🪖Dzień 452 (21 maja 2023, 23:15) – Bachmut Schrödingera

🪖Dzień 452 (21 maja 2023, 23:15) – Bachmut Schrödingera

21 maja, 2023 1 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Zgodnie z tym co pisałem wczoraj, praktycznie cały Bachmut jest pod “kontrolą” rosjan. Ukraińcy bronią się w kilku budynkach na obrzeżach miasta więc formalnie – niczym galijska wioska Asterixa – nie cały Bachmut jest w rękach rosjan. Nie przeszkodziło to sołowiowowi pochwalić się herbem miasta zdobytym przez rosjan w mieście i ogłosić, że Artemowsk ponownie jest rosyjski. Jest jednak pewien szkopuł. Ukraińcy postępowo niszczą rosyjskie flanki i dość zaskakująco i Sirskyj i Maljar wydali dziś oświadczenia o taktycznym otoczeniu rosjan w Bachmucie. Wynika ono z tego, że Ukraińcy odzyskali wszystkie kluczowe wzgórza wokół miasta i mogą z nich zasypywać rosjan w Bachmucie ogniem artyleryjskim. No, bo przecież rosjanie się z niego teraz nie wycofają. Dobrze to rozumie chyba tylko prigożyn, bo już ogłosił wycofanie swoich watażków z miasta. Zatem Bachmut jest zdobyty, ale aktualnie dla rosjan to pułapka, która mocno podbije licznik ich strat i już dziś widać istotny wzrost. Bachmut spełnił zatem swoje zadanie – stał się cmentarzyskiem rosyjskiej armii i będzie nim nadal, bo nie sądzę, że po tak ciężkim zwycięstwie rosjanie z niego się wycofają. Przy dobrych wiatrach i utrzymaniu przez Ukraińców pozycji dominujących – Bachmut będzie nadal skuteczną pułapką. Nie popadajmy jednak w zachwyt. Podobnie było z Siewierodonieckiem i Łysyczańskiem rok temu. Wówczas też mówiło się, że mimo wycofania sił ukraińskich z Siewierodoniecka, Ukraińcy będą mogły niszczyć rosjan w nim z dogodnych pozycji w Łysyczańsku. Łysyczańsk Ukraińcy opuścili jednak szybko. Zatem na ten moment Bachmut jest zdobyty ale i też nie jest.

Smak zwycięstwa w Bachmucie ewidentnie psuje rosjanom informacja o F-16 dla Ukrainy. Pierwsza eskadra może pojawić się już we wrześniu. Ważniejsze jednak jest to co ta eskadra będzie miała podwieszone pod skrzydłami, ale o tym póki co niewiele się mówi.

Na koniec coś, co może umykać a jest jednym z nielicznych wskaźników zbliżającej się ofensywy ukraińskiej – uderzenia w tyły rosjan. Zobaczcie na mapie ile się działo w ciągu ostatnich 5 dni. Co ciekawe – rosjanie wszystkie te uderzenia przypisują brytyjskim rakietom Storm Shadow, co jest moim zdaniem na wyrost i wynika z prostej potrzeby łatwego uzasadniania własnych porażek.

Linia frontu bez oficjalnych zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Stany Zjednoczone ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy za 375 mln USD. Obejmuje on:
▪️ dodatkowa amunicja do HIMARS;
▪️ pociski artyleryjskie;
▪️ przeciwpancerne pociski kierowane TOW;
▪️ Systemy przeciwpancerne Javelin i AT-4;
▪️ systemy mostowe;
▪️ opancerzone pojazdy medyczne;
▪️ samochody ciężarowe i przyczepy do transportu ciężkiego sprzętu;
▪️ systemy termowizyjne;
▪️ części zamienne i inny sprzęt terenowy.

⚆ Początkowo na Ukrainę może trafić kilkadziesiąt samolotów F-16 – Siły Powietrzne. „Oczywiście nikt nie będzie oddawał tych samolotów jeden po drugim. Te samoloty będą przekazywane w jednostkach. Jednostki lotnicze to co najmniej eskadra. W naszej wersji jest to conajmniej 12 samolotów”. – Jurij Ihnat

⚆ Japonia wyśle na Ukrainę 100 samochodów, w szczególności ciężarówek, i 30 000 suchych racji żywnościowych — premier Fumio Kishida. Również po raz pierwszy kraj przyjmie rannych ukraińskich żołnierzy do szpitala Sił Samoobrony.

🌻+730 (203 160), ale sporo też przybyło zniszczonej artylerii, dronów i BWP.

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – stabilnie

⚆ Okolice Bachmutu – ​Siły Zbrojne wzięły Bachmut w półokrążenie, rosjanie muszą się bronić – Hanna Maljar. „Wrogowi nie udało się otoczyć Bachmuta i stracili część dominujących wzniesień wokół miasta. Nasze wojska wzięły miasto w półokrążenie, co daje nam możliwość zniszczenia wroga. (…)”

Dowódca Wojsk Lądowych Sirskyj poinformował, że Siły Zbrojne zbliżają się do zdobycia Bachmuta w taktycznym okrążeniu. „Kontynuujemy posuwanie się flankami na przedmieściach Bachmuta i faktycznie zbliżamy się do taktycznego okrążenia miasta. To pozwoli nam kontrolować wszystkie zajmowane przez wroga wieżowce i stopniowo je niszczyć. To pozbawia wroga możliwości kontrolę nad podejściami do miasta i daje nam pewne korzyści taktyczne”, — Sirskyj

Wedle informacji nieoficjalnych, Ukraińcy na flankach przesunęli się o kolejne 200-500 metrów.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Odbite ataki rosjan, mimo, że mocno się nasiliły.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak doniesień

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: wojska rosyjskie pięciokrotnie ostrzelały z moździerzy i artylerii tereny przygraniczne obwodu czernihowskiego i sumskiego. Brak doniesień o ofiarach wśród miejscowej ludności ani o uszkodzeniach infrastruktury cywilnej. Również ostrzał obwodu charkowskiego. Dwie ofiary w obwodzie charkowskim i chersońskim.

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty): Charków, o. odeski i zaporoski
🛸Zniszczone 4 Shachedy i rosyjski SU-35.
😼 Berediańsk (sztab rosjan w mieście)
🔥Eksplozje w Doniecku i pod Donieckiem (Mospine), Ołeszki, Mariupol.

🏝Nad Morzem Czarnym zauważono samolot rozpoznawczy Poseidon P-8. Sewastopol bez prądu – przyczyna nieznana.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ W każdym ważnym punkcie mamy porozumienie ze światową większością – Zełeński. „W piątek – Liga Państw Arabskich. Sobota i niedziela – G7 plus Ukraina i jeszcze bardziej rozbudowany format – siedmiu plus partnerów, w tym Globalne Południe, plus Ukraina. Świat słyszy nasze stanowisko. Gwarancje ochrony i bezpieczeństwa, powrót wszystkich naszych terytoriów, wszystkich naszych ludzi, sprawiedliwości, realizacji naszej formuły pokoju” – Zełeński w przemówieniu wieczornym.

🌍Świat:

⚆ Antonio Guterres powiedział, że Rada Bezpieczeństwa ONZ nie spełnia swoich głównych funkcji, więc czas ją zreformować. Na konferencji prasowej w Hiroszimie Guterres powiedział, że Rada Bezpieczeństwa organizacji i system finansowy Bretton Woods „muszą odpowiadać realiom współczesnego świata”. Według niego instytucje te odzwierciedlają obecnie stosunki, które obowiązywały od 1945 r., dlatego należy je zaktualizować.

⚆ Oświadczenia Federacji rosyjskiej i prigożyna o zdobyciu Bachmuta nie mają żadnego znaczenia strategicznego, ponieważ nie pozwolą wyczerpanym siłom Federacji rosyjskiej stworzyć przyczółka dla dalszych operacji ofensywnych – ISW.

⚆ Odbyło się spotkanie Zełeńskiego z Bidenem w ramach szczytu G7 – CNN

⚆ Biden otrzymał „stanowcze zapewnienie”, że Ukraina nie użyje F-16 na terytorium Federacji rosyjskiej. „Mam mocne zapewnienie Zełenskiego, że nie użyją ich do wkroczenia na rosyjskie terytorium geograficzne, ale wszędzie tam, gdzie rosyjskie wojska ulokują się w granicach Ukrainy i regionu, będą w stanie to zrobić” – powiedział Biden.

⚆ Uczestnicy sesji finałowej na szczycie G7 zgodzili się z argumentami Zełeńskiego i podjęli decyzję. „Po raz pierwszy od początku rosyjskiej agresji na pełną skalę wszyscy przywódcy G7 i przywódcy najbardziej wpływowych krajów Globalnego Południa – Indii, Brazylii i Indonezji – siedzieli przy jednym stole z prezydentem Ukrainy. To właśnie ta sesja G7 stała się najważniejsza i najbardziej owocna dla Ukrainy” – powiedział zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Ihor Żółkiew na Facebooku. Uczestnicy sesji finałowej podjęli następujące decyzje:

 • wszystkie państwa muszą przestrzegać zasad Karty Narodów Zjednoczonych, przede wszystkim takich jak poszanowanie suwerenności i integralności terytorialnej;
 • konflikty należy rozwiązywać wyłącznie pokojowo i na zasadzie dialogu;
 • zapobiegać jednostronnym próbom wymuszonej zmiany status quo w dowolnym miejscu na świecie;
 • porządek międzynarodowy powinien opierać się na rządach prawa.

⚆ rosja straciła około 100 000 personelu w Bachmucie, – Prezydent USA Biden.

⚆ Biden nie zdecydował jeszcze, czy Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie własne F-16, czy zrobią to sojusznicy. „Myślę, że biorąc pod uwagę liczbę F-16, które są obecnie dostępne w magazynach naszych europejskich sojuszników i że w oparciu o pieniądze, które dał nam Kongres, istnieje tak wiele innych priorytetów w zakresie systemów, które można zapewnić, być może skupimy się bardziej na transferach osób trzecich, ale prezydent nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji” – powiedział Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu.

⚆ Papież wyśle ​​na Ukrainę kardynała z „misją pokojową”.

⚆ Uniwersytet Georgetown zaprosił córkę Nawalnego do przemówienia na zakończenie szkoły: protest studentów. Zaproszono rosjankę, aby porozmawiała z absolwentami o wolności słowa, ale sprzeciwiła się temu społeczność studencka. Napisali szereg listów do administracji, a także podpisali petycję protestującą przeciwko wypowiedzi „dobrej rosjanki”. Sygnatariusze przypomnieli, jak Nawalny zadeklarował w 2014 roku, że nie odda Krymu Ukrainie — poinformowało Politico.

⚆ Protesty w Gruzji przeciwko wznowieniu połączenia lotniczego z Moskwą.

💩rosja i białoruś:

⚆ Dziś w nocy wykoleiło się 12 wagonów towarowych. Z powodu wypadku pociąg Władywostok — Moskwa miał opóźnienie. Trasa jest zamknięta.

⚆ eksplozje w obwodzie biełgorodzkim, w Woroneżu pali się stacja transformatorowa

⌛ Rok temu (87):

⚆ rosjanie odzyskują inicjatywę wokół Iziumu i na froncie ługańskim. Szykują się do ofensywy na Słowiańsk i Łyman.

⚆ W Siewierodoniecku trwają ciężkie starcia.

rosja ogłosiła swoje sankcje, którymi jest objętych 963 amerykanów zaczynając od prezydenta, przez polityków, urzędników po … aktora Morgana Freemana.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ krańce Bachmutu

⚆ Mospine kaboom

⚆ Ukraińskie drony na flankach Bachmutu (18+)

💧Źródła z których korzystam:

 • Telegram (Ukraiński telegraf, Myroshnykov, Збройні Сили України. Війна з окупантами, УП. Стрічка, NV oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)
 • Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa,
 • Portale informacyjne: onet, defence24, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso
 • Serwisy z mapami: Liveuamap, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)
 • Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski
 • Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов , Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych
 • przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Ługańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

🌻- symboliczne zobrazowanie strat żołnierzy rosyjskich (liczba zabitych wedle sztabu ukraińskiego)
💥- w miejscowości lub jej okolicy prowadzony był rosyjski ostrzał artyleryjski w ciągu ostatnich 24h
✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.
🔥- Pożary w obszarze działań wojennych
☢️ – informacje dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych
🛸- działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
🛡- działania ochronne
🏝- doniesienia z Krymu
⚡️- informacje dotyczące stanu energetycznego Ukrainy
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)
📺 – w wersji na “zła ambasada . pl” jest w tym miejscu dodatkowy materiał.

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu.
Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.