🪖Dzień 384 (14 marca 2023, 22:10) – 0.04%

🪖Dzień 384 (14 marca 2023, 22:10) – 0.04%

14 marca, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Dziś dzień wolontariusza, a to potężna armia ludzi, którzy zaopatrują ukraińskie wojsko niczym WOŚP szpitale, tylko, że robią to codziennie. Może kiedyś uda mi się opisać skalę i zasady działania wolontariuszy w Ukrainie, bo to coś niespotykanego.

Tymczasem dziś ukraińskie dowództwo podjęło decyzję o kontynuowaniu obrony Bachmutu. Ukraińcy nadal twierdzą, że Bachmut wiąże duże liczby sił rosyjskich, co pozwala Ukrainie lepiej przygotować własną ofensywę. Bachmut na pewno wiąże obie strony, ale jeśli mierzyć “sukcesy” rosjan to tylko liczbą zagarniętych kilometrów kwadratowych. Tych rosjanie uzyskali w lutym 0,04% terytorium Ukrainy czyli 234km2 (kwadrat o boku 15km).

Warto odnotować, że w zachodnie prasie pojawił się artykuł o “zwątpieniu” wśród samych Ukraińców co do szans wiosennej ofensywy. Niedawno był podobny – tym razem o tarciach USA-Ukraina, a chwile wcześniej o “rozłamie” Zełeński/Załużnyj. W tle trwa rozgrzewka do wyborów prezydenckich w USA i podobna narracja od republikanów.

No i sekcja dobrych wieści ewidentnie wskazuje, że jutro Ramstein (10 spotkanie), bo trochę pojawiło się deklaracji. Myślę, że jutro również zobaczymy nagrania z amerykańskiego drona, którego dziś rosjanie strącili nad Morzem Czarnym na wodach międzynarodowych. To poważny incydent i mocno ryzykowny ze strony rosji.

Linia frontu bez znaczących zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Premier RP Morawiecki powiedział, że transfer myśliwców MIG-29 na Ukrainę może nastąpić w ciągu najbliższych 4-6 tygodni.

⚆ Ukraiński państwowy koncern „Ukroboronprom” rozpoczął produkcję pocisków kalibru 125 mm do dział czołgowych. Ze względów bezpieczeństwa produkcję tej amunicji skierowano poza Ukrainę. To już druga amunicja, której produkcja została uruchomiona w ścisłej współpracy z krajem NATO za granicą. Pierwsza partia pocisków kalibru 125 mm do czołgów T-64, T-72 i T-80 została już dostarczona na zamówienie Ministerstwa Obrony.

⚆ UE zatwierdziła zwiększenie o 2 mld euro funduszu, z którego finansowana jest broń dla Ukrainy, poinformowała służba prasowa Rady UE.

⚆ Według Intelligence Online, Francja zgodziła się szkolić ukraińskich pilotów na Mirage 2000, aby umożliwić Ukrainie zakup francuskich samolotów w dłuższej perspektywie.

🌻+740 (160 540)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Bachmut

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – rosjanie koncentrują się na atakach na Dworiczną i Hrjanykiwkę. Ukraińskie wojsko przeprowadziło udany kontratak na zachód od Swatowa (brak jednak dokładnych detali).

⚆ Okolice Bachmutu – Bez większych zmian, sytuacja jest nadal trudna na północy (tu rosjanie mieli zająć fabrykę metali kolorowych w północnej części miasta). Na wschodzie linia frontu nadal jest na rzeczce Bachmutce, na południu walki w dzielnicach mieszkalnych.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Pod Awdijewką bez zmian – nadal najtrudniej pod Kamjanką, Newelskim i Opytnym. Marijinka – brak doniesień.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Wieści brak, ale sądząc po nowych wideo to rosjanie ponownie próbowali podejść pod Wuhłedar, ale bez rezultatu.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: obwód sumski, czernihowski i charkowski.
💥Ostrzał przyfrontowy: Wowczańsk w ob. charkowskim (1 ofiara), Kramatorsk (1 ofiara), Zniszczono 4 rakiety wystrzelone w kierunku obwodu odeskiego (odłamki trafiły w budynek przedszkola, ale bez ofiar), ostrzelany Nikopol.
🛸Pięć alarmów powietrznych (MIG nad białorusią), zestrzelony dron rosyjski koło Dnipra.
😼 W Melitopolu wysadzono w powietrze samochód kolaboranta Iwana Tkacza, który zorganizował transport najemników „Wagnera” i Sił Zbrojnych rosji na linię frontu w rejonie Zaporoża — zmarł. Uderzenie w koszary rosgwardii w Chrostylnym w obwodzie łuhańskim.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ ​Obrona Bachmutu ma ogromne znaczenie strategiczne dla powstrzymywania wroga, jest kluczem do stabilności obrony całego frontu – Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Załużnyj

⚆ Na posiedzeniu sztabu ukraińskiego, wszyscy członkowie sztabu byli za dalszą obroną Bachmutu.

⚆ Władze miasta Kijowa wraz z wojskiem postanowiły usprawnić system barier w stolicy — część blokad drogowych zostanie usunięta, część zostanie przeniesiona w tryb „uśpienia”, a część wręcz przeciwnie, zostanie odświeżona i wzmocniony.

⚆ Szef MSZ Kułeba poinformował, że liczba państw uczestniczących w grupie w sprawie utworzenia specjalnego trybunału do karania rosji za zbrodnię agresji wzrosła do 32.

Premier Islandii Katrin Jakobsdóttir oraz szefowa MSZ kraju Tordis Gylfadóttir przybyły z wizytą na Ukrainę. Rano obie przedstawicielki Islandii odwiedziły Buczę i Borodiankę, po czym spotkały się z Zełeńskim.

⚆ W 2025 roku Ukraina otrzyma z Holandii dwa trałowce do ochrony szlaków żeglugowych na Morzu Czarnym, poinformowała o tym minister obrony Kaisa Ollongren podczas wizyty w Odesie. W drugiej połowie 2023 roku Holandia rozpocznie szkolenie ukraińskich sił zbrojnych w obsłudze tych okrętów. Ponadto Ollongren zapowiedział przekazanie amfibii wojskowej do stworzenia tymczasowej przeprawy, a także systemu radarowego do wykrywania dronów.

⚆ Zastępca szefa jednego z departamentów ukraińskiego Ministerstwa Obrony został zatrzymany podczas przyjmowania łapówki w wysokości 9 tys.

⚆ Alina Mychajłowa, sanitariuszka i narzeczona zmarłego „Da Vinci” przekazała osobisty szewron bojowy “Da Vinciego” prezydentowi Zełeńskiemu.

⚆ Po jajach po 17 hrywien ta sama firma próbowała dostarczać jabłka dla wojska po 51 hrywien za kg. W cenie detalicznej to dwa razy drożej – dziennikarka Tetyana Nikolayenko.

🌍Świat:

⚆ Międzynarodowy Trybunał w Hadze wszczyna dwie sprawy o zbrodnie wojenne przeciwko rosji – The New York Times
Obecnie mówimy o pierwszych dwóch sprawach, które dotyczą uprowadzenia dzieci i ataków na pokojową infrastrukturę. Nie ujawniono, kto dokładnie może zostać oskarżony. Ale media zwracają uwagę, że mógł to być sam putin, skoro sąd nie uznaje immunitetu głowy państwa w sprawach o zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości.

⚆ Rosyjski myśliwiec Su-27 podczas przechwytywania uszkodził amerykański MQ-9 Reaper rozpoznawczy i szturmowy UAV nad Morzem Czarnym, w wyniku czego dron musiał zostać zatopiony na wodach międzynarodowych – oświadczenie dowództwa Siły amerykańskie w Europie. „Kilkakrotnie przed zderzeniem Su-27 wylewał paliwo na MQ-9 i leciał przed nim w sposób brawurowy, niebezpieczny dla otoczenia i nieprofesjonalny. Ten incydent świadczy nie tylko o braku kompetencji, ale także o niebezpieczeństwie i nieprofesjonalizmie, ” – czytamy w oświadczeniu. Dowództwo USA informuje, że MQ-9 wykonywał rutynowe operacje w międzynarodowej przestrzeni powietrznej.
„Wzywamy rosjan do profesjonalnego i bezpiecznego zachowania” – powiedział James Hecker, dowódca sił powietrznych USA w Europie. Stany Zjednoczone wezwały ambasadora rosji Anatolija Antonowa w związku z incydentem na Morzu Czarnym. Rosyjski Su-27 doznał pewnych uszkodzeń, gdy zderzył się z amerykańskim MQ-9, powiedział rzecznik Pentagonu Patrick Ryder.

⚆ W Kijowie zaczęli wątpić, czy Siły Zbrojne będą w stanie przeprowadzić wiosenną kontrofensywę – The Washington Post. W ciągu roku wojny jakość ukraińskich sił zbrojnych pogorszyła się z powodu ofiar, donosi The Washington Post, powołując się na ukraińskich żołnierzy i urzędników w Kijowie, którzy przemawiali pod warunkiem zachowania anonimowości. Według szacunków urzędników USA i UE, na które powołuje się WP, od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę zginęło lub zostało rannych nawet 120 tys. ukraińskich żołnierzy (Kijów oficjalnie nie ujawnia strat). Według tych samych szacunków straty Sił Zbrojnych rosji wynoszą około 200 000 zabitych i rannych, czytamy w publikacji.

⚆ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Federacja Rosyjska przez rok pod sankcjami zgromadziła około 80 miliardów dolarów ze sprzedaży surowców w postaci aktywów zagranicznych – to może być jeden z kierunków nowych zachodnich sankcji, pisze Bloomberg.

⚆ Parlament Litwy uznał grupę „wagner” za organizację terrorystyczną.

⚆ rosja w coraz większym stopniu stosuje zasady gospodarki nakazowo-administracyjnej do swojego kompleksu wojskowo-przemysłowego, który nie daje rady zaspokoić potrzeb frontu w zakresie amunicji – wywiad brytyjski

⚆ ONZ odnotowała prawie 22 tys. ofiar wśród ludności cywilnej Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji. Wśród nich zginęło 8231 osób, 13734 zostało rannych. (Faktyczna liczba ofiar jest znacznie wyższa.)

⚆ Analitycy ISW są przekonani, że intencje Dumy Państwowej dotyczące podniesienia wieku poboru w Federacji Rosyjskiej wskazują, że Kreml nie planuje przeprowadzenia pełnej mobilizacji. „Być może Kreml stara się chronić nowe pokolenie rosjan przed demograficznymi i społecznymi konsekwencjami konfliktu na Ukrainie, rozkładając te konsekwencje na jedną grupę rosjan” – czytamy w raporcie instytutu.

⚆ Zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Kyrył Gundiajew skarżył się na Ukrainę różnym instytucjom i organizacjom międzynarodowym, w szczególności Papieżowi, w związku z tym, że kompleks „Ławra Kijowsko-Peczerska” zerwała umowę z klasztorem MP UPC a mnichów poproszono o opuszczenie terytorium do 29 marca.

⚆ Macron przyjął Orbána w Paryżu, aby omówić szereg kwestii – w szczególności prezydent Francji starał się podkreślić „jedność krajów europejskich” w odniesieniu do wojny na Ukrainie, „europejskich wartości” i rządów prawa.

⚆ Polskie siły specjalne gwarantowały bezpieczeństwo przedstawicielom Ukrainy podczas negocjacji z Federacją Rosyjską w Brześciu na Białorusi na przełomie lutego i marca 2022 r., a także ochraniały rosyjskiego oligarchę Abramowicza podczas negocjacji w pierwszych tygodniach wojny — Dziennik Gazeta Prawna.

⚆ Gubernator Florydy Ron DeSantis, który jest jednym z potencjalnych kandydatów na prezydenta z ramienia Partii Republikańskiej, powiedział, że „wplątanie się w spór terytorialny między Ukrainą a rosją” nie leży w żywotnym interesie Stanów Zjednoczonych. „Nie możemy przedkładać interwencji w eskalacji zagranicznej wojny nad ochronę własnej ojczyzny” – dodał.

⚆ Premier Szwecji Ulf Kristersson powiedział, że wzrosło prawdopodobieństwo, że Finlandia dołączy do NATO oddzielnie od Szwecji.

💩rosja i białoruś:

⚆ Duma Państwowa federacji rosyjskiej przedłożyła projekt stopniowego podwyższenia wieku poborowego w rosji: dolna poprzeczka – z 18 do 21 lat, górna – z 27 do 30 lat. Okres przejściowy obejmuje mieszany rodzaj poboru do służby wojskowej.

⚆ Nad rosyjskim lotniskiem Wnukowo (pod Moskwą) zauważono niezidentyfikowanego drona.

⚆ Na granicy białorusko- ukraińskiej, ukraińscy strażnicy graniczni wywiesili dwie falgi – ukraińską oraz białoruską (ale tę zakazaną przez łukaszenkę). To kolejna odsłona przygranicznych utarczek na bannery czy manekiny na tej granicy.

⌛ Rok temu (19):

⚆ Bronią się Sumy, Czernihów, Charków, Mikołajów, Kijów. W Melitpolu i Chersonie trwają protesty mieszkańców przeciwko okupacji.

⚆ Na front napływają pierwsze rosyjskie rezerwy.

⚆ UE zaczęła prace nad czwartym pakietem sankcji.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Nietypowy cel

⚆ Blue-Yellow submarine (kto zgadnie gdzie to nagrane?)

⚆ (dwa filmy) Ukraińscy żołnierze odpychają najeźdźców z Bachmutu w niektórych kierunkach. Na tym filmie 3 batalion 92 brygady walczy w okopach „Wagnera”. Niektóre szczegóły bitwy wyraźnie pokazują, że dowódcy „Wagnera” to pozbawieni zasad dziwacy, którzy nie dotrzymują słowa i nie liczą się z własnymi żołnierzami. Ukraińcy doszli do pozycji z trzech stron. Strzelają do „Wagnerów”. Jeden z rannych okupantów czołga się w stronę dowódcy, a ten własnoręcznie go dobija. Kopnięciami kieruje swojego drugiego żołnierza w kierunku ukraińskich kul. Kiedy stało się jasne, że „wagnerzy” nie utrzymają tej pozycji, wezwali do „zawieszenia broni”, aby zebrać zabitych i rannych przed odwrotem. Ukraińcy pozwolili na to. Na filmie widać negocjujących dwóch dowódców. Ale rosjanie nie dotrzymali słowa. Wychodząc rzucił w Ukraińców granat.

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.