🪖Dzień 395 (25 marca 2023) – Czekając na…

🪖Dzień 395 (25 marca 2023) – Czekając na…

26 marca, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Nic znaczącego się dziś nie wydarzyło, prócz może rozdźwięku wokół sytuacji na odcinku Bachmuckim. Martwią dwie rzeczy – plany rosjan by na terenie białorusi rozmieścić broń jądrową, oraz słowa Zełeńskiego o oczekiwaniu na broń z zachodu, dzięki, której Ukraińcy będą mogli rozpocząć ofensywę. Pytanie do kogo ten komunikat jest skierowany – jeśli do rosjan to dobrze, jeśli nie do rosjan to źle, bo to oznacza, że istnieje ryzyko, że Ukraina nie będzie gotowa na swoje okno ofensywne.

Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Brak

🌻+720 (169 890)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Plany rozmieszczenia rosyjskiej broni jądrowej na terenie białorusi.

⚆ Bachmut

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – bez zmian.

⚆ Okolice Bachmutu – tu jest sprzecznie. Ze strony wywiadów zagranicznych i analityków szturmy rosjan słabną i Ukraińcy odzyskują kontrolę nad linią obrony miasta. Z drugiej strony, ukraińskiej, ciśnienie sił rosyjskich nie słabnie i mają oni pewne ograniczone postępy w zdobywaniu miasta w niektórych strefach. Z trzeciej strony (rosyjskiej) – tylko 600 metrów dzieli rosjan od ratusza. Jedno jest pewne – walki toczą się o każdą ulicę, niemal nieprzerwanie.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Pod Awdijewką najtrudniej koło Makianki, w kierunkach na Siewierne i Newelskie rosjanom nie udają się szturmy. Marijinka – sytuacja bez zmian.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Bez zmian, aktywności jak zazwyczaj

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski, charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: Kramatorsk, Toreck, Czasiw Jar, Cherson (300 pocisków),
🛸Strącony rosyjski MI-24 i 6 dronów,
😼 Swatowe – uderzenie w punkt dowodzenia rosjan,
☢️ MAEA poinformowała o wizycie dyrektora generalnego Grossiego w elektrowni jądrowej Zaporoże. Przybędzie w przyszłym tygodniu.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński poinformował, że Ukraina nie może jeszcze rozpocząć kontrofensywy: „Czekamy na nadejście amunicji z krajów partnerskich. Bez czołgów, dział i HIMARSów nie możemy wysłać naszych dzielnych żołnierzy na front”.

⚆ Załużnyj powiedział szefowi Sztabu Obrony Wielkiej Brytanii Anthony’emu Radakinowi, że sytuacja w rejonie Bachmutu jest stabilizowana.

⚆ Prezydent Zełeński powiedział, że zasygnalizował kanałami dyplomatycznymi, że chciałby rozmawiać z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. „Nie otrzymałem z Chin oferty mediacji. Nie otrzymałem propozycji spotkania. Dałem też bezpośredni sygnał kanałami dyplomatycznymi, że chcę rozmawiać z chińskim przywódcą”.

⚆ W Nowej Kachowce nastąpiła masowa rotacja okupantów i wydawało się, że opuścili miasto – Humeniuk. „Na początku była to masowa rotacja, która wywołała zrozumienie, że żołnierze pakują się i wyjeżdżają. Ale niektóre jednostki odeszły, a inne weszły. Takie prace w zasadzie prowadzone są bardzo często na terenach sąsiadujących z lewym brzegiem, gdyż są one wykorzystywane przez wroga jako miejsca odpoczynku jednostek bojowych po ich powrocie z gorących punktów.

⚆ Historyk Timothy Snyder spotkał się z ukraińskim żołnierzem, który czytał jego książkę w okopach.

⚆ Siły Zbrojne odniosły się do wypowiedzi o wyczerpaniu wojsk rosyjskich pod Bachmutem. „To jeszcze wymaga analizy. Ale ostatnie trzy dni pokazują, że dzisiaj doszło do 18 starć w kierunku Bachmuta, do niedawna było ich od 30 do 50. Ale to wymaga bardziej szczegółowej analizy i myślę, że nadchodzący tydzień pokaże na razie Bachmut pozostaje epicentrum działań wojennych, kierunkiem głównego ataku wroga”

⚆ Dzisiaj rosjanie mają zapas bomb lotniczych np. FAB-500. Dzięki temu można je przerobić na kierowane i używać zamiast droższych pocisków manewrujących – powiedział rzecznik Sił Powietrznych Jurij Ihnat. Do FAB (odłamkowo-burzących bomb lotniczych) dorzucają skrzydła i GPS, czyli je modernizują. Koszt jest znacznie niższy niż produkcja rakiet. Ważne jest to, że aby z nimi walczyć, trzeba zestrzelić samoloty, a do tego Ukraina potrzebuje nowoczesnego lotnictwa.

⚆ Kliczko odwiedził żołnierzy w rejonie Bachmutu i Wuhłedaru.

🌍Świat:

⚆ W rosji informacja o możliwej kontrofensywie Ukrainy – ISW budzi „poważne zaniepokojenie”. Analitycy doszli do wniosku, że tak zwana „wielka” rosyjska ofensywa wiosenna wydaje się „zbliżać do punktu kulminacyjnego, a rosyjska przestrzeń informacyjna z dużym niepokojem reaguje na spowolnienie działań rosyjskich i możliwość przejęcia inicjatywy przez Ukrainę”.

⚆ rosyjskie okręty wojenne znajdowały się w rejonie „Nord Streams” na kilka dni przed wybuchami na nich – media. Jak informuje portal, grupa statków posiadała niezbędny sprzęt do zainstalowania ładunków wybuchowych

⚆ Biden powiedział, że Chiny nie dostarczyły jeszcze broni rosji. „Jeszcze tego nie zrobili, ale to nie znaczy, że tego nie zrobią. Ale jeszcze tego nie zrobili”.

⚆ Premier Polski Mateusz Morawiecki planuje przekonać partnerów z UE o konieczności wspólnych zakupów amunicji poza UE, ponieważ Ukraina potrzebuje teraz amunicji, a w Europie jest jej za mało.

⚆ Erdogan w rozmowie z putinem wezwał go do natychmiastowego zaprzestania wojny na Ukrainie, — Daily Sabah. Podziękował też putinowi za „pozytywne stanowisko w sprawie kontynuacji Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego”.

⚆ Szukają jeszcze 400 000 ludzi do poprawy sytuacji na froncie – Bloomberg o tajnej mobilizacji w Moskwie. Kreml próbuje w tym roku zwerbować do 400 000 robotników kontraktowych, aby uzupełnić swoją armię. Poszukiwanie kontrahentów odbywa się z pominięciem mechanizmów mobilizacji bezpośredniej, gdyż władze Federacji rosyjskiej obawiają się, że system władzy może nie wytrzymać kolejnej fali mobilizacji.

💩rosja i białoruś:

⚆ Moskwa i Mińsk zgodziły się na rozmieszczenie taktycznej broni jądrowej na terytorium Białorusi. putin wyjaśnił, że budowa magazynu zakończy się 1 lipca. Zapewnia, że ​​broń zostanie użyta bez naruszenia zobowiązań wynikających z Traktatu o Bezpieczeństwie i Obronie. Według putina powodem takiego kroku było oświadczenie Wielkiej Brytanii o dostawach na Ukrainę amunicji ze zubożonym uranem.

⚆ rosyjski Gazprom ograniczył tranzyt gazu przez Ukrainę o 15 proc. Tranzytowa nitka przez Ukrainę pozostaje jedyną trasą dostaw rosyjskiego gazu do krajów Europy Środkowej i Zachodniej.

⚆ Miedwiediew namawia rosjan do pobierania pirackich filmów, żeby „Netflix zbankrutował”. „Wiesz co? Poszukaj odpowiednich piratów i pobierz od nich. Jeśli zostawili nas, wszelkiego rodzaju „Netflix” i inne, to wszystko pobierzemy, będziemy używać za darmo. I rozrzuciłbym to wszystko po sieci, aby wyrządzić im maksymalne szkody. Maksymalne szkody, żeby zbankrutowali!

⚆ rosja zamierza w ciągu najbliższych 3 lat wyprodukować i zmodernizować łącznie ponad 1600 czołgów – putin

⚆ Zapalił się magazyn wyrobów celulozowych w obwodzie rostowskim.

⚆ W Woskreseńsku pod Moskwą płonie fabryka „Fregat”, – roszmi. Obecnie w warsztacie do produkcji akumulatorów trwa pożar.

⚆ Około 5000 wagnerowców zwerbowanych z więzień przeżyło i zakończyło służbę i wraca po ułaskawieniu do domów.

⌛ Rok temu (30):

⚆ rosjanie ogłaszają “drugą fazę operacji”, ale de facto przegrupowują się i koncentrują na naprawieniu kulejącej logistyki. rosjanie wchodzą do Sławutycza (opuszczą go za kilka dni) – to tu mieszka większość pracowników czarnobylskiej elektrowni.

⚆ Straty rosjan przekraczają 16 000.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Przejazd przez Bachmut od strony Konstantyniwki (rejon pominika z samolotem)

⚆ Co tam pod Awdijewką

⚆ Bachmut z drona

💧Źródła z których korzystam:

  • Telegram (Ukraiński telegraf, Myroshnykov, Збройні Сили України. Війна з окупантами, УП. Стрічка, NV oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)
  • Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa,
  • Portale informacyjne: onet, defence24, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso
  • Serwisy z mapami: Liveuamap, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)
  • Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski
  • Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов , Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych
  • przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Ługańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

🌻- symboliczne zobrazowanie strat żołnierzy rosyjskich (liczba zabitych wedle sztabu ukraińskiego)
💥- w miejscowości lub jej okolicy prowadzony był rosyjski ostrzał artyleryjski w ciągu ostatnich 24h
✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.
🔥- Pożary w obszarze działań wojennych
☢️ – informacje dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych
🛸- działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
🛡- działania ochronne
🏝- doniesienia z Krymu
⚡️- informacje dotyczące stanu energetycznego Ukrainy
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)
📺 – w wersji na “zła ambasada . pl” jest w tym miejscu dodatkowy materiał.

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu.
Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.