🪖Dzień 402 (1 kwietnia 2023) – Bitwa o Ławrę

🪖Dzień 402 (1 kwietnia 2023) – Bitwa o Ławrę

2 kwietnia, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Sobota minęła w Ukrainie pod znakiem metropolity Pawła, którego władze doprowadziły w końcu przed sąd by zarzucić mu podżeganie do wrogości religijnej oraz usprawiedliwianie agresji rosyjskiej. Pawło – znany z upodobania do marek premium (dlatego zwany “Paszą Mercedesem”) dostał od sądu areszt domowy na 60 dni, zakaz kontaktu z wiernymi i zakaz publikacji nagrań wideo.

Ławra jest miejscem szczególnym dla wyznawców prawosławia. Pierwszy klasztor powstał w Kijowie w 1051 roku w pieczarach na zboczu przy Dnieprze. Przez stulecia kompleks stał się miejscem kultowym. Jednocześnie pozostawał on pod kontrolą moskiewskiego patriarchatu cerkwi prawosławnej. Wedle decyzji rządowych Ukrainy, mnisi mieli opuścić teren Ławry do końca marca. Nie zrobili tego.

Na samym froncie – bez potwierdzonych zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Ukraina zamówiła z Polski 100 transporterów opancerzonych rosomak. Zakup zostanie dokonany ze środków amerykańskich i unijnych, — Morawiecki.

🌻+630 (173 990)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Bachmut i Awdijewka

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Są enigamtyczne doniesienia o postępach Ukraińców międzye Siwierskiem a Sołedarem. Niewiele informacji poza tym. Bliżej Kreminnej trwają walki koło Biłohoriwki, Torskiego i lasów Serebriańskich.

⚆ Okolice Bachmutu – Ukraińcy ustabilizowali, wzmocnili swoje pozycje wokół miasta. W niektórych przypadkach wyparli nieco rosjan. W samym mieście niestety rosjanie posuwają się wolno do centrum. Trudno też w Iwaniwskim.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Front bez zmian, pod Awdijewką trwają ciężkie walki.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak doniesień

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski i charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: Cherson (1 ofiara), Kozackie, Dworiczne (1 ofiara),
🛡rosjanie przygotowują masową egzekucję kolaborantów w Wasyliwce. Poinformował o tym ruch partyzancki Ukraińców i Tatarów Krymskich „Atesz”, powołując się na informacje od żołnierza 429 pułku strzelców zmotoryzowanych armii rosyjskiej. „W przypadku ewentualnego wycofania się z Wasyliwki w obwodzie zaporoskim nastąpi czystka miejscowych kolaborantów spośród administracji miasta i personelu miejscowych sił” – czytamy w komunikacie. Aktywiści dodali, że w ten sposób okupanci osiągną kilka celów: pozbędą się ludzi, którzy dużo wiedzą i mogą zeznawać w sądzie; zdyskredytować Ukrainę, oskarżając ją o zbrodnię.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przekazała byłemu wikariuszowi Ławry Kijowsko-Peczerskiej, metropolicie Pawłowi, zarzuty z dwóch artykułów Kodeksu karnego Ukrainy. Jest podejrzany o podżeganie do wrogości międzyreligijnej (s. 161 kk) oraz usprawiedliwianie agresji zbrojnej Federacji rosyjskiej (art. 436 kk).

⚆ Podejrzany metropolita Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Ukrainy i wikariusz Ławry Pawło Lebid powiedział na sali sądowej, że jest „przeciwny agresji”, ale nie wspomniał o rosji. „Nie zrobiłem nic, żeby mnie o coś oskarżono. To jest sprawa polityczna. Nigdy nie byłem po stronie agresji. Jestem przeciw agresji. A teraz jestem na Ukrainie. To jest moja ziemia”.

⚆ 1 kwietnia SBU przeprowadziła rewizję, wydała nakaz i wezwała na przesłuchanie wikariusza Ławry metropolitę Pawła, popularnie zwanego “Paszą Mercedesem”. Pavlo Lebid wyszedł na spotkanie z przedstawicielami służb bezpieczeństwa ubrany w szalik, w którym łatwo rozpoznać słynny kultowy przedmiot francuskiej marki Louis Vuitton. Podobny szalik na stronie marki kosztuje 395 euro (prawie 16 tys. hrywien). Uwagę dziennikarzy zwrócił też drogi zegarek na ręku metropolity.

⚆ Prokuratura prosi o skierowanie metropolity Pawła na 24-godzinny areszt domowy. Posiedzenie sądu z udziałem wikariusza Ławry metropolity Pawła Lebeda miało zostać przełożone na poniedziałek – powiedział, że źle się czuje „z powodu cukru”. Jednak sąd zatwierdził przymusowe wezwanie Pawła na posiedzenie w sobotę podczas którego zastosowano wobec niego 60 dniowy areszt domowy. Ponadto sąd nakazał metropolicie zakaz komunikowania się z wierzącymi i publikacji nagrań wideo.

⚆ Obywatele protestowali przeciwko obecności UCP PM w pobliżu Ławry Kijowsko-Peczerskiej.

⚆ Większe kolejki na zachodniej granicy Ukrainy spowodowane stopniowym wzrostem powrotów Ukraińców na Święta Wielkanocne (będą tydzień po rzymsko-katolickich).

⚆ Wołodymyr Zełeński zatwierdził wprowadzenie sankcji na 10 lat wobec byłego prezesa „Motor Siczi” Wiaczesława Bogusława, 230 rosjan i kilku Ukraińców.

⚆ W mieszkaniu we Lwowie wybuchł granat, jedna osoba zginęła, druga została ranna.

⚆ Od 1 kwietnia na Ukrainie oprócz papierowych recept na szereg produktów leczniczych wprowadzono elektroniczne recepty.

⚆ Białoruski ochotnik „Mojahed” zginął walcząc za Ukrainę

🌍Świat:

⚆ Plany rosyjskiego dowództwa wojskowego dotyczące rozszerzenia kontrolowanych terytoriów Donbasu podczas ofensywy zimowej nie powiodły się — wywiad brytyjski. W kilku rejonach frontu w Donbasie wojska rosyjskie odniosły jedynie niewielkie sukcesy kosztem kilkudziesięciu tysięcy ofiar, w dużej mierze trwoniąc tymczasową przewagę kadrową, uzyskaną w wyniku jesiennej „częściowej mobilizacji”.

⚆ rosja będzie przewodniczyć Radzie Bezpieczeństwa ONZ w kwietniu 2023 r.

⚆ Stany Zjednoczone nie dostarczą Ukrainie ATACMS, ale rozważają inne opcje — amerykański generał Mark Milley. Dosłownie: „ATACMS ma większy zasięg, ale istnieją inne opcje, które mogą zapewnić ten sam zasięg”.

⚆ Ursula von der Leyen może zostać następcą sekretarza generalnego sojuszu Jensa Stoltenberga po jego rezygnacji. Szereg krajów członkowskich NATO zaproponowało jej przewodnictwo w sojuszu w październiku tego roku.

💩rosja i białoruś:

⚆ W obwodzie briańskim spłonęła ferma drobiu. Eksplozje w rostowie nad Donem (inne źródła mówią o miejscowości oddalonej o 45km od rostowa).

⌛ Rok temu (37):

⚆ W rosyjskim mieście Biełgorod (80 km od Charkowa) spłonął magazyn ropy, lokalne władze informują o „nalocie powietrznym Sił Zbrojnych Ukrainy”. W sieci jest video pokazujące dwa helikoptery Mi 24. W całej sprawie głosu nie zabierają władze ukraińskie lub dementują udział wojsk ukraińskich w akcji. Wcześniej w tej miejscowości wybuchł magazyn amunicji. W wyniku eksplozji uszkodzone zostały linie zasilania no i przede wszystkim spłonęło 8 zbiorników z paliwem.

⚆ Trwa wycofanie wojsk rosyjskich z północnej części obwodu kijowskiego do granicy z Białorusią. Odnotowano ruch mieszanych kolumn sprzętu o różnej liczebności. W kolumnach znajdują się pojazdy cywilne skradzione przez najeźdźców podczas okupacji ukraińskich miast. Ponadto wróg wywozi zrabowane mienie. Wyzwolono między innymi Buczę, Hostomel, Ivanków, Borodianka. Również po wschodniej stronie Dniepru wyzwolono cały region Browarski i kilkanaście miejscowości w kierunku Sum. Cały obwód kijowski jest już bez wojsk rosyjskich. rosjanie pozostawili zaminowane tereny, fabryki, działki letniskowe oraz obrabowane domy. W fabryce słodyczy w Buczy zatruli ciastka i półprodukty służące do wyrobu słodyczy.

⚆ Australia wyśle ​​do Ukrainy pojazdy opancerzone na prośbę prezydenta Zełeńskiego – w szczególności kraj dostarczy transporter Bushmasters. Armenia przyjęła delegację NATO i Unii aby udowodnić, że nie przekazywała rosji swoich 4 myśliwców SU-30SM. Takie doniesienia pojawiły się z Turcji w zeszłym tygodniu.

⚆ Straty rosjan: 17 700

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Walki w Bachmucie

⚆ Bomba lotnicza FAB-500. To ten model do którego rosjanie dorabiają skrzydła co daje możliwość zwiększenia zasięgu i sterowania lotem.

⚆ Blokada “Paszy Mercedesa”

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.