🪖Dzień 406 (5 kwietnia 2023, 23:45) – Zełeński w Warszawie

🪖Dzień 406 (5 kwietnia 2023, 23:45) – Zełeński w Warszawie

5 kwietnia, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Dziś 5 ważnych informacji:

 1. Prezydent Ukrainy odwiedził Polskę. Na pewno relacje z tej wizyty obiły się Wam o oczy i uszy, dlatego bardzo lakonicznie o tej wizycie napisałem w sekcji “Świat”. Wizytę relacjonowały wszystkie główne media ukraińskie. Oficjalnie padły ważne słowa i konkretne deklaracje – nieoficjalnie pewnie o wiele ważniejsze kwestie zostały ustalone (jak warunki dostępu polskich firm do rynku ukraińskiego w ramach odbudowy Ukrainy). To ważne dla obu krajów – tym bardziej, że firmy niemieckie i francuskie już działają aktywnie w tym kierunku.
 2. Na mapie światowej dyplomacji trwa właśnie ofensywa na Chiny. Prezydent Francji Emmanuel Macron i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen polecieli do Pekinu na rozmowy z chińskim przywódcą. Podczas wizyty zamierzają przekonać Xi Jinpinga, by w żaden sposób nie wspierał wojny putina z Ukrainą, a najlepiej – aby zmusił go do zawarcia pokoju. Europejscy przywódcy będą starali się przekazać główną myśl – gotowość UE do współpracy, która może zniknąć, jeśli Chiny przekroczą granicę i poprą putina.
 3. Ukraińcy dość ironicznie komentują słowa Stoltenberga (“Ukraina stanie się członkiem NATO po zwycięstwie w wojnie z rosją”): “Faktem jest, że musieliśmy przystąpić do NATO, aby w ogóle uniknąć tej wojny. Nawet w czasie wojny przystąpienie Ukrainy do NATO jest istotne, bo daje nadzieję, że powstrzyma rosję. A po zwycięstwie armia ukraińska będzie tak potężna, że NATO będzie mogło przystąpić do Ukrainy. To tylko kwestia drobiazgów – trzeba wygrać.”
 4. Trwa spontaniczne odchodzenie Ukrainy od patriarchatu moskiewskiego. To pokłosie działań poprzedniego prezydenta Ukrainy – Petra Poroszenki, któremu udało się przekonać Cerkiew Prawosławną do oddzielenia Ukrainy od patriarchatu moskiewskiego.
 5. Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Polska dostarczy Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej – powiedział prezydent Zełeński na konferencji prasowej podczas swojej wizyty w Polsce. Będą to: MiG-i, transportery opancerzone rosomak, moździerze samobieżne Rak, MANPADY Piorun i inna broń. W ciągu ostatnich miesięcy Polska przekazała Ukrainie 4 MiG-29. Kolejne 4 zostaną przekazane w najbliższym czasie. Oprócz tego Polska jest gotowa przekazać jeszcze 6 MiG-29.

⚆ Polska i Ukraina podpisały memorandum o współpracy przy odbudowie Ukrainy oraz porozumienie o wspólnej produkcji 125-mm amunicji czołgowej. Premier Morawiecki dodał, że Ukraina kupuje broń produkowaną w polskich fabrykach, w szczególności działa samobieżne Krab i transportery opancerzone rosomak.

⚆ Rumunia przekaże 800 000 dolarów na wzmocnienie obrony Ukrainy poprzez NATO – powiedział minister spraw zagranicznych Rumunii Bohdan Aurescu. 800 tysięcy dolarów to około 1/7 ceny czołgu Challenger 2 lub 1/5 czołgu M1A1 Abrams.

⚆ Czechy planują udzielić Ukrainie pomocy wojskowej za prawie 33 miliony dolarów.

🌻+550 (176 240)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Trudna sytuacja w Bachmucie.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – w miarę stabilnie. Niemal na całym odcinku frontu rosjanie próbują szturmów (głownie Nowoseliwskie, Torskie, Newskie). Wyjątkiem jest Hrianikiwka, gdzie rosjanie wysłali dużo oddziałów do Bachmutu i tu faktycznie rosjanie się bronią.

⚆ Okolice Bachmutu – W pierwszych dniach kwietnia armia rosyjska zdołała posunąć się jeszcze głębiej w głąb Bachmutu i dotrzeć do centrum miasta – tj. budynków rady miejskiej i dzielnicowej. Mimo optymistycznych wypowiedzi ukraińskich władz sytuacja w Bachmucie pogarsza się z każdym dniem. Ukraińcy kontrolują 30-40% miasta (wedle innych szacunków 50%). Od wczoraj sytuacja w mieście nie uległa zmianom. rosjanie mają sięgać już do rezerw strategicznych aby utrzymać presję.

⚆ Marijinka, Awdijewka – brak zmian, walki trwają. Pod Awdijewką najtrudniej pod Pierwomajskimi Kamjanką.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Znowu brak doniesień

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski i charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy:Ołeksijewo-Drużkiwka (o. doniecki, 2 ofiary)
🛸Zbity rosyjski helikopter KA-52 (front wschodni)
😼Tokmak, Melitopol – seria conajmniej 3 wybuchów.
🏝Strzelanina w okupowanej Nowofedoriwce na Krymie.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ W przyszłości między Polską a Ukrainą nie będzie granicy – ani politycznej, ani gospodarczej, ani historycznej – Zełeński

⚆ „Najtrudniejsza jest sytuacja w Bachmucie. Wróg nie kontroluje miasta, decyzja o wycofaniu Sił Zbrojnych może zostać podjęta w wypadku wystąpienia ryzyka dużych strat osobowych” – Zełeński podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem RP, Andrzejem Dudą.

⚆ Kijów i Warszawa rozstrzygnęły spór o eksport ukraińskiego zboża do UE, na który narzekali polscy rolnicy – Zełeński. Prezydent nie sprecyzował, jak dokładnie, ale dodał, że „w najbliższych dniach i tygodniach ostatecznie rozwiążemy wszystkie kwestie”.

⚆ We Lwowie parafianie katedry św. Jerzego (patriarchat moskiewski) podejmują decyzję o przejściu do Cerkwi Prawosławnej Ukrainy.

⚆ W obwodzie czerniowieckim we wsi Zadubriwka księża moskiewscy nie wpuścili do cerkwi trumny z poległym bohaterem, mimo próśb matki i społeczności. Wierni Prawosławnej Cerkwi Ukrainy wtargnęli do świątyni i wypędzili moskiewskich księży, którzy nie pozwolili opłakiwać poległego bohatera.

⚆ “Ukraina nie zgodzi się na porozumienia pokojowe z reżimem kremlowskim i rosyjskim dyktatorem władimirem putinim. Jednocześnie wojna na Ukrainie może zakończyć się w tym roku.” – Reznikow.

⚆ Przez oficjalne zaniedbania rosyjska armia zniszczyła największy na świecie samolot AN-225 “Mrija”. Wysokość szkód wyrządzonych państwu to ponad 8,4 mld hrywien. Ustalono, że dyspozytor (firma Antonow), pomimo ostrzeżenia władz państwowych i wiedząc na pewno o zakończeniu ochrony ubezpieczeniowej tego statku powietrznego, nie zapewnił przeniesienia samolotu w bezpieczne miejsce. W efekcie podczas nalotu wojsk rosyjskich na lotnisko we wsi Hostomel samolot spłonął. Ponadto w trakcie postępowania przygotowawczego ustalono, że samolot AN-225 „Mrija” był sprawny technicznie i gotowy do startu w przededniu rosyjskiej inwazji wojskowej na Ukrainę. Jednak były dyrektor generalny Przedsiębiorstwa Państwowego „Antonow” nie wydał odpowiedniego zarządzenia i zignorował doniesienia i propozycje swoich podwładnych. Ponadto śledczy sprawdzają informacje o możliwości ewakuacji sześciu kolejnych samolotów, w tym An-124 „Rusłan”, które znajdowały się wówczas na terenie lotniska.

🌍Świat:

⚆ Prezydent RP Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda spotkali się z Wołodymyrem i Ołeną Zełeńskimi w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Zgodnie z planem wizyty przywódcy obu krajów rozmawiały w Pałacu Prezydenckim. Następnie odbyły się negocjacje w ramach delegacji. Tematami negocjacji były pomoc wojskowa dla Ukrainy, powojenna odbudowa i droga Ukrainy do UE i NATO, a także kwestie historyczne. Zełeński został odznaczony Orderem Orła Białego „za zasługi w pogłębianiu stosunków między Polską a Ukrainą, działalność na rzecz bezpieczeństwa, niezłomność w obronie praw człowieka”, poinformował Prezydent RP na Twitterze. Wieczorem obaj prezydenci spotkali się z ludźmi na placu przed Zamkiem Królewskim. Zełeński zaczął swoje przemówienie po polsku.

⚆ Chiny nie uznają Krymu za rosyjski, podobnie jak innych terytoriów Ukrainy, które „stały się” częścią Federacji rosyjskiej – powiedział chiński ambasador przy UE. Także niektóre jego wypowiedzi: Stwierdzenie o „bezgranicznej przyjaźni” między Pekinem a Moskwą to chwyt retoryczny, nic więcej. Pekin nie obsługuje rosyjskiej „specjalnej operacji wojskowej” na Ukrainie.

⚆ Wielka Brytania zablokowała wystąpienie rosyjskiej komisarz ds. praw dziecka Marii Lwowej-Bełowej na nieformalnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie przymusowego wywozu ukraińskich dzieci do rosji. „Jeśli Maria Lwowa-Bełowa chce rozmawiać o swoich działaniach, może to zrobić w Hadze” – powiedziała brytyjska reprezentacja. Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Lwowej-Bełowej, a także putina.

⚆ Sekretarz generalny NATO Stoltenberg wezwał Chiny, aby nie udzielały rosji śmiercionośnej pomocy wojskowej, mówiąc, że ten krok byłby „historycznym błędem” Pekinu.

⚆ 🤙Siły Zbrojne Ukrainy przygotowują do kontrofensywy osiem oddziałów szturmowych w łącznej liczbie 40 000 ludzi, donosi Reuters. 🤙Oficerowie wojskowi powiedzieli dziennikarzom, że spodziewają się rozpoczęcia kontrofensywy w nadchodzących tygodniach lub miesiącach.

⚆ W czerwcu na terytorium Serbii odbędą się ćwiczenia wojskowe „Platinum Wolf-2023”, organizowane wspólnie z USA i 10 państwami NATO. „Platynowy Wilk” to największe ćwiczenia wojskowe odbywające się na terytorium Serbii od 2014 roku. W ich organizacji biorą udział europejskie dowództwo sił zbrojnych USA, a także kraje bałtyckie, Francja i Wielka Brytania. Chociaż Serbia nie jest członkiem NATO i krytykowała Sojusz za bombardowania w 1999 roku w związku z wojną w Kosowie, od 2006 roku jest członkiem programu NATO Partnerstwo dla Pokoju.

⚆ Ministerstwo Obrony Bułgarii w swoim raporcie określiło agresję militarną Federacji rosyjskiej jako najbardziej bezpośrednie zagrożenie dla światowego pokoju i stwierdziło, że armia rosyjska popełnia systematyczne zbrodnie wojenne na Ukrainie.

⚆ Macron i Biden w rozmowie telefonicznej w przeddzień wizyty prezydenta Francji w Pekinie zgodzili się zachęcić Chiny do podjęcia działań na rzecz przyspieszenia zakończenia wojny na Ukrainie — Pałac Elizejski.

⚆ rosyjscy urzędnicy szukają sposobów na załatanie dziur budżetowych, planując długą wojnę z Ukrainą – wywiad brytyjski. Jedną z takich metod jest emisja części rosyjskiego długu państwowego w walutach obcych, o czym zapowiedział premier rosji Miszustin.
To posunięcie niemal na pewno pokazuje, że rosja liczy na zewnętrzne wsparcie finansowe ze strony państw, które uznaje za „przyjazne”. Kiedy to nastąpi, inwestorzy z innych krajów będą mogli kupować rosyjski dług państwowy, a tym samym finansować niektóre przyszłe deficyty budżetowe rosji. Tacy inwestorzy będą pośrednio finansować rosyjską inwazję na Ukrainę, zauważa brytyjski wywiad.

⚆ Prezydent Turcji Erdogan wezwał do reformy Rady Bezpieczeństwa ONZ, nazywając system „niezrównoważonym”, gdy pięć państw ma znacznie większy wpływ niż wszystkie pozostałe. Powiedział też, że wierzy w możliwość „sprawiedliwego pokoju” między Federacją rosyjską a Ukrainą, który „dałby obu stronom możliwość godnego wyjścia z sytuacji”. Rada Bezpieczeństwa składa się z pięciu stałych członków: Federacji rosyjskiej, Wielkiej Brytanii, USA, Francji i Chin, którym przysługuje prawo weta, oraz z 10 krajów członkowskich na zasadzie rotacji.

⚆ 4 kwietnia 1949 roku 12 państw – USA, Wielka Brytania, Kanada, Francja, Włochy, Belgia, Holandia, Portugalia, Luksemburg, Dania, Islandia i Norwegia – podpisało w Waszyngtonie Pakt Północnoatlantycki.

💩rosja i białoruś:

⚆ W moskwie w jednym z budynków Ministerstwa Obrony rosji wszczął się pożar, informują rosyjskie media. Wedle źródeł rosyjskich pożar spowodowało zwarcie w czajniku elektrycznym.

⚆ Eksplozje w obwodzie kurskim – trzy miejscowości zostały odcięte od prądu.

⚆ Przemówienie putina o konieczności budowy nowych partnerstw jak i też o tym, że rosja jest otwarta na wszelkie partnerstwa i nie jest do nikogo wrogo nastawiona.

⚆ Na Białorusi siły bezpieczeństwa zatrzymały informatyka Dmytro Mostowego w sprawie wybuchów na lotnisku wojskowym w Maczułyszczach. Jak wyjaśnia prołukaszenkowski białoruski kanał telewizyjny ONT, Mostowoj został oskarżony o wspieranie działalności ekstremistycznej. Według śledztwa zorganizował transmisję z lotniska w Maczułyszczach, skontaktował się z grupą monitorującą „Białoruski Gajun” i zaoferował pomoc. Grupa „Białoruski Gajun” zaprzecza, jakoby miała kontakt z tą osobą, a wszystko, co dzieje się wokół aresztowania, nazywa „kłamstwem propagandy Łukaszenki”. Dom Mostowego podobno znajduje się 900 m od lotniska, a okna wychodzą na miejsce lądowania lub startu samolotów. Grozi mu kara śmierci.

⌛ Rok temu (41):

⚆ rosjanie głównie się przemieszczają i przegrupowują prowadząc ostrzał rakietowy wybranych miast na południu i wschodzie. Walki terenowe toczą się głównie wokół miasta Izium i na południowym wschodzie od Doniecka.

⚆ UE ogłosiła piąty pakiet sankcji wobec rosji (dotyczą węgla, zakaz transakcji z 4 bankami, zakaz wstępu dla rosyjskich statków i zakaz pracy dla rosjan i białorusinów).

⚆ Steinmeier, prezydent Niemiec powiedział wczoraj: „Moje obstawanie przy Nord Stream 2 było ewidentnym błędem. Stawialiśmy na budowę mostów, w które rosja już nie wierzyła i przed którymi ostrzegali nas nasi partnerzy”. Zmiana kursu przez Olafa Scholza 27 lutego była spowodowana strachem, a nie odwagą. Ukraina była okłamywana, a za kulisami nadal utrzymywano bliskość z rosją. To jeden z powodów, dla którego masakra w Buczczy była możliwa. Rząd niemiecki ponosi teraz część winy za masakry w Buczy i Mariupolu – pisze we wtorek dziennik „Die Welt”.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Nocna praca snajperów ukraińskich sił specjalnych pod Bachmutem

⚆ Materiał o amerykańskim systemie obrony powietrznej “Avenger”

⚆ film pokazuje wynik jednego dnia walk pod Bachmutem. Tylko jedna jednostka 92. brygady. I tylko w jednym miejscu w pobliżu Bachmuta. Conajmniej 30 martwych rosjan.

⚆ “Hojda 137” czyli nagranie z ukraińskiego drona kamikaze.

⚆ Linia obrony pod Bachmutem

💧Źródła z których korzystam:

 • Telegram (Ukraiński telegraf, Myroshnykov, Збройні Сили України. Війна з окупантами, УП. Стрічка, NV oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)
 • Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa,
 • Portale informacyjne: onet, defence24, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso
 • Serwisy z mapami: Liveuamap, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)
 • Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski
 • Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов , Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych
 • przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Ługańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

🌻- symboliczne zobrazowanie strat żołnierzy rosyjskich (liczba zabitych wedle sztabu ukraińskiego)
💥- w miejscowości lub jej okolicy prowadzony był rosyjski ostrzał artyleryjski w ciągu ostatnich 24h
✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.
🔥- Pożary w obszarze działań wojennych
☢️ – informacje dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych
🛸- działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
🛡- działania ochronne
🏝- doniesienia z Krymu
⚡️- informacje dotyczące stanu energetycznego Ukrainy
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)
📺 – w wersji na “zła ambasada . pl” jest w tym miejscu dodatkowy materiał.

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu.
Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.