🪖Dzień 391 (21 marca 2023, 22:35) – wyjście smoka

🪖Dzień 391 (21 marca 2023, 22:35) – wyjście smoka

21 marca, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Trudno cokolwiek sensownego napisać o wizycie Xi w Moskwie. Nic ważnego oficjalnie nie zostało powiedziane przez obu prezydentów. Xi wymownie na koniec powiedział putinowi by “pilnował się”, ale i chiński przedstawiciel w wywiadzie dla rosyjskiej TV powiedział, że Chiny i rosja wspólnie stoją na straży “porządku i dobra”. Czyli tradycyjnie Chiny pozostają w pozycji nierozpoznanej czyli ostrożnej. Zdecydowanie lepsze to niż oficjalne ogłoszenie sojuszu “przeciwko dominacji anglo-sasów”.

Chyba najlepiej oddaje sens tej wizyty kadr z śmiejącym się ławrowem i miedwiediewem.

Z Bachmutu brak i złych i dobrych wieści – forteca nadal się broni ale intensywność ataków rosjan wzrasta. Pod Awdijewką rosjanie próbują rozgrywać podobny scenariusz jak w Bachmucie, ale z gorszym rezultatem. rosjanie przypuścili też atak na Odesę z samolotów. Równo rok temu okazało się, że przez zaangażowanie rosyjskich wojsk w Mariupolu oraz beznadziejne działania rosjan wokół Mikołajowa, plan rosjan by zająć Odesę stał się nierealny.

Dziś natomiast dużo działo się w Ukrainie (nowe nominacje, przekształcenie Ukroboronopromu, wizyta premiera Japonii) i na świecie.

Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Wielka Brytania wraz z czołgami Challenger 2 planuje przenieść na Ukrainę pociski przeciwpancerne ze zubożonym uranem – taka amunicja jest bardzo skuteczna w zwalczaniu nowoczesnych czołgów i pojazdów opancerzonych.

⚆ 15 dzieci wróciło do Ukrainy wraz z matkami i przedstawicielami prawnymi, — Rzecznik Praw Obywatelskich Lubinets. Są to dzieci z miast obwodu charkowskiego i chersońskiego, które były okupowane na początku wojny na pełną skalę.

⚆ Japonia przeznaczy 30 milionów dolarów na nieśmiercionośną broń dla Ukrainy – powiedział premier Japonii Fumio Kishida podczas konferencji prasowej z prezydentem Zełeńskim. Premier obiecał też 470 mln dolarów dla energetyki i innych branż.

🌻+960 (166 570) – w tym tempie, w czerwcu będzie 200 000

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Bachmut

⚆ rosyjska grupa okrętów na Morzu Czarnym powiększyła się prawie dwukrotnie i liczy obecnie 12 okrętów – w tym dwa mające na pokładzie Kalibry (do 15 sztuk).

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – wieksza aktywność rosjan pod Torskim i w okolicy lasów Serebriańskich, ale bez zmian w linii obrony.

⚆ Okolice Bachmutu – widać ponownie więcej ataków rosjan i sytuacja pogarsza się. Wedle mapki przygotowanej przez rosjan, 20% miasta jest w strefie niczyjej, 17% w rękach Ukraińskich a 63% w rękach rosyjskich. Są to liczby napompowane, bo północne rejony zaliczane przez rosjan jako Bachmut to nie sam Bachmut tylko Jahidne, Paraskowijewka, Krasna Hora. Nie mniej – wschodnia część miasta i kawałek na południu są już w rękach rosjan.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Awdijewka – walki w rejonie Kamjanki i Newelskiego. Siewierne i Pierwomajskie trzymają obronę. Marijinka – odparte ataki rosjan.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak doniesień

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski, charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: Nocny ostrzał w Kramatorsku, Kostiantyniwce i Drużkiwce. Armia rosyjska zaatakowała Odesę myśliwcami Su-35, poinformował RVA. Siły obrony powietrznej zestrzeliły dwie rakiety Ch-59, te które doleciały uderzyły w prywatny dom (brak ofiar) i klasztor cerkwi prawosławnej patriarchatu moskiewskiego. Ostrzelane Zaporoże, Czasiw Jar, Nikopol
🛸Wykryto start Szachedów z okolic Morza Azowskiego.
😼 Wybuchy w Mariupolu, Doniecku.
🏝Władze okupacyjne Krymu ogłosiły atak z dronów na Dżankoj i „wprowadziły” tam stan wyjątkowy. Wybór miejsca nie jest przypadkowy (i może niedostatecznie to wczoraj opisałem) – Dżankoj to krytyczny węzeł kolejowy na Krymie. Obsługuje trzy potrzebne rosjanom kierunki:
Do Sewastopola 1 – ze względu na wyłączenie z transportu kolejowego mostu krymskiego – ciężki sprzęt rosjanie mogą wysyłać lądowo przez Mariupol i dalej koleją do Sewastopola.
Do Sewastopola 2 – Nawet jeśli cokolwiek będą chcieli przekazać ze wschodniej części Krymu to i tak do Sewastopola tory wiodą przez Dżankoj.
Do Ukrainy z Krymu – tu podobnie – wszystkie tory krymskie spotykają się w Dżankoj
Na szczątkach dronów znaleziono memy.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Premier Japonii, który przewodniczy grupie G7, Fumio Kishida, przybył do Kijowa, aby przeprowadzić rozmowy z Zełeńskim. Kisida był jedynym przywódcą G7, który nie odwiedził jeszcze Ukrainy od czasu inwazji rosji w lutym 2022 roku. Dziś odwiedził między innymi Buczę.

⚆ Dzisiaj Gabinet Ministrów Ukrainy podjął decyzję o przekształceniu Państwowego Koncernu „Ukroboronprom” w Spółkę Akcyjną „Ukraiński Przemysł Obronny”, w której 100% udziałów należy do państwa. Decyzja ta otwiera nowe możliwości rozwoju przemysłu obronnego Ukrainy:
▪️transfer technologii;
▪️ wdrożenie standardów OECD i NATO;
▪️ przyciąganie inwestycji, naprawa, konserwacja i tworzenie nowych rodzajów broni i sprzętu wojskowego.

Proces transformacji Ukroboronpromu i jego przedsiębiorstw nie wpływa na produkcję broni i sprzętu wojskowego na potrzeby Sił Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy.

⚆ Do Polski, na stałe zawitał amerykański garnizon.

⚆ Od 21 marca mnichom i wyznawcom Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej, zrzeszonym w rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, zabroniono wstępu do jaskiń Ławry Kijowsko-Peczerskiej.

⚆ Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu Jusow stwierdził, że funkcjonariusze ukraińskiego wywiadu nie mają żadnych dowodów na wizytę prawdziwego putina w czasowo okupowanym Mariupolu.

⚆ Ministerstwo Obrony poinformowało, że obroną Bachmuta kieruje generał brygady Andrij Hnatow – wiceminister obrony Hanna Maliar. Według niej obronę Bachmuta prowadzą bezpośrednio dowódca brygady 93. brygady płk Pawło Palisa i dowódca brygady 3. brygady Gwardii Narodowej płk Ołeksandr Piwnenko. Ponadto szefem obrony Frontu Wschodniego, za który odpowiada Bachmut, jest Ołeksandr Syrskyj.

⚆ rosja co miesiąc mobilizuje 20 000 osób, Federacja rosyjska prowadzi tajną mobilizację – Wywiad Ukraiński

⚆ ​​Rada powołała Oksena Lisowa na stanowisko ministra oświaty i nauki — jego kandydaturę poparło 313 deputowanych. Rada, 311 głosami powołał także Ministra Transformacji Cyfrowej Mychajła Fiodorowa na stanowisko wicepremiera ds. innowacji, rozwoju edukacji, nauki i technologii. Ołeksandr Kamyszin został mianowany ministrem przemysłów strategicznych. „Za” – 312 głosów.

⚆ Rada Najwyższa poparła ustawę o zdawaniu egzaminów ze znajomości Konstytucji, historii Ukrainy i języka państwowego w celu uzyskania obywatelstwa.

⚆ Rada Najwyższa ustanowiła obowiązkowy okres próbny od jednego do sześciu miesięcy dla obywateli, którzy po raz pierwszy zostali przyjęci do służby wojskowej na podstawie umowy. Żołnierze, którzy pomyślnie zdali egzamin, będą nadal służyć kontraktowo w Siłach Zbrojnych lub innych formacjach wojskowych.

⚆ Gabinet Ministrów powołał członka zarządu „Ukrzaliznycji” Jewhena Laszczenkę na nowego szefa UZ zamiast Ołeksandra Kamyszyna.

🌍Świat:

⚆ Podczas spotkania Xi Jinping i putin wymienili „poglądy w sprawie ukraińskiej” – Xinhua. Chiński przywódca powiedział, że większość krajów popiera deeskalację i opowiada się za pokojowymi negocjacjami. Analitycy z Institute for the Study of War (ISW) sugerują również, że Xi zaoferował putinowi bardziej powściągliwą wizję stosunków rosyjsko-chińskich, niż oczekiwał rosyjski prezydent.

⚆ rosja poprosiła Chiny o dostarczenie śmiercionośnej broni na wojnę na Ukrainie, ale nadal nie ma dowodów na to, że Chiny dostarczają Moskwie śmiercionośnej pomocy, powiedział sekretarz generalny NATO Stoltenberg. Według niego wizyta Xi Jinpinga w Federacji rosyjskiej świadczy o zbliżeniu między Pekinem a Moskwą, jakie ma miejsce w ostatnich latach

⚆ Komisja Europejska wypłaciła Ukrainie drugą transzę pomocy makrofinansowej w wysokości 1,5 mld euro z łącznego pakietu 18 mld euro.

⚆ rosyjscy żołnierze zwiększyli tempo działań i zintensyfikowali je, aby osiągnąć niewielkie zyski, zanim stracą inicjatywę na polu walki – ISW. Jednocześnie analitycy nie zauważyli, by wojska rosyjskie skoncentrowały znaczną siłę bojową na obrzeżach Doniecka, więc jest mało prawdopodobne, aby rosjanie byli w stanie wytrzymać to chwilowo zwiększone tempo.

⚆ W ciągu ostatniego roku Chiny sprzedały rosji drony i akcesoria o wartości ponad 12 milionów dolarów — The New York Times. Wysyłki składały się z produktów DJI (pomimo tego, że firma zawiesiła wysyłki do rosji i na Ukrainę) oraz szeregu mniejszych firm i często odbywały się za pośrednictwem drobnych pośredników.

⚆ Ministrowie obrony krajów UE proponują zwiększenie o 3,5 mld euro Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju, który jest przeznaczony na rekompensaty za przekazany Ukrainie sprzęt wojskowy i amunicję – Borrell.

⚆ Pentagon przyspieszy dostawy czołgów Abrams na Ukrainę i w tym celu postanowił wysłać do Kijowa naprawiony starszy model czołgu zamiast nowszego M1A2 – informują amerykańscy urzędnicy w rozmowie z Associated Press. Początkowo USA planowały wysłać na Ukrainę 31 nowszych czołgów M1A2 Abrams, których produkcja i dostawa mogą zająć rok lub dwa. Obecnie mówi się o wprowadzeniu 70-tonowych pojazdów bojowych do strefy działań wojennych w ciągu ośmiu do dziesięciu miesięcy.

⚆ Brytyjski wywiad sugeruje, że w niedalekiej przyszłości więźniowie Wagnera, którzy przeżyli wojnę na Ukrainie i otrzymają obiecane ułaskawienie i wolność, to ich powrót może być wyzwaniem dla rosyjskiego społeczeństwa.

⚆ Państwa NATO przekazały Ukrainie około 120 miliardów dolarów w formie pomocy wojskowej w ciągu roku – to szacunki zawarte w rocznym raporcie sekretarza generalnego Sojuszu Stoltenberga. Stwierdza, że ​​największym dawcą pomocy dla Ukrainy są Stany Zjednoczone, ale kraje europejskie i Kanada łącznie przekazały ponad połowę całkowitej kwoty pomocy.

⚆ Sekretarz generalny NATO Stoltenberg stwierdził, że stanowisko Węgier nie przeszkodzi w spotkaniu Komisji Ukraina-NATO na szczeblu ministrów spraw zagranicznych na początku kwietnia. Wcześniej szef węgierskiego MSZ Szijarto powiedział, że na spotkaniu bilateralnym Stoltenberg zapowiedział zwołanie Komisji. Według „EuroPrawdy” rozważana jest możliwość spotkania Komisji, ale ostatecznej decyzji jeszcze nie ma. Jeśli się odbędzie, będzie to pierwsze posiedzenie Komisji Ukraina-NATO od 2017 r., kiedy przyjęto ustawę oświatową, której sprzeciwiał się Budapeszt.

⚆ Systemy obrony przeciwrakietowej Patriot zostaną przekazane Ukrainie w najbliższych tygodniach – CNN powołując się na urzędników Ministerstwa Obrony USA. Według nich grupa 65 ukraińskich żołnierzy zakończy w najbliższych dniach szkolenie na tych systemach. Następnie wojsko pojedzie do Europy na dodatkowe szkolenie z amerykańskich i holendersko-niemieckich systemów Patriot.

⚆ Departament Skarbu USA ogłosił nowe sankcje wobec czterech firm i trzech osób fizycznych w Iranie i Turcji w związku z produkcją dronów kamikaze „Shahed”.

⚆ Biden podpisał ustawę odtajniającą informacje o pochodzeniu covida.

💩rosja i białoruś:

⚆ putin na wspólnej konferencji prasowej z Xi Jinpingiem powiedział, że chiński plan zakończenia wojny na Ukrainie można przyjąć za podstawę, gdy Zachód i Ukraina będą na to gotowe.

⚆ rosja jest gotowa przejść na chińskie juany w handlu z innymi krajami (Azja, Afryka, Ameryka Łacińska), — putin. To jedna z rzeczy, na które Chińczycy zgodzili się z rosjanami by ”próbować” zaszkodzić dolarowi.

⌛ Rok temu (26):

⚆ Uderzenie rakietowe w centrum handlowe w Kijowie. Na terenie centrum handlowego wcześniej przebywały pojazdy wojskowe Ukraińców, co sfilmowali cywile i zamieścili na Tik-Toku (8 cywili zginęło). rosjanie na dobre grzęzną pod Mikołajowem, trwa obrona Mariupola do której rosjanie wysyłają posiłki z Krymu – dzięki tym dwóm faktom oddala się perspektywa ataku na Odesę.

⚆ Protesty w Chersoniu trwają, rosjanie otworzyli ogień do protestujących. rosjanie ostrzelali też konwój z ewakuowanymi dziećmi z Mariupola.

⚆ straty rosjan to ponad 15 000 zabitych. Na stronach Komsomolskiej Prawdy pokazał się na chwilę artykuł w którym straty strony rosyjskiej wynosiły 9861 zabitych i ponad 16 tyś. rannych. Do Polski przyjechało ponad 2 mln Ukraińców.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Kilka zdjęć z wizyty premiera Japonii w Buczy

⚆ Szybka panorama znad rosyjskich okopów

⚆ powalający show u sołowiowa

⚆ pod Awdijewką są nowi zawodnicy do rzutu wieżą

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.