🪖Dzień 385 (15 marca 2023, 23:35) – Ramstein 10

🪖Dzień 385 (15 marca 2023, 23:35) – Ramstein 10

15 marca, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Kolejne spotkanie ministrów obrony krajów wspierających Ukrainę skończyło się kolejnymi deklaracjami, które wyglądają dość… skromnie. Nie to żeby Ukraina mogła wybrzydzać, ale oficjalna lista obejmuje kilkanaście kolejnych czołgów, amunicję z Kanady, conajmniej dwa systemy obrony przeciwlotniczej. Mimo to Reznikow mówi, że są bardzo zadowoleni z rezultatów spotkania. Na pewno wszystkiego nie wiemy, więc słowa Reznikowa należy brać za dobrą monetę. Tymczasem Polska, po udanym otwarciu tematu czołgów, otwiera temat myśliwców. To drugie podejście do tematu przekazania MIG-29 Ukrainie. Poprzednie miało miejsce równo rok temu i skończyło się niewypałem i publicznym nieporozumieniem. Może tym razem się uda. Cieszy też deklaracja Izraela i jeśli się potwierdzi to Ukraina (lub przynajmniej główne miasta) otrzyma izraelskie technologie do zwalczania dronów.

Tymczasem rosjanie kontynuują wzmacnianie linii obrony, nie tylko na okupowanym terytorium ale i wzdłuż niemal całej granicy. Szykuje się też kolejna fala naboru (bo rosjanie unikają tu słowa “mobilizacja”) do rosyjskiej armii i mowa jest tym razem o 400 tys. żołnierzy. Marzec zapowiada się krytycznym miesiącem tej wojny i trzeba trzymać kciuki by obrona Bachmutu i Awdijewki wytrzymała jeszcze 2-3 tygodnie zanim Ukraińcy zaczną iść po swoje. Oby rezultaty tego i poprzedniego “Ramsteinu” dotarły do tego czasu do Ukraińców.

Linia frontu bez znaczących zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Członkowie NATO są gotowi dostarczyć Ukrainie więcej systemów obrony powietrznej, pojazdów opancerzonych i amunicji – Stoltenberg, powołując się na wyniki spotkania Ramstein.

⚆ Rzecznik polskiego rządu powiedział, że Warszawa otrzymała „jasne oświadczenia” od kilku krajów, które chcą dostarczyć Ukrainie myśliwce MiG-29. Rząd Słowacji rozpoczął rozmowy na temat transferu swoich starych myśliwców MiG-29 na Ukrainę — słowacka publikacja Prawda.

⚆ Szwedzki rząd podjął decyzję o przekazaniu Ukrainie 10 czołgów Leopard 2 w celu przygotowania do nadchodzącej kontrofensywy – poinformował o tym szef Pentagonu Austin, według wyników „Ramsteina”.

⚆ Hiszpania w najbliższym czasie przekaże 6 czołgów Leopard 2A4, do których później dołączy druga partia czterech innych jednostek;

⚆ Norwegia przekaże NASAMS 2 systemy.

⚆ Kanada przekazuje Ukrainie około 8 tysięcy sztuk amunicji kalibru 155 mm, a także 12 pocisków przeciwlotniczych do wsparcia systemów obrony przeciwlotniczej.

⚆ Izrael zgodził się sprzedać Ukrainie systemy obrony przed irańskimi dronami.

🌻+980 (161 520)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Krytycznie wokół Bachmutu

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – intensywne walki pod Biłohoriwką

⚆ Okolice Bachmutu – bez zmian – krytycznie na północy i południowym zachodzie. Pod Chromowym (południe) sytuacja Ukraińców mocno się pogarsza i trwają tam intensywne walki. Południowo-zachodni rejon miasta to już walki uliczne. Ukraińcom została ostatnia z trzech tras zaopatrzeniowych i jest ona w zasięgu rosyjskiej artylerii.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Nieco lepiej pod Awdijewką, mimo, że rosjanom udało się przesunąć w niektórych punktach do 3km. W rejonie Newelskiego Ukraińcom udaje się wybijać rosjan na podejściu do miejscowości. Brak doniesień z Marijinki.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ rosjanie donoszą, że ciężko im pod Połohami.

⚆ Ukraińcy donoszą o walkach pod Dorożnianką, Nesterjanką i Łobkowym

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: czernihowski, sumski, charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: Charków (brak ofiar), Marhanec (obwód dniepropietrowski)
🛸Zniszczony rosyjski SU-24 w okolicach Bachmutu.

Alarm powietrzny (x3) wywołany rosyjskim MIGiem startującym z białorusi
😼 Pożar w okolicach Kercza.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Reznikow stwierdził, że wyniki regularnych spotkań w formacie Ramstein napawają go optymizmem. „Wzmocnienie obrony przeciwlotniczej, zaopatrzenie w amunicję, szkolenie i formowanie „pancernej pięści” – napisał minister obrony.

⚆ RBNiO dementuje informacje The Washington Post o pogorszeniu jakości ukraińskiej armii w wyniku utraty wykwalifikowanych bojowników, co zagraża wiosennej kontrofensywie. „Tak, sytuacja jest trudna. Od roku prowadzimy wojnę z wielkim krajem, ale to nie wielkim rozumem. Mimo to rozgrzebywanie sytuacji przez podawanie informacji nieprzystających do rzeczywistości nie jest rzeczą zbyt przyjemną” — powiedział Daniłow.

⚆ Gubernator Florydy Desantis został zaproszony na Ukrainę przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w odpowiedzi na jego kontrowersyjne oświadczenie o obronie Ukrainy w wojnie z Federacją Rosyjską. Rzecznik MSZ Nikołenko jest przekonany, że Desantis, jako były wojskowy, który odwiedził strefę działań wojennych, „zna różnicę między„ sporem ”a wojną”.

⚆ Największym zaufaniem Ukraińców cieszy się Zełeński wśród polityków i osób publicznych, a następnie Prytuła, Podolak, Kliczko i Daniłow. Na drugim końcu skali są Jurij Bojko, Julia Tymoszenko, Petro Poroszenko, Ołeksij Arestowycz, Dawid Arachamija i Andrij Jermak.

⚆ Zełeński zatwierdził dymisję szefów administracji państwowej w Łuhańsku, Odesie i Chmielnickim — Hajdaja, Marczenki i Hamaliji.

⚆ SBU zatrzymała w Charkowie agenta FSB, który przygotowywał ataki terrorystyczne na ukraińskich pilotów i siły specjalne

⚆ Na Ukrainie od początku agresji na pełną skalę odnotowano 29 przypadków śmierci dziennikarzy, 17 przypadków rannych i 12 przypadków pozbawienia prawa do poruszania się. Obecnie pod okupacją znajduje się 11 dziennikarzy, część z nich przebywa w niewoli – mówi zastępca szefa KPK Maksym Tsutskiridze.

⚆ Żołnierze, którzy wyzwolili wieś pod Bachmutem, znaleźli w piwnicy schwytanego ukraińskiego żołnierza Ołeksija Hordiejewa. Z dziurami po kulach i odłamkach w udzie i plecach, ale żywego. Z piekła wyciągnął go ochotnik ZSU z Nowej Zelandii. Na górze toczyły się walki, a ranny 42 dni leżał w lochu wśród zabitych i umierających z ran towarzyszy, którym chciał pomóc, ale nie mógł. Jadł okruchy – schudł od 80 do 42 kg – pił z kałuż, a gdy skończyła się woda, trujący płyn przeciw zamarzaniu z grzejnika. Teraz Ołeksij przebywa w szpitalu w Dnieprze. Przeszedł operację, jest leczony z powodu zatrucia i dystrofii, wkrótce zostanie przewieziony do kliniki w Kijowie.

🌍Świat:

⚆ USA skomentowały decyzję Zełeńskiego o pozostaniu w Bachmucie. „Jeśli chodzi o znaczenie Bachmuta: to Zełeński decyduje, co jest ważne, a co wymaga przesunięcia. Jeśli zdecyduje się przerzucić siły w określonym momencie, będzie to oznaczać, że robi to, aby zachować przewagę” skomentował Austin. „Ale to, czy (siły ukraińskie) tam zostaną, czy nie i jak długo tam pozostaną, jest decyzją Zełeńskiego i nikogo innego. Naszym celem jest zapewnienie mu wsparcia, niezależnie od decyzji na polu bitwy” , – podkreślił szef Pentagon

⚆ Incydent na Morzu Czarnym mógł być niezamierzony, ale to nie ma znaczenia – Departament Stanu USA. „Nawiasem mówiąc, kiedy słyszy się, że rosjanie mówią o zbliżeniu się tego drona do ich przestrzeni powietrznej na Krymie, to Krym to Ukraina. I przeprowadzamy te operacje w ścisłej współpracy z naszymi ukraińskimi partnerami” – powiedział rzecznik Departamentu Stanu Ned Price.

⚆ szojgu i Austin odbyli rozmowę telefoniczną po incydencie z dronem – zgodnie z oświadczeniem Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej negocjacje zostały zainicjowane przez Stany Zjednoczone. Szef Pentagonu powiedział rosyjskiemu ministrowi, że USA będą nadal latać tam, gdzie pozwalają na to przepisy międzynarodowe – powiedział to Austin na odprawie po „Ramsteinie”.

⚆ Decyzja w sprawie ewentualnego wpłynięcia na Morze Czarne okrętów amerykańskich, które zabiorą wrak zestrzelonego przez rosję drona MQ-9 Reaper, zapadnie w najbliższym czasie – powiedział turecki minister obrony Hulusi Akar.

⚆ Niemcy w końcu poważnie potraktowały osoby łamiące sankcje. Co więcej, nawet stare, „krymskie” – gazeta Tagesschau. Sąd w Kilonii (miasto na północy Niemiec, stolica kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn) nakazał konfiskatę 1,3 mln euro od niemieckiej firmy sprzedającej sprzęt do budowy mostu krymskiego, jest to hydrauliczny młot. Według Prokuratury Miejskiej w Kilonii uchwała karna przewiduje karę 18 tys. euro dla szefa spółki osobiście, „a także konfiskatę mienia, które spółka uzyskała jako nielegalny zysk w wyniku przestępstwa”. Chodzi o kwotę 1,3 mln euro. Łącznie 1 318 000 euro za próbę zarobienia pieniędzy na aneksji cudzego terytorium.

⚆ Z nowych zdjęć satelitarnych wynika, że wojska rosyjskie zintensyfikowały budowę fortyfikacji w okupowanych regionach Ukrainy. Większość z nich znajduje się na południu. Boją się przebicia Sił Zbrojnych do Melitopola i Morza Azowskiego, bo wtedy most krymski będzie zagrożony. Również Ministerstwo Obrony rosji planuje zatrudnić kolejnych 400 000 kontrahentów, donosi Radio Liberty. W tym celu Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej wysłało już dokumenty do regionów.

⚆ Szereg Republikanów skrytykowało wypowiedź prawdopodobnego rywala Trumpa, gubernatora Florydy Rona DeSantisa, że ​​obrona Ukrainy przed inwazją na Federację Rosyjską nie leży w żywotnym interesie Stanów Zjednoczonych. „Słabość prowokuje, a amerykańscy urzędnicy, którzy wspierają takie słabe zachowanie, są najlepszą bronią dla putina” – powiedziała była kongresman i wiceprzewodnicząca specjalnej komisji badającej wydarzenia z 6 grudnia Liz Cheney.

⚆ Dania zgodziła się na utworzenie funduszu o wartości 1 miliarda dolarów na pomoc cywilną, wojskową i gospodarczą dla Ukrainy

⚆ Polska Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) zlikwidowała siatkę szpiegowską, która pracowała dla rosji i miała przygotowywać się do działań dywersyjnych w Polsce. Agenci zatrzymali sześć osób – zainstalowali ukryte kamery na ważnych trasach i węzłach kolejowych, przez które przechodziła zachodnia broń i amunicja dla Ukrainy.

⚆ Stany Zjednoczone zdalnie wyczyściły tajne oprogramowanie drona, zanim rozbił się on w Morzu Czarnym, aby uniemożliwić rosji uzyskanie informacji niejawnych — CNN

⚆ Grupa senatorów z obu partii wywiera presję na szefa Pentagonu z żądaniem „dokładnego rozważenia kwestii dostarczenia Ukrainie samolotów F-16”. Senatorowie proszą Austina o dostarczenie im do końca tygodnia oceny różnych czynników niezbędnych do udanego transferu samolotów F-16 na Ukrainę.

⚆ Mołdawscy dziennikarze śledczy we współpracy z 10 redakcjami z krajów europejskich i USA dowiedzieli się o rosyjskiej strategii wpływania na kraj, którą opracowano na Kremlu około dwa lata temu. Strategia określa rok 2030 jako „termin” przejęcia kontroli politycznej nad Mołdawią i zdystansowania jej od zachodnich partnerów.

⚆ Premier Łotwy Kristianis Karinsh uważa, że ​​po zakończeniu działań wojennych Ukraina powinna zostać członkiem NATO, aby zapobiec nowej wojnie

⚆ Turcja spełni swoją obietnicę dotyczącą członkostwa Finlandii w NATO, powiedział Erdogan w przeddzień wizyty fińskiego prezydenta. Według źródeł turecki parlament najprawdopodobniej ratyfikuje wniosek Finlandii do połowy kwietnia.

💩rosja i białoruś:

⚆ Od 1 kwietnia Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej rozpocznie nowy nabór żołnierzy kontraktowych do armii rosyjskiej, w planach jest uzupełnienie armii o 400 tysięcy nowych rekrutów – twierdzi “Radio Swoboda”.

⚆ Rzecznik prasowy putina pieskow zapewnia, że ​​o nowej fali mobilizacji w Federacji Rosyjskiej „nie dyskutuje się”, a wysyłanie wezwań jest powszechną praktyką.

⚆ Chiny, Iran i rosja rozpoczęły morskie ćwiczenia Security Bond-2023 w Zatoce Omańskiej, które potrwają do 19 marca. Planowane jest ćwiczenie rozpoznania powietrznego, akcji ratowniczych, manewrowania itp. Ministerstwo Obrony Chińskiej Republiki Ludowej informuje, że ćwiczenie powinno „pogłębić praktyczną współpracę między siłami morskimi uczestniczących krajów”, a także zademonstrować gotowość i zdolność do „wspólnego utrzymania bezpieczeństwa na morzu”.

⚆ putina odwiedził Asaad, który oświadczył, że wspiera rosyjską “operację specjalną” w Ukrainie.

⌛ Rok temu (20):

⚆ rosyjskie postępy wyhamowały na północy i wschodzie oraz części południa. Trwa obrona Mariupola i dużo głosów o prawdopodobieństwie desantu na Odesę. Dzielnie broni się Mikołajów i rosjanom nie udaje się go otoczyć. straty rosjan to 13,5 tys zabitych. Liczba wystrzelonych rakiet w Ukrainę przekracza 900.

⚆ Ukraińcy koncentrują się na korytarzach ewakuacyjnych. Część transportów jest ostrzeliwana przez rosjan. Ukraina uprościła swój system podatkowy. Zamiast przychodowego i VAT jest teraz 2% podatek i uproszczona księgowość. Dla małego biznesu podatek ma charakter ochotniczy.

⚆ USA zapowiada przyznanie Ukrainie rekordowego pakietu zbrojeniowego (ponad 13 mld $)

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Nowy rosyjski samowar

⚆ Kanał telewizyjny CBS zrekonstruował atak rosyjskiego myśliwca Su-27 na amerykański rozpoznawczo-uderzeniowy UAV MQ-9 Reaper. (Faktycznie dron znajdował się wysoko nad wodą i wedle doniesień kontynuował lot z uszkodzonym śmigłem, a nie spadł od razu do wody).

⚆ M270 MLRS w akcji

⚆ Ukraiński BTR-4 “Bucefał” wytrzymuje ostrzał z RPG

⚆ Okopowe polowanie z drona (18+)

📣 Pomaganie za czytanie vol. 4:

Czwarta edycja idzie na drony FPV czyli nośniki amunicji. Jeden dron to 2 000zł więc kupmy od razu 5!

Na zrzutce dążymy zatem do 70 000zł. Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 60 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.