🪖Dzień 381 (11 marca 2023, 22:40) – Wyjście z błota

🪖Dzień 381 (11 marca 2023, 22:40) – Wyjście z błota

11 marca, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Nie widać jeszcze końca rosyjskich fal ataków na Bachmut, Wuhłedar i Awdijewkę. Obrońcy w tych miejscach nie uginają się przed olbrzymią presją rosjan, która była szykowana od miesięcy. rosyjska ofensywa jest w apogeum i Ukraińcy dużym kosztem wstrzymują postępy rosjan. rosjanie zaś grzęzną w wiosennym błocie…

Tymczasem Ukraina “poważnie” rozważa zmianę nazwy rosja na “moskowia” czyli nazwy, której używano do Iwana Groźnego, który ogłosił się carem całej rusi (1547 rok). Nazwa “Moskowia” czy “Wielkie Księstwo Moskiewskie” funkcjonowało w europejskiej dyplomacji do drugiej połowy XVIII wieku. No i najzabawniejsze jest to, że rosjanie złapali haczyk i pomysłem przejęli się nie tyle propagandyści ale i rosyjscy oficjele. rosja ma bowiem skradzioną tożsamość rusi kijowskiej co do której pretenduje jako jej spadkobierca, kontynuator i “trzeci Rzym” chrześcijaństwa. Ukraińcy mają jeszcze jedno określenie dla Moskwy – “Błota”. Patrząc na kadry z miejscowości poza Moskwą można faktycznie odnieść wrażenie, że ta tradycja w rosji jest kontynuowana.

Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Brak

🌻+1010 (158 000)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Krytyczna sytuacja na północ od Bachmutu

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – linia frontu bez większych zmian.

⚆ Okolice Bachmutu – rosjanie mieli stracić ostatniej doby ponad 500 żołnierzy pod Bachmutem. Ściągają więcej transporterów opancerzonych. Nic się nie zmieniło – trwa krytyczna sytuacja na północy. Reszta pod względną kontrolą. Nieoficjalnie mówi się, że Bachmut będzie punktem zwrotnym Ukraińców.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Marijinka – brak doniesień. Awdijiwka – intensywne walki koło Krasnohoriwki i Kamjanki.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Pod Wuhłedarem walki w okolicach Pawliwki i dacz Mykilskich. rosyjskie szturmy – bez sukcesu.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: obwód czernihowski, sumski i charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: Cherson znalazł się dzisiaj pod ostrzałem. Odłamki amunicji spadły na trasę Mykołajewską. 2 osoby zostały ranne, na ten moment wiadomo o 3 ofiarach śmiertelnych. Dwie eksplozje w Zaporożu (atak z systemów S-300).
😼 Dwie eksplozje w Mariupolu (⌛Wideo)

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Podejmowane są wszelkie niezbędne środki, aby obronić Bachmut – generał Sirskyj ponownie przybył do obwodu Bachmutu. „Trzeba zyskać na czasie, zgromadzić rezerwy i rozpocząć wiosenną kontrofensywę, do której nie jest daleko.”

⚆ Zełeński odpowiedział na petycję w sprawie zmiany nazwy rosji na “Moskowia”. W odpowiedzi Prezydent zaznaczył, że „kwestia poruszona w petycji wymaga uważnego rozważenia”. Autor apelu podkreśla, że ​​„rosja istnieje zaledwie 301 lat i wskazuje, że „historyczna nazwa rosji to Moskowia”. Petycja wnosi również o nazywanie federacji rosyjskiej, “federacją moskiewską”, a zamiast “rosyjski” by używać “moskiewski”. Petycję podpisało wymagane 25 000 obywateli. “moskowia” wyraziła dziś swoje oburzenie tym pomysłem (zacharowa, miedwiediew).

⚆ Zełeński nałożył sankcje na 120 osób fizycznych i 287 podmiotów prawnych, w tym rosyjskich bukmacherów, organizatorów loterii, torów wyścigowych, firm inwestycyjnych i rozrywkowych itp.

⚆ Jednostki „Gwardii Ofensywnej” prawie sformowane, trwa rekrutacja rezerwy – Kłymenko. „Przyjęliśmy już 28 tysięcy zgłoszeń od ochotników. Przede wszystkim zgłoszenia dotarły przez Centra Świadczenia Usług Administracyjnych oraz przez stronę internetową. Oczywiście nie wszyscy dostają się do tych jednostek, bo selekcja jest dość ostra”.

⚆ “Systemy „Patriot” zestrzelą rosyjskie lotnictwo z odległości ~150 km i wypędzą je z dala od naszych granic” – powiedział rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Jurij Ihnat.

🌍Świat:

⚆ Pakistan jest gotów przekazać Ukrainie 44 czołgi T-80UD w zamian za pomoc finansową z Zachodu, ale rosja naciska na Chiny, aby wywarły wpływ i zablokowały transfer, podają źródła.

⚆ Iran poinformował o zawarciu umowy z Federacją Rosyjską na zakup Su-35. Żadne szczegóły – ani o koszcie kontraktu, ani o liczbie myśliwców, które Iran otrzyma od rosji nie zostały podane do wiadomości publicznej.

⚆ putin może odwiedzić szczyt G20 w Indiach – media. Mówi się, że w tym tygodniu urzędnicy przesunęli datę dorocznego forum gospodarczego we Władywostoku, które zaplanowano przed szczytem G20, o tydzień, aby dać putinowi pole manewru.

⚆ Rząd brytyjski zaapelował do sponsorów igrzysk olimpijskich o wywarcie presji na Międzynarodowy Komitet Olimpijski, aby uniemożliwił udział rosyjskich i białoruskich sportowców w igrzyskach olimpijskich, które odbędą się w Paryżu w 2024 roku.

⚆ Wczorajsze świadczenie premier Finlandii w sprawie myśliwców dla Ukrainy było zaskoczeniem dla władz i armii fińskiej. W szczególności dowódca fińskich sił powietrznych wyjaśnił, że fińskie siły zbrojne nie mogą sobie pozwolić na rezygnację z Horneta, dopóki nie otrzymają w zamian myśliwców F-35.

⚆ rosja planuje obalenie rządu w Mołdawii – powiedział koordynator Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. „W czasie, gdy Mołdawia nadal integruje się z Europą, według naszych szacunków rosja próbuje osłabić jej rząd, a ostatecznym prawdopodobnym celem jest doprowadzenie by w stolicy tego Państwa byli bardziej przyjaźni rosji politycy.”

⚆ Grupa „Wagner” przemieściła się w Bachmucie, linia frontu przechodzi wzdłuż rzeki, – wywiad brytyjski

⚆ Prezydent nieuznawanej Abchazji, w związku z protestami w Gruzji, zarządził przeniesienie sił bezpieczeństwa na wzmocniony tryb służby. Wynika to z faktu, że w trakcie akcji protestacyjnych część gruzińskich opozycjonistów wzywała władze kraju do „przywrócenia kontroli nad Abchazją” wszelkimi środkami.

⚆ Zachodni sojusznicy mogą wkrótce rozpocząć dyskusję na temat wprowadzenia swoich wojsk na Ukrainę, – Orban. Poinformował o tym premier Węgier w wywiadzie dla lokalnego radia. Nie przedstawił jednak żadnego potwierdzenia tej informacji. „Świat nigdy nie był tak blisko„ wojny lokalnej ”przekształcającej się w „wojnę światową”. Prawdopodobieństwo tego rośnie z każdym dniem. Moim zdaniem jesteśmy bardzo blisko przekraczania granicy przez żołnierzy krajów sprzymierzonych z Ukrainą” – powiedział.

⚆ olska tworzy już największą armię w Europie – The Telegraph. Kraj modernizuje Siły Zbrojne. Pakiet zamówień obronnych obejmuje najlepsze jednostki sprzętu wojskowego. Z Korei Południowej – 1000 czołgów, 600 samobieżnych instalacji artyleryjskich, 288 przeciwlotniczych systemów rakietowych, 48 myśliwców. Z USA – 366 czołgów, 18 HIMARS, 96 śmigłowców szturmowych AH-64E. A także 1000 samodzielnie wykonanych bojowych wozów piechoty Borsuk.

⚆ Szwajcarski rząd oświadczył, że kraj nie zmieni swojej polityki zakazu reeksportu broni na Ukrainę.

⚆ Papież Franciszek powiedział, że jest gotowy odwiedzić Ukrainę, ale tylko pod warunkiem, że potem na pewno odwiedzi Moskwę. „Chcę jechać do Kijowa. Chcę jechać do Kijowa. Ale pod warunkiem, że pojadę do Moskwy. Odwiedzę albo oba miejsca, albo żadne”

💩rosja i białoruś:

⚆ Biuro kanału propagandowego „Spas” płonie w Moskwie, w pobliżu centrum telewizyjnego „Ostankino”. Przyczyny pożaru i jego skutki na chwilę obecną nie są znane.

⌛ Rok temu (16):

⚆ Znaczek z obrońcą z Wyspy Węży wygrywa konkurs na nowy ukraiński znaczek pocztowy.

⚆ Trwa obrona Kijowa, Charkowa, Mikołajowa. Ukraińcy mocniej uderzają w zaplecze i logistykę rosjan. Elektrownia w Enerhodarze jest przez rosjan okupowana.

⚆ rosjanie szukają najemników w Syrii i planują ich znaleźć 16 tys (co się nigdy nie wydarzyło). Rozpoczyna się rekrutowanie w więzieniach.

⚆ putin odwołuje szefów wywiadu, rosjanie oskarżają Ukrainę o prowadzenie prac nad bronią chemiczną w Charkowie.

⚆ 40 senatorów USA wystosowało list do Prezydenta Bidena w sprawie przekazania Ukrainie myśliwców.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Oddział Kraken vs dwie rosyjskie wieże

⚆ Reportaż o logistyce wokół Bachmutu

⚆ Historia jednego ataku (18+) – do obejrzenia na Telegramie

⚆ Na YouTube jest do obejrzenia materiał o odważnych wyprawach ukraińskiego lotnictwa do otoczonego Mariupola (link)

⚆ rosyjski ostrzał Wuhłedaru amunicją zapalającą