🪖Dzień 415 (14 kwietnia 2023, 22:30) – Contra spem spero!

🪖Dzień 415 (14 kwietnia 2023, 22:30) – Contra spem spero!

14 kwietnia, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Mamy znowu wykwit informacji zachodnich analityków i wywiadów o słabnięciu sił rosyjskich. Jak zwykle chciałoby się wierzyć, że to prawda i że te fale masowych ataków ustaną, dając obrońcom nieco wytchnienia. Bachmut, Awdijewka i Marijinka skutecznie koncentrują siły rosyjskie (aczkolwiek są i spore rezerwy rosjan na odcinku Kupiańskim) i powodują wściekłość rosyjskiego dowództwa. Dziś wyrwał się przed szereg prigożyn (szef “wagnera”), który proponuje zakończyć operację i skupić się na okupacji tego co już rosja zajęła. prigożyn dopiero co pobratał się z ministerstwem obrony rosji po wyraźnym konflikcie wokół zdobywania Bachmutu. Jeśli tak mówi otwarcie to może i jest coś więcej na rzeczy niż tylko koszmarnie wysokie straty rosjan w tej wojnie?

Ukraina pewnie nie zwraca na to uwagi, bo strategia “na nadzieję” nie ma tu racji bytu. Dlatego cierpliwie gromadzi sprzęt i zasoby do swojej ofensywy.

Linia frontu bez znaczących zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Ukraińskie wojsko zakończyło w Danii szkolenie na działach samobieżnych Cezar – w najbliższych tygodniach na Ukrainę trafi 19 sztuk Cezarów.

⚆ Wszystkie osiem czołgów Leopard 2, które Kanada obiecała przekazać Ukrainie, trafiło do Polski – poinformowała kanadyjska minister obrony Anita Anand.

⚆ 80 brytyjskich haubic AS-90 już dotarło do Ukrainy.

🌻+500 (181 090)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ W Bachmucie zmarł dowódca jednego z oddziałów legionów zagranicznych, ojciec czwórki dzieci, obywatel Polski Michał Żurek – media. Cześć jego pamięci!

⚆ Krytyczna sytuacja w Bachmucie i Awdijewce.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – punktowe, spore szturmy rosyjskiej piechoty, ale bez rezultatu.

⚆ Okolice Bachmutu – w mieście nadal ciężkie walki, ale i widać większe wysiłki rosjan w kierunku Iwaniwskiego. Poza centrum miasta linia frontu się nie zmieniła.

⚆ Marijinka, Awdijewka – ciężko w Awdijewce – rosjanie przerzucają tu świeżo mobilizowanych z DNR i LNR.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Nadal brak doniesień.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski i charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: Słowiańsk (conajmniej 8 ofiar, trwa akcja ratunkowa),


Kramatorsk (bez ofiar),
😼 W Melitopolu doszło w nocy do eksplozji na terenie zajezdni kolejowej, gdzie rosjanie gromadzą swój sprzęt i gdzie utworzyli bazę naprawczą – burmistrz miasta Iwan Fiodorow. W tym samym czasie współpracownik rosjan – Rogow poinformował, że w jednym z garaży eksplodowała butla z gazem.
☢️ rosyjskie wojsko przygotowuje się do zablokowania personelu elektrowni jądrowej w Enerhodarze „Energoatom”.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Od początku inwazji na pełną skalę około 8 milionów obywateli opuściło Ukrainę. Według różnych szacunków około 1 miliona do rosji. Według danych służb granicznych od 24 lutego 2022 r. kraj opuściło 20,4 mln osób, a wróciło ok. 11,9 mln.

⚆ Ukrainy nie zadowoli żadna inna decyzja lipcowego szczytu NATO w Wilnie, poza realnymi krokami w sprawie jej członkostwa w Sojuszu – powiedział szef MSZ Kułeba. „Jeśli sojusznicy zdecydują, że w sprawie członkostwa w NATO po prostu potwierdzą politykę otwartych drzwi po raz 130., to jest to wynik szczytu dla Ukrainy nie do zaakceptowania” – powiedział minister.

⚆ Ministerstwo Młodzieży i Sportu zabroniło reprezentacjom narodowym rywalizacji w turniejach, w których będą obecni rosyjscy i białoruscy sportowcy.

⚆ Po decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego, który ponownie odmówił przedłużenia śledztwa, prokurator SAP zakończył postępowanie przygotowawcze w sprawie byłego szefa Naftohazu Andrija Kobolewa.

⚆ Burmistrz Połtawy Ołeksandr Mamai został odwołany ze stanowiska. Został uznany winnym defraudacji, a także organizowania wprowadzania nieprawdziwych informacji do oficjalnych dokumentów.

⚆ Rzecznik resortu Nikołenko nazwał wypowiedzi premiera Węgier cynizmem w sytuacji, gdy same Węgry potrzebują znacznych środków unijnych do utrzymania stabilności gospodarczej. „Apelujemy do Viktora Orbána, by stanął twarzą w twarz z prawdą: wspieranie Ukrainy to nie dobroczynność. Wspierając Ukrainę, Europa inwestuje przede wszystkim we własne bezpieczeństwo” – podkreślił.

🌍Świat:

⚆ Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych rosji gierasimow i sekretarz Rady Bezpieczeństwa patruszew próbowali sabotować zajęcie Ukrainy na początku wojny – Tagesspiegel, powołując się na tajny dokument Pentagonu. Według źródła cytowanego w dokumencie patruszew i gierasimow opracowali „ofensywny” plan „sabotażu putina” — mający na celu postawienie prezydenta rosji w złym świetle, tak aby bolesna klęska doprowadziła do zakończenia wojny. Według źródła zbliżonego do Kremla gierasimow chciał zakłócić rozmieszczenie wojsk rosyjskich. Planował to zrobić 5 marca 2022 r., „kiedy putin miał rzekomo być umówiony na chemioterapię, a zatem nie miałby wpływu na przebieg wojny”. Tagesspiegel stwierdza, że ​​nie jest jasne, w jakim stopniu można ufać informacjom uzyskanym w wyniku wycieku.

⚆ Ukraina ukrywała przed USA plan przyszłej kontrofensywy, wątpiąc w zdolność Waszyngtonu do zachowania tajemnic — Associated Press. Według publikacji, z tego powodu wysocy urzędnicy ukraińscy nie wierzą, że wyciek danych wywiadowczych z Pentagonu może zaszkodzić Siłom Zbrojnym na polu walki.

⚆ Armia rosyjska nie jest już w stanie prowadzić jednocześnie kilku dużych operacji ofensywnych, – ISW. Za przejaw tego analitycy uznali niedawne przerzuty rosyjskich żołnierzy spod Awdijiwki w rejon Bachmutu. rosjanie musieli wybrać, czy szturmować jedno miasto, czy drugie. „Potwierdza to wieloletnią ocenę ISW, że rosyjskie siły zbrojne w ich obecnym kształcie nie są zdolne do prowadzenia jednoczesnych kampanii ofensywnych na dużą skalę na kilku frontach” – mówi Institute for the Study of War.

⚆ Szef dyplomacji UE Borrell ostrzegł, że stanowisko i działania Chin w sprawie wojny Federacji rosyjskiej z Ukrainą jest jednym z czynników, które zadecydują o dalszych relacjach między Pekinem a Europą.

⚆ W przypadku klęski Ukrainy w wojnie z rosją dla Zachodu może rozpocząć się koniec „złotego wieku” – powiedział premier Morawiecki.

⚆ Francja poinformowała Włochy, że kompleks rakiet przeciwlotniczych dalekiego zasięgu SAMP-T, który miał zostać przekazany Ukrainie, będzie gotowy do wysyłki nie wcześniej niż w czerwcu.

⚆ Chiny zapewniają, że nie eksportują broni do stron wojny na Ukrainie – poinformowało chińskie MSZ. Deklarują tam, że nie będą sprzedawać broni stronom zaangażowanym w wojnę na Ukrainie i regulują eksport towarów o podwójnym przeznaczeniu cywilnym i wojskowym.

⚆ Chiński minister obrony Li Shangfu planuje odwiedzić rosję w dniach 16-19 kwietnia.

⚆ Chiny kupują towary z terytoriów okupowanych, kupują miedź z zakładów metalurgicznych Debalcewe, Reuters.

Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji Quzhou Nova zakupiła 3220 ton stopów miedzi za 7,4 miliona dolarów. Sankcje zabraniają handlu międzynarodowego z okupowanymi przez rosję terytoriami Ukrainy.

⚆ rosja zintensyfikowała ofensywę na Bachmut dzięki poprawie współpracy Ministerstwa Obrony Federacji rosyjskiej z grupą „Wagner” – wywiadem brytyjskim. Ukraińska obrona, według agencji, nadal utrzymuje zachodnie dzielnice miasta, ale w ciągu ostatnich 48 godzin znalazły się one pod szczególnie intensywnym ostrzałem artyleryjskim ze strony rosji.

⚆ Ekipa filmowa kanału telewizyjnego France 24, który jest finansowany przez państwo francuskie, pokazała historię z obozu rosyjskich okupantów i nazwała kontrofensywę Ukrainy „wrogą”. W fabule nie ma wzmianki o tym, że rosjanie przeprowadzają nielegalną agresję na Ukrainę, zamiast tego rosyjskie wojsko chwali się, że ich broń jest lepsza niż zachodnia. Później France 24 usunęło wideo.

⚆ Jack Teixeira z Gwardii Narodowej Massachusetts został oskarżony w związku z wyciekiem tajnych dokumentów Pentagonu. Zarzuca się mu nielegalne przechowywanie i przekazywanie informacji dotyczących obrony narodowej, a także przejmowanie informacji niejawnych i materiałów obronnych. W najbliższą środę, 19 kwietnia, sąd ma wybrać środek zapobiegawczy dla Teixeiry.

⚆ ​​​​​​​Xiaomi zareagowało na wpisanie na listę sponsorów wojennych przez Ukrainę. Firma deklaruje, że kategorycznie sprzeciwia się oskarżeniom – mówią, że są za „pokojem na świecie”. „Naszą misją jest umożliwienie wszystkim na świecie lepszego życia dzięki innowacyjnym technologiom” – powiedział chiński gigant technologiczny w oświadczeniu.

⚆ Od początku inwazji na pełną skalę rosyjscy dowódcy wysłali do walki siły specjalne w ramach piechoty – poniosły one ogromne straty, a to zmieniło dynamikę wojny – Washington Post (oraz Bloomberg) powołuje się na tajne dokumenty Pentagonu. Ze względu na brak doświadczenia pogarsza się też stan jednostek. Siły specjalne wymagają co najmniej czterech lat specjalistycznego szkolenia. Tym samym odbudowa tych jednostek może zająć Moskwie dziesięciolecia.

⚆ Stany Zjednoczone pracują nad możliwością skierowania zablokowanych aktywów rosyjskich w celu odbudowy zniszczonej infrastruktury na Ukrainie i wspólnie z sojusznikami dyskutują, w jaki sposób można wykorzystać do tego celu zamrożone 300 miliardów dolarów Banku Centralnego Federacji rosyjskiej, – „Ukrinform”.

⚆ Analitycy z Institute for the Study of War (ISW) sugerują, że Kreml będzie próbował wykorzystać aresztowanie dziennikarza WSJ Hershkovicha do uzyskania ustępstw od USA. Decyzja o aresztowaniu dziennikarza miała być wydana przez putina.

⚆ Szef Pentagonu Austin nakazał przegląd procedur kontroli dostępu do informacji wywiadowczych po masowym wycieku tajnych dokumentów.

⚆ Premier Węgier Orbán powiedział, że Ukraina jest „krajem finansowo nieistniejącym” i bez wsparcia partnerów wojna natychmiast się skończy – jego słowa od razu wywołały aprobatę w Moskwie. Jego słowa dość szybko podchwycił miedwiediew.

⚆ rosjanka podejrzana o szpiegostwo korporacyjne została zatrzymana w rafinerii ropy naftowej w szwedzkim mieście Göteborg — TV4 Nyheterna.

⚆ putin odwołuje „Parady Zwycięstwa” w obwodzie kurskim i biełgorodzkim, a także na Krymie z powodu braku czołgów, Rada Atlantycka.

💩rosja i białoruś:

⚆ rosja rozpoczęła nagłą inspekcję swojej floty na Pacyfiku i przenosi ją na najwyższy stopień gotowości – szojgu. Czyni to rzekomo w celu oceny sytuacji i zwiększenia gotowości organów administracji wojskowej, wojsk i sił zbrojnych do rozwiązania zadań odparcia ewentualnej agresji.

⚆ prigożyn wezwał do natychmiastowego zakończenia tzw. operacji specjalnej, ogłoszenia, że rosja osiągnęła swoje cele i skupienia się na „konsolidacji zdobytych terytoriów”.

⚆ putin podpisał ustawę, która zrównała wezwanie elektroniczne (do wojska) z papierowym.

⌛ Rok temu:

⚆ Drobne wyparcie rosjan z okolic Mikołajowa.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Amunicja zaplająca w Bachmucie (zdjęcia z wczoraj)

⚆ Dobre zbiory w Bachmucie

⚆ Kolejny w czepku urodzony

⚆ Materiał o rosyjskich mobilizowanych zrealizowany przez France24 (po angielsku)

⚆ Kolejny rosyjski “transformers” gąsienicowo-okrętowy

⚆ ABN odpowiedziało miedwiediewowi “z pazurem”

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.