🪖Dzień 417 (16 kwietnia 2023, 22:50) – Wielkanoc

🪖Dzień 417 (16 kwietnia 2023, 22:50) – Wielkanoc

16 kwietnia, 2023 1 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

W Bachmucie widać chwilową stabilizację w linii frontu. Brak postępów rosjan w centrum i na obrzeżach miasta. Trudne walki pod Awdijewką. rosjanie ostrzeliwali dziś intensywnie Zaporoże, Nikopol i Donieck.

W mediach wrócił temat wysokości strat ukraińskich. Wedle Financial Times wynoszą one około 120 tys. zaś Reznikow powiedział, że są niższe niż bilans zmarłych w ostatnim trzęsieniu ziemi w Turcji (zginęło 50 tys.)

Dla Ukraińców pierwszy dzień Wielkanocy był jednak symboliczny – po raz pierwszy od 300 lat w Ławrze Peczerskiej słychać było język ukraiński a nie rosyjski czy starocerkiewno-słowiański.

Na pozostałych odcinkach – bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Ukraina w Wielkanoc odzyskała 130 osób z rosyjskiej niewoli – poinformował szef Biura Prezydenta  Jermak. Są to wojskowi, strażnicy graniczni, gwardia narodowa, marynarze i pracownicy wojskowej służby transportu. Wszyscy uwolnieni to szeregowcy i sierżanci, którzy zostali schwytani na kierunkach Bachmutskim, Sołedarskim, Zaporoskim i Chersońskim.

🌻+520 (182 070)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Krytyczna sytuacja w Bachmucie

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – punktowe ataki rosjan na Biłohoriwkę i w rejonie Torskiego-Newskiego – odparte.

⚆ Okolice Bachmutu – w akcji jest tu już głównie regularna armia rosyjska, siły wagnera wyczerpały się. Trwają walki o węzeł kolejowy. Linia frontu – bez zmian.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Pod Awdijewką ataki rosjan odparte. BRak wieści z Marijinki.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak doniesień

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. sumski i charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty): Mikołajów (zginęło 2 nastolatków), W niedzielę wieczorem rosjanie rozpoczęli zmasowany atak na Zaporoże. Nikopol, Donieck,
🛸Zestrzelony rosyjski SU-25,

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński nagrał orędzie Wielkanocne do Ukraińców z terenu Ławry Kijowsko-Peczerskiej.

⚆ Pierwszy raz od trzystu lat nabożeństwa w katedrze Wniebowzięcia Ławry Kijowsko-Peczerskiej odprawiane są w języku ukraińskim. Historyczne wydarzenie.

⚆ W szkołach i przedszkolach okupowanego Enerhodaru rosjanie rozpoczęli „ewakuację” dzieci na Krym — Energoatom

⚆ Minister obrony Reznikow stwierdził, że straty po stronie ukraińskiej podczas wojny na pełną skalę są mniejsze niż liczba zabitych w wyniku trzęsienia ziemi w Turcji. Potwierdzona liczba ofiar śmiertelnych trzęsień ziemi w Turcji i Syrii przekroczyła 50 000. Niedawno opublikowany „połączony” dokument Pentagonu stwierdza, że ​​Ukraina poniosła łącznie od 124 500 do 131 000 ofiar, w tym od 15 500 do 17 500 zabitych.

⚆ W tzw. „LNR” wszedł w życie dekret w sprawie zapewnienia poboru do służby wojskowej obywatelom urodzonym w latach 1996-2005. Oznacza to, że będą brani ci, którzy w tym roku skończyli 18 lat. W tych gminach, w których nie ma komisariatów wojskowych, w celu zapewnienia planowanej pracy komisji poborowych, zostanie zorganizowany dowóz członków komisji.

⚆ Reznikow: “Kwestia transformacji rosji powinna znaleźć się na porządku dziennym. Teza niektórych partnerów, że Moskwa powinna być zaangażowana we wszystkie ważne sprawy regionu, rozbija się o rzeczywistość – przy obecnym reżimie terrorystycznym, który żywi się imperialnymi fantomowymi bólami, jakiekolwiek porozumienia są w zasadzie niemożliwe. rosja powinna stać się demokratyczną federacją. Przejść przez denazyfikację, dokonać ekstradycji przestępców, zrekompensować szkody. W przeciwnym razie nie będzie zaufania” – powiedział po konferencji bezpieczeństwa Morza Czarnego.

⚆ Ratownicy zakończyli akcję ratunkowo-poszukiwawczą na terenie zniszczonego budynku mieszkalnego w Słowiańsku: 15 osób zginęło, 24 zostały ranne – Państwowa Służba Ukrainy ds Sytuacji Nadzwyczajnych.

⚆ Minister obrony Reznikow powiedział, że podczas wyjazdu do Mińska na negocjacje z rosjanami na początku wojny delegacja ukraińska nie była pewna, czy wróci do domu.

🌍Świat:

⚆ Węgry, w ślad za Polską, wprowadziły zakaz importu zbóż i roślin oleistych, a także niektórych innych produktów rolnych z Ukrainy do 30 czerwca 2023 r.

⚆ Prezydent Brazylii Lula da Silva powiedział, że USA powinny „przestać zachęcać” do wojny na Ukrainie, która „interesuje tylko putina i Zełeńskiego”.

⚆ Włochy przekazały Ukrainie część haubic samobieżnych M109 i planują przekazać kolejną – La Republica. Według publikacji naprawy kilkadziesiąt haubic sfinansowały Stany Zjednoczone, a część z nich jest już na pierwszej linii frontu. Decyzję o przekazaniu tych systemów podjął rząd Mario Draghiego.

⚆ Amerykańscy analitycy tłumaczyli, że przygotowywana kontrofensywa Ukrainy może być bardzo trudna, biorąc pod uwagę gotowość rosji i brak przewagi powietrznej — FT. 🤙Ponadto ukraińskie wojska, jak pisze publikacja, straciły znaczną część swoich najbardziej doświadczonych żołnierzy – według szacunków nawet 120 tysięcy.

⚆ W Pradze zgromadziła się wielotysięczna antyrządowa demonstracja domagająca się dymisji proukraińskiego rządu Petra Fiały i zakończenia wojny na Ukrainie.

⚆ Ukraina otrzyma z Kanady samolot transportowy AN-124 skonfiskowany w rosji — premier Ukrainy.

⚆ Irański sąd ogłosił werdykt 10 wojskowych zaangażowanych w zestrzelenie ukraińskiego samolotu w pobliżu Teheranu w 2020 roku, — Bloomberg. Sąd skazał sprawców katastrofy na kary od 1 do 13 lat pozbawienia wolności. Przypomnijmy, że w 2020 roku irańskie wojska zestrzeliły samolot lecący na trasie Teheran-Kijów. Na pokładzie samolotu było 176 osób, w tym 11 Ukraińców – 9 członków załogi i dwóch pasażerów. Wszyscy zginęli.

💩rosja i białoruś:

⚆ W okolicach Tuły rosjanie rozstawiają kolejne zestawy przeciwlotnicze po 3 incydentach z dronami.

⚆ putin spotkał się z chińskim ministrem obrony Li Shangfu (USA nałożyły sankcje na Li Shangfu za współpracę z Federacją rosyjską.)

⌛ Rok temu (52):

⚆ Zełeński w wywiadzie dla CNN powiedział, że zniszczenie sił Ukraińskich w Mariupolu będzie końcem możliwości negocjacji z rosją. Powiedział, że według niego sytuacja w Mariupolu może być jak „dziesięć Borodzianek”. Negocjacje praktycznie zamarły po odkryciu zbrodni rosyjskich w Buczy. Zełeński powiedział też, że dotąd ukraińskie wojska straciły od 2,5 do 3 tys. żołnierzy. Dla przypomnienia – wojna w Donbasie, trwająca od 2014 roku pochłonęła około 5-6 tysięcy żołnierzy ukraińskich.

⚆ Intensywny ostrzał Siewierodoniecka (w mieście uszkodzona jest infrastruktura gazowa), Łysyczańska (pusta rafineria). W Łysyczańsku rosjanie ostrzelali do samochodów wiozących chleb. Szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj wzywa mieszkańców do ewakuacji z regionu i tym samym pomocy Siłom Zbrojnym Ukrainy w konfrontacji z rosyjskim okupantem. Niektóre miasta (Popasna, Rubiżne, Wołnowacha) są zniszczone na równie z Mariupolem.

⚆ pojawiają się ogłoszenia sprzedaży zrabowanych rzeczy z Ukrainy. rosjanie w opisie zaznaczają, że „przywiezione z Ukrainy”.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Wymarły Bachmut

⚆ W kupie siła

⚆ Słowiańsk po wczorajszym ataku

⚆ Wojna wojną, ale ziemniaki, czosnek i szczypiorek muszą być

📣 Pomaganie za czytanie:

Aktualnie zbieram na plecak ratunkowy, który umożliwia ocalenie życia rannego w miejscu zdarzenia. Czasami apteczka taktyczna to za mało by ocalić ranną osobę. Wyposażenie plecaka ratunkowego umożliwia przeprowadzenie operacji na polu walki lub w miejscu ataku. Koszt plecaka opracowanego przez fundację Uniters przy współpracy z ratownikami ukraińskimi to około 10000 zł. Wszelkie wpłaty przeznaczę na ten cel. Zbieram aż się uzbiera.

W poprzedniej edycji zebraliśmy ponad 22000zł na samochód terenowy dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu.


💧Źródła z których korzystam:
Telegram (Ukraiński telegraf, Myroshnikov, Збройні Сили України. Війна з окупантами, УП. Стрічка, NV oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa,
Portale informacyjne: onet, defence24, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso
Serwisy z mapami: Liveuamap, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)
Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Ługańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

🌻- symboliczne zobrazowanie strat żołnierzy rosyjskich (liczba zabitych wedle sztabu ukraińskiego)
💥- w miejscowości lub jej okolicy prowadzony był rosyjski ostrzał artyleryjski w ciągu ostatnich 24h
✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.
🔥- Pożary w obszarze działań wojennych
☢️ – informacje dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych
🛸- działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
🛡- działania ochronne
⚡️- informacje dotyczące stanu energetycznego Ukrainy
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)
🌊 – powodzie
📺 – w wersji na “zła ambasada . pl” jest w tym miejscu dodatkowy materiał.

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.