🪖Dzień 425 (24 kwietnia 2023) – Zuchwali

🪖Dzień 425 (24 kwietnia 2023) – Zuchwali

25 kwietnia, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

“90% elitarnych wojsk rosyjskich przestało istnieć w wyniku wojny” – twierdził rok temu Christo Grozev – Bułgarski dziennikarz i analityk (jeden z wiodących śledczych w Bellingcat w tematach rosyjskich). Rok później mamy podobne informacje, a rosjanie jakby się nie kończą. Nadal masa ich idzie na Bachmut, Awdijewkę i Marijinkę. To się nie zmieni, ale przez ten rok wiele się zmieniło – są i dostawy broni i szkolenia ekip, które może nie są takie jak byśmy sobie wyobrażali, ale są. Są też własne “wynalazki” Ukraińców. Conajmniej dwa z tych “wynalazków” zawitały w nocy do Sewastopola i conajmniej jeden z tych morskich dronów zdetonował w pobliżu miejsca stacjonowania rosyjskich okrętów. Kolejne dwa latające wynalazki znaleziono dziś pod Moskwą (trzeciego nie liczę bo to komercyjny dron). Washington Post ujawnił dziś, że amerykanie musieli hamować Ukraińców z ich pomysłami na jeszcze bardziej zuchwałe akcje (jak uderzenia dronami w Kreml). Czy te działania coś realnie zmieniają? Te w Sewastopolu na pewno bo trzymają w szachu rosyjską flotę, która po zatopieniu “Moskwy” nie zapuści się już w pobliże chociażby Wyspy Węży (ale nadal może prowadzić ostrzał rakietowy). Te pod Moskwą są raczej skierowane na burzenie poczucia bezpieczeństwa rosjan, że wojna jest daleko i że rosyjska armia jest skuteczna również w obronie.

Nie mniej – te działania nie przełożą się bezpośrednio na zwycięstwo. A co do niego pojawia się fala powątpiewań, spekulacji, analiz – zarówno w mediach zagranicznych jak i ukraińskich (reportaż Ukraińskiej Prawdy, którego nie załączam w podsumowaniu). Ukraińska ofensywa nie będzie spacerkiem przez park, ale nie oznacza, że Ukraińcy nie szykują tu niespodzianek. Do zuchwałych świat należy!

Linia frontu bez większych zmian (a te w Bachmucie i pod Awdijewką na niewielką korzyść rosjan)

👍 Dobre wieści:
⚆ Kraje Unii Europejskiej dostarczą amunicję na pilną prośbę Ukrainy, a ich liczba powinna wzrosnąć ze względu na pilność sprawy – powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE w Luksemburgu.

🌻+660 (187 080)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Krytycznie w Bachmucie

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – punktowe ataki rosjan i pojedynki artyleryjskie bez zmian w linii frontu.

⚆ Okolice Bachmutu – Dużo szumu wokół Bachmutu. Wiadomo, że rosjanie powoli posuwają się w kierunku zachodnim, pod Chromowym udało się nieco wyprzeć rosjan, gorzej pod Iwaniwskim. Nie jest jednak tak jak pisze dziś El Mundo, że Ukraina zaczęła wycofywać z miasta swoje kluczowe jednostki skoro wczoraj Zełeński mówił o tym jak oddanie Bachmutu skomplikowałoby linię frontu, a dziś ekipę w Bachmucie odwiedził dowódca wschodniej grupy wojsk generał-pułkownik Ołeksandr Syrskij.

⚆ Marijinka, Awdijewka: Newelskie i Kamjanka – tu trudne walki i dużo rosjan.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ “Trwają prace nad oczyszczeniem przedniego pasa Lewego Brzegu Dniepru” – oświadczyła Humeniuk. Po raz kolejny poprosiła o umożliwienie wojsku spokojnej pracy, a wtedy na pewno będą dobre wieści.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski, charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
🛸Dzisiaj Siły Powietrzne zestrzeliły dziewięć wrogich dronów na wschodzie i południu Ukrainy. Wśród nich jest sześć dronów kamikaze Shahed-136/131, dwa Lancety i jeden operacyjno-taktyczny UAV.
😼 Trakcja elektryczna na linii kolejowej z Melitopola na Krym już nie istnieje, – Burmistrz Melitopola Fiodorow. Eksplozja w miejscowości Roweńki (o. łuhański) – na okupowanym terenie spłonęła baza paliwowa.
🏝Tak zwany „gubernator Sewastopola” Mychajło Razwożajew poinformował, że Flota Czarnomorska Federacji rosyjskiej odparła w nocy atak dronów nawodnych na miasto. Według niego jeden dron został zestrzelony przez rosjan, inny rzekomo sam eksplodował. Tak zwany Gubernator Rozwożajew stwierdził, że „UAV Sił Zbrojnych Ukrainy nie były w stanie wpłynąć do Zatoki Streletskaja”. Jedynie zdjęcia i filmy z miejsca zdarzenia mówią co innego. Dym po ataku ukraińskich dronów jest wyraźnie widoczny w miejscu, gdzie cumują rosyjskie okręty wojenne Floty Czarnomorskiej Federacji rosyjskiej (w Zatoce Streletskiej).

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Ukraiński wywiad planował masowe uderzenia na Moskwę w rocznicę inwazji na pełną skalę 24 lutego, ale zrezygnował z tego na prośbę USA – Washington Post powołując się na tajne dokumenty wywiadu USA. „Niektórzy amerykańscy oficjele postrzegają ataki na rosję, zwłaszcza z użyciem amerykańskiej broni, jako bardzo ryzykowne operacje, które mogą wydawać się putinowi tak groźne, że ucieknie się do użycia taktycznej broni nuklearnej” – czytamy w artykule. Podobno w prywatnych rozmowach amerykańscy i europejscy urzędnicy wyrażają podziw dla Budanowa. Ale mówią też, że jego zuchwałość czasami ich denerwuje. Dokumenty wskazują również, że wywiad USA monitoruje komunikację Budanowa, co nie wydaje się być dla niego żadną nowością. Wysoki rangą urzędnik ukraiński powiedział, że gotowość Kijowa do nieostrzeliwania określonych celów i skoordynowania działań z Amerykanami powinna zachęcić USA do dostarczenia pocisków ATACMS.

⚆ rosja nie wysłała na Ukrainę około 120 tys. więcej zmobilizowanych z grupy wcześniej zmobilizowanych. Niektórych po prostu nie może przenieść. – powiedział szef GUR Budanow

⚆ Zbliżamy się do wymiany w formacie “wszyscy za wszystkich”, – Budanov. Dosłownie: „To bezprecedensowy przypadek w historii świata. Nikt tego nie zrobił. „Wszystkie wymiany odbywają się zawsze po zakończeniu działań wojennych, nigdy w trakcie” – powiedział szef GUR.

⚆ Budanow stwierdził, że Ukraina zbliża się do przełomowej bitwy w najnowszej historii, która zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rozpocznie się wiosną. „Kiedy się rozpocznie, jest tajemnicą. Ale wszyscy rozumieją, że jesteśmy coraz bliżej” – dodał.

⚆ Szef centrum prasowego armii „Południe” Humieniuk poradziła rosjanom, przyzwyczajonym do życia i wypoczynku na anektowanym Krymie, aby przyzwyczaili się do alarmu lotniczego i przygotowali się na „sezon bawełny”.

⚆ „Naftogaz” prowadził negocjacje z dużymi amerykańskimi koncernami naftowymi ExxonMobil, Halliburton i Chevron w sprawie projektów energetycznych – przede wszystkim wydobycia gazu na Ukrainie – powiedział szef „Naftohazu” Czernyszow w rozmowie z FT.

⚆ Szef MSZ Kułeba zaapelował do kolegów z UE o przyspieszenie dostaw broni i amunicji na Ukrainę, bo od tego zależy bezpieczeństwo Europy.

⚆ Szef grupy socjologicznej „Rating” Ołeksij Antipowicz uważa, że ​​jeśli Zełenski myśli o tym, by nie kandydować na drugą kadencję prezydencką, to już teraz trzeba przygotować następcę, bo nagłość w tej sprawie może spowodować katastrofalne skutki społeczne. Socjolog wyjaśnił, że Zełenski już „jednoznacznie wszedł do historii”, w czasie wojny był „numerem 1, światowym liderem”, ale Ukraina po wojnie będzie potrzebowała silnego i zaufanego przywódcy – bo wtedy nastąpi bardzo trudny okres powojenny. Jednocześnie socjolog uważa, że ​​w sprawie wyborów parlamentarnych sytuacja będzie inna — połowę partii wybiorą Ukraińcy „na pewno spośród nowych partii, których jeszcze nie znamy, które mają powstać”.

⚆ ​rosja od miesiąca gromadzi pociski dalekiego zasięgu, aby w przyszłości przeszkodzić ukraińskiej kontrofensywie – Budanow.

⚆ W nocy 24 kwietnia w wyniku pożaru uszkodzeniu uległa cerkiew UPC PM we wsi Miliewe, rejon wyżnicki, obwód czerniowiecki – podejrzany o podpalenie został zatrzymany

🌍Świat:

⚆ Szefowie spraw zagranicznych krajów UE poparli utworzenie cywilnej misji Unii Europejskiej dla Mołdawii, której celem będzie zwiększenie odporności kraju na zagrożenia hybrydowe.

⚆ Rzeczniczka chińskiego MSZ powiedziała, że ​​Chiny szanują suwerenny status wszystkich byłych krajów radzieckich po tym, jak ambasador Pekinu we Francji wywołał oburzenie w Europie swoim wywiadem.

⚆ Ambasada Chin we Francji usunęła transkrypcję kontrowersyjnego wywiadu, w którym ambasador Chin zakwestionował niepodległość krajów byłego Związku Radzieckiego, co wywołało oburzenie w całej Europie.

⚆ rosyjski minister spraw zagranicznych Ławrow przewodniczy w poniedziałek posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ i zdążył już pokłócić się z sekretarzem generalnym Guterresem. Guterres powiedział, że rosyjska inwazja na Ukrainę „powoduje ogromne cierpienie i zniszczenie kraju i jego mieszkańców”. „Istnieje pilna potrzeba podjęcia skutecznych działań w odpowiedzi” – dodał. Ławrow odpowiedział, mówiąc, że ONZ „przechodzi głęboki kryzys” i że Stany Zjednoczone zastąpiły prawo międzynarodowe „pewnym porządkiem opartym na zasadach”. Bronił także wojny z rosją, przedstawiając działania swojego kraju jako skierowane przeciwko „szczerze rasistowskiemu reżimowi” na Ukrainie.

⚆ UE spodziewa się usłyszeć rozczarowanie Ukrainy w związku z zahamowaniem „planu rakietowego”. Element umowy, który przewiduje wspólne finansowanie zamówień UE w wysokości 1 miliarda euro, nie został jeszcze sfinalizowany, a Francja nalega, aby w planie uwzględnić tylko europejskie firmy. Stanowisko to rozczarowało innych członków UE, w szczególności Niemcy, Holandię i Polskę. Wyrazili sceptycyzm co do tego, czy przemysł europejski jest w stanie sprostać pilnym potrzebom Ukrainy.

⚆ Instytut Studiów Wojennych uważa, że ​​wszystkie ocalałe siły powietrzno-desantowe rosji są już zaangażowane w operacje ofensywne lub obronne na Ukrainie, a do rosyjskiej ofensywy należy skierować znaczne rezerwy. Siły okupacyjne są wyczerpane i zdezorganizowane.

⚆ UE i Ukraina będą wzajemnie uznawać i wykonywać swoje orzeczenia sądowe. Unia Europejska podjęła krok w kierunku nawiązania stosunków umownych z Ukrainą w celu uznawania i wykonywania orzeczeń sądowych UE i Ukrainy w sprawach cywilnych i handlowych.

⚆ Wiceprzewodnicząca parlamentu Węgier Dora Duro powiedziała, że ​​przystąpienie Ukrainy do NATO bez większych zagrożeń dla bezpieczeństwa jest możliwe tylko wtedy, gdy taki krok zostanie zatwierdzony przez rosję w formie umowy.

⚆ Zamiast powtarzać utarte frazesy o otwartych drzwiach NATO, trzeba znaleźć konkretne mechanizmy szybkiej integracji Ukrainy z przestrzenią Sojuszu po zakończeniu wojny – Prezydent Litwy Nauseda.

⚆ rosyjskie wojska mogą rozpocząć ofensywę na kilku liniach frontu wraz z poprawą warunków pogodowych na Ukrainie, – John Kirby

⚆ Polska, Czechy i Słowacja opowiadały się za gwarancjami bezpieczeństwa dla Ukrainy jeszcze przed wejściem do NATO. NATO powinno wytyczyć jasną drogę do członkostwa Ukrainy po spełnieniu odpowiednich warunków, a ponadto być gotowym do zapewnienia gwarancji bezpieczeństwa, które raz na zawsze zniosą Ukrainie status „szarej strefy” – zgodnie z wspólnym artykułem Premierzy Morawiecki, Fiala i Heger. Uważają, że nie jest za wcześnie na planowanie powojennych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy, ponieważ „nie będzie inwestycji i trwałej odbudowy na Ukrainie, jeśli nie będzie ona w stanie obronić się przed przyszłą agresją”. Zdaniem szefów trzech rządów szare strefy stwarzają autorytarnym reżimom okazję do siania niestabilności i zwiększania napięć

⚆ Sztab Bidena obawia się, że Ukraina nie będzie w stanie osiągnąć wszystkich celów kontrofensywy i będzie zmuszona myśleć o negocjacjach — Politico. Publikacja pisze również, że jeśli kontrofensywa nie spełni oczekiwań, sojusznicy w Europie mogą skłonić Kijów do zakończenia działań wojennych, gdyż mają ograniczone możliwości dalszej pomocy. Przewodniczący Rady ds. Stosunków Zagranicznych Richard Haas uważa: „Jeśli Ukraina nie może poczynić znaczących postępów na polu bitwy, nieuchronnie pojawia się pytanie, czy nadszedł czas na wynegocjowane zaprzestanie działań wojennych. To jest kosztowne, kończy nam się amunicja i musimy przygotować się na inne nieprzewidziane sytuacje na całym świecie. Zadawanie wszystkich tych pytań jest całkiem legalne, bez narażania celów Ukrainy. To tylko kwestia środków”

⚆ Iran wysłał 300 000 pocisków artyleryjskich i milion sztuk amunicji do rosji w ciągu sześciu miesięcy — WSJ.

⚆ Estonia i Ukraina zgodziły się koordynować wspólne działania w celu zagwarantowania bezpieczeństwa naszego kraju na drodze do członkostwa w NATO. Estonia uzupełniła pierwszą dziesiątkę krajów Sojuszu, które w podobnych deklaracjach sformalizowały już poparcie dla członkostwa Ukrainy w NATO.

⚆ Fox News zakończył współpracę z „amerykańskim sołowiowem” – Tuckerem Carlsonem, który jest uważany za głównego propagandystę teorii spiskowych i radykalnej retoryki na kanale. Tucker nazwał też Zełeńskiego dyktatorem, autokratą i aktywnie popierał tezy o amerykańskich biolaboratoriach w Ukrainie. rosyjski propagandysta sołowjow zaproponował mu już pracę w Federacji rosyjskiej.

💩rosja i białoruś:

⚆ 9 maja tylko prezydent Kirgistanu Sadyr Zaparow zgodził się być z putinem na paradzie w Moskwie, powiedział rzecznik prasowy putina pieskow. Powiedział też, że prezydent Federacji rosyjskiej „na pewno przemówi” na paradzie.

⚆ W Wołogdzie w rosji płonie warsztat obróbki drewna na powierzchni 800 metrów kwadratowych. Również według mediów płonie tam zakład konstrukcji metalowych.

⚆ W rosji ludzie zaczynają siłą zabierać pieniądze na wojnę z wypłat na tzw. fundusz specjalnej operacji wojskowej.

⚆ Dron z 17 kg materiałów wybuchowych spadł w rejonie Moskwy. Poinformowano, że rozbił się we wsi Złodyjskie koło Nogińska, zaczepiając się o drzewa. „Wśród szczątków UJ-22 znajdują się kanadyjskie 1,25-funtowe ładunki wybuchowe M112 oparte na plastikowych materiałach wybuchowych C4. Prawdopodobnie chcieli wysadzić jeden z obiektów Gazpromu. A pół dnia później w rejonie Moskwy znaleziono jeszcze dwa drony.

⌛ Rok temu (60):

⚆ Pod Chersonem Ukraińcy odbili 8 miejscowości, rosjanie przesunęli się w okolicy miejscowości Hulajpole. Odparte ataki rosjan wokół Iziumu.

⚆ Emmanuel Macron wygrał drugą turę wyborów prezydenckich we Francji i zostaje na drugą kadencję – wynika z badania exit polls.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Nagrania z Sewastopola

⚆ rosyjskie instrukcje jak działać na froncie w formie filmu propagandowego

⚆ Panorama Bachmut

⚆ Panorama Wuhłedaru

⚆ rosyjski patrol na Dnieprze

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.