🪖Dzień 380 (10 marca 2023, 22:00) – Pożegnanie Bohatera

🪖Dzień 380 (10 marca 2023, 22:00) – Pożegnanie Bohatera

10 marca, 2023 1 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Dziś Ukraina pożegnała Dmytra Kociubajłę pseudonim “Da Vinci”. Zginął pod Bachmutem 6 marca (niektórzy podają informację 7 marca). Był najmłodszym dowódcą i najmłodszym Ukraińcem z tytułem “Bohatera Ukrainy”. Wojował od 18 roku życia, ale to nie tylko za to podziwiała go Ukraina. Inspirował patriotyzmem, przekonywał zwykłych ludzi do rezygnacji z używania rosyjskiego, do bezwarunkowego kochania swojej ojczyzny i do witania się słowami “Sława Ukraini”. W uroczystościach pogrzebowych wziął udział Zełeński, Załużnyj ministrowie, Kliczko i premier Finlandii. Jak patrzę na te zdjęcia i filmy, to uderza mnie to, jak Ukraińcy klękają przed bohaterami i z jaką godnością nie klękają przed rosjanami. Bohaterowie nie umierają! Cześć jego pamięci!

Dużo dziś wydarzeń wokół Ukrainy. Niemcy z Francją chyba uwierzyły w porażkę rosji bo zaczynają się ruchy w ramach których próbują odzyskać silny ster w Unii. 

W samej Ukrainie dość późne aresztowanie wysokiej rangą menedżera firmy Antonov za utrudnianie budowy umocnień wokół lotniska w Hostomelu. Te oskarżenia pojawiły się w mediach niemal rok temu. Ukraińcy wyrzucają też rosyjską cerkiew prawosławną z Ławry Kijowsko-Peczerskiej, czyli symbolu prawosławia w tej części świata.

Tymczasem dziennikarze mówią “sprawdzam” zachodnim koncernom, które czasem po cichu (jak Heineken) prowadziły biznes w rosji pomimo publicznej deklaracji o wycofaniu się, a czasem otwarcie rozwijają sieć swoich sklepów jak auchan. Cieszy natomiast rosnący konflikt między prigożinem a rosyjską armią.

Sama linia frontu bez większych zmian, z drobnym odchyleniem pod Kreminną.

👍 Dobre wieści:
⚆ Norwegia we współpracy z USA przekazuje Ukrainie dwa kolejne w pełni wyposażone baterie systemu obrony powietrznej NASAMS.
Według informacji w otwartych źródłach bateria ma 3-4 wyrzutnie, z których każda przenosi sześć pocisków AMRAAM, stację radiolokacyjną, punkt kierowania ogniem i inną jednostkę wyposażenia z kamerą elektrooptyczną.

⚆ Wielka Brytania i Francja będą wspólnie szkolić ukraińskich marines.

⚆ Ukraina otrzymała pierwszy system Patriot, ale jeszcze go nie wdrożyła, Financial Times.

⚆ Premier Finlandii dopuszcza rozmowy o przekazaniu Ukrainie myśliwców. „Myślę, że moglibyśmy przedyskutować Hornety (F/A-18 Hornet) – czy można je zaoferować Ukrainie i jakie są do tego potrzebne przygotowania” – powiedział premier.

🌻+870 (156 990)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Krytycznie wokół Bachmutu

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – pod Kreminną rosjanie mają niewielki sukces koło Płoszczanki. Presja rosjan rośnie tu bardzo. Ze Swatowego brak doniesień.

⚆ Okolice Bachmutu – sytuacja jest trudna, nieprzyjaciel próbuje rozszerzyć północną flankę na zachód z uwagi na to, że szturmy w kierunku Bohdanówki są odpierane.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Awdijewka – ataki na ukraińskie pozycje na północ od Wodian i na wschód od Krasnohoriwki trwają. rosjanie ponoszą straty próbując rozwinąć otoczenie podobnie jak pod Bachmutem.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak bezpośrednich doniesień, ale pośrednio można wywnioskować, że pod Wuhłedarem rosjanie koncentrują siły do wznowienia ataków. Ataki mają wyglądać jak poprzednio – na samobója.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: obwód sumski i charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: Cherson, Słowiańsk
🛸Dwa alarmy powietrzne w ciągu dnia.
😼 Dziś między 15:50 a 16:20 w Mariupolu było słychać 20 eksplozji. rosjanie byli zdezorientowani i poderwali helikopter.
⚡️Trwa likwidacja pozostałych skutków wczorajszych ataków.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ „Ławra Kijowsko-Peczerska” od 29 marca rozwiązuje umowę z rosyjską cerkwią prawosławną o nieodpłatnym korzystaniu z obiektów sakralnych i innego mienia.

⚆ Zełeński zaprzeczył jakiemukolwiek udziałowi Ukrainy w wybuchach na gazociągu Nord Stream. Sugeruje, że rozpowszechnianie tych informacji ma na celu spowolnienie pomocy dla Ukrainy.

⚆ SBU zatrzymała byłego prezesa Antonowa Serhija Byczkowa, sąd aresztował go na 60 dni. Według śledztwa „Antonow” uniemożliwił Siłom Zbrojnym przygotowanie się do obrony lotniska Hostomel, co doprowadziło do jego zdobycia. Jak wynika ze śledztwa, w okresie styczeń-luty 2022 wielokrotnie odmawiali Gwardii Narodowej budowy fortyfikacji na terenie lotniska w Gostomel, co doprowadziło do obniżenia zdolności obronnych obiektu i w efekcie do zajęcia strategicznego obiektu. W marcu 2022 r. dowódca załogi „Mrii” Dmytro Antonow oskarżył kierownictwo Przedsiębiorstwa Państwowego Antonow o bezczynność. Według niego, 26 stycznia, prawie miesiąc przed wojną, przedstawiciele NATO, w związku z ostrzeżeniem Zachodu o możliwym rosyjskim ataku na Ukrainę, zaproponowali kierownictwu „Antonowa” przeniesienie całej floty do Lipska, ale tam nie było żadnej reakcji ze strony kierownictwa firmy.

⚆ Niechlubna historia „wagnera” dobiega końca dzięki stratom pod Bachmutem – rzecznik Grupy Wschodniej ZSU Czerewatyj.

⚆ W Bachmucie wysadzony został „samolot”, pomnik w postaci jednego z pierwszych radzieckich myśliwców odrzutowych MiG-17. Stał przy wjeździe do miasta od strony Kostiantynówki. Był to punkt zborny obrońców miasta i jednocześnie jeden z symboli Bachmutu.

⚆ Według ukraińskiego wywiadu rosja przeprowadziła 9 marca zmasowany atak na Ukrainę rakietami, które była w stanie wyprodukować w ciągu miesiąca, biorąc pod uwagę brak broni wysoce precyzyjnej. To był 15 masowy atak na ukraińską infrastrukturę krytyczną.

⚆ rosjanie ponieśli znaczne straty w pobliżu Awdijiwki, Marijinki i Wuhłedaru, więc w tej chwili nie ma mowy o nowym ataku na Wuhłedar – powiedział rzecznik Sił Obronnych Obwodu Taurskiego Dmytroszkiwski

⚆ W nowej ankiecie w aplikacji “Dija” Ukraińcom proponuje się wybór nowej nazwy dla Kolei Południowej. Szef resortu Fiodorow przypomniał, że południowo-zachodnie i południowe oddziały Ukrzaliznicy zostały nazwane na cześć ich geograficznego powiązania z Imperium Rosyjskim, choć geograficznie położone są w innych regionach.

⚆ Tak zwane „sądy najwyższe” terrorystycznych rosyjskich enklaw LNR i DNR skazały na 13 lat więzienia ukraińskiego obrońcę praw człowieka i dziennikarza Maksyma Butkiewicza, który służył w Siłach Zbrojnych i został schwytany w czerwcu 2022 r.

⚆ Japonia przekaże Ukrainie około 170 mln dolarów na odbudowę infrastruktury krytycznej — poinformował serwis prasowy Ministerstwa Infrastruktury Ukrainy.

⚆ Ukraina dołączy do unijnej platformy wspólnych zakupów gazu.

⚆ Pierwszy estoński ochotnik zginął w rejonie Bachmutu. Ivo Jurak był oficerem estońskich sił zbrojnych. Na Ukrainie służył w Legionie Międzynarodowym.

🌍Świat:

⚆ Firma Renk AG, która produkuje części do niemieckich czołgów Leopard 2 i francuskich Leclerc, zwiększyła moce produkcyjne i powiększyła liczbę pracowników, Bloomberg.

⚆ Premier Wielkiej Brytanii Sunak i prezydent Francji Macron na piątkowym spotkaniu w Paryżu zgodzą się na wspólną współpracę w zakresie rozwoju wysoce precyzyjnej broni do ochrony przed zagrożeniem ze strony Federacji Rosyjskiej.

⚆ Wojna na Ukrainie zakończy się przy stole negocjacyjnym, ale teraz nie jest na to czas, Kijów potrzebuje dodatkowego wsparcia, aby zbudować silną pozycję – premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak.

⚆ Węgierski premier Orbán uważa, że ​​kraje zachodnie mogą wysłać swoje wojska na Ukrainę i ostrzegł, że ryzyko wojny światowej jest bardzo bliskie.
Zauważył, że Węgry i Watykan są jedynymi krajami w Europie, które opowiadają się za pokojem

⚆ rosja przejmuje część broni i sprzętu dostarczonego Ukrainie przez USA i NATO i pozostawionego na polu bitwy i wysyła je do Iranu, gdzie według USA Teheran spróbuje przeprojektować te systemy – CNN, powołując się na cztery źródła zaznajomione z tą sprawą. W szczególności mówimy o ppk Javelin i MANPADS Stinger, które ukraińskie wojska były czasami zmuszane do pozostawienia na polu bitwy. Urzędnicy amerykańscy uważają, że problem nie jest powszechny ani systematyczny, a ukraińskie wojsko przyjęło zwyczaj powiadamiania Pentagonu o wszelkich stratach amerykańskiego sprzętu od początku wojny, twierdzą urzędnicy.

⚆ ​​Wywiad brytyjski: odstęp między falami rosyjskich ataków rakietowych wydłuża się, ponieważ rosja gromadzi nowo wyprodukowane pociski, aby uderzenie było wystarczająco silne, aby stłumić ukraińską obronę powietrzną.

⚆ ​​Macron powiedział, że dla Wielkiej Brytanii i Francji pomoc w kontrofensywie Sił Zbrojnych jest priorytetem.

⚆ Siły rosyjskie przygotowują się do wznowienia ofensywy na Wuhłedar, ale trwające problemy z personelem i amunicją prawdopodobnie nadal będą hamować ich natarcie — ISW.

⚆ Chińskie przedsiębiorstwa nadal aktywnie współpracują z rosyjskim sektorem obronnym, – CNN. Dziennikarze natrafili na dokumenty, z których wynika, że chińska firma Poly Technology jest partnerem fabryki samolotów w Ułan-Ude. Zakład produkuje śmigłowce bojowe.

⚆ Parlament Gruzji przeprowadził oficjalną procedurę, która „zabiła” projekt ustawy o „zagranicznych agentach”.

⚆ Izba Reprezentantów Belgii (niższa izba belgijskiego parlamentu) uznała Hołodomor z lat 1932-1933 za ludobójstwo narodu ukraińskiego.

⚆ UE rozważa wspólne patrole morskie i ćwiczenia morskie w celu zwalczania rosyjskich statków szpiegowskich i ochrony krytycznej infrastruktury morskiej — FT. Europejski komisarz ds. środowiska i oceanów Sinkevičius powiedział też, że chciałby stworzyć specjalną grupę do oczyszczania Morza Czarnego z niewybuchów po wojnie.

⚆ Polska rozpoczęła budowę fortyfikacji na granicy z Białorusią, w tym instalowanie jeży przeciwpancernych – minister obrony Błaszczak.

⚆ Deputowani Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych po raz trzeci wybrali Xi Jinpinga na Prezydenta Chińskiej Republiki Ludowej. Został pierwszą głową państwa w historii Chin wybraną na trzecią kadencję.

⚆ USA uważają, że za protestami w Mołdawii stoją ludzie związani z rosyjskim wywiadem, ich celem jest obalenie proeuropejskiego rządu i zainstalowanie prorosyjskiego rządu – CNN. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu Kirby powiedział, że Stany Zjednoczone przekazały Mołdawii informacje wywiadowcze na temat możliwych niepokojów.

⚆ Turcja zakazała tranzytu towarów objętych sankcjami do Federacji Rosyjskiej. Rząd nakazał wstrzymanie tranzytu takich towarów przez Turcję od 1 marca.

💩rosja i białoruś:

⚆ Francuski detalista Auchan planuje otworzyć nowe sklepy w rosji pod nazwą „Mój Auchan” i właściwie podwoić swoją obecność na rynku rosyjskim.
Firma nazwała swoją główną misją w rosji zapewnienie ludności wysokiej jakości produktów w przystępnych cenach.

⚆ prigożyn, szef „wagnera”, poskarżył się, że został odłączony od specjalnej łączności z władzami rosyjskimi z powodu prośby o dostarczenie najemnikom amunicji.

⚆ Sklepy marek Bershka, Zara i Pull&Bear zostaną ponownie otwarte w rosji, ale teraz będą nosić nazwy Ecru, Maag i DUB. Produkcję odzieży dla rosjan zorganizowano w Turcji i Chinach.

⚆ Partyzanci spalili samolot bojowy Su-27 pod Władywostokiem. Zaatakowano bazę lotniczą „Central Kutova” w mieście Artem w Kraju Nadmorskim, w której stacjonuje 22 Pułk Lotniczy Gwardii Rosyjskich Sił Powietrznych. Jeśli to prawda to wyszło dość ironicznie – za zniszczony pomnik w postaci samolotu w Bachmucie, który nazywają Artemowsk, zniszczyli prawdziwy samolot w mieście Artem.

⚆ łukaszenka podpisał dekret o powołaniu oficerów rezerwy do służby wojskowej. Zgodnie z dokumentem do poboru ma zostać powołanych do 230 mężczyzn w wieku poniżej 27 lat, a do straży granicznej do 20 osób.

⌛ Rok temu (15):

⚆ Można uznać, że inwazja lądowa, którą rosja zaczęła dwa tygodnie temu nie powiodła się. Ukraińcy stopniowo przechodzą do kontrataku. Nie mniej – pytanie co dalej planują rosjanie? Najsłabszym punktem obrony Ukrainy pozostaje niebo. O ile Ukraińcy dobrze radzą sobie z obroną na średnie i krótkie dystanse, to mają za mało skutecznej broni do zwalczania rakiet manewrujących.Dzisiejszy dzień to też ewakuacja kolejnych mieszkańców. Po opróżnieniu miast Ukraińcy będą mieli więcej swobody w walce, a do tego rosjanie nie chcą dopuścić. Dlatego zarówno konwoje jak i dzielnice mieszkalne są nadal ostrzeliwane. Widać wściekłość Ukraińców za wczorajszy atak na szpital w Mariupolu i mówią oni o tym otwarcie. Dzisiejszy ton komunikatów sztabu generalnego był wyraźniej poważniejszy, tak jakby faktycznie zaczęła się inna wojna. Przejęto sporo sprzętu rosyjskiego (czołgi, wyrzutnie).

⚆ Charków – mimo ataku na centrum handlowe (nikt nie zginął) noc i dzień minęły względnie spokojnie. Dotąd zniszczono tam ponad 400 budynków mieszkalnych (wieżowców)

⚆ Liczba uchodźców – około 2,5 mln (1,5 do Polski), ale wedle służb granicznych widać spadek o około 30%, Liczba powrotów – brak nowych danych (około 180 tyś), 710 – tyle wedle pentagonu spadło rakiet na Ukrainę, 63 – tyle szpitali zostało zniszczonych i wyłączonych z użytku przez ataki rosjan

⚆ Po okresie romantycznego zachwytu Ukrainą, świat wydaje się wyhamowywać polityczne wsparcie, ale kontynuuje wsparcie zbrojne i materialne oraz presję na rosję. Francja i Holandia powiedziały, że nie widzą możliwości przyłączenia do UE kraju, który jest w stanie wojny. Wniosek dotąd podpisała Polska i Litwa. Najbardziej aktywna wydaje się Wielka Brytania, która zapowiedziała kolejne sankcje na Białoruś i rosję oraz oligarchów. Luzuje też niektóre wymogi wizowe. Dobre wsparcie płynie też z Hiszpanii, Kanady i Szwajcarii.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Ukraińskie sało

⚆ Zdjęcia satelitarne z Bachmutu – galeria

5 miesięcy różnicy – okolice Bachmutu

⚆ “To gorsze niż Stalingrad” – ukraiński żołnierz (nagranie po rosyjsku)

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.