🪖Dzień 429 (28 kwietnia 2023, 23:20) – Nocny atak rakietowy

🪖Dzień 429 (28 kwietnia 2023, 23:20) – Nocny atak rakietowy

28 kwietnia, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Około 3 nad ranem rosja zrealizowała kolejny atak rakietowy na Ukrainę. Na cel wzięła 4 miasta. Z 23 rakiet doleciały tylko 2 i zabrały 23 życia (4 dzieci). Patrząc na zdjęcia trudno pisać, że poprzedni atak był dawno, że 21 z 23 to dobry rezultat obrony, że 23 rakiety to dużo mniej niż pierwsze ataki w których rakiet bywało 150. Na pewno rosyjskie ministerstwo obrony cieszyło się, bo opublikowało komunikat z hasłem “Prosto w cel” jako komentarz do ataku.

Dobrze skomentowali to amerykanie – rosjanie nie nauczyli się jeszcze, że im bardziej próbują terroryzować Ukraińców, tym bardziej rośnie ich opór.

Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Ukraińscy czołgiści rozpoczęli już szkolenie na Leopardach 1, 80 takich czołgów będzie sukcesywnie przekazywanych Ukrainie od połowy 2023 roku – poinformował minister obrony Niemiec Pistorius.

⚆ Działa samobieżne CAESAR z Danii dotarły już na Ukrainę, – minister obrony Reznikow. Wcześniej zapowiedzieli, że przekażą Ukrainie wszystkie 19 swoich instalacji.

⚆ Źródła greckie donoszą o przekazaniu Ukrainie systemu obrony przeciwlotniczej S-300PMU1, który wcześniej znajdował się na Krecie.

⚆ Niemcy zaoferowały produkcję 250 000 pocisków artyleryjskich, co stanowi jedną czwartą z miliona amunicji kalibru 155 mm, którą UE planuje wyprodukować dla Ukrainy, napisał właśnie Frankfurter Allgemeine Zeitung. Pociski będą produkowane przez Rheinmetall, tę samą firmę, która produkuje Panzerhaubitze 2000 i Skynex. Firma obiecuje, że może wyprodukować jeszcze więcej, choć oczywiście nie całość trafi do ukraińskich arsenałów.

⚆ Ukraina otrzyma wyprodukowane w Pakistanie MANPADY Anza Mk-II. To jest MANPADS trzeciej generacji oparty na chińskim QW-1 — The Economist Time

🌻+540 (189 460)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Krytycznie w centrum Bachmutu

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – wzmogły się masowe ataki wokół Kreminnej.

⚆ Okolice Bachmutu – w centrum rosjanie znów się przesunęli, na flankach nieco lepiej ale nadal bardzo ciężko.

⚆ Marijinka, Awdijewka – szturmy rosjan mniejsze, linia bez zmian.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak doniesień

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny:
rosjanie przeprowadzili dzisiaj nalot na tereny obwodu czernihowskiego graniczące z federacją rosyjską za pomocą kierowanych bomb lotniczych.

Odnotowano 3 „przyloty”. Uszkodzonych zostało 8 budynków infrastruktury cywilnej, z czego 2 stanęły w ogniu.

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty): Donieck (7 ofiar), Cherson (1 ofiara)
🛸rosja wystrzeliła na Ukrainę łącznie 23 pociski manewrujące X-101/X-555 — 21 z nich zostało zestrzelonych przez Obronę Powietrzną. Zniszczone zostały również dwa drony.
▪️Dniepr: Zniszczony został dom prywatny i hurtownia budowlana. Zginęła 2 letnia dziewczynka i 31 letnia kobieta. 3 osoby zostały ranne.

▪️Humań, obwód czerkaski: Około 5 rano rakieta uderzyła w dziewięciopiętrowy budynek mieszkalny: obecnie wiadomo o 23 zabitych i 17 rannych, na miejscu nadal działają ratownicy.

▪️Ukrainka, obwód kijowski: budynek mieszkalny został zniszczony w wyniku upadku odłamków rakiet. Ranna została dziewczynka.

▪️Kijów: Obrona Powietrzna zniszczyła nad stolicą Ukrainy 11 rakiet i 2 drony.

🏝 rosjanie wyprowadzili sprzęt wojskowy z bazy koło wsi Miedwiediwka w rejonie Dżankoj na Krymie i wykopali tam nowe okopy – Schemy. Zdjęcia z października 2022 roku i stycznia tego roku pokazują, że w tym rejonie znajdowały się pojazdy opancerzone i artyleria. Na zdjęciu z 25 kwietnia brakuje tego sprzętu. Na jednym ze zdjęć widać też liczne rowy wykopane w pobliżu miejsca rozstawienia sprzętu.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Jesteśmy gotowi do kontrofensywy, czekamy na pogodę i decyzję dowództwa, – Reznikow.

⚆ Minister kultury Tkaczenko powiedział, że Ministerstwo Kultury rozważa „pewną regulację” komunikatora Telegram, a także próbuje ocenić jego interakcję z państwem.

⚆ Do obwodu kijowskiego przyjechali prezydenci Czech i Słowacji. Czechy, Słowacja i Ukraina podpisały deklarację, w której potwierdziły gotowość wsparcia Kijowa na drodze do członkostwa w NATO i UE oraz przyczynienia się do bezpieczeństwa Ukrainy przed przystąpieniem do Sojuszu.

⚆ Prezydent Czech Petr Pavel powiedział, że Ukraina zasłużyła na członkostwo w NATO: „opór wobec agresji Federacji rosyjskiej uczynił z Ukrainy przykład dla nas wszystkich”. Ukraina i Czechy przygotowały sześć projektów wspólnej produkcji broni i amunicji, naprawy samolotów szkoleniowych i czołgów z możliwością pełnej realizacji prac produkcyjnych na terytorium Ukrainy – Petr Pavel.

⚆ Zełeński poprosił Załużnego o wysłanie tylnych komisarzy wojskowych z centrów kompletowania armii na front i umieszczenie w ich miejsce rannych żołnierzy, powiedział minister obrony Reznikow.

⚆ Rada Obwodu Winnickiego wypowiedziała umowy dzierżawy gruntów z UPC Patriarchatu Moskiewskiego.

⚆ Minister obrony Reznikow powiedział, że nie może potwierdzić ani zaprzeczyć użyciu systemów obrony powietrznej Patriot tej nocy podczas zmasowanego ataku rakietowego ze strony rosjan, aby nie zdradzić ich lokalizacji. Rzecznik Sił Powietrznych Ihnat przypomniał, że wojsko nigdy nie ujawnia, jaki rodzaj uzbrojenia działa i w jakim kierunku, aby nieprzyjaciel nie wyciągnął odpowiednich wniosków.

⚆ „Musimy wyrzucić rosję z nieba”: szef MSZ Kułeba prosi przyjaciół Ukrainy o przyspieszenie przyjęcia decyzji o szkoleniu ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16.

⚆ We wczorajszym ostrzale Mikołajowa rosjanie użyli rakiet Iskander-K. To nowa taktyka, wykorzystująca fakt, że Iskander startuje z ziemi, leci nisko nad ziemią, przez co jest trudny do namierzenia i strącenia.

⚆ “Kontrofensywy nie należy uważać za decydującą bitwę” – powiedział szef MSZ Kułeba. „Decydująca bitwa to ta, która doprowadzi do całkowitego wyzwolenia terytoriów Ukrainy. Taki wniosek można wyciągnąć na końcu, a nie na początku bitwy” – dodał minister.

⚆ Zełeński skrytykował wprowadzenie przez niektóre państwa europejskie zakazu importu ukraińskich produktów rolnych. „Podkreślam, że to nie tylko narusza istniejącą umowę stowarzyszeniową między Ukrainą a Unią Europejską, ale także daje Kremlowi niebezpieczną nadzieję. Nadzieję, że w naszym wspólnym europejskim domu czyjeś błędne decyzje mogą przeważyć nad wspólnymi interesami” – powiedział prezydent.

⚆ Lekarka z Mariupola przekazała rosjanom ciężko rannych ukraińskich żołnierzy. W czasie okupacji miasta Mariupol wojsko rosyjskie zajęło budynki Regionalnego Szpitala Intensywnej Terapii. W tym czasie przebywało tam co najmniej 7 żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy. Aby ukryć ten fakt przed okupantem, personel placówki medycznej przebrał ukraińskich obrońców w cywilne ubrania. Jednak okulista z oddziału mikrochirurgii oka, wspierający działania państwa agresora, podczas wizyty lekarskiej przekazała rosyjskiemu wojsku informacje o miejscu pobytu ciężko rannych i chorych żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy. Okupanci wzięli obrońców do niewoli.

🌍Świat:

⚆ Komisja Europejska osiągnęła porozumienie z Bułgarią, Węgrami, Polską, Rumunią i Słowacją w sprawie ukraińskich produktów rolnych. KE zaproponowała wprowadzenie zakazu importu 4 rodzajów produktów: pszenicy, kukurydzy, rzepaku i nasion słonecznika. Lista nie obejmuje oleju słonecznikowego. UE przeznaczy również pakiet wsparcia w wysokości 100 mln euro dla poszkodowanych rolników w 5 państwach członkowskich. W zamian za to pięć krajów UE zniesie jednostronne zakazy importu ukraińskich produktów.

⚆ Ambasadorowie Unii Europejskiej zgodzili się przedłużyć o kolejny rok zniesienie unijnych ceł importowych na ukraiński eksport w celu wsparcia ukraińskiej gospodarki.

⚆ Papież przybył na Węgry: spotka się z Orbánem i porozmawia z nim o Ukrainie.

⚆ W sprzedawanych przez Iran do rosji dronach Shahed-136 znaleziono silnik oparty na niemieckiej technologii wykradzionej prawie 20 lat temu – CNN powołując się na brytyjską organizację Conflict Armament Research (CAR).

⚆ Polska podpisała umowę z Wielką Brytanią na 2,4 mld euro na dostawę do Polski najnowocześniejszego brytyjskiego systemu obrony powietrznej.

⚆ rosja nie będzie miała wystarczających sił do kontrolowania okupowanych terytoriów – Radio Swoboda w odniesieniu do „wyciekłych” dokumentów Pentagonu.

⚆ USA przekazały Ukrainie czujniki promieniowania do wykrywania wybuchów jądrowych, – The New York Times. Według publikacji celem jest upewnienie się, że jeśli rosja zdetonuje broń radioaktywną na terytorium Ukrainy, zostanie udowodniona odpowiedzialność Moskwy za to. Sieć czujników jądrowych jest rozmieszczana „w całym terenie” i będzie w stanie scharakteryzować rozmiar, lokalizację i skutki każdej eksplozji jądrowej.

💩rosja i białoruś:

⚆ Dożywocie za zdradę, pozbawienie obywatelstwa za rozpowszechnianie „fejków” i dyskredytowanie armii oraz do 20 lat więzienia za sabotaż: te i inne ustawy zostały podpisane przez putina 28 kwietnia.

⚆ szojgu spotkał się z szefem chińskiego Ministerstwa Obrony Li Shangfu w New Delhi, gdzie odbywa się spotkanie ministrów obrony państw członkowskich Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SCO) .

⚆ rosjanie zaczęli używać irańskich przeciwpancernych kompleksów rakietowych „Dehlavieh” na polu bitwy, — Blog obronny. Ten ppk jest odpowiednikiem rosyjskiego „Korneta”. Wyróżnia się charakterystyczną kolorystyką – czerwonym paskiem na przodzie kontenera startowego.

⚆ Nieznany dron został zauważony na moskiewskim lotnisku Domodiedowo.

⌛ Rok temu (64):

⚆ Z dobrych wieści: Siły Ukraińskie odbiły dwie miejscowości pod Charkowem, wysadzono most pod Melitopolem którym szły dostawy armii rosyjskiej na wschodnią część korytarza Krymskiego (oraz część torów w kierunkach północnych), coraz więcej rakiet wystrzeliwanych przez rosjan jest skutecznie zbijanych przez siły ukraińskie – dziś conajmniej 3 nad Odesą a od początku wojny około 20 w okolicach Lwowa. Wczoraj ukraińskim siłom udało się wyłączyć nadawanie rosyjskiej propagandy w Chersonie. Ukraina otrzyma KOLOSALNĄ pomoc finansową z USA – 10x większą od dotychczasowej (część tego budżetu przypadnie sojusznikom). USA zniosło też ograniczenia w dzieleniu się danymi wywiadowczymi. Dotychczas nie dzielili się tylko informacjami, które dotyczyły terytorium rosji.

⚆ Z gorszych wieści: rosjanie mozolnie i z wielkimi stratami poszerzają swoją strefę wpływów na wschodniej części frontu (od Iziumu po obwód ługański). Dziś po raz pierwszy od dawna na Kijów spadły dwie rakiety. W sumie rosja wystrzeliła ich na Ukrainę około 1900. Źle też w MAriupolu – po intensywnym ostrzale specjalnymi bombami zawaliła się część podziemnego szpitala obrońców. Są zabici i ranni.

⚆ Niemiecki parlament zatwierdził dostawy ciężkiej broni do Ukrainy

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Dopalanie złomu

⚆ Uderzenie rosjan w Geparda (otrzymał minimalne uszkodzenia i funkcjonuje)

⚆ “Moich sąsiadów już nie ma.”

⚆ “Za Umań”

⚆ wagnerowcy w okopach pod Bachmutem

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.