🪖Dzień 448 (17 maja 2023, 22:30) – finał Bachmutu

🪖Dzień 448 (17 maja 2023, 22:30) – finał Bachmutu

17 maja, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

“Na kierunku Bachmuckim ukraińskie wojsko posuwało się do 500 metrów w ciągu ostatniej doby” – poinformował rzecznik Wschodniej Grupy Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewatyj. Tyle z oficjalnej wersji. Nieoficjalnie to sukcesy dotyczą głównie flanek. rosjanie mają niestety postępy na ulicach miasta i zostało ich niewiele do zdobycia. Ale…

Głównym zadaniem Sił Zbrojnych nie jest w ogóle walka na ulicach, ale wygranie bitwy o wzniesienia, na flankach. Dopóki wagnerowcy walczą na resztkach ulic kontrolowanych przez Siły Zbrojne Ukrainy, nie rozpraszają swoich sił na flanki. Daje to możliwość zajęcia wzniesień, a następnie wykorzystania ich do ataku na rosjan, którzy będą na nizinach w Bachmucie. Zadaniem wojsk rosyjskich jest przedarcie się przez korytarz do Czasiw Jar. Bez kontroli nad flankami będzie to dla rosjan niezwykle trudne. Dla Ukraińców – przeciwnie. Linia frontu wygładzi się co ułatwi obronę. Nie mniej – twierdza Bachmut jeszcze walczy.

Brak zmian w linii frontu poza Bachmutem.

👍 Dobre wieści:
⚆ Ukroboronprom osiągnął poziom produkcji kilkudziesięciu tysięcy pocisków miesięcznie. Obecnie koncern produkuje amunicję następujących kalibrów: pociski moździerzowe kalibru 82 mm i 120 mm, pociski czołgowe kalibru 125 mm oraz pociski artyleryjskie kalibru 122 mm i 152 mm.

🌻+610 (200 590)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Krytycznie w Bachmucie

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – to samo co wczoraj. Walki w dwóch punktach (lasy serebriańskie i Biłohoriwka), na pozostałych odcinkach okazjonalne starcia i artyleria.

⚆ Okolice Bachmutu – na flankach są postępy, w mieście odwrotnie. Ukraińcy kontrolują bardzo mały fragment zachodniej dzielnicy miasta i ten obszar się kurczy. rosjanie intensywnie zasilają swoje wojska w mieście, aby zdobyć je do końca.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Pod Awdijewką bez zmian – ciężkie walki w tych samych punktach, ale bez zmian w przebiegu frontu.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ rosjanie wypuścili wodę na zaporze-elektrowni w Kachowce i zalali własne pozycje, donosi Centrum Śledztw Dziennikarskich. „Na filmie nagranym 11 maja 2023 roku widać, jak potężne strumienie wody płyną w niekontrolowany sposób przez otwarte i częściowo zniszczone szandory. Niektóre okupacyjne kanały donoszą o zagrożeniu przerwanieatamy, a także publikują zdjęcia z zatopienia stanowisk i piszą o śmierci żołnierza w okopach i ziemiankach”.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, charkowski i sumski
💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty): Odesa (bardzo intensywny ostrzał), Mikołajów (1 ofiara), Cherson i obwód chersoński.
😼 Jenakijewo (o. doniecki), Łuhańsk, Jasynuwta,
🔥Eksplozje w Doniecku

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Straty rosji w wojnie z Ukrainą przekroczyły 200 tysięcy zabitych – Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

⚆ System obrony powietrznej Patriot ma „niewielkie” uszkodzenia, zbadali go amerykańscy inspektorzy – CNN. Według źródeł kanału telewizyjnego uszkodzenia systemu obrony powietrznej Patriot po rosyjskim ataku rakietowym są „minimalne” lub „nieistotne”. W tym samym czasie sam system nadal działa, jeden z najważniejszych elementów — radar — pozostał nienaruszony.

⚆ Chociaż system obrony powietrznej Patriot został uszkodzony podczas ataku rakietowego na Ukrainę, pozostaje sprawny, powiedział AFP urzędnik Ministerstwa Obrony USA. Rzecznik Sił Powietrznych Ihnat powiedział w komentarzu dla AFP, że system obrony powietrznej „jest w porządku”. „Wszystko jest z nim w porządku” – dodał.

⚆ Podczas wizyty w Niemczech Zełenski rozwijał „chemię” z Scholzem – powiedział ambasador Ukrainy w Niemczech Ołeksij Makiejew. Jako przykład „chemii” podał skierowane do siebie „ty” Zełenskiego i Scholza oraz fakt, że podczas przemówienia kanclerz Niemiec przemawiał po ukraińsku.

⚆ W dniach 16-17 maja wizytę na Ukrainie złożył specjalny przedstawiciel chińskiego rządu Li Hui, który spotkał się z szefem MSZ Kułebą – informuje strona internetowa resortu. Kuleba poinformował Lee, że pokój jest możliwy tylko w przypadku przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy, Ukraina nie przyjmuje żadnych propozycji, które wiązałyby się z utratą terytoriów lub zamrożeniem konfliktu.

⚆ Podczas rozmowy telefonicznej Zełeńskiego z prezydentem RPA Cyrylem Ramaphosą prezydent RPA powiedział, że chce przyjechać na Ukrainę w ramach misji z kilku krajów afrykańskich z „inicjatywą pokojową” – rzecznik prezydenta Nikiforow w komentarzach dla Ukraińskiej Prawdy.

⚆ Stróże prawa ustalili tożsamość sześciu mieszkańców stolicy, którzy nielegalnie rozpowszechniali informacje o pracy sił obrony powietrznej podczas zmasowanego rosyjskiego ataku na Kijów. Sprawcom grozi od 5 do 8 lat więzienia. Ponadto cyberspecjaliści SBU zablokowali działanie kamer internetowych, które automatycznie rejestrowały działania ukraińskiej obrony powietrznej.

⚆ W wyniku wczorajszego wieczornego ataku rakietowego na Mikołajów uszkodzony został salon samochodowy, centrum handlowe, infrastruktura przemysłowa i domy prywatne, wcześniej jedna osoba została ranna.

⚆ Wszystkie schrony podczas alarmu lotniczego muszą być otwarte. Serhij Popko, szef KMVA, otrzymał liczne skargi od mieszkańców Kijowa dotyczące zamkniętych schronów podczas ostatniego ataku rakietowego. Takie przypadki odnotowano we wszystkich dzielnicach stolicy. Dziś na posiedzeniu Rady Obrony Kijowa postanowiono jak najszybciej skontrolować wszystkie schrony w mieście.

⚆ Most Krymski i większość innych głośnych dywersji na terytorium kontrolowanym przez wroga, (z rzadkimi wyjątkami) to operacje Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. O tym mówi dziennikarz Jurij Butusow.

🌍Świat:

⚆ Senat Francji zatwierdził uchwałę uznającą Hołodomor z lat 1932-1933 za ludobójstwo narodu ukraińskiego.

⚆ rosja zgodzi się na przedłużenie umowy zbożowej — Bloomberg powołując się na tureckich urzędników.

⚆ Belgia ogłosiła gotowość do przeprowadzenia szkolenia dla ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16.

⚆ Szef MSZ Holandii Wopke Hoekstra stwierdził, że obecnie nie ma postępu w międzynarodowych negocjacjach w sprawie ewentualnej dostawy myśliwców F-16 na Ukrainę.

⚆ rosja rozpoczęła ataki lotnicze na Ukrainę na większą skalę, próbując zmusić Kijów do odroczenia kontrofensywy – CNN w odniesieniu do wysokiego rangą urzędnika USA

⚆ Federacja rosyjska nasiliła taktyczne działania ofensywne w rejonie Bachmutu, mimo że Ukraina skupiła się tam na lokalnych kontratakach, według analityków ISW.

⚆ Wywiad brytyjski potwierdził utratę przez rosję kilku pocisków Kindżał na Ukrainie, zauważając, że wydarzenia te zawstydziły i były zaskoczeniem dla Federacji rosyjskiej, która przedstawiała pociski jako „niezwyciężone”.

⚆ Waszyngton i Kijów dyskutują, jak naprawić uszkodzony przez rosjan system Patriot – Reuters. W tej chwili nie wygląda na to, aby system musiał być eksportowany z Ukrainy, powiedział agencji amerykański urzędnik.

⚆ Na szczycie Rady Europy w Islandii 43 państwa podpisały porozumienie w sprawie rejestru strat z powodu agresji Federacji rosyjskiej, które otwiera drogę do odszkodowania (uzupełnienie wczorajszej informacji). Sześć państw członkowskich Rady Europy nie podpisało umowy o rejestrze zbrodni Federacji rosyjskiej, która została zatwierdzona na szczycie Rady Europy w Reykjaviku. Według EuroPravdy są to Azerbejdżan, Armenia, Bośnia i Hercegowina, Węgry, Serbia i Turcja. Obecnie sygnatariuszami dokumentu lub osobami, które złożyły gwarancje podpisania jest 40 państw Rady Europy, a także USA, Kanada, Japonia i UE jako organizacja.

⚆ Czwarty szczyt Rady Europy zatwierdził ostateczną rezolucję, w której zadeklarowano poparcie polityczne dla ukraińskiej „formuły pokoju”. To pierwsze duże forum międzynarodowe, które oficjalnie poparło ukraiński plan pokoju (w skład Rady Europy wchodzi 46 państw). Rezolucja popiera również zamiar ścigania kierownictwa Federacji rosyjskiej za wojnę z Ukrainą.

⚆ Polska jest gotowa kontynuować transfer myśliwców MiG-29 na Ukrainę, ale nie jest gotowa na przekazanie F-16, ponieważ kraj nie ma ich wiele – Prezydent RP Andrzej Duda.

⚆ Umowa zbożowa została przedłużona o 60 dni, – Prezydent Turcji Erdogan..

⚆ Szef MSZ Węgier Szijarto stwierdził, że Ukraina zagraża suwerenności Węgier z powodu rzekomych zamiarów wysadzenia rurociągu Przyjaźń, którym dostarczana jest rosyjska ropa do kraju.

⚆ Minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijarto powiedział, że Budapeszt zablokuje unijną pomoc wojskową dla Ukrainy, dopóki Kijów nie wykluczy węgierskiego banku OTP z listy międzynarodowych sponsorów wojny.

💩rosja i białoruś:

⚆ W rosji twórcy pocisków hipersonicznych – trzech naukowców z Nowosybirskiego Instytutu Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej (Walerij Zwiagincew, Ołeksandr Szipluk i Anatolij Masłow) – zostało aresztowanych za zdradę. Są podejrzani o przekazywanie do Chin danych związanych z technologiami hipersonicznymi.

⚆ Ministerstwo Obrony Federacji rosyjskiej twierdzi, że 16 maja 5 wyrzutni amerykańskiego systemu obrony powietrznej Patriot zostało „całkowicie zniszczonych” w Kijowie jednym uderzeniem „hipersonicznego” kompleksu „Kindżał”.

⚆ W okolicach Moskwy ponownie latają niezidentyfikowane drony

⚆ rosyjski kanał Telegram Mash podaje, że ukraiński czołg przekroczył granicę z rosją i oddał 12 strzałów w kierunku wsi Stary Chutir w obwodzie biełgorodzkim.

⌛ Rok temu (83):

Parlament fiński bezwzględną większością głosów poparł wniosek o członkostwo w NATO – „za” głosowało 188 posłów na 200. Popołudniu Fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto podpisuje wniosek tego kraju o członkostwo w NATO. Pierwsze spotkanie delegacji z Soltenbergiem już w środę.

Ukraina i rosja zawiesiły negocjacje. W komentarzu dla Hromadske, doradca szefa BP Mychajło Podoliak wytłumaczył to tym, że rosja wciąż nie do końca adekwatnie postrzega wydarzenia i chce wykorzystać negocjacje jako element swojej propagandy dla polityki wewnętrznej. Podoliak przypomniał też, że proces wznowienia negocjacji będzie zależał od ewakuacji obrońców z Azowstalu, sytuacji w Chersoniu „i tak dalej”.

⚆ Wczoraj prezydent Ukrainy wydał obrońcom rozkaz kapitulacji (dosłownie “Ochrony swojego życia”). Wczoraj wieczorem 53 ciężko rannych obrońców wywieziono do szpitala w Nowoazowsku, a 211 do okupowanej Ołeniwki. To tu rosjanie przetrzymują ponad 3000 cywilów w „więzieniu filtracyjnym” – dawnej kolonii poprawczej nr 52. Filmy z miejsca ewakuacji są dość spokojne. Przed kamerami rosyjscy żołnierze zachowują się w stosunku do Ukraińców normalnie. Jednak los rannych i tym bardziej zdrowych żołnierzy nie jest pewny. rosyjski parlament rozważa zakaz wymiany jeńców wojennych Azowa na schwytanych żołnierzy rosyjskich, poinformowała rosyjska państwowa RIA Nowosti. 26 maja rosyjski Sąd Najwyższy rozważy uznanie pułku azowskiego za organizację terrorystyczną i jako taka, jej członkowie nie będą mogli podlegać wymianie więźniów. rosjanie w swoich mediach od lat straszą Azowem jako organizacją faszystowską (i faktycznie, pierwotnie grupę tą zawiązywali skrajni prawicowcy). Trzeba też pamiętać, że to Azow obronił Mariupol przed rosyjską inwazją w 2014 roku. rosja zapowiedziała, że ​​komisja śledcza będzie przesłuchiwać ukraińskich żołnierzy wywiezionych z Azowstalu w Mariupolu. rosyjscy śledczy mają zamiar zidentyfikować personel wojskowy i sprawdzić go pod kątem udziału w „zbrodniach przeciwko cywilom”. Wedle różnych szacunków siły ukraińskie w Mariupolu stanowiło około 3500 obrońców składających się z regularnych żołnierzy armii ukraińskiej i batalionu Azov (około 900 żołnierzy). Około 1000 żołnierzy wpadło w ręce rosjan, a około 600 zostało rannych.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Bachmut dziś i rok temu – galeria

⚆ PzH 2000 w akcji

⚆ Ostrzał Bachmutu

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.