🪖Dzień 446 (15 maja 2023, 23:55) – co tylko chcesz

🪖Dzień 446 (15 maja 2023, 23:55) – co tylko chcesz

15 maja, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Na froncie bez zmian, poza Bachmutem, ale tam nadal mgła i nie wiadomo do końca co Ukraińcy kontrolują.

Tymczasem Zełeński kończy tournee po krajach Europy. W ciągu trzech dni odwiedził Włochy, Niemcy, Francję i UK. Ewidentnie jest to kolejna próba otwarcia tematu F-16 dla Ukrainy. Francja i UK ewidentnie temat wspierają, ale nie mają F-16. Zaczną zatem szkolić Ukraińców na symulatorach. Brakuje “tylko” samolotów, ale jestem pewien, że i te się znajdą (Holandia? Polska?). Generalnie Ukraina dostaje masę broni. O części z tego co mają nie wiemy bo informacja to też broń i jest używana w sposób kontrolowany. O ile USA i Uk oraz Polska z krajamy bałtyckimi dość szybko wsparły Ukrainę na maksimum, to Niemcy i Francja dość mocno się ociągały. Wygląda na to, że “odrabiają” straty”. Zarówno Niemcy, Francja i UK ogłosiły kolejne pakiety pomocy wojskowej.

Nie rozstrzyga to kwestii F-16 dla Ukrainy i bardzo jestem ciekaw jak ten temat się zakończy.

👍 Dobre wieści:
⚆ Zełeński spotkał się z Macronem. Francja ma przekazać Ukrainie kilkadziesiąt pojazdów opancerzonych i lekkich czołgów.

⚆ Wielka Brytania dostarczy Ukrainie setki nowych dronów uderzeniowych dalekiego zasięgu (ponad 200 km) – zapowiedział brytyjski rząd.

⚆ 31 czołgów Abrams z USA zostało dostarczonych do Niemiec na szkolenie ukraińskiego wojska, — rzecznik Pentagonu Ryder.

⚆ Obiecany wspólnie przez Włochy i Francję system obrony powietrznej SAMP/T dotarł na Ukrainę — La Stampa.

⚆ Niemcy dostarczą Ukrainie cztery dodatkowe systemy obrony powietrznej IRIS-T – poinformowało niemieckie Ministerstwo Obrony.

⚆ Nadal dobre wieści z okolic Bachmutu

🌻+580 (199 460) – czy jutro będzie 200?

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Ciężko w samym Bachmucie.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – brak doniesień

⚆ Okolice Bachmutu – Dowódca Wojsk Lądowych Sirskij poinformował, że natarcie Sił Zbrojnych w kierunku Bachmutu jest pierwszym sukcesem działań ofensywnych podczas obrony miasta. Wiceminister obrony Maljar zauważyła, że w mieście toczą się ciężkie walki — okupanci sprowadzają na przedmieścia wojska powietrznodesantowe.vW ciągu ostatnich dwóch dni Siły Zbrojne Ukrainy posunęły się na flankach wokół Bachmutu na odległość od 350 m do 2 km w niektórych miejscach – powiedział rzecznik Grupy Wschodniej Czerewatyj. W skrócie: w mieście piekło, a wokół niego Ukraińcom udaje się wypierać rosjan. Np. pod Iwaniwskim (na południe od Bachmutu) rosjan prawie już nie ma.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Pod Awdijewką ciężko pod Pierwomajskim i Nowobachmutiwką.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak nowych doniesień oficjalnych. Nieoficjalnie pod Wuhłedarem rosjanie ponownie próbowali, i ponownie nic im z tego nie wyszło.

⚆ Około 152 000 rosyjskich żołnierzy przygotowuje się do obrony na tymczasowo okupowanych terytoriach obwodu zaporoskiego i chersońskiego — wywiad Ukrainy.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski, charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty): wojska rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy na Awdijiwkę. Rakiety uderzyły w szpital, w którym ukrywali się ludzie. Według wstępnych informacji zginęło czterech cywilów.
Awdijewka (4 ofiary), Nikopol
🛸Zniszone 4 Shahedy i jeden Odłan.
😼 W centrum okupowanego Łuhańska rozległy się wybuchy, twierdzą, że są ofiary. Według wcześniejszych informacji okupantów był to wybuch. Później powiedzieli, że do wybuchu doszło w zakładzie fryzjerskim, w pobliżu budynku telewizji okupacyjnej. Ihor Kornet, tzw. „tymczasowo pełniący obowiązki szefa MSW” został ranny w wyniku wybuchu.

😼 Donieck – zakłady metalurgiczne, Tokmak,

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Po opuszczeniu Paryża prezydent Ukrainy uda się do Londynu, aby spotkać się z premierem Wielkiej Brytanii. Sunak i Zełenski dyskutowali o powstaniu tzw. „koalicji myśliwców” na spotkaniu. „W najbliższym czasie usłyszycie kilka bardzo ważnych decyzji, ale musimy nad tym jeszcze trochę popracować” – powiedział ukraiński prezydent. Jednocześnie premier Wielkiej Brytanii powiedział, że Londyn nie wyśle ​​myśliwców na Ukrainę, ponieważ Kijów jest zainteresowany tylko F-16, których Królewskie Siły Powietrzne nie używają.

⚆ prigożyn zaproponował Ukrainie poddanie się stacjonowania wojsk rosyjskich w zamian za wycofanie sił zbrojnych z Bachmutu, gdzie masowo ginęli jego najemnicy, informuje The Washington Post, powołując się na dane z ujawnionych dokumentów. W publikacji czytamy, że dwóch ukraińskich urzędników potwierdziło, że prigożyn kilkakrotnie rozmawiał z przedstawicielami ukraińskiego wywiadu (GUR) — kontakty miały obejmować nawet osobiste spotkania z oficerami ukraińskiego wywiadu w bliżej nieokreślonym kraju afrykańskim. Kijów odrzucił jego propozycję, ponieważ urzędnicy nie ufają prigożynowi i uważają, że jego propozycje mogą być nieszczere. W rozmowie z WP Zełeński nie potwierdził swoich kontaktów z prigożynem, a właściciel „Wagnera” wyśmiewał publikację, mówiąc, że „jest jeszcze z Budanowem w Afryce”.

⚆ Firtasz podejrzany o oszustwa. Stróże prawa zdemaskowali schemat, zgodnie z którym kontrolowane przez Firtasza struktury kupowały paliwo od jego własnej firmy, ale w rzeczywistości otrzymywały 30% wolumenu. Sztuczny deficyt został pokryty kosztem państwowego gazu, a pieniądze trafiły do ​​kieszeni Firtasza. Według wstępnych danych, w ciągu siedmiu lat taki program spowodował straty w budżecie kraju w wysokości 18 miliardów hrywien.

⚆ SAP i NABU ujawniły korupcję na dużą skalę w Sądzie Najwyższym Ukrainy, a mianowicie schemat pobierania nienależnych świadczeń przez kierownictwo i sędziów Sądu Najwyższego. Według wstępnych informacji NABU wziął prezesa Sądu Najwyższego Wsiewołoda Kniazewa za łapówkę w wysokości prawie 3 mln dolarów.

⚆ SBU zatrzymała w obwodzie charkowskim dwóch rosyjskich informatorów, którzy zbierali dane o przygotowaniach do kontrofensywy Sił Zbrojnych.

🌍Świat:

⚆ Wielka Brytania rozpocznie latem szkolenie ukraińskich pilotów, pracuje nad dostarczeniem Ukrainie F-16. Jest to opisane w oświadczeniu rządu brytyjskiego. Dla ukraińskich pilotów dostosowywany jest program, do którego szkolą się piloci Królewskich Sił Powietrznych. Ponadto Londyn już współpracuje z innymi krajami w sprawie ewentualnego dostarczenia Ukrainie myśliwców F-16.

⚆ Czeska inicjatywa „Dar dla putina” (Dárek pro putina) zebrała 2,3 mln dolarów na zakup przeciwlotniczych pocisków rakietowych RM-70 dla Ukrainy i 365 pocisków dla niej. W ciągu 2,5 miesiąca do zbiórki włączyło się ponad 19 tysięcy osób prywatnych i firm.

⚆ Specjalny przedstawiciel Chin Li Hui odwiedzi Ukrainę w dniach 16-17 maja, aby omówić „polityczne rozstrzygnięcie” wojny — Reuters. Jak podkreśla publikacja, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin poinformowało, że szczegóły trasy Li zostaną podane do wiadomości publicznej w późniejszym terminie. Oprócz Ukrainy dyplomata odwiedzi Polskę, Francję i Niemcy.

⚆ Administracja Bidena zaczęła przygotowywać propozycję kolejnej rundy finansowania obronności dla Ukrainy, ponieważ zatwierdzony w grudniu pakiet 48 miliardów dolarów wyczerpie się w najbliższych miesiącach — Politico.

⚆ Macron powiedział, że po spotkaniu z Zełenskim „otworzył drzwi” do szkolenia ukraińskich pilotów. Szkolenie można rozpocząć już teraz” – powiedział francuski prezydent i podkreślił, że można je przeprowadzić z krajami europejskimi, które są gotowe do przystąpienia.

⚆ rosyjskie firmy kupowały części do samolotów na Zachodzie, aby obejść sankcje. USA aresztowały dwóch rosjan, donosi The New York. Według publikacji dostawy odbywały się za pośrednictwem sieci firm-przykrywek w USA, Turcji i rosji, a ostatecznymi nabywcami były linie lotnicze „rosja”, „Aeroflot”, „Ural Airlines”, „S7”, „UTair” i „Pobeda”. W ciągu ośmiu miesięcy 2022 roku do rosji wysłano ponad pięć tysięcy przesyłek wyprodukowanych w USA części do samolotów o wartości 14,4 miliona dolarów. Z tej kwoty 8,9 miliona dolarów przeznaczono na części marki Boeing.

⚆ Pierwsze instalacje HIMARS zamówione przez Polskę w 2019 roku dotarły do ​​Polski. „Negocjujemy kolejną umowę dotyczącą HIMARS – Kongres USA zatwierdził sprzedaż prawie 500 wyrzutni do Polski” – powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

⚆ „Nikt nie zmusza Węgrów do bycia w UE, jeśli czują się nieswojo”: czeski minister spraw zagranicznych Jan Lipavsky skrytykował wypowiedzi Viktora Orbána, który porównał integrację europejską z planami Hitlera dotyczącymi jedności europejskiej.

⚆ Węgry zablokowały wypłatę ósmej transzy środków z Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju w wysokości 500 mln euro na zbrojenia dla Ukrainy – ANSA. Budapeszt zażądał „gwarancji”, że fundusz nie będzie w przyszłości wykorzystywany wyłącznie na pomoc Kijowowi.

💩rosja i białoruś:

⚆ rosjanie planują deportację ludności z terenów okupowanych. Duma Państwowa wprowadza zmiany w rosyjskiej ustawie o stanie wojennym. W drugim czytaniu do tekstu ustawy dodano klauzulę stwierdzającą, że powinna istnieć możliwość „przymusowego i kontrolowanego przemieszczania się obywateli z terytorium, na którym został wprowadzony stan wojenny, na tereny, na których stan wojenny nie został wprowadzony”. został nałożony”.

⚆ Moskwa. Wybuch na stołecznym „Rozdrożu” na ulicy Admirała Uszakowa na Jużnoje Butow.

⚆ Białoruska propaganda pokazała łukaszenkę, który podobno zachorował. Z tego powodu ostatnio rzadko widywano go publicznie. Na zdjęciu widać, że lewa ręka Łukaszenki jest zabandażowana.

⌛ Rok temu (81):

⚆ Drugi atak rakietowy na Jaworów (koło Lwowa), trwają ataki na Azovstal, ciężkie starcia koło Siewierodoniecka. Linia frontu bez oficjalnych zmian, ale nieoficjalnie postępy SZU pod Charkowem.

⚆ „Więcej osób wraca niż wyjeżdża” – zwraca uwagę Polska Straż Graniczna – ​​w ciągu 5 dni ilość osób wjeżdżających do Ukrainy przewyższa ilość wyjeżdżających. Na Ukrainę wraca codziennie ponad 40 000 osób.

Ukraina zwyciężyła w 66 konkursie Eurowizji. Przeważyły głosy z głosowania sms-owego. Zespół Kalush wykonał piosenkę „Stefania”, która opowiada o tęsknocie za matką. Dziś pokazał się teledysk z kadrami z Buczy, Hostomela i Borodianki zniszczonymi przez wojska rosyjskie. Podczas występu zespół zakończył piosenkę hasłem „Save Mariupol, Save Azovstal” co wywołało spory ruch w wyszukiwarce Google dla obu haseł ale i obawy o dyskwalifikację zespołu (która przez organizatorów została szybko zdementowana).

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Lądowanie Zełeńskiego w UK

⚆ Trochę akcji spod Wuhłedaru

⚆ Delikatna wpadka CNN, ale jakby me gusta

⚆ Dźwięki Bachmutu

💧Źródła z których korzystam:

  • Telegram (Ukraiński telegraf, Myroshnykov, Збройні Сили України. Війна з окупантами, УП. Стрічка, NV oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)
  • Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa,
  • Portale informacyjne: onet, defence24, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso
  • Serwisy z mapami: Liveuamap, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)
  • Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski
  • Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов , Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych
  • przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Ługańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

🌻- symboliczne zobrazowanie strat żołnierzy rosyjskich (liczba zabitych wedle sztabu ukraińskiego)
💥- w miejscowości lub jej okolicy prowadzony był rosyjski ostrzał artyleryjski w ciągu ostatnich 24h
✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.
🔥- Pożary w obszarze działań wojennych
☢️ – informacje dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych
🛸- działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
🛡- działania ochronne
🏝- doniesienia z Krymu
⚡️- informacje dotyczące stanu energetycznego Ukrainy
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)
📺 – w wersji na “zła ambasada . pl” jest w tym miejscu dodatkowy materiał.

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu.
Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.