🪖Dzień 390 (20 marca 2023, 22:30) – Wejście smoka

🪖Dzień 390 (20 marca 2023, 22:30) – Wejście smoka

20 marca, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Do putina przyleciał prezydent Chin. Niestety, jest to ważna wizyta, która może skończyć się na trzy sposoby.

  1. Chiny mogą rosję wesprzeć i wówczas będziemy mieli do czynienia z potencjalnym zaostrzeniem się konfliktu na skalę światową (Chiny vs USA).
  2. Chiny mogą rosję “wziąć na smycz” i kazać putinowi zakończyć wojnę bo psuje im to gospodarkę i relacje międzynarodowe.
  3. Chiny mogą dojść do wniosku, że rosja nie jest gotowa do punktu 1 i 2 i ponownie usunąć się w cień.
    Mogą też wybrać 1 deklarując 2 🙂

Kilka rzeczy jest pewnych i wartych odnotowania. rosja jest zależna od Chin i Chin się posłucha (widać nawet po kurtuazyjnym spotkaniu przywódców, gdzie putin wyraził “zazdrość” wobec postępów Chin, Xi pozostał bardziej powściągliwy). Chiny będą próbowały ponownie zagrać kartą “rozjemcy świata” i pokazywać swoją rolę jako konkurenta USA. Wbrew pozorom, pacyfikacja putina może dać im dużo w tym zakresie na arenie międzynarodowej. Wprawdzie chiński “plan pokojowy” nie jest niczym odkrywczym, ale to, że go zapowiadają oznacza, że mają jednak zamiar do niego dążyć. Chiny są też bardzo pragmatyczne i pytanie co im się bardziej opłaca – sojusz z izolowanym państwem bogatym w surowce, czy zachowanie dostępu do gospodarki międzynarodowej?

Zasadnicza część wizyty ma być jutro, nie mniej – o rezultatach dowiemy się pewnie pośrednio i z opóźnieniem (Xi ma niby też zadzwonić do Zełeńskiego po spotkaniu z putinem).

Tymczasem, 120km od linii frontu na krymski Dżankoj spadły dziś drony i uderzyły w lotnisko z rosyjskimi samolotami i helikopterami oraz w świeży transport rosyjskich rakiet “Kalibr”, które były w tym czasie transportowane koleją.

Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Norwegia dostarczyła do Ukrainy 8 czołgów Leopard 2 i 4 maszyny wsparcia- Siły Zbrojne Norwegii.

⚆ Stany Zjednoczone ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej o wartości 350 milionów dolarów dla Ukrainy — będzie on zawierał amunicję do HIMARS, pociski do Bradley’ów, pociski HARM, broń przeciwpancerną i łodzie

⚆ Niemieckie BWP Marder są już w drodze na Ukrainę – powiedział niemiecki minister obrony Boris Pistorius. Zgodnie ze styczniową deklaracją ma być ich 40 sztuk.

⚆ Odważne uderzenie w Dżankoj na Krymie. Na lotnisku miało znajdować się do 30 sztuk rosyjskich samolotów i helikopterów szturmowych, a na węźle kolejowym miał być transport rakiet “Kalibr”.

🌻+700 (165 610)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Bachmut

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – pod Kreminną głównie potyczki i wymiana ognia artyleryjskiego. rosjanie intensywnie pracowali artylerią na północnym odcinku frontu.

⚆ Okolice Bachmutu – walki trwają, sytuacja jest nadal trudna. Tu trzeba też zwrócić uwagę, że spora część rosyjskich oddziałów nie próbuje domykać okrążenia miasta a próbuje dotrzeć do Siwerska i w kierunku Słowiańska.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Pod Awdijewką trwa nawała a’la “Bachmut 2”, ale linia frontu nie ulega drastycznym zmianom. Z MArijinki brak doniesień.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak doniesień

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski i charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: Antoniwkę, Łwowo i Bełeteńskie w obwodzie chersońskim (brak ofiar),
🛸Dzisiaj podczas alarmu przeciwlotniczego w przestrzeni powietrznej na północ od Kijowa wykryto wrogiego drona. Cel został zniszczony przez Obronę Powietrzną – Kijowska Miejska Administracja Wojskowa.
😼 Dron z napisem „Latające laboratorium” rozbił się o linię energetyczną w Mytyszcze pod Moskwą. Nie wykryto w nim żadnych materiałów wybuchowych.
🛡W Doniecku zbito jakiś samolot, którego szczątki spadły pod miastem i widać było jednego spadochroniarza.
🏝Eksplozje na Krymie – kilkakrotne uderzenia w lotnisko w Dżankoj (tu conajmniej 24 helikoptery i 6 SU-25 było) i węzeł kolejowy (na którym miał być transport nowych rakiet “Kalibr”). Do punktów uderzeń Ukraińcy mają ponad 120km. Miały też miejsce eksplozje w Armiańsku (też Krym).

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ „Oświadczam Państwu z pełną odpowiedzialnością, że wśród wojska nie mamy 100 tys. ofiar. To jest niemożliwe. W czasie wojny to informacja utajniona, ale 100 tys. to całkowita nieprawda.” – powiedział dziś Daniłow.

⚆ Wielka Brytania podpisała historyczną cyfrową umowę handlową z Ukrainą, która wesprze gospodarkę kraju i znacznie wzmocni stosunki handlowe i inwestycyjne między Wielką Brytanią a Ukrainą.

⚆ Członkowie synodu Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego, na czele z metropolitą Onufrym, przybyli do Kancelarii Prezydenta „w celu przekazania stanowiska UPC kierownictwu państwa”. Zełeński nie spotkał się z delegacją, ale zrobił to jego rzecznik prasowy.

⚆ Od 26 marca godzina policyjna w Kijowie będzie obowiązywała codziennie od północy do 05:00 – Kijowska Miejska Admimistracja Wojskowa.

⚆ Rada Najwyższa Ukrainy poparła rezygnację Serhija Szkarleta ze stanowiska ministra edukacji oraz Pawła Riabikina ze stanowiska ministra przemysłów strategicznych. Ponadto parlament tymczasowo zdymisjonował Mychajło Fiodorowa – awansuje na stanowisko wicepremiera ds. innowacji, rozwoju edukacji, nauki i technologii.

⚆ Rada Najwyższa rozwiązała przedterminowo mandat deputowanego ludowego „Solidarności Europejskiej” generała broni Sił Zbrojnych Ukrainy Mychajła Zabrodskiego. Według źródeł Ukraińskiej Prawdy Zabrodski ma dostać stanowisko w Sztabie Generalnym.

🌍Świat:

⚆ Do tej pory 18 krajów weźmie udział w projekcie wspólnego zakupu amunicji, aby pomóc Ukrainie.Umowa została podpisana przez Austrię, Belgię, Chorwację, Cypr, Czechy, Estonię, Finlandię, Francję, Niemcy, Grecję, Luksemburg, Maltę, Holandię, Portugalię, Rumunię, Słowację, Szwecję i Norwegię. Polska nie przystąpiła do projektu wspólnych zakupów amunicji dla Ukrainy i uzupełnienia zapasów krajów UE, ale obiecuje to zrobić w najbliższych dniach. Po uzgodnieniu kroków UE postąpi w następujący sposób. Najpierw 1 mld euro zostanie przeznaczone na amunicję, która jest już w zapasach krajów (i zostanie ona przekazana), potem kolejny 1 mld zostanie zamówiony u producentów. Mowa o pociskach kalibru 155 mm.

⚆ Przywódca Chin Xi Jinping poleciał do Moskwy, gdzie spotkał się z putinem (rozmowa trwała 4,5h). pieskow powiedział, że putin i Xi będą rozmawiać o wojnie, którą rosja rozpętała przeciwko Ukrainie – spotkanie rozpocznie się około 15:30 czasu kijowskiego. „Jutro będzie główny dzień wizyty państwowej. Ceremonia spotkania, negocjacje w składzie wąskim, w rozszerzonym, podpisywanie dokumentów, oświadczenie dla mediów, uroczysta kolacja” – powiedział rzecznik rosyjskiego prezydenta.

⚆ Sekretarz stanu USA, Blinken uważa, że ​​wizyta Xi Jinpinga w Moskwie może wskazywać, że Pekin nie uważa rosji za odpowiedzialną za zbrodnie wojenne na Ukrainie popełnione w wyniku jej agresji.

⚆ Przywódca Chin wypowiedział się na temat wojny na Ukrainie w rosZMI: mówi, że „droga do trwałego pokoju zostanie znaleziona, jeśli wszyscy będą kierować się koncepcją wspólnego bezpieczeństwa i będą kontynuować dialog na równych zasadach”.

⚆ rosyjska ofensywa na Donbasie może zbliżać się do punktu kulminacyjnego, a Ukraina ma szansę przejąć inicjatywę i rozpocząć kontrofensywę – ISW.

⚆ Międzynarodowy Trybunał Karny, który wydał nakaz aresztowania putina, musi zająć „sprawiedliwe stanowisko” – oficjalnego przedstawiciela Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej Wanga Wenbina. Stwierdził, że „Chiny będą nadal zajmować obiektywne i sprawiedliwe stanowisko w sprawie kryzysu ukraińskiego oraz odgrywać konstruktywną rolę w negocjacjach pokojowych”.

⚆ Wielka Brytania jest gotowa zaoferować Polsce myśliwce zamiast wysłanych na Ukrainę MiG-29 – powiedział brytyjski wiceminister obrony James Hippie.

⚆ W Polsce dopuszcza się kolejne zatrzymania w ramach śledztwa rosyjskiej siatki szpiegowskiej – PAP

⚆ Prezydent Czech Petr Pavel sugeruje, aby Ukraina skorzystała z możliwości kontrofensywy jeszcze w tym roku, ponieważ w przyszłości niezwykle trudno będzie uzyskać pomoc sojuszników do nowej próby.

⚆ Premier Estonii Kaia Kallas potwierdziła, że uzgodniony plan wspólnego zakupu amunicji przewiduje dostawę 1 miliona pocisków na Ukrainę.

⚆ Sąd w Astanie (Kazachstan) postanowił pobrać ponad 2 miliardy rubli (około 26 milionów dolarów) od Centrum Eksploatacji Naziemnych Obiektów Infrastruktury Kosmicznej (przedsiębiorstwo „roskosmos”) na rzecz kazachsko-rosyjskiego przedsiębiorstwa. roskosmosowi zakazano również repatriacji lub sprzedaży jakichkolwiek dóbr materialnych w Kazachstanie.

⚆ Turcja wstrzymała tranzyt do rosji towarów objętych zachodnimi sankcjami. (po roku wojny na Ukrainie i wzmożonej presji na Ankarę ze strony USA i Europy).

Francja zwiększa produkcję dział samobieżnych CAESAR w celu uzupełnienia 30 systemów artyleryjskich przeznaczonych dla Ukrainy – 20 minut. Produkcja podwozi została już uruchomiona przez firmę Arquus w mieście Limoges. Szczytowa zdolność produkcyjna to cztery maszyny miesięcznie.

⚆ Węgry zablokowały wspólne oświadczenie państw członkowskich UE w sprawie wydania nakazu aresztowania putina w Hadze — Bloomberg.

⚆ Węgry odmówiły udziału w unijnym projekcie zakupu 1 miliona sztuk amunicji z Ukrainy – powiedział szef MSZ tego kraju Szijarto.

💩rosja i białoruś:

⚆ putin w przededniu wizyty Xi Jinpinga w rosji powiedział, że jest rzekomo gotowy do „polityczno-dyplomatycznego uregulowania” rozpoczętej przez niego wojny napastniczej przeciwko Ukrainie.

⚆ miedwiediew zagroził uderzeniem hipersonicznym pociskiem Onyx w Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, który wydał nakaz aresztowania putina w związku z deportacją ukraińskich dzieci do Federacji rosyjskiej. „Sąd to tylko słaba organizacja międzynarodowa, a nie ludność kraju NATO. Dlatego wojny się nie rozpętają. Będą się bać. I nikt nie będzie miał żalu. Tak więc sędziowie obywatele patrzcie uważnie w niebo” napisał.

⚆ Ministerstwo Spraw Zagranicznych rosji poinformowało, że skraca przedłużenie „porozumienia zbożowego” do 60 dni. Agencja wiąże dalszą kontynuację inicjatywy z realizacją jej wymagań, w szczególności z podłączeniem „rosselkhozbank” do SWIFT, dostawami maszyn rolniczych do Federacji rosyjskiej oraz przywróceniem działalności rurociągu amoniaku “Toliatti – Odesa”.

⚆ prigozin miał napisać pismo do szojgu prosząc o wsparcie swoich oddziałów pod Bachmutem.

⚆ Komitet Śledczy Federacji rosyjskiej wszczął postępowanie karne przeciwko prokuratorowi i sędziom Międzynarodowego Trybunału Karnego.

⌛ Rok temu (25):

⚆ Brak większych zmian na froncie. rosjanie nadal ostrzeliwują miasta. Pogarsza się sytuacja sił ukraińskich i ludności cywilnej w Mariupolu.

⚆ Ukraińcy delegalizują pro-rosyjskie partie.

⚆ Białorusini niszczą urządzenia sterujące ruchem kolejowym, utrudniając rosyjską logistykę.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Wiosenne porządki pod Kupiańskiem

⚆ Likwidacja rosyjskiego oddziału pod Sołedarem

⚆ Francuski “Crotale” w akcji.

⚆ Surfowanie na gąsienicy

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.