🪖Dzień 400 (30 marca 2023, 22:30) – bieg neutralny

🪖Dzień 400 (30 marca 2023, 22:30) – bieg neutralny

30 marca, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Linia frontu zmienia się jedynie w Bachmucie i wokół Awdijewki. Na pozostałych odcinkach frontu – bez zmian. Sytuacja w obu miejscowościach jest bardzo trudna. Awdijewka znajduje się w sytuacji porównywalnej do Bachmutu, ale sprzed kilku miesięcy.

Tymczasem w sieci rośnie liczba materiałów wideo pokazujących zachodni sprzęt w rękach Ukraińców. A tu Bradleye, tam Leopardy, Strykery, Vampiry, Kraby itd. Niby to wygląda oddolnie, ale przekaz jest prosty – “Mamy nowoczesną broń”. To mocno kontrastuje z rosyjskimi nagraniami na których widać coraz bardziej leciwy sprzęt jadący na front. Panicznie reaguje na to rosyjska propaganda i społeczność.

Przykładowy kadr z jednego z filmików pokazujących transport rosyjskiego sprzętu z lat 40/50/60.

Oczywiście rzeczywistość nie jest czarno-biała. rosjanie nadal produkują broń. Nie tak szybko i nie tak nowocześnie, ale nie można nie dostrzegać, że po ich stronie też jest działanie. Docierają do nich kolejne transporty w Iranu, rozmawiają z Koreą Pn. o wymianie amunicji za żywność, pokazują materiały na których widać montaż dronów, na ukraińskie miejscowości zaś zaczynają spadać uskrzydlone bomby lotnicze (aka “inteligentne bomby”). Również na froncie rosjanie (po roku ale jednak) zaczęli stosować siatkę ogrodzeniową nad okopami aby zmniejszyć skuteczność bombardowań z ukraińskich dronów.

A Ukraina nadal prosi o więcej zachodniej broni. Wbrew pozorom nie ma jej tak wiele jak to wygląda na filmach. Z obiecanych 317 czołgów w Ukrainie jest w tym momencie w najlepszym wypadku połowa i w ciągu najbliższych tygodni liczba ta wzrośnie do maksymalnie 200. Dotarły transportery i pojazdy techniczne oraz amunicja. Ukraińcy ponownie proszą o F-16. Powstał dość prosty materiał wideo (wywiad z ukraińskimi pilotami) mówiący o tym czemu nie mogą poprzestać na korzystaniu z MIG-29? Główny powód to uzbrojenie i systemy elektroniczne. Do MIGów po prostu nie można podwiesić wszystkich typów rakiet, których potrzebują. MIGi nie są do tego dostosowane i mają gorszą elektronikę do namierzania celów. Wiadomo jednak, że nawet jeśli Ukraińcy wyproszą nowe samoloty, to nie zdążą one dotrzeć do Ukrainy przed planowaną ofensywą.

Ukraińcy są na „neutralnym biegu”. Szykują się z tym co mają i co im dają. rosjanie intensywnie próbują rzucić na front co się da, bojąc się, że za moment będą musieli wrzucić „wsteczny”.

👍 Dobre wieści:
⚆ Rząd Macedonii Północnej oficjalnie zatwierdził przekazanie Ukrainie śmigłowców bojowych. Choć w decyzji nie określono typu śmigłowców, minister obrony Slavjanka Petrovska mówiła wcześniej o zamiarze przekazania Ukrainie 12 śmigłowców Mi-24

⚆ Czeska inicjatywa „Prezent dla putina” wysłała na Ukrainę 15 zestawów antydronowych MR-2. Dzięki obywatelom Czech udało się zebrać na system 3,75 mln euro.

⚆ Słowackie MIG-29SA już chronią niebo nad Charkowem, donoszą media. Defence Express dodaje, że słowackie myśliwce są przydatne, ponieważ przeszły modernizację w 2000 roku. Zainstalowano na nich zachodnią elektronikę, system nawigacji, a monitory w kokpicie wymieniono na nowocześniejsze.

🌻+560 (172 900)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Bachmut i Awdijewka pod intensywną presją sił rosyjskich

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – pod Kreminną walki pozycyjne i wymiana ognia artyleryjskiego

⚆ Okolice Bachmutu – walki trwają, rosjan nie brakuje, zmiany stref kontrolowanych w obie strony i na minimalnym poziomie.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Awdijewka – trudne walki i niestety rosjanom udąło się posunąć dalej. Najtrudniej pod Kamjanką – tu wieś wyszła spod kontroli ukraińskiej i znajduje się w szarej strefie. W Pierwomajskim rosjanie również mieli postęp (kilka domów). W pozostałych punktach (kierunki na Newelskie, Siewierne, Ołeksandriwka) jest ciężko, ale bez ustępstw.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak doniesień

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. sumski i charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: Charków (S300 z obwodu biełgorodzkiego)
🛸Conajmniej trzy alarmy przeciwlotnicze. Jeden w ciągu dnia wywołał rosyjski MIG startujący z białorusi, drugi alarm dotyczył obwodu kijowskiego i zagrożenia atakiem dronami z północnego kierunku, trzeci – również drony ale z południa. Lotnictwo rosyjskie uderzyło w wieś Lwów, powiat berysławski, obwód chersoński. Uszkodzonych zostało około dziesięciu prywatnych domów. Nie ma rannych.
😼 Duża eksplozja w Mariupolu.
🔥rosjanie ograniczyli aktywność na Mierzei Kinburn, terytorium znajduje się pod kontrolą ogniową Sił Zbrojnych Południa.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy Walerij Załużnyj podkreślił, że ukraińskim obrońcom potrzebne są zachodnie myśliwce F-16.

⚆ 86% nastolatków wiąże swoją przyszłość z Ukrainą – badanie. 95% ankietowanych ukraińskich nastolatków wierzy w zwycięstwo Ukrainy w wojnie.

⚆ 36% Ukraińców ma ksenofobiczny stosunek do obywateli Ukrainy, którzy są narodowości rosyjskiej, tylko 29% respondentów jest gotowych wpuścić ich do swojego otoczenia.

⚆ Były namiestnik Ławry Kijowsko-Peczerskiej Metropolita Pawło (Lebid) powiedział, że „Bóg nie wybaczy” Zełeńskiemu eksmisji duchownych UPC PM (Ukraińskiej cerkwi prawosławnej patriarchatu moskiewskiego) z Ławry. Duchowni nie opuścili świątyni, mimo, że dziś upłynął termin dzierżawy Ławry od Ukrainy. Wcześniej, w nagraniu wideo Metropolita zagroził, że Prezydenta Ukrainy spotka za to kara od Boga.

⚆ Komisja ds. przyjęcia i przekazania mienia państwowego kompleksu „Ławra Kijowsko-Peczerska” nie mogła rozpocząć pracy. Ministerstwo Kultury zwróciło się do policji. Kijowska policja wszczęła też postępowanie karne w sprawie naruszenia praw dziennikarzy podczas wykonywania obowiązków zawodowych w pobliżu Ławry. W międzyczasie policja nie zezwoliła na wywiezienie ikony z Ławry, którą próbowali zabrać ze sobą przedstawiciele rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.

⚆ Sąd odmówił wykonania roszczenia metropolity UPC do przekazania Ławry Kijowsko-Peczerskiej – powiedział minister kultury Tkaczenko. Wcześniej Metropolita Pawło (Lebid) oświadczył, że duchowni UCP PM nie opuszczą terenu Ławry, dopóki nie zapadnie decyzja sądu.

⚆ Podczas swojego wystąpienia do parlamentarzystów Austrii, która jest państwem neutralnym militarnie, Zełeński podkreślił niemożliwość zachowania moralnie neutralnego stanowiska wobec zła. Austria, jako kraj neutralny, nie wspiera Ukrainy bronią, ale udziela różnego rodzaju pomocy.

⚆ Zełeński spotkał się z szefem jednego z największych producentów sprzętu wojskowego i broni w Niemczech i Europie, Rheinmetall AG, Arminem Pappergerem. Rheinmetall planuje budowę fabryki czołgów na Ukrainie. Według Pappergera zakład będzie w stanie wyprodukować do 400 czołgów rocznie.

⚆ rosjanie zaczęli aktywnie używać skrzydlatych bomb lotniczych – mówi rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ihnat. Problem polega na tym, że zmodyfikowane skrzydlate bomby lotnicze pojawiają się w strefie frontu prawie codziennie. Ważne jest to, że aby z nimi walczyć, trzeba zestrzelić samoloty, a do tego Ukraina potrzebuje nowoczesnego lotnictwa.

⚆ SBU i prokuratura zatrzymały naczelnika żytomierskiego urzędu celnego Olgę Illinską i jej zastępcę Olega Możowskiego, naczelnika wydziału Andrija Maksymca i pośrednika „Reszala” za korupcję.

⚆ Dotacja z USA w wysokości 1,25 miliarda dolarów trafiła do budżetu Ukrainy — Ministerstwo Finansów Ukrainy.

⚆ Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę zginęło 466 dzieci, a 1 409 zostało rannych.

⚆ Ministerstwa Gospodarki przy wsparciu Służby Bezpieczeństwa Ukrainy uprościły procedurę importu komponentów do dronów na Ukrainę w trakcie trwania stanu wojennego – Fiodorow. Teraz producenci dronów nie będą musieli składać wniosków w tej sprawie do Służby Bezpieczeństwa. Dziś rząd przyjął stosowną uchwałę. Wcześniej akceptacja takiego wniosku trwała do 15 dni.

🌍Świat:

⚆ Naczelny Dowódca Połączonych Sił NATO w Europie Christopher Cavoli powiedział, że w żadnym wypadku Federacja rosyjska nie może wygrać na Ukrainie, przyszłość krajów zachodnich po prostu nie może tego wytrzymać. Pochwalił sojuszników za przedkładanie interesów Ukrainy nad własne. Zaznaczył jednocześnie, że w Europie szkoli się obecnie nawet 11 tysięcy ukraińskich żołnierzy, a kiedy trafią na front, pomoże to zmienić sytuację na polu walki.

⚆ Xi Jinping przygotowuje się do wojny i wzywa swoich generałów, by „odważyli się walczyć” – pisze Foreign Affairs na podstawie kilku ostatnich przemówień chińskiego przywódcy, podejrzewając, że jest on gotowy do użycia siły w celu zajęcia Tajwanu. Publikacja dodaje, że konflikt nie jest nieunikniony, „ale w Pekinie coś się zmieniło, czego politycy i liderzy biznesu na całym świecie nie mogą sobie pozwolić na ignorowanie”.

⚆ Biały Dom nie widzi żadnych dowodów, które wskazywałyby na niewłaściwe wykorzystanie przez Ukrainę pomocy wojskowej udzielonej przez Stany Zjednoczone – Kirby.

⚆ Około 6000 najemników PKW „Wagnera” i kolejnych 20-30 000 rekrutów bierze udział w bitwach o Bachmuta – amerykański generał Mark Milley.

⚆ Erdogan ogłosił, że putin może odwiedzić Turcję 27 kwietnia, aby wziąć udział w otwarciu elektrowni jądrowej Akkuyu, którą zbudował rosatom. (Turcja nie jest sygnatariuszem traktatu rzymskiego więc go tam nie aresztują)

⚆ rosja nie będzie w stanie powołać 400 tysięcy „ochotników”, będzie zmuszona stosować przymus – wywiad brytyjski. „rosja przedstawia tę kampanię jako wezwanie do dobrowolnego, profesjonalnego personelu, a nie jako nową obowiązkową mobilizację”

⚆ Grupa bankowa Raiffeisen Bank International (RBI), po naciskach austriackich inwestorów i Europejskiego Banku Centralnego, ogłosiła, że ​​zajmie się ewentualną sprzedażą lub wydzieleniem swojego rosyjskiego biznesu.

⚆ Japonia przeznaczy 400 mln dolarów na przywrócenie infrastruktury krytycznej Ukrainy, — Ministerstwo Infrastruktury.

⚆ USA wyjaśniły swoje poparcie dla „hybrydowego trybunału” dla Federacji rosyjskiej, czemu sprzeciwia się Ukraina. Rzeczniczka Departamentu Stanu Kalan twierdzi, że tak zwany „trybunał hybrydowy” jest najskuteczniejszym i najbardziej legalnym sposobem postawienia Federacji rosyjskiej przed wymiarem sprawiedliwości. Według jej przedstawiciela, „hybrydowy trybunał” będzie „dokładnie międzynarodowy, ale oparty na systemie prawnym Ukrainy” i będzie zlokalizowany nie na Ukrainie, ale w innym kraju europejskim. „W ten sposób możemy zagwarantować jej bezstronność i zasadność. Do tego wszyscy dążymy” – podkreślił Kalan.
Komentując jeden z zarzutów Ukrainy – że „hybrydowy trybunał” nie będzie w stanie osobiście postawić putina przed wymiarem sprawiedliwości, Kalan przypomniał, że MTK niedawno wydał nakaz jego aresztowania.

⚆ Niemcy poinformowały, że magazyny gazu zostaną wypełnione do następnej zimy bez gazu z rosji — szef Federalnej Agencji Niemiec. Ponad 64% gazu pozostaje w niemieckich magazynach po minionej zimie, dzięki czemu zakupy paliwa będą potrzebne dopiero zimą 2023/24.

⚆ rosja szuka amunicji z Korei Północnej, prawdopodobnie oferując w zamian żywność – rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

⚆ Norwegia przekaże Ukrainie 12 pociągów spalinowych – 4 przed latem i kolejne 8 w ciągu roku – minister transportu kraju Jon-Ivar Nygard.

⚆ rosyjska FSB zatrzymała dziennikarza The Wall Street Journal Evan’a Gershkovich’a w Jekaterynburgu – wszczęto przeciwko niemu sprawę karną o szpiegostwo. Gershkovich napisał artykuł o stosunku rosjan do wojny i werbowaniu okolicznych mieszkańców do PKW „Wagnera”. Dziennikarz od około sześciu lat mieszka w Moskwie, relacjonując dla WSJ wydarzenia w rosji i na Ukrainie. Sekretarz stanu USA Blinken potępił aresztowanie dziennikarza w rosji i wezwał Amerykanów w rosji do jak najszybszego wyjazdu.

⚆ Sąd we Francji odrzucił wniosek Ukrainy o ekstradycję ukraińskiego biznesmena Konstantina Żewago — służba prasowa Żewago.

💩rosja i białoruś:

⚆ rosja dodała Węgry do listy „krajów nieprzyjaznych” – powiedział ambasador rosji w Budapeszcie Stanisławow.

⚆ Wygląda na to, że na Białoruś dotarła nowa partia rakiet. Dziś rano w obwodzie homelskim zauważono konwój sprzętu wojskowego składający się z pięciu ciężarówek z naczepami (prawdopodobnie KamAZ) bez znaków rejestracyjnych, z których każda mogła przewozić cztery rakiety przeciwlotnicze S-300/400. Według relacji naocznych świadków konwój poruszał się w asyście policji drogowej RB w kierunku lotniska Zjabriwka. Wiadomo również, że w dniach 25-30 marca samoloty transportowe Sił Powietrznych rosji An-124 „Rusłan” latały na Białoruś cztery razy.

⚆ pożar w obwodzie briańskim

⌛ Rok temu (35):

⚆ W ukraińskim sztabie panuje nieufność co do rosyjskiej deklaracji wycofania się z północy. rosjanie faktycznie z jednej strony intensyfikują ostrzał i symulują rotację, ale de facto sprawnie zaczynają wycofywać swoje jednostki. To ostatnie chwile “Bitwy o Kijów”.

⚆ Ukraińcy zaś odbijają kolejne miejscowości pod Charkowem i na linii Browary <> Sumy oraz w kierunku na Czernihów. Do akcji wkracza rosyjski oddział w armii ukraińskiej. Zełeński (jako 3 cudzoziemiec w historii) wygłosił przemówienie przed parlamentem Szwecji. Poprosił między innymi o pociski przeciwokrętowe NASAMS.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Bachmut – przejazd przez część miasta

⚆ Niszczenie rosyjskich min pod Marijinką

⚆ Queen, Wampir i motto wojny

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.