🪖Dzień 387 (17 marca 2023, 22:00) – Poszukiwany: putin

🪖Dzień 387 (17 marca 2023, 22:00) – Poszukiwany: putin

17 marca, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania putina (drugi dotyczy rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka) za nielegalne deportacje ukraińskich dzieci. Po Omarze-al-Bashirze (prezydent Sudanu, organizator ludobójstwa w Darfurze), prezydencie Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej i prezydencie Libii, Muammarze Kadaffim – putin jest czwartą głową państwa z nakazem aresztowania MTK. Z tych trzech tylko jeden stanął przed sądem (i został uniewinniony), no ale – do czterech razy sztuka!
Prawnie nakaz aresztowania oznacza, że 123 kraje, które podpisały i ratyfikowały Statut Rzymski o MTK, będą zobowiązane aresztować putina, gdy pojawi się on na ich terytorium. rosja podpisała ten traktat, ale go nie ratyfikowała (USA podobnie).

Jest mała szansa, że putin wychyli nosa z rosji i że ktokolwiek go aresztuje, ale Świat właśnie wysłał mocny sygnał rosji – “jesteście po stronie zła”. Wbrew lżącej z tego nakazu propagandzie rosyjskiej, to bardzo ważny krok. Świat przeszedł długą drogę od 2014, gdy nikt nie chciał słyszeć o rosyjskiej aneksji Krymu, Donbasu i łuhańszczyzny. To zachęciło rosjan do tego by dalej wykorzystywać impotencję Europy do podejmowania zdecydowanych działań. Dziś jest inaczej. Wprawdzie ten trybunał działa faktycznie dopiero od 2002 roku, ale żaden z przywódców ZSRR nie zbliżył się do czegokolwiek podobnego. putin staje się “trędowaty” dla własnych oligarchów, biznesu i innych państw.

Tymczasem do Ukrainy niebawem trafi partia samolotów MIG-29. 13 wyśle Słowacja i 4 Polska na początek, bo reszta dotrze nieco później. W sumie Ukraińcy liczą na 30 maszyn. Część z nich to nie są te same maszyny, które opuściły rosyjskie fabryki dekady temu. Polskie maszyny (15 sztuk) zostały zmodernizowana w latach 2011-2014 (pozostałe 13 są bez zaawansowanej modernizacji, ale dostosowane do standardów uzbrojenia NATO). Istotne jest to, że samoloty te są platformą dla uzbrojenia i mam nadzieję, że zostały dostosowane do rakiet, które dadzą Ukraińcom podobne pole manewru jak niedostępne (póki co) F-16.

Linia frontu bez zmian. Najbardziej zaciekłe walki toczą się w rejonach Kreminnej, Torskiego, Biłohoriwki i Spirnego. Epicentrum działań wojennych pozostaje Bachmut. Walki o miasto toczą się na północy, południu i wschodzie. W niektórych obszarach ukraińskie jednostki odnoszą częściowy sukces.

👍 Dobre wieści:
⚆ Belgia przekaże Ukrainie w przyszłym tygodniu 240 wojskowych ciężarówek.

⚆ Rząd Słowacji zatwierdził wysłanie 13 myśliwców MiG-29 do Ukrainy – premier Słowacji. Słowacja przekaże też Ukrainie część systemu obrony powietrznej „Kub”. To radziecki kompleks rakiet przeciwlotniczych obrony powietrznej.

⚆ W poniedziałek 20 marca kilka krajów UE podpisze porozumienie projektowe dotyczące wspólnego zakupu 155-milimetrowych pocisków artyleryjskich dla Ukrainy — Reuters.

🌻+760 (163 320)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Bachmut

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – pod Kreminną rosjanie zajęli część szarej strefy w obszarach leśnych. rosjanie ppróbują szturmów na Nowoseliwskie.

⚆ Okolice Bachmutu – walki na wszystkich odcinkach obrony miasta, rosjanie najbardziej napierają w kierunku Chromowego. Na niektórych odcinkach Ukraińcom udają się kontrataki. Generalnie Ukraińcom udaje się uporządkowanie obrony Bachmutu, ale to jeszcze nie jest wypieranie rosjan.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Pod Awdijewką rosjanie nadal próbują otoczyć miejscowość, w tym celu atakowali Newelskie, ale bez skutku. Z Marijinki brak wieści, ale na mapach nie widać zmian, więc założyłbym, że nic niepokojącego się tam z frontem nie dzieje.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak doniesień

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: czernihowski, sumski, charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: Awdijewka (1 ofiara), Wełeteńskie (o. chersoński, brak ofiar), Konstantyniwka (o. doniecki)
🛸Zbity rosyjski SU-25 (z “Pioruna”) pod Berestowym, wieczorem rosjanie wypuścili Shahedy – część na północy, część leciała w kierunku Dnipra.
🔥Eksplodowały conajmniej trzy ładunki na terenach wyzwolonych – mina w obwodzie czernihowskim, mina w obwodzie chersońskim i nieznany ładunek koło Iziumu.
🏝Rano miała miejsce eksplozja w Perewalnym (jest tu rosyjska baza wojskowa). Infrastruktura na Krymie jest utrzymywana w gotowości bojowej. Stacjonuje tam potężny komponent lądowo-lotniczy. Na przykład jest około 90 samolotów bojowych, 60 śmigłowców bojowych. Utworzono grupę obronną, która prowadzi działania na rzecz ułożenia fortyfikacji i linii obrony. rosjanie przygotowują się do działań obronnych na terenie półwyspu

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński podpisał pierwsze zmiany w tegorocznym budżecie — dodatkowe 5,5 mld hrywien zostanie przeznaczone na modernizację szpitali, dotacje dla biznesu, odbudowę mostów, organizację punktów kontrolnych i zakup dronów do monitorowania granicy państwowej.

⚆ Główny Zarząd Wywiadu poinformował, że uwolnił obywateli Ukrainy z niewoli syryjskiej – 2 kobiety i 6 dzieci wróciły do ​​domu.

⚆ Ukrainka Marta Fedina zdobyła pierwsze „złoto” w historii mistrzostw świata w pływaniu artystycznym.

⚆ W Kijowie zostanie skrócona godzina policyjna. Od 26 marca 2023 r. będzie ona obowiązywała codziennie od 00:00 do 05:00.

⚆ Deputowany „Solidarności Europejskiej” Mychajło Zabrodski napisał oświadczenie w sprawie rezygnacji z mandatu posła, aby skoncentrować się na pomocy osobistej Sztabowi Generalnemu i Załużnemu, powiedział deputowany ludowy Jurczyszyn. Zabrodski — generał porucznik Sił Zbrojnych Ukrainy, dowódca Sił Powietrznodesantowych (2015-2019), pierwszy zastępca szefa centrum antyterrorystycznego SBU i szef operacji antyterrorystycznej w 2017 r., bohater Ukrainy.

⚆ SBU w obwodzie kirowohradzkim zatrzymała agentkę rosjan, która szpiegowała lokalizacje ukraińskich przedsiębiorstw przemysłu obronnego.

🌍Świat:

⚆ Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Prezydenta Federacji Rosyjskiej putina i Rzecznika Praw Dziecka Marii Lwowej-Bełowej. Są podejrzani o nielegalne deportacje dzieci. Jeśli opuszczą terytorium Federacji Rosyjskiej, powinni zostać aresztowani i postawieni przed sądem – powiedział prokurator generalny Kostin.

⚆ USA oceniają działania dronów po incydencie na Morzu Czarnym – badają trasy UAV i decydują, jak zmniejszyć ryzyko konfliktów z rosyjską armią w tym regionie. Stany Zjednoczone nie wstrzymały lotów. Teraz wojsko wysłało ten sam model drona na misję w mniej więcej tym samym obszarze nad Morzem Czarnym. Nowy UAV powinien zbadać miejsce katastrofy i wysiłki Federacji Rosyjskiej w celu odnalezienia wraku.

⚆ Wywiad brytyjski: Siły rosyjskie tymczasowo wyczerpały zdolność bojową formacji rozmieszczonych na Ukrainie i mają jeden z najniższych wskaźników operacji ofensywnych od co najmniej stycznia 2023 r.

⚆ Wielka Brytania wezwała Chiny do wykorzystania wizyty w Moskwie do wywarcia presji na putina w celu wycofania wojsk. „Jeśli Chiny chcą odegrać realną rolę w przywróceniu suwerenności Ukrainy, z pewnością przyjmiemy to z zadowoleniem” – powiedział rzecznik Sunaka, komentując zbliżającą się wizytę Xi Jinpinga.

⚆ Analitycy wojskowi uważają, że założyciel „Wagnera” prigożyn wymyślił kremlowski spisek przeciwko sobie, aby pokazać własne znaczenie na wewnętrznym szczeblu politycznym rosji.

⚆ W centrum Nairobi (Kenia) otwarto ukraiński mural. Nazwa „Ziarna Kultury” jest symboliczna. Podkreśla współpracę, wymianę między Ukrainą a Afryką. „Ukraina pomaga Kenii – statek z pomocą humanitarną – zboże przybędzie za kilka dni. Afryka dostarcza kawę na cały świat, w tym na Ukrainę. Mural to trylogia ukazująca temat naszych relacji od dialogu między ludźmi po relacje gospodarcze, polityczne i kulturowe – mówi kuratorka projektu.

⚆ Z powodu wojny na Ukrainie rosja traci wpływy w innych państwach poradzieckich, w szczególności w Armenii, w związku z przerzutem tzw. „sił pokojowych” z Górskiego Karabachu — ISW.

💩rosja i białoruś:

⚆ Przedstawicielka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji rosyjskiej maria zacharowa stwierdziła, że decyzje Międzynarodowego Trybunału Karnego nie mają dla rosji żadnego znaczenia. „rosja nie jest stroną Rzymskiego Statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego i nie ma wobec niego żadnych zobowiązań. rosja nie współpracuje z tym organem, a ewentualne nakazy aresztowania wydane przez Międzynarodowy Trybunał Karny będą dla nas prawnie nieważne, ” powiedziała.

⚆ Chiński przywódca Xi Jinping przyjedzie do rosji na rozmowy z putinem w dniach 20-22 marca, poinformował Kreml

⚆ szojgu nominował pilotów Su-27, którzy zestrzelili nad Morzem Czarnym amerykańskiego drona MQ-9 Reaper do odznaczeń państwowych.

⚆ pieskow stwierdził, że decyzja władz Ukrainy o nieprzedłużeniu dzierżawy terytorium Ławry Kijowsko-Pieczerskiej przedstawicielom cerkwi prawosławnej patriarchatu moskiewskiego „potwierdza prawidłowość przeprowadzenia operacji specjalnej na Ukrainie”. „Reżim kijowski demonstruje swój charakter tymi nielegalnymi działaniami, które musimy powstrzymać w wyniku tej operacji” – powiedział rzecznik prasowy putina.

⌛ Rok temu (22):

⚆ rosjanie przechodzą do obrony na północy Ukrainy, w niektórych rejonach frontu wycofują się na lepsze do obrony pozycje. Docierają pierwsze informacje o zbrodniach wojennych popełnianych przez rosjan pod Kijowem. To w tym okresie (druga połowa marca) rosjanie zabijają i torturują cywili w Buczy i kilku innych miejscowościach pod Kijowem oraz w Czernihowie. W Charkowie rosjanie bombardują bazar.

⚆ rosjanie zaczynają ściągać posiłki z Osetii oraz dalszego wschodu rosji. Siły rosyjskie podchodzą pod Siewierodonieck, trwają walki koło Rubiżnego.

⚆ Zełeński w Bundestagu miał mocne przemówienie. Mówił o nowym murze, o historycznej odpowiedzialności Niemiec i wytknął zaślepienie ekonomią. Niemcy powiedzieli, że nadal będą wspierać Ukrainę, ale nie zgodzą się na interwencję NATO.

⚆ Według badań Radia Svoboda 71% rosjan popiera wojnę z Ukrainą, doświadczając tak pozytywnych emocji jak duma, radość, szacunek, zaufanie i nadzieja.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Ukraińskie MI-24 w akcji

⚆ Działania Ukraińców w Bachmucie

⚆ Bardzo “oryginalny” pomysł rosjan na swój nowy znaczek pocztowy

📣 Pomaganie za czytanie:

Aktualnie zbieram na plecak ratunkowy, który umożliwia ocalenie życia rannego w miejscu zdarzenia. Czasami apteczka taktyczna to za mało by ocalić ranną osobę. Wyposażenie plecaka ratunkowego umożliwia przeprowadzenie operacji na polu walki lub w miejscu ataku. Koszt plecaka opracowanego przez fundację Uniters przy współpracy z ratownikami ukraińskimi to około 10000 zł. Wszelkie wpłaty przeznaczę na ten cel. Zbieram aż się uzbiera.

W poprzedniej edycji zebraliśmy ponad 22000zł na samochód terenowy dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu.


💧Źródła z których korzystam:
Telegram (Ukraiński telegraf, Myroshnikov, Збройні Сили України. Війна з окупантами, УП. Стрічка, NV oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa,
Portale informacyjne: onet, defence24, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso
Serwisy z mapami: Liveuamap, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)
Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Ługańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

🌻- symboliczne zobrazowanie strat żołnierzy rosyjskich (liczba zabitych wedle sztabu ukraińskiego)
💥- w miejscowości lub jej okolicy prowadzony był rosyjski ostrzał artyleryjski w ciągu ostatnich 24h
✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.
🔥- Pożary w obszarze działań wojennych
☢️ – informacje dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych
🛸- działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
🛡- działania ochronne
⚡️- informacje dotyczące stanu energetycznego Ukrainy
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)
🌊 – powodzie
📺 – w wersji na “zła ambasada . pl” jest w tym miejscu dodatkowy materiał.

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.