🪖Dzień 432 (1 maja 2023, 22:10) – pudrowanie

🪖Dzień 432 (1 maja 2023, 22:10) – pudrowanie

1 maja, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Nocny atak rakietowy był bardzo mocno “reklamowany” przez rosję jako masowy i wywołujący panikę w Ukrainie. W efekcie z 10 bombowców i 2 okrętów na morzu rosjanie wypuścili 18 rakiet z czego doleciały 3. Jedna w Pawłohrad gdzie miała znajdować się rafineria i magazyn paliwa rakietowego. Nie mniej – rakieta (lub jej resztki) spadła też na sektor cywilny. Zginęły 2 osoby a 40 jest rannych. To drugi, w krótkim czasie atak rakietowy rosji, ale zastanowiło mnie coś innego tym razem. Po pierwsze, Ukraińcy zaczęli ostrzegać o ataku około 21:00 a rakiety spadły o 3 nad ranem. To oznacza 6 godzin na przygotowanie obrony. Czemu? Bo rosjanie boją się trzymać bombowce bliżej granic Ukrainy i Tu-95 muszą startować z bardziej oddalonych lotnisk. Dodatkowo wychodzi na to, że jeden bombowiec skutecznie wystrzeliwuje niespełna 2 rakiety (było 10 bombowców, 2 okręty i 18 rakiet) a jeden Tu-95 może ich przenosić aż 16 (wariant MS). rosjanie zatem pudrują braki rakiet i wysłużenie sprzętu. No i bardzo się rosjanie dziwili, że podczas alarmów w Ukrainie nie ma już awaryjnego odłączenia prądu. Tylko ofiary tych ataków są realne i niewinne…

Na froncie – kurczy się obszar kontrolowany przez Ukraińców w Bachmucie. Aktualnie to około 10% miasta. Wprawdzie dziś były doniesienia o kontratakach, ale raczej jest to punktowe wyhamowanie rosjan w krytycznych punktach, a nie odwrócenie tendencji. Na pozostałych odcinkach jest bez znaczących zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Stany Zjednoczone wkrótce przekażą Ukrainie dodatkowy pakiet pomocy wojskowej, poinformował Biały Dom. Dodali, że USA przekazały już prawie wszystko, o co prosiła Ukraina do kontrofensywy.

🌻+450 (190 960)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Krytycznie w Bachmucie

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – bez zmian, większe starcia pod Torskim i lasach pod Kreminną.

⚆ Okolice Bachmutu – “W Bachmucie siły obronne zmusiły wroga do opuszczenia niektórych zajętych pozycji” – dowódca grupy wschodniej Sirskyj. Ponad 25 000 rosjan walczy z siłami ukraińskimi na kierunku Bachmut, a przeciwnik zaangażował do walki 65 czołgów, 450 bojowych wozów opancerzonych, 154 działa, 56 systemów salw rakietowych. To więcej niż armia Czech czy Węgier. Ich straty to niemal 100 zabitych dziennie.” – powiedział rzecznik Wschodniej Grupy Wojsk Czerewatyj.

Z tego co wiadomo to udało się nieco odpędzić rosjan pod Chromowym, ale nadal ciężko w mieście i niestety Ukraina kontroluje już około 10% miasta.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Pod Awdijewką walki w Pierwomajskim (a raczej w miejscu gdzie była ta wieś).

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak doniesień

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski i charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty): Ostrzelany Cherson. Wojska rosyjskie trafiły dzisiaj pociskami w niedziałającą szkołę w miejscowośc Lyzuniwka w obwodzie czernihowskim. W pobliżu znajdowało się 14-letnie dziecko, które zginęło w wyniku uderzenia rakietowego – Biuro Prezydenta Ukrainy.

🛸rosja wystrzeliła w nocy na Ukrainę 18 pocisków manewrujących Ch-101/Ch-555. Obrona Powietrzna Ukrainy zniszczyła 15 z nich – Dowództwo Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy

W wyniku ataku rakietowego w Pawłohradzie uszkodzonych zostało 19 budynków mieszkalnych, 25 domów prywatnych, 6 szkół, przedszkola i 5 sklepów. Zginęły 2 osoby, 40 jest rannych, w tym 5 dzieci.

Wszystkie pociski wystrzelone na Kijów zostały zniszczone przez Obronę Powietrzną. Nie ma zniszczeń ani ofiar.

😼 Wasyliwka, Michajłówka, Tokmak, Melitopol (hotel w którym mieszkali rosyjscy wojskowi)
🛡Na terenach okupowanych pracownicy rosyjskich służb specjalnych przebierają się w cywilne ubrania i udają zwykłych ludzi w celu odnalezienia partyzantów lub niezadowolonych z obecności rosjan. Poinformowało o tym Centrum Narodowego Oporu.

🏝Okupanci na Krymie twierdzą, że ich obrona przeciwlotnicza zestrzeliła drona na zachodzie półwyspu. Tak zwany „przywódca” Sewastopola Razwożajew twierdzi, że „siły floty we współpracy z siłami obrony powietrznej odpierają teraz atak wrogich dronów”. Wcześniej anonimowe kanały Telegramu na Krymie informowały, że we wsi Zaozerne koło Eupatorii na niebie widoczne były ślady charakterystyczne dla systemów obrony przeciwlotniczej.

⚡️Ministerstwo Energii poinformowało, że w wyniku nocnych ostrzałów okupantów doszło do znacznych uszkodzeń infrastruktury sieciowej w obwodach dniepropietrowskim i chersońskim – część odbiorców została odcięta. Ministerstwo dodało, że całkowite naprawienie szkód potrwa kilka dni.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński przedstawił Radzie Najwyższej projekty ustaw o przedłużeniu stanu wojennego i mobilizacji na Ukrainie na kolejne 90 dni od 20 maja.

⚆ Minister obrony Reznikow jest pewien, że Ukraina otrzyma nowoczesne myśliwce z USA. „Dlaczego jest opóźnienie? Partnerzy (teraz ich nie usprawiedliwiam, ale wyjaśniam) są bardzo praktyczni w podejmowaniu decyzji: są odpowiedzialni za to, co nam dać. Co to znaczy? Jeśli zdecydują się podarować nam np. M777 (red. działa, które Ukraina już ma), dalej pomagają nam w utrzymaniu ich w dobrym stanie (zapasowe lufy, koła, części zamienne). Jeśli zdecydują się przekazać nam samoloty (zamówić nowe lub przekazać istniejące, które należy wycofać ze służby bojowej), przygotowanie ich, wyszkolenie naszych pilotów, dalsze utrzymanie samolotów w stanie bojowym i zapewnienie im rakiety i bomby. To bardzo kosztowna historia. Nawet system Patriot kosztuje ponad miliard plus koszt rakiet, a jeden samolot kosztuje około 120 milionów, a potem trzeba go utrzymać. Dziesięć samolotów – już miliard dwieście. Dlatego kalkulując swoje możliwości budżetowe, rozumieją, że będą potrzebować zgody Kongresu, podatnicy muszą się na to zgodzić, a jednocześnie nie mogą zmniejszać poziomu pomocy, którą wciąż otrzymujemy” – podkreślił minister.

⚆ Wicepremier Wereszczuk poradziła mieszkańcom okupowanych terytoriów: nie bierzcie rosyjskich paszportów, nie współpracujcie z wrogiem, zamiast tego wyjedźcie, jeśli to możliwe, lub czekajcie na Siły Zbrojne.

⚆ Dowódca Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy generał broni Mykoła Oleschuk pokazał zdjęcie samolotu szturmowego Su-25 uzbrojonego w amerykańskie pociski powietrze-ziemia Zuni. Te pociski są przeznaczone do uderzania w cele naziemne, fortyfikacje, inne obiekty i kolumny sprzętu wroga w marszu. Mają większy zasięg i większą siłę rażenia niż stosowane dotąd przez ukraińców post-sowieckie odpowiedniki. W styczniu Stany Zjednoczone zadeklarowały przekazanie 4000 tych pocisków.

⚆ Przyjęty przez Radę w kwietniu projekt ustawy o przywróceniu wypłat wojskowym na poziomie 30 tys. hrywien w 2023, nie określa źródeł pokrycia tego wydatku i może spowodować zwiększenie deficytu budżetowego o 4 mld hrywien. – przedstawiciel Ministerstwa Finansów Wahram Stepanian.

⚆ Odbyły się pogrzeby zabitych w Humaniu w wyniku poprzedniego ataku rakietowego rosji.

⚆ Tego lata w obwodzie mikołajowskim będzie zakaz wstępu na plaże Morza Czarnego ze względu na zagrożenie minami, to samo dotyczy lasów. Jednocześnie udostępnione zostaną do rekreacji wewnętrzne zbiorniki wodne.

⚆ Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała wrogiego informatora, który „przekazywał” informacje o obronie zakładów w obwodzie odeskim do Federacji rosyjskiej. Sprawcą był pracownik jednego z lokalnych zakładów chemicznych.

🌍Świat:

⚆ Armenia, Brazylia, Chiny i Kazachstan uznały rosję za agresora. Kraje te głosowały „za” rezolucją A/77/L.65. Dokument „Współpraca między ONZ a Radą Europy” mówi o „bezprecedensowych wyzwaniach”, jakie stoją przed Europą „po agresji Federacji rosyjskiej na Ukrainę, a wcześniej na Gruzję”.

⚆ Republika Południowej Afryki zaprosi putina na szczyt BRICS przez Zoom, a nie osobiście, po tym, jak ICC wyda nakaz aresztowania rosyjskiego prezydenta — Sunday Times.

⚆ Finlandia pozwoli USA na umieszczenie w kraju swoich baz wojskowych, Umowa o współpracy obronnej (DCA) między Finlandią a Stanami Zjednoczonymi przewiduje możliwość obecności amerykańskiego personelu wojskowego i sprzętu wojskowego na terytorium Finlandii, a także prowadzenia ćwiczeń wojskowych.

⚆ rezydent RP Andrzej Duda obiecał, że Warszawa dołoży wszelkich starań podczas swojej prezydencji w Radzie UE w pierwszej połowie 2025 roku, aby Ukraina i Mołdawia stały się członkami unii.

⚆ W ciągu ostatnich 5 miesięcy rosja straciła ponad 100 000 żołnierzy na kierunku Bachmut, w tym ponad 20 000 zabitych w bitwach, z czego prawie połowa to żołnierze „Wagnera”, powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Kirby.

💩rosja i białoruś:

⚆ Na terenie rosji w obwodzie leningradzkim wysadzono w powietrze podporę linii energetycznej, na drugiej podporze znaleziono ładunek wybuchowy, ale rosjanie twierdzą, że zagrożenie już wyeliminowali.

⚆ W obwodzie briańskim Federacji rosyjskiej pociąg z produktami ropopochodnymi wykoleił się z powodu „niezidentyfikowanego urządzenia wybuchowego”. Pociąg miał 60 wagonów załadowanymi produktami ropopochodnymi i drewnem. Na miejscu wybuchł również pożar.

⚆ W mieście Borzya w regionie Zabajkalskim Federacji rosyjskiej ponownie płoną domy. Ogień natychmiast objął 9 budynków i dach sklepu. Ogień zagraża mieszkańcom wieżowców – trwa ich ewakuacja. Gaszenie pożaru nie jest łatwe ze względu na silny wiatr.

⌛ Rok temu (67):

⚆ Mariupol – po niemal tygodniu intensywnych bombardowań udało się rozpocząć ewakuację cywili z zakładu Azovstal.

⚆ Wczoraj wieczorem ukraińcy zlikwidowali kolejnego generała pod Iziumem – Simonowa. Wraz z nim w budynku było około 100 oficerów. Był tam również główno-dowodzący inwazją Gerasimow. Został on ranny.

⚆ Wyspa węży – siły ukraińskie ponownie ostrzelały instalacje rosjan na wyspie. W kierunku wyspy zmierzają okręty rosyjskie.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Takie coś przyleciało do Ukrainy jako imitacja celu dla obrony przeciwlotniczej

⚆ Bachmut

⚆ Szybki lot i biały dym

⚆ rosyjski T-90M dostał za swoje

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.