🪖Dzień 404 (3 kwietnia 2023, 23:45) – Czerwona kropka

🪖Dzień 404 (3 kwietnia 2023, 23:45) – Czerwona kropka

3 kwietnia, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Może to dość selektywna analiza, ale dziś trafiłem na grafikę (Źródło: Saint Javelin, podpatrzone u Witold Szabłowski – Notatnik Reportera), która pokazuje efekt wielomiesięcznych przygotowań rosjan do zdobycia Donbasu (i reszty łuhańszczyzny). “Selektywna mobilizacja” na 300 tys żołnierzy, do tego werbunki wagnera i regularna armia, setki sztuk sprzętu dały rosjanom w marcu 70km2 terytorium Ukrainy, które wyglądają na mapie właśnie tak. W tym tempie rosja potrzebowałaby ponad 500 lat by zdobyć Ukrainę. Oczywiście otwartym pozostaje pytanie ile kosztuje to Ukraine by rozmiar tej kropki był właśnie taki.

Ukraińcy kończą szkolenia, a do ich kraju docierają obiecane w lutym czołgi, haubice, amunicja i masa innego sprzętu. Nie jest go tak dużo jak byśmy chcieli.

Sytuacja na froncie bez zmian. Najtrudniej opisywać chyba sytuację w Bachmucie. Tu jest coraz mniej do obrony i coraz mniej do zdobycia

👍 Dobre wieści:
⚆ Polska przekazała już Ukrainie kilka pierwszych myśliwców MiG-29 – szef Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP.

⚆ Ukraina odzyskała kolejnych 12 swoich obywateli z niewoli rosyjskiej, w tym pięciu ciężko rannych.

🌻+610 (175 160)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Trudna sytuacja wokół Bachmutu i Awdijewki

⚆ Kolejny irański samolot transportowy wylądował w Moskwie.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Pod Kreminną punktowe ataki rosjan (odparte) i walki pozycyjne z intensywnym użyciem artylerii.

⚆ Okolice Bachmutu – W nocy rosjanie ogłosili przejęcie kontroli nad “administracją miejską” Bachmutu. Jest prawdopodobne, że znajdują się oni na terenie byłego budynku rady miejskiej, ale budynek nie istnieje a w jego pobliżu przebiega linia działań wojennych. Postępów rosjanom w mieście odmówić nie można (przesunęli się o 500m w tydzień), ale do przejęcia miasta jeszcze daleko.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Marijinka – bez zmian. Pod Awdijewką rosjanie próbują ataków z dwóch stron, ale bez większego sukcesu. Ciężkie walki w Pierwomajskim i koncentracja sił rosyjskich na północ od Awdijewki. Największe zaniepokojenie budzą w tej chwili Pierwomajskie, rejon Kamianka-Krasnohoriwka oraz kierunek Siewiernyj.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak nowych doniesień.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. sumski i charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: Cherson i pobliskie miejscowości, obwód zaporoski,
😼 Rano w okupowanym czasowo Melitopolu eksplodował samochód — ranny został kolaborant maksym zubariew (to druga próba zamachu na niego, poprzednia była pod koniec 2022), który pełnił funkcję szefa administracji wsi Jakymiwka.
🛡W okupowanym Skadowsku rosjanie mieli zacząć tworzyć spisy ludności do ewakuacji.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński o kontrofensywie: rosjanie mają jeszcze czas na wycofanie się, inaczej ich zniszczymy. „Nie będę mówił o konkretnych rzeczach, bo nie możemy dać terrorystom z Federacji rosyjskiej możliwości przygotowania się do naszych metod i kroków deokupacji. Ale zrobimy to i oni powinni o tym wiedzieć. wynoś się stamtąd, inaczej ich zniszczymy” – powiedział prezydent.

⚆ Niemiecki wicekanclerz i minister gospodarki Robert Habek przyjechał do Kijowa na negocjacje polityczne w sprawie odbudowy Ukrainy i współpracy w sektorze energetycznym.

⚆ rosjanom daleko do zdobycia Bachmuta, wokół rady miasta toczą się walki – rzecznik Wschodniej Grupy Wojsk Czerewatyj. Wcześniej prigożyn opublikował wideo, w którym mówi, że nad budynkiem administracyjnym wywieszono rosyjską flagę upamiętniającą tatarskiego. Uważa, że ​​miasto jest „legalnie” zdobyte. „Podnieśli flagę nad jakąś toaletą. Przymocowali swoją szmatę do czegoś nieznanego i powiedzieli, że zdobyli miasto. Cóż, niech myślą, że to zdobyli” – skomentował wideo Czerewatyj

⚆ Zełeński: Chciałbym, żeby putin spędził resztę swoich dni w piwnicy z wiadrem zamiast toalety. Prezydent powiedział to podczas podróży do wsi Jahidne w obwodzie czernihowskim, gdzie rosyjscy najeźdźcy przez prawie miesiąc przetrzymywali w piwnicy szkoły około 370 cywilów.

⚆ Szef MSZ Kuleba złoży w dniach 3-4 kwietnia wizytę w Brukseli, by wziąć udział w oficjalnym posiedzeniu Komisji Ukraina-NATO. Będzie to pierwsze posiedzenie Komisji Ukraina-NATO od 2017 r., kiedy to uchwalono ustawę oświatową, której sprzeciwiały się Węgry.

⚆ Ukraina otrzymała pierwszą transzę z MFW na 2,7 mld dolarów w ramach nowego, rozszerzonego programu finansowania, powiedział szef Narodowego Banku Ukrainy.

🌍Świat:

⚆ Zełeński odwiedzi Polskę w środę, 5 kwietnia — Kancelaria Prezydenta RP.

⚆ Niemiecka firma zbrojeniowa Rheinmetall buduje w Rumunii centrum serwisowe zachodniego sprzętu wojskowego używanego na Ukrainie.

⚆ Ukraina traci najbardziej doświadczonych pilotów, a Zachód opóźnia przekazanie F-16. As-pilot Sił Powietrznych Ukrainy, major Woroszyłow i pułkownik Logachov, poinformowali o tym The Telegraph. Stare radzieckie MiG-29 stają się niewystarczające do powstrzymania rosjan latających na nowszych Su-35 i Su-34.

⚆ Likwidacja tatarskiego w barze prigożyna wpisuje się w eskalację konfliktów wewnętrznych w rosji z udziałem PKW „Wagner”, – ISW. Analitycy zwracają uwagę, że zabicie żołnierza może być ostrzeżeniem dla prigożyna, a wydaje się, że zabójstwo tatarskiego zostało celowo zainscenizowane w lokalu należącym do prigożyna. ISW zaznacza, że na imprezie miał być obecny sam szef PKW „Wagnera”, choć nie ma na to potwierdzenia.

⚆ Australijski producent Electro Optic Systems dostarczy sto systemów zdalnego sterowania uzbrojeniem RWS na potrzeby Sił Zbrojnych. RWS pozwoli wojsku prowadzić ogień z bezpieczniejszych warunków, pozostając wewnątrz BWP lub innej platformy, z której używany jest taki system.

⚆ Ministerstwo Obrony Federacji rosyjskiej prowadzi celową operację informacyjną mającą na celu przywrócenie reputacji 155. Brygady Piechoty Morskiej z Władywostoku, która stała się synonimem ostatnich rosyjskich porażek na Ukrainie — wywiad brytyjski.
W marcu działania brygady były relacjonowane za pomocą nagrań wideo z działań bojowych z kamer na hełmach. Brygadę odwiedził także propagandysta sołowjow. Brytyjskie ministerstwo stwierdziło, że wysiłki mające na celu odbudowę wizerunku brygady prawdopodobnie odzwierciedlają obawy, że jej niepowodzenia są w coraz większym stopniu łączone z najwyższym dowództwem wojskowym rosji.

⚆ Biały Dom: walka o Bachmut trwa, szanujemy decyzję Ukrainy o utrzymaniu miasta. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Kirby powiedział, że strona ukraińska nadal „zaciekle walczy o Bachmut” w obwodzie donieckim, wbrew twierdzeniom rosyjskich propagandzistów. Podkreślił, że Bachmut „ma ogromne znaczenie dla Ukraińców i my oczywiście to szanujemy i rozumiemy” oraz dodał, że wycofanie wojsk ukraińskich spod Bachmuta „nie zmieni dynamiki bitwy ze strategicznego punktu widzenia. „

⚆ Rząd Holandii zapowiedział przyznanie Ukrainie pierwszego kompleksowego pakietu pomocowego w 2023 roku za 274 mln euro. Z tego 180 mln euro przeznaczono na pomoc humanitarną, rolnictwo i odbudowę, a pozostałe 94 mln euro na nieśmiercionośne wsparcie sił zbrojnych, walkę z bezkarnością i zachowanie dziedzictwa kulturowego

⚆ Komisja Europejska rozważa zalecenie państwom członkowskim UE rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią oraz przyznanie Gruzji statusu kraju kandydującego.

⚆ Sekretarz generalny NATO Stoltenberg prosi państwa członkowskie o przeznaczenie 500 mln euro rocznie na Kompleksowy Pakiet Pomocy dla Ukrainy, za pośrednictwem którego otrzymuje nieśmiercionośną pomoc — Bloomberg.

⚆ Jutro, 4 kwietnia, Finlandia oficjalnie stanie się członkiem NATO – sekretarz generalny Stoltenberg.

💩rosja i białoruś:

⚆ W rosji zatrzymano Darię Trepową pod zarzutem zabójstwa propagandysty Władiena Tatarskiego – poinformował Komitet Śledczy Federacji rosyjskiej. Komisja śledcza najpierw stwierdziła, że Daryna Trepova została zatrzymana w petersburskiej kawiarni, potem w wynajętym mieszkaniu, a następnie publicznie oświadczyła, że była zatrzymana w pobliżu stacji metra Parnas w Petersburgu.

Daria Trepowa – pierwsza z lewej

⚆ Narodowy Komitet Antyterrorystyczny Federacji rosyjskiej oskarżył ukraińskie służby specjalne i sympatyków Fundacji Antykorupcyjnej Nawalnego o zabójstwo propagandysty władlena tatarskiego. Zaś prigożyn apeluje, by nie obwiniać za to Ukrainy, a wręcz przeciwnie, szukać „grupy radykałów”, która raczej nie ma nic wspólnego z władzą.

⚆ “Broń nuklearna na Białorusi zostanie umieszczona w pobliżu granicy z Polską” – ambasador rosji na Białorusi Borys Gryzłow. Do 1 lipca kraj przygotuje magazyn taktycznej broni jądrowej.

⚆ rosyjski wolontariusz zamówił zabawki erotyczne zamiast dronów dla armii rosyjskiej za 25 000 $, — InformNapalm. Ukraińskim hakerom z „Cyberoporu” udało się włamać na konto AliExpress Michaiła Luchina i zamiast zamówić drony (bo na ten cel gromadził środki) zamówiono artykuły erotyczne na całą zebraną kwotę. Luchin nie będzie już mógł anulować zamówienia.

⌛ Rok temu (39):

⚆ Świat obiegają szokujące relacje z ludobójstwa dokonanego przez rosjan na terenach okupowanych. Ukraińcy dotarli do północnych granic swojego kraju skąd wycofali się rosjanie. W Donbasie i Łuhańsku trwają przygotowania do kolejnej fazy wojny.

⚆ Tragiczny obraz wyłania się z wyzwolonych terenów wokół Kijowa. Brutalne morderstwa, gwałty, tortury oraz zorganizowana eksterminacja ludności cywilnej. W Irpeniu rosjanie rozstrzelali kobiety i dziewczyny a następnie jeździli po nich czołgami. W Buczy są masowe groby, spalone ciała kobiet, sale tortur i miejsca masowych egzekucji. Na ulicach pełno jest ciał cywili zastrzelonych w trakcie przemieszczania się po mieście. Ukraińcy oczyszczają miasto z min, organizują wywóz ciał, ustanowili też punkty kontroli aby zapobiec szabrownictwu.

⚆ NATO jest gotowe znaleźć sposoby na przyjęcie Finlandii i Szwecji do sojuszu „stosunkowo szybko”, jeśli chcą się przyłączyć – powiedział podczas briefingu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

⚆ „Zdjęcia ukraińskich cywilów zabitych przez rosyjską armię w podkijowskiej Buczy muszą nas zmienić, ten wstrząs musi przejść przez Niemcy, a zwłaszcza przez rząd w Berlinie – pisze w niedzielę w komentarzu redaktor naczelny dziennika „Bild” Johannes Boie. „To jest ludobójstwo, w którym chodzi o wyeliminowanie całego kraju i całego narodu – powiedział w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CBS.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Ostatnie sekundy tatarskiego

⚆ 1 mavic vs 10 rosjan

⚆ Zdobywanie okopów przez Ukraińców

💧Źródła z których korzystam:

  • Telegram (Ukraiński telegraf, Myroshnykov, Збройні Сили України. Війна з окупантами, УП. Стрічка, NV oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)
  • Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa,
  • Portale informacyjne: onet, defence24, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso
  • Serwisy z mapami: Liveuamap, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)
  • Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski
  • Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов , Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych
  • przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Ługańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

🌻- symboliczne zobrazowanie strat żołnierzy rosyjskich (liczba zabitych wedle sztabu ukraińskiego)
💥- w miejscowości lub jej okolicy prowadzony był rosyjski ostrzał artyleryjski w ciągu ostatnich 24h
✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.
🔥- Pożary w obszarze działań wojennych
☢️ – informacje dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych
🛸- działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
🛡- działania ochronne
🏝- doniesienia z Krymu
⚡️- informacje dotyczące stanu energetycznego Ukrainy
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)
📺 – w wersji na “zła ambasada . pl” jest w tym miejscu dodatkowy materiał.

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu.
Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.