🪖Dzień 399 (29 marca 2023, 23:30) – Stały opór

🪖Dzień 399 (29 marca 2023, 23:30) – Stały opór

29 marca, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Na odcinek doniecki dotarły rosyjskie posiłki i zapewnie niebawem “licznik słoneczników” pokaże wyższe wskazania niż ostatnimi dniami. Sytacja w Bachmucie i Awdijewce bardzo martwi, gdy patrzy się na mapy, ale pozostaje pokładać zaufanie w ukraińskim dowództwie.

Tymczasem Ukraina się szykuje. Sporo broni jeszcze jest w drodze, sporo już dotarło i tylko o części z niej wiemy. W najbliższych dniach będziemy pewnie obserwowali coraz więcej dywagacji o tym kiedy i gdzie Ukraińcy uderzą, ale zachowałbym do tego dystans. Stały opór (bez ofensywy) też daje wymierne efekty. Rok temu rosjanie ogłosili “gest dobrej woli” czyli wycofanie się z frontu północnego, uznając porażkę w zdobyciu Kijowa, Czernihowa i Sum.

Linia frontu bez znaczących zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Hiszpania wyśle ​​zaraz po Wielkanocy pierwszych sześć czołgów Leopard 2A4, które obiecała Ukrainie — El Pais

⚆ Niemcy przeznaczą dodatkowe 12 mld euro na pomoc wojskową dla Ukrainy. Dodatkowe finansowanie obejmuje 3,2 mld euro do wypłaty w 2023 r. oraz linie kredytowe na lata 2024–2032 w wysokości około 8,8 mld euro.

⚆ Stany Zjednoczone planują do końca roku podwoić produkcję pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm. Planowane jest również podwojenie produkcji Javelinów do 330 miesięcznie oraz pocisków GMLRS.

⚆ Francuskie AMX-10RC już na miejscu

🌻+610 (172 340)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Bachmut

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Głównie walki pozycyjne i wymiana ognia artyleryjskiego.

⚆ Okolice Bachmutu – Trwa wyniszczanie miasta przez trwające walki. rosjanie praktycznie postępów nie mają, ale ponad połowa miasta znajduje się pod ich “kontrolą”. “kontrola” to pojęcie względne, bo linia frontu zmienia się dynamicznie w obie strony po kilka razy na dzień – nie mniej, rosjanie są blisko centrum miasta.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Ciężko wokół Awdijewki. W rejonach Kamjanki, Newelskiego i Pierwomajskiego trwają intensywne walki. Marijinka – brak zmian.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Pod Wuhłedar dotarły rosyjskie posiłki.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. sumski i charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: Barwinkowe (o. charkowski)
🛸Zbity (wczoraj) rosyjski SU-24M w okolicach Bachmutu,
😼 W nocy miały miejsce eksplozje w Melitopolu i okolicach. W niektórych rejonach zniknęło światło.
☢️ Dyrektor generalny MAEA, Raphael Grossi przybył do Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej (to jego druga wizyta od czasu okupacji elektrowni przez rosjan).
🏝Na zaanektowanym przez rosję Krymie doszło do wybuchu we wsi Gwardijskie w obwodzie symferopolskim, gdzie znajduje się rosyjska wojskowa baza lotnicza. Władze okupacyjne zaprzeczyły, by było widać jakiś dym.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński jest przekonany, że jeśli Siły Zbrojne nie wygrają bitwy o Bachmut, wzrośnie presja na Ukrainę, by znalazła niedopuszczalne kompromisy z rosyjskim agresorem.

⚆ Ukraina potrzebuje 20 baterii Patriot do ochrony przed rosyjskimi rakietami, a nawet to może nie wystarczyć, ponieważ żaden kraj na świecie nie został zaatakowany taką liczbą pocisków balistycznych” – powiedział Zełeński

⚆ Zełeński powiedział, że zaprasza chińskiego prezydenta Xi Jinpinga na Ukrainę: „Jesteśmy gotowi, aby go tu zobaczyć. Chcę z nim porozmawiać”.

⚆ Reznikow oświadczył, że ukraińskie dowództwo przygotowuje kontrofensywę na kilku kierunkach. O tym kiedy to nastąpi, zadecyduje Sztab Generalny Ukrainy. Minister poinformował też, że podczas kontrofensywy na froncie zostaną użyte czołgi Leopard. Ostatnio Ministerstwo Obrony poprosiło o niepytanie o kontrofensywę i nie dyskutowanie publicznie o planach wojskowych ukraińskiej armii.

⚆ W rozmowie telefonicznej z Meloni Zełeński wspomniał o jej głośnym przemówieniu poparcia dla Ukrainy w Senacie, poinformowała w oświadczeniu Kancelaria Premiera Włoch. Według prezydenta Ukrainy rozmawiał z Meloni o „inicjatywach dwustronnych i międzynarodowych” i dziękował „włoskim przyjaciołom” za wsparcie. Przemówienie Meloni można obejrzeć w wersji “złej” podsumowania numer 393.

⚆ Chorwacki minister obrony Mario Banožić przebywał na Ukrainie z niezapowiedzianą wizytą. Zaznaczył, że Zagrzeb pracuje obecnie nad kwestią dostarczenia Kijowowi śmigłowców Mi-8 oraz pomocy przy rozminowywaniu.

⚆ Ostatnie nabożeństwo cerkwi prawosławnej patriarchatu moskiewskiego odbyło się w Ławrze Kijowsko-Peczerskiej. Nabożeństwu przewodniczył archimandryta Ławry, metropolita Pawło (Lebid). Na nabożeństwie zebrało się kilkuset wiernych, którzy stali w kościele i na ulicy. Na terenie Ławry było wielu ukraińskich i zagranicznych dziennikarzy. Nie było zamieszek. Metropolita Pawło oświadczył, że on i duchowni UPC MP mają prawo przebywać i nie planują opuszczać Ławry do czasu zakończenia postępowania sądowego.

⚆ Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego Daniłow zapewnia, że ​​duchowni UPC MP nie będą siłą wypędzani z Ławry Kijowsko-Peczerskiej – „sami po cichu wyjadą”. Część duchownych już zadeklarowała przejście do Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej.

⚆ Ukraińcy, którzy szkolili się na systemie obrony przeciwlotniczej Patriot w USA, zakończyli program i wyjechali do Europy Politico. Następnie nastąpi ostatnia faza szkolenia i testowania sprzętu.

⚆ rosja powinna wycofać wojska z Ukrainy, aby osiągnąć pokój – prezydent Węgier. Na konferencji prasowej z Erdoganem prezydent Węgier Katalin Novak zadeklarowała poparcie dla planu pokojowego dla Ukrainy, który nie przewiduje zwycięstwa rosji i opiera się na „realistycznych celach”.

🌍Świat:

⚆ Straty rosji w wojnie na pełną skalę z Ukrainą, według najnowszych szacunków strony amerykańskiej, wynoszą ponad 220 tys. zabitych i rannych – powiedział minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace.

⚆ Biden powiedział, że jest zaniepokojony planami rosji rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej na Białorusi. „Jeszcze tego nie zrobili, chyba że coś się stało, kiedy byłem w helikopterze. Oczywiście martwię się tym” – powiedział amerykański prezydent.

⚆ ​​Wywiad brytyjski: Siły Zbrojne przeprowadziły udaną operację w pobliżu Bachmutu. „Jednym z kluczowych osiągnięć ostatnich ukraińskich operacji było prawdopodobnie odepchnięcie rosyjskich oddziałów grupy Wagnera z drogi 0506” — czytamy w raporcie.
Ta drugorzędna droga, łącząca Czasiw Jar i Chromowe, stała się krytyczną linią zaopatrzenia dla ukraińskich obrońców. Wcześniej „Wagner” znajdował się w odległości kilkuset metrów od niej.

⚆ rosja planuje w tym roku zwiększyć swoją armię o 400 tys. osób, w 2022 r. rosjanom udało się prawdopodobnie zwerbować ponad 500 tys. ludzi — Bloomberg

⚆ Szwajcaria dołączyła 29 marca do dziesiątego pakietu unijnych sankcji antyrosyjskich.

⚆ Szef Pentagonu Austin powiedział, że obecnie Ukraina najbardziej potrzebuje systemów obrony powietrznej, broni dalekiego zasięgu i pojazdów opancerzonych, a F-16 „na tym etapie wojny” nie pomoże Ukraińcom. “W przyszłości na pewno Ukraina otrzyma myśliwce F-16 lub inne samoloty IV generacji, ale teraz partnerzy powinni skupić się na przekazywaniu systemów obrony przeciwlotniczej, rakiet i pojazdów opancerzonych” – powiedział szef Pentagonu.

⚆ Z powodu wojny i sankcji gospodarka rosji zaczyna się załamywać – twierdzi WSJ.

⚆ Analitycy ISW szacują, że „wagnerowcy” zdobyli kolejne pięć procent terytorium Bachmutu i zajmują około 65% miasta.

⚆ prigożyn wykorzystuje środki masowego przekazu, aby zaprezentować się jako przyszły kandydat na stanowisko prezydenta Federacji rosyjskiej — ISW.

⚆ W Czeczenii dwóch bohaterów postanowiło zniszczyć posterunek policji. Niestety, zginęli. Dzień wcześniej nieznani sprawcy zaatakowali również policyjny punkt kontrolny w sąsiedniej Iguszetii.

⚆ Rzecznik węgierskiego rządu wymienił trzy powody, dla których węgierski parlament słusznie waha się przed przystąpieniem Szwecji do NATO: są to „uporczywe podważanie stosunków przez Szwecję”, „postrzegana wyższość moralna” Szwecji oraz „brak szacunku”.

💩rosja i białoruś:

⚆ Sekretarz prasowy prezydenta Federacji rosyjskiej pieskow uważa, że ​​„wojna hybrydowa wrogich państw przeciwko Federacji rosyjskiej” będzie trwała długo, dlatego rosjanie powinni „zjednoczyć się wokół Władimira putina”.

⚆ rosja rozpoczęła szkolenie sił strategicznych z systemami Yars, które rzekomo wystrzeliwują międzykontynentalne pociski balistyczne na odległość do 11 000 kilometrów.

⚆ putin przyznał, że sankcje nałożone na Federację rosyjską w związku z wojną mogą negatywnie wpłynąć na stan gospodarki kraju.

⚆ rosjanie zaprezentowali czołg T-55 model 2023 na wystawie UralVagonZavod.

⚆ Wybuch i pożar gazociągu w obwodzie swierdłowskim. Blask widać z odległości kilkudziesięciu kilometrów.

⚆ „Pyszne i kropka” (marka, którą rosjanie zastąpili wycofanego McDonald’sa) za pierwszy rok działalności odnotowało stratę w wysokości 11,3 mld rubli, – sprawozdanie finansowe. W 2021 roku McDonald’s w rosji uzyskał 9,4 mld rubli zysku.

⌛ Rok temu (34):

⚆ “Gest dobrej woli” – po negocjacjach w Turcji rosjanie zapowiedzieli wycofanie się z okolic Kijowa i Czernihowa.

⚆ Trzydzieści europejskich krajów postanowiło zaprzestać nadawania rosyjskich kanałów telewizyjnych – poinformował we wtorek ukraiński minister kultury Ołeksandr Tkaczenko.

⚆ Autor hasła „rosyjski okręcie wojenny – pierdol się”, strażnik graniczny Roman Hrybow wrócił do domu z niewoli. Roman otrzymał nagrodę „Za zasługi dla obwodu czerkaskiego”

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Gdzieś, ktoś się szykuje…

⚆ Mardery i Reznikow

⚆ Wywiad z “Predatorem” (polskie napisy)

⚆ Podobno jest to film przedstawiający użycie ukraińskich bomb lotniczych z amerykańskim urządzeniem JDAM w miejscu koncentracji rosyjskich okupantów.

⚆ Samochód pancerny „Varta” z ukraińskimi wojskami znalazł się pod ostrzałem artyleryjskim pod Bachmutem. Wszyscy przeżyli

📣 Pomaganie za czytanie vol. 4:

Czwarta edycja idzie na drony FPV czyli nośniki amunicji. Jeden dron to 2 000zł więc kupmy od razu 5!

Na zrzutce dążymy zatem do 70 000zł. Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 60 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.