🪖Dzień 409 (8 kwietnia 2023, 22:45) – redemptio et resurrectio

🪖Dzień 409 (8 kwietnia 2023, 22:45) – redemptio et resurrectio

8 kwietnia, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Na froncie bez zmian poza centrum Bachmutu. rosjanie nadal napierają, intensywnie ostrzeliwują miasto artylerią. Kosztuje ich to dużo, ale jak widać – nie szkoda im. I tak to stopniowo ulice Bachmutu przypominają apokaliptyczny obraz miasta zasłanego trupami. Rok temu Ukraińcy zabierali się za porządki pod Kijowem i rozpoczynali ekshumacje masowych grobów z cywilami zamordowanymi przez rosjan. To były pierwsze miasta śmierci i będzie ich jeszcze kilka niestety. Tymczasem w Petersburgu pojawił się wymowny mural z Jezusem na krzyżu pilnowanym przez rosyjskich żołnierzy.

Spokojnych Świąt Wielkanocnych!

👍 Dobre wieści:
⚆ Armia rosyjska straciła na Ukrainie od początku wojny do 10 000 sztuk sprzętu, – Oryx. Z tych 10 000 Ukraińcy przechwycili 2834 jednostki – to prawie 30%.

⚆ Zełeński powiedział, że Ukraina otrzyma z Polski 200 transporterów opancerzonych rosomak – 100 teraz i 100 później.

⚆ 31 dzieci deportowanych przez rosjan na Krym i do federacji rosyjskiej powróciło do Ukrainy.

🌻+570 (177 680)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Trudna sytuacja w Bachmucie

⚆ Wojsko rosyjskie używa kierowanych bomb lotniczych na wszystkich obszarach frontu. Wojsko ukraińskie nie ma środków do odparcia tych ataków – rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych SZU, Jurij Ihnat.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – walki pozycyjne

⚆ Okolice Bachmutu – bardzo intensywny ostrzał rosyjskiej artylerii. Ciężkie walki w centrum i w okolicach linii kolejowej. Ukraińcy stopniowo są zmuszani do wycofywania się w tym rejonie. Od wczoraj linia frontu zmieniła się jedynie w centrum miasta.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Pod Awdijewką rosjanie intensywniej atakują z okolic Kamianki-Krasnohoriwki i Pierwomajskiego. Ciężkie walki pod Marijinką.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak doniesień

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski, charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: Dworiczna (2 ofiary), o. czernihowski, Konstantyniwka,

🛡rosjanie wykopali 70km okopów od Melitopola w kierunku Berediańska.


🏝 Tak zwany „głowa Krymu” aksjonow powiedział, że rosjanie zestrzelili ukraiński pocisk nad Teodozją. Mieszkańcy okupowanego Krymu donoszą o wybuchach w Teodozji.

W Sewastopolu, na okupowanym Krymie, rozległ się głośny wybuch, podobny do wystrzału artyleryjskiego – „Krym. Realia”

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński powiedział, że ten tydzień kończy się dobrymi informacjami dla kraju:
▪️Polska — są nowe umowy na dostawę ponad 100 BMP, 200 transporterów, moździerzy samobieżnych, rakiet, MiG-ów;
▪️USA — nowy pakiet 35: pociski dla HIMARS, pociski dla obrony przeciwlotniczej, pociski dla artylerii itp.;
▪️Niemcy — wsparcie wzrosło w tym tygodniu o 200 mln euro;
▪️Holandia — pakiet za 270 mln euro;
▪️Dania i Norwegia — praca nad pakietem generalnym i dostawą amunicji.

⚆ Siły Powietrzne wezwały do ​​dostarczenia Ukrainie samolotów F-16, ponieważ od niedawna rosjanie aktywnie używają odłamkowo-burzących bomb powietrznych FAB-500 na całej linii frontu, które są przerabiane na skrzydlate, aby używać ich z odległość, która jest poza zasięgiem ukraińskiej obrony powietrznej. Ponadto nowoczesne samoloty będą skuteczne przeciwko ważącym półtora tony kierowanym bombom lotniczym, których masowe użycie przygotowuje również Federacja rosyjska – mówi dowódca Sił Powietrznych Oleszczuk

⚆ rosjanie uderzyli w infrastrukturę energetyczną Ukrainy ponad 1200 pociskami i dronami, trafiając jedną czwartą z nich (250). Poinformowano o tym Ukrenergo. „Żaden europejski system energetyczny nie doświadczył próby zniszczenia na tak dużą skalę. Uszkodzeniu uległo 43 proc. sieci głównych. Wszystkie elektrownie cieplne i wodne zostały ostrzelane i doznały różnego stopnia zniszczeń” – podkreślają eksperci ds. energii. Według szacunków Banku Światowego na zaspokojenie najpilniejszych potrzeb będzie potrzebny prawie miliard dolarów.

⚆ Na tymczasowo okupowanych terenach obwodów zaporoskiego i chersońskiego, w szczególności w Melitopolu i Skadowsku, rosjanie rozpowszechniają informację, że pod koniec kwietnia rozpocznie się przymusowa ewakuacja ludności cywilnej na Krym – Sztab Generalny SZU.

⚆ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy stwierdziło, że tegoroczna procesja w Rzymie w Wielki Piątek po raz kolejny została przyćmiona próbą zrównania ofiary z agresorem. Oto świadectwa odczytane w czasie wyprawy krzyżowej: w imieniu ukraińskiego nastolatka, który znalazł schronienie we Włoszech po zdobyciu Mariupola przez rosjan oraz rosyjskiego chłopca, którego brat wojskowy zginął, a ojciec i dziadek zaginęli w wojnie rosji przeciwko Ukrainie.

⚆ „Plan kontrataku”, który wyciekł do sieci, jest fałszywką i specjalną operacją rosji – twierdzi ukraiński wywiad. Przedstawiciel wywiadu Andrij Jusow powiedział, że tak zwane „tajne dokumenty wojskowe” dotyczące planów Sił Zbrojnych Ukrainy, które wyciekły do sieci, są fałszerstwem i specjalną operacją rosyjskich służb specjalnych. Andrij Jusow dodał, że kontrofensywa nastąpi, a plany wróg zobaczy i odczuje na polu bitwy. Zasugerował również, że rosjanie mogli sfałszować dokumenty, aby zakłócić lub spowolnić zachodnią pomoc dla Ukrainy.

⚆ ksiądz Ihor Slobodian (patriarchat moskiewski), który 2 kwietnia w soborze w Chmielnickim pobił byłego żołnierza Artura Ananyjewa, jest poszukiwany przez ukraińską policję.

🌍Świat:

⚆ W sieciach społecznościowych pojawiła się nowa porcja tajnych dokumentów, które prawdopodobnie szczegółowo opisują tajemnice bezpieczeństwa narodowego USA dotyczące Ukrainy, Bliskiego Wschodu i Chin. Skala wycieku wraz z wrażliwością samych dokumentów może spowodować ogromne szkody – NYT

⚆ rosyjscy zwolennicy wojny z niepokojem zareagowali na wyciek tajnych dokumentów dotyczących przygotowania Sił Zbrojnych, co wskazuje na obawy w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej przed przyszłą ukraińską kontrofensywą – ISW

⚆ 🤙W październiku zeszłego roku ukraińskie wojsko próbowało odbić elektrownię jądrową Zaporoże z rąk Federacji rosyjskiej, ale nie powiodło się — The Times.

⚆ Twitter usunął ograniczenia na stronach rosyjskiego rządu.

⚆ We Francji oficjalnie zlikwidowano propagandowy kanał RT France.

⚆ Darmowe podróże zagraniczne zostały zakazane dla rosyjskich urzędników państwowych, na oficjalne wyjazdy muszą otrzymać pozwolenie od premiera Miszustina — The Bell.

⚆ Obecnie negocjacje w sprawie zawieszenia broni między Ukrainą a Federacją rosyjską są niemożliwe, ponieważ oznaczałoby to ratyfikację zajęcia terytoriów ukraińskich przez rosję – sekretarz stanu USA Blinken.

⚆ Wywiad brytyjski stwierdził, że rosji nie udało się doprowadzić do upadku systemu energetycznego Ukrainy jesienią i zimą, a teraz ta kampania została faktycznie ograniczona.

⚆ „Obawy o utratę nowych okupowanych terytoriów na Ukrainie w trakcie spodziewanej przyszłej ukraińskiej kontrofensywy mogą skłonić Kreml do zintensyfikowania bieżącej operacji informacyjnej, mającej na celu zmuszenie Zachodu do zaoferowania Ukrainie ustępstw i wymuszenie negocjacji na korzystniejszych dla rosji warunkach” – ISW

⚆ Siły Zbrojne zużywają trzy razy mniej pocisków niż rosyjscy okupanci – Washington Post. Publikacja podaje, że nawet w warunkach niedoboru Sił Zbrojnych dziennie wystrzeliwanych jest około 7700 pocisków, czyli mniej więcej jeden co sześć sekund.

⚆ NATO przeprowadzi od 12 do 23 czerwca największe ćwiczenia lotnicze w swojej historii. W ćwiczeniach weźmie udział 220 samolotów 23 różnych typów. Wezmą w nich udział ponad 24 kraje sojuszu.

⚆ Myśliwce NATO przechwyciły nad wodami międzynarodowymi dwa rosyjskie Su-27. O tym informują Siły Powietrzne Rumunii. „Po incydencie rosyjskie samoloty zostały bezpiecznie usunięte z obszaru odpowiedzialności Sojuszu” – czytamy w komunikacie.

⚆ Dlaczego „wyciekłe dokumenty Pentagonu o kontrofensywie” to rosyjska podróbka. Udowadnia społeczność OSINT Molfar. Błędy rosyjskich służb specjalnych: 
– Dane o stratach po stronie rosyjskiej i ukraińskiej pochodzą z otwartych źródeł, ponadto straty strony rosyjskiej są niedoszacowane, a ukraińskie przeszacowane;
– Niewłaściwa numeracja stron dokumentu;
– Istnieje kilka wersji dokumentów z różnymi danymi;
– Błędy w zapisywaniu dat;
– Błędy w zapisie nazw pododdziałów;
– Stwierdzenia, że Ukraina już walczy czołgami Abrams.

⚆ Korea Północna przeprowadziła testy podwodnego drona zdolnego do przenoszenia broni jądrowej, twierdzi Reuters.

💩rosja i białoruś:

⚆ W Petersburgu pojawiło się antywojenne graffiti „Wybacz im, bo nie wiedzą, co czynią”. Pośrodku graffiti znajduje się obraz ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa, przedstawiony na obrazie Diego Velázqueza, z rosyjskimi żołnierzami w mundurach stojącymi po obu jego stronach.

⌛ Rok temu (44):

⚆ Brutalny atak rakietą na cywili zgromadzonych na dworcu w Kramatorsku. Na ludzi oczekujących na ewakuację uderzyły dwie rakiety wystrzelone z okupowanych przez rosjan terytoriów Donbasu. Conajmniej jeden pocisk miał amunicję kasetową i napis „za dzieci”. Na dworcu przebywało około 4000 mieszkańców. Zginęło około 50 i kilkaset jest rannych. Rakiety wystrzelono z Szachtarska w obwodzie donieckim. Kramatorsk był największym węzłem ewakuacyjnym dla ludności z obwodu łuhańskiego i donieckiego. W pozostałych rejonach kraju trwają walki, ale bez zmian na mapie.

⚆ Dotarło 20 pojazdów opancerzonych Bushmaster od Australii (plus dodatkową pomoc wojskową o wartości 20,4 mln dolarów, w tym broń przeciwpancerną i amunicję), bateria rakiet S-300 od Słowacji. Brytyjczycy szykują kolejną dostawę – tym razem pojazdów opancerzonych Mastiff lub Chakal. Pojawiła się też lista broni dostarczonej lub dostarczanej Ukrainie przez USA. Jest na niej między innymi: 1400 Stingerów (rakiety przeciwlotnicze), 5000 Jevelinów, 7000 innej broni przeciwpancernej, kilkaset dronów-samobójców, 7000 broni lekkiej, 50 mln sztuk amunicji, systemy anty-radarowe, rakiety kierowane laserowo, wywiad satelitarny, leki i zestawy pierwszej pomocy.

⚆ W Buczy rozpoczęto ekshumację zwłok z masowego grobu w pobliżu cerkwi Andrija Perwozwannoho, by zidentyfikować zmarłych i ustalić przyczyny zgonu.

⚆ Rzeczniczka MSZ rosji, Anna Zacharowa, powiedziała podczas konferencji prasowej, że przejawem ksenfobii i nacjonalizmu ukraińskiego jest….barszcz ukraiński.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Tajne plany ukraińskiej ofensywy

⚆ HIMARSy

⚆ Oj

⚆ Materiał o polskich Krabach (po ukraińsku)

⚆ Powrót dzieci

💧Źródła z których korzystam:

  • Telegram (Ukraiński telegraf, Myroshnykov, Збройні Сили України. Війна з окупантами, УП. Стрічка, NV oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)
  • Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa,
  • Portale informacyjne: onet, defence24, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso
  • Serwisy z mapami: Liveuamap, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)
  • Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski
  • Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов , Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych
  • przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Ługańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

🌻- symboliczne zobrazowanie strat żołnierzy rosyjskich (liczba zabitych wedle sztabu ukraińskiego)
💥- w miejscowości lub jej okolicy prowadzony był rosyjski ostrzał artyleryjski w ciągu ostatnich 24h
✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.
🔥- Pożary w obszarze działań wojennych
☢️ – informacje dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych
🛸- działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
🛡- działania ochronne
🏝- doniesienia z Krymu
⚡️- informacje dotyczące stanu energetycznego Ukrainy
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)
📺 – w wersji na “zła ambasada . pl” jest w tym miejscu dodatkowy materiał.

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu.
Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.