🪖Dzień 392 (22 marca 2023, 22:10) – Niesymetrycznie

🪖Dzień 392 (22 marca 2023, 22:10) – Niesymetrycznie

22 marca, 2023 2 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Linia frontu bez zmian. Pojawia się więcej doniesień o spodziewanej kolejnej rosyjskiej ofensywie do której rosjanie gromadzą już ludzi i sprzęt. A przecież już wywiad brytyjski i ISW ogłaszali, że rosjanie lecą “na oparach”. Widać nie. Ledwie pod Bachmutem osłabły na kilka dni szturmy rosjan (ich częstotliwość), a od wczoraj są doniesienia o tym, że szturmów i rosjan jest więcej.

W nocy rosjanie zaatakowali Ukrainę 21 Shahedami. 5 z nich doleciało i jednym z miast obwodu Kijowskiego uderzyły w budynek cywilny zabijając 6 osób. Dwa inne Shahedy uszkodziły obiekty infrastruktury krytycznej. Tymczasem o 4:44 w Sewastopolu odnotowano kilka wybuchów w miejscu stacjonowania rosyjskich okrętów. Brak jest i dobrych materiałów i spójnej wersji o tym co się tam wydarzyło. Wygląda to na skoordynowany atak dronami powietrznymi i nawodnymi.

W ciągu dnia dwie rakiety uderzyły w dwa budynki mieszkalne w Zaporożu. Akcja ratunkowa zakończyła się – jedna ofiara i 25 rannych.

Bachmut (lub jego okolice) odwiedził dziś Zełeński i spotkał się tam z żołnierzami. Część nagrodził.

I ponownie mamy obraz tej wojny, który pokazuje ten brak symetrii. rosjanie, którzy uderzają dronami w obiekty cywilne – Ukraińcy w bazy wojskowe. rosja wyciąga z magazynów dziesiątki starych T-54 i T-55, do Ukrainy trafiają Leopardy 2 i niebawem Challengery. Gdy rosyjski przywódca (lub jego sobo) przyjeżdża na ustawione spotkania w bezpiecznych strefach, Zełeński pojawia się przy pierwszej linii frontu. Równie niesymetryczny będzie finał tej wojny – wielka porażka rosji i wielkie zwycięstwo Ukrainy. Tylko kiedy…

👍 Dobre wieści:
⚆ Na Litwie rozpoczęło się szkolenie ukraińskich saperów. Szkolenia są organizowane przez Danię, Islandię, Norwegię, Finlandię, Szwecję i Litwę.

⚆ „Ukroboronprom” wysłał do Sił Zbrojnych pierwszą partię krajowych 122-mm pocisków, których produkcję rozpoczęto za granicą. Pociski te są używane w haubicach D-30 (maksymalny zasięg – 15,4 km) i działach samobieżnych 2C1 „Goździk” (15,2 km).

⚆ Kolejnych 17 dzieci wywiezionych przez rosjan wróciło do Ukrainy.

⚆ Hiszpania przystąpiła do unijnego porozumienia w sprawie zakupu amunicji dla Ukrainy, – Ministerstwo Obrony Hiszpanii. Obecnie porozumienie to poparło już 18 państw członkowskich UE oraz Norwegia.

🌻+920 (167 490)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Bachmut

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – ogólne doniesienia o obronie

⚆ Okolice Bachmutu – tu nadal ciężko i zapowiada się jeszcze trudniej. Nadal krytycznie na północnym odcinku. Na południowo-zachodnim odcinku Ukraińcy byli zmuszeni wycofać się z kilku sektorów miasta. rosjanie metodycznie niszczą budynki wielopiętrowe, aby ułatwić walki uliczne. Podsumowując – najtrudniej w rejonie Bohdaniwky i Iwaniwskiego.

⚆ Marijinka, Awdijewka
Trwa cywilna ewakuacja Awdijewki. W miejscowości pozostaje około 2000 cywili. Jedyna ewakuacyjna droga jest przez rosjan ostrzeliwana. Linia frontu w obu tych punktach jest bez zmian od wczoraj.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak wieści

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. chernihowski, sumski i charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: Zaporoże – rakieta (mowa też o dwóch rakietach “Tornado-s”) uderzyła w dwa budynki cywilne. Jest 1 ofiara i 25 rannych w tym 3 – ciężko. Jeszcze jedna rakieta nie eksplodowała i wbiła się w budynek wieżowca.

Ostrzelany został również Cherson, Snihuriwka, Kupiański, Wełykyj Burłuk
🛸Wojska rosyjskie wypuściły dzisiaj w nocy na Ukrainę 21 dronów Shahed. Obrona Powietrzna zestrzeliła 16 z nich – Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Zniszczone zostały conajmniej dwa obiekty infrastruktury cywilnej (w obwodzie kijowskiem i żytomierskim). Prócz tego zniszczone zostały obiekty cywilne. Wiadomo o conajmniej 6 ofiarach.

😼 Mierzeja Kinburn – tu zniszczono skład amunicji rosjan, czołg, punkt obserwacyjny i cztery inne sztuki sprzętu.
🏝Eksplozje w Sewastopolu –
Tzw. „gubernator” okupowanego Sewastopola powiedział, że po „ataku” dronów niektóre stacje radiowe zaczęły nadawać komunikaty o konieczności ewakuacji z okupowanego Krymu. Według niego nie jest to prawdą. Ostrzegł, że w przypadku realnego zagrożenia komunikaty będą nadawane na wszystkich kanałach jednocześnie.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Zełenski odwiedził wysunięte pozycje armii ukraińskiej na kierunku Bachmut i usłyszał doniesienia o sytuacji operacyjnej i przebiegu działań wojennych. Prezydent odznaczył także obrońców Bachmutu.

⚆ Eksplozje w okupowanym Dżankoj spowodowały uszkodzenie węzła stacji, jego użytkowanie jest obecnie niemożliwe – powiedziała rzeczniczka centrum prasowego Południowych Sił Obronnych Humeniuk.

⚆ rosyjskie wojsko po raz pierwszy wyciągnęło z magazynów i zaczęło wysyłać z Dalekiego Wschodu sowieckie czołgi T-54/55 wyprodukowane w latach 1940/ koniec 1950 – śledczy znaleźli odpowiednie zdjęcia eszelonu ze sprzętem wojskowym. Śledczy twierdzą, że jednoznacznie wskazuje to na poważne problemy z zaopatrzeniem rosyjskiej armii w pojazdy opancerzone.

⚆ Z Ławry Kijowo-Peczerskiej rozpoczęto wywożenie rzeczy, ale nie do końca wiadomo co jest w czarnych paczkach pakowanych przez mnichów patriarchatu moskiewskiego.

⚆ ABU powiadomił o podejrzeniu byłego szefa Funduszu Mienia Państwowego Dmytra Sennyczenkę – według śledztwa był szefem i organizatorem grupy przestępczej, która przejęła ponad 500 mln hrywien.

🌍Świat:

⚆ Chiny nie są bezstronną stroną wojny na Ukrainie – Biały Dom. „Nie potępili inwazji. Nie przestali kupować rosyjskiej ropy i rosyjskich nośników energii. Xi uważał za konieczne lecieć aż do Moskwy, ani razu nie rozmawiał z Zełeńskim, nigdy nie odwiedził Ukrainy, nigdy nie pytał o punkt widzenia Ukraińców, a on i jego reżim wciąż powtarzają rosyjską propagandę, że to jakaś wojna Zachodu przeciwko rosji, że jest to jakieś egzystencjalne zagrożenie. Dla mnie to po prostu stek bzdur” – powiedział Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu.

⚆ Chiny odmówiły zwiększenia zakupów gazu z rosji – Bloomberg. Prezydent Chin Xi Jinping wykorzystał wizytę w Moskwie do potwierdzenia wsparcia rosji w konfrontacji ze Stanami Zjednoczonymi. Ale chiński przywódca powstrzymał się przed zaoferowaniem putinowi tego, na co czekał. Chiny odmówiły zwiększenia zakupów gazu z rosji – Bloomberg

⚆ Stany Zjednoczone spodziewają się, że nadchodzące tygodnie wojny będą krytyczne, ponieważ rosja będzie próbowała ponownie posuwać się naprzód, być może na różnych odcinkach frontu, powiedział rzecznik bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Kirby.

⚆ Wywiad brytyjski sugeruje, że ofensywa sił rosyjskich pod Bachmutem zaczyna słabnąć, choć sytuacja obrońców miasta pozostaje trudna.

⚆ W kwestii obrony Bachmutu Stany Zjednoczone wspierają i całkowicie polegają na decyzjach Sił Zbrojnych Ukrainy i pomogą Ukrainie, niezależnie od tego, jakie priorytety w walce wyznaczy Zełeński — przedstawiciel Białego Domu Kirby.

⚆ 🤙 We Francji od półtora miesiąca około trzydziestu ukraińskich pilotów odbywa przyspieszone szkolenie na myśliwcach wielozadaniowych Mirage 2000 — Le Figaro. Informacje te szybko sprostował rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy (Ihnat) twierdząc, że faktycznie był robiony rekonesans ośrodków szkoleniowych, ale póki co decyzja o wyborze samolotu i centrum szkoleniowego nie zapadła.

⚆ Sekretarz generalny NATO Stoltenberg nie wykluczył, że sojusznicy zdecydują się wysłać na Ukrainę zachodnie myśliwce

⚆ UE uruchamia rezerwę kryzysową dla rolników w Rumunii, Bułgarii i Polsce, których dotknął wzrost eksportu zboża z Ukrainy, który doprowadził do spadku lokalnych cen — Bloomberg.

⚆ W najbliższych tygodniach “wagner” może stracić większość swoich najemników spośród rekrutowanych więźniów, gdyż wygasają ich półroczne kontrakty – ISW.

⚆ “Myślenie, że rosji już nie będzie i że będziemy mogli się od niej oddzielić we wszystkich sferach, jest złudzeniem” – powiedział szef austriackiego MSZ Alexander Schallenberg. Minister dodał, że Austria rozluźni stosunki z Federacją rosyjską, ale jego zdaniem nie może to nastąpić od razu.

⚆ Przekazanie pocisków ze zubożonym uranem Ukrainie to nie eskalacja nuklearna, chodzi tylko o pomoc Ukrainie w jej obronie – powiedział szef brytyjskiego MSZ James Cleverley

⚆ Szwedzki parlament większością głosów zatwierdził ustawodawstwo niezbędne do przystąpienia kraju do NATO.

⚆ 65% Europejczyków popiera przystąpienie Ukrainy do UE w najbliższych latach – badanie eupinions. Najbardziej przychylny stosunek do przystąpienia Ukrainy do UE jest w Polsce iw Hiszpanii, gdzie opowiada się za nim odpowiednio 81% i 80%. W Niemczech tylko 54% respondentów uważa, że Ukraina może stać się członkiem UE w najbliższych latach.

⚆ Patriarcha Konstantynopola, Bartłomiej nazwał rosyjską Cerkiew Prawosławną odpowiedzialnością za wojnę rosji z Ukrainą.

„Kościół i kierownictwo rosji współpracowali w zbrodni agresji i współodpowiedzialni za popełnione zbrodnie, takie jak szokujące porwania ukraińskich dzieci” – powiedział.

⚆ Stany Zjednoczone zaoferowały Słowacji 12 śmigłowców szturmowych Bell AH-1Z Viper i ponad 500 pocisków powietrze-ziemia AGM-114 Hellfire jako rekompensatę za radzieckie myśliwce MiG-29 i SAM, które Bratysława przekazuje Ukrainie.

💩rosja i białoruś:

⚆ Eksplozje w pobliżu lotniska wojskowego w Kursku.

⚆ Kolejny irański transportowy IŁ-76 przyleciał do Moskwy z transportem z Iranu.

⚆ miedwiediew powiedział, że wzrosło zagrożenie konfliktem nuklearnym, a dostawy broni (ze zubożonym uranem) na Ukrainę przybliżają „nuklearną apokalipsę”.

⌛ Rok temu (27):

⚆ Wojska rosyjskie mają ograniczone zapasy – wedle strony ukraińskiej zapasy (żywność, amunicja, paliwo) w większości oddziałów starczą im na 3 dni. Ukraińcy systematycznie niszczą transporty i linie zaopatrzeniowe na północy i wschodzie. Czornobajiwka po raz siódmy.

⚆ Na terenach okupowanych są miny-pułapki – Ukraińcy ostrzegają przed minami-pułapkami, które rosjanie instalują w zabawkach, w ciałach zmarłych i miejscach użyteczności publicznej.

⚆ Z Ukrainy wyjechało 3,5 mln uchodźców, z czego 2,15 trafiło do Polski

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Moment uderzenia rosyjskiej rakiety w budynki mieszkalne w Zaporożu.

⚆ Zełeński w Bachmucie i gdzieś w trasie

⚆ Nocne zbijanie Shahedów nad Kijowem

⚆ Dwóch chłopaków z Chersona, którzy przebijali rosyjskim samochodom koła

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.