🪖Dzień 399 (29 marca 2023, 23:30) – Stały opór

🪖Dzień 399 (29 marca 2023, 23:30) – Stały opór

29 marca, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Na odcinek doniecki dotarły rosyjskie posiłki i zapewnie niebawem “licznik słoneczników” pokaże wyższe wskazania niż ostatnimi dniami. Sytacja w Bachmucie i Awdijewce bardzo martwi, gdy patrzy się na mapy, ale pozostaje pokładać zaufanie w ukraińskim dowództwie.

Tymczasem Ukraina się szykuje. Sporo broni jeszcze jest w drodze, sporo już dotarło i tylko o części z niej wiemy. W najbliższych dniach będziemy pewnie obserwowali coraz więcej dywagacji o tym kiedy i gdzie Ukraińcy uderzą, ale zachowałbym do tego dystans. Stały opór (bez ofensywy) też daje wymierne efekty. Rok temu rosjanie ogłosili “gest dobrej woli” czyli wycofanie się z frontu północnego, uznając porażkę w zdobyciu Kijowa, Czernihowa i Sum.

Linia frontu bez znaczących zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Hiszpania wyśle ​​zaraz po Wielkanocy pierwszych sześć czołgów Leopard 2A4, które obiecała Ukrainie — El Pais

⚆ Niemcy przeznaczą dodatkowe 12 mld euro na pomoc wojskową dla Ukrainy. Dodatkowe finansowanie obejmuje 3,2 mld euro do wypłaty w 2023 r. oraz linie kredytowe na lata 2024–2032 w wysokości około 8,8 mld euro.

⚆ Stany Zjednoczone planują do końca roku podwoić produkcję pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm. Planowane jest również podwojenie produkcji Javelinów do 330 miesięcznie oraz pocisków GMLRS.

⚆ Francuskie AMX-10RC już na miejscu

🌻+610 (172 340)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Bachmut

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Głównie walki pozycyjne i wymiana ognia artyleryjskiego.

⚆ Okolice Bachmutu – Trwa wyniszczanie miasta przez trwające walki. rosjanie praktycznie postępów nie mają, ale ponad połowa miasta znajduje się pod ich “kontrolą”. “kontrola” to pojęcie względne, bo linia frontu zmienia się dynamicznie w obie strony po kilka razy na dzień – nie mniej, rosjanie są blisko centrum miasta.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Ciężko wokół Awdijewki. W rejonach Kamjanki, Newelskiego i Pierwomajskiego trwają intensywne walki. Marijinka – brak zmian.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Pod Wuhłedar dotarły rosyjskie posiłki.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. sumski i charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: Barwinkowe (o. charkowski)
🛸Zbity (wczoraj) rosyjski SU-24M w okolicach Bachmutu,
😼 W nocy miały miejsce eksplozje w Melitopolu i okolicach. W niektórych rejonach zniknęło światło.
☢️ Dyrektor generalny MAEA, Raphael Grossi przybył do Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej (to jego druga wizyta od czasu okupacji elektrowni przez rosjan).
🏝Na zaanektowanym przez rosję Krymie doszło do wybuchu we wsi Gwardijskie w obwodzie symferopolskim, gdzie znajduje się rosyjska wojskowa baza lotnicza. Władze okupacyjne zaprzeczyły, by było widać jakiś dym.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński jest przekonany, że jeśli Siły Zbrojne nie wygrają bitwy o Bachmut, wzrośnie presja na Ukrainę, by znalazła niedopuszczalne kompromisy z rosyjskim agresorem.

⚆ Ukraina potrzebuje 20 baterii Patriot do ochrony przed rosyjskimi rakietami, a nawet to może nie wystarczyć, ponieważ żaden kraj na świecie nie został zaatakowany taką liczbą pocisków balistycznych” – powiedział Zełeński

⚆ Zełeński powiedział, że zaprasza chińskiego prezydenta Xi Jinpinga na Ukrainę: „Jesteśmy gotowi, aby go tu zobaczyć. Chcę z nim porozmawiać”.

⚆ Reznikow oświadczył, że ukraińskie dowództwo przygotowuje kontrofensywę na kilku kierunkach. O tym kiedy to nastąpi, zadecyduje Sztab Generalny Ukrainy. Minister poinformował też, że podczas kontrofensywy na froncie zostaną użyte czołgi Leopard. Ostatnio Ministerstwo Obrony poprosiło o niepytanie o kontrofensywę i nie dyskutowanie publicznie o planach wojskowych ukraińskiej armii.

⚆ W rozmowie telefonicznej z Meloni Zełeński wspomniał o jej głośnym przemówieniu poparcia dla Ukrainy w Senacie, poinformowała w oświadczeniu Kancelaria Premiera Włoch. Według prezydenta Ukrainy rozmawiał z Meloni o „inicjatywach dwustronnych i międzynarodowych” i dziękował „włoskim przyjaciołom” za wsparcie. Przemówienie Meloni można obejrzeć w wersji “złej” podsumowania numer 393.

⚆ Chorwacki minister obrony Mario Banožić przebywał na Ukrainie z niezapowiedzianą wizytą. Zaznaczył, że Zagrzeb pracuje obecnie nad kwestią dostarczenia Kijowowi śmigłowców Mi-8 oraz pomocy przy rozminowywaniu.

⚆ Ostatnie nabożeństwo cerkwi prawosławnej patriarchatu moskiewskiego odbyło się w Ławrze Kijowsko-Peczerskiej. Nabożeństwu przewodniczył archimandryta Ławry, metropolita Pawło (Lebid). Na nabożeństwie zebrało się kilkuset wiernych, którzy stali w kościele i na ulicy. Na terenie Ławry było wielu ukraińskich i zagranicznych dziennikarzy. Nie było zamieszek. Metropolita Pawło oświadczył, że on i duchowni UPC MP mają prawo przebywać i nie planują opuszczać Ławry do czasu zakończenia postępowania sądowego.

⚆ Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego Daniłow zapewnia, że ​​duchowni UPC MP nie będą siłą wypędzani z Ławry Kijowsko-Peczerskiej – „sami po cichu wyjadą”. Część duchownych już zadeklarowała przejście do Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej.

⚆ Ukraińcy, którzy szkolili się na systemie obrony przeciwlotniczej Patriot w USA, zakończyli program i wyjechali do Europy Politico. Następnie nastąpi ostatnia faza szkolenia i testowania sprzętu.

⚆ rosja powinna wycofać wojska z Ukrainy, aby osiągnąć pokój – prezydent Węgier. Na konferencji prasowej z Erdoganem prezydent Węgier Katalin Novak zadeklarowała poparcie dla planu pokojowego dla Ukrainy, który nie przewiduje zwycięstwa rosji i opiera się na „realistycznych celach”.

🌍Świat:

⚆ Straty rosji w wojnie na pełną skalę z Ukrainą, według najnowszych szacunków strony amerykańskiej, wynoszą ponad 220 tys. zabitych i rannych – powiedział minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace.

⚆ Biden powiedział, że jest zaniepokojony planami rosji rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej na Białorusi. „Jeszcze tego nie zrobili, chyba że coś się stało, kiedy byłem w helikopterze. Oczywiście martwię się tym” – powiedział amerykański prezydent.

⚆ ​​Wywiad brytyjski: Siły Zbrojne przeprowadziły udaną operację w pobliżu Bachmutu. „Jednym z kluczowych osiągnięć ostatnich ukraińskich operacji było prawdopodobnie odepchnięcie rosyjskich oddziałów grupy Wagnera z drogi 0506” — czytamy w raporcie.
Ta drugorzędna droga, łącząca Czasiw Jar i Chromowe, stała się krytyczną linią zaopatrzenia dla ukraińskich obrońców. Wcześniej „Wagner” znajdował się w odległości kilkuset metrów od niej.

⚆ rosja planuje w tym roku zwiększyć swoją armię o 400 tys. osób, w 2022 r. rosjanom udało się prawdopodobnie zwerbować ponad 500 tys. ludzi — Bloomberg

⚆ Szwajcaria dołączyła 29 marca do dziesiątego pakietu unijnych sankcji antyrosyjskich.

⚆ Szef Pentagonu Austin powiedział, że obecnie Ukraina najbardziej potrzebuje systemów obrony powietrznej, broni dalekiego zasięgu i pojazdów opancerzonych, a F-16 „na tym etapie wojny” nie pomoże Ukraińcom. “W przyszłości na pewno Ukraina otrzyma myśliwce F-16 lub inne samoloty IV generacji, ale teraz partnerzy powinni skupić się na przekazywaniu systemów obrony przeciwlotniczej, rakiet i pojazdów opancerzonych” – powiedział szef Pentagonu.

⚆ Z powodu wojny i sankcji gospodarka rosji zaczyna się załamywać – twierdzi WSJ.

⚆ Analitycy ISW szacują, że „wagnerowcy” zdobyli kolejne pięć procent terytorium Bachmutu i zajmują około 65% miasta.

⚆ prigożyn wykorzystuje środki masowego przekazu, aby zaprezentować się jako przyszły kandydat na stanowisko prezydenta Federacji rosyjskiej — ISW.

⚆ W Czeczenii dwóch bohaterów postanowiło zniszczyć posterunek policji. Niestety, zginęli. Dzień wcześniej nieznani sprawcy zaatakowali również policyjny punkt kontrolny w sąsiedniej Iguszetii.

⚆ Rzecznik węgierskiego rządu wymienił trzy powody, dla których węgierski parlament słusznie waha się przed przystąpieniem Szwecji do NATO: są to „uporczywe podważanie stosunków przez Szwecję”, „postrzegana wyższość moralna” Szwecji oraz „brak szacunku”.

💩rosja i białoruś:

⚆ Sekretarz prasowy prezydenta Federacji rosyjskiej pieskow uważa, że ​​„wojna hybrydowa wrogich państw przeciwko Federacji rosyjskiej” będzie trwała długo, dlatego rosjanie powinni „zjednoczyć się wokół Władimira putina”.

⚆ rosja rozpoczęła szkolenie sił strategicznych z systemami Yars, które rzekomo wystrzeliwują międzykontynentalne pociski balistyczne na odległość do 11 000 kilometrów.

⚆ putin przyznał, że sankcje nałożone na Federację rosyjską w związku z wojną mogą negatywnie wpłynąć na stan gospodarki kraju.

⚆ rosjanie zaprezentowali czołg T-55 model 2023 na wystawie UralVagonZavod.

⚆ Wybuch i pożar gazociągu w obwodzie swierdłowskim. Blask widać z odległości kilkudziesięciu kilometrów.

⚆ „Pyszne i kropka” (marka, którą rosjanie zastąpili wycofanego McDonald’sa) za pierwszy rok działalności odnotowało stratę w wysokości 11,3 mld rubli, – sprawozdanie finansowe. W 2021 roku McDonald’s w rosji uzyskał 9,4 mld rubli zysku.

⌛ Rok temu (34):

⚆ “Gest dobrej woli” – po negocjacjach w Turcji rosjanie zapowiedzieli wycofanie się z okolic Kijowa i Czernihowa.

⚆ Trzydzieści europejskich krajów postanowiło zaprzestać nadawania rosyjskich kanałów telewizyjnych – poinformował we wtorek ukraiński minister kultury Ołeksandr Tkaczenko.

⚆ Autor hasła „rosyjski okręcie wojenny – pierdol się”, strażnik graniczny Roman Hrybow wrócił do domu z niewoli. Roman otrzymał nagrodę „Za zasługi dla obwodu czerkaskiego”

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Gdzieś, ktoś się szykuje…

⚆ Mardery i Reznikow

⚆ Wywiad z “Predatorem” (polskie napisy)

⚆ Podobno jest to film przedstawiający użycie ukraińskich bomb lotniczych z amerykańskim urządzeniem JDAM w miejscu koncentracji rosyjskich okupantów.

⚆ Samochód pancerny „Varta” z ukraińskimi wojskami znalazł się pod ostrzałem artyleryjskim pod Bachmutem. Wszyscy przeżyli

💧Źródła z których korzystam:

  • Telegram (Ukraiński telegraf, Myroshnykov, Збройні Сили України. Війна з окупантами, УП. Стрічка, NV oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)
  • Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa,
  • Portale informacyjne: onet, defence24, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso
  • Serwisy z mapami: Liveuamap, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)
  • Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski
  • Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов , Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych
  • przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Ługańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

🌻- symboliczne zobrazowanie strat żołnierzy rosyjskich (liczba zabitych wedle sztabu ukraińskiego)
💥- w miejscowości lub jej okolicy prowadzony był rosyjski ostrzał artyleryjski w ciągu ostatnich 24h
✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.
🔥- Pożary w obszarze działań wojennych
☢️ – informacje dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych
🛸- działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
🛡- działania ochronne
🏝- doniesienia z Krymu
⚡️- informacje dotyczące stanu energetycznego Ukrainy
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)
📺 – w wersji na “zła ambasada . pl” jest w tym miejscu dodatkowy materiał.

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu.
Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.