to czekałem. Ja się tego najzwyczajniej nie spodziewałem. I na koniec – olbrzymi szacunek dla rosyjskich ochotników.

Warte uwagi są ruchy na białorusi, oraz start szkolenia ukraińskich pilotów na F-16, co tylko potwierdza, że w ciągu ostatnich dni obserwowaliśmy przedstawienie, do którego scenariusz został napisany już jakiś czas temu.

Linia frontu – bez zmian.

*Legion „Wolność rosji” i rosyjski Korpus Ochotniczy to organizacje wojskowe, które walczą po stronie ukraińskiej. Organizacje te składają się z rosyjskich ochotników, jeńców lub dezerterów, którzy zgodzili się na walkę po stronie ukraińskiej. Wielu z nich uciekło z rosji do Ukrainy w 2014 i 2015 roku.

**W trakcie inwazji rosji na Krym, rosyjskie siły nie były oznaczone i na zarzuty o udział rosji w aneksji putin mówił, że to lokalni ludzie a takie wyposażenie można kupić w każdym sklepie.

***W trakcie gorących dywagacji o tym gdzie będzie miała miejsce ukraińska ofensywa w tym roku, Ukraińcy rysowali fikcyjne mapy (memy) w których strzałki ataku wychodziły z nieistniejącej miejscowości “Nienack”.

👍 Dobre wieści:
⚆ Rozpoczęło się szkolenie ukraińskich pilotów F-16 – Borrell. Wysoka przedstawiciel UE ma nadzieję, że w najbliższym czasie rozpocznie się transfer myśliwców F-16 na Ukrainę.

⚆ Zamieszanie w obwodzie biełgorodzkim

🌻+720 (203 880)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – ataki rosjan odbite.

⚆ Okolice Bachmutu – walki na flankach, na granicy miasta – bez zmian.

⚆ Marijinka, Awdijewka – ataki rosjan odbite.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ brak doniesień

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski, charkowski, chersoński
💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty): Charków, Zaporoże, Dnipro

☢️ Najpierw utracono a w ciągu dnia przywrócono zasilanie elektrowni atomowej w Enerhodarze.

🛸Potwierdzono zestrzelenie SU-35 nad Morzem Czarnym (pisałem krótko wczoraj). Dodatkowo zbito rosyjski MI-24 i rozbił się rosyjski MI-8 w obwodzie biełgorodzkim.
🛸Obrona powietrzna zestrzeliła także 4 pociski manewrujące i 20 dronów „Shahed”. W sumie atak przeprowadziło 16 rakiet różnych typów i 20 dronów uderzeniowych. Duża część ataku była wycelowana w region Dniepropietrowska – siły obrony powietrznej zestrzeliły 15 bezzałogowych statków powietrznych i 4 pociski manewrujące. W wyniku trafień uszkodzone zostały stacja straży pożarnej, mieszkania, budynki mieszkalne, przedsiębiorstwa i samochody, 8 osób zostało rannych, 3 z nich trafiły do ​​szpitala.

😼 Są tylko nieoficjalne doniesienia o intensywnych atakach na zaplecze rosjan. Wiadomo na pewno o dwóch eksplozjach pod Mariupolem i jednej pod Donieckiem.

🏝Eksplozje w Sewastopolu

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ rosyjscy najeźdźcy oczyszczają zajęte tereny w Bachmucie, podczas gdy trwa walka o dominujące wysokości na flankach – na północ i południe od przedmieść” – poinformowała wiceminister obrony Maljar. Podkreśliła też, że obrona Bachmuta spełnia swoje militarne zadania: „Potencjał ofensywny wroga został znacznie zmniejszony, wróg poniósł ogromne straty, zyskaliśmy czas na pewne działania, o których będzie mowa później”.

⚆ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​rosja wywozi amunicję jądrową z magazynu w pobliżu Grajworona w obwodzie biełgorodzkim, powiedział przedstawiciel Państwowej Służby Bezpieczeństwa Andrij Jusow. Po raz kolejny podkreślił, że Ukraina nie ma nic wspólnego z wydarzeniami tam mającymi miejsce — walkę toczą lokalne siły antyputinowskie.

🌍Świat:

⚆ Stany Zjednoczone uważają dostarczenie Ukrainie myśliwców F-16 za priorytet i będą dążyć do osiągnięcia tego celu w najbliższych miesiącach – powiedział rzecznik Departamentu Stanu.

⚆ Zgromadzenie Parlamentarne NATO jednogłośnie uznało zbrodnie rosji na Ukrainie za ludobójstwo, a reżim terrorystyczny w rosji za raszyzm – powiedział szef stałej delegacji Ukrainy Jehor Czerniew. Ponadto zgromadzenie wezwało rządy swoich krajów do otwartego ogłoszenia na szczycie w Wilnie, że Ukraina zostanie członkiem Sojuszu oraz do uzgodnienia kolejnych konkretnych kroków w celu przystąpienia Ukrainy do NATO.

⚆ Najemnicy Wagnera utrzymują zachodnie granice administracyjne Bachmutu, podczas gdy Siły Zbrojne kontynuują kontrataki na obrzeżach miasta. Zmęczone walką siły Wagnera raczej nie będą w stanie kontynuować operacji ofensywnych poza Bachmutem — ISW.

⚆ Brytyjski wywiad poinformował, że rosja prawdopodobnie tworzy nową „elitarną” grupę lotnictwa szturmowego o kryptonimie „Sztorm”, która będzie operować nad terytorium Ukrainy. Według agencji w skład jednostki może wchodzić co najmniej jedna eskadra myśliwców bombowych Su-24 i Su-34 oraz eskadra śmigłowców szturmowych.

⚆ Szef MSZ Holandii Wopke Hoekstra zapowiedział, że szkolenie ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16 rozpocznie się „bardzo szybko”.

⚆ Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell ostrzegł Serbię, która od 2014 roku negocjuje przystąpienie do Unii Europejskiej, że jej bliskie stosunki z rosją są nie do pogodzenia z drogą integracji europejskiej.

⚆ Premier Armenii Nikol Paszynian zapowiedział gotowość uznania Karabachu za część Azerbejdżanu. „Jestem przekonany, że strategiczną gwarancją bezpieczeństwa Armenii jest pokój, który jest możliwy poprzez uregulowanie stosunków ze wszystkimi sąsiadami. To wcale nie jest łatwy proces, ale myślę, że tego właśnie chce i oczekuje nasz naród” – dodał.

⚆ Kazachstan nie zgodził się na powołanie byłego szefa Ługańskiej administracji obwodowej Serhija Hajdaja na ambasadora w kraju, chcą widzieć na jego miejscu profesjonalnego dyplomatę.

💩rosja i białoruś:

⚆ „rosyjski Korpus Ochotniczy”, którego żołnierze twierdzą, że walczą po stronie Ukrainy, powiedział, że prowadzi misje bojowe na terytorium Federacji rosyjskiej, a legion „Wolność rosji” wezwał mieszkańców rosyjskiej granicy regiony, aby zostały w domu i „nie stawiały oporu”. W szczególności bojownicy opublikowali wideo na tle znaków drogowych osiedli Lyubimovka, Bezlyudovka, Churovychy.

⚆ Legion „Wolność rosji” ogłosił, że tworzy „strefę zdemilitaryzowaną” w obwodzie biełgorodzkim, skąd rosjanie nie będą mogli strzelać do Ukrainy. „W przyszłości zmierzamy w kierunku wyzwolenia całej rosji spod dyktatu putina i zakończenia zbrodniczej wojny” – dodali.

⚆ Władze obwodu biełgorodzkiego zapowiedziały wprowadzenie reżimu operacji antyterrorystycznej, aby „zapewnić bezpieczeństwo obywatelom”.  Reżim ten przewiduje szereg ograniczeń — w szczególności weryfikację dokumentów, wzmocnienie ochrony porządku publicznego oraz zawieszenie działalności niebezpiecznych organizacji.

⚆ Legion „Wolność rosji” i rosyjski Korpus Ochotniczy prowadzą operację na terytorium obwodu biełgorodzkiego w celu utworzenia „pasa bezpieczeństwa” do ochrony ukraińskiej ludności cywilnej, powiedział nam w komentarzu Jusow, rzecznik ukraińskiego wywiadu wojskowego. Według niego operację przeprowadzają wyłącznie obywatele rosji. Około godziny 14:00 legion „Wolność rosji” i „RKO” ogłosiły, że wyzwoliły Kozinkę obwodu biełgorodzkiego i wkroczyły do​ miejscowości Grajworon. Gubernator obwodu biełgorodzkiego Gładkow potwierdził, że „grupa dywersyjna Sił Zbrojnych Ukrainy wkroczyła na terytorium okręgu grajworońskiego”.  Według niego jednostki wojskowe Federacji rosyjskiej i FSB „podejmują działania”.

⚆ Władze obwodu biełgorodzkiego zapowiedziały wprowadzenie reżimu operacji antyterrorystycznej, aby „zapewnić bezpieczeństwo obywatelom”.  Reżim ten przewiduje szereg ograniczeń — w szczególności weryfikację dokumentów, wzmocnienie ochrony porządku publicznego oraz zawieszenie działalności niebezpiecznych organizacji.

⚆ Sabotażyści ukraińscy zajęli posterunek policji w Grajworoniu i w mundurach rosyjskich policjantów w radiowozach jadą w kierunku Biełgorodu, pierwsze grupy już wjechały” – media rosyjskie.

⚆ TASS donosi o problemach z łącznością komórkową i internetem w obwodzie biełgorodzkim.

⚆ “putin został poinformowany o przerwaniu granicy w obwodzie biełgorodzkim” — pieskow.

⚆ Pożar w Woroneżu (magazyn plastiku) i w Moskwie (komisja wojskowa), eksplozje w centrum Biełgorodu

⚆ Na Białorusi opozycyjny dziennikarz, jeden z założycieli kanału Telegram Nexta, Roman Protasiewicz, został ułaskawiony przez białoruski reżim (był skazany na 8 lat więzienia).

⚆ łukaszenka spotka się w środę z putinem w Moskwie, aby omówić „problemy w stosunkach, które w ogóle nie powinny istnieć”.

⌛ Rok temu (88):

⚆ Oddanie rosjanom Popasnej (obiektywnie zrozumiałe) spowodowało „rozlanie się” strefy wpływów rosjan w zatoce ługańskiej co zagraża siłom ukraińskim w Łysyczańsku i Siewierodoniecku. Co ciekawe i dziwne z racjonalnego punktu widzenia – rosjanie nie wsparli poszerzania strefy wpływów wokół Popasnej dodatkowymi siłami, tylko przerzucili je do szturmowania Siewierodoniecka.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Jak 7 ukraińskich żołnierzy wzięło do niewoli 22 żołnierzy rosyjskiego specnazu.

⚆ baloniki nad Moskwą

⚆ zamknięty schron w biełgorodzie

⚆ korki w biełgorodzie

⚆ Znane wideo z nowym tłem

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.