🪖Dzień 435 (4 maja 2023, 21:00) – Ten dzień nastaje

🪖Dzień 435 (4 maja 2023, 21:00) – Ten dzień nastaje

4 maja, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Tytuł dzisiejszego wpisu to nieco aluzja do słynnych w Ukrainie memów z byłym prezydentem – Poroszenką (który opublikował sporo nagrań zaczynając od słów “Nastał ten dzień” i anonsując kolejne imponujące zdobycze wojskowe dla ukraińskiej armii). Po co ta aluzja? Bo ostatnie dni pokazują, że Ukraińcy z niemiłosierną konsekwencją włączyli “pierwszy bieg” dla swojej ofensywy czyli niszczą rosyjski system zaopatrzenia. O ile rok temu uderzali głównie w składy amunicji (i tu rosjanie nauczyli się nie przechowywać dużo amunicji w jednym miejscu), to ten sezon otwierają składy paliwa i rafinerie. Tych rosja trochę ma wokół Ukrainy, ale od kilku dni ma ich conajmniej o 5 mniej. No a ze składami paliw i rafinerią nie jest tak łatwo jak z przeniesieniem składu amunicji – nie da się ich przenieść. Z drugiej strony też trafienie w zbiornik nie gwarantuje wyeliminowania wszystkich zbiorników czy rafinerii no i jakoś blisko od granicy też one nie są. Te wyzwania zostawmy jednak Ukraińcom, bo wydaje się, że temat rozgryźli.

Tak czy siak – działanie na tyłach rosjan to dość czytelne preludium ofensywy. Skutki tych ataków dojdą falą na front nie szybciej niż za tydzień – dwa. Wówczas będą widoczne wahnięcia w dostawach na front i do rosyjskiej floty.

Linia frontu bez znaczących zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ W Kijowie w tym tygodniu zaczął działać izraelski system wczesnego ostrzegania o zagrożeniu atakiem rakietowym. W szczególności oblicza, ile czasu ludzie w niebezpiecznych obszarach mają na szukanie schronienia.

⚆ Premier Belgii ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Holandia pracuje również ze swoimi partnerami nad opcjami zaopatrzenia Ukrainy w myśliwce F-16, w tej kwestii nie ma tabu – powiedział premier Holandii. Obiecał, że wykorzysta na ten cel 200 mln euro z zamrożonych rosyjskich aktywów, ale pełna wartość pakietu nie jest znana.

⚆ Na Ukrainie rozpoczyna się seryjna produkcja haubic 155 mm 2C22 „Bohdana”.

🌻+650 (192 590)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Krytycznie w Bachmucie

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – sytuacja niemal bez zmian. Najtrudniej w lasach serebriańskich.

⚆ Okolice Bachmutu – Trwają walki w i wokół miasta. Zmiany przebiegu frontu minimalne.

⚆ Marijinka, Awdijewka – szturmy rosjan na Newelskie i Pierwomajskie pod Awdijewką.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak doniesień

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: rosyjskie wojsko uderzyło w nocy w obwody sumski i czernihowski za pomocą kierowanych bomb lotniczych. W obwodzie czernihowskim zginęła jedna osoba, trzy zostały ranne. W obwodzie sumskim uszkodzone zostały domy prywatne, budynek infrastruktury administracyjnej i placówka oświatowa.

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty): Zaporoże, Kramatorsk, Słowiańsk.

🛸w nocy rosja zaatakowała Ukrainę za pomocą 24 dronów Shahed, 18 z nich zostało zestrzelonych – Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy. Nad Kijowem zestrzelono wszystkie drony, nad Odesą zestrzelono 12 a 3 trafiły w akademiki uniwersyteckie. Odłamki rakiet zestrzelonych nad Kijowem zostały znalezione w kilku rejonach stolicy Ukrainy. Nie ma ofiar. Pod wieczór zestrzelono jeszcze jednego rosyjskiego drona i jego odłamki spowodowały pożar.

😼 W nocy, w wyniku uderzenia drona w obwodzie krasnodarskim Federacji rosyjskiej, zapalił się zbiornik rafinerii ropy naftowej Ilya – pożar w rafinerii został ugaszony.

😼Kolaborant Jurij Mitlenka został wyeliminowany w mieście Tokmak.

🏝Eksplozje w okolicach Sewastopola i lotniska Belbek.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński rozpoczął wizytę w Holandii. Prezydent Ukrainy najpierw przybył do Senatu i spotkał się z marszałkiem Izby Reprezentantów oraz przewodniczącym Senatu. Później wygłosił przemówienie w parlamencie na temat „Nie będzie pokoju bez sprawiedliwości dla Ukrainy”. Następnie odwiedził Międzynarodowy Trybunał Karny oraz spotkał się z jego prezesem i sekretarzem. Zełeński powiedział w swoim przemówieniu przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze, że „wszyscy chcieliby widzieć tu innego Władimira”. Wyraził nadzieję, że putin zostanie pociągnięty do odpowiedzialności. Później Zełenski spotka się z premierem Rutte oraz w formacie trójstronnym z belgijskim premierem de Croo. Odbędzie się również audiencja u króla Willema-Alexandra oraz wizyta w Holenderskiej Bazie Sił Powietrznych.

⚆ Ukraina podpisała wspólną deklarację z Belgią i Holandią, w której zobowiązała się wspierać Kijów na ścieżce integracji euroatlantyckiej i wzmacniać potencjał militarny naszego kraju w każdy możliwy sposób – wiceszef Biura Prezydenta Żółkiew.

⚆ Liczba ofiar śmiertelnych wczorajszego ostrzału Chersona i obwodu wzrosła do 23 osób, 46 zostało rannych;

⚆ Sąd zajął ukryte aktywa objętego sankcjami oligarchy, byłego deputowanego Wadyma Nowińskiego o wartości ponad 10,5 mld hrywien. Lista zablokowanych aktywów obejmuje 230 nieruchomości, które Nowiński posiada za pośrednictwem zagranicznego funduszu powierniczego. To w szczególności elitarny hotel w centrum Kijowa i port „Oczaków” w obwodzie mikołajowskim.

⚆ Sześć brygad Gwardii Narodowej, wchodzących w skład „Gwardii Ofensywnej”, zostało już sformowanych i jest gotowych do wykonywania zadań Sił Obronnych Ukrainy – powiedział zastępca dyrektora Departamentu Planowania Wykorzystania Sił Obronnych Ukrainy.

⚆ Zełeński powiedział, że Ukraina aktywnie przygotowuje się do kontrofensywy: „nie myślimy o tym, że może nam się nie udać” „Nie mogę powiedzieć, że 100% sukces jest gwarantowany, bo nikt tego nie wie. Uważam, że nie można mówić o sukcesie, gdy traci się ludzi” – dodał.

⚆ Decyzja polskiego rządu o zakazie importu ukraińskich towarów rolnych kosztowała Kijów w zeszłym miesiącu 143 mln dolarów — Ministerstwo Gospodarki.

⚆ Kułeba: “Dostarczenie Ukrainie samolotów F-16 pomoże również przywrócić globalne bezpieczeństwo żywnościowe. Dysponując eskadrą dobrze wyposażonych F-16, Ukraina będzie w stanie utrzymać rosyjskie okręty wojenne i samoloty z dala od Czarnomorskiego Korytarza Zbożowego, zabezpieczając w ten sposób swoją trasę dla nieprzerwanego przepływu statków zbożowych.”

⚆ rosjanie, którzy nielegalnie wjechali na Krym po rosyjskiej okupacji, będą wydalani z Ukrainy indywidualnymi decyzjami, a nie zbiorowo – stały przedstawiciel Prezydenta Ukrainy – Taszewa

⚆ „W nocy pojawiła się informacja, że co najmniej jeden AN-124-100 („Rusłan”) został uszkodzony na lotnisku Sieszcza w obwodzie briańskim” „Nie uszkodzony, ale całkowicie zniszczony, jeden AN-124-100, który był na parkingu w pełni zatankowany, a inny z tego samego samolotu otrzymał dziury od odłamków w kadłubie. Jeszcze nie wiadomo, czy to wszystkie straty, czekamy na zdjęcia satelitarne z miejsca zdarzenia”. Legion „Wolność rosji”

🌍Świat:

⚆ “Świat jest w punkcie zwrotnym, Ukraińcy dokonują niesamowitych rzeczy. Wszystkie decyzje podjęte teraz zadecydują o tym, jak będzie wyglądał świat w przyszłości.” – prezydent USA.

⚆ Według brytyjskiego wywiadu rosja prawdopodobnie będzie musiała zmienić system zaopatrzenia w paliwo z powodu regularnych ataków na bazy magazynowe na terenach graniczących z Ukrainą.

⚆ Jest mało prawdopodobne, aby rosja była w stanie przeprowadzić w tym roku znaczącą operację ofensywną na Ukrainie z powodu braku amunicji i ludzi – niezależnie od tego, czy ukraińska kontrofensywa zakończy się sukcesem – powiedziała dyrektor wywiadu narodowego USA Avril Haynes.

⚆ Brytyjskie Ministerstwo Obrony twierdzi, że atak dronów na Kreml nie jest opłacalny dla Ukrainy — The Guardian. „Wszystkie motywy są w rzeczywistości w rosji – mobilizacja opinii publicznej, pretekst do bardziej chaotycznego i lekkomyślnego ostrzału, próba zdobycia sympatii dla rosji, a nie dla Ukrainy” – czytamy w komunikacie.

⚆ Analitycy ISW uważają, że rosja prawdopodobnie zainscenizowała atak na Kreml, aby przekazać rosyjskiej publiczności informacje o wojnie i stworzyć warunki do szerszej mobilizacji społeczeństwa.

⚆ Dyrektor CIA William Burns przeprowadził zamkniętą odprawę dla amerykańskich senatorów w sprawie ataku dronów na Kreml, powiedział przewodniczący Senackiej Komisji Wywiadowczej Mark Warner. „Nadal nie mamy wielu informacji. Ale przynajmniej w tym momencie nie mamy żadnych wskazówek, że ten atak został zorganizowany przez Ukraińców” – powiedział Warner.

⚆ Premier Holandii Mark Rutte podkreślił, że rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności za wszystkie zbrodnie popełnione na Ukrainie, a jego kraj będzie czynił starania, aby tak się stało.

⚆ Ambasada USA na Ukrainie ostrzegła swoich obywateli przed zwiększonym zagrożeniem atakami rakietowymi, w szczególności na Kijów i obwód kijowski.

⚆ Sekretarz stanu USA Blinken powiedział, że rosja nie jest gotowa do poważnych negocjacji w sprawie zakończenia wojny, którą prowadzi z Ukrainą.

⚆ Użycie przez rosję broni nuklearnej jest mało prawdopodobne, pomimo wrzawy Kremla i ciężkich strat w wojnie z Ukrainą, powiedział szef wywiadu USA Haynes.

⚆ Na szczycie Zgromadzenia Parlamentarnego Czarnomorskiej Współpracy Gospodarczej w Ankarze doszło do potyczki między delegatami Ukrainy i rosji. Wszystko zaczęło się od tego, że rosjanie próbowali zabrać ukraińską flagę.

⚆ Młoda ukraińska gwiazda Sofia Samoliuk odmówiła występu na międzynarodowym festiwalu Sanremo Junior 2023, który odbywa się we Włoszech. Zrobiła to, bo organizatorzy dopuścili do udziału rosjan. 13-letnia Ukrainka wyszła na scenę, ale nie zaśpiewała, tylko wygłosiła przemówienie, że nie będzie dzielić tej samej sceny z rosjanami – przedstawicielami terrorystycznego kraju. „Nie będę śpiewać na tej samej scenie z rosyjskimi terrorystami, którzy zabijają ukraińskie dzieci. Mam nadzieję, że w przyszłym roku na tej scenie nie będzie państwa terrorystycznego. Prosimy o wsparcie Ukrainy”.

⚆ Od 8 maja Kazachstan wprowadzi zakaz transportu produktów naftowych do rosyjskiego portu Taman.

💩rosja i białoruś:

⚆ W Stawropolu w rosji płonie magazyn paliw i smarów. W Wałdaju ktoś podpalił lokalną komisję wojskową.

⚆ W rosji na Uralu i Syberii trwają pożary. Płonie wieś Uspienka. Wcześniej pożary zniszczyły wieś Borzya w Transbaikalii, a w obwodzie swierdłowskim spłonęło ponad 100 budynków mieszkalnych we wsi Soswa.

⚆ Moskwa rozważa różne warianty odpowiedzi na rzekomy ukraiński atak na Kreml – powiedział rzecznik prasowy prezydenta rosji pieskow. Dodał też, że za tzw. „atakiem Ukrainy na Kreml” rzekomo stoją Stany Zjednoczone. Pieskow nazwał twierdzenia Kijowa o braku udziału w ataku na Kreml „absolutnie absurdalne”.

⚆ Duma Państwowa Federacji rosyjskiej zaproponowała utworzenie szwadronu orłów przechwytujących do walki z dronami.

⚆ Kompleks rakietowy Iskander (przygotowany do majowej parady) uległ wypadkowi na obwodnicy Petersburga.

⚆ W Niżnym Nowogrodzie w Federacji rosyjskiej doszło do wypadku drogowego – ciężarówka przewożąca amunicję uderzyła w zbiornik paliwa.

⚆ Trzecia bomba lotnicza FAB-500 została znaleziona we wsi Biełgorod Hołowczyne (10km od granicy z Ukrainą). Zakopała się w ziemi jakiś tydzień temu.

⌛ Rok temu (70):

⚆ rosjanie intensywnie szturmowali zakłady Azovstal w Mariupolu gdzie bronią się pozostałe przy życiu oddziały obrońców miasta. Mimo wtargnięcia na teren twierdzy atak został odparty.

⚆ Kolejny pożar na dużą skalę w rosji – płonie strefa przemysłowa w Dzierżyńsku (zbiorniki z rozpuszczalnikiem), obwód niżegrodzki. Powierzchnia pożaru wynosi około 2 tysięcy metrów kwadratowych.

⚆ W nieuznawanym „Naddniestrzu” w Mołdawii znajduje się nie więcej niż 300 osób spośród naprawdę zdolnego i zmotywowanego personelu – pilnują składów amunicji, według Głównej Dyrekcji Wywiadu Ukrainy. Na dodatek amunicja jest przeterminowana i jej transport stwarza niebezpieczeństwo.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Co Zełeński przywiezie z Holandii

⚆ Starty rosyjskich Shahedów

⚆ 10% Bachmutu

⚆ “Niezłomny pociąg” – czyli skład, w który wczoraj trafiły rosyjskie rakiety dojechał z Chersona do Lwowa zgodnie z rozkładem (palący się wagon odłączono)

⚆ Kolejny “Proryw” (Przełom) zamieniony na “Podryw” (Wysadzenie)

⚆ SU-25 w akcji

⚆ Brak paniki na Kremlu widać gołym okiem

⚆ -3

📣 Pomaganie za czytanie:

Aktualnie zbieram na plecak ratunkowy, który umożliwia ocalenie życia rannego w miejscu zdarzenia. Czasami apteczka taktyczna to za mało by ocalić ranną osobę. Wyposażenie plecaka ratunkowego umożliwia przeprowadzenie operacji na polu walki lub w miejscu ataku. Koszt plecaka opracowanego przez fundację Uniters przy współpracy z ratownikami ukraińskimi to około 10000 zł. Wszelkie wpłaty przeznaczę na ten cel. Zbieram aż się uzbiera.

W poprzedniej edycji zebraliśmy ponad 22000zł na samochód terenowy dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu.


💧Źródła z których korzystam:
Telegram (Ukraiński telegraf, Myroshnikov, Збройні Сили України. Війна з окупантами, УП. Стрічка, NV oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa,
Portale informacyjne: onet, defence24, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso
Serwisy z mapami: Liveuamap, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)
Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Ługańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

🌻- symboliczne zobrazowanie strat żołnierzy rosyjskich (liczba zabitych wedle sztabu ukraińskiego)
💥- w miejscowości lub jej okolicy prowadzony był rosyjski ostrzał artyleryjski w ciągu ostatnich 24h
✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.
🔥- Pożary w obszarze działań wojennych
☢️ – informacje dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych
🛸- działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
🛡- działania ochronne
⚡️- informacje dotyczące stanu energetycznego Ukrainy
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)
🌊 – powodzie
📺 – w wersji na “zła ambasada . pl” jest w tym miejscu dodatkowy materiał.

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.