🪖Dzień 443 (12 maja 2023) – Mrówcze kroki

🪖Dzień 443 (12 maja 2023) – Mrówcze kroki

13 maja, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

“Kijów w 3 dni” na naszych oczach zmienia się w “nasze linie obrony wytrzymają”. Od wczoraj rosyjska sytuacja wokół Bachmutu pogarsza się i miarą tego są kolejne kilometry kwadratowe, które rosjanie są zmuszeni oddać Ukraińcom. W rosji padają niewinne pytania “Czemu nasi uciekają z pola bitwy” więc padają stosowne odpowiedzi – nie uciekają – giną. Szacunki strat rosjan w walkach o to onegdaj 80-tysięczne miasto, są gdzieś między 50 a 100 tysięcy (żołnierzy i najemników). To tyle ile rosja straciła w latach 1979-1989 w Afganistanie.

Jak to możliwe?
Jeszcze w kwietniu 2022 rosjanie wycofali się spod Kijowa, potem trochę do tego samego zachęcili ich Ukraińcy pod Charkowem. W październiku ówczesny szef rosyjskiego sztabu – surowikin słusznie wycofał rosjan spod Chersona. rosjanie zrozumieli, że nie są w stanie działać na tak szerokim froncie mając tak słabą logistykę, koordynację i hierarchiczny system dowodzenia. Po przełknięciu blamażu w postaci “oddania” ziem Ukraińcom musiał pojawić się sukces – pokazanie, że teraz skoncentrowane siły rosyjskie pokażą co potrafią. Sceną miał być obwód doniecki i Bachmut.

Ukraińcy olbrzymim kosztem wytrzymali presję rosjan i była ona potężna. Postępy rosjan jednak wyraźnie hamowały, a niewydolny system rekrutacji, mobilizacji i szkoleń nie dawał rady dostarczyć wystarczającej liczby “mięsa armatniego” by dać rosjanom sukces. Straty rosjan są olbrzymie i rozsądek nakazywałby wycofanie się z tej beznadziejej sytuacji. No ale rosjanie tego nie mogli zrobić. Bachmut stał się dla rosjan napompowanym oczekiwaniami balonikiem, który bez specjalnej strategicznej roli urósł do symbolu – góry, której rosjanom nie udało się przeskoczyć mimo wielkiego rozbiegu. Stali się więźniem własnych obietnic i propagandy. Bo jak tu zrezygnować, gdy Ukraińcom pozostaje raptem 10% miasta?

i przyszedł maj
Pierwsze problemy wieścił i girkin i prigożyn. Obaj mają dobre źródła do tego by wiedzieć co się szykuje. No i nadszedł moment w którym rosjan nie wystarcza do utrzymania karkołomnej linii frontu wokół Bachmutu. Na domiar złego Ukraińcy rzucili tam jedną nową jednostkę, która doprowadziła do uruchomienia lawiny. W jednym miejscu rosjanie zdezerterowali robiąc spory wyłom na froncie. Domino idzie dalej i dziś mamy kolejne doniesienia o wyparciu rosjan i zajęciu przez Ukraińców kolejnych kilometrów kwadratowych wokół Bachmutu. Do tego panika, która wczoraj u rosjan osiągała apogeum.

A Ukraińcy jeszcze nie zaczęli swojej ofensywy….
Najbliższe dni pokażą czy miks tych czynników (panika + porażka) wystarczą by rosyjskie pozycje posypały się szybko i na dużą skalę, czy też Ukraińcy ponownie będą musieli wykonać mnóstwo mrówczych kroków.

Linia frontu z opisanymi wyżej zmianami wokół Bachmutu.

👍 Dobre wieści:

⚆ Ukraińcy odzyskali kilkanaście kilometrów kwadratowych wokół Bachmutu. (17,3 dokładnie w ciągu ostatnich 3 dni)

⚆ Ministerstwo Obrony zamówi ukraińskie czołgi Oplot dla Sił Zbrojnych (robią je w Charkowie).

🌻+750 (197 679)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Trudna sytuacja w Bachmucie

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – brak zmian, trwa obrona.

⚆ Okolice Bachmutu – Wiceminister obrony Hanna Maljar poinformowała, że ​​ukraińscy obrońcy nie stracili w tym tygodniu żadnej pozycji w Bachmucie, a także potwierdziła informację o przesunięciu Sił Zbrojnych Ukrainy o 2 km w kierunku Bachmuta. Siły Obronne Ukrainy posunęły wroga w kilku miejscach na zachód od Bachmuta, w szczególności na północ, w rejonie Zbiornika Berchowskiego. W mieście – trwają zacięte walki i brak doniesień o zmianach frontu.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Ciężko pod Awdijewką, ale póki co – bez zmian linii frontu.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak doniesień.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski i charkowsk
💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty): Zaporoże, Mikołajów, Słowiańsk, Kramatorsk, Nikopol
😼 Nad ranem w centrum okupowanego czasowo Melitopola zagrzmiała silna eksplozja – poinformował burmistrz miasta Fiodorow. Eksplozje w okupowanym Łuhańsku – nad miastem unosi się słup dymu.
☢️ Dyrektor generalny MAEA Raphael Grossi przedstawi w maju Radzie Bezpieczeństwa ONZ propozycję utworzenia strefy bezpieczeństwa wokół elektrowni jądrowej Zaporoże po miesiącach negocjacji z Ukrainą i rosją — Reuters
🏝Ministerstwo Obrony rosji poinformowało, że w wyniku upadku śmigłowca szturmowego Mi-28 na okupowanym Krymie zginęło dwóch pilotów.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Załużnyj stwierdził, że straty rosyjskich najeźdźców zatrzymałyby każdy kraj: „Konkluzja jest tylko jedna: najtańszą rzeczą w tym kraju jest życie ludzkie. W naszym kraju jest ono najdroższe”. Przyznał też, że Ukraina straciła wielu zawodowych żołnierzy: „Wojny rozpoczynają wojskowi, a kończą nauczyciele, inżynierowie, księgowi. Tak się dzieje teraz”.

⚆ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Ukraińskie wojska rozpoczęły działania „formacyjne” w przededniu długo oczekiwanej kontrofensywy – poinformowali o tym CNN wysocy rangą oficjele z Zachodu. „Formacja” obejmuje zadanie uderzania w składy broni, centra dowodzenia, pojazdy opancerzone i systemy artyleryjskie w celu przygotowania pola bitwy dla sił ofensywnych. Jest to standardowa taktyka stosowana przed dużymi wspólnymi operacjami, czytamy w artykule. Operacje „formacyjne” mogą mieć również na celu zdezorientowanie wroga.

⚆ Daniłow powiedział, że wszelkie próby putina zastraszania Ukrainy „odpowiednimi odpowiedziami” do niczego nie doprowadziły, a dla samej rosji najgorsze dopiero się zaczyna.

⚆ Specjalny przedstawiciel Chin do spraw euroazjatyckich Li Hui odwiedzi Ukrainę w przyszłym tygodniu w celu „promowania rozmów pokojowych”. Jego podróż rozpocznie się 15 maja – odwiedzi Ukrainę, Polskę, Francję, Niemcy i Federację rosyjską.

🌍Świat:

⚆ Ukraina otrzyma czołgi Abrams na początku jesieni, powiedział minister obrony USA Lloyd Austin.

⚆ Rozmieszczenie nisko wykwalifikowanych sił rosyjskich na flankach wokół Bachmuta wskazuje, że Ministerstwo Obrony Federacji rosyjskiej zrezygnowało z celu okrążenia tam sił ukraińskich — ISW

⚆ rosja planuje użyć pocisków manewrujących do przerwania spodziewanej kontrofensywy Sił Zbrojnych, ale ich zapasy prawdopodobnie będą ograniczone – wywiad brytyjski.

⚆ Organizatorzy „Eurowizji-2023” odrzucili ofertę Zełeńskiego wygłoszenia przemówienia wideo w finale konkursu, który odbędzie się 13 maja. Co ciekawe – Kancelaria Prezydenta nie skontaktowała się z organizatorami Eurowizji z propozycją dotyczącą internetowego wystąpienia Zełenskiego – poinformował rzecznik prezydenta Serhij Nikiforow.

⚆ Senat Polski zatwierdził uchwałę o przystąpieniu Ukrainy do NATO w trybie przyspieszonym na wzór Szwecji i Finlandii i uważa lipcowy szczyt Sojuszu w Wilnie za kluczowy na tej drodze.

⚆ Strony tzw. „porozumienia zbożowego” zbliżają się do porozumienia w sprawie jego przedłużenia po dwudniowych negocjacjach w Stambule – powiedział minister obrony Turcji Hulusi Akar.

⚆ Szwecja będzie dążyć do zaklasyfikowania rosyjskiej grupy najemników „Wagner” jako organizacji terrorystycznej na szczeblu UE – powiedział szef szwedzkiego MSZ Tobias Billström.

⚆ Ukraina straciła mniej niż 15 tysięcy zabitych w wojnie z Federacją rosyjską — takie dane wywiadowcze są dystrybuowane między państwami członkowskimi UE, donosi Euractiv.

⚆ Większość Niemców opowiada się za prowadzeniem rozmów pokojowych między Kijowem a Moskwą i przeciw członkostwu Ukrainy w NATO, wynika z sondażu przeprowadzonego przez firmę socjologiczną YouGov.

⚆ Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall zawarł porozumienie z „Ukroboronpromem” w sprawie utworzenia spółki joint venture do naprawy czołgów na Ukrainie – dyrektor generalny Armin Papperger.

⚆ USA „polują” na rosjan w krajach sojuszniczych, aby wymienić ich na Evana Hershkovicha i Paula Whelana aresztowanych w Federacji rosyjskiej — CNN.

⚆ Szef MSZ Węgier Szijarto powiedział, że w związku z wpisaniem przez Ukrainę węgierskiego banku OTP Bank na listę sponsorów wojennych Budapesztowi będzie „bardzo trudno” dogadać się z UE w sprawie nowych sankcje wobec rosji. „Żądamy, aby Ukraińcy usunęli OTP z listy” – podkreślił.

💩rosja i białoruś:

⚆ łukaszenka zaczął pojawiać się publicznie znacznie rzadziej od początku maja, z czym to się dokładnie wiąże i jaki jest w tej chwili stan jego zdrowia – nie wiadomo – białoruska publikacja „Zerkało”.

⚆ Dzierżyńsk, obwód moskiewski. Pożar na obszarze 2,5 tysiąca metrów kwadratowych.

⚆ Ktoś wypuścił balony z ukraińską flagą nad centrum Moskwy

⌛ Rok temu:

⚆ Zaczynają się intensywne walki wokół Siewierodoniecka. Ukraińcy ponownie uderzyli w siły rosyjskie na Wyspie Węży.

⚆ Finlandia oficjalnie ogłosiła, że niezwłocznie złoży wniosek o dołączenie do NATO. 70% obywateli popiera tę decyzję. Szwecja ma ogłosić analogiczny krok 16 maja.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Pólnoc Bachmutu w ogniu

⚆ Mapa umocnień rosyjskich

⚆ Szybka akcja ZSU pod Bachmutem

💧Źródła z których korzystam:

  • Telegram (Ukraiński telegraf, Myroshnykov, Збройні Сили України. Війна з окупантами, УП. Стрічка, NV oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)
  • Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa,
  • Portale informacyjne: onet, defence24, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso
  • Serwisy z mapami: Liveuamap, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)
  • Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski
  • Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов , Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych
  • przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Ługańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

🌻- symboliczne zobrazowanie strat żołnierzy rosyjskich (liczba zabitych wedle sztabu ukraińskiego)
💥- w miejscowości lub jej okolicy prowadzony był rosyjski ostrzał artyleryjski w ciągu ostatnich 24h
✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.
🔥- Pożary w obszarze działań wojennych
☢️ – informacje dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych
🛸- działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
🛡- działania ochronne
🏝- doniesienia z Krymu
⚡️- informacje dotyczące stanu energetycznego Ukrainy
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)
📺 – w wersji na “zła ambasada . pl” jest w tym miejscu dodatkowy materiał.

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu.
Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.