🪖Dzień 446 (15 maja 2023, 23:55) – co tylko chcesz

🪖Dzień 446 (15 maja 2023, 23:55) – co tylko chcesz

15 maja, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Na froncie bez zmian, poza Bachmutem, ale tam nadal mgła i nie wiadomo do końca co Ukraińcy kontrolują.

Tymczasem Zełeński kończy tournee po krajach Europy. W ciągu trzech dni odwiedził Włochy, Niemcy, Francję i UK. Ewidentnie jest to kolejna próba otwarcia tematu F-16 dla Ukrainy. Francja i UK ewidentnie temat wspierają, ale nie mają F-16. Zaczną zatem szkolić Ukraińców na symulatorach. Brakuje “tylko” samolotów, ale jestem pewien, że i te się znajdą (Holandia? Polska?). Generalnie Ukraina dostaje masę broni. O części z tego co mają nie wiemy bo informacja to też broń i jest używana w sposób kontrolowany. O ile USA i Uk oraz Polska z krajamy bałtyckimi dość szybko wsparły Ukrainę na maksimum, to Niemcy i Francja dość mocno się ociągały. Wygląda na to, że “odrabiają” straty”. Zarówno Niemcy, Francja i UK ogłosiły kolejne pakiety pomocy wojskowej.

Nie rozstrzyga to kwestii F-16 dla Ukrainy i bardzo jestem ciekaw jak ten temat się zakończy.

👍 Dobre wieści:
⚆ Zełeński spotkał się z Macronem. Francja ma przekazać Ukrainie kilkadziesiąt pojazdów opancerzonych i lekkich czołgów.

⚆ Wielka Brytania dostarczy Ukrainie setki nowych dronów uderzeniowych dalekiego zasięgu (ponad 200 km) – zapowiedział brytyjski rząd.

⚆ 31 czołgów Abrams z USA zostało dostarczonych do Niemiec na szkolenie ukraińskiego wojska, — rzecznik Pentagonu Ryder.

⚆ Obiecany wspólnie przez Włochy i Francję system obrony powietrznej SAMP/T dotarł na Ukrainę — La Stampa.

⚆ Niemcy dostarczą Ukrainie cztery dodatkowe systemy obrony powietrznej IRIS-T – poinformowało niemieckie Ministerstwo Obrony.

⚆ Nadal dobre wieści z okolic Bachmutu

🌻+580 (199 460) – czy jutro będzie 200?

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Ciężko w samym Bachmucie.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – brak doniesień

⚆ Okolice Bachmutu – Dowódca Wojsk Lądowych Sirskij poinformował, że natarcie Sił Zbrojnych w kierunku Bachmutu jest pierwszym sukcesem działań ofensywnych podczas obrony miasta. Wiceminister obrony Maljar zauważyła, że w mieście toczą się ciężkie walki — okupanci sprowadzają na przedmieścia wojska powietrznodesantowe.vW ciągu ostatnich dwóch dni Siły Zbrojne Ukrainy posunęły się na flankach wokół Bachmutu na odległość od 350 m do 2 km w niektórych miejscach – powiedział rzecznik Grupy Wschodniej Czerewatyj. W skrócie: w mieście piekło, a wokół niego Ukraińcom udaje się wypierać rosjan. Np. pod Iwaniwskim (na południe od Bachmutu) rosjan prawie już nie ma.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Pod Awdijewką ciężko pod Pierwomajskim i Nowobachmutiwką.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak nowych doniesień oficjalnych. Nieoficjalnie pod Wuhłedarem rosjanie ponownie próbowali, i ponownie nic im z tego nie wyszło.

⚆ Około 152 000 rosyjskich żołnierzy przygotowuje się do obrony na tymczasowo okupowanych terytoriach obwodu zaporoskiego i chersońskiego — wywiad Ukrainy.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski, charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty): wojska rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy na Awdijiwkę. Rakiety uderzyły w szpital, w którym ukrywali się ludzie. Według wstępnych informacji zginęło czterech cywilów.
Awdijewka (4 ofiary), Nikopol
🛸Zniszone 4 Shahedy i jeden Odłan.
😼 W centrum okupowanego Łuhańska rozległy się wybuchy, twierdzą, że są ofiary. Według wcześniejszych informacji okupantów był to wybuch. Później powiedzieli, że do wybuchu doszło w zakładzie fryzjerskim, w pobliżu budynku telewizji okupacyjnej. Ihor Kornet, tzw. „tymczasowo pełniący obowiązki szefa MSW” został ranny w wyniku wybuchu.

😼 Donieck – zakłady metalurgiczne, Tokmak,

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Po opuszczeniu Paryża prezydent Ukrainy uda się do Londynu, aby spotkać się z premierem Wielkiej Brytanii. Sunak i Zełenski dyskutowali o powstaniu tzw. „koalicji myśliwców” na spotkaniu. „W najbliższym czasie usłyszycie kilka bardzo ważnych decyzji, ale musimy nad tym jeszcze trochę popracować” – powiedział ukraiński prezydent. Jednocześnie premier Wielkiej Brytanii powiedział, że Londyn nie wyśle ​​myśliwców na Ukrainę, ponieważ Kijów jest zainteresowany tylko F-16, których Królewskie Siły Powietrzne nie używają.

⚆ prigożyn zaproponował Ukrainie poddanie się stacjonowania wojsk rosyjskich w zamian za wycofanie sił zbrojnych z Bachmutu, gdzie masowo ginęli jego najemnicy, informuje The Washington Post, powołując się na dane z ujawnionych dokumentów. W publikacji czytamy, że dwóch ukraińskich urzędników potwierdziło, że prigożyn kilkakrotnie rozmawiał z przedstawicielami ukraińskiego wywiadu (GUR) — kontakty miały obejmować nawet osobiste spotkania z oficerami ukraińskiego wywiadu w bliżej nieokreślonym kraju afrykańskim. Kijów odrzucił jego propozycję, ponieważ urzędnicy nie ufają prigożynowi i uważają, że jego propozycje mogą być nieszczere. W rozmowie z WP Zełeński nie potwierdził swoich kontaktów z prigożynem, a właściciel „Wagnera” wyśmiewał publikację, mówiąc, że „jest jeszcze z Budanowem w Afryce”.

⚆ Firtasz podejrzany o oszustwa. Stróże prawa zdemaskowali schemat, zgodnie z którym kontrolowane przez Firtasza struktury kupowały paliwo od jego własnej firmy, ale w rzeczywistości otrzymywały 30% wolumenu. Sztuczny deficyt został pokryty kosztem państwowego gazu, a pieniądze trafiły do ​​kieszeni Firtasza. Według wstępnych danych, w ciągu siedmiu lat taki program spowodował straty w budżecie kraju w wysokości 18 miliardów hrywien.

⚆ SAP i NABU ujawniły korupcję na dużą skalę w Sądzie Najwyższym Ukrainy, a mianowicie schemat pobierania nienależnych świadczeń przez kierownictwo i sędziów Sądu Najwyższego. Według wstępnych informacji NABU wziął prezesa Sądu Najwyższego Wsiewołoda Kniazewa za łapówkę w wysokości prawie 3 mln dolarów.

⚆ SBU zatrzymała w obwodzie charkowskim dwóch rosyjskich informatorów, którzy zbierali dane o przygotowaniach do kontrofensywy Sił Zbrojnych.

🌍Świat:

⚆ Wielka Brytania rozpocznie latem szkolenie ukraińskich pilotów, pracuje nad dostarczeniem Ukrainie F-16. Jest to opisane w oświadczeniu rządu brytyjskiego. Dla ukraińskich pilotów dostosowywany jest program, do którego szkolą się piloci Królewskich Sił Powietrznych. Ponadto Londyn już współpracuje z innymi krajami w sprawie ewentualnego dostarczenia Ukrainie myśliwców F-16.

⚆ Czeska inicjatywa „Dar dla putina” (Dárek pro putina) zebrała 2,3 mln dolarów na zakup przeciwlotniczych pocisków rakietowych RM-70 dla Ukrainy i 365 pocisków dla niej. W ciągu 2,5 miesiąca do zbiórki włączyło się ponad 19 tysięcy osób prywatnych i firm.

⚆ Specjalny przedstawiciel Chin Li Hui odwiedzi Ukrainę w dniach 16-17 maja, aby omówić „polityczne rozstrzygnięcie” wojny — Reuters. Jak podkreśla publikacja, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin poinformowało, że szczegóły trasy Li zostaną podane do wiadomości publicznej w późniejszym terminie. Oprócz Ukrainy dyplomata odwiedzi Polskę, Francję i Niemcy.

⚆ Administracja Bidena zaczęła przygotowywać propozycję kolejnej rundy finansowania obronności dla Ukrainy, ponieważ zatwierdzony w grudniu pakiet 48 miliardów dolarów wyczerpie się w najbliższych miesiącach — Politico.

⚆ Macron powiedział, że po spotkaniu z Zełenskim „otworzył drzwi” do szkolenia ukraińskich pilotów. Szkolenie można rozpocząć już teraz” – powiedział francuski prezydent i podkreślił, że można je przeprowadzić z krajami europejskimi, które są gotowe do przystąpienia.

⚆ rosyjskie firmy kupowały części do samolotów na Zachodzie, aby obejść sankcje. USA aresztowały dwóch rosjan, donosi The New York. Według publikacji dostawy odbywały się za pośrednictwem sieci firm-przykrywek w USA, Turcji i rosji, a ostatecznymi nabywcami były linie lotnicze „rosja”, „Aeroflot”, „Ural Airlines”, „S7”, „UTair” i „Pobeda”. W ciągu ośmiu miesięcy 2022 roku do rosji wysłano ponad pięć tysięcy przesyłek wyprodukowanych w USA części do samolotów o wartości 14,4 miliona dolarów. Z tej kwoty 8,9 miliona dolarów przeznaczono na części marki Boeing.

⚆ Pierwsze instalacje HIMARS zamówione przez Polskę w 2019 roku dotarły do ​​Polski. „Negocjujemy kolejną umowę dotyczącą HIMARS – Kongres USA zatwierdził sprzedaż prawie 500 wyrzutni do Polski” – powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

⚆ „Nikt nie zmusza Węgrów do bycia w UE, jeśli czują się nieswojo”: czeski minister spraw zagranicznych Jan Lipavsky skrytykował wypowiedzi Viktora Orbána, który porównał integrację europejską z planami Hitlera dotyczącymi jedności europejskiej.

⚆ Węgry zablokowały wypłatę ósmej transzy środków z Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju w wysokości 500 mln euro na zbrojenia dla Ukrainy – ANSA. Budapeszt zażądał „gwarancji”, że fundusz nie będzie w przyszłości wykorzystywany wyłącznie na pomoc Kijowowi.

💩rosja i białoruś:

⚆ rosjanie planują deportację ludności z terenów okupowanych. Duma Państwowa wprowadza zmiany w rosyjskiej ustawie o stanie wojennym. W drugim czytaniu do tekstu ustawy dodano klauzulę stwierdzającą, że powinna istnieć możliwość „przymusowego i kontrolowanego przemieszczania się obywateli z terytorium, na którym został wprowadzony stan wojenny, na tereny, na których stan wojenny nie został wprowadzony”. został nałożony”.

⚆ Moskwa. Wybuch na stołecznym „Rozdrożu” na ulicy Admirała Uszakowa na Jużnoje Butow.

⚆ Białoruska propaganda pokazała łukaszenkę, który podobno zachorował. Z tego powodu ostatnio rzadko widywano go publicznie. Na zdjęciu widać, że lewa ręka Łukaszenki jest zabandażowana.

⌛ Rok temu (81):

⚆ Drugi atak rakietowy na Jaworów (koło Lwowa), trwają ataki na Azovstal, ciężkie starcia koło Siewierodoniecka. Linia frontu bez oficjalnych zmian, ale nieoficjalnie postępy SZU pod Charkowem.

⚆ „Więcej osób wraca niż wyjeżdża” – zwraca uwagę Polska Straż Graniczna – ​​w ciągu 5 dni ilość osób wjeżdżających do Ukrainy przewyższa ilość wyjeżdżających. Na Ukrainę wraca codziennie ponad 40 000 osób.

Ukraina zwyciężyła w 66 konkursie Eurowizji. Przeważyły głosy z głosowania sms-owego. Zespół Kalush wykonał piosenkę „Stefania”, która opowiada o tęsknocie za matką. Dziś pokazał się teledysk z kadrami z Buczy, Hostomela i Borodianki zniszczonymi przez wojska rosyjskie. Podczas występu zespół zakończył piosenkę hasłem „Save Mariupol, Save Azovstal” co wywołało spory ruch w wyszukiwarce Google dla obu haseł ale i obawy o dyskwalifikację zespołu (która przez organizatorów została szybko zdementowana).

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Lądowanie Zełeńskiego w UK

⚆ Trochę akcji spod Wuhłedaru

⚆ Delikatna wpadka CNN, ale jakby me gusta

⚆ Dźwięki Bachmutu

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.