🪖Dzień 377 (7 marca 2023, 23:00) – Twarze

🪖Dzień 377 (7 marca 2023, 23:00) – Twarze

7 marca, 2023 2 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Mam taki folder w telefonie w którym zapisuję zdjęcia z tej wojny. Jest w nim wiele zdjęć, które pewnie widzieliście, ale jest tam też dużo zdjęć ludzi – twarzy, których nie publikowałem. Nie znam lub nie pamiętam imion tych osób, ale pamiętam ich kontekst. Ojciec klęczący nad ciałem syna, dziewczynka z kosmykiem włosów innego koloru, która zginęła przy bombardowaniu Kijowa, chłopczyk w kapturze płaczący gdzieś na granicy, dwoje rodziców nad ciałem noworodka, medyk płaczący po pracach w Buczy, dwóch polskich ochotników… Wczoraj doszło zdjęcie anonimowego bohatera (nie padło jeszcze potwierdzenie oficjalne jak się nazywał, a nie chciałbym wprowadzać w błąd). Dziś doszły dwa kolejne – szczególne, bo obaj bohaterowie bronili Ukrainy od 2014 roku. “Da Vinci” miał wtedy 18 lat, Łukaniuk był nieco starszy. Obaj zginęli wczoraj pod Bachmutem. To miasto to piekło na ziemi, które może i wciąga 5 czy 7 razy więcej rosjan niż Ukraińców, ale nadal zabiera za dużo tych drugich. Prawda o Bachmucie jest taka, że każda ze stron wierzy, że zabiera drugiej stronie nieproporcjonalnie więcej niż ta druga strona. Patrząc na ilość – rację mają Ukraińcy bo rosjan ginie masa. Ale patrząc na “jakość” (jako ludzi i jako żołnierzy) to tracą więcej Ukraińcy. Bachmut pochłonie ich jeszcze wielu i dowiemy się tylko o nielicznych. Ta wojna musi w którymś punkcie zawrócić, bo jak to powiedział Zełeński – wycofanie się z Bachmutu sprawi tylko, że te same rzeczy będą działy się za moment np. w Słowiańsku. Dlatego Ukraina stoi tu twardo, licząc, że napływ rosyjskiej ordy tu się wykruszy. Mają ku temu wiarygodne podstawy, ale do tego momentu Ukraińcy muszą jeszcze sporo wytrzymać.

Dziś dużo się dzieje w Gruzji. W Tibilisi trwają protesty i zamieszki w odpowiedzi na ratyfikację ustawy o “zagranicznych agentach”. Gruzja jest tu mocno inspirowana z Moskwy (mimo, że rok temu wydawała się dążyć do oderwania z rosyjskich szponów). W ruch poszły koktajle Mołotowa a protestujący przełamują bariery ochronne pod parlamentem.

Na froncie intensywnie, ale linia frontu bez zmian.

P.S. W tym folderze jest tylko kilka zdjęć z uśmiechami. To te z wyzwolenia Chersona.

👍 Dobre wieści:
⚆ W tym tygodniu Polska wyśle ​​na Ukrainę jeszcze 10 czołgów Leopard 2 – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak

⚆ Doszło do kolejnej wymiany jeńców — Ukraina odzyskała 130 żołnierzy, w tym 87 obrońców Mariupola (i w tym tatę dziewczynki, która wymyśliła imię dla “polskiego Bayraktara” – Marik). Większość osób ma poważne obrażenia – powiedział szef OP Jermak.

⚆ Kanada rozszerza program szkolenia wojskowego dla Ukraińców – premier Trudeau

🌻+1 060 (154 830)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Brak

⌛ Rok temu (12):

⚆ rosjanie wystrzelili już ponad 600 rakiet w Ukrainę i odnotowuje się słabnięcie tych ataków. rosja próbuje rekrutacji najemników w Syrii (co finalnie się nie udaje). rosjanie zajęli już Melitopol, Cherson, Tokmak, Berediańsk i Enerhodar. rosjanie uniemożliwiają ewakuację cywili (niektóre drogi ewakuacyjne koło Mariupola były zaminowane) i zabijają ludzi dla zabawy (ostrzelali z czołgu samochód pocztowy, zabijali osoby rozdające pomoc humanitarną mi.in. szefa gminy Hostomel).

⚆ Ukraińcy informowali o dużych sukcesach wokół Charkowa i Sumami. Rozbito tam dużą grupę wojsk rosyjskich, która miała zaatakować Kijów. Do Kijowa trafiają ochotnicy z legionu międzynarodowego oraz dostawy Jevelinów, NLAVów i Piorunów.

⚆ Ukraińcom udaje się zatopić (tu tylko jedno źródło) fregatę rosyjską “Wasylij Bykow”. Ostrzału dokonano z wyrzutni GRAD co jest nie lada dokonaniem dla tego typu ataku. Okręt był najnowocześniejszą jednostką tego typu we flocie rosyjskiej. Oddano go do użytku w 2018 roku.

⚆ Do Polski trafiło już 1 mln uchodźców (z 1,7 mln które opuściły kraj), a na Ukrainę powróciło 143 tyś chętnych walczyć. Straty materialne Ukrainy są szacowane na 10 mld dolarów.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Wczoraj rosjanie mieli tu stracić 5 nowych czołgów T-90. Mimo masowych ataków rosjan, obrona idzie dobrze. Ukraińcom udaje się też niszczyć spore ilości rosyjskiej artylerii.

⚆ Okolice Bachmutu – Nadal krytycznie na północy, reszta jest kontrolowana olbrzymim wysiłkiem.

⚆ Marijinka, Awdijewka – stabilnie. Pod Awdijewką intensywne walki koło Krasnohoriwki, Wodianego i Newelskiego.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak doniesień.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: obwód czernihowski, sumski i charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: obwód chersoński
🛸Dwa alarmy powietrzne wywołane przez rosyjski MIG-31K startujący na białorusi.
😼 Eksplozja i pożar w Berediańsku:

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ W bitwie pod Bachmutem ochotnik „Prawego Sektora”, Bohater Ukrainy Dmytro Kocjubajło, znany pod pseudonimem „Da Vinci” . Miał 27 lat a ochotnikiem był od 18 roku życia. Kocjubajło otrzymał tytuł Bohatera Ukrainy dekretem Zełeńskiego 30 listopada 2021 r.

⚆ Po zidentyfikowaniu zastrzelonego przez okupantów jeńca wojskowego (mowa o wczorajszych doniesieniach) partia „Sługa Narodu” zwróci się do Zełeńskiego z prośbą o nadanie zmarłemu tytułu Bohatera Ukrainy – poinformowała Arachamija

⚆ Andrij Łukaniuk, dowódca 80. brygady desantowo-szturmowej, zginął wczoraj w rejonie Bachmutu. Andrij pochodził z obwodu iwanofrankiwskiego, od 2014 roku pełnił misje bojowe jako dowódca kompanii. Brał udział w walkach o lotnisko w Łuhańsku, Debalcewe, Krasnohoriwkę, Szyrokine.

⚆ Ukraińskie MSZ odrzuciło oskarżenia łukaszenki o udział w wydarzeniach na lotnisku „Maczułyszcze”, a wypowiedzi samozwańczego prezydenta Białorusi w sprawie Zełeńskiego nazwano „aktem impotencji” (bezsilności).

⚆ Mieszkańcy Zaporoża znajdujący się pod okupacją i nie posiadający rosyjskich paszportów nie będą mogli otrzymywać płatności gotówkowych, w tym wynagrodzeń. W ten sposób rosjanie próbują zrealizować swój cel wydawania Ukraińcom rosyjskich paszportów – Sztab Generalny SZU.

⚆ MSW nie będzie publikować list żołnierzy szeregowych „Gwardii Ofensywnej”, obecnie wpłynęło i jest rozpatrywanych 23 tys. zgłoszeń od kandydatów na ochotników. Szef resortu Kłymenko poinformował też, że płaca minimalna wynosi obecnie 25 tys. hrywien w miejscu stałego rozmieszczenia.

⚆ Gabinet Ministrów zatwierdził mechanizm przymusowej ewakuacji dzieci z obszarów aktywnych działań wojennych. Od dziś podstawą do obowiązkowej ewakuacji jest decyzja administracji regionalnej i będzie ona przeprowadzana w towarzystwie jednego z rodziców. Niedopuszczalna jest odmowa ewakuacji dziecka przez rodziców lub opiekunów. Wskazuje się, że obecnie tylko Bachmut spełnia odpowiednie kryteria stosowania przymusowej ewakuacji dzieci ze stref działań wojennych.

⚆ Było dziś zamieszanie w sprawie rzekomego przekazania przez Polskę baterii Patriot i że znajduje się ona na terenie Ukrainy, ale okazało się to błędem w tłumaczeniu wypowiedzi Błaszczaka.

🌍Świat:

⚆ Siły Obronne Ukrainy będą nadal walczyć za Bachmut, aby wyczerpać elitarne jednostki „wagnera” – uważają analitycy Instytutu Studiów nad Wojną. Podkreślają, że walka o miasto nabrała strategicznego znaczenia dla Ukrainy ze względu na skład stacjonujących tam sił rosyjskich.

⚆ Brytyjski wywiad: obrona Bachmutu nadal wycieńcza obie strony. W podsumowaniu czytamy, że w weekend siły ukraińskie prawdopodobnie ustabilizowały swój obwód obronny po wcześniejszych rosyjskich atakach na północ od miasta.

⚆ Szef MSZ Austrii uważa za niebezpieczne mówić, że Ukraina mogłaby oddać część swojego terytorium w zamian za pokój.

⚆ W Niemczech ustalono, że jacht, którego użyto do operacji wysadzenia Nord Stream, był wynajmowany od polskiej firmy, która prawdopodobnie należy do dwóch Ukraińców – wspólne śledztwo niemieckich publikacji ARD, Kontraste, SWR i Zeit. Mimo że ślady dywersji, jak pisze Zeit, „prowadzą na Ukrainę”, niemieckim śledczym jak dotąd nie udało się ustalić, kto stoi za jej organizacją. Według śledztwa tajną operację przeprowadził sześcioosobowy zespół: kapitan, dwóch nurków, dwóch asystentów i lekarka. W śledztwie nie ustalono ich obywatelstwa – prawdopodobnie posłużyli się sfałszowanymi dokumentami. Niemcy i Stany Zjednoczone wezwały do poczekania na oficjalne wyniki śledztwa w sprawie sabotażu przed oskarżaniem o rzekomym udziale którychkolwiek stron.

⚆ Przedstawiciele USA i UE odbyli spotkanie z szefami branży diamentowej i firm handlowych w sprawie wprowadzenia skutecznych sankcji wobec branży diamentowej Federacji Rosyjskiej.

⚆ Węgierskie Siły Zbrojne biorą udział w szkoleniu ukraińskich medyków wojskowych, poinformowało Ministerstwo Obrony kraju.

⚆ Ukraińska sanitariuszka i wolontariuszka Julia Pajewska (Tajra) została laureatką międzynarodowej nagrody „Odważne Kobiety”, przyznawanej przez Departament Stanu USA.

⚆ Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres odwiedzi w środę Ukrainę, aby omówić dalsze wdrażanie „porozumienia zbożowego”.

⚆ Bundeswehra nie jest w stanie wywiązywać się ze swoich zobowiązań wobec sił operacyjno-taktycznych NATO o najwyższym stopniu gotowości (VJTF) lub wypełnia je ze znacznymi wypaczeniami – pisze Spiegel. Batalion czołgów sił niemieckich w VJTF NATO ma problem ze znacznymi uszkodzeniami czołgów Leopard 2A7.

⚆ Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen będzie ubiegała się o stanowisko sekretarza generalnego NATO, jeśli nie zostanie ponownie wybrana na drugą kadencję w KE – La Repubblica. Według gazety Biden popiera ideę kobiety na czele NATO, a von der Leyen ma odpowiednie doświadczenie do tej roli, gdyż pełniła również funkcję ministra obrony Niemiec. Kadencja Von der Leyen w KE wygasa latem 2024 r., a Stoltenberga jesienią tego roku.

⚆ Parlament Gruzji w pierwszym czytaniu przyjął jedną ze skandalicznych ustaw o „zagranicznych agentach”, która w dużej mierze naśladuje ustawodawstwo rosyjskie. Ambasada USA nazwała te wydarzenia „czarnym dniem dla gruzińskiej demokracji”. Wybuchły starcia pod gruzińskim parlamentem, gdzie ludzie protestują przeciwko przyjęciu skandalicznych ustaw o „zagranicznych agentach” – policja użyła gazu łzawiącego.

⚆ Prezydent Gruzji poparła protestujących w Tbilisi, mówiąc, że zawetuje skandaliczną ustawę o „zagranicznych agentach”. Policja użyła armatek wodnych przeciwko uczestnikom protestu, poinformowano też o pierwszych zatrzymanych.

^ koniecznie z dźwiękiem

💩rosja i białoruś:

⚆ łukaszenka powiedział, że na Białorusi zatrzymano rzekomego „terrorystę ukraińskich służb specjalnych” i jego popleczników, którzy „brali udział w próbie sabotażu samolotu A-50 na lotnisku Maczuliszcze”. Wcześniej łukaszenka nie przyznawał się, że w Maczułyszczach cokolwiek się wydarzyło.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Odprawa jeńców rosyjskich przed wymianą. Ciekawe, że mówi do nich po ukraińsku a nie rosyjsku.

⚆ Czyszczenie okopów z rosjan pod Bachmutem

⚆ JDAM-ER po raz pierwszy (nowe bomby lotnicze od USA)

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.