🪖Dzień 417 (16 kwietnia 2023, 22:50) – Wielkanoc

🪖Dzień 417 (16 kwietnia 2023, 22:50) – Wielkanoc

16 kwietnia, 2023 1 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

W Bachmucie widać chwilową stabilizację w linii frontu. Brak postępów rosjan w centrum i na obrzeżach miasta. Trudne walki pod Awdijewką. rosjanie ostrzeliwali dziś intensywnie Zaporoże, Nikopol i Donieck.

W mediach wrócił temat wysokości strat ukraińskich. Wedle Financial Times wynoszą one około 120 tys. zaś Reznikow powiedział, że są niższe niż bilans zmarłych w ostatnim trzęsieniu ziemi w Turcji (zginęło 50 tys.)

Dla Ukraińców pierwszy dzień Wielkanocy był jednak symboliczny – po raz pierwszy od 300 lat w Ławrze Peczerskiej słychać było język ukraiński a nie rosyjski czy starocerkiewno-słowiański.

Na pozostałych odcinkach – bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Ukraina w Wielkanoc odzyskała 130 osób z rosyjskiej niewoli – poinformował szef Biura Prezydenta  Jermak. Są to wojskowi, strażnicy graniczni, gwardia narodowa, marynarze i pracownicy wojskowej służby transportu. Wszyscy uwolnieni to szeregowcy i sierżanci, którzy zostali schwytani na kierunkach Bachmutskim, Sołedarskim, Zaporoskim i Chersońskim.

🌻+520 (182 070)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Krytyczna sytuacja w Bachmucie

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – punktowe ataki rosjan na Biłohoriwkę i w rejonie Torskiego-Newskiego – odparte.

⚆ Okolice Bachmutu – w akcji jest tu już głównie regularna armia rosyjska, siły wagnera wyczerpały się. Trwają walki o węzeł kolejowy. Linia frontu – bez zmian.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Pod Awdijewką ataki rosjan odparte. BRak wieści z Marijinki.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak doniesień

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. sumski i charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty): Mikołajów (zginęło 2 nastolatków), W niedzielę wieczorem rosjanie rozpoczęli zmasowany atak na Zaporoże. Nikopol, Donieck,
🛸Zestrzelony rosyjski SU-25,

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński nagrał orędzie Wielkanocne do Ukraińców z terenu Ławry Kijowsko-Peczerskiej.

⚆ Pierwszy raz od trzystu lat nabożeństwa w katedrze Wniebowzięcia Ławry Kijowsko-Peczerskiej odprawiane są w języku ukraińskim. Historyczne wydarzenie.

⚆ W szkołach i przedszkolach okupowanego Enerhodaru rosjanie rozpoczęli „ewakuację” dzieci na Krym — Energoatom

⚆ Minister obrony Reznikow stwierdził, że straty po stronie ukraińskiej podczas wojny na pełną skalę są mniejsze niż liczba zabitych w wyniku trzęsienia ziemi w Turcji. Potwierdzona liczba ofiar śmiertelnych trzęsień ziemi w Turcji i Syrii przekroczyła 50 000. Niedawno opublikowany „połączony” dokument Pentagonu stwierdza, że ​​Ukraina poniosła łącznie od 124 500 do 131 000 ofiar, w tym od 15 500 do 17 500 zabitych.

⚆ W tzw. „LNR” wszedł w życie dekret w sprawie zapewnienia poboru do służby wojskowej obywatelom urodzonym w latach 1996-2005. Oznacza to, że będą brani ci, którzy w tym roku skończyli 18 lat. W tych gminach, w których nie ma komisariatów wojskowych, w celu zapewnienia planowanej pracy komisji poborowych, zostanie zorganizowany dowóz członków komisji.

⚆ Reznikow: “Kwestia transformacji rosji powinna znaleźć się na porządku dziennym. Teza niektórych partnerów, że Moskwa powinna być zaangażowana we wszystkie ważne sprawy regionu, rozbija się o rzeczywistość – przy obecnym reżimie terrorystycznym, który żywi się imperialnymi fantomowymi bólami, jakiekolwiek porozumienia są w zasadzie niemożliwe. rosja powinna stać się demokratyczną federacją. Przejść przez denazyfikację, dokonać ekstradycji przestępców, zrekompensować szkody. W przeciwnym razie nie będzie zaufania” – powiedział po konferencji bezpieczeństwa Morza Czarnego.

⚆ Ratownicy zakończyli akcję ratunkowo-poszukiwawczą na terenie zniszczonego budynku mieszkalnego w Słowiańsku: 15 osób zginęło, 24 zostały ranne – Państwowa Służba Ukrainy ds Sytuacji Nadzwyczajnych.

⚆ Minister obrony Reznikow powiedział, że podczas wyjazdu do Mińska na negocjacje z rosjanami na początku wojny delegacja ukraińska nie była pewna, czy wróci do domu.

🌍Świat:

⚆ Węgry, w ślad za Polską, wprowadziły zakaz importu zbóż i roślin oleistych, a także niektórych innych produktów rolnych z Ukrainy do 30 czerwca 2023 r.

⚆ Prezydent Brazylii Lula da Silva powiedział, że USA powinny „przestać zachęcać” do wojny na Ukrainie, która „interesuje tylko putina i Zełeńskiego”.

⚆ Włochy przekazały Ukrainie część haubic samobieżnych M109 i planują przekazać kolejną – La Republica. Według publikacji naprawy kilkadziesiąt haubic sfinansowały Stany Zjednoczone, a część z nich jest już na pierwszej linii frontu. Decyzję o przekazaniu tych systemów podjął rząd Mario Draghiego.

⚆ Amerykańscy analitycy tłumaczyli, że przygotowywana kontrofensywa Ukrainy może być bardzo trudna, biorąc pod uwagę gotowość rosji i brak przewagi powietrznej — FT. 🤙Ponadto ukraińskie wojska, jak pisze publikacja, straciły znaczną część swoich najbardziej doświadczonych żołnierzy – według szacunków nawet 120 tysięcy.

⚆ W Pradze zgromadziła się wielotysięczna antyrządowa demonstracja domagająca się dymisji proukraińskiego rządu Petra Fiały i zakończenia wojny na Ukrainie.

⚆ Ukraina otrzyma z Kanady samolot transportowy AN-124 skonfiskowany w rosji — premier Ukrainy.

⚆ Irański sąd ogłosił werdykt 10 wojskowych zaangażowanych w zestrzelenie ukraińskiego samolotu w pobliżu Teheranu w 2020 roku, — Bloomberg. Sąd skazał sprawców katastrofy na kary od 1 do 13 lat pozbawienia wolności. Przypomnijmy, że w 2020 roku irańskie wojska zestrzeliły samolot lecący na trasie Teheran-Kijów. Na pokładzie samolotu było 176 osób, w tym 11 Ukraińców – 9 członków załogi i dwóch pasażerów. Wszyscy zginęli.

💩rosja i białoruś:

⚆ W okolicach Tuły rosjanie rozstawiają kolejne zestawy przeciwlotnicze po 3 incydentach z dronami.

⚆ putin spotkał się z chińskim ministrem obrony Li Shangfu (USA nałożyły sankcje na Li Shangfu za współpracę z Federacją rosyjską.)

⌛ Rok temu (52):

⚆ Zełeński w wywiadzie dla CNN powiedział, że zniszczenie sił Ukraińskich w Mariupolu będzie końcem możliwości negocjacji z rosją. Powiedział, że według niego sytuacja w Mariupolu może być jak „dziesięć Borodzianek”. Negocjacje praktycznie zamarły po odkryciu zbrodni rosyjskich w Buczy. Zełeński powiedział też, że dotąd ukraińskie wojska straciły od 2,5 do 3 tys. żołnierzy. Dla przypomnienia – wojna w Donbasie, trwająca od 2014 roku pochłonęła około 5-6 tysięcy żołnierzy ukraińskich.

⚆ Intensywny ostrzał Siewierodoniecka (w mieście uszkodzona jest infrastruktura gazowa), Łysyczańska (pusta rafineria). W Łysyczańsku rosjanie ostrzelali do samochodów wiozących chleb. Szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj wzywa mieszkańców do ewakuacji z regionu i tym samym pomocy Siłom Zbrojnym Ukrainy w konfrontacji z rosyjskim okupantem. Niektóre miasta (Popasna, Rubiżne, Wołnowacha) są zniszczone na równie z Mariupolem.

⚆ pojawiają się ogłoszenia sprzedaży zrabowanych rzeczy z Ukrainy. rosjanie w opisie zaznaczają, że „przywiezione z Ukrainy”.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Wymarły Bachmut

⚆ W kupie siła

⚆ Słowiańsk po wczorajszym ataku

⚆ Wojna wojną, ale ziemniaki, czosnek i szczypiorek muszą być

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.