🪖Dzień 444 (13 maja 2023, 22:10) – przepowiednia

🪖Dzień 444 (13 maja 2023, 22:10) – przepowiednia

13 maja, 2023 1 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

W końcu nieco dobrych wieści z Bachmutu. Na tyle, by usunąć Bachmut z “gorszych wieści”. Ukraińcy mają sukcesy w wypieraniu rosjan na flankach i w mieście (tu dość symboliczne, ale jednak). Po miesiącach wpisywania Bachmutu w tej sekcji, muszę przyznać, że nie sądziłem, że Ukraińcom uda się tyle czasu utrzymać miasto w swoich rękach. Teraz wydaje się nawet, że nie mają oni kompletnie potrzeby odbijania go, a jedynie ustabilizowanie frontu na tyle by “mielić” rosyjskich żołnierzy z odwrotnie proporcjonalnymi stratami własnymi.

Do rosjan już dotarło, że Bachmut nie będzie sukcesem nawet jeśli go zajmą. Problem jest o wiele głębszy i dotyka zarówno rosyjskiej armii (niewydolna z topniejącym potencjałem militarnym) jak i społeczeństwa. Do armii dotrze za moment, że wojny nie wygrają i skupią się na obronie. Ale co z tym zrobi rosyjskie społeczeństwo gdy zrozumie? Póki co rosyjska propaganda dwoi się i troi by budować narracje tłumaczące brak sukcesów (a to NATO dało broń, a to najemnicy polscy, a to broń chemiczna etc.). W pewnym momencie jednak to nie wystarczy i obok starannie hodowanej nienawiści do Ukraińców, u rosjan pojawi się nowa – nienawiść i wycofanie poparcia dla “cara”.

Wystarczy zatem, że Ukraińcy będą odpowiednio rozgrywać informacyjnie swoje sukcesy. Na przykład tak jak dzisiejsze zestrzelenie helikoptera rosyjskiego w obwodzie briańskim. Zamiast się do niego przyznać, w sieci pojawiła się sugestia, że to efekt działania rosyjskiej obrony przeciwlotniczej. To (nawet jeśli będzie potem sprostowane) robi swoją robotę w umysłach rosjan. Bo rosjanin może tonąć w bagnie, może cieknąć mu dach, odpaść koło w samochodzie, ale armia od zawsze jest tam ostoją porządku i centralnym filarem rosyjskiego imperializmu. Armia bowiem nie tylko ma straszyć wrogów na zewnątrz, ale i działać odstraszająco wewnątrz. Dostateczna ilość zwątpień we własną armię spowoduje nieodwracalne pęknięcia tego filaru. A dalej zadziała mechanizm samospełniającej się przepowiedni bo armia bez wsparcia narodu nie ma szans na zwycięstwo w jakiejkolwiek wojnie. Dobrze opowiedział to Załużny w pierwszym wywiadzie od czasu inwazji:

“To, że trwamy do tej pory, to zasługa narodu ukraińskiego, ukraińskich żołnierzy, sierżantów, oficerów, którzy codziennie umierają i są okaleczeni, ale zajmują pozycje bojowe. I dzisiaj odnoszą to zwycięstwo. I to jest jedyne zjawisko, które do tej pory pozwala nam walczyć – to jest nasz naród ukraiński.”
(Więcej cytatów dałem z sekcji “Puls Ukrainy” + link do youtube w komentarzu – polecam, można włączyć napisy)

Linia frontu bez zmian poza Bachmutem.

👍 Dobre wieści:
⚆ Lepiej pod Bachmutem i w Bachmucie.

⚆ rosja straciła 2 samoloty i 2 helikoptery w jeden dzień

⚆ Rząd Niemiec sformował kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości ok. 2,7 mld euro. Według wstępnych danych w pakiecie znajdą się:
🔸 20 BMP „Marder”;
🔸 30 czołgów Leopard 1;
🔸 4 systemy obrony powietrznej IRIS-T-SLM (12 wyrzutni i setki pocisków do nich);
🔸 200 rozpoznawczych UAV;
🔸 100 pojazdów opancerzonych;
🔸 100 pojazdów wsparcia;
🔸 15 Gepardów;
🔸 Duża ilość amunicji.

🌻+590 (198 260)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – stabilnie, okazjonalne walki w niektórych miejscach, w innych głównie walki pozycyjne.

⚆ Okolice Bachmutu – Ukraińcom udało się “wyskubać” kolejny fragment linii obrony rosjan wokół Bachmutu. Wgryźli się tym razem na południe od Bachmutu na 1 km. Ale to nie wszystko. Ukraińcy uderzyli w stanowisko dowodzenia rosjan w Kliszczijiwce w momencie gdy znajdowało się tam sporo dowódców i oficerów oraz sprzęt. Conajmniej 20 osób zostało wyeliminowanych. Na przedmieściach siły ukraińskie mają iść do przodu w dwóch kierunkach. W samym mieście Ukraińcy odbili kilka budynków.

⚆ Marijinka, Awdijewka – W Awdijewce ciężko na południowo-zachodniej flance.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak doniesień

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski i charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty): Ostrzelana infrastruktura krytyczna w obwodzie chmielnickim (5 osób rannych, prawdopodobnie uderzono w skład paliw) i w Mikołajowie. Były też eksplozje w obwodzie lwowskim. Ostrzelana Konstantynówka, Cherson

Chmielnicki – duża eksplozja po uderzeniu rosyjskiego drona.
Mikołajów – zniszczenia po rosyjskim ataku

🛸Zniszczonych 17 z 21 Shahedów wypuszczonych w nocy na Ukrainę. Nad Kijowem zestrzelono wszystkie (brak ofiar i zniszczeń). Zniszczone zostały też 4 Lancety (rosyjskie drony kamikaze, które często uderzały w ciężką broń Ukraińców) – to dotąd była największa zmora Ukraińców i wydaje się, że znaleźli na nią sposób. Wieczorem na Ukrainę poleciały ponownie Kalibry.

🛸 rosjanie stracili dziś dwa helikoptery MI-8 oraz dwa samoloty SU-34 i SU-35. Wszystkie nad terytorium rosyjskim, przy granicy z Ukrainą (obwód briański). Od marca zeszłego roku rosjanie nie odnotowali tak dużych strat jednego dnia. Co ciekawe – rosjanie długo nie mogli zrozumieć co się stało i w ich kanałach dość mocno ugruntowała się teza, że to rosyjska obrona przeciwlotnicza zadziałała. Ukraińcy do tej chwili nie wyprowadzili rosjan z “błędu”. Wszyscy piloci zginęli, jeden z helikopterów był wyposażony w system walki elektronicznej „Ryczag-AW” i rosja miała do 20 sztuk tego typu maszyn.

😼 Kolejne eksplozje w Łuhańsku (jeden to akademia sił rosyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, był też kolejny w inny punkt koncentracji rosjan). rosyjskie kanały twierdzą, że to uderzenia rakiet brytyjskich “Storm Shadow” o których głośno było wczoraj. Na dowód publikują zdjęcia ułamków, ale nie jest to potwierdzone.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Wołodymyr Zełeński przybył z wizytą do Włoch. „Rzym. Spotkał się z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą i premierką Giorgia Meloni. Wizyta ważna dla zwycięstwa Ukrainy” – napisał prezydent. Według włoskich mediów, po południu prezydent Ukrainy spotka się z papieżem w Watykanie. Meloni powiedziała po spotkaniu: „Jestem przekonana, że Ukraina wygra, że ​​odrodzi się jeszcze silniejsza, zamożniejsza. Przyszłość Ukrainy to przyszłość pokoju i wolności, to przyszłość Europy. I tu nie ma innych możliwych rozwiązań”. Popołudniu Wołodymyr Zełeński spotkał się z papieżem Franciszkiem w Watykanie. Podczas 40-minutowego spotkania prezydent Ukrainy wezwał papieża do potępienia rosyjskich zbrodni na Ukrainie. „Podkreśliłem też dziesiątki tysięcy deportowanych dzieci. Musimy dołożyć wszelkich starań, aby wróciły do ​​domu” – powiedział Zełeński.

⚆ Walerij Załużny udzielił pierwszego wywiadu od czasu rozpoczęcie przez rosję inwazji. Kilka punktów wartych uwagi:

 • Strategicznym celem Federacji rosyjskiej jest zniszczenie ukraińskiej państwowości jako takiej.
 • Istotą tej wojny jest to, że jeśli teraz nie zniszczymy wroga, zostaniemy zniszczeni.
 • To, co rosja robi na Ukrainie, to ludobójstwo.
 • Te 8 lat wojny zahartowało nas i nauczyło walczyć. rosjanie nie spodziewali się tego po nas.
 • Kiedy to się zaczęło, dzwoniłem do każdego dowódcy, który był odpowiedzialny za dany rejon i rozmawiałem z nim.
 • Mieliśmy jedyną realną opcję, która mogła zadziałać w tej sytuacji – zadać wrogowi maksymalne straty w jak najkrótszym czasie, wykrwawić wroga, aby odmówił kontynuowania działań na większym terytorium Ukrainy. I zadziałało. Byliśmy zmuszeni, nawet kosztem opuszczenia części terytorium, „wyciągnąć” wroga, wycofać jego tyły, jego rezerwy i po prostu spalić go w tych miastach, w których sprzęt się zatrzymał, aby czekać na tankowanie.
 • Takie straty, jakie Federacja rosyjska ponosi na polu walki, powstrzymałyby każde państwo przed dalszymi działaniami. 15 tysięcy strat w Afganistanie faktycznie rzuciło Związek Radziecki na kolana. Teraz liczba rosyjskich ofiar jest znacznie, znacznie wyższa – i to ich nie powstrzymuje.
 • To, że trwamy do tej pory, to zasługa narodu ukraińskiego, ukraińskich żołnierzy, sierżantów, oficerów, którzy codziennie umierają i są okaleczeni, ale zajmują pozycje bojowe. I dzisiaj odnoszą to zwycięstwo. I to jest jedyne zjawisko, które do tej pory pozwala nam walczyć – to jest nasz naród ukraiński.
 • Straciliśmy wielu naszych ludzi: wielu żołnierzy, sierżantów, zawodowych dowódców wojskowych – tych, którzy mieli umiejętności i doświadczenie. Wszystkie zwycięstwa, które odnieśliśmy – wszystkie odnieśliśmy kosztem ludzkiego życia. Ale to jest wojna i na pewno wygramy.
 • Zatopienie krążownika Moskwa ma oczywiście dla nas znaczenie strategiczne. Ale na pewno dotrzemy do Grigorowicza, admirała Essena i innych statków.
 • Te masywne kolumny, które szły w kierunku Kijowa – nie bały się oporu, nie wyobrażały sobie nawet, że „druga armia świata” może zostać pokonana.
 • Odnośnie Wyspy Węża: rosjanie popełnili ogromny błąd, sprowadzając tam ludzi, artylerię i rakiety, myśląc, że zorganizują tam garnizon wojskowy i że tam będzie istniał.
 • Nie służyłem w armii radzieckiej, ale armia radziecka żyła w Siłach Zbrojnych Ukrainy bardzo długo, a w niektórych miejscach jeszcze nie zakończyła swojego istnienia. Jeśli znajdę gdzieś wśród nas przedstawiciela armii sowieckiej, długo nie będę prowadził śledztwa.
 • W rosji jest jeden dowódca wojskowy, którego cały czas czytam. Teraz nie publikuje nic świeżego, ale interesuje mnie jego opinia jako wojskowego. To jest generał Gierasimow. Jest przebiegły, nieprzewidywalny. To silny wróg, którego my, wojsko, musimy szanować.
 • Armia rosyjska miała dobry potencjał i trzeba ją jak najszybciej pozbawić tego potencjału, żeby jak najszybciej ją zniszczyć.
 • Skala tej wojny jest dość zgodna z pierwszą i drugą wojną światową. Linia frontu Sił Zbrojnych Ukrainy wynosi 3750 km, a to dużo. Ilość amunicji używanej przez nas i wroga odpowiada tym wojnom. Byłem pewien, że wojna na taką skalę jest niemożliwa w XXI wieku. A nasi zachodni koledzy nie wierzyli, że to jest możliwe.
 • Naszym zwycięstwem jest oczywiście wyzwolenie całego okupowanego terytorium Ukrainy. A także – potężne, ultranowoczesne i być może ogromne, gotowe do walki Siły Zbrojne, które nie pozwolą rosji powtórzyć tego, co dzieje się teraz. I to musi zostać wdrożone teraz, kiedy wciąż jesteśmy w stanie wojny.
 • Chciałbym podziękować Ukraińcom. Jestem wdzięczny, że Siły Zbrojne Ukrainy są obsadzone takimi ludźmi. To wspaniali ludzie, którym należy się wielki szacunek.

🌍Świat:

⚆ Szwajcaria może rozpocząć dostawy broni na Ukrainę, – Euronews. 2 izby Sejmu i Rady Narodowej przegłosowały zmiany w ustawie, które umożliwią dostawy sprzętu wojskowego na Ukrainę w przyszłości.
Od 1815 r. kraj stanowczo demonstrował, że nie ingeruje w żadne wojny poza swoim terytorium. Nawet w czasie drugiej wojny światowej.

⚆ Siły Ukrainy odniosły sukces pod Bachmutem dzięki lokalnym kontratakom – ISW.

⚆ Amerykanie uważają, że zbity przez Ukraińców “Kindżał” był wycelowany przez rosjan w baterię “Patriot”, która zresztą go zbiła. rosjanie próbowali wykorzystać “Kindżała” do zniszczenia przekazanego Ukrainie systemu obrony przeciwlotniczej „Patriot” – CNN powołując się na amerykańskich urzędników. USA uważają, że rosjanie odebrali sygnały pochodzące z Patriotów, ale ukraińskie jednostki obrony powietrznej wystrzeliły kilka pocisków z systemu Patriot pod różnymi kątami, aby przechwycić rosyjski pocisk, demonstrując, jak szybko nauczyły się używać tego potężnego systemu. 🤙Według Ukraińców ten incydent przyspieszył decyzję Brytyjczyków o przekazaniu Ukrainie rakiet “Storm Shadow”.

⚆ Trwa 67 finał konkursu Eurowizja, który w zeszłym roku wygrała reprezentacja Ukrainy. Ze względu na wojnę, finał odbywa się w Liverpoolu.

⚆ Balon rozpoznawczy z Białorusi wleciał w przestrzeń powietrzną Polski – Ministerstwo Obrony Narodowej. „Centrum operacji lotniczych zarejestrowało pojawienie się w polskiej przestrzeni powietrznej obiektu, który przyleciał z kierunku Białorusi. To prawdopodobnie balon obserwacyjny. Utracono kontakt radarowy w okolicach Rypina” – podała agencja. Dodali również, że dowódca operacyjny podjął decyzję o zaangażowaniu w poszukiwania obiektu regularnych sił obrony terytorialnej.

⚆ Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów zdecydowała o dopuszczeniu zawodników z rosji i Białorusi do rywalizacji w statusie neutralnym – IWF.

💩rosja i białoruś:

⚆ W centrum Moskwy wybuchł silny pożar w hotelu „Intercontinental”.

⚆ łukaszenka podobno trafił do kliniki prezydenckiej w Drozdach.

⌛ Rok temu (79):

⚆ „Ukraina wkracza w długą fazę wojny – napisał na swoim Facebooku Reznikow – Minister obrony. „Do 9 maja rosja poniosła strategiczną porażkę – nie udało jej się zniszczyć państwa ukraińskiego przez interwencję wojskową i zmianę władzy przez rosyjskie marionetki. Zmusiliśmy ją do zredukowania skali celów do poziomu operacyjnego i taktycznego. Na tym tle wchodzimy w nową i długą fazę wojny. Żeby w niej wygrać usimy starannie planować zasoby, unikać błędów, projektować nasze siły tak, aby wróg w końcu nie mógł nas znieść” – napisał minister obrony.

⚆ Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły wiele jednostek rosyjskiego sprzętu podczas próby przekroczenia Dońca – Brytyjskie Ministerstwo Obrony. „Wojska ukraińskie skutecznie zapobiegły rosyjskiej próbie przeprawy przez rzekę w Donbasie. Zdjęcia pokazują, że podczas forsowania rzeki Doniec na zachód od Siewierodoniecka rosja straciła znaczną liczbę pojazdów opancerzonych co najmniej jednej batalionowej grupy taktycznej, a także rozlokowany sprzęt parku mostu pontonowego – podała agencja.

⚆ Straty rosjan obejmują już niemal 27 000 zabitych żołnierzy, 200 samolotów i 1205 czołgów

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Eskorta włoskich myśliwców na przylot Zełeńskiego

⚆ To nie mgła – to dym w Bachmucie

⚆ Samolot pionowego lądowania SU-34

⚆ MI-8 – momenty zestrzelenia obu helikopterów

⚆ Terapia odwykowa rosyjskich jeńców

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

 1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
 2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
 3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
 4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.