🪖Dzień 379 (9 marca 2023, 22:22) – Znowu rakiety

🪖Dzień 379 (9 marca 2023, 22:22) – Znowu rakiety

9 marca, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

W nocy (atak trwał od północy do około 6 rano) rosjanie przypuścili kolejny, największy od tygodni, atak rakietowy. W sumie wystrzelili 81 rakiet i 8 dronów “Shahed”. Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła 34 pociski manewrujące (z 48). Dla pozostałych typów rakiet (Ch-22, Ch-47 i “Kindżały” ) Ukraińcy nie mają systemów obrony (systemy Patriot też tu niewiele pomogłyby). Po raz pierwszy w arsenale rosjanie dali aż 6 “Kindżałów”, które są najtrudniejsze do przechwycenia ale z drugiej strony rosja ma ich jedynie kilkadziesiąt sztuk. Celem były obiekty infrastruktury i obiekty cywilne w Kijowie, Dnieprze, Zaporożu, Lwowie, Charkowie (tu głównie S300), Chersonie, Równym, Łucku, Odesie, Sumach, obwodzie tarnopolskim, iwano-frankowskim. Niestety, są ofiary śmiertelne (conajmniej 9) oraz uszkodzenia infrastruktury (40% Kijowa zostało odcięte od prądu i ogrzewania, Charków również był bez prądu), ale dużą część z nich udało się szybko usunąć. 81 rakiet wartych ponad 400 mln dolarów poszło na to by wyłączyć prąd na kilka godzin na progu wiosny. Mimo to zaskakuje trochę, że rosjan nadal stać na tak duży atak (mimo, że o połowę mniejszy niż jeszcze rok temu).

Ukraińcy celebrowali dziś rocznicę urodzin swojego wieszcza – Tarasa Szewczenki. W sieci pojawiły się wiersze recytowane przez wojskowych, cytaty z ulubionych dzieł ale i memy. Szewczenko jest bardzo ważnym filarem ukraińskiej pamięci narodowej, ale przez samych Ukraińców bardziej “żywo” traktowany niż u nas np. Mickiewicz. Szczególnie symboliczne jest wideo w którym w uwolnionej miejscowości Ukraińcy zdzierają rosyjski banner reklamowy a pod nim widnieje fragment dzieła Szewczenka z mocną linią “Walczcie – Wywalczycie”.

– Długo jeszcze?
– Poczekaj trochę, Twój Testament wykonujemy (Testament to między innymi fragment „Pochowajcie i wstawajcie, kajdany zrywajcie, I złą krwią, krwią nieprzyjaciół, wolność obmywajcie,„)

Na froncie bez zmian.

“Rok temu” powędrowało na niemal sam koniec podsumowania, bo pisaliście, że nieco miesza się z aktualnymi doniesieniami.

👍 Dobre wieści:
⚆ Polska jako pierwszy kraj przekazała Ukrainie komplet 14 czołgów Leopard 2.

⚆ Polska oficjalnie zgodziła się na wspólny transfer MiG-29 na Ukrainę i nadszedł czas, aby słowacki rząd podjął decyzję w tej sprawie – powiedział minister obrony Słowacji Jaroslav Nagy. W Polsce potwierdzili, że przekażą MiG-29 na Ukrainę, ale niewiele – szef Kancelarii Prezydenta Dudy. „Z pewnością zrobimy to w jakiejś szerszej, międzynarodowej koalicji, aby Ukraina mogła realnie odczuć to wsparcie” – dodał.

🌻+590 (156 120)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Trudna sytuacja wokół Bachmutu.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – walki w lasach pod Dibrową, Torskim i Kreminną.

⚆ Okolice Bachmutu – tu nadal paskudnie idzie obrona na północy. Wprawdzie rosjanie nie są w stanie przebić się od tej strony do samego miasta, to poszerzają swój obszar na północ od niego.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Awdijewka – walki na wschodniej południowej stronie miasta.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Ataki rosjan pod Łobkowym odbite.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny:obwód czernihowski, sumski i charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: Intensywny ostrzał Chersonu,
🛸Siły obrony powietrznej zniszczyły 34 pociski manewrujące Ch-101/Ch-555, „Kalibr” z 48 wystrzelonych, a także 4 z 8 dronów „Szahed” – Załużnyj.

W sumie tej nocy rosjanie wystrzelili 81 pocisków różnych baz na obiekty infrastruktury krytycznej Ukrainy:

  • 28 pocisków manewrujących Ch-101/Ch-555;
  • 20 pocisków manewrujących Kalibr;
  • 6 pocisków manewrujących Ch-22;
  • 6 pocisków manewrujących Ch-47 Kindżał;
  • 8 kierowanych rakiet powietrznych: 2 – Ch-31P; 6 – Ch-59;
  • 13 przeciwlotniczych pocisków kierowanych S-300.

W wyniku zorganizowanych działań zaradczych 8 pocisków kierowanych Ch-31P i Ch-59 nie dotarło do celu.

😼 Zniszczenie rosyjskiej artylerii na mierzei Kinburn
☢️ Zaporoska elektrownia jądrowa jest całkowicie pozbawiona energii z powodu nocnego rosyjskiego ataku rakietowego – grozi to wypadkiem z konsekwencjami radiacyjnymi dla całego świata, donosi „Energoatom”. Zasilanie przywrócono popołudniu.
⚡️Na południu Ukrainy obiekty infrastruktury zostały trafione w obwodzie kirowohradzkim, odeskim, winnickim i krzywyoroskim.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ “Waga utrzymania Bachmutu tylko rośnie” – dowódca wojsk lądowych Sirskyj. “„Każdy dzień obrony miasta pozwala nam zyskać czas na przygotowanie rezerw i przygotowanie się do przyszłych działań ofensywnych. Jednocześnie w walkach o tę twierdzę nieprzyjaciel traci najlepiej przygotowaną i bojową część swojej armii – tzw. Oddziały szturmowe Wagnera” — powiedział

⚆ „Każdy dzień obrony miasta pozwala nam zyskać czas na przygotowanie rezerw i przygotowanie się do przyszłych działań ofensywnych. Jednocześnie w walkach o tę twierdzę nieprzyjaciel traci najlepiej przygotowaną i bojową część swojej armii – tzw. Oddziały szturmowe Wagnera — powiedział.

⚆ Żaden cel militarny, tylko rosyjskie barbarzyństwo – szef MSZ Kuleba o masowym ataku powietrznym Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. „Nadejdzie dzień, w którym putin i jego wspólnicy zostaną postawieni przed sądem przez specjalny trybunał” – dodał minister.

⚆ Satelita firmy ICEYE, który Fundacja Serhija Prytuły zakupiła dla wojska z darowizn Ukraińców, pomógł zidentyfikować i zniszczyć tysiące jednostek sprzętu wroga — Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony. W ciągu 5 miesięcy użytkowania satelity udało się wykryć 7321 obiektów wrogiego sprzętu, w szczególności:
▪️45 samolotów;
▪️27 śmigłowców;
▪️6 OTRK „Iskander”;
▪️36 zestawów przeciwlotniczych „S300”,
▪️12 systemów obrony powietrznej „Pancyr S1”,
▪️11 stacji radarowych;
▪️10 przepraw pontonowych itp.

⚆ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​NATO nie do końca rozumie sytuację, jeśli twierdzą, że ukraińska obrona Bachmutu może zostać pokonana w najbliższych dniach – rzecznik Wschodniej Grupy Sił Zbrojnych Czerewatyj. „Podchodzą do tego czysto pragmatycznie z suchymi kalkulacjami, czasami nie rozumiejąc, że Ukraińcy wypracowali znacznie większą stabilność, niestandardowe działania i siłę decyzji taktycznych w ciągu roku wojny.

⚆ W najbliższym czasie rosja planuje przeprowadzić zakrojoną na szeroką skalę prowokację na granicy ukraińsko-białoruskiej w celu wciągnięcia Białorusi do wojny – poinformował ukraiński wywiad wojskowy. Przypuszczalnie plany okupantów przewidują zagrożenie zniszczeniem obiektów infrastruktury i ewentualne ofiary wśród ludności cywilnej. Organizacja relacji z wydarzeń została powierzona propagandście sołowjowowi. Na 11 marca planowana jest transmisja radiowo-telewizyjna i transmisja na żywo z miejsca wydarzenia.

⚆ Światowy Kongres Ukraińców wezwał Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej do anulowania nominacji do Oscara filmu „Top Gun: Maverick”, ponieważ prawdopodobnie został sfinansowany przez sankcjonowanego rosyjskiego oligarchę Dimitra Rybołowlewa.

⚆ Słoweńska komisja parlamentarna odrzuciła uchwałę o uznaniu rosji za sponsora terroryzmu – szefowa MSZ Tanya Fajon powiedziała, że ​​inicjatywa „jest równoznaczna z ukaraniem całego narodu rosyjskiego”. Zamiast tego autorzy rezolucji twierdzili, że jej przyjęcie potępiłoby rosyjskie ataki na ukraińską ludność cywilną, budynki cywilne i obiekty infrastruktury energetycznej.

⚆ W okupowanym Mariupolu rosyjskie władze prowadzą działania przygotowawcze do mobilizacji.

⚆ W Bachmucie zginęli ojciec i syn. Ojciec przykrył syna, ale pocisk eksplodował blisko ich głów. Obaj zginęli. Oleg i Nikita byli na froncie od początku inwazji.

🌍Świat:

⚆ Trybunał Wojskowy w Rzymie skazał oficera włoskiej marynarki wojennej Waltera Biota na 30 lat więzienia, oskarżonego o szpiegostwo — w zamian za pieniądze przekazał tajne informacje i dokumenty pracownikowi ambasady rosji we Włoszech.

⚆ Partia rządząca Gruzją po protestach wycofała skandaliczny projekt ustawy o „zagranicznych agentach”. Jednocześnie władze planują, po ustąpieniu tła emocjonalnego, wyjaśnić społeczeństwu, czemu miała służyć ta ustawa. „Projektowi ustawy przyklejono fałszywą etykietkę „prawo rosyjskie”, a jej przyjęcie w pierwszym czytaniu zostało przedstawione w oczach części społeczeństwa jako odejście od kursu europejskiego” – czytamy w oświadczeniu partii. Tymczasem w Gruzji rozpoczyna się trzeci wieczór masowych protestów – uczestnicy akcji domagają się uwolnienia zatrzymanych podczas protestów 7-8 marca.

⚆ Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Gruzji oświadcza, że zwolniło z aresztu wszystkich protestujących, którzy zostali zatrzymani na podstawie artykułów administracyjnych. Jednocześnie nieznana jest liczba zatrzymanych na podstawie artykułów kodeksu karnego. Wcześniej departament informował o 133 zatrzymanych, w większości z zarzutami administracyjnymi — nieposłuszeństwo wobec policji i „drobne chuligaństwo”.

⚆ Na proteście w centrum Tbilisi zaczęto wysuwać żądania polityczne i wraz z dymisją rządu zażądano przedterminowych wyborów. Politycy opozycji pojawili się na mównicy i zwrócili się do uczestników wiecu, mówiąc, że konieczna jest zmiana rządu.

⚆ Pentagon blokuje przekazanie do Międzynarodowego Trybunału Karnego dowodów rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie, zebranych przez amerykańskie służby specjalne, bo obawia się ustanowienia precedensu dla przyszłego ścigania Amerykanów – NYT. Są to między innymi materiały dotyczące decyzji rosyjskich urzędników o celowym uderzeniu w infrastrukturę cywilną i porwaniu tysięcy ukraińskich dzieci z terenów okupowanych.

⚆ Państwa UE zgodziły się przyspieszyć dostawy pocisków artyleryjskich i kupić więcej amunicji, aby pomóc Ukrainie, ale jeszcze nie zdecydowały, jak te plany urzeczywistnić.

⚆ Łotwa przekazała Ukrainie pierwszych 8 samochodów dla wojska, które zostały skonfiskowane obywatelom za jazdę pod wpływem — rządowy portal.

⚆ Litewski wywiad: rosja może prowadzić aktywne działania wojenne na Ukrainie jeszcze przez dwa lata. Wprawdzie nie chodzi tu o jakość zasobów, ale stary sprzęt też powoduje ogromne szkody. Ponadto rosyjskich żołnierzy jest teraz więcej niż na początku wojny – powiedział Paulavičius, dyrektor Departamentu Służb Operacyjnych w Ministerstwie Obrony Litwy. „Dlatego wszechstronna pomoc wojskowa, polityczna i gospodarcza dla Ukrainy pozostanie kluczowa dla osiągnięcia zwycięstwa” – podkreślił.

⚆ Francja, Węgry i Bułgaria blokują unijne sankcje wobec rosyjskiej energetyki jądrowej, w tym wobec „Rosatomu” – PAP. Do Brukseli dotarły też informacje, że Rosatom, czując się chroniony przed sankcjami, zaczął rozszerzać swoją działalność na inne sektory. Francja oświadczyła wcześniej, że jej elektrownie jądrowe wykorzystują rosyjskie paliwo jądrowe, Rosatom buduje dwa nowe bloki elektrowni jądrowej Paksz na Węgrzech.

⚆ Mimo wycofania z gruzińskiego parlamentu ustawy o „zagranicznych agentach”, protesty w Tbilisi będą trwały, dopóki Gruzja nie obierze „gwarantowanego kursu prozachodniego” – opozycja. Demonstranci domagają się od władz wyjaśnień, w jaki dokładnie sposób zamierzają wycofać projekt ustawy, a także natychmiastowego uwolnienia wszystkich zatrzymanych demonstrantów.

⚆ Finlandia zezwoliła Estonii na reeksport haubic 122 mm D-30 i ich pocisków na Ukrainę.

⚆ Były generał NATO Petr Pavel złożył prezydencką przysięgę i oficjalnie został prezydentem Czech na kolejne pięć lat.

⚆ W Brukseli wznowiono negocjacje między Turcją a Finlandią i Szwecją w sprawie przystąpienia tych dwóch ostatnich do NATO, gospodarzem spotkania jest sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

⚆ USA nałożyły sankcje na chińską sieć firm dostarczających Iranowi części lotnicze do produkcji dronów kamikaze „Shahed”.

⚆ W nieuznawanym Naddniestrzu Ukraińska Służba Bezpieczeństwa została oskarżona o zaplanowanie zamachu na „prezydenta”. Podobno miała miejsce eksplozja samochodu w momencie, gdy przejeżdżali obok naddniestrzańscy „urzędnicy”.

⚆ Amerykańska Akademia Filmowa odrzuciła wniosek Wołodymyra Zełeńskiego o udział w uroczystości, – Variety. Akademia Filmowa nie komentuje tej decyzji.

💩rosja i białoruś:

⚆ w rosyjskiej telewizji w Moskwie można było dziś natrafić na komunikaty wzywające do udania się do schronów w związku z atakiem nuklearnym.

⚆ Szef komitetu wykonawczego obwodu witebskiego Białorusi podpisał porozumienie o współpracy z władzami okupacyjnymi Krymu, który oficjalny Mińsk uznaje za terytorium Ukrainy.

⚆ „Bojownicy przeciwko reżimowi putina” wkroczyli na terytorium Kurskiej Republiki Ludowej i zaminowali szereg obiektów. Zaprezentowali film, który został rzekomo nagrany we wsi Plechowo w obwodzie kurskim (około 2 km od granicy z Ukrainą). Autorzy apelują do mieszkańców Federacji Rosyjskiej, aby przez najbliższe dwa tygodnie nie chodzili do pracy i dołączyli do nich.

⚆ białoruski dyktator łukaszenka podpisał ustawę, która przewiduje karę śmierci dla urzędników i żołnierzy, którzy popełnili „zdradę”.

⌛ Rok temu (14):

⚆ Atak na szpital dziecięco-położniczy w Mariupolu. W Czarnobylu rosjanie uszkodzili linie energetyczne przez co chłodziarki paliwa jądrowego i systemy wentylacyjne przełączyły się na awaryjne zasilanie.

⚆ Od tygodnia postępy rosjan są śladowe. Udało się ewakuować 40 tyś. mieszkańców z części miejscowości. Ukraińcy odnotowali dziś kilka kontrofensyw w okolicach Charkowa i Zaporoskim. Koncentrują się też na okolicach granicy z Białorusią by zapobiec ew. wkroczeniu rosyjskich i białoruskich posiłków.

⚆ Według badania, Ukraińcy chcieliby odzyskać Donbas (79%), spada zaś zachwyt NATO. Dołączenia do sojuszu chce 56% badanych.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ TOR i S300 załatwione przez ukraińskie drony kamikaze

⚆ Walki w Marijince

⚆ W Słowiańsku rozpoczęto instalację mobilnych schronów