🪖Dzień 407 (6 kwietnia 2023, 22:30) – Kropki

🪖Dzień 407 (6 kwietnia 2023, 22:30) – Kropki

6 kwietnia, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Dyplomatyczna ofensywa na Chiny na razie nie przyniosła widocznych rezultatów. Xi pozostał niewzruszony prośbami Macrona i pozostał w “strefie niczyjej”. Chiny ewidentnie rozgrywają inną partię szachów w której chcą pozostać tym najsilniejszym krajem, którego nie wyczerpie agresja rosji na Ukrainę. Taka wizja może tłumaczyć zachowanie USA, które wraz z Węgrami i Niemcami sprzeciwiają się deklarowaniu Ukrainie “mapy drogowej” dla wstępu do NATO podczas najbliższego szczytu NATO w Wilnie. Niemal równolegle biuro ukraińskiego prezydenta publikuje informację o dopuszczeniu do negocjacji gdy ukraińskie siły “dotrą do Krymu” (co potem zostało zdementowane przez Podoliaka). No i również dziś z Libanu wystrzelono 100 rakiet w Izrael. To mocno zastanawiające. Mam na myśli obawę o to, że że granice wsparcia Ukrainy zostały już określone (bez NATO), los Krymu również (negocjacje), że Chiny działają na osłabienie USa, że rosja próbuje zdestabilizować Bliski Wschód (rakietami Hezbollachu) by znowu dociążyć USA i ułatwić funkcjonowanie Iranowi. Może to zbyt luźne kropki do narysowania spójnego obrazu, ale jednak pokazujące większe zaangażowanie w kierunku zachęcenia rosji do rozmów. Wszystko zatem zależy od tego co Ukraina odzyska swoją ofensywą, bo całą resztę chyba świat chce już układać za stołem rozmów.

Na samym froncie bez zmian, ale polecam Wam na koniec film z putinem przyjmującym listy uwierzytelniające od ambasadorów. Nie wiem czy tłumacze nie wyrobili się z symultanicznym tłumaczeniem, czy może zadziało się coś ciekawszego tj. nikt nie bił braw i mimo, że putin podkreślił, że to koniec ceremonii to nadal było cicho.

👍 Dobre wieści:
⚆ Litwa ogłosiła nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy za 41 mln euro, — Ministerstwo Obrony Litwy.

⚆ Trzy rosyjskie MiG-i, przez starty których ogłoszono alarm lotniczy na całej Ukrainie, wyleciały z Białorusi do Federacji rosyjskiej — „Białoruski Gajun”.

⚆ Ukraina i Polska będą wspólnie produkować pociski do czołgów kalibru 125 mm. Wczoraj dyrektor generalny Ukroboronpromu i kierownictwo polskiego producenta Polska Grupa Zbrojeniowa podpisali stosowne memorandum. Amunicja będzie produkowana w Polsce ze względu na ryzyko rosyjskich ataków rakietowych na ukraińskie przedsiębiorstwo.

⚆ USA przekażą Ukrainie eksperymentalną broń przeciwko irańskim dronom. Mówimy o szeregu rozwiązań, które obejmą następujące technologie: Systemy broni radioelektronicznej (RES), Systemy przechwytywania dronów, Systemy broni kinetycznej, Systemy broni laserowej.

🌻+390 (176 630)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Trudna sytuacja w centrum Bachmutu.

⚆ rosja utrzymuje w gotowości na Morzu Czarnym 4 rakietowce z 24 Kalibrami.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – głównie walki pozycyjne.

⚆ Okolice Bachmutu – rosjanie zajęli kilka kolejnych budynków, ale ich ataki pod Iwaniwskim i Bohdaniwką zostały odparte. Poza centrum miasta sytuacja wygląda na stabilizującą się.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Pod Awdijewką na niektórych odcinkach Ukraińcy mają kontratakować. Intensywne walki w Pierwomajskim i koło Kamjanki.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak doniesień

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski i charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: Cherson – tu oprócz zrzutu z drona, rosjanie zastosowali kierowanych bomb lotniczych (Berysław, Noworysław, Kozackie)
😼 Kilka eksplozji w Melitopolu (jedne w nocy, drugie dziś wieczorem)
🛡Ukraińskie wojsko znacząco zepchnęło rosjan na czasowo okupowaną mierzeję Kinburn – powiedział szef centrum prasowego „Południe”.
🏝Według danych firmy satelitarnej MAXAR rosyjska armia zabrała swój sprzęt z baz magazynowych na północy Krymu.

Dziś miały też miejsce eksplozje w Symferopolu.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego Daniłow stwierdził, że nie więcej niż 5 osób na planecie ma informacje o tym, gdzie i kiedy rozpocznie się kontrofensywa Sił Zbrojnych.

⚆ Zastępca szefa biura prezydenta Ukrainy, Sybiha zezwolił na negocjacje z Federacją rosyjską w sprawie Krymu, jeśli Siły Zbrojne dotrą do jego granic. „To nie znaczy, że wykluczamy drogę wyzwolenia (Krymu) przez naszą armię” – dodał w rozmowie z Financial Times.

⚆ Powyższym słowom zaprzeczył Podoliak (Doradca szefa biura prezydenta)i stwierdził, że negocjacje z Federacją rosyjską są możliwe dopiero po wycofaniu wojsk rosyjskich z całego terytorium Ukrainy, w tym z Krymu.

⚆ FPV Demo Day odbył się w Kijowie. To spotkanie ukraińskich producentów dronów szturmowych z wojskiem, które będzie je wykorzystywać w przyszłości.

⚆ Minister obrony Reznikow przybył do Aten, gdzie przeprowadził dwugodzinne rozmowy z greckim ministrem spraw zagranicznych Nikosem Panagiotopoulosem na temat wsparcia i współpracy wojskowej. Zgodnie z wynikami spotkania strona grecka rozmawiała o udzielonej już pomocy: MANPADS Stinger, rakietach, pociskach, nabojach do karabinów i BMP-1. Ponadto przygotowywana jest do wysyłki kolejna partia rakiet BMP-1, 73 mm, amunicji artyleryjskiej i karabinów. Grecja nadal przyjmuje na leczenie rannych ukraińskich żołnierzy i oficerów.

⚆ Dziennikarze Bihus.Info pokazali „mały domek” metropolity (patriarchat moskiewski) Pawła we wsi Woronkowa w obwodzie kijowskim – okazał się dwupiętrowym domem o powierzchni 580 metrów kwadratowych z budynkami pomocniczymi i altaną za mocnym i wysokim płotem. Pawło wcześniej stwierdził, że ma „mały dom”, który „próbował sprzedać, ale nikt nie kupił”. Powiedział też, że wszystko stamtąd oddał – łóżka, pralki, lodówki itp. – a teraz nic tam nie ma. Metropolita zaznaczył jednak, że teraz „musi tam przebywać”.

⚆ Ukraina wymieniła niektórych przedstawicieli cerkwi prawosławnej patriarchatu moskiewskiego na ukraiński personel wojskowy, – Daniłow.

⚆ „rosyjski Korpus Ochotniczy” ponownie zadziałał poza granicami Ukrainy i opublikował wideo pokazujące rozmowę z lokalnymi mieszkańcami Słuczewskiego. Jednocześnie gubernator obwodu briańskiego zaprzecza, jakoby wojska ukraińskie mogły przekroczyć granicę z rosją.

⚆ rosjanie w oczekiwaniu na kontrofensywę poddają się na całej linii frontu, takie akcje odbywają się co dwa dni. Okupanci poddają się zarówno indywidualnie, jak i grupowo – rzecznik programu „Chcę żyć” Witalij Matwienko. „W marcu ustanowiliśmy w zasadzie rekord – ponad 3 tysiące deklaracji poddania się, czyli dwa razy więcej niż w 2022 roku”. Matwienko powiedział, że okupanci poddają się wraz ze sprzętem, a niektóre egzemplarze rosyjskich pojazdów opancerzonych już działają przeciwko armii rosyjskiej.

🌍Świat:

⚆ Prezydent Francji, Macron spotkał się w Pekinie z prezydentem Chin, Xi Jinpingiem. Głównym tematem negocjacji była wojna rosji z Ukrainą. Macron wezwał Xi Jinpinga do napomnienia rosji i pomocy w zakończeniu wojny na Ukrainie. „rosyjska agresja na Ukrainie zadała cios stabilności międzynarodowej. Wiem, że mogę na was liczyć, że doprowadzicie rosję do rozsądku i doprowadzicie wszystkich z powrotem do stołu negocjacyjnego” – powiedział Macron, stojąc obok chińskiego przywódcy na początku ich rozmów. spotkanie. Xi powiedział, że wszystkie kraje muszą przestrzegać zasad nierozprzestrzeniania broni jądrowej, nie wspomniał jednak bezpośrednio o rosji.

⚆ Po rozmowach między Xi a Macronem Chiny wyraziły chęć współpracy z Francją w celu osiągnięcia wynegocjowanego zakończenia wojny na Ukrainie — informuje Reuters, powołując się na francuskie źródło dyplomatyczne. Rozmówca agencji nie podał konkretnych szczegółów, czy Pekin zmienił swoje stanowisko, ale powiedział, że strony uzgodniły dalsze negocjacje

⚆ Xi Jinping po rozmowach z Macronem – Politico nie wykazuje żadnych oznak zmiany stanowiska w sprawie wojny rosji na Ukrainie. Przywódca Chin kontynuował swoją linię, mówiąc, że „wszystkie strony” mają „uzasadnione obawy dotyczące bezpieczeństwa” i nie dał żadnej wskazówki, że użyje swoich wpływów, aby pomóc zakończyć konflikt.

⚆ Przywódca Chin potwierdził, że porozmawia z Zełeńskim „kiedy będą ku temu odpowiednie warunki” – powiedziała to po negocjacjach z Xi przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. „Liczymy również na to, że Chiny nie będą bezpośrednio ani pośrednio dostarczać rosji żadnego sprzętu wojskowego, ponieważ wszyscy wiemy, że uzbrojenie agresora jest sprzeczne z prawem międzynarodowym i znacznie zaszkodzi naszym stosunkom” – powiedziała.

⚆ Liban wystrzelił co najmniej 100 rakiet na terytorium Izraela. To jeden z najpotężniejszych ostrzałów. Na północy ogłoszono alarm. Ze względu na ostrzał rakietowy w tej części kraju przestrzeń powietrzna została zamknięta dla lotów cywilnych. W odpowiedzi Izrael uderzył na obrzeża jednego z miast w południowym Libanie. Wieczorem planowane jest posiedzenie gabinetu wojskowego Izraela.

⚆ USA wysoko oceniły umiejętności ukraińskich pilotów, którzy zostali przebadani pod kątem możliwości przekwalifikowania do pracy na myśliwcach wielozadaniowych. „Dla ukraińskich pilotów program przekwalifikowania na F-16 można znacznie skrócić” — powiedział dowódca Sił Powietrznych Ukrainy Hołubcow.

⚆ 49 krajów świata potępiło nielegalne deportacje ukraińskich dzieci do rosji w odpowiedzi na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Spotkanie zostało zwołane przez federację rosyjską w celu omówienia rzekomych podstaw prawnych do uprowadzania ukraińskich dzieci z terytoriów tymczasowo okupowanych.

⚆ Brytyjski wywiad uważa, że ​​na najwyższych rosyjskich oficerów rosyjskich czekają nowe zwolnienia, ponieważ nie osiągają oni swoich celów w Ukrainie. W szczególności Ministerstwo Obrony Federacji rosyjskiej najprawdopodobniej zdymisjonowało dowódcę Wschodniej Grupy Wojsk na Ukrainie Rustama Muradowa. Stanął na czele tej grupy po nieudanej próbie szturmu na Kijów przez Federację rosyjską w zeszłym roku.

⚆ Dyrektor FBI Christopher Wray powiedział, że USA i Chiny wyciągają wnioski z wojny na Ukrainie. Według niego lekcja, na której Chiny mogą się skupić, to „wpływ sankcji na rosyjską gospodarkę”. Według dyrektora FBI Chiny już „zaczęły podejmować kroki w celu ochrony swojej gospodarki przed potencjalnymi sankcjami”. Ray uważa, że ​​takie kroki mogą służyć jako wskazówka do możliwych przyszłych działań przeciwko Tajwanowi.

⚆ Sejm Litwy jednogłośnie przyjął uchwałę, która zawiera klauzulę o konieczności oficjalnego zaproszenia Ukrainy do NATO na szczycie Sojuszu, który latem odbędzie się w Wilnie. Parlamentarzyści podkreślili jednocześnie, że „konieczne jest podpisanie protokołów akcesyjnych i rozpoczęcie procesu ratyfikacji, gdy tylko pozwolą na to warunki”.

⚆ Przed szczytem w Wilnie Stany Zjednoczone, Niemcy i Węgry sprzeciwiają się zamiarom innych państw członkowskich NATO zaoferowania Ukrainie „mapy drogowej” członkostwa w Sojuszu — Financial Times.

⚆ Premier Finlandii Sanna Marin złożyła wniosek do prezydenta Sauli Niinisto o dymisję rządu. Prezydent przychylił się do wniosku. Rząd Marin będzie działał tymczasowo, dopóki partie (po ostatnich wyborach) nie utworzą nowego gabinetu.

💩rosja i białoruś:

⚆ rosyjskie FSB poprosiło o ochronę dla najważniejszych propagandystów w rosji. W “Top 10” nie znaleźli się simonian ani sołowiow.

⚆ Założyciel grupy „wagnera” jewgienij prigożyn przyznał, że Siły Zbrojne Ukrainy nie wycofują się spod Bachmutu i obecnie nie ma mowy o jakiejkolwiek rosyjskiej ofensywie w tym kierunku.

⚆ W rosji ogłosili, że zatrzymali pilota rzekomo ukraińskiego lekkiego samolotu, który lądował wczoraj awaryjnie w obwodzie briańskim. Mówi, że nie wiedział, że wleciał na terytorium Federacji rosyjskiej, bo zepsuł mu się tablet.

⚆ Strzelanina w Inguszetii. Siły bezpieczeństwa rosjan miały ze sobą dużą ilość sprzętu i prowadziły „operację antyterrorystyczną” w Zyazik-Yurt. Według lokalnych mediów, osoby przez nich poszukiwane zostały odnalezione w jednym z prywatnych domów we wsi i nie poddając się stawiały opór siłom bezpieczeństwa – w rezultacie doszło do długiej strzelaniny.

⚆ Dron domowej roboty z kamerami spadł na teren zakładu „Pochodnia” w Chimkach pod Moskwą. Zakład produkuje systemy przeciwlotnicze Tor i S-400 oraz modernizuje systemy S-300. Bezzałogowiec o wymiarach 30 na 30 cm został znaleziony przez pracowników ochrony podczas patrolu terenu firmy.

⚆ Kolejny dron spadł w strefie przemysłowej Podilska. W pobliżu znajduje się kilka fabryk – jedna zajmująca się produkcją transportu kolejowego oraz produkcją silników hydraulicznych.

⌛ Rok temu (42):

⚆ Brak istotnych wydarzeń rok temu

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Walki uliczne w Bachmucie

⚆ Praca 5-tej brygady szturmowej

⚆ putin na wręczaniu mu listów uwierzytelniających od ambasadorów. Mimo nagabywań – nie dostaje oklasków.

⚆ rosyjski T-90 – najpierw unieszkoliwiony z “Korneta” a potem dopalony z dronów.

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.