🪖Dzień 403 (2 kwietnia 2023, 23:00) – Jakby popołudniu

🪖Dzień 403 (2 kwietnia 2023, 23:00) – Jakby popołudniu

2 kwietnia, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Dziś trzy ważne informacje:

1. Rano moskiewscy księża pobili ukraińskiego żołnierza. Po południu mieszkańcy Chmielnickiego odprowadzili księży moskiewskich do wyjścia i przekazali katedrę cerkwi ukraińskiej. Wieczorem w katedrze rozbrzmiały ukraińskie śpiewy i modlitwy za Ukrainę, za Ukraińców i za ukraińskie wojsko.

2. Ukraińcy podsumowali kolejny miesiąc rosyjskich strat. Był rekordowy, bo miało zginąć ponad 24 000 rosjan (to ponad 13% całkowitych strat od lutego 2022). Z wykresu wynika, że straty rosjan rosną z miesiąca na miesiąc i od listopada do marca wyniosły ponad 100 000 ludzi.

3. W Sankt-Petersburgu zginął w zamachu rosyjski propagandysta, bloger nawołujący do wykończenia Ukraińców wszystkimi możliwymi sposobami. Podczas wieczoru autorskiego dostał figurkę ze swoim popiersiem w której miał być ładunek wybuchowy. rosjanie zidentyfikowali podobno zamachowczynię i aresztowali ją (miała zostać ranna podczas eksplozji). Żeby było ciekawiej knajpa miała należeć do prigożina. Opcje są trzy (i stawiam na tę trzecią): Albo rosyjski ruch podziemny działa, albo działa wywiad Ukrainy, albo wśród propagandystów Kreml postanowił zasiać strach (z jakiegoś powodu lub prewencyjnie).

Linia frontu bez zmian, ale i doniesień wyjątkowo mało.

👍 Dobre wieści:
⚆ Ukraińskie Zakłady Obronne „Majak” rozpoczęły produkcję nowej amunicji lotniczej dla Sił Zbrojnych – informuje służba prasowa zakładu. To amunicja odłamkowa, którą można wykorzystać z bezzałogowych systemów powietrznych.

⚆ W Wielkiej Brytanii zakończyła szkolenie kolejna (druga) grupa artylerzystów z Ukrainy. Szkolili się z obsługi samobieżnej haubicy AS90 155 mm.

⚆ Minister Obrony Republiki Czeskiej Jana Chernokhova zapewniła, że ​​w magazynach Sił Zbrojnych Republiki Czeskiej nadal znajduje się sprzęt wojskowy, który można przewieźć na Ukrainę.

🌻+560 (174 550)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Trudna sytuacja wokół Bachmutu i Awdijewki

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Na odcinku Łyman-Kupiańsk widać większą intensywność rosjan.

⚆ Okolice Bachmutu – Brak nowych informacji. rosjanie mają zwozić sprzęt i ludzi z innych części frontu by utrzymać presję.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Pod Awdijewką najtrudniej od wschodniej strony. Pod Marijinką – stabilnie

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak nowych informacji

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski i charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: Konstantyniwka (4 ofiary) , ostrzelana elektrownia w Kurachowie,
😼 Melitopol – eksplozje w zajezdni kolejowej w której rosjanie urządzili punkt remontowy dla czołgów (3 raz w tym tygodniu). W skali tygodnia wysadzono 8 składów amunicji i 7 baz rosyjskich.
🛡Ze Słowiańska trwa przymusowa ewakuacja dzieci – decyzja Komisji Ochrony Praw Dziecka. Opiekunowie, którzy odmówią wyjazdu, zostaną zwolnieni z pełnionych obowiązków.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ W Chmielnickim księża patriarchatu moskiewskiego pobili wojskowego. Na filmie wojskowy Artur Ananjew, który od początku inwazji poszedł na front udał się do moskiewskiej świątyni, by zadać pytanie „Ile jeszcze ludzi musi zginąć, żebyście przestali chodzić do Patriarchatu Moskiewskiego?”. To, co wydarzyło się później, jest na wideo. Najdziwniejsze jest to, że gdy rzyjechała policja to zatrzymała Ananjewa na podstawie art. 173 Kodeksu postępowania karnego „drobny chuligaństwo”.

⚆ Burmistrz Chmielnickiego o pobiciu wojskowego w cerkwi Patriarchatu Moskiewskiego zwołał nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej Chmielnickiego zostanie na której zostanie rozpatrzone zakończenie użytkowania wszystkich nieruchomości przez UCP MP (Ukraińską Cerkiew Prawosławną Moskiewskiego Patriarchatu). “ Ci, którzy pobili wojskowego, powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej. Funkcjonariusze patrolu, którzy zatrzymali wojskowego, powinni zostać zwolnieni. Po takich wydarzeniach ci księża, którzy mają choćby ułamek ukraińskiego, muszą natychmiast opuścić struktury FSB (mowa o UCP MP)”.

⚆ Chmielnickim w pobliżu katedry ponad dwa tysiące mieszkańców protestowało i opowiadało się za przejściem Prawosławnej Cerkwi Ukrainy, — Suspilne. Klucze do katedry zostały już przekazane komisji, która przeszła do środka świątyni i opisała majątek.

⚆ W Chmielnickim, wieczorem przeprowadzono procedurę ponownej rejestracji katedry św. wstawiennictwa Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej. Zarejestrowało się ponad 1200 osób.

🌍Świat:

⚆ Wywiad brytyjski: Straty Federacji rosyjskiej od początku wojny na pełną skalę wynoszą 200 tysięcy osób – znaczna ich część została spowodowana przyczynami pozabojowymi. Wśród głównych przyczyn strat pozabojowych wymienia się skutki spożycia alkoholu, niewłaściwe obchodzenie się z bronią, wypadki drogowe oraz urazy pogodowe, takie jak hipotermia.

⚆ Szefowie departamentów polityki zagranicznej USA i rosji Blinken i Ławrow odbyli pierwszą od lipca 2022 roku rozmowę telefoniczną. Moskwa poinformowała, że ​​ministrowie rozmawiali o nielegalnym przetrzymywaniu w rosji amerykańskiego dziennikarza Evan’a Gershkovich’a.

⚆ Wiceprzewodniczący parlamentu Armenii obiecuje Federacji rosyjskiej nie wydawać putina do sądu w Hadze po ratyfikacji Statutu Rzymskiego.

⚆ rosjanie znacznie zmniejszyli intensywność natarć na Bachmut, – ISW

⚆ „Ukraińcy odparliby rosjan nawet widłami i włóczniami” – Mark Milley, przewodniczący Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA, wysoko ocenia wolę zwycięstwa Ukraińców.

💩rosja i białoruś:

⚆ rosyjskie media donoszą, że w wyniku wybuchu w kawiarni w Sankt Petersburgu zginął rosyjski propagandysta i watażka Władien Tatarski (właściwie Maksym Fomin)- spędzał w placówce „twórczy wieczór”. To ten Pan z nagrania mówiący “Wszystkich zwyciężymy, wszystkich zabijemy, wszystko ograbimy i będzie tak jak my lubimy”.

Kawiarnia należy do właścicela grupy wagner – prigożyna.

rosyjskie służby bezpieczeństwa zatrzymały mieszkankę Sankt Petersburga Darię Trepową pod zarzutem zabójstwa propagandysty Władiena Tatarskiego. Według śledztwa Trepowa przyniosła do kawiarni pudło z popiersiem Tatarskiego, w którym zamontowano ładunek wybuchowy. „Dziewczyna pokazała popiersie i szła na swoje miejsce, ale Władien zatrzymał ją i poprosił, żeby usiadła obok niej. Powiedziała, że jest nieśmiała, ale podeszła.

⚆ Eksplozje w Kursku.

⚆ igor girkin ze spółką stworzyli “Klub wściekłych patriotów” w którym w związku z obawą o klęskę rosji nawołują do lepszej kontroli nad armią i intensyfikacji działań wojennych z nowym dowództwem.

⌛ Rok temu (38):

⚆ rosjanie wycofali się z obwodu kijowskiego i zostały na terenie Ukrainy niewielkie oddziały osłaniające odwrót. Podobnie, lecz nieco wolniej dzieje się wokół Czernihowa i Sum. Drogi do obu miast są już przejezdne i Ukraińcy donoszą o minimalnym oporze ze strony rosjan. Sam odwrót wykonali rosjanie wyjątkowo sprawnie ponosząc minimalne straty. Wojska te po wzmocnieniu są przemieszczane na teren Donbasu i Łuhańska.

⚆ Administracja Bidena będzie współpracować z europejskimi sojusznikami nad transferem sowieckich czołgów w celu wzmocnienia obrony Ukrainy w Donbasie – to pierwszy raz od początku pełnowymiarowej wojny rosji z Ukrainą, gdy Stany Zjednoczone pomagać będą w transferze czołgów

⚆ minister obrony Niemiec Christine Lambrecht wyraziła zgodę na dostarczenie broni z Czech dla ukraińskiej armii. Chodzi o 56 bojowych wozów piechoty BMP-1 z zasobów Narodowej Armii Ludowej NRD. Według informacji dziennika „Bild”, ministerstwo obrony przez trzy tygodnie nie odpowiadało na prośbę Czechów.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Toczką w zakład przemysłowy w Bachmucie gdzie mieli być wagnerowcy

⚆ Wiosenny HIMARSowy poranek

⚆ Mądrości Fomina

⚆ Jak się ma dziś Siewierodonieck

⚆ Gdzieś na łuhańszczyźnie rosjanin filmował swój konwój

⚆ Celny operator drona i koniecznie z dźwiękiem

📣 Pomaganie za czytanie:

Aktualnie zbieram na plecak ratunkowy, który umożliwia ocalenie życia rannego w miejscu zdarzenia. Czasami apteczka taktyczna to za mało by ocalić ranną osobę. Wyposażenie plecaka ratunkowego umożliwia przeprowadzenie operacji na polu walki lub w miejscu ataku. Koszt plecaka opracowanego przez fundację Uniters przy współpracy z ratownikami ukraińskimi to około 10000 zł. Wszelkie wpłaty przeznaczę na ten cel. Zbieram aż się uzbiera.

W poprzedniej edycji zebraliśmy ponad 22000zł na samochód terenowy dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu.


💧Źródła z których korzystam:
Telegram (Ukraiński telegraf, Myroshnikov, Збройні Сили України. Війна з окупантами, УП. Стрічка, NV oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa,
Portale informacyjne: onet, defence24, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso
Serwisy z mapami: Liveuamap, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)
Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Ługańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

🌻- symboliczne zobrazowanie strat żołnierzy rosyjskich (liczba zabitych wedle sztabu ukraińskiego)
💥- w miejscowości lub jej okolicy prowadzony był rosyjski ostrzał artyleryjski w ciągu ostatnich 24h
✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.
🔥- Pożary w obszarze działań wojennych
☢️ – informacje dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych
🛸- działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
🛡- działania ochronne
⚡️- informacje dotyczące stanu energetycznego Ukrainy
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)
🌊 – powodzie
📺 – w wersji na “zła ambasada . pl” jest w tym miejscu dodatkowy materiał.

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.