🪖Dzień 406 (5 kwietnia 2023, 23:45) – Zełeński w Warszawie

🪖Dzień 406 (5 kwietnia 2023, 23:45) – Zełeński w Warszawie

5 kwietnia, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Dziś 5 ważnych informacji:

  1. Prezydent Ukrainy odwiedził Polskę. Na pewno relacje z tej wizyty obiły się Wam o oczy i uszy, dlatego bardzo lakonicznie o tej wizycie napisałem w sekcji “Świat”. Wizytę relacjonowały wszystkie główne media ukraińskie. Oficjalnie padły ważne słowa i konkretne deklaracje – nieoficjalnie pewnie o wiele ważniejsze kwestie zostały ustalone (jak warunki dostępu polskich firm do rynku ukraińskiego w ramach odbudowy Ukrainy). To ważne dla obu krajów – tym bardziej, że firmy niemieckie i francuskie już działają aktywnie w tym kierunku.
  2. Na mapie światowej dyplomacji trwa właśnie ofensywa na Chiny. Prezydent Francji Emmanuel Macron i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen polecieli do Pekinu na rozmowy z chińskim przywódcą. Podczas wizyty zamierzają przekonać Xi Jinpinga, by w żaden sposób nie wspierał wojny putina z Ukrainą, a najlepiej – aby zmusił go do zawarcia pokoju. Europejscy przywódcy będą starali się przekazać główną myśl – gotowość UE do współpracy, która może zniknąć, jeśli Chiny przekroczą granicę i poprą putina.
  3. Ukraińcy dość ironicznie komentują słowa Stoltenberga (“Ukraina stanie się członkiem NATO po zwycięstwie w wojnie z rosją”): “Faktem jest, że musieliśmy przystąpić do NATO, aby w ogóle uniknąć tej wojny. Nawet w czasie wojny przystąpienie Ukrainy do NATO jest istotne, bo daje nadzieję, że powstrzyma rosję. A po zwycięstwie armia ukraińska będzie tak potężna, że NATO będzie mogło przystąpić do Ukrainy. To tylko kwestia drobiazgów – trzeba wygrać.”
  4. Trwa spontaniczne odchodzenie Ukrainy od patriarchatu moskiewskiego. To pokłosie działań poprzedniego prezydenta Ukrainy – Petra Poroszenki, któremu udało się przekonać Cerkiew Prawosławną do oddzielenia Ukrainy od patriarchatu moskiewskiego.
  5. Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Polska dostarczy Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej – powiedział prezydent Zełeński na konferencji prasowej podczas swojej wizyty w Polsce. Będą to: MiG-i, transportery opancerzone rosomak, moździerze samobieżne Rak, MANPADY Piorun i inna broń. W ciągu ostatnich miesięcy Polska przekazała Ukrainie 4 MiG-29. Kolejne 4 zostaną przekazane w najbliższym czasie. Oprócz tego Polska jest gotowa przekazać jeszcze 6 MiG-29.

⚆ Polska i Ukraina podpisały memorandum o współpracy przy odbudowie Ukrainy oraz porozumienie o wspólnej produkcji 125-mm amunicji czołgowej. Premier Morawiecki dodał, że Ukraina kupuje broń produkowaną w polskich fabrykach, w szczególności działa samobieżne Krab i transportery opancerzone rosomak.

⚆ Rumunia przekaże 800 000 dolarów na wzmocnienie obrony Ukrainy poprzez NATO – powiedział minister spraw zagranicznych Rumunii Bohdan Aurescu. 800 tysięcy dolarów to około 1/7 ceny czołgu Challenger 2 lub 1/5 czołgu M1A1 Abrams.

⚆ Czechy planują udzielić Ukrainie pomocy wojskowej za prawie 33 miliony dolarów.

🌻+550 (176 240)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Trudna sytuacja w Bachmucie.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – w miarę stabilnie. Niemal na całym odcinku frontu rosjanie próbują szturmów (głownie Nowoseliwskie, Torskie, Newskie). Wyjątkiem jest Hrianikiwka, gdzie rosjanie wysłali dużo oddziałów do Bachmutu i tu faktycznie rosjanie się bronią.

⚆ Okolice Bachmutu – W pierwszych dniach kwietnia armia rosyjska zdołała posunąć się jeszcze głębiej w głąb Bachmutu i dotrzeć do centrum miasta – tj. budynków rady miejskiej i dzielnicowej. Mimo optymistycznych wypowiedzi ukraińskich władz sytuacja w Bachmucie pogarsza się z każdym dniem. Ukraińcy kontrolują 30-40% miasta (wedle innych szacunków 50%). Od wczoraj sytuacja w mieście nie uległa zmianom. rosjanie mają sięgać już do rezerw strategicznych aby utrzymać presję.

⚆ Marijinka, Awdijewka – brak zmian, walki trwają. Pod Awdijewką najtrudniej pod Pierwomajskimi Kamjanką.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Znowu brak doniesień

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski i charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy:Ołeksijewo-Drużkiwka (o. doniecki, 2 ofiary)
🛸Zbity rosyjski helikopter KA-52 (front wschodni)
😼Tokmak, Melitopol – seria conajmniej 3 wybuchów.
🏝Strzelanina w okupowanej Nowofedoriwce na Krymie.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ W przyszłości między Polską a Ukrainą nie będzie granicy – ani politycznej, ani gospodarczej, ani historycznej – Zełeński

⚆ „Najtrudniejsza jest sytuacja w Bachmucie. Wróg nie kontroluje miasta, decyzja o wycofaniu Sił Zbrojnych może zostać podjęta w wypadku wystąpienia ryzyka dużych strat osobowych” – Zełeński podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem RP, Andrzejem Dudą.

⚆ Kijów i Warszawa rozstrzygnęły spór o eksport ukraińskiego zboża do UE, na który narzekali polscy rolnicy – Zełeński. Prezydent nie sprecyzował, jak dokładnie, ale dodał, że „w najbliższych dniach i tygodniach ostatecznie rozwiążemy wszystkie kwestie”.

⚆ We Lwowie parafianie katedry św. Jerzego (patriarchat moskiewski) podejmują decyzję o przejściu do Cerkwi Prawosławnej Ukrainy.

⚆ W obwodzie czerniowieckim we wsi Zadubriwka księża moskiewscy nie wpuścili do cerkwi trumny z poległym bohaterem, mimo próśb matki i społeczności. Wierni Prawosławnej Cerkwi Ukrainy wtargnęli do świątyni i wypędzili moskiewskich księży, którzy nie pozwolili opłakiwać poległego bohatera.

⚆ “Ukraina nie zgodzi się na porozumienia pokojowe z reżimem kremlowskim i rosyjskim dyktatorem władimirem putinim. Jednocześnie wojna na Ukrainie może zakończyć się w tym roku.” – Reznikow.

⚆ Przez oficjalne zaniedbania rosyjska armia zniszczyła największy na świecie samolot AN-225 “Mrija”. Wysokość szkód wyrządzonych państwu to ponad 8,4 mld hrywien. Ustalono, że dyspozytor (firma Antonow), pomimo ostrzeżenia władz państwowych i wiedząc na pewno o zakończeniu ochrony ubezpieczeniowej tego statku powietrznego, nie zapewnił przeniesienia samolotu w bezpieczne miejsce. W efekcie podczas nalotu wojsk rosyjskich na lotnisko we wsi Hostomel samolot spłonął. Ponadto w trakcie postępowania przygotowawczego ustalono, że samolot AN-225 „Mrija” był sprawny technicznie i gotowy do startu w przededniu rosyjskiej inwazji wojskowej na Ukrainę. Jednak były dyrektor generalny Przedsiębiorstwa Państwowego „Antonow” nie wydał odpowiedniego zarządzenia i zignorował doniesienia i propozycje swoich podwładnych. Ponadto śledczy sprawdzają informacje o możliwości ewakuacji sześciu kolejnych samolotów, w tym An-124 „Rusłan”, które znajdowały się wówczas na terenie lotniska.

🌍Świat:

⚆ Prezydent RP Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda spotkali się z Wołodymyrem i Ołeną Zełeńskimi w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Zgodnie z planem wizyty przywódcy obu krajów rozmawiały w Pałacu Prezydenckim. Następnie odbyły się negocjacje w ramach delegacji. Tematami negocjacji były pomoc wojskowa dla Ukrainy, powojenna odbudowa i droga Ukrainy do UE i NATO, a także kwestie historyczne. Zełeński został odznaczony Orderem Orła Białego „za zasługi w pogłębianiu stosunków między Polską a Ukrainą, działalność na rzecz bezpieczeństwa, niezłomność w obronie praw człowieka”, poinformował Prezydent RP na Twitterze. Wieczorem obaj prezydenci spotkali się z ludźmi na placu przed Zamkiem Królewskim. Zełeński zaczął swoje przemówienie po polsku.

⚆ Chiny nie uznają Krymu za rosyjski, podobnie jak innych terytoriów Ukrainy, które „stały się” częścią Federacji rosyjskiej – powiedział chiński ambasador przy UE. Także niektóre jego wypowiedzi: Stwierdzenie o „bezgranicznej przyjaźni” między Pekinem a Moskwą to chwyt retoryczny, nic więcej. Pekin nie obsługuje rosyjskiej „specjalnej operacji wojskowej” na Ukrainie.

⚆ Wielka Brytania zablokowała wystąpienie rosyjskiej komisarz ds. praw dziecka Marii Lwowej-Bełowej na nieformalnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie przymusowego wywozu ukraińskich dzieci do rosji. „Jeśli Maria Lwowa-Bełowa chce rozmawiać o swoich działaniach, może to zrobić w Hadze” – powiedziała brytyjska reprezentacja. Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Lwowej-Bełowej, a także putina.

⚆ Sekretarz generalny NATO Stoltenberg wezwał Chiny, aby nie udzielały rosji śmiercionośnej pomocy wojskowej, mówiąc, że ten krok byłby „historycznym błędem” Pekinu.

⚆ 🤙Siły Zbrojne Ukrainy przygotowują do kontrofensywy osiem oddziałów szturmowych w łącznej liczbie 40 000 ludzi, donosi Reuters. 🤙Oficerowie wojskowi powiedzieli dziennikarzom, że spodziewają się rozpoczęcia kontrofensywy w nadchodzących tygodniach lub miesiącach.

⚆ W czerwcu na terytorium Serbii odbędą się ćwiczenia wojskowe „Platinum Wolf-2023”, organizowane wspólnie z USA i 10 państwami NATO. „Platynowy Wilk” to największe ćwiczenia wojskowe odbywające się na terytorium Serbii od 2014 roku. W ich organizacji biorą udział europejskie dowództwo sił zbrojnych USA, a także kraje bałtyckie, Francja i Wielka Brytania. Chociaż Serbia nie jest członkiem NATO i krytykowała Sojusz za bombardowania w 1999 roku w związku z wojną w Kosowie, od 2006 roku jest członkiem programu NATO Partnerstwo dla Pokoju.

⚆ Ministerstwo Obrony Bułgarii w swoim raporcie określiło agresję militarną Federacji rosyjskiej jako najbardziej bezpośrednie zagrożenie dla światowego pokoju i stwierdziło, że armia rosyjska popełnia systematyczne zbrodnie wojenne na Ukrainie.

⚆ Macron i Biden w rozmowie telefonicznej w przeddzień wizyty prezydenta Francji w Pekinie zgodzili się zachęcić Chiny do podjęcia działań na rzecz przyspieszenia zakończenia wojny na Ukrainie — Pałac Elizejski.

⚆ rosyjscy urzędnicy szukają sposobów na załatanie dziur budżetowych, planując długą wojnę z Ukrainą – wywiad brytyjski. Jedną z takich metod jest emisja części rosyjskiego długu państwowego w walutach obcych, o czym zapowiedział premier rosji Miszustin.
To posunięcie niemal na pewno pokazuje, że rosja liczy na zewnętrzne wsparcie finansowe ze strony państw, które uznaje za „przyjazne”. Kiedy to nastąpi, inwestorzy z innych krajów będą mogli kupować rosyjski dług państwowy, a tym samym finansować niektóre przyszłe deficyty budżetowe rosji. Tacy inwestorzy będą pośrednio finansować rosyjską inwazję na Ukrainę, zauważa brytyjski wywiad.

⚆ Prezydent Turcji Erdogan wezwał do reformy Rady Bezpieczeństwa ONZ, nazywając system „niezrównoważonym”, gdy pięć państw ma znacznie większy wpływ niż wszystkie pozostałe. Powiedział też, że wierzy w możliwość „sprawiedliwego pokoju” między Federacją rosyjską a Ukrainą, który „dałby obu stronom możliwość godnego wyjścia z sytuacji”. Rada Bezpieczeństwa składa się z pięciu stałych członków: Federacji rosyjskiej, Wielkiej Brytanii, USA, Francji i Chin, którym przysługuje prawo weta, oraz z 10 krajów członkowskich na zasadzie rotacji.

⚆ 4 kwietnia 1949 roku 12 państw – USA, Wielka Brytania, Kanada, Francja, Włochy, Belgia, Holandia, Portugalia, Luksemburg, Dania, Islandia i Norwegia – podpisało w Waszyngtonie Pakt Północnoatlantycki.

💩rosja i białoruś:

⚆ W moskwie w jednym z budynków Ministerstwa Obrony rosji wszczął się pożar, informują rosyjskie media. Wedle źródeł rosyjskich pożar spowodowało zwarcie w czajniku elektrycznym.

⚆ Eksplozje w obwodzie kurskim – trzy miejscowości zostały odcięte od prądu.

⚆ Przemówienie putina o konieczności budowy nowych partnerstw jak i też o tym, że rosja jest otwarta na wszelkie partnerstwa i nie jest do nikogo wrogo nastawiona.

⚆ Na Białorusi siły bezpieczeństwa zatrzymały informatyka Dmytro Mostowego w sprawie wybuchów na lotnisku wojskowym w Maczułyszczach. Jak wyjaśnia prołukaszenkowski białoruski kanał telewizyjny ONT, Mostowoj został oskarżony o wspieranie działalności ekstremistycznej. Według śledztwa zorganizował transmisję z lotniska w Maczułyszczach, skontaktował się z grupą monitorującą „Białoruski Gajun” i zaoferował pomoc. Grupa „Białoruski Gajun” zaprzecza, jakoby miała kontakt z tą osobą, a wszystko, co dzieje się wokół aresztowania, nazywa „kłamstwem propagandy Łukaszenki”. Dom Mostowego podobno znajduje się 900 m od lotniska, a okna wychodzą na miejsce lądowania lub startu samolotów. Grozi mu kara śmierci.

⌛ Rok temu (41):

⚆ rosjanie głównie się przemieszczają i przegrupowują prowadząc ostrzał rakietowy wybranych miast na południu i wschodzie. Walki terenowe toczą się głównie wokół miasta Izium i na południowym wschodzie od Doniecka.

⚆ UE ogłosiła piąty pakiet sankcji wobec rosji (dotyczą węgla, zakaz transakcji z 4 bankami, zakaz wstępu dla rosyjskich statków i zakaz pracy dla rosjan i białorusinów).

⚆ Steinmeier, prezydent Niemiec powiedział wczoraj: „Moje obstawanie przy Nord Stream 2 było ewidentnym błędem. Stawialiśmy na budowę mostów, w które rosja już nie wierzyła i przed którymi ostrzegali nas nasi partnerzy”. Zmiana kursu przez Olafa Scholza 27 lutego była spowodowana strachem, a nie odwagą. Ukraina była okłamywana, a za kulisami nadal utrzymywano bliskość z rosją. To jeden z powodów, dla którego masakra w Buczczy była możliwa. Rząd niemiecki ponosi teraz część winy za masakry w Buczy i Mariupolu – pisze we wtorek dziennik „Die Welt”.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Nocna praca snajperów ukraińskich sił specjalnych pod Bachmutem

⚆ Materiał o amerykańskim systemie obrony powietrznej “Avenger”

⚆ film pokazuje wynik jednego dnia walk pod Bachmutem. Tylko jedna jednostka 92. brygady. I tylko w jednym miejscu w pobliżu Bachmuta. Conajmniej 30 martwych rosjan.

⚆ “Hojda 137” czyli nagranie z ukraińskiego drona kamikaze.

⚆ Linia obrony pod Bachmutem

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.