🪖Dzień 427 (26 kwietnia 2023, 23:30) – 369 000

🪖Dzień 427 (26 kwietnia 2023, 23:30) – 369 000

26 kwietnia, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

369 000 rosjan aktywnie walczy przeciwko Ukrainie. Takie dane podało Ukraińskie Ministerstwo Obrony. Na inwazję rosja przygotowała około 180 000 zatem patrząc na licznik “słoneczników” armia z którą mierzy się Ukraina to ponad pół miliona żołnierzy, z czego 1/3 to już wspomniane “słoneczniki”. Oczywiście w rosji ludzi wiele i putin zadba o ich stały napływ do wojska. Dla porównania – hitler na początku II wojny światowej dysponował armią ponad 3 mln żołnierzy (w szczytowym momencie było to 10 mln). Podczas wojny w Afganistanie rosja zaczynała z 80 000 żołnierzy (a w sumie zaangażowała ponad 600 000). Ważna też jest inna liczba. rosjanie dysponują aktualnie niemal 6000 jednostkami broni ciężkiej. Tej Ukraina otrzymała od innych krajów nieco więcej bo ponad 6200 sztuk (od początku konfliktu, więcej na infografice). Do tego ma jeszcze to co zdobyła od rosjan i to co miała w dniu inwazji (i co ocalało). Mimo rozwoju techniki wojennej to jednak liczba i jakość piechoty wywiera decydujący wpływ na przebieg frontu. Dlatego do pełnego “równania” brakuje informacji o siłach ukraińskich. Te punktowo powinny być większe kilkukrotnie aby ofensywa odniosła sukces.

Z ważnych informacji należy odnotować, że Zełeński rozmawiał z Xi. Z poziomu dyplomatycznych oświadczeń trudno wywnioskować coś jednoznacznego, ale ruch Chin jest ewidentny (wysyłają swojego “obserwatora” do Kijowa) lecz zapewne nie przyniesie niczego w krótkim horyzoncie czasowym. Chiny bardzo się pilnują by pozostać w pozycji środkowej w tej wojnie, a mogliby znacznie więcej.

Linia frontu bez zmian.

Infografika z podsumowaniem otrzymanej przez Ukrainę broni (dane szacunkowe na bazie publicznych informacji)

👍 Dobre wieści:
⚆ Centrum obsługi i naprawy czołgów Leopard 2, które partnerzy przekazują Ukrainie, rozpocznie pracę w Polsce w maju – poinformował minister obrony RP.

⚆ Doszło do kolejnej wymiany więźniów – Ukraina odzyskała 44 osoby. Wśród nich jest 36 szeregowych i sierżantów oraz 6 oficerów. Są to żołnierze, straż graniczna, gwardia narodowa, marynarze. Zwolniono też dwóch cywilów.

⚆ Słoweński rząd dostarczył Ukrainie 20 transporterów opancerzonych Valuk w warunkach całkowitej tajemnicy – podaje słoweński portal 24UR, powołując się na własne źródła.

⚆ Dowódca Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie generał Cavoli jest przekonany, że Ukraina otrzyma na czas obiecany sprzęt do kontrofensywy — „ponad 98% pojazdów bojowych obiecanych Kijowowi zostało już dostarczonych”.

⚆ Systemy obrony powietrznej Skynex są już na służbie bojowej na Ukrainie — premier Szmyhal. Skynex to system obrony powietrznej krótkiego zasięgu. Jest w stanie niszczyć grupy dronów, a także samoloty i pociski manewrujące.

🌻+640 (188 410)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Krytycznie w Bachmucie i wokół niego

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – ataki rosjan na Biłohoriwkę i Torskie, ale bez sukcesu.

⚆ Okolice Bachmutu – Głównie trwają walki o Chromowe bo to tu biegnie ostatnia, przejezdna droga zaopatrzeniowa do miasta. Szturmy mają miejsce 8-10 razy na dzień i rosjanie mają przewagę w artylerii i lotnictwie. Również w centrum miasta rosjanie przemieścili się nieco dalej na zachód.

⚆ Marijinka, Awdijewka – obrona trwa, linia frontu bez zmian.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Pojedynki artyleryjskie koło Kopani, punktowe starcua koło Nesterjanki i Nowodaniływki.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: czernihowski, sumski, charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty): Orichów (jedna ofiara)
🛸W obwodzie chersońskim zniszczono 5 rosyjskich dronów “Lancet” (dość groźnych rosyjskich dronów Kamikaze)
🏝Eksplozje w centrum i na północy Sewastopola.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Dziś Zełeński odbył rozmowę telefoniczną z przywódcą Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem. Oświadczenie Zełeńskiego na Twitterze: “Odbyłem długą i ważną rozmowę telefoniczną z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Wierzę, że to wezwanie, jak również powołanie ambasadora Ukrainy w Chińskiej Republice Ludowej, da potężny impuls do rozwoju naszych stosunków dwustronnych”. Przywódca Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping zaś powiedział podczas rozmowy telefonicznej z Zełenskim, że Chiny wyślą na Ukrainę specjalnego przedstawiciela chińskiego rządu ds. euroazjatyckich w Ukrainie. Celem wizyty będzie pogłębiona komunikacja ze wszystkimi stronami w sprawie politycznego uregulowania wojny na Ukrainie.

⚆ Zełeński mianował byłego Ministra Przemysłów Strategicznych Pawła Riabikina Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Ambasadorem Ukrainy w Chińskiej Republice Ludowej.

⚆ Przeciwko Ukrainie walczy 48 rosyjskich brygad i 122 pułki.  W sumie jest to około 369 000 żołnierzy i około 5900 jednostek broni ciężkiej – poinformowało centrum prasowe Ministerstwa Obrony Ukrainy.

⚆ Bachmut odwiedził dowódca SSO (Siły Specjalne) Wiktor Chorenko – zapoznał się z aktualną sytuacją i rozmawiał z żołnierzami jednostek SSO broniących miasta. (na foto tytułowym)

⚆ Wiceminister obrony Hanna Maliar poinformowała, że okupanci próbują zmienić skład etniczny okupowanych terytoriów Ukrainy i przenoszą grupy etniczne z odległych regionów rosji na Ukrainę.

⚆ Przedstawiciele rosji odmówili zezwolenia na ruch statków do/z portów morskich Ukrainy wzdłuż korytarza zbożowego i związanych z tym ładunków żywności drogą morską — Marynarka Wojenna Sił Zbrojnych Ukrainy.

⚆ Dziś 37. rocznica katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu.

⚆ Siły Zbrojne Ukrainy przygotowują niespodziankę dla okupantów w Bachmucie i nikt nie zamierza wycofać wojsk z miasta – powiedział szef służby prasowej 10. górskiej brygady szturmowej „Edelweiss”.

⚆ “Sprawa kontrofensywy Sił Zbrojnych jest zamknięta. Kiedy się zacznie – zrozumiesz” – sekretarz RBNiO Daniłow na antenie TV. „Kiedy się zacznie, zobaczysz wszystko. Ty i ja zrozumiemy, że zaczęło się to, czego oczekiwaliśmy. Gdzie i kiedy – to pytanie jest dziś całkowicie zamknięte.”

⚆ Korespondent włoskiego wydania La Repubblica Corrado Zunino i jego ukraiński asystent Bohdan Bityk zostali, jak mi powiedziano, trafieni prawdopodobnie przez rosyjski dron w rejonie, gdzie znajduje się osławiony most Antonowski na wyjeździe z Chersona. Korespondent jest ranny – w szpitalu. Jego asystent Bohdan Bityk został poważnie ranny i lekarzom nie udało się go uratować. Poinformowała o tym gazeta La Repubblica, dla której pracowała grupa.

🌍Świat:

⚆ Po rozmowie Xi z Zełeńskim chiński MSZ powiedział, że „w kryzysie ukraińskim Chiny zawsze stoją po stronie pokoju” i że ich głównym stanowiskiem jest „ułatwianie negocjacji pokojowych”. „Chiny nie stworzyły ukraińskiego kryzysu i nie są w nim stroną. Jako stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ i odpowiedzialne duże państwo, Chiny nie będą siedzieć bezczynnie, dolewać oliwy do ognia, a tym bardziej nie będą wykorzystywać sytuacji dla własnych korzyści” – powiedziała rzeczniczka chińskiego ministerstwa.

⚆ W Waszyngtonie przedstawiono ponadpartyjny projekt uchwały Izby Reprezentantów w sprawie “Warunków zwycięstwa Ukrainy w wojnie z rosją” – dotyczy on przywrócenia granic z 1991 roku, integrację z NATO, wypłacenie reparacji i pociągnięcie rosji do odpowiedzialności.

⚆ Szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock zignorowała Radę Bezpieczeństwa ONZ, żeby nie słuchać „kłamliwego show” Ławrowa — Bild.

⚆ Czeski minister spraw zagranicznych Jan Lipavsky w odpowiedzi na uwagi Ławrowa na temat czeskiego prezydenta nazwał rosyjskiego ministra błaznem i powiedział, że kierownictwo terrorystycznej Federacji rosyjskiej powinno stanąć przed trybunałem.

⚆ Kancelaria Prezydenta Republiki Południowej Afryki poinformowała, że ​​kraj nie planuje wystąpienia z Międzynarodowego Trybunału Karnego w związku z brakiem zgody na nakaz aresztowania putina – po tym, jak Prezydent Republiki Południowej Afryki złożył publiczne oświadczenie o takich zamiarach.

⚆ Prezydent Włoch Sergio Mattarella stwierdził, że pokój po wojnie musi być sprawiedliwy dla Ukrainy, a także opowiedział się za jak najszybszym przystąpieniem kraju do Unii Europejskiej.

⚆ Polska chce wprowadzić zakaz importu zboża z Ukrainy przynajmniej do końca roku – powiedział minister rozwoju i technologii RP Waldemar Buda.

⚆ Włochy pomogą Ukrainie jak najszybciej spełnić kryteria niezbędne do pełnego członkostwa w UE i przyspieszyć proces rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych – premier Georgia Meloni.

⚆ Czechy wprowadziły sankcje wobec zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej patriarchy Cyryla, który popierał inwazję na Ukrainę. Patriarcha Cyryl został pierwszą osobą, którą Republika Czeska dodała do swojej narodowej listy sankcyjnej.

⚆ Ambasadorowie UE po raz kolejny nie mogli dojść do porozumienia w sprawie wspólnych zakupów amunicji dla Ukrainy – donosi RMF FM.

⚆ W stolicy Cypru Nikozji zapalił się budynek rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury – według naocznych świadków obrzucono go koktajlami Mołotowa.

⚆ Prezydent Turcji Erdogan miał prawdopodobnie zawał mięśnia sercowego, – tureckie media. Wczoraj podczas transmisji na żywo Erdoğan źle się poczuł, zaczął mdleć, wywiad został przerwany. Następnie Erdoğan odwołał swoją podróż wyborczą po miastach Turcji.
Wiadomo, że trafił do szpitala.

💩rosja i białoruś:

⚆ Oskarżony o zdradę Wiktor Medwedczuk, mieszkający w rosji po wymianie jeńców, stworzył „ruch polityczny” „Druga Ukraina” i ściąga do niego uciekinierów z Ukrainy.

⚆ Podobno do sieci „wyciekła” rozmowa rosyjskiego miliardera Romana Trocenki i biznesmena Nikołaja Matuszewskiego, w której sformułowanie: „rosja, którą tak szczerze kochamy, znalazła się w szponach jakichś szumowin”.

⚆ rosja uznała 10 przedstawicieli ambasady Norwegii w Moskwie i aparatu attaché obrony za niemile widzianych na swoim terytorium w odpowiedzi na decyzję Oslo o wydaleniu 15 dyplomatów z ambasady rosji w Norwegii.

⚆ Samolot MiG-31 rozbił się w obwodzie murmańskim Federacji rosyjskiej — rosyjskie Ministerstwo Obrony twierdzi, że był to lot szkolny. Zaznaczono, że obaj piloci katapultowali się i zostali ewakuowani.

⚆ prigożin obawia się, że siły ukraińskie niebawem będą w stanie przeciąć flanki rosyjskie wokół Bachmutu, ponieważ znowu brakuje im amunicji, ginie znacznie więcej jego ludzi niż zwykle, i w takich warunkach wagnerowcy wytrzymają jeszcze kilka tygodni. prigożyn obwinia za to „ludzi z góry”, którzy podejmują decyzje i po raz kolejny posądza o zdradę.

⚆ Eksplozja w Sankt Petersburgu

⌛ Rok temu (62):

⚆ Niepokoje wokół Naddniestrza. Duże straty rosjan w okolicach Iziumu, Popasnej i Chersona. Linia frontu bez zmian.

⚆ W amerykańskiej bazie Ramstein w Niemczech odbyło się spotkanie ministrów obrony 40 krajów – omawiana była pomoc wojskowa dla Ukrainy ale i koordynacja działań państw w celu jak najszybszego zakończenia wojny. Tymczasem rosjanie nadal grożą – dziś zagrozili uderzeniami rakietowymi na główne ośrodki decyzyjne w Kijowie, oraz powiedzieli, że widzą ryzyko „konfliktu nuklearnego”.

⚆ W Kijowie zdemontowano pomnik przyjaźni bratnich narodów. W Kijowie planowany jest demontaż około 60 pomników, płaskorzeźb i znaków związanych ze związkiem radzieckim oraz rosją.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Mariupol – zdjęcia satelitarne z później jesieni 2022

⚆ 20 sekund nad Bachmutem

⚆ Nowy dron torpeda Ukraińców

⚆ Patrioty w Ukrainie

⚆ Wyjazd ukraińskich żołnierzy ze szkolenia w Kanadzie

⚆ Szturm rosyjskich pozycji – miejsce nieznane

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.