🪖Dzień 387 (17 marca 2023, 22:00) – Poszukiwany: putin

🪖Dzień 387 (17 marca 2023, 22:00) – Poszukiwany: putin

17 marca, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania putina (drugi dotyczy rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka) za nielegalne deportacje ukraińskich dzieci. Po Omarze-al-Bashirze (prezydent Sudanu, organizator ludobójstwa w Darfurze), prezydencie Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej i prezydencie Libii, Muammarze Kadaffim – putin jest czwartą głową państwa z nakazem aresztowania MTK. Z tych trzech tylko jeden stanął przed sądem (i został uniewinniony), no ale – do czterech razy sztuka!
Prawnie nakaz aresztowania oznacza, że 123 kraje, które podpisały i ratyfikowały Statut Rzymski o MTK, będą zobowiązane aresztować putina, gdy pojawi się on na ich terytorium. rosja podpisała ten traktat, ale go nie ratyfikowała (USA podobnie).

Jest mała szansa, że putin wychyli nosa z rosji i że ktokolwiek go aresztuje, ale Świat właśnie wysłał mocny sygnał rosji – “jesteście po stronie zła”. Wbrew lżącej z tego nakazu propagandzie rosyjskiej, to bardzo ważny krok. Świat przeszedł długą drogę od 2014, gdy nikt nie chciał słyszeć o rosyjskiej aneksji Krymu, Donbasu i łuhańszczyzny. To zachęciło rosjan do tego by dalej wykorzystywać impotencję Europy do podejmowania zdecydowanych działań. Dziś jest inaczej. Wprawdzie ten trybunał działa faktycznie dopiero od 2002 roku, ale żaden z przywódców ZSRR nie zbliżył się do czegokolwiek podobnego. putin staje się “trędowaty” dla własnych oligarchów, biznesu i innych państw.

Tymczasem do Ukrainy niebawem trafi partia samolotów MIG-29. 13 wyśle Słowacja i 4 Polska na początek, bo reszta dotrze nieco później. W sumie Ukraińcy liczą na 30 maszyn. Część z nich to nie są te same maszyny, które opuściły rosyjskie fabryki dekady temu. Polskie maszyny (15 sztuk) zostały zmodernizowana w latach 2011-2014 (pozostałe 13 są bez zaawansowanej modernizacji, ale dostosowane do standardów uzbrojenia NATO). Istotne jest to, że samoloty te są platformą dla uzbrojenia i mam nadzieję, że zostały dostosowane do rakiet, które dadzą Ukraińcom podobne pole manewru jak niedostępne (póki co) F-16.

Linia frontu bez zmian. Najbardziej zaciekłe walki toczą się w rejonach Kreminnej, Torskiego, Biłohoriwki i Spirnego. Epicentrum działań wojennych pozostaje Bachmut. Walki o miasto toczą się na północy, południu i wschodzie. W niektórych obszarach ukraińskie jednostki odnoszą częściowy sukces.

👍 Dobre wieści:
⚆ Belgia przekaże Ukrainie w przyszłym tygodniu 240 wojskowych ciężarówek.

⚆ Rząd Słowacji zatwierdził wysłanie 13 myśliwców MiG-29 do Ukrainy – premier Słowacji. Słowacja przekaże też Ukrainie część systemu obrony powietrznej „Kub”. To radziecki kompleks rakiet przeciwlotniczych obrony powietrznej.

⚆ W poniedziałek 20 marca kilka krajów UE podpisze porozumienie projektowe dotyczące wspólnego zakupu 155-milimetrowych pocisków artyleryjskich dla Ukrainy — Reuters.

🌻+760 (163 320)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Bachmut

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – pod Kreminną rosjanie zajęli część szarej strefy w obszarach leśnych. rosjanie ppróbują szturmów na Nowoseliwskie.

⚆ Okolice Bachmutu – walki na wszystkich odcinkach obrony miasta, rosjanie najbardziej napierają w kierunku Chromowego. Na niektórych odcinkach Ukraińcom udają się kontrataki. Generalnie Ukraińcom udaje się uporządkowanie obrony Bachmutu, ale to jeszcze nie jest wypieranie rosjan.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Pod Awdijewką rosjanie nadal próbują otoczyć miejscowość, w tym celu atakowali Newelskie, ale bez skutku. Z Marijinki brak wieści, ale na mapach nie widać zmian, więc założyłbym, że nic niepokojącego się tam z frontem nie dzieje.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak doniesień

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: czernihowski, sumski, charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: Awdijewka (1 ofiara), Wełeteńskie (o. chersoński, brak ofiar), Konstantyniwka (o. doniecki)
🛸Zbity rosyjski SU-25 (z “Pioruna”) pod Berestowym, wieczorem rosjanie wypuścili Shahedy – część na północy, część leciała w kierunku Dnipra.
🔥Eksplodowały conajmniej trzy ładunki na terenach wyzwolonych – mina w obwodzie czernihowskim, mina w obwodzie chersońskim i nieznany ładunek koło Iziumu.
🏝Rano miała miejsce eksplozja w Perewalnym (jest tu rosyjska baza wojskowa). Infrastruktura na Krymie jest utrzymywana w gotowości bojowej. Stacjonuje tam potężny komponent lądowo-lotniczy. Na przykład jest około 90 samolotów bojowych, 60 śmigłowców bojowych. Utworzono grupę obronną, która prowadzi działania na rzecz ułożenia fortyfikacji i linii obrony. rosjanie przygotowują się do działań obronnych na terenie półwyspu

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński podpisał pierwsze zmiany w tegorocznym budżecie — dodatkowe 5,5 mld hrywien zostanie przeznaczone na modernizację szpitali, dotacje dla biznesu, odbudowę mostów, organizację punktów kontrolnych i zakup dronów do monitorowania granicy państwowej.

⚆ Główny Zarząd Wywiadu poinformował, że uwolnił obywateli Ukrainy z niewoli syryjskiej – 2 kobiety i 6 dzieci wróciły do ​​domu.

⚆ Ukrainka Marta Fedina zdobyła pierwsze „złoto” w historii mistrzostw świata w pływaniu artystycznym.

⚆ W Kijowie zostanie skrócona godzina policyjna. Od 26 marca 2023 r. będzie ona obowiązywała codziennie od 00:00 do 05:00.

⚆ Deputowany „Solidarności Europejskiej” Mychajło Zabrodski napisał oświadczenie w sprawie rezygnacji z mandatu posła, aby skoncentrować się na pomocy osobistej Sztabowi Generalnemu i Załużnemu, powiedział deputowany ludowy Jurczyszyn. Zabrodski — generał porucznik Sił Zbrojnych Ukrainy, dowódca Sił Powietrznodesantowych (2015-2019), pierwszy zastępca szefa centrum antyterrorystycznego SBU i szef operacji antyterrorystycznej w 2017 r., bohater Ukrainy.

⚆ SBU w obwodzie kirowohradzkim zatrzymała agentkę rosjan, która szpiegowała lokalizacje ukraińskich przedsiębiorstw przemysłu obronnego.

🌍Świat:

⚆ Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Prezydenta Federacji Rosyjskiej putina i Rzecznika Praw Dziecka Marii Lwowej-Bełowej. Są podejrzani o nielegalne deportacje dzieci. Jeśli opuszczą terytorium Federacji Rosyjskiej, powinni zostać aresztowani i postawieni przed sądem – powiedział prokurator generalny Kostin.

⚆ USA oceniają działania dronów po incydencie na Morzu Czarnym – badają trasy UAV i decydują, jak zmniejszyć ryzyko konfliktów z rosyjską armią w tym regionie. Stany Zjednoczone nie wstrzymały lotów. Teraz wojsko wysłało ten sam model drona na misję w mniej więcej tym samym obszarze nad Morzem Czarnym. Nowy UAV powinien zbadać miejsce katastrofy i wysiłki Federacji Rosyjskiej w celu odnalezienia wraku.

⚆ Wywiad brytyjski: Siły rosyjskie tymczasowo wyczerpały zdolność bojową formacji rozmieszczonych na Ukrainie i mają jeden z najniższych wskaźników operacji ofensywnych od co najmniej stycznia 2023 r.

⚆ Wielka Brytania wezwała Chiny do wykorzystania wizyty w Moskwie do wywarcia presji na putina w celu wycofania wojsk. „Jeśli Chiny chcą odegrać realną rolę w przywróceniu suwerenności Ukrainy, z pewnością przyjmiemy to z zadowoleniem” – powiedział rzecznik Sunaka, komentując zbliżającą się wizytę Xi Jinpinga.

⚆ Analitycy wojskowi uważają, że założyciel „Wagnera” prigożyn wymyślił kremlowski spisek przeciwko sobie, aby pokazać własne znaczenie na wewnętrznym szczeblu politycznym rosji.

⚆ W centrum Nairobi (Kenia) otwarto ukraiński mural. Nazwa „Ziarna Kultury” jest symboliczna. Podkreśla współpracę, wymianę między Ukrainą a Afryką. „Ukraina pomaga Kenii – statek z pomocą humanitarną – zboże przybędzie za kilka dni. Afryka dostarcza kawę na cały świat, w tym na Ukrainę. Mural to trylogia ukazująca temat naszych relacji od dialogu między ludźmi po relacje gospodarcze, polityczne i kulturowe – mówi kuratorka projektu.

⚆ Z powodu wojny na Ukrainie rosja traci wpływy w innych państwach poradzieckich, w szczególności w Armenii, w związku z przerzutem tzw. „sił pokojowych” z Górskiego Karabachu — ISW.

💩rosja i białoruś:

⚆ Przedstawicielka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji rosyjskiej maria zacharowa stwierdziła, że decyzje Międzynarodowego Trybunału Karnego nie mają dla rosji żadnego znaczenia. „rosja nie jest stroną Rzymskiego Statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego i nie ma wobec niego żadnych zobowiązań. rosja nie współpracuje z tym organem, a ewentualne nakazy aresztowania wydane przez Międzynarodowy Trybunał Karny będą dla nas prawnie nieważne, ” powiedziała.

⚆ Chiński przywódca Xi Jinping przyjedzie do rosji na rozmowy z putinem w dniach 20-22 marca, poinformował Kreml

⚆ szojgu nominował pilotów Su-27, którzy zestrzelili nad Morzem Czarnym amerykańskiego drona MQ-9 Reaper do odznaczeń państwowych.

⚆ pieskow stwierdził, że decyzja władz Ukrainy o nieprzedłużeniu dzierżawy terytorium Ławry Kijowsko-Pieczerskiej przedstawicielom cerkwi prawosławnej patriarchatu moskiewskiego „potwierdza prawidłowość przeprowadzenia operacji specjalnej na Ukrainie”. „Reżim kijowski demonstruje swój charakter tymi nielegalnymi działaniami, które musimy powstrzymać w wyniku tej operacji” – powiedział rzecznik prasowy putina.

⌛ Rok temu (22):

⚆ rosjanie przechodzą do obrony na północy Ukrainy, w niektórych rejonach frontu wycofują się na lepsze do obrony pozycje. Docierają pierwsze informacje o zbrodniach wojennych popełnianych przez rosjan pod Kijowem. To w tym okresie (druga połowa marca) rosjanie zabijają i torturują cywili w Buczy i kilku innych miejscowościach pod Kijowem oraz w Czernihowie. W Charkowie rosjanie bombardują bazar.

⚆ rosjanie zaczynają ściągać posiłki z Osetii oraz dalszego wschodu rosji. Siły rosyjskie podchodzą pod Siewierodonieck, trwają walki koło Rubiżnego.

⚆ Zełeński w Bundestagu miał mocne przemówienie. Mówił o nowym murze, o historycznej odpowiedzialności Niemiec i wytknął zaślepienie ekonomią. Niemcy powiedzieli, że nadal będą wspierać Ukrainę, ale nie zgodzą się na interwencję NATO.

⚆ Według badań Radia Svoboda 71% rosjan popiera wojnę z Ukrainą, doświadczając tak pozytywnych emocji jak duma, radość, szacunek, zaufanie i nadzieja.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Ukraińskie MI-24 w akcji

⚆ Działania Ukraińców w Bachmucie

⚆ Bardzo “oryginalny” pomysł rosjan na swój nowy znaczek pocztowy

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.