🪖Dzień 434 (3 maja 2023, 21:30) – Uderzenie w Kreml

🪖Dzień 434 (3 maja 2023, 21:30) – Uderzenie w Kreml

3 maja, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Sensacją dzisiejszego dnia były eksplozje nad Kremlem (pałac senacki), które spowodowały dwa drony (jeden o 2:27 a drugi o 2:43). rosja od razu oskarżyła Ukrainę o zamach na putina (który podobno nie przebywał w tym momencie na Kremlu), a ukraińskie władze dość szybko odcięły się od ataku. I mimo całej “epickości” widoku eksplozji nad Kremlem – ten atak do Ukrainy nie pasuje. Czemu? Oto kilka powodów:

 1. Ukraina zazwyczaj wybiera praktyczne cele, które mają jakieś przełożenie na sytuację militarną
 2. Reakcja rosji jest zbyt szybka w porównaniu z innymi zaskakującymi sytuacjami. Proszę sobie przypomnieć jak długo Kreml nie komentował ataku na most krymski czy zatopienia krążownika “Moskwa” a jak szybko zareagowano teraz.
 3. Nagrania wideo – kilka nagrań z kamer wokół Kremla pokazało się kilka godzin po rzekomym ataku. Same nagrania nie pochodzą z kamer cywilnych bo te są zabronione wokół Kremla.
 4. Inne wyzwania jak np. zagłuszanie sygnału GPS wokół budynków strategicznych rosji utrudniają precyzyjny atak dronem na taką odległość.
 5. Dron nie uderza w budynek tylko eksploduje koło masztu z flagą rosji, co wskazywałoby na zdalną detonację kogoś “lokalnego” niż zaprogramowane uderzenie w cel.

Oczywiście, może być tak, że po wojnie dowiemy się, że to jednak Ukraińcy, rosyjscy oligarchowie, albo prigożyn, który chciał pięknie zdyskredytować szojgu, albo równie dobrze zobaczymy “dowody” wskazujące na USA. Sądzę jednak, że mogli to być sami rosjanie (podobnie jak to się klaruje przy atakach Nord Stream) i wtedy staje się mniej wesoło, bo trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź na pytanie po co właściwie mieliby atakować sami siebie? Tu też jest kilka kandydatur:

 1. Wewnętrzne rozgrywki między siłami w rosji (mamy tam conajmniej kilkanaście prywatnych armii jak wagner) i próba dyskredytacji szojgu lub zastraszenie putina.
 2. Mobilizacja wewnętrzna obywateli.
 3. Skłócenie USA i Ukrainy (bo USA prosiły Ukrainę o nieatakowanie celów poza strefą wojny).
 4. Pretekst do odwołania parad 9 maja
 5. Uzasadnienia dla eskalacji militarnej (najmniej prawdopodobne, bo co poza atomem i chemią rosji pozostało i czy potrzebuje do tego pretekstu?)

Nie mniej, jakoś nie mogę się powstrzymać przed porównaniem dwóch komunikatów z Kremla:
24.02.2022 „Kijów w trzy dni”.
03.05.2023 „putin nie doznał obrażeń”

Na froncie bez zmian. Niestety trzeba odnotować brutalny ostrzał w obwodzie chersońskim – jedna z rakiet uderzyła w dworzec kolejowy, inna w centrum handlowe (jedyne czynne w Chersonie). Zdjęcia skutków są drastyczne. Wyjątkowo dużo uderzeń w tyły rosjan.

👍 Dobre wieści:
⚆ Po tygodniach sporów UE uzgodniła plan wspólnego zakupu amunicji dla Ukrainy za 1 mld euro. Szczegóły porozumienia osiągniętego przez przedstawicieli UE nie są obecnie znane opinii publicznej.

⚆ Stany Zjednoczone ogłaszają nowy pakiet pomocy dla Ukrainy w wysokości 300 milionów dolarów, Biały Dom. Będzie zawierał:

▪️dodatkowa amunicja do HIMARS;
▪️haubice 155 mm;
▪️amunicja artyleryjska i czołgowa;
▪️ broń przeciwpancerna;
▪️Rakiety Hydra-70;
▪️broń strzelecka i amunicja;
▪️ciężarówki i przyczepy do transportu ciężkiego sprzętu;
▪️ części zamienne i inny sprzęt.

🌻+520 (191 940)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Bachmut

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – intensywniej działa ukraińska artyleria pod Kreminną

⚆ Okolice Bachmutu – trudna sytuacja w mieście, rosjanie nadal intensywnie szturmują w centrum i w okolicach drogi

⚆ Marijinka, Awdijewka – trwa obrona w obu miejscowościach. Linia frontu zmienia się w nich dynamicznie.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Silniejszy ostrzał pozycji rosjan na lewym brzegu Dniepru.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. sumski (atak bombami kierowanymi), czernihowski, charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
Około godziny 11:00 miał miejsce ostrzał Chersonia: trzy osoby zginęły, pięć zostało rannych, poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy i pokazało konsekwencje. Atak był przeprowadzony na jedyny działający hipermarket w mieście – minister spraw wewnętrznych Ukrainy, Kłymenko.

Ogólnie w wyniku ostrzałów w obwodzie chersońskim zginęło 18 osób a 22 zostały ranne.

🛸W nocy federacja rosyjska zaatakowała Ukrainę za pomocą 26 dronów „Shahed”. Obrona Powietrzna zestrzeliła 21 z nich. W ciągu dnia było kilka alarmów lotniczych.

😼We wsi Wołna w Kraju Krasnodarskim Federacji rosyjskiej, niedaleko Mostu Krymskiego, płonie skład ropy po uderzeniu drona.

😼Drony zaatakowały lotnisko wojskowe w obwodzie briańskim. rosjanie donoszą, że w ataku wzięło udział łącznie 5 maszyn, z czego dwie trafiły precyzyjnie w cel. W wyniku ataku uszkodzony został conajmniej jeden samolot AN-124 „Rusłan”.

😼Mospine (między Donieckiem a Iłowajskiem) – uderzenie w rosyjski skład amunicji

😼Biełgorod – Dron kamikadze zaatakował wieżę ciśnień. W wyniku ataku wieża została uszkodzona.

😼Obwód leningradzki – Bawełna na lotnisku w Gostylicach, gdzie w hangarach przechowywano śmigłowce.

😼Michajłówka (lewy brzeg Dniepru) uderzenie w kawiarnię w której świętowało 30 rosyjskich oficerów.

🏝Eksplozje w Feodozji na Krymie (podobno rosjanie strącili drona, który leciał w stronę morskiego terminalu naftowego).

☢️ rosjanie umieścili sprzęt, broń i materiały wybuchowe na terenie wydziału turbin 4. bloku energetycznego okupowanej elektrowni jądrowej Zaporoże, — MAEA.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Rzecznik Zełeńskiego Serhij Nikiforow mówi, że Ukraina nie ma informacji o tzw. nocnych atakach na Kreml. „Ale jak wielokrotnie powtarzał prezydent, Ukraina kieruje wszystkie dostępne siły i środki na wyzwolenie własnych terytoriów, a nie na atak obcych. Szczególnie zaskakujące jest sformułowanie państwa terrorystycznego. Atak terrorystyczny to zniszczone wejścia do domów w Dnieprze i Humaniu, czy rakieta w kolejce na stację w Kramatorsku i wiele innych tragedii. A to, co wydarzyło się w Moskwie, było oczywiście eskalacją sytuacji przed 9 maja. Spodziewałem się powitania ze strony naszych przeciwników” – powiedział Nikiforow.

⚆ Zełeński o ataku na Kreml: „Nie atakujemy putina ani Moskwy, walczymy na swoim terytorium, broniąc naszych wiosek i miast. Nawet na to nie mamy wystarczającej ilości broni… Dlatego nie zaatakowaliśmy putina, zostawmy go (międzynarodowemu) trybunałowi” – powiedział prezydent.

⚆ W Helsinkach Zełeński spotyka się z prezydentem Finlandii Sauli Niinisto – wspólna konferencja prasowa zaplanowana jest na 13:00. W dalszej części dnia prezydenci wezmą udział w szczycie przywódców nordycko-ukraińskich, na którym obecni będą także premierzy Szwecji, Norwegii, Danii i Islandii. Na spotkaniu będą rozmawiać o aktualnej sytuacji militarnej, wsparciu dla Ukrainy, perspektywach integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy oraz realizacji „formuły pokoju”.

⚆ Ukraina otrzyma samoloty po udanych akcjach ofensywnych – Zełeński. „Dlaczego wierzę, że będziemy mieli samoloty? Bo wkrótce czekają nas akcje ofensywne. A po nich na pewno dadzą nam samoloty” – powiedział prezydent Ukrainy podczas konferencji prasowej z prezydentem Finlandii Saulim Niinisto. Zełeński podał również cel swojej wizyty w Finlandii: „Jestem tutaj, aby przyjazne kraje jeszcze mocniej nas wspierały. I abyśmy mieli możliwość odniesienia sukcesu w naszych absolutnie uczciwych działaniach kontrofensywnych w celu wyzwolenia terytorium Ukrainy”.

⚆ Ukraina może i powinna zostać 33. członkiem NATO — Zełeński. Według ukraińskiego prezydenta Ukraina zdaje sobie sprawę, że dopóki trwa rosyjska agresja, nie jest możliwe przeprowadzenie jej procedury akcesyjnej. „Ale nie ma przeszkód, aby zaistniała decyzja polityczna co do algorytmu naszego wejścia do NATO” – podkreślił.

⚆ Po szczycie w Helsinkach przywódcy Danii, Islandii, Norwegii, Ukrainy, Finlandii i Szwecji wydali wspólne oświadczenie popierające europejską i euroatlantycką integrację Ukrainy.

⚆ Dywizja niemieckich systemów obrony powietrznej IRIS-T zniszczyła od października ubiegłego roku ponad 60 celów powietrznych – powiedział dowódca Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy generał broni Mykoła Oleszczuk.

⚆ „Od początku wojny nie zniszczono ani jednego systemu HIMARS” – Ministerstwo Obrony Ukrainy

⚆ Szefowa duńskiego rządu Mette Frederiksen powiedziała, że ​​sojusznicy kontynuują rozmowy na temat możliwości przekazania Ukrainie myśliwców F-16: „nie zamknęliśmy jeszcze tej sprawy”.

⚆ Atak na dach Kremla zorganizowali niezadowoleni z putina rosyjscy oligarchowie – Arachamija.

🌍Świat:

⚆ Ukraina ukrywa przed sojusznikami szczegóły nadchodzącej wiosennej kontrofensywy, starając się nie dopuścić do wycieku tajnych informacji, które mogłyby zaszkodzić operacji ofensywnej — Politico.

⚆ Wspólne śledztwo dziennikarzy z Europy Północnej wykazało, że rosyjskie statki co najmniej trzy razy odwiedzały obszary wybuchów na odnogach rosyjskiego gazociągu Nord Stream, ostatni raz na pięć dni przed incydentem.

⚆ Biały Dom przewiduje, że oczekiwana kontrofensywa wojsk ukraińskich zamieni się w „krwawą masakrę” — WP odnosząc się do rozmówców w rządzie.

⚆ Zełeński planował odwiedzi Niemcy 13 maja, donosi Bild. Kanclerz Olaf Scholz oficjalnie przyjmie Zełenskiego z honorami wojskowymi 14 maja. Następnie planowana jest rozmowa z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. Prezydent Ukrainy odwiedzi także Akwizgran, gdzie odbierze mu Nagrodę Karola Wielkiego.

⚆ Zełeński może odwołać swoją wizytę w Niemczech z powodu „wycieku” w mediach, pisze niemiecka publikacja t-online, powołując się na „źródła zbliżone do rządu Ukrainy”. Poinformowano, że strona ukraińska jest „zirytowana i rozczarowana”, że „bardzo wrażliwe informacje dotyczące bezpieczeństwa” zostały celowo opublikowane przez niemieckie media.

💩rosja i białoruś:

⚆ Eksplozje nad Kremlem wywołane przez dwa drony. Władze rosji oskarżaja Ukrainę o próbę zamachu na putina i wprowadzają zakaz używania dronów w Moskwie i Petersburgu.

⚆ W Kołomnie pod Moskwą zauważono kolejnego niezidentyfikowanego drona.

⚆ Reżim białoruski skazał opozycyjnego dziennikarza, jednego z założycieli kanału NEXTA na Telegramie, Romana Protasiewicza, na 8 lat więzienia – został oskarżony o spisek mający na celu przejęcie władzy. Dwóch kolejnych działaczy kanału Nexta, Jan Rudyk i Stepan Putyl, zostało skazanych zaocznie na odpowiednio 19 i 20 lat więzienia.

⚆ prigożyn twierdzi, że ukraińscy obrońcy przeszli do ofensywy i jego zdaniem w najbliższym czasie rozpocznie się „faza aktywna”.

⚆ FSB twierdzi, że schwytała grupę agentów GUR na Krymie, którzy przygotowywali zamach na kolaborantów. Na ich liście rzekomo znaleźli się krymski „premier” Aksjonow, „przewodniczący Rady Państwa” Konstantinow i „burmistrz” Jałty Pawlenko. Niektóre szczegóły strzelaniny na nagraniu wskazują, że wideo może być inscenizowane.

⚆ Sekretarz Rady Bezpieczeństwa rosji Patruszew, jeden z najbliższych doradców putina, powiedział w rozmowie z gazetą „Izwiestia”, że Amerykanie chcą zająć Syberię i przenieść się tam w przypadku erupcji wulkanu Yellowstone w Ameryce Północnej.

⌛ Rok temu (69):

⚆ Nic znaczącego się nie wydarzyło rok temu.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Kreml w ogniu

⚆ Kapitan HIMARS pozdrawia

⚆ Cezary od Danii mają kilka plusów wobec francuskich

⚆ jak białorusini drona zbić próbowali

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

 1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
 2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
 3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
 4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.