🪖Dzień 378 (8 marca 2023, 23:10) – Oczy na Gruzję

🪖Dzień 378 (8 marca 2023, 23:10) – Oczy na Gruzję

8 marca, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Trudno uciec wrażeniu, że to co dzieje się aktualnie w Tibilisi jest podobne do Majdanu 9 lat temu w Kijowie. Gruzja od lat jest jednym z celów rosji i analogicznie, przy próbach uwolnienia się od “bratnich objęć” moskwy, rosja zajmowała jej terytoria (i okupuje je do dziś). Dlatego za Gruzję trzeba trzymać kciuki by również z tego ucisku wyrwała się na dobre. Wielu Gruzinów walczy w Ukrainie, Ukraina również wspierała Gruzję podczas rosyjskiej inwazji na Osetię.

Linia frontu bez oficjalnych zmian – nieoficjalnie rosjanom udało się zająć kolejną wioskę na północ od Bachmutu.

Dziś również jest Dzień Kobiet.
Rok temu ponad 17% armii ukraińskiej stanowiły kobiety. Dziś, wedle statystyk jest ich o 10 000 więcej bo ponad 41 000 kobiet. Z tego ponad 5 000 na pierwszej linii. Oprócz tego kobiety pomagają na kolejnych liniach, poza liniami, w zawodach w których klasycznie przez lata widywano mężczyzn.
Wszystkim Paniom najlepsze życzenia z okazji Dnia Kobiet! Oby to czego potrzebujecie się ziściło!

👍 Dobre wieści:
⚆ Do końca marca Ukraina otrzyma 18 niemieckich i trzy portugalskie czołgi Leopard 2 wraz z wyszkolonymi załogami – poinformował minister obrony Niemiec Boris Pistorius.

⚆ W Charkowie po raz pierwszy od roku zadziałało oświetlenie ulic.

⚆ Państwa należące do UE przeznaczą dodatkowe 2 miliardy euro na fundusz, z którego finansowana jest pomoc wojskowa dla Ukrainy – Biuro Prezydenta Ukrainy.

⚆ Rząd Niemiec poinformował o dostawie na Ukrainę 2 instalacji przeciwlotniczych Gepard, a także zapowiedział przekazanie 13 pancernych mostowców „Biber”.

🌻+700 (155 530)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Iran potajemnie dostarczył rosji dużą liczbę pocisków, pocisków artyleryjskich i moździerzowych na wojnę z Ukrainą i planuje wysłać więcej — Sky News.

⚆ Na północ od Bachmutu rosjanie nadal mają postępy.

⌛ Rok temu (13):

⚆ Na mapie działań wojennych nie widać wielkich zmian. Obie strony tkwią w klinczu. Z jednej strony rosjanom nie udało się zdobyć żadnego istotnego miasta, Ukraińcy zaś odbili kilka miejscowości koło Charkowa.

⚆ Mikołajów powoli staje się głównym i jedynym punktem oporu na drodze do Odesy. Miasto szykuje się do obrony. W kontrolowanym przez rosjan Chersonie odbywają się regularne protesty przeciw okupacji. Nadal otoczony i ostrzeliwany jest Mariupol. W mieście brakuje wszystkiego. 300 tysięcy mieszkańców nie ma jak się ewakuować.

⚆ rosjanie nadal sieją terror – ostrzelali z czołgu cywilny samochód, ostrzelali transport opiekunek przedszkolnych czerwonego krzyża. Jeńcy rosyjscy oświadczają, że rozkazy ataku obiektów cywilnych i cywili pochodzą z dowództwa.

⚆ Według Ukrainy straty strony rosyjskiej to ponad 12 tys., Do Polski trafiło już 1,25 mln uchodźców (z 2 mln które opuściły kraj), a na Ukrainę powróciło 168 tyś obywateli chętnych walczyć (80% to mężczyźni), odwołani są też żołnierze z misji zagranicznych.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Walki trwają w okolicach miejscowości Torskie, Newskie, Zariczne, Jampoliwki, Dibrowa i lasy Serebrjańskie. rosjanie atakują tu “ludzkimi falami” podobnie jak pod Bachmutem.

⚆ Okolice Bachmutu – Na północnym odcinku obrony miasta jest najtrudniej. rosjanie mieli zająć jedną ze wsi (Dubowo-Wasyliwka). Na wschodnim odcinku linia frontu biegnie wzdłuż rzeczki, na południu zaś jest najstabilniej.

⚆ Marijinka, Awdijewka – komplikuje się sytuacja pod Awdijewką. Trwają ciężkie walki, obrona trwa.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Tu nadal brak doniesień

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: obwód czernihowski, sumski, charkowski
🛸Na północy zniszczono na rosyjskie Shahedy.
🔥☢️ W tymczasowo okupowanym Enerhodarze na powierzchni ponad 4 hektarów wybuchł pożar. rosjanie jako przyczynę podają atak z dronów przeprowadzony przez wojska ukraińskie. Inne źródła informują o pożarze jako wyniku ataku ukraińskiego w siły rosyjskie.

⚡️Bez nowych ataków Federacji Rosyjskiej na obiekty energetyczne w najbliższym czasie na Ukrainie nie będzie przerw w dostawie prądu – Prezes Zarządu „Ukrenergo” Kudrytskyi

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński publicznie poparł protestujących w Gruzji przeciw kontrowersyjnemu projektowi ustawy o „zagranicznych agentach”.

⚆ Przedstawiciel Wywiadu – Jusow powiedział, że obecnie podejmowane są działania mające na celu znalezienie osób odpowiedzialnych za zastrzelenie nieuzbrojonego ukraińskiego żołnierza po słowach „Chwała Ukrainie!”.

⚆ Minister obrony Reznikow zaprzeczył zaangażowaniu ukraińskich struktur oficjalnych w sabotaż rosyjskich gazociągów na Morzu Bałtyckim. „Byłoby to pewnym komplementem dla naszych sił specjalnych, ale to nie jest nasza sprawa” – powiedział.

⚆ Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres przybył na Ukrainę na negocjacje z Zełenskim w sprawie przedłużenia umowy zbożowej, która wygasa 18 marca.

⚆ Przewodniczący rady obwodu mikołajowskiego Hanna Zamaziejewa i ambasador Danii na Ukrainie Ole Egberg Mikkelsen podpisali memorandum w sprawie odbudowy obwodu mikołajowskiego. Chodzi w szczególności o przywrócenie mieszkalnictwa i miejsc pracy, które zachęciłyby okolicznych mieszkańców do powrotu do domu.

⚆ Petycja wzywająca do wprowadzenia w Kijowie godziny policyjnej od 00:00 do 5:00 uzyskała niezbędną liczbę głosów do rozpatrzenia – jednocześnie administracja nadal nie widzi powodu, aby wprowadzać ograniczenia.

⚆ 119. brygada Obrony Terytorialnej obwodu czernihowskiego uważa, że ​​wzięty do niewoli żołnierz ukraiński, zastrzelony przez rosjan po powiedzeniu „Chwała Ukrainie”, był żołnierzem ich brygady i nazywał się Ołeksandr Macijewski . Wojsko informuje, że 30 grudnia na przedmieściach Soledaru Macijewski wraz z czterema innymi żołnierzami stoczył bitwę z przeważającymi siłami wroga. Tego samego dnia kontakt z nimi zniknął. 119. brygada zaznacza, że ​​nie zna szczegółów bitwy: „Nie wiadomo, kto i jak zginął, nie wiadomo, jak dostał się do niewoli, niestety nie ma świadków, wszyscy nie żyją lub zaginęli”. Ciała obrońców, którzy zginęli w tej bitwie, przekazano stronie ukraińskiej, a 14 lutego żołnierz został pochowany w Niżynie. Macijewski został rozpoznany przez matkę, syna Mychajła i żołnierzy jego jednostki na nagraniu, które zostało rozpowszechnione.

⚆ Ukraina liczy na szybkie otrzymanie miliona 155-mm pocisków przeciwlotniczych od swoich europejskich partnerów – minister obrony Ołeksij Reznikow przed rozpoczęciem nieformalnego spotkania ministrów obrony UE w Sztokholmie.

⚆ SBU zablokowało 26 kanałów telegramu, które pomogły oszustom uniknąć mobilizacji. Administratorom grozi do 10 lat więzienia.

🌍Świat:

⚆ Uczestnicy nowego protestu przeciwko ustawom o „zagranicznych agentach” zaczęli gromadzić się pod gruzińskim parlamentem, po tym jak poprzednia akcja została brutalnie rozpędzona armatkami wodnymi i gazem łzawiącym (66 zatrzymanych). Protestujący postanowili oblegać budynek parlamentu po tym, jak władze odmówiły spełnienia ich żądań: anulowania uchwalenia ustawy i uwolnienia wszystkich zatrzymanych demonstrantów. Protestujący wybili szybę w budynku parlamentu, policja ponownie użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego do rozpędzenia wiecu tysięcy ludzi.

⚆ Ukraina przygotowuje się do wielkiej ofensywy. Napływ zachodniej broni „przekształcił się ze strumienia w rzekę” – The Economist. 40% całej pomocy wojskowej obiecanej przez Pentagon od początku wojny (ponad 8 miliardów dolarów) dotarło w ciągu trzech miesięcy od 9 grudnia 2022 roku. Dzięki temu prawie jedna trzecia ukraińskiej armii będzie wkrótce dysponować uzbrojeniem zgodnym ze standardami NATO. Załużnyj spodziewa się, że docelowo będzie miał do dyspozycji trzy nowe korpusy armii, z których każdy składa się z sześciu brygad. Każdy korpus — 20 000 ludzi, wyszkolonych i uzbrojonych, podkreślmy, według standardów NATO — podkreśla publikacja

⚆ Zachodni wywiad od miesięcy znał nazwisko ukraińskiego sponsora wysadzania rosyjskich gazociągów na Morzu Bałtyckim, ale celowo zdecydował się go nie ujawniać, aby chronić Ukrainę, według The Times. Jak pisze gazeta, nazwisko prywatnego sponsora sabotażu nie jest związane z rządem Zełeńskiego. Postanowili ukryć nazwisko Ukraińca, aby uchronić Ukrainę przed publiczną kłótnią z Niemcami, które opóźniły dostawę czołgów Leopard 2 i systemu obrony powietrznej IRIS-T

⚆ Wojsko USA bada możliwość zintegrowania zaawansowanych pocisków powietrze-powietrze z ukraińskimi MiG-ami, ale jest problem z kompatybilnością zachodnich pocisków z myśliwcami z czasów sowieckich — Politico.

⚆ Specjaliści Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) zakładają, że rosyjscy najeźdźcy nie dysponują odpowiednimi siłami zmechanizowanymi, aby wyjść poza Bachmut.

⚆ Szef NATO Stoltenberg powiedział, że ukraińska obrona Bachmutu może zostać pokonana w najbliższych dniach, ale niekoniecznie oznacza to punkt zwrotny w wojnie.

⚆ Całkowity koszt pomocy udzielonej Ukrainie przez sojuszników podczas wojny na pełną skalę to około 150 miliardów euro — sekretarz generalny NATO Stoltenberg.

⚆ Prezydent RP Andrzej Duda potwierdził gotowość Warszawy do przekazania Ukrainie własnych myśliwców MiG-29 w ramach międzynarodowej koalicji.

⚆ rosji brakuje amunicji i żołnierzy, aby w 2023 roku dokonać znaczących zdobyczy terytorialnych na Ukrainie, więc może przejść do defensywy, przedłużając wojnę – dyrektor wywiadu narodowego USA Euryl Haynes.

⚆ Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu Kirby wymienił trzy powody, dla których USA pomagają Ukrainie: „wojna o niepodległość”, „kryzys żywnościowy i globalny efekt gospodarczy”, a także wpływ broni putina na świecie.

⚆ Biden i Macron omówili w rozmowie telefonicznej dalsze wsparcie dla Ukrainy i „wyzwania związane z Chinami”.

⚆ Przewodniczący Izby Reprezentantów USA, republikanin Kevin McCarthy, odrzucił zaproszenie Zełeńskiego na przyjazd na Ukrainę i powiedział, że nie potrzebuje wyjazdu, aby podjąć decyzje o pomocy dla Kijowa.

⚆ Trump powiedział, że na miejscu Bidena zgodziłby się z rosją na zapobieżenie inwazji na Ukrainę na pełną skalę, nawet za cenę zajęcia dodatkowych terytoriów ukraińskich. Wcześniej były prezydent USA stwierdził, że może zakończyć wojnę na Ukrainie w ciągu 24 godzin, organizując osobiste rozmowy Zełeńskiego z putinem.

⚆ rosja zwiększa zależność od broni nuklearnej z powodu porażek na Ukrainie – wywiad amerykański. W otwartej części raportu amerykańskiej społeczności wywiadowczej na temat zagrożeń zewnętrznych stwierdza się, że odbudowa rosyjskich sił zbrojnych zajmie lata, więc stanie się ona „jeszcze bardziej zależna od zdolności nuklearnych, cybernetycznych i kosmicznych.

💩rosja i białoruś:

⚆ brak doniesień

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Gruzja – parlament w Tibilisi

⚆ Gruzja – naklejki

⚆ Prosto w TOS

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.