🪖Dzień 443 (12 maja 2023) – Mrówcze kroki

🪖Dzień 443 (12 maja 2023) – Mrówcze kroki

13 maja, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

“Kijów w 3 dni” na naszych oczach zmienia się w “nasze linie obrony wytrzymają”. Od wczoraj rosyjska sytuacja wokół Bachmutu pogarsza się i miarą tego są kolejne kilometry kwadratowe, które rosjanie są zmuszeni oddać Ukraińcom. W rosji padają niewinne pytania “Czemu nasi uciekają z pola bitwy” więc padają stosowne odpowiedzi – nie uciekają – giną. Szacunki strat rosjan w walkach o to onegdaj 80-tysięczne miasto, są gdzieś między 50 a 100 tysięcy (żołnierzy i najemników). To tyle ile rosja straciła w latach 1979-1989 w Afganistanie.

Jak to możliwe?
Jeszcze w kwietniu 2022 rosjanie wycofali się spod Kijowa, potem trochę do tego samego zachęcili ich Ukraińcy pod Charkowem. W październiku ówczesny szef rosyjskiego sztabu – surowikin słusznie wycofał rosjan spod Chersona. rosjanie zrozumieli, że nie są w stanie działać na tak szerokim froncie mając tak słabą logistykę, koordynację i hierarchiczny system dowodzenia. Po przełknięciu blamażu w postaci “oddania” ziem Ukraińcom musiał pojawić się sukces – pokazanie, że teraz skoncentrowane siły rosyjskie pokażą co potrafią. Sceną miał być obwód doniecki i Bachmut.

Ukraińcy olbrzymim kosztem wytrzymali presję rosjan i była ona potężna. Postępy rosjan jednak wyraźnie hamowały, a niewydolny system rekrutacji, mobilizacji i szkoleń nie dawał rady dostarczyć wystarczającej liczby “mięsa armatniego” by dać rosjanom sukces. Straty rosjan są olbrzymie i rozsądek nakazywałby wycofanie się z tej beznadziejej sytuacji. No ale rosjanie tego nie mogli zrobić. Bachmut stał się dla rosjan napompowanym oczekiwaniami balonikiem, który bez specjalnej strategicznej roli urósł do symbolu – góry, której rosjanom nie udało się przeskoczyć mimo wielkiego rozbiegu. Stali się więźniem własnych obietnic i propagandy. Bo jak tu zrezygnować, gdy Ukraińcom pozostaje raptem 10% miasta?

i przyszedł maj
Pierwsze problemy wieścił i girkin i prigożyn. Obaj mają dobre źródła do tego by wiedzieć co się szykuje. No i nadszedł moment w którym rosjan nie wystarcza do utrzymania karkołomnej linii frontu wokół Bachmutu. Na domiar złego Ukraińcy rzucili tam jedną nową jednostkę, która doprowadziła do uruchomienia lawiny. W jednym miejscu rosjanie zdezerterowali robiąc spory wyłom na froncie. Domino idzie dalej i dziś mamy kolejne doniesienia o wyparciu rosjan i zajęciu przez Ukraińców kolejnych kilometrów kwadratowych wokół Bachmutu. Do tego panika, która wczoraj u rosjan osiągała apogeum.

A Ukraińcy jeszcze nie zaczęli swojej ofensywy….
Najbliższe dni pokażą czy miks tych czynników (panika + porażka) wystarczą by rosyjskie pozycje posypały się szybko i na dużą skalę, czy też Ukraińcy ponownie będą musieli wykonać mnóstwo mrówczych kroków.

Linia frontu z opisanymi wyżej zmianami wokół Bachmutu.

👍 Dobre wieści:

⚆ Ukraińcy odzyskali kilkanaście kilometrów kwadratowych wokół Bachmutu. (17,3 dokładnie w ciągu ostatnich 3 dni)

⚆ Ministerstwo Obrony zamówi ukraińskie czołgi Oplot dla Sił Zbrojnych (robią je w Charkowie).

🌻+750 (197 679)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Trudna sytuacja w Bachmucie

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – brak zmian, trwa obrona.

⚆ Okolice Bachmutu – Wiceminister obrony Hanna Maljar poinformowała, że ​​ukraińscy obrońcy nie stracili w tym tygodniu żadnej pozycji w Bachmucie, a także potwierdziła informację o przesunięciu Sił Zbrojnych Ukrainy o 2 km w kierunku Bachmuta. Siły Obronne Ukrainy posunęły wroga w kilku miejscach na zachód od Bachmuta, w szczególności na północ, w rejonie Zbiornika Berchowskiego. W mieście – trwają zacięte walki i brak doniesień o zmianach frontu.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Ciężko pod Awdijewką, ale póki co – bez zmian linii frontu.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak doniesień.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski i charkowsk
💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty): Zaporoże, Mikołajów, Słowiańsk, Kramatorsk, Nikopol
😼 Nad ranem w centrum okupowanego czasowo Melitopola zagrzmiała silna eksplozja – poinformował burmistrz miasta Fiodorow. Eksplozje w okupowanym Łuhańsku – nad miastem unosi się słup dymu.
☢️ Dyrektor generalny MAEA Raphael Grossi przedstawi w maju Radzie Bezpieczeństwa ONZ propozycję utworzenia strefy bezpieczeństwa wokół elektrowni jądrowej Zaporoże po miesiącach negocjacji z Ukrainą i rosją — Reuters
🏝Ministerstwo Obrony rosji poinformowało, że w wyniku upadku śmigłowca szturmowego Mi-28 na okupowanym Krymie zginęło dwóch pilotów.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Załużnyj stwierdził, że straty rosyjskich najeźdźców zatrzymałyby każdy kraj: „Konkluzja jest tylko jedna: najtańszą rzeczą w tym kraju jest życie ludzkie. W naszym kraju jest ono najdroższe”. Przyznał też, że Ukraina straciła wielu zawodowych żołnierzy: „Wojny rozpoczynają wojskowi, a kończą nauczyciele, inżynierowie, księgowi. Tak się dzieje teraz”.

⚆ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Ukraińskie wojska rozpoczęły działania „formacyjne” w przededniu długo oczekiwanej kontrofensywy – poinformowali o tym CNN wysocy rangą oficjele z Zachodu. „Formacja” obejmuje zadanie uderzania w składy broni, centra dowodzenia, pojazdy opancerzone i systemy artyleryjskie w celu przygotowania pola bitwy dla sił ofensywnych. Jest to standardowa taktyka stosowana przed dużymi wspólnymi operacjami, czytamy w artykule. Operacje „formacyjne” mogą mieć również na celu zdezorientowanie wroga.

⚆ Daniłow powiedział, że wszelkie próby putina zastraszania Ukrainy „odpowiednimi odpowiedziami” do niczego nie doprowadziły, a dla samej rosji najgorsze dopiero się zaczyna.

⚆ Specjalny przedstawiciel Chin do spraw euroazjatyckich Li Hui odwiedzi Ukrainę w przyszłym tygodniu w celu „promowania rozmów pokojowych”. Jego podróż rozpocznie się 15 maja – odwiedzi Ukrainę, Polskę, Francję, Niemcy i Federację rosyjską.

🌍Świat:

⚆ Ukraina otrzyma czołgi Abrams na początku jesieni, powiedział minister obrony USA Lloyd Austin.

⚆ Rozmieszczenie nisko wykwalifikowanych sił rosyjskich na flankach wokół Bachmuta wskazuje, że Ministerstwo Obrony Federacji rosyjskiej zrezygnowało z celu okrążenia tam sił ukraińskich — ISW

⚆ rosja planuje użyć pocisków manewrujących do przerwania spodziewanej kontrofensywy Sił Zbrojnych, ale ich zapasy prawdopodobnie będą ograniczone – wywiad brytyjski.

⚆ Organizatorzy „Eurowizji-2023” odrzucili ofertę Zełeńskiego wygłoszenia przemówienia wideo w finale konkursu, który odbędzie się 13 maja. Co ciekawe – Kancelaria Prezydenta nie skontaktowała się z organizatorami Eurowizji z propozycją dotyczącą internetowego wystąpienia Zełenskiego – poinformował rzecznik prezydenta Serhij Nikiforow.

⚆ Senat Polski zatwierdził uchwałę o przystąpieniu Ukrainy do NATO w trybie przyspieszonym na wzór Szwecji i Finlandii i uważa lipcowy szczyt Sojuszu w Wilnie za kluczowy na tej drodze.

⚆ Strony tzw. „porozumienia zbożowego” zbliżają się do porozumienia w sprawie jego przedłużenia po dwudniowych negocjacjach w Stambule – powiedział minister obrony Turcji Hulusi Akar.

⚆ Szwecja będzie dążyć do zaklasyfikowania rosyjskiej grupy najemników „Wagner” jako organizacji terrorystycznej na szczeblu UE – powiedział szef szwedzkiego MSZ Tobias Billström.

⚆ Ukraina straciła mniej niż 15 tysięcy zabitych w wojnie z Federacją rosyjską — takie dane wywiadowcze są dystrybuowane między państwami członkowskimi UE, donosi Euractiv.

⚆ Większość Niemców opowiada się za prowadzeniem rozmów pokojowych między Kijowem a Moskwą i przeciw członkostwu Ukrainy w NATO, wynika z sondażu przeprowadzonego przez firmę socjologiczną YouGov.

⚆ Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall zawarł porozumienie z „Ukroboronpromem” w sprawie utworzenia spółki joint venture do naprawy czołgów na Ukrainie – dyrektor generalny Armin Papperger.

⚆ USA „polują” na rosjan w krajach sojuszniczych, aby wymienić ich na Evana Hershkovicha i Paula Whelana aresztowanych w Federacji rosyjskiej — CNN.

⚆ Szef MSZ Węgier Szijarto powiedział, że w związku z wpisaniem przez Ukrainę węgierskiego banku OTP Bank na listę sponsorów wojennych Budapesztowi będzie „bardzo trudno” dogadać się z UE w sprawie nowych sankcje wobec rosji. „Żądamy, aby Ukraińcy usunęli OTP z listy” – podkreślił.

💩rosja i białoruś:

⚆ łukaszenka zaczął pojawiać się publicznie znacznie rzadziej od początku maja, z czym to się dokładnie wiąże i jaki jest w tej chwili stan jego zdrowia – nie wiadomo – białoruska publikacja „Zerkało”.

⚆ Dzierżyńsk, obwód moskiewski. Pożar na obszarze 2,5 tysiąca metrów kwadratowych.

⚆ Ktoś wypuścił balony z ukraińską flagą nad centrum Moskwy

⌛ Rok temu:

⚆ Zaczynają się intensywne walki wokół Siewierodoniecka. Ukraińcy ponownie uderzyli w siły rosyjskie na Wyspie Węży.

⚆ Finlandia oficjalnie ogłosiła, że niezwłocznie złoży wniosek o dołączenie do NATO. 70% obywateli popiera tę decyzję. Szwecja ma ogłosić analogiczny krok 16 maja.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Pólnoc Bachmutu w ogniu

⚆ Mapa umocnień rosyjskich

⚆ Szybka akcja ZSU pod Bachmutem

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.